Постанова
від 05.03.2024 по справі 602/711/22
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 602/711/22Головуючий у 1-й інстанції Радосюк А.В. Провадження № 22-ц/817/186/24 Доповідач - Хома М.В.Категорія -

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 березня 2024 року м. Тернопіль

Тернопільський апеляційний суд в складі:

головуючої - Хома М.В.

суддів - Костів О. З., Храпак Н. М.,

розглянувши у письмовому провадженні без повідомлення учасників справи апеляційну скаргу відділу освіти, культури, охорони здоров`я та соціальної політики Лановецької міської ради на рішення Лановецького районного суду Тернопільської області від 27 жовтня 2023 року, ухвалене суддею Радосюком А.В. у цивільній справі №602/711/22 за позовом відділу освіти, культури, охорони здоров`я та соціальної політики Лановецької міської ради до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Управління західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області про відшкодування шкоди

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2022 року відділ освіти, культури, охорони здоров`я та соціальної політики Лановецької міської ради звернувся до суду із вказаним позовом, який обґрунтовано тим, що відповідач з 2004 року працював на посаді директора Ванжулівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Лановецької районної ради Тернопільської області, 10.06.2020 року з ним укладено контракт про продовження трудових відносин до 09.06.2026 року.

15 березня 2021 року із відповідачем було укладено договір "Про повну матеріальну відповідальність".

Рішенням Лановецької міської ради № 931 від 14.06.2021 "Про перепрофілювання (зміна типу та назви) Ванжулівського закладу загальної середньої освіти І-ІІ ступенів Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області" на директора Ванжулівського закладу середньої освіти І-ІІ ступенів Лановецької міської ради покладено обовязок протягом п`яти робочих днів з моменту внесення відомостей до ЄДР про перепрофілювання закладу повідомити своїх працівників про їх наступне звільнення.

Вказаним рішенням назва та тип навчального закладу змінено із Ванжулівський заклад середньої освіти І-ІІ ступенів Лановецької міської ради на Ванжулівську початкову школу Лановецької міської ради.

Станом на початок навчального року 01.09.2021 року вказаний обовязок відповідачем не був виконаний, працівники Ванжулівського закладу освіти не були повідомлені про наступне вивільнення та продовжували освітній процес із здобувачами освіти 5-9 класів без належного оформлення трудових відносин із Ванжулівською початковою школою.

02.09.2021 року у письмових поясненнях ОСОБА_1 вказав, що вважає незаконним рішення Лановецької міської ради № 931 від 14.06.2021 року і не збирається призупиняти освітній процес у 5-9 класах.

Наказом відділу освіти від 15.11.2021 року ОСОБА_1 звільнений із посади директора Ванжулівської початкової школи на підставі п.1 ст. 40 КЗпП України.

За результатами проведеної управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області ревізії фінансово-господарської діяльності Відділу освіти, культури, охорони здоровя та соціальної політики Лановецької міської ради за період з 01.01.2018 року по 30.11.2021 рік встановлено, що в тарифікаційний список вчителів Ванжулівської початкової школи станом на 1 вересня 2021 року включено тільки вчителів початкової школи. Однак, протягом вересня-жовтня 2021 року проводилося нарахування зарплати також вчителям, які не включені в тарифікаційний список, відповідно, які не проводили навчання та не виконували іншої організаційно-педагогічної роботи. Заробітна плата вчителям нараховувалася відповідно до довідок-табелів, затверджених директором ОСОБА_1 . Таким чином, зайво нараховано та виплачено заробітної плати на суму 70190,30 грн. та нараховано єдиного соціального внеску на суму 15441,88 грн.

Отже, відділу освіти завдано матеріальної шкоди (втрат) на загальну суму 85 632,18 грн., яка спричинена з вини відповідача, а тому підлягає стягненню з нього як з матеріально відповідальної особи.

Рішенням Лановецькогорайонного суду Тернопільської області від 27 жовтня 2023 року у задоволені позову відмовлено.

В апеляційнійскарзі відділ освіти, культури, охорони здоров`я та соціальної політики Лановецької міської ради просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити. Вказує, що рішення суду є незаконним, оскільки суд не звернув уваги на те, що обов`язок повідомити працівників про їх наступне вивільнення виник у ОСОБА_1 з моменту отримання розпорядчих вказівок відділ освіти, культури, охорони здоров`я та соціальної політики Лановецької міської ради та донесення до нього інформації про зміну типу і назви закладу освіти, що відбулось на підставі доповідної записки від 18 червня 2021 року, яку він отримав, а не з моменту внесення змін КВЕД по виду діяльності. Перебуваючи у статусі директора Ванжулівської початкової школи Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області, ОСОБА_1 не мав права затверджувати довідки-табелі для нарахування заробітної плати працівникам 5-9 класів вже не існуючого навчального закладу. Саме на ОСОБА_1 було покладено обов`язок щодо зміни КВЕД, який ним проігноровано. Таким чином, ОСОБА_1 всупереч покладених на нього обов`язків та ігнорування ним розпоряджень відділу освіти, культури, охорони здоров`я та соціальної політики Лановецької міської ради не повідомив працівників про їх вивільнення ще в червні 2021 року, а подальше ігнорування розпорядчих наказів відділу освіти, культури, охорони здоров`я та соціальної політики Лановецької міської ради призвело до виплати заробітної плати вчителям по вже призупиненому освітньому процесу у 5-9 класах Ванжулівської початкової школи Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області.

У відзиві Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області підтримало доводи апеляційної скарги. У відзиві зазначено, що Управлінням було проведено ревізію фінансово-господарської діяльності відділу освіти, культури, охорони здоров`я та соціальної політики Лановецької міської ради за період з 1 серпня 2018 року по 30 листопада 2021 року в результаті якої встановлено, що у Ванжулівській ЗОШ протягом вересня-жовтня 2021 року проводилось нарахування зарплати також вчителям, які не включені в тарифікаційний список. Документального підтвердження щодо виконання вчителями іншої організаційно педагогічної роботи в ході ревізії не надано. Внаслідок допущеного порушення відділу освіти, культури, охорони здоров`я та соціальної політики Лановецької міської ради завдано матеріальної шкоди у на загальну суму 85632,18 грн. Порушення допущено директором Ванжулівської початкової школи Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області ОСОБА_1 .

У відзиві представник ОСОБА_1 - адвокат Сідорова І.А. просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду без змін. Вказує, що вживати будь-яких заходів, направлених на звільнення працівників закладу освіти, в тому числі і попереджати їх про наступне вивільнення, ОСОБА_1 як директор закладу мав право виключно за наявності законних підстав для такого звільнення. Рішенням сесії Лановецької міської ради №931 від 14 червня 2021 року ОСОБА_1 був уповноважений на попередження працівників про наступне вивільнення саме після внесення відомостей до Єдиного державного реєстру про перепрофілювання закладу, однак такі відомості на час його перебування на посаді директора не були внесені, тому суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що неповідомлення ОСОБА_1 працівників школи про наступне вивільнення впродовж червня-серпня 2021 року не складає порушення його трудових обов`язків. Позивачем не надано доказів притягнення ОСОБА_1 до будь-якого із видів відповідальності саме за невиконання рішення сесії Лановецької міської ради №931 від 14 червня 2021 року. ОСОБА_1 не вчиняв жодних винних протиправних дій чи бездіяльності, що могли спричинити матеріальну шкоди відповідачу. Рішення про нарахування та виплату заробітної плати було прийнято не ОСОБА_1 , а централізованою бухгалтерією відділу освіти. Крім цього, посада директора навчального закладу не входить до Переліку посад і робіт, які заміщуються або виконуються робітниками, з якими підприємством, установою, організацією можуть укладатись письмові договори про повну матеріальну відповідальність.

Ознайомившись з матеріалами справи, доводами апеляційної скарги в її межах, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до задоволення.

Обставини справи.

Наказом Відділу освіти Лановецької РДА Тернопільської області № 136-к від 28 липня 2004 року «Про призначення ОСОБА_1 » останній призначений директором Ванжулівської ЗОШ І-ІІ ступенів з 02 серпня 2004 року за контрактом.

10 червня 2020 року між директором Ванжулівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Лановецької районної ради Тернопільської області ОСОБА_1 та органом управління Лановецькою районною радою Тернопільської області в особі заступника голови районної ради ОСОБА_2 укладено контракт №12 про продовження трудових відносин з Ванжулівською загальноосвітньою школою І-ІІ ступенів Лановецької районної ради Тернопільської області без проведення конкурсу терміном на 6 років - до 09 червня 2026 року.

Додатковими угодами №1 (від 10 березня 2021 року) та №2 (від 23 червня 2021 року) до вказаного контракту №12 від 10 червня 2020 року внесено зміни, а саме змінено сторони:

орган управління Лановецьку районну раду Тернопільської області в особі заступника голови районної ради ОСОБА_2 - на орган управління - Відділ освіти, культури, охорони здоров`я та соціальної політики Лановецької міської ради в особі начальника Ходанович О.І.;

Ванжулівську загальноосвітню школу І-ІІ ступенів Лановецької районної ради - на Ванжулівський заклад загальної середньої освіти І-ІІ ступенів Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області;

Ванжулівський заклад загальної середньої освіти І-ІІ ступенів Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області на Ванжулівську початкову школу Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області.

Пункт 1.4 Контракту викладено в такій редакції: «Директор підконтрольний, підзвітний Органу управління у межах, встановлених чинним законодавством, статутом закладу освіти та цим Контрактом».

15 березня 2021 року між відділом освіти, культури, охорони здоровя та соціальної політики Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області та ОСОБА_1 укладено договір про повну матеріальну відповідальність.

Рішенням Лановецької міської ради № 931 від 14 червня 2021 року ««Про перепрофілювання (зміну типу та назви) Ванжулівського закладу загальної середньої освіти І-ІІ ступенів Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області», вирішено перепрофілювати (змінити тип та назву) Ванжулівський заклад загальної середньої освіти І-ІІ ступенів Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області - на Ванжулівську початкову школу Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області.

Цим же рішенням визначено головному спеціалісту відділу освіти, культури, охорони здоров`я та соціальної політики Лановецької міської ради Шандрук Г.М. здійснити організаційно-правові заходи для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань протягом трьох робочих днів з дня набрання чинності цього рішення; директору Ванжулівського закладу загальної середньої освіти І-ІІ ступенів Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області - повідомити працівників Ванжулівського закладу загальної середньої освіти І-ІІ ступенів про наступне вивільнення протягом п`яти робочих днів з моменту внесення відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про перепрофілювання закладу згідно з вимогами трудового законодавства України.

Наказом Відділу освіти, культури, охорони здоров`я та соціальної політики Лановецької міської ради № 167 від 20 серпня 2021 року «Про зміну видів економічної діяльності» внесено зміни до видів економічної діяльності Ванжулівської початкової школи, визначено основним видом діяльності КВЕД 85.20 «Початкова освіта», виключено вид діяльності КВЕД 85.31 «Загальна середня освіта».

Наказом Відділу освіти, культури, охорони здоров`я та соціальної політики Лановецької міської ради № 179-од від 02 вересня 2021 року «Про призупинення освітнього процесу у 5-9 класах Ванжулівської початкової школи Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області» визначено директору Ванжулівської початкової школи Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області ОСОБА_1 призупинити освітній процес для здобувачів освіти 5-9 класів; повідомити відділ освіти, культури, охорони здоров`я та соціальної політики міської ради про стан виконання цього наказу до 12.00 год. 03 вересня 2021 року.

Згідно акту від 02 вересня 2021 року, станом на 02.09.2021 року працівники Ванжулівського закладу освіти не були повідомлені про наступне вивільнення.

По вищезазначеному факту директором Ванжулівської початкової школи надані пояснення про те, що ці дії він не здійснив у зв`язку з тим, що рішення сесії Лановецької міської ради від 14 червня 2021 року № 931 «Про перепрофілювання (зміну типу та назви) Ванжулівського закладу загальної середньої освіти І-ІІ ступенів Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області» він вважає незаконним, посилаючись на ст. 60 Конституції України. Проте зазначив, що повідомить працівників Ванжулівського закладу освіти про наступне вивільнення 03 вересня 2021 року.

Як вбачається із змісту акту №1, складеного комісією з питань контролю за дотриманням установчих документів, створеною наказом відділу освіти, культури, охорони здоров`я та соціальної політики Лановецької міської ради від 02 вересня 2021 року № 178-од «Про створення комісії з питань контролю за дотриманням установчих документів», виявлено порушення ЗУ «Про повну загальну середню освіту» та зафіксовано факт недотримання установчих документів закладу освіти. Зі слів директора Ванжулівської початкової школи ОСОБА_1 , у школі навчаються учні 1-9 класів, що підтвердилося при огляді ними навчальних приміщень, у яких педагогічні працівники здійснюють освітній процес.

Наказом № 01-Д від 13 вересня 2021 року «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_1 директора Ванжулівської початкової школи Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області», ОСОБА_1 оголошено догану за порушення та недотримання установчих документів закладу освіти.

Наказом № 02-Д від 20 вересня 2021 року «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_1 директора Ванжулівської початкової школи Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області», ОСОБА_1 оголошено догану за невиконання наказів відділу освіти, культури, охорони здоров`я та соціальної політики Лановецької міської ради від 20 серпня 2021 року № 167-од «Про зміну видів економічної діяльності» та від 02 вересня № 179-од «Про призупинення освітнього процесу у 5-9 класах Ванжулівської початкової школи».

4 жовтня 2021 року за №02-27/49 директор Ванжулівської початкової школи ОСОБА_1 подав до Відділу освіти, культури, охорони здоров`я та соціальної політики Лановецької міської ради лист №02-07/49, довідку-табель для нарахування зарплати вчителям Ванжулівської школи за вересень 2021 року , а також табель обліку робочого часу за вересень 2021 року.

21 жовтня 2021 року директор Ванжулівської початкової школи ОСОБА_1 подав до Відділу освіти, культури, охорони здоров`я та соціальної політики Лановецької міської ради лист №02-07/52, довідку-табель для нарахування зарплати вчителям Ванжулівської школи за жовтень 2021 року, а також табель обліку робочого часу за жовтень 2021 року.

Наказом № 243-К від 15 листопада 2021 року «Про звільнення ОСОБА_3 , директора Ванжулівської початкової школи Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області», звільнено ОСОБА_3 16 листопада 2021 року з посади директора Ванжулівської початкової школи Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області, у зв`язку зі скороченням штату.

З акту ревізії фінансово-господарської діяльності Відділу освіти, культури, охорони здоров`я та соціальної політики Лановецької міської ради за період з 01.01.2018 року по 30.11.2021 року № 03-22/01 від 23.02.2022 року вбачається, що 1 вересня 2021 року в. о. директора Ванжулівської початкової школи Босак В. С. складено тарифікаційний список вчителів Ванжулівської початкової школи, в який включено тільки вчителів початкової школи. Разом з тим, протягом вересня-жовтня 2021 року проводилося нарахування зарплати вчителям Ванжулівської початкової школи, в тому числі й тим, які не включені в тарифікаційний список. Заробітна плата вчителям, які не включені в тарифікаційний список, нараховувалася відповідно до довідок-табелів, затверджених директором ОСОБА_1 . В результаті вище наведеного педагогічним працівникам, які не були включені в тарифікаційний список, відповідно, не проводили навчання та не виконували іншої організаційно-педагогічної роботи, зайво нараховано та виплачено заробітної плати на суму 70190,30 грн. та нараховано єдиного соціального внеску на суму 15441,88 грн. Таким чином, Відділу освіти завдано матеріальної шкоди (втрат) на загальну суму 85632,18 грн.

Із Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що 18.06.2021 року змінилась назва з «Ванжулівський заклад загальної середньої освіти І-ІІ ступенів Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області» на «Ванжулівська початкова школа Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області»; 01.12.2021 року змінилася адреса: з «Україна, 47422, Тернопільська область, Лановецький район, село Ванжулів» на « АДРЕСА_1 »; змінився керівник з « ОСОБА_1 » на « ОСОБА_4 »; змінився вид діяльності з «загальна середня освіта» на «початкова освіта».

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 08.11.2021 року у справі №500/3952/21, яке залишено в силі постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.05.2022 року, відмовлено у задоволені позову частини вчителів та батьків здобувачів освіти щодо скасування рішення Лановецької міської ради № 931 від 14 червня 2021 року «Про перепрофілювання (зміну типу та назви) Ванжулівського закладу загальної середньої освіти І-ІІ ступенів Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області».

Мотиви, з яких виходить апеляційний суд, та застосовані норми права.

Статтею 130 КЗпП України передбачена матеріальна відповідальність працівників за шкоду, заподіяну підприємству, установі, організації внаслідок порушення покладених на них трудових обов`язків. При покладенні матеріальної відповідальності права і законні інтереси працівників гарантуються шляхом встановлення відповідальності тільки за пряму дійсну шкоду, лише в межах і порядку, передбачених законодавством, і за умови, коли така шкода заподіяна підприємству, установі, організації винними протиправними діями (бездіяльністю) працівника. Порушення працівником покладених на нього трудових обов`язків є протиправними діями.

Трудові обов`язки працівника визначаються законодавством, трудовим договором, посадовою інструкцією, наказами керівника тощо. Підставою для матеріальної відповідальності може бути вина у формі або прямого умислу або необережності (халатність, недбалість); дії працівника повинні призвести до негативних наслідків, тобто має бути пряма дійсна шкода, що підлягає відшкодуванню; між діями та наслідками дій працівника має бути причинний зв`язок.

Згідно із статтею 132 КЗпП України за шкоду, заподіяну підприємству, установі, організації при виконанні трудових обов`язків, працівники, крім працівників, що є посадовими особами, з вини яких заподіяно шкоду, несуть матеріальну відповідальність у розмірі прямої дійсної шкоди, але не більше свого середнього місячного заробітку. Матеріальна відповідальність понад середній місячний заробіток допускається лише у випадках, зазначених у законодавстві.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 134 КЗпП України працівники несуть матеріальну відповідальність у повному розмірі шкоди, заподіяної з їх вини підприємству, установі, організації, у випадку, коли між працівником і підприємством, установою, організацією відповідно до статті 135-1 цього Кодексу укладено письмовий договір про взяття на себе працівником повної матеріальної відповідальності за забезпечення цілості майна та інших цінностей, переданих йому для зберігання або для інших цілей.

Обов`язок доведення наявності умов для покладення матеріальної відповідальності на працівника лежить на роботодавцеві (статті 138 КЗпП України).

Звертаючись до суду із вказаним позовом, відділ освіти, культури, охорони здоров`я та соціальної політики Лановецької міської ради як на підставу для відшкодування матеріальної шкоди ОСОБА_1 вказував на те, що всупереч покладених на нього обов`язків та ігнорування ним розпоряджень відділу освіти, культури, охорони здоров`я та соціальної політики Лановецької міської ради останній не повідомив працівників про їх вивільнення ще в червні 2021 року, а подальше ігнорування розпорядчих наказів позивача призвело до виплати заробітної плати вчителям за вересень-жовтень 2021 року по вже призупиненому освітньому процесу у 5-9 класах Ванжулівської початкової школи Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області.

У пункті 4 постанови Пленуму Верховного Суду України від 29 грудня 1992 року № 14 «Про судову практику в справах про відшкодування шкоди, заподіяної підприємствам, установам, організаціям їх працівниками» (далі - Постанова № 14) роз`яснено, що під прямою дійсною шкодою слід розуміти, зокрема, втрату, погіршення або зниження цінності майна, необхідність для підприємства, установи, організації провести затрати на відновлення, придбання майна чи інших цінностей або провести зайві, тобто викликані внаслідок порушення працівником трудових обов`язків, грошові виплати.

Як роз`яснено в абзаці другому пункту 3 постанови № 14, виходячи з вимог цивільного процесуального законодавства суд у кожному випадку зобов`язаний вживати передбачених законом заходів до всебічного, повного й об`єктивного з`ясування обставин, від яких згідно зі статтями 130, 135-3, 137 КЗпП України залежить вирішення питання про покладення матеріальної відповідальності та про розмір шкоди, що підлягає відшкодуванню. Зокрема, з`ясовувати: наявність прямої дійсної шкоди та її розмір; якими неправомірними діями її заподіяно і чи входили до функцій працівника обов`язки, неналежне виконання яких призвело до шкоди; в чому полягала його вина; в якій конкретно обстановці заподіяно шкоду; чи були створені умови, які забезпечували б схоронність матеріальних цінностей і нормальну роботу з ними, який майновий стан працівника.

Відсутність підстав чи однієї з умов матеріальної відповідальності звільняє працівника від обов`язку відшкодувати заподіяну шкоду.

Суд першої інстанції вірно відмовив у задоволенні позову з підстав недоведеності позовних вимог.

Позивачем не доведено як сам факт прямої дійсної шкоди внаслідок дій чи бездіяльності відповідача ОСОБА_1 , так і підстав для покладення на ОСОБА_1 повної матеріальної відповідальності.

Так, прийняття Лановецькою міською радою рішення про перепрофілювання навчального закладу (зміна типу та назви) та несвоєчасне виконання ОСОБА_1 обовязку щодо повідомлення працівників про можливе наступне вивільнення у звязку із перепрофілюванням навчального закладу, а також невиконання покладеного на нього наказом від 2 вересня 2021 року обовязку призупинити освітній процес у 5-9 класах, не свідчить про наявність безумовних підстав для звільнення з роботи до 1 вересня 2021 року чи у період вересень-жовтень 2021 року працівників ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , які продовжували працювати у вересні-жовтні 2021 року і яким була виплачена заробітна плата за вказаний період.

У матеріалах справи відсутні докази про те, що ці працівники підлягали звільненню з роботи чи були звільнені у подальшому у звязку із перепрофілюванням навчального закладу на початкову школу.

Крім цього, як вбачається з наявних у матеріалах справи доказів (акт №1 від 2 вересня 2021 року, а.с.29 зв), педагогічні працівники після 1 вересня 2021 року продовжували здійснювати освітній процес у 5-9 класах.

А тому висновок в акті ревізії фінансово-господарської діяльності Відділу освіти, культури, охорони здоров`я та соціальної політики Лановецької міської ради за період з 01.01.2018 року по 30.11.2021 року № 03-22/01 від 23.02.2022 року про те, що педагогічним працівникам, які не були включені в тарифікаційний список, відповідно, не проводили не проводили навчання та не виконували іншої організаційно-педагогічної роботи, зайво нараховано та виплачено заробітну плату, не відповідає обставинам справи та є припущенням органу, що проводив перевірку, а тому вказаний висновок не є належним та достатнім доказом заподіяння відповідачем шкоди позивачу та її розміру.

Крім цього, заробітну плату працівникам навчального закладу за вересень-жовтень 2021 року нараховував та виплачував не безпосередньо ОСОБА_1 , а уповноважені працівники позивача, які у випадку незгоди із поданими ним документами вправі були прийняти відповідні рішення відповідно до їх посадових обовязків.

Проте, у матеріалах справи відсутні докази про те, що отримавши подані директором Ванжулівської початкової школи ОСОБА_1 довідки-табелі та табелі обліку робочого часу за вересень-жовтень 2021 року, уповноважені на нарахування та виплату заробітної плати працівники відділу освіти, культури, охорони здоров`я та соціальної політики Лановецької міської ради мали будь-які зауваження щодо правомірності чи достатності вказаних документів для проведення виплат.

Допущені ОСОБА_1 порушення трудової дисципліни, за вчинення яких на нього накладено дисциплінарні стягнення у вигляді доган, не свідчать про спричинення його діями та бездіяльністю прямої дійсної шкоди позивачу у зазначеному ним розмірі.

Позивачем не доведено причинно-наслідковий звязок між несвоєчасним виконанням ОСОБА_1 обовязку призупинити освітній процес у 5-9 класах, повідомити працівників про можливе наступне вивільнення працівників Ванжулівського навчального закладу, та, зайвою на думку позивача, виплатою працівникам навчального закладу ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 заробітної плати у вересні-жовтні 2021 року.

Посилання позивача на спричинення ОСОБА_1 матеріальної шкоди у розмірі 85 632, 18 грн. є припущенням, не підтвердженим належними та достатніми доказами.

Щодо висновку про повну матеріальну відповідальність ОСОБА_1 .

Постановою Державного комітету Ради Міністрів СРСР по праці і соціальних питаннях, Секретаріату Всесоюзної Центральної Ради Професійних Спілок від 28 грудня 1977 року № 447/24 затверджено Перелік посад і робіт, що виконуються працівниками, з якими підприємством, установою, організацією можуть укладатися письмові договори про повну матеріальну відповідальність за незабезпечення збереження цінностей, переданих їм для зберігання, обробки, продажу (відпуску) перевезення або застосування в процесі виробництва (далі Перелік).

Постановою Верховної Ради України Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР від 12.09.1991 року №1545 визначено, що на території України діють законодавчі акти СРСР, якщо вони не суперечать законодавству України.

Чинним законодавством України не визначено інший перелік посад і робіт, що виконуються працівниками, з якими підприємством, установою, організацією можуть укладатися письмові договори про повну матеріальну відповідальність.

Вказана постанова Державного комітету Ради Міністрів СРСР по праці і соціальних питаннях, Секретаріату Всесоюзної Центральної Ради Професійних Спілок від 28 грудня 1977 року № 447/24 діяла на території України на момент виникнення спірних правовідносин.

Договори про повну матеріальну відповідальність з працівниками, чиї посади (виконувана робота) не зазначені у Переліку посад і робіт, які заміщаються або виконуються робітниками, з якими підприємством, установою, організацією можуть укладатися письмові договори про повну матеріальну відповідальність за незабезпечення збереження цінностей, які були передані їм для збереження, обробки, продажу (відпуску), перевезення або застосування в процесі виробництва, юридичної сили не мають і не можуть бути підставою для покладання матеріальної відповідальності у повному розмірі заподіяної з їх вини шкоди.

Зазначений правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду України від 25 квітня 2012 року у справі № 6-16цс12.

Аналогічні висновки щодо застосування Переліку посад і робіт, що виконуються працівниками, з якими підприємством, установою, організацією можуть укладатися письмові договори про повну матеріальну відповідальність за незабезпечення збереження цінностей, переданих їм для зберігання, обробки, продажу (відпуску) перевезення або застосування в процесі виробництва, викладено у постановах Верховного суду від 29 листопада 2019 року (справа №607/1508/16-ц), від 11 березня 2019 року (справа №626/1833/15-ц).

Посада директора школи не включена до вказаного Переліку, як в розділі І, так і в розіділі ІІ.

Посилання в апеляційній скарзі на те, що висновок суду першої інстанції про те, що із ОСОБА_1 не міг бути укладений договір про повну матеріальну відповідальність є неправильним, так як роботи з видачі (приймання) матеріальних цінностей особам (...), які перебувають у дитячих установах зазначені в Переліку посад і робіт, які заміщаються або виконуються робітниками, з якими підприємством, установою, організацією можуть укладатися письмові договори про повну матеріальну відповідальність за незабезпечення збереження цінностей, які були передані їм для збереження, обробки, продажу (відпуску), перевезення або застосування в процесі виробництва, затв. постановою Державного комітету Ради Міністрів СРСР по праці і соціальних питаннях, Секретаріату Всесоюзної Центральної Ради Професійних Спілок від 28 грудня 1977 року № 447/24, колегія суддів оцінює критично, виходячи з наступних міркувань.

Відповідно до ст. 135-1 КЗпП України, письмовий договір про повну матеріальну відповідальність може бути укладено підприємством, установою, організацією з працівником, який досяг вісімнадцятирічного віку та:

1) займає посаду або виконує роботу, безпосередньо повязану із зберіганням, обробкою, продажем (відпуском), перевезенням або використанням у процесі виробництва переданих йому цінностей. Перелік таких посад і робіт, а також типовий договір про повну індивідуальну матеріальну відповідальність затверджуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;

2) виконує роботу за трудовим договором про дистанційну роботу або про надомну роботу і користується обладнанням та засобами роботодавця, наданими йому для виконання роботи.

Посада директора початкової школи не є посадою, безпосередньо повязаною із зберіганням, обробкою, продажем (відпуском), перевезенням або застосуванням у процесі виробництва переданих цінностей, не відноситься до посад та робіт, визначених пунктами 1 та 2 ст. 135-1 КЗПП України.

Вказівка в розділі ІІ Переліку посад і робіт, які заміщаються або виконуються робітниками, з якими підприємством, установою, організацією можуть укладатися письмові договори про повну матеріальну відповідальність за незабезпечення збереження цінностей, які були передані їм для збереження, обробки, продажу (відпуску), перевезення або застосування в процесі виробництва про .. роботи по видачі (прийому) матеріальних цінностей особам, що знаходяться в .... дитячих закладах..., не свідчить про те, що посада директора початкової школи належить до робіт по видачі (прийому) матеріальних цінностей особам, що знаходяться в дитячих закладах.

В обовязки відповідача як директора школи не входили роботи по видачі (прийому) матеріальних цінностей особам, що знаходяться в дитячих закладах.

Крім цього, Ванжулівська початкова школа є закладом освіти, а не дитячим закладом.

Позивачем не обгрунтовано та не доведено підстав для віднесення віднесення Ванжулівського закладу освіти до дитячих закладів.

Отже, передбачені ст. 135-1 КЗпП України підстави для укладення з відповідачем письмового договору про повну матеріальну відповідальність відсутні.

Таким чином, доводи апеляційної скарги про те, що з відповідачем укладено договір про повну матеріальну відповідальність, а тому наявні підстави для покладення на нього такої відповідальності, є необґрунтованими.

Із урахуванням того, що інші доводи апеляційної скарги є ідентичними доводам, яким судом першої інстанції надана належна оцінка, апеляційний суд дійшов висновку про відсутність необхідності повторно відповідати на ті самі аргументи заявника. При цьому колегією суддів враховано усталену практику Європейського суду з прав людини, який неодноразова відзначав, що рішення національного суду повинно містити мотиви, які достатні для того, щоб відповісти на істотні аспекти доводів сторін (рішення у справі «Руїз Торія проти Іспанії»). Це право не вимагає детальної відповіді на кожен аргумент, використаний стороною, більше того, воно дозволяє судам вищих інстанції просто підтримати мотиви, наведені судами нижчих інстанцій, без того, щоб повторювати їх.

Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення («Серявін та інші проти України», № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).

Рішення суду є законним та обґрунтованим, підстав для його скасування з мотивів, викладених у апеляційній скарзі колегія суддів не вбачає.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 141, 367, 376, 382-384, 389 ЦПК України, суд апеляційної інстанції,

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу відділу освіти, культури, охорони здоров`я та соціальної політики Лановецької міської ради залишити без задоволення.

Рішення Лановецького районного суду Тернопільської області від 27 жовтня 2023 року залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття і відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 389 ЦПК України не підлягає оскарженню в касаційному порядку як постановлена у малозначній справі.

Повний текст постанови складено 5 березня 2024 року.

Головуюча Хома М.В.

Судді Костів О.З.

Храпак Н.М.

СудТернопільський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення05.03.2024
Оприлюднено06.03.2024
Номер документу117422220
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них про відшкодування матеріальної шкоди, заподіяної працівниками державним підприємству, установі, організації

Судовий реєстр по справі —602/711/22

Ухвала від 06.03.2024

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Хома М. В.

Постанова від 05.03.2024

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Хома М. В.

Ухвала від 09.02.2024

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Хома М. В.

Ухвала від 05.01.2024

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Хома М. В.

Ухвала від 15.12.2023

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Хома М. В.

Рішення від 27.10.2023

Цивільне

Лановецький районний суд Тернопільської області

Радосюк А. В.

Рішення від 27.10.2023

Цивільне

Лановецький районний суд Тернопільської області

Радосюк А. В.

Ухвала від 29.09.2022

Цивільне

Лановецький районний суд Тернопільської області

Радосюк А. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні