Рішення
від 04.03.2024 по справі 607/24481/23
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04.03.2024 Справа №607/24481/23

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

головуючого В.М. Братасюка

за участі секретаря Є.І. Тинкалюк

представника позивача Чубенко Н.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі у загальному провадженні позов ТОВ Ново-Ком до ОСОБА_1 про відшкодування завданої шкоди, -

в с т а н о в и в

В провадженні суду перебуває позов ТОВ Ново-Ком до ОСОБА_1 про відшкодування завданої шкоди на суму 256946, 78 гривень. На обґрунтування вимог позивач зазначає, що з вини відповідача було ушкоджено належний товариству транспортний засіб і частину вартості відновлювального ремонту сплачено страховим бюро. Разом з тим залишок суми, в розмірі 256946, 78 гривень, залишився неповерненим, а відтак позивач просить ці гроші стягнути з відповідача, як заподіювача матеріальної шкоди.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, посилаючись на мотиви викладені у позовній заяві та просив позов задовольнити.

Відповідач в судове засідання в судове засідання не з`явився, хоча своєчасно був повідомлений про час і місце судового розгляду, заперечень на позов не подав, про причини неявки суд не повідомив, а, відтак, за зазначених обставин, суд приходить до висновку про можливість заочного розгляду справи та ухвалення заочного рішення в порядку ст. 280 ЦПК України, на підставі наявних у справі доказів.

Розглянувши матеріали справи суд встановив наступні обставини.

21 березня 2023 року о 20 годині 47 хвилин ОСОБА_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння та керуючи автомобілем «Ford Focus» з р.н. НОМЕР_1 , рухався по вул. Замонастирська, 16, в м. Тернопіль, при цьому не був уважний, не стежив за дорожньою обстановкою, не дотримався безпечної швидкості, виїхав на смугу зустрічного руху, де допустив зіткнення з автомобілем «КІА Sportage» з р.н. НОМЕР_2 під керуванням водія ОСОБА_2 , чим порушив вимоги п.п. 2.3(6), 12.1, 1.3, 11.4 ПДР.

Внаслідок дорожньо-транспортної пригоди автомобіль «КІА Sportage» з р.н. НОМЕР_2 , належний Товариству з обмеженою відповідальністю «Ново-Ком» (далі - ТОВ «Ново-Ком») на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3 від 27 червня 2018 року, отримав значні механічні пошкодження .

Згідно постанови Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 04 травня 2023 року ОСОБА_1 було визнано винним у вчиненні вищевказаної дорожньо-транспортної пригоди, а саме у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП та накладено адміністративне стягнення. Постанова Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області про винуватість ОСОБА_3 у дорожньо-транспортній пригоді, що мала місце 21 березня 2023 року, залишена в силі постановою Тернопільського апеляційного суду від 15 червня 2023 року.

Вказаною дорожньо-транспортною пригодою ТОВ «Ново-Ком» спричинено майнову шкоду.

Частиною 2 ст. 16 ЦК України встановлено способи захисту цивільних прав та інтересів. До них належить, зокрема, відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди, відшкодування моральної (немайнової) шкоди.

Відповідно до ч.2 ст. 22 ЦК України збитками є витрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушено (упущена вигода).

Відповідно до вимог ст. 1192 ЦК України з урахуванням обставин справи суд за вибором потерпілого може зобов`язати особу, яка завдала шкоди майну, відшкодувати її в натурі (передати річ того ж роду і такої ж якості, полагодити пошкоджену річ тощо) або відшкодувати завдані збитки у повному обсязі. Розмір збитків, що підлягають відшкодуванню потерпілому, визначається відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі.

Згідно з вимогами цієї статті, коли відшкодування шкоди в натурі неможливе, потерпілому відшкодовуються в повному обсязі збитки відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі.

З метою визначення розміру майнової шкоди, спричиненої пошкодженням в дорожньо-транспортній пригоді автомобіля «КІА Sportage» з р.н. НОМЕР_2 , ТОВ «Ново-Ком» 22 березня 2022 року був укладений договір №122/9/23 на виконання судової експертизи з судовим експертом Мазуром М.С. Відповідно до даного договору позивачем було оплачено проведення транспортно-товарознавчої експертизи №122/9/23, вартість якої склала 4 800,00 грн.

Згідно з висновком транспортно-товарознавчої експертизи №122/9/23 від 12 вересня 2023 року, проведеної судовим експертом Мазуром М.С., вартість відновлювального ремонту автомобіля «Кіа Sportage» з р.н. НОМЕР_2 , внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, яка мала місце 21 березня 2023 року, станом на час дорожньо-транспортної пригоди, становить 412 889,12 грн.

В подальшому автомобіль «Кіа Sportage» з р.н. НОМЕР_2 був відремонтований, що стверджується актом виконаних робіт №ЗН-0014974 від 31 липня 2023 року, складеним Приватним акціонерним товариством «ТЕРНОПІЛЬ АВТО» (далі - ПАТ «ТЕРНОПІЛЬАВТО»). Вартість відновлювального ремонту автомобіля «Кіа» д.н.з. НОМЕР_2 склала 395 000,00 грн, зокрема вартість виконаних робіт 46 565,70 грн, вартість запчастин (матеріалів) 282 600,97 грн та 65 833,33 грн податку на додану вартість.

Оплата відновлювального ремонту автомобіля «Кіа» д.н.з. НОМЕР_2 підтверджується платіжною інструкцією АТ «Кредобанк» №3048 від 27 червня 2023 року про перерахунок ПАТ «ТЕРНОПІЛЬАВТО» 160 000,00 грн та платіжною інструкції АТ «Кредобанк» №3079 від 03 серпня 2023 року про перерахунок ПАТ «ТЕРНОПІЛЬАВТО» 235 000,00 грн.

Крім того, згідно з пунктом 2.4. Методики товарознавчої експертизи та оцінки колісних транспортних засобів, затвердженої наказом Міністерства юстиції України та Фонду державного майна України від 24 листопада 2003 року № 142/5/2092 (далі - Методика), вартість матеріального збитку (реальні збитки) визначається як вартісне значення витрат, яких зазнає власник у разі пошкодження або розукомплектування колісного транспортного засобу (далі - КТЗ), з урахуванням фізичного зносу та витрат, яких зазнає чи може зазнати власник для відновлення свого порушеного права користування КТЗ (втрати товарної вартості).

Відповідно до пункту 8.3. Методики вартість матеріального збитку визначається як сума вартості відновлювального ремонту з урахуванням значення коефіцієнта фізичного зносу складників КТЗ та величини втрати товарної вартості.

Отже, за змістом указаних положень законодавства величина втрати товарної вартості входить до вартості матеріального збитку (реальних збитків).

Пунктом 1.6. Методики визначено, що величина втрати товарної вартості - це умовна величина зниження ринкової вартості КТЗ, відновленого за нормативними вимогами після пошкодження, порівняно з ринковою вартістю подібного непошкодженого КТЗ.

Пунктом 8.6. Методики передбачено два випадки, коли в разі пошкодження КТЗ і відповідного ремонту виникає фізичний знос, яким характеризується величина втрати товарної вартості: 1) унаслідок передчасного погіршення товарного (зовнішнього) вигляду; 2) унаслідок зниження міцності чи довговічності окремих елементів складових частин, захисних властивостей покриттів або застосування для ремонту складових частин, які були в ужитку чи в ремонті.

Отже, показник передчасного погіршення товарного (зовнішнього) вигляду транспортного засобу є однією зі складових показника величини втрати товарної вартості транспортного засобу.

Втрата товарної вартості транспортного засобу розглядається в Методиці як економічне поняття, що охоплює, серед іншого, і втрату товарного (зовнішнього) вигляду.

Враховуючи зміст викладеного, втрату товарної вартості можна визначити як зменшення вартості транспортного засобу, викликане передчасним погіршенням товарного (зовнішнього) вигляду автомобіля та (або) його експлуатаційних якостей у результаті зниження міцності чи довговічності окремих деталей, вузлів й агрегатів, з' єднань і захисних властивостей покриттів унаслідок ДТП і подальшого ремонту. Передчасні зміни геометричних параметрів, фізико-хімічних властивостей, конструктивних матеріалів і характеристик інших процесів транспортного засобу, які є результатом проведення окремих видів ремонтних робіт, призводять до погіршення зовнішнього (товарного) вигляду, функціональних та експлуатаційних характеристик і зниження безвідмовності й довговічності транспортного засобу.

Втрата товарного (зовнішнього) вигляду транспортного засобу є однією причин фізичного зносу (у разі пошкодження КТЗ і відповідного ремонту), яким характеризується величина втрати товарної вартості.

Економічна характеристика втрати товарного вигляду дозволяє віднести витрати на його відновлення до конкретних виявів реальних збитків.

Відповідно до висновку транспортно-товарознавчої експертизи №122/9/23 від 12 вересня 2023 року величина втрати товарної вартості автомобіля «КІА Sportage» з р.н. НОМЕР_2 після дорожньо-транспортної пригоди становить 21946, 78 грн.

Таким чином, загальний розмір майнової шкоди, заподіяної пошкодженням автомобіля «КІА Sportage» з р.н. НОМЕР_4 внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, становить 416 946,78 грн (395 000,00 грн (вартість відновлювального ремонту автомобіля «КІА Sportage» з р.н. НОМЕР_2 ) + 21 946,78 грн (втрата товарної вартості автомобіля «КІА Sportage» з р.н. НОМЕР_2 після дорожньо-транспортної пригоди) = 416 946,78 грн).

Згідно з ч.2 ст. 1187 ЦК України шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об`єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.

Відповідно до п.1 ч.І ст.1188 ЦК України шкода, завдана внаслідок взаємодії кількох джерел підвищеної небезпеки, відшкодовується на загальних підставах, а саме шкода, завдана одній особі з вини іншої особи, відшкодовується винною особою.

Вина відповідача ОСОБА_1 у вчиненні дорожньо-транспортної пригоди, внаслідок якої позивачу була спричинена майнова шкода, підтверджується постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від травня 2023 року.

Цивільно-правова відповідальність володільця автомобіля «Ford Focus» з р.н. НОМЕР_1 на момент дорожньо-транспортної пригоди застрахована не була .

Згідно з п. 39.1. ст. 39 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» Моторне (транспортне) страхове бюро України (далі - МТСБУ) є єдиним об`єднанням страховиків, які здійснюють обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів за шкоду, заподіяну третім особам.

Відповідно до п. 41.1 (а) ст. 41 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» МТСБУ за рахунок коштів фонду захисту потерпілих відшкодовує шкоду на умовах, визначених цим Законом, у разі її заподіяння транспортним засобом, власник якого не застрахував свою цивільно-правову відповідальність, крім шкоди, заподіяної транспортному засобу, який не відповідає вимогам пункту 1.7 статті 1 цього Закону, та майну, яке знаходилося в такому транспортному засобі.

Відповідно до ст. 29 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» у зв`язку з пошкодженням транспортного засобу відшкодовуються витрати, пов`язані з відновлювальним ремонтом транспортного засобу з урахуванням зносу, розрахованого у порядку, встановленому законодавством, включаючи витрати на усунення пошкоджень, зроблених навмисно з метою порятунку потерпілих внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, з евакуацією транспортного засобу з місця дорожньо-транспортної пригоди до місця проживання того власника чи законного користувача транспортного засобу, який керував транспортним засобом у момент дорожньо-транспортної пригоди, чи до місця здійснення ремонту на території України.

Шкода, заподіяна пошкодженням автомобіля «Кіа Sportage» з р.н. НОМЕР_2 внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, була відшкодована МТСБУ на користь ТОВ «Ново-Ком» у розмірі 160 000,00 грн, тобто в межах страхової суми, що підтверджується відповідним листом МТСБУ та платіжною інструкцією №972370 від 21 червня 2023 року.

У відповідності до ст. 1194 ЦК України особа, яка застрахувала свою цивільну відповідальність, у разі недостатності страхової виплати (страхового відшкодування) для повного відшкодування завданої нею шкоди, зобов`язана сплатити потерпілому різницю між фактичним розміром шкоди і страховою виплатою (страховим відшкодуванням).

Враховуючи, що сплачена МТСБУ страхова сума за шкоду, спричинену пошкодженням автомобіля «Кіа Sportage» з р.н. НОМЕР_2 , є недостатньою для відшкодування завданої шкоди, тому різниця між фактичним розміром шкоди і страховим відшкодуванням має бути відшкодована відповідачем ОСОБА_1 , як особою винною в дорожньо-транспортній пригоді, а саме - 395 000,00 грн (вартість відновлювального ремонту автомобіля «КІА Sportage» з р.н. НОМЕР_2 ) + 21 946,78 грн (втрата товарної вартості)) - 160 000,00 грн (страхове відшкодування шкоди, сплаченої МТСБУ) = 256 946,78 грн.

Згідно з ч.І ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Відповідно до ч.3 ст. 133 ЦГЖ України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи.

З метою встановлення розміру майнової шкоди, заподіяної пошкодженням автомобіля «КІА Sportage» з р.н. НОМЕР_2 внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, з судовим експертом Мазуром М.С. був укладений договір №122/9/23 від 22 березня 2023 року на виконання судової автотоварознавчої експертизи, вартість якої склала 4 800,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №3115 від 14 вересня 2023 року .

Таким чином, сума витрат, пов`язаних з проведенням транспортно- товарознавчої експертизи, становить 4 800,00 грн.

Враховуючи вищенаведене, суд на основі всебічного, повного, об`єктивного та безпосереднього з`ясування фактичних обставин, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог і заперечень, оцінивши наявні у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, з`ясувавши їх достатність і взаємний зв`язок у сукупності, приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають до задоволення.

Керуючись ст. 4, 12, 13, 81, 133, 137, 263, 265, 352, 354 ЦПК України, суд, -

в и р і ш и в

Позов задовольнити.

Стягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь позивача Товариства з обмеженою відповідальністю «Ново-Ком» 256 946,78 грн (двісті п`ятдесят шість тисяч дев`ятсот сорок шість гривень сімдесят вісім копійок) майнової шкоди, заподіяної пошкодженням автомобіля «КІА Sportage» з р.н. НОМЕР_2 внаслідок дорожньо-транспортної пригоди.

Стягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь позивача Товариства з обмеженою відповідальністю «Ново-Ком» сплачений судовий збір в розмірі 3854, 20 гривень та 4 800,00 гривень витрат, пов`язаних з проведенням транспортно- товарознавчої експертизи.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив за письмовою

заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня отримання його копії.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку.

Рішення набирає законної сили через тридцять днів з дня його проголошення, якщо не була подана апеляційна скарга. У разі подання апеляційної скарги, рішення набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Тернопільського апеляційного суду у 30-денний строк з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Головуючий суддяВ. М. Братасюк

СудТернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення04.03.2024
Оприлюднено07.03.2024
Номер документу117436302
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них завданої внаслідок ДТП

Судовий реєстр по справі —607/24481/23

Рішення від 12.03.2024

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Братасюк В. М.

Рішення від 04.03.2024

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Братасюк В. М.

Ухвала від 13.12.2023

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Братасюк В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні