Рішення
від 16.01.2024 по справі 382/294/22
ЯГОТИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Яготинський районний суд Київської області

Справа № 382/294/22

Провадження № 2/382/29/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

16 січня 2024 року м. Яготин

Яготинський районний суд Київської області у складі:

головуючого судді Нарольського М. М.,

при секретарі Матвієнко Ю. Л.,

представника позивача Черних В. О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 382/294/22 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа ОСОБА_3 , про визнання права власності на спадкове майно,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Яготинського районного суду Київської області з позовом до ОСОБА_2 , третя особа: ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно, відповідно до вимог якого просив визнати за собою право власності на 1/3 частину житлового будинку, з господарськими будівлями та спорудами, що розташований по АДРЕСА_1 .

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_4 . Після її смерті залишилося спадкове майно у вигляді житлового будинку, з господарськими будівлями та спорудами, що розташовані по АДРЕСА_1 , що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №271042762 від 18.08.2021. Позивач, відповідач по справі - ОСОБА_2 та третя особа - ОСОБА_3 , - являються спадкоємцями майна померлої за заповітом, відповідно до ст. 1223 ЦК України. В передбачений законодавством термін позивач звернувся до приватного нотаріуса Бориспільського районного нотаріального округу Черних О. В. із заявою про прийняття спадщини за заповітом. В свою чергу ОСОБА_3 написав заяву про відмову від прийняття спадщини на користь ОСОБА_2 . ОСОБА_2 написав заяву про прийняття спадщини за заповітом. Отримати свідоцтво про право на спадщину за заповітом на частину спадкового майна позивач не може, оскільки оригінали документів на спадкове майно у нього відсутні. (лист нотаріуса додається). Як відомо позивачу, оригінали документів на спадкове майно знаходяться у ОСОБА_2 , а тому позивач звертався із відповідною заявою до нього, однак відповідь до цього часу так і не отримав. Відтак, з огляду на неможливість отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом через не надання відповідачем документів на спадкове майно, позивач вимушений звернутися до суду із даним позовом.

Ухвалою від 28.02.2022 відкрито провадження у справі та призначено її до підготовчого засідання в порядку загального позовного провадження. Ухвалами від 26.07.2022, 21.09.2022, 19.10.2022, 15.11.2022, 13.12.2022 задоволено клопотання представника позивача ОСОБА_5 та витребувано від Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України інформацію щодо зарахування та проходження військової служби (перебування у складі) у Збройних Силах України або інших військових формуваннях відповідача у справі ОСОБА_2 .

Ухвалою від 23.02.2023 провадження у справі зупинено на час перебування відповідача ОСОБА_1 у складі збройних сил України. Ухвалою від 16.08.2023 провадження у справі поновлено.

Ухвалою від 14.09.2023 витребувано від Державної прикордонної служби України інформацію: чи перетинав громадян України ОСОБА_2 державний кордон, а також від Міністерства оборони України інформацію щодо зарахування та проходження військової служби (перебування у складі) у Збройних Силах України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, ОСОБА_2 також зобов`язано ІНФОРМАЦІЯ_2 військкомат надати інформацію щодо зарахування та проходження військової служби (перебування у складі) у Збройних Силах України або інших утворених відповідно до закону військових формувань ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Ухвалою від 16.10.2023 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила позов задовольнити в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не з`явився про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Судова повістка про виклик повинна бути вручена з таким розрахунком, щоб особи, які викликаються, мали достатньо часу для явки в суд і підготовки до участі в судовому розгляді справи, але не пізніше ніж за п`ять днів до судового засідання, а судова повістка-повідомлення - завчасно (частина п`ята статті 128 ЦПК України).

Днем вручення судової повістки є: 1) день вручення судової повістки під розписку; 2) день отримання судом повідомлення про доставлення судової повістки на офіційну електронну адресу особи; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати судову повістку чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; 4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати судову повістку чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси. Якщо повістку надіслано на офіційну електронну адресу пізніше 17 години, повістка вважається врученою у робочий день, наступний за днем її відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про її доставлення (частина восьма статті 128 ЦПК України).

Європейський суд з прав людини зауважив, що право на публічний розгляд, передбачене пунктом 1 статті 6 Конвенції, має на увазі право на "усне слухання". Право на публічний судовий розгляд становить фундаментальний принцип. Право на публічний розгляд було б позбавлене смислу, якщо сторона в справі не була повідомлена про слухання таким чином, щоб мати можливість приймати участь в ньому, якщо вона вирішила здійснити своє право на явку до суду, встановлене національним законом. В інтересах здійснення правосуддя сторона спору повинна бути викликана в суд таким чином, щоб знати не тільки про дату і місце проведення засідання, але й мати достатньо часу, щоб встигнути підготуватися до справи (TRUDOV v. RUSSIA, № 43330/09, § 25, 27, ЄСПЛ, від 13 грудня 2011 року).

Відповідач відзив на позов не надіслав, про розгляд справи повідомлявся у встановленому законом порядку, згідно з вимогами п. 2 ч. 7, п. п. 3, 4 ч. 8, ст. 128 та ч. ч. 4, 10 ст.130 ЦПК України. Відповідач вважається таким, що належним чином повідомлений про судовий розгляд справи. Відповідач повторно в судове засідання не з`явився, про час, місце та дату проведення судових засідань повідомлявся за зареєстрованим місцем проживання та відповідно до п. 4 ч. 8 ст. 128 ЦПК України є повідомленим належним чином, оскільки поштове повідомлення повернулися до суду з відміткою відділення поштового зв`язку, що відповідач відсутній за вказаною адресою. Відповідач про поважність причин не з`явлення суд не повідомив, відзиву на позовну заяву не надав. На підставі зазначеного, суд відповідно до ст. 280, 281 ЦПК України ухвалив, без постановлення окремого документу, провести заочний розгляд справи на підставі наявних у справі доказів.

Третя особа ОСОБА_3 в судове засідання не з`явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Заслухавши думку сторони позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, всебічно й повно з`ясувавши обставини, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ІНФОРМАЦІЯ_4 у віці 78 років померла ОСОБА_4 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 08 серпня 2020 року.

Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина та приватним нотаріусом Яготинського районного нотаріального округу Київської області відкрито спадкову справу № 180/2020 від 23.12.2020.

Копія зазначеної спадкової справи надійшла на адресу суду 11 лютого 2022 року на виконання ухвали суду.

Із копії зазначеної спадкової справи вбачається, що ОСОБА_4 на випадок своєї смерті зробила заповіт 17.10.2018 року, яким заповіла усе своє майно де б воно не було та з чого б воно не складалось все, що буде належати їй на день смерті і на що вона матиме за законом право заповіла ОСОБА_1 , ОСОБА_6 та ОСОБА_2 в рівних частках кожному.

ОСОБА_2 та ОСОБА_1 звернулися із заявою до приватного нотаріуса Яготинського районного нотаріального округу про прийняття спадщини, ОСОБА_3 подав до нотаріуса заяву про відмову від прийняття спадщини на користь ОСОБА_2 .

Відповідно до інформації з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна ОСОБА_4 на праві приватної власності належить домоволодіння по АДРЕСА_1 , на підставі свідоцтва про право на спадщину, 3946 від 19.09.2007 року, виданого Яготинською районною державної нотаріальною конторою.

Із копії свідоцтва про право на спадщину, зареєстрованого в реєстрі за № 919, вбачається, що спадщина, на яку видано свідоцтво ОСОБА_1 складається із 1/3 частини земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, площею 0,0224 га, яка розташована за адресою АДРЕСА_1 та належала померлій на підставі інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, отриманої шляхом безпосереднього доступу до нього, що підтверджується довідками отриманими приватним нотаріусом Бориспільського районного нотаріального округу Київської області Черних О. В. 03.08.2022 року кадастровий номер земельної ділянки 3225510100:08:020:0060 та зареєстрованого в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2012489532255.

Відповідно до свідоцтва про право на спадщину, зареєстрованого в реєстрі за № 918, спадщина, на яку видано свідоцтво ОСОБА_1 складається із 1/3 частини земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), площею 0,1000 га, яка розташована за адресою АДРЕСА_1 та належала померлій на підставі інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, отриманої шляхом безпосереднього доступу до нього, що підтверджується довідками отриманими приватним нотаріусом Бориспільського районного нотаріального округу Київської області від 03.08.2022 року щодо кадастрового номеру земельної ділянки 3225510100:08:020:0061, зареєстрованого в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2012472432225.

Листом від 05.04.2021 № 93/01-16 приватним нотаріусом Бориспільського нотаріального округу рекомендовано позивачу звернутися до суду, оскільки у нього відсутні правовстановлюючі документи на спадкове майно, що залишилося після смерті ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 .

В силу вимог ст. 32 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» інформація про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження, що міститься у Державному реєстрі прав, є відкритою, загальнодоступною та платною, крім випадків, передбачених цим Законом. Інформація про зареєстровані права та їх обтяження, отримана в електронній чи паперовій формі за допомогою програмного забезпечення Державного реєстру прав, має однакову юридичну силу та використовується відповідно до законодавства.

Відповідно до п. п. 4.15, 4.18 глави 10 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно, крім випадків, передбачених пунктом 3 глави 7 розділу І цього Порядку, та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна. За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз`яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.

В силу ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті

Згідно статті 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

Згідно ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом. За змістом ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.

У відповідності до ч. 1 ст. 1268, ч. 1 ст. 1269 та ч. 1 ст. 1270 ЦК України спадкоємець за заповітом має право прийняти спадщину. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до положення ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач у встановленому законом порядку прийняв спадщину після смерті ОСОБА_4 , проте оформити своє право на спадщину не може у зв`язку із відсутністю правовстановлюючих документів.

Враховуючи викладене, а також приймаючи до уваги порушення прав позивача, які підлягають захисту, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог щодо визнання за позивачем в порядку спадкування за заповітом право власності на 1/3 частину житлового будинку.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України судовий збір підлягає покладенню на відповідача.

Керуючись ст. ст. 258-259, 263-265, 280-284, 268, 354, 355 ЦПК України,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа ОСОБА_3 , про визнання права власності на спадкове майно задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/3 частину житлового будинку, з господарськими будівлями та спорудами, що розташований по АДРЕСА_1 .

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 992 ( дев`ятсот дев`яносто дві) грн 40 коп.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Позивачем рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Повні найменування сторін:

Позивач: ОСОБА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 , проживаючого: АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ;

Відповідач: ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_4 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ;

Третя особа: ОСОБА_3 , місце проживання: АДРЕСА_4 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 .

Повне рішення складено та підписано 04.03.2024 року.

Суддя М. М. Нарольський

СудЯготинський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення16.01.2024
Оприлюднено06.03.2024
Номер документу117417401
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —382/294/22

Ухвала від 20.12.2024

Цивільне

Яготинський районний суд Київської області

Нарольський М. М.

Ухвала від 04.12.2024

Цивільне

Яготинський районний суд Київської області

Нарольський М. М.

Рішення від 16.01.2024

Цивільне

Яготинський районний суд Київської області

Нарольський М. М.

Рішення від 16.01.2024

Цивільне

Яготинський районний суд Київської області

Нарольський М. М.

Ухвала від 16.10.2023

Цивільне

Яготинський районний суд Київської області

Нарольський М. М.

Ухвала від 14.09.2023

Цивільне

Яготинський районний суд Київської області

Нарольський М. М.

Ухвала від 16.08.2023

Цивільне

Яготинський районний суд Київської області

Нарольський М. М.

Ухвала від 23.02.2023

Цивільне

Яготинський районний суд Київської області

Нарольський М. М.

Ухвала від 13.12.2022

Цивільне

Яготинський районний суд Київської області

Нарольський М. М.

Ухвала від 15.11.2022

Цивільне

Яготинський районний суд Київської області

Нарольський М. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні