ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
просп. Науки, 5, м. Харків, 61022, телефон/факс (057)702 10 79, inbox@lg.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 березня 2024 року м.Харків Справа №913/467/23
Провадження №16/913/467/23
За позовом Публічного акціонерного товариства Акціонерного банку «Укргазбанк», м.Київ
до відповідача - Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «НАШДОМ», м.Сєвєродонецьк Луганської області
про стягнення 60528,30 грн,
Суддя Шеліхіна Р.М.
без повідомлення (виклику) учасників справи,
в с т а н о в и в:
Суть спору: публічне акціонерне товариство Акціонерний банк «Укргазбанк» звернулося до господарського суду Луганської області з позовною заявою до об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «НАШДОМ» з вимогою стягнути з відповідача борг за договором від 19.11.2019 №1288/2019/СРД-МСБ про приєднання до Правил надання кредиту об`єднанням співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельним кооперативам в АБ "Укргазбанк" (далі - Договір приєднання) у сумі 60528,30 грн, з яких:
-строкова заборгованість по кредиту у сумі 26810,81 грн;
-прострочена заборгованість по кредиту у сумі 22355,11 грн;
-поточна заборгованість по процентах у сумі 1138,32 грн;
-прострочена заборгованість по процентах у сумі 10224,06 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач порушив свої зобов`язання зі своєчасної сплати кредитних коштів, в результаті чого утворилась прострочена заборгованість.
У п.2 прохальної частини позовної заяви позивач висловлює згоду на розгляд справи в спрощеному порядку без участі представника АБ "Укргазбанк".
До позову позивачем додано документи: виписка по рахунку з 10.07.2020 по 08.10.2023 щодо ОСББ "Ірида 108", м.Маріуполь Донецької області, договір від 10.07.2020 №1023/2020/СРД-МСБ про приєднання до Правил надання кредиту об`єднанням співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельним кооперативам в АБ "Укргазбанк", укладений між АБ "Укргазбанк" та ОСББ "Ірида 108".
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29.12.2023 справа передана на розгляд судді Шеліхіній Р.М.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 02.01.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи. Позивача зобов`язано письмово визначити необхідність або помилковість надсилання до суду документів, які не стосуються правовідносин між сторонами спору.
Від Публічного акціонерного товариства Акціонерного банку «Укргазбанк» 04.01.2024 через підсистему "Електронний суд" надійшла заява, в якій позивач просить не враховувати при розгляді справи виписку по рахунку з 10.07.2020 по 08.10.2023 щодо ОСББ "Ірида 108", м.Маріуполь Донецької області, договір від 10.07.2020 №1023/2020/СРД-МСБ про приєднання до Правил надання кредиту об`єднанням співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельним кооперативам в АБ "Укргазбанк", укладений між АБ "Укргазбанк" та ОСББ "Ірида 108".
Суд, розглянувши вказану заяву, задовольняє її та долучає до матеріалів справи.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач направив до суду позовну заяву в підсистемі «Електронний суд», тому, відповідно до абз.2 ч.7 ст.42 ГПК України, якщо інший учасник справи відповідно до частини шостої статті 6 цього Кодексу зобов`язаний зареєструвати електронний кабінет, але не зареєстрував його, учасник справи, який подає документи до суду в електронній формі з використанням електронного кабінету, звільняється від обов`язку надсилання копій документів такому учаснику справи.
Згідно абз.1 ч.6 ст.6 ГПК України, адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, зареєстровані за законодавством України як юридичні особи, їх територіальні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи, зареєстровані за законодавством України, реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку. {Абзац перший частини шостої статті 6 в редакції Закону № 3424-IX від 19.10.2023}.
На підставі викладеного, відповідач зобов`язаний мати «Електронний кабінет» Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або в підсистемі «Електронний суд».
Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, місцезнаходженням - відповідача у справі є: 93400, м. Сєвєродонецьк Луганської області, вул. Гоголя, буд.8.
За інформацією Акціонерного товариства «Укрпошта», розміщеній на офіційному вебсайті (https://offices.ukrposhta.ua), відділення в м. Сєвєродонецьк Луганської області тимчасово не функціонує, а тому пересилання поштової кореспонденції до вказаного населеного пункту наразі є неможливим.
У витязі з ЄДР міститься номер телефону відповідача - НОМЕР_1 .
Телефонограмою від 05.01.2024 №1 суд повідомив керівника підприємства відповідача - Попову Т.М. про розгляд справи в суді та про право відповідача на подачу відзиву чи інших заперечень по суті спору. Також відповідача повідомлено про необхідність реєстрації Електронного кабінету.
Інформація про відкриття провадження у справі також розміщена судом на офіційному веб-сайті судової влади України за посиланням: https://lg.arbitr.gov.ua/sud5014/ .
Відповідно до ч.2 ст.121 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" учасники справи, остання відома адреса місця проживання (перебування) чи місцезнаходження яких знаходиться на тимчасово окупованій території і які не мають офіційної електронної адреси, повідомляються про ухвалення відповідного судового рішення шляхом розміщення інформації на офіційному веб-порталі судової влади з посиланням на веб-адресу такого судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень або шляхом розміщення тексту відповідного судового рішення на офіційному веб-порталі судової влади України, з урахуванням вимог, визначених Законом України "Про доступ до судових рішень", у разі обмеження доступу до Єдиного державного реєстру судових рішень. З моменту розміщення такої інформації вважається, що особа отримала судове рішення.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що суд повідомив відповідача належним чином про розгляд справи.
Відповідач правом на захист своїх інтересів в суді не скористався, відзив до матеріалів справи не надав.
Частиною 8 ст.252 ГПК України передбачено, що при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи -також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши у сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Між ПАТ АБ "Укргазбанк" (надалі-Банк) та ОСББ "НАШДОМ" (позичальник) 19.11.2019 укладено договір №1288/2019/СРД-МСБ про приєднання до Правил надання кредиту об`єднанням співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельним кооперативам в АБ "Укргазбанк" (далі - договір про приєднання), у відповідності до умов якого Позичальник у зв`язку з приєднанням до Правил надання кредиту об`єднанням співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельним кооперативам в АБ "Укргазбанк" в повному обсязі акцептувало Правила падання кредиту об`єднанням співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельним кооперативам в АБ "Укргазбанк" (оферту, що розміщена на сайті: http: //www.ukrgasbank.com) (далі - Правила), з якими позичальник ознайомився, погодився та зобов`язався виконувати.
Відповідно до п. 1. Договору загальний ліміт кредитної лінії встановлений Банком Позичальнику в розмірі 209822,00 грн.
У відповідності до п. 2 Договору про приєднання, кредитна лінія відкривається з 19.11.2019 по 18.11.2024 (включно). Позичальник погашає кредит у строки дії ліміту відповідного періоду та в сумі перевищення фактичної заборгованості по кредиту цього періоду над лімітом кредитної лінії наступного періоду, відповідно до Графіку зменшення ліміту кредитування (Додаток №1 до Договору про приєднання).
Положеннями п. 3 Договору про приєднання визначено, що позичальник зобов`язаний сплачувати банку комісії у розмірі та в порядку, визначеному тарифами, які наведені в Додатку № 2 до Договору про приєднання.
Пунктом 4 Договору про приєднання визначено, що цільове використання кредитних коштів: на закупку обладнання і матеріалів для проведення робіт з термомодернізації внутрішньобудинкових систем опалення, що відповідає підпункту 20 пункту 2 додатку 2 до Державної цільової економічної програми енергоефективності і розвитку сфери виробництва енергоносіїв з відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива на 2010-2020 роки, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 1 березня 2010 р. №243.
За користування кредитом, в межах строку кредитування, визначеного п. 2 цього Договору про приєднання, позичальник сплачує банку проценти за користування кредитними коштами, з врахуванням встановленого Графіку зменшення ліміту кредитної лінії за договором про приєднання (строкова заборгованість) базова процентна ставка за користування кредитними коштами (далі - базова процентна ставка) встановлюється у розмірі 17,50 % річних (п. 5 Договору).
В п. 6 Договору передбачено, що за користування кредитними коштами, що не повернуті в строк/терміни, передбачені договором про надання кредиту (прострочена заборгованість), у т.ч. строки, визначені в Графіку зменшення ліміту кредитної лінії за цим договором, та/або відповідно до умов дострокового погашення кредиту, встановлених внаслідок застосування банком вимог дострокового повного або часткового виконання позичальником своїх зобов`язань за договором про приєднання, процентна ставка встановлюється в розмірі, визначеному в п. 5 Договору про приєднання збільшеного на 5,0% процентних пункти.
Відповідно до п. 9 Договору тарифи на кредитні операції наведені у Додатку № 2 до цього Договору про приєднання.
Згідно п. 10 Договору кредитні кошти надаються банком позичальнику на підставі письмової заяви на отримання кредиту позичальника відповідно до Додатку №1 до Правил в межах невикористаного залишку Ліміту кредитної лінії згідно з Графіком зменшення Ліміту кредитної лінії окремими траншами шляхом:
- оплати в межах сум та відповідно до строків, визначених у п. 2 Договору про приєднання, розрахункових документів або інших документів, на підставі яких буде здійснюватися придбавання та/або впровадження обладнання наданих позичальником, безпосередньо з позичкового рахунку, відкритого в АБ "Укргазбанк".
Надання банком кредитних коштів здійснюється за умови отримання Банком у строк не менш як за один банківський день до дати видачі коштів в межах ліміту кредитної лінії, попередньої письмової заяви позичальника та підтвердження Банком намірів про видачу кредитних коштів в межах ліміту кредитної лінії згідно зазначеної заяви позичальника.
Положеннями п. 11 Договору визначено, що з підписанням Договору про приєднання Позичальник надає Банку доручення здійснювати договірне списання коштів з поточного(их) рахунку(ів) позичальника в національній та в іноземних валютах, банківських металах, а саме: списувати на користь банку з поточного(их) рахунку(ів) позичальника в АБ "Укргазбанк" та будь-яких інших поточних рахунків в національній та іноземній валютах, банківських металах, що відкриті або будуть відкриті позичальником у банку, будь-яку заборгованість позичальника перед банком, що виникла відповідно до умов договору про надання кредиту, в тому числі суму заборгованості за кредитом, процентами за користування кредитними коштами, комісіями, платежів згідно п. 4.4 Правил, всіх обґрунтованих та документально підтверджених видатків, понесених Банком під час виконання умов договору про надання кредиту, у випадку порушення позичальником умов Договору про приєднання.
Відповідно до п. 13 Договору Позичальник сплачує комісії банку у розмірах, у порядку та в строки, що визначені Тарифами (Додаток 2 до Договору про приєднання).
Згідно п. 16 Договору інші умови надання кредитних коштів, не передбачені цим договором про приєднання, регулюються положеннями Правил.
Відповідно до п. 18 Договору підписанням цього договору Позичальник підтверджує, що всі умови договору про приєднання (в тому числі інформаційні додатки) є зрозумілими та не потребують додаткового тлумачення; що отримав від Банку інформацію, зазначену в частині другій статті 12 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", до підписання цього договору про приєднання.
До Договору підписано Додаток № 1 - Графік зменшення ліміту кредитування, яким передбачений період дії ліміту: з 19.11.2019 по 18.11.2024, а також визначений діючий ліміт кредитної лінії.
Додатком № 2 до Договору про приєднання є Тарифи.
Між сторонами 05.03.2020 року підписано Додаткову угоду №1 до Договору, якою передбачено, що у зв`язку з отриманням відшкодування частини суми кредиту з боку Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України у розмірі 98674,04 грн та направленням Банком отриманих коштів на погашення заборгованості Позичальника за основним боргом, керуючись п.3.1.5. Правил надання кредиту об`єднанням співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельним кооперативам в АБ "Укргазбанк", сторони домовились викласти Додаток 1 "Графік зменшення ліміту кредитування" Договору в новій редакції.
Рішенням Кредитної Ради АБ "Укргазбанк" від 25.07.2019 №178/11 затверджено Правила надання кредиту об`єднанням співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельним кооперативам в АБ "Укргазбанк".
Ці Правила надання кредиту об`єднанням співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельним кооперативам в АБ "Укргазбанк" (далі - Правила), разом із Договором про приєднання до Правил та всіма додатками та додатковими угодами до них складають Договір про надання кредиту.
Ці Правила регулюють відносини, які виникають між Банком та Позичальниками протягом строку дії Договору про надання кредиту в межах чинного законодавства України /п. 1.1 Правил/.
Підписанням Договору про приєднання Позичальник підтверджує своє ознайомлення та повну, безумовну і остаточну згоду з усіма умовами Правил, а також своє волевиявлення стосовно приєднання до Правил /п. 1.2. Правил/.
Відповідно до п. 2.7 Правил, нарахування процентів за користування кредитними коштами в межах строку кредитування, визначеного Договором про приєднання, здійснюється на суму фактичного щоденного залишку заборгованості за наданими кредитними коштами (строкової заборгованості), виходячи з процентної ставки за користування кредитними коштами, визначеної в Договорі про приєднання. При розрахунку процентів за користування кредитними коштами використовується метод «факт/360», виходячи із фактичної кількості днів у місяці та банківського року з розрахунку 360 днів у році, враховуючи перший день та не враховуючи останній день користування кредитними коштами. Проценти за користування кредитними коштами нараховуються Банком щомісячно, не пізніше останнього банківського дня місяця, за період з дати надання кредиту по останній календарний день місяця, в якому наданий кредит, та надалі з першого дня по останній календарний день місяця, в день повного (у т.ч. дострокового) погашення заборгованості по кредиту, в день дострокового розірвання Договору про надання кредиту, а також в день закінчення строку, на який надано кредит, за період з першого календарного дня місяця, в якому відбувається погашення кредиту, по день, що передує дню погашення Кредиту, а у разі настання Події припинення до дня настання Події припинення, що визначені п. 4.4.2. цих Правил.
Згідно п. 2.8. Правил, проценти за користування кредитними коштами сплачуються Позичальником щомісячно, не пізніше 20-го числа місяця, наступного за місяцем користування кредитом, а також в день закінчення строку, на який надано кредит відповідно до п.2 Договору про приєднання, в день повного погашення заборгованості по кредиту, в день повного дострокового погашення заборгованості по кредиту або в день зазначений в письмовому повідомленні Банку про дострокове розірвання Договору про надання кредиту, на рахунок вказаний в п. 12 Договору про приєднання. У разі якщо останній день для сплати (погашення) процентів за користування кредитними коштами припадає на вихідний або святковий день, то така сплата здійснюється у день, що передує такому вихідному або святковому дню. Проценти за користування кредитними коштами сплачуються з урахуванням положень п.2.10 цих Правил. У разі ненадходження платежів від Позичальника в рахунок погашення процентів за користування кредитними коштами у встановлені цими Правилами строки, суми непогашених у строк процентів за користування кредитними коштами визнаються простроченими та наступного банківського дня перераховуються на рахунки з обліку простроченої заборгованості. Банк, починаючи з дня виникнення такої заборгованості, може скористатися правом на договірне списання цієї суми з поточних рахунків Позичальника, відкритих в Банку, в порядку, визначеному в п. 2.13. цих Правил.
Згідно п. 3.1.1 Правил - банк зобов`язаний, з урахуванням умов, встановлених положеннями цих Правил, видати Кредит в сумі, визначеній в Договорі про приєднання виключно після оплати Позичальником комісій у розмірі та в порядку, передбаченому Договором про надання кредиту.
Згідно з п.п. 3.2.2, 3.2.3. Правил Позичальник зобов`язується своєчасно та в повному обсязі, в строки, встановлені Договором про приєднання, повернути отриману суму Кредиту. Своєчасно та в повному обсязі, на умовах і в порядку передбаченому Договором про надання кредиту, сплачувати проценти та комісії, платежі, відповідно до п.4.4. цих Правил, а також суми передбачених Договором про надання кредиту штрафних санкцій та відшкодовувати будь-які документально підтверджені та обґрунтовані витрати Банку згідно з умовами цих Правил.
На виконання умов договору, 19.11.2019 позивач надав відповідачу кредитні кошти в розмірі 209822 грн та здійснював нарахування відсотків, на підтвердження чого до суду надано виписку з банківського рахунку відповідача за період з 19.11.2019 по 05.10.2023.
За розрахунком Банку, відповідач не виконував належним чином свої зобов`язання за Договором та не повертав кредитні кошти у визначені Договором строки, на підставі чого на час звернення до суду із позовною заявою заборгованість відповідача становить:
-строкова заборгованість по кредиту у сумі 26810,81 грн;
-прострочена заборгованість по кредиту у сумі 22355,11 грн;
-поточна заборгованість по процентах у сумі 1138,32 грн;
-прострочена заборгованість по процентах у сумі 10224,06 грн.
Вищевикладені обставини стали підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.
Відповідач правом на захист своїх інтересів у суді не скористався, відзив або заперечення по суті спору до матеріалів справи не надав.
Враховуючи вищевикладене, повно, всебічно і об`єктивно дослідивши матеріали та обставини справи, оцінивши надані позивачем докази своїх вимог до суті спору, їх належність, допустимість, достовірність кожного окремо і у сукупності без надання жодному доказу пріоритету або вищої сили, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю за таких підстав.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема є, договори та інші правочини.
За приписами ч. 1 ст. 509 ЦК України зобов`язанням є таке правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Частинами 1, 3, 5 ст. 626 ЦК України встановлено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору. Договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом, або не випливає із суті договору.
У відповідності до положень ст.ст. 6, 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно з частинами 1, 2 ст. 639 ЦК України договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом. Якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася. Якщо сторони домовилися укласти договір за допомогою інформаційно-телекомунікаційних систем, він вважається укладеним у письмовій формі.
Частиною 1 ст. 634 ЦК України закріплено, що договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших, стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
За своєю правовою природою укладений між сторонами договір є кредитним договором.
За приписами ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Згідно зі ст. 1046 ЦК України за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов`язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.
Відповідно до ч. 1 ст. 1049 ЦК України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок (ч. 3 ст. 1049 ЦК України).
Положеннями ч. 1 ст. 526 ЦК України передбачено, що зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).
Аналогічна за змістом норма міститься у ч. 1 ст. 193 ГК України.
У відповідності з ч. 2 ст. 193 ГК України кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Частиною 1 ст. 530 ЦК України врегульовано, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
За приписами ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
У відповідності до ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 614 ЦК України відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов`язання.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій (частини 3 та 4 ст. 13 ГПК України).
Матеріалами справи підтверджено факт укладення між ПАТ АБ "Укргазбанк" та ОСББ "НАШДОМ" кредитного договору від 19.11.2019 №1288/2019/СРД-МСБ, що свідчить про виникнення між ними майново-господарських зобов`язань, в силу яких, як встановлено приписами ст.ст. 173-175 Господарського кодексу України, одна сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони, а інша управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
З наданого до справи розрахунку та виписок по рахунку підтверджено надання Банком та отримання ОСББ "НАШДОМ" кредитних коштів в рамках виконання Договору, повернення яких здійснено не в повному обсязі, внаслідок чого виникла заборгованість по кредиту строкова у сумі 26810,81 грн за період з 21.09.2023 по 05.10.2023 та прострочена у сумі 22355,11 грн за період з 22.11.2022 по 05.10.2023.
Відповідач не надав будь-яких заперечень щодо факту укладання кредитного договору та отримання кредитних коштів .
На підставі викладеного та враховуючи наведені вище норми законодавства, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині стягнення з ОСББ "НАШДОМ" на користь ПАТ АБ "Укргазбанк" заборгованості по кредиту строкової у сумі 26810,81 грн та простроченої у сумі 22355,11 грн.
Щодо стягнення поточної заборгованості по процентах у сумі 1138,32 грн та простроченої заборгованості по процентах у сумі 10224,06 грн, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.
Частиною 2 ст.10561 ЦК України встановлено, що розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів.
За користування кредитом, в межах строку кредитування, визначеного п. 2 цього Договору про приєднання, позичальник сплачує банку проценти за користування кредитними коштами, з врахуванням встановленого Графіку зменшення ліміту кредитної лінії за договором про приєднання (строкова заборгованість) базова процентна ставка за користування кредитними коштами (далі - базова процентна ставка) встановлюється у розмірі 17,50 % річних (п. 5 Договору).
В п. 6 Договору передбачено, що за користування кредитними коштами, що не повернуті в строк/терміни, передбачені договором про надання кредиту (прострочена заборгованість), у т.ч. строки, визначені в Графіку зменшення ліміту кредитної лінії за цим договором, та/або відповідно до умов дострокового погашення кредиту, встановлених внаслідок застосування банком вимог дострокового повного або часткового виконання позичальником своїх зобов`язань за договором про приєднання, процентна ставка встановлюється в розмірі, визначеному в п. 5 Договору про приєднання збільшеного на 5,0% процентних пункти.
Як вбачається з розрахунку заборгованості, доданого до позовної заяви, за період користування кредитом станом на 05.10.2023 позивачем нарахована поточна заборгованість по процентах у сумі 1138,32 грн та прострочена заборгованість по процентах у сумі 10224,06 грн.
Нарахування процентів за ставкою 17,50% річних здійснювалось банком на поточну заборгованість за користування кредитними коштами, що відповідає умовам договору та є обґрунтованим.
Відповідачем розрахунок заявлених позивачем до стягнення процентів не спростовано та не заперечено, контррозрахунок не надано. Судом з перевірено наданий позивачем розрахунок і встановлено, що його виконано відповідно до вимог чинного законодавства та умов укладеного договору.
Отже, вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості за процентами за користування кредитом в загальній сумі 11362 грн 38 коп. підлягають задоволенню у вказаному розмірі.
На підставі ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 129, 237, 238, 240, 241 ГПК України, суд -
в и р і ш и в:
1.Позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "НАШДОМ" (93400, м.Сєвєродонецьк Луганської області, вул.Гоголя, буд.8, код ЄДРПОУ 40497142) на користь Публічного акціонерного товариства Акціонерного банку "Укргазбанк" (вул. Єреванська, будинок 1, м. Київ, 03087, ідентифікаційний код 23697280) заборгованість по кредиту строкову у сумі 26810,81 грн, прострочену заборгованість по кредиту у сумі 22355,11 грн, поточну заборгованість по процентах у сумі 1138,32 грн та прострочену заборгованість по процентах у сумі 10224,06 грн, а також витрати зі сплати судового збору в сумі 2684 грн, видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
Відповідно до ст.241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з ч.1 ст.256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, а на ухвалу суду - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено і підписано 04.03.2024.
Суддя Ріта ШЕЛІХІНА
вих. №
04.03.2024
Надр. 1 прим.
1- до справи;
2- позивачу - до електронного кабінету;
3-представнику позивача - Легезіну О.Г. - до електронного кабінету;
4- відповідачу - повід.на сайт + телефонограма.
Внесено до ЄДРСР 04.03.2024 Анастасія ПАВЛОВА
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 04.03.2024 |
Оприлюднено | 07.03.2024 |
Номер документу | 117436841 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування |
Господарське
Господарський суд Луганської області
Шеліхіна Р.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні