Рішення
від 29.02.2024 по справі 921/7/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

29 лютого 2024 року м. ТернопільСправа № 921/7/24

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Охотницької Н.В.

за участі секретаря судового засідання Василишин О.С.

розглянув справу

за позовом Керівника Тернопільської окружної прокуратури, бульвар Шевченка, буд. 7, м. Тернопіль, в інтересах держави в особі:

1. Західного офісу Держаудитслужби, вул. Костюшка, 8, м. Львів, 79007,

2. Тернопільської обласної ради, вул. Грушевського, 8, м. Тернопіль, 46021,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Комунальне некомерційне підприємство "Тернопільська обласна клінічна лікарня" Тернопільської обласної ради, вул. Клінічна, 1, м. Тернопіль, 46002,

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільелектропостач", проспект Злуки, будинок 2В, м. Тернопіль, 46016

про визнання недійсними додаткових угод, укладених до договору про постачання електричної енергії, та стягнення коштів в сумі 1 027 271,68 грн

За участі представників:

прокуратури: Вигонної І.В., довіреність №15-15вих-24 від 04.01.2024;

позивача-1: не прибув;

позивача-2: не прибув;

третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Бондар М.Й. довіреність №01.4/242 від 31.01.2024;

відповідача: Пелех Л.Ю., довіреність б/н від 17.10.2023.

В порядку ст. ст. 8, 222 Господарського процесуального кодексу України, здійснюється повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів

Суть справи: Керівник Тернопільської окружної прокуратури звернувся до Господарського суду Тернопільської області з позовом в інтересах держави в особі Західного офісу Держаудитслужби, Тернопільської обласної ради до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільелектропостач", про визнання недійсними додаткових угод №2 від 26.03.2021, №3 від 25.08.2021, №4 від 31.08.2021, №5 від 29.09.2021, №6 від 28.10.2021, №7 від 29.10.2021, №9 від 18.11.2021, №11 від 30.11.2021, укладених до Договору №66/64 про постачання електричної енергії споживачу від 10.02.2021, та стягнення грошових коштів в сумі 1 027 271,68 грн.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що внаслідок укладення між Комунальним некомерційним підприємством "Тернопільська обласна клінічна лікарня" Тернопільської обласної ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "Тернопільелектропостач" вище перелічених додаткових угод до Договору №66/64 про постачання електричної енергії від 10.02.2021 з підвищенням ціни на предмет закупівлі, було переплачено бюджетних коштів в загальній сумі 1 027 271,68 грн, а самі додаткові угоди укладені з порушенням вимог чинного законодавства, а саме ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та повинні бути визнані судом недійсними.

Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 04.01.2024 року суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження, залучив до участі у справі Комунальне некомерційне підприємство "Тернопільська обласна клінічна лікарня" Тернопільської обласної ради як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача, та призначив підготовче засідання на 01 лютого 2024 року о 10:00 год.

22.01.2024 ТОВ "Тернопільелектропостач" звернулось до суду із клопотанням б/н від 22.01.2024 (вх. №386), в порядку ст.119 ГПК України, про продовження терміну для надання відзиву на позов, враховуючи обсяг інформації та документів, що підлягають опрацюванню представником товариства для підготовки відзиву на позовну заяву.

Ухвалою суду від 23 січня 2024 року продовжено ТОВ "Тернопільелектропостач" строк для надання відзиву на позов, встановлений ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 04.01.2024 у справі №921/7/24, - до 29.01.2024.

29 січня 2024 року до Господарського суду Тернопільської області від відповідача - ТОВ "Тернопільелектропостач", надійшло клопотання б/н від 29.01.2024 (вх.№811) про зупинення провадження у справі №921/7/24 до ухвалення Великою Палатою Верховного суду рішення у справі №922/2321/22.

Поряд з цим, в підготовчому засіданні 01.02.2024 представник відповідача клопотання про зупинення провадження у справі №921/7/24 не підтримав та просив суд таке залишити без розгляду.

Враховуючи пояснення присутніх у підготовчому засіданні 01.02.2024 представників учасників справи, усне клопотання прокурора про відкладення підготовчого засідання, суд залишив без розгляду клопотання відповідача про зупинення провадження у справі та відклав підготовче засідання, без постановлення окремого процесуального документа із зазначенням про це у протоколі судового засідання відповідно до пункту 7 частини 2 статті 223 ГПК України на 29 лютого 2024 року о 10:00 год., про що присутні прокурор, представниця третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача та представник відповідача у підготовчому засіданні повідомлені під розписку. Західний офіс Держаудитслужби та Тернопільську обласну раду про дату і час проведення наступного засідання повідомлено відповідною ухвалою суду, яку направлено у їх електронні кабінети в ЄСІТС відповідно до ч.5 ст.6 ГПК України.

27.02.2024 на адресу суду від представника Прокуратури Тернопільської обласної надійшла заява №15-144ВИХ-24 від 22.02.2024 (вх.№1635 від 27.02.2024), у якій додатково під час розгляду цієї справи остання просить суд врахувати висновок щодо застосування норм п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі", наведений Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 24.01.2024 у справі №922/2321/22 за позовом Чернігівської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Північного офісу Держаудитслужби, Спеціального авіаційного загону оперативно-рятувальної служби цивільного захисту ДСНС до ТОВ "Вєк Технолоджі" про визнання недійсними додаткових угод до договору про постачання електричної енергії споживачу та стягнення надмірно сплачених коштів (постанову оприлюднено 01.02.2024).

Зазначає, що із врахуванням висновків, викладених у постанові Об`єднаної палати Верховного Суду від 18.06.2021 у справі №927/491/19, прокурор обґрунтовував позовну вимогу про стягнення надмірно сплачених коштів положеннями ст.ст. 216, 670 ЦК України. Водночас, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 24.01.2024 у справі №922/2321/22 зазначила, що на спірні правовідносини поширюються вимоги ст. 1212 ЦК України. Таким чином, грошові кошти в сумі 1 027 271,68 грн, які сплачені замовником торгів за цінами, визначеними додатковими угодами, є такими, що були безпідставно одержані відповідачем, а тому він зобов`язаний їх повернути позивачу 2 - Тернопільській обласній раді, що відповідає приписам ст.ст. 216, 1212 ЦК України.

28.02.2024 від представника відповідача, через систему "Електронний суд", надійшла заява (вх.№1726 від 28.02.2024) про визнання позову у повному обсязі з додатками. Крім того, у зв`язку із визнанням відповідачем позову до початку розгляду справи по суті, останній просить вирішити питання про повернення позивачу з державного бюджету 50% судового збору, сплаченого при поданні позову.

В підготовче засідання 29.02.2024 прибули прокурор, а також представники відповідача та третьої особи.

При цьому, прокурор просить суд під час розгляду цієї справи врахувати подану заяву (вх.№1745 від 29.02.2024) щодо допущеної технічної описки в п.10 прохальної частини позовної заяви щодо зазначення дати оспорюваної додаткової угоди №11, та визнати недійсною Додаткову угоду №11 від 30.11.2021 до Договору №66/64 від 10.02.2021, укладену між ТОВ "Тернопільелектропостач" та КНП "Тернопільська обласна клінічна лікарня" Тернопільської обласної ради.

Позивачі явку повноважних представників у підготовче засідання 29.02.2024 не забезпечили, хоча про дату, час та місце розгляду повідомлялися у встановленому законом порядку.

Розглянувши заяву відповідача про визнання позову, суд відзначає наступне.

Згідно з п.1 ч. 2 ст. 46 ГПК України відповідач має право визнати позов (всі або частину позовних вимог) - на будь-якій стадії судового процесу.

Відповідно до частин 1, 2 ст.191 ГПК України відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. До ухвалення судового рішення у зв`язку з відмовою позивача від позову або визнанням позову відповідачем суд роз`яснює сторонам наслідки відповідних процесуальних дій, перевіряє, чи не обмежений представник відповідної сторони у повноваженнях на їх вчинення.

У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд (ч.4 ст.191 ГПК України).

Суд не приймає відмову позивача від позову, визнання позову відповідачем у справі, в якій особу представляє її законний представник, якщо його дії суперечать інтересам особи, яку він представляє (ч.5 ст. 191 ГПК України).

Відповідно до ч. 3 ст. 185 ГПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення суду у випадку визнання позову відповідачем.

Суд враховує, що про визнання позову відповідач зазначає у заяві (вх.№1726 від 28.02.2023), підписаній представником відповідача Пелех Л.Ю. та підтриманій ним у підготовчому засіданні 29.02.2024, а також у заяві №178/08 від 26.02.2024, яка підписана директором ТОВ "Тернопільелектропостач" Ігорем Мандзиним.

Визнання позову відповідачем не суперечить закону та не порушує права чи інтереси інших осіб.

Окрім того, присутні в підготовчому засіданні 29.02.2024 прокурор та представник третьої особи не заперечили проти заяви відповідача про визнання позову, вважають, що остання не порушує їх права чи інтереси та інших осіб.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність законних підстав для прийняття визнання відповідачем позову.

У зв`язку з прийняттям визнання відповідачем позову, судом у підготовчому засіданні 29.02.2024 справу розглянуто по суті та, у відповідності до вимог ч. 6 ст. 233 ГПК України, проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, представників відповідача та третьої особи, дослідивши норми чинного законодавства, оцінивши подані докази в їх сукупності, судом встановлено наступне.

Щодо підстав представництва інтересів держави прокурором в даній справі.

Пунктом 2 ч.1 ст. 1311 Конституції України та п.2 ч.1 ст. 2 Закону України "Про прокуратуру" на органи прокуратури покладено виконання функції представництва інтересів держави в суді.

Частиною 6 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що під час здійснення представництва інтересів держави в суді прокурор, серед іншого, має право звертатися до суду з позовом в порядку, передбаченому процесуальним законом.

Згідно з ч.3 ст. 53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами.

Частиною 4 цієї ж статті встановлено, що прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

У рішенні Конституційного Суду України у справі за конституційними поданнями Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень ст. 2 АПК України (справа про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суді) від 08.04.1999 № 3-рп/99 Конституційний Суд України, з`ясовуючи поняття "інтереси держави" висловив позицію про те, що інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб`єктів права власності та господарювання тощо (п. 3 мотивувальної частини).

Інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Проте держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й в діяльності приватних підприємств, товариств.

Із врахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту.

Як вказується у позовній заяві, правовідносини, пов`язані з використанням бюджетних коштів, становлять суспільний інтерес, а незаконність (якщо така буде встановлена) додаткових угод до договору, на підставі яких ці кошти витрачаються, такому суспільному інтересу не відповідає.

При цьому наведені вище порушення вимог законодавства мають характер не формального недотримання таких вимог, а навпаки, шляхом укладення недійсних додаткових угод порушені вимоги чинного законодавства, принципи максимальної ефективності та економії, які призвели до безпідставної зміни істотних умов договору та зростання ціни за одиницю товару, покладення на бюджетну установу економічно невигідних зобов`язань щодо витрачання бюджетних коштів у сумі 1 027 271,68 гривень.

Так, ст. 1 Закону України "Про запобігання корупції" органи прокуратури віднесено до спеціально уповноважених суб`єктів у сфері протидії корупції.

Згідно Закону України "Про публічні закупівлі" цей Закон встановлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади. Метою цього Закону є створення конкурентного середовища у сфері державних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини сторонами судового розгляду є позивач і відповідач, які мають рівні права, включаючи право на правову допомогу. Підтримка прокуратурою однієї зі сторін може бути виправдана за певних умов, наприклад, якщо правопорушення зачіпає велику кількість людей, або якщо вимагають захисту реальні державні інтереси або майно ("Корольов проти Російської Федерації" у справі № 5447/03 від 01.04.2010, "Менчинська проти Російської Федерації" у справі № 42454/02 від 15.01.2009).

Про це також наголошено Європейським судом у справі "Бацанін проти Росії": підтримка прокурором однієї із сторін процесу в певних обставинах може бути виправданою. Більше того, участю прокурора в судовому процесі з метою захисту інтересів держави, у відповідності до вимог матеріального та процесуального законодавства, не порушується принцип рівності процесуальних можливостей сторін у судочинстві, який вимагає справедливого балансу між сторонами по справі.

При цьому, зміна ціни договору внаслідок недобросовісної конкуренції та зловживань робить результат закупівлі невизначеним та тягне за собою неефективне використання бюджетних коштів, що також є очевидним порушенням принципів процедури закупівлі, а дотримання у цій сфері суспільних відносин законодавства становить суспільний інтерес, тому захист такого інтересу відповідає функціям прокурора.

Щодо питання суб`єкта, який уповноважений здійснювати функції захисту інтересів держави у спірних правовідносинах.

Частиною 1 ст.7 Закону України "Про публічні закупівлі" визначено, що державне регулювання та контроль у сфері закупівель здійснюють Уповноважений орган та інші органи відповідно до їх компетенції.

Окрім того, згідно ч.4 ст.7 Закону України "Про публічні закупівлі" контроль у сфері закупівель у межах своїх повноважень, визначених Конституцією та законами України, здійснює Рахункова палата, Антимонопольний комітет України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Відповідно до ст. 8 Закону України "Про публічні закупівлі" моніторинг закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його територіальні органи (далі - органи державного фінансового контролю). Моніторинг закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладання договору про закупівлю та його виконання.

Відповідно до ч.1 ст. 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" головними завданнями органу державного фінансового контролю серед іншого є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, ефективним використанням коштів і майна у бюджетних установах і суб`єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про державні закупівлі. Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.

За змістом пунктів 1, 7, 8, 10 ч. 1 ст. 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" органу державного фінансового контролю надається право: перевіряти в ході державного фінансового контролю грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, документи щодо проведення процедур державних закупівель, пред`являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; порушувати перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених із порушенням законодавства, звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів тощо.

Згідно з Положенням про Державну аудиторську службу України, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 №43 з наступними змінами та доповненнями, Державна аудиторська служба (далі - Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.

Відповідно до пп. 3, 9 п.4 вказаного Положення Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань реалізує державний фінансовий контроль через здійснення державного фінансового аудиту; перевірки закупівель; інспектування (ревізії); моніторингу закупівель, вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших осіб підприємств, установ та організацій, що контролюються, усунення виявлених порушень законодавства; здійснює контроль за виконанням таких вимог; звертається до суду в інтересах держави у разі незабезпечення виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Таким чином, Державна аудиторська служба України, як орган, який здійснює фінансовий контроль, при моніторингу публічних закупівель має право при виявленні випадків недотримання законодавства про державні закупівлі та не виконанні підконтрольною установою вимог до усунення відповідних порушень, звернутися до суду в інтересах держави.

Водночас, положення вищевказаних нормативно-правових актів не визначають конкретні предмети і підстави позовів, з якими уповноважений орган має право звернутися до суду, оскільки зазначене було б неправомірним обмеженням повноважень такого органу у визначенні способу захисту та забезпеченні здійснення судового захисту інтересів держави (аналогічну позицію висловив Верховний Суд у постанові від 20.09.2018 у справі №924/1237/17).

Постановою Кабінету Міністрів України №266 від 06.04.2016 "Про утворення міжрегіональних територіальних органів Державної аудиторської служби" затверджено перелік міжрегіональних територіальних органів Держаудитслужби України. Відповідно до п.1 вказаної постанови міжрегіональні територіальні органи Держаудитслужби за переліком згідно додатку 1 утворюються як юридичні особи публічного права.

Відповідно до наказу Держаудитслужби України №23 від 02.06.2016 затверджено Положення про Західний офіс Держаудитслужби з наступними змінами та доповненнями, згідно якого Західний офіс Держаудитслужби підпорядковується Держаудитслужбі та є її міжрегіональним територіальним органом. У складі Офісу утворюються як структурні підрозділи управління у Волинській, Закарпатській, Івано-Франківській, Рівненській, Тернопільській, Чернівецькій, Хмельницькій областях. Повноваження Західного офісу Держаудитслужби, визначені зазначеним наказом кореспондуються із Положенням про Державну аудиторську службу України.

Наказом Західного офісу Держаудитслужби №117 від 22.02.2022 року затверджено Положення про Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області, згідно якого основним завданням управління є реалізація повноважень Західного офісу Держаудитслужби на території Тернопільської області.

Таким чином, Західний офіс Держаудитслужби є органом, уповноваженим державою на здійснення захисту інтересів держави у спірних правовідносинах на території Тернопільської області, у зв`язку з чим останній визначено у цій справі як позивача-1.

Як зазначено вище, "нездійснення захисту" виявляється в усвідомленій пасивній поведінці уповноваженого суб`єкта владних повноважень - він усвідомлює порушення інтересів держави, має відповідні повноваження для їх захисту, але всупереч цим інтересам за захистом до суду не звертається (аналогічна позиція викладена в ухвалі Верховного Суду у справі №822/1169/17 від 19.07.2018).

Згідно з висновком Великої Палати Верховного Суду, яка висловлена у п. 81 постанови від 26.05.2020 у справі №912/2385/18, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого ст.23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва. Якщо прокурору відомі причини такого не звернення, він обов`язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові. Але якщо з відповіді зазначеного органу на звернення прокурора такі причини з`ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим.

Тернопільська окружна прокуратура звернулася з листом від 14.09.2023 №50-86-9643ВИХ-23 до начальника Західного офісу Держаудитслужби та начальника управління Західного офісу Держаудитслужби у Тернопільській області, у якому наведено допущені порушення при укладенні Додаткових угод до Договору на постачання електричної енергії споживачу №66/64 від 10.02.2021 та звернуто увагу на те, що ними не вжито заходів до усунення порушень в межах визначених законодавством повноважень та наведено власний розрахунок позовних вимог.

Листом від 29.09.2023 №131913-17/2268-2023 Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області повідомило окружну прокуратуру, що заходи не вживалися у зв`язку з відсутністю правових підстав, і вживати заходів позовного характеру шляхом звернення до суду не будуть, а також викладено прохання щодо вжиття прокуратурою заходів представницького характеру в порядку ст. 23 Закону України "Про прокуратуру".

В подальшому, 08.12.2023 Тернопільською окружною прокуратурою на адресу Західного офісу Держаудитслужби та управління Західного офісу Держаудитслужби у Тернопільській області надіслано ще один лист, в якому наведено допущені порушення та надано власний розрахунок позовних вимог.

Листом №131913-17/2803-2023 від 13.12.2023 управління Західного офісу Держаудитслужби у Тернопільській області повідомило, що станом на 13.12.2023 зайво отримані кошти за електроенергію ТОВ "Тернопільселектропостач" не повернуто, окрім того, з приводу звернення прокуратури з відповідним позовом до суду не заперечує.

Нездійснення захисту інтересів держави суб`єктом владних повноважень вказує на наявність підстав для застосування представницьких повноважень прокурором, адже, відповідно до вимог чинного національного законодавства та практики Європейського суду з прав людини, факт не звернення відповідного суб`єкта владних повноважень, на якого покладено обов`язок захисту інтересів держави, до суду з відповідною позовною заявою, не залежно від наявності чи відсутності коштів на сплату судового збору, свідчить про неналежне здійснення захисту інтересів держави таким суб`єктом владних повноважень.

Аналогічні висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 15.10.2019 у справі №903/129/18.

Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як йому стало відомо про можливе порушення інтересів держави, свідчить про бездіяльність Держаудитслужби. Тому звернення до суду прокурора в інтересах цього органу є обґрунтованим і правомірним.

Щодо наявності підстав для звернення прокурора до суду в інтересах держави в особі Тернопільської обласної ради.

Відповідно до ст. 7 Конституції України в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.

Згідно з частинами 1 та 2 ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Відповідно до ч.2 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.

При цьому орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування (ст. 18-1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Згідно із частинами 1, 4 та 8 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров`я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об`єкти, визначені відповідно до закону як об`єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об`єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад. Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб`єктів. Об`єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб`єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

Відповідно до ч.ч. 2 та 4 ст. 61 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" районні та обласні ради затверджують районні та обласні бюджети, які формуються з коштів державного бюджету для їх відповідного розподілу між територіальними громадами або для виконання спільних проектів та з коштів, залучених на договірних засадах з місцевих бюджетів для реалізації спільних соціально-економічних та культурних програм, контролюють їх виконання. Самостійність місцевих бюджетів гарантується власними та закріпленими за ними на стабільній основі законом загальнодержавними доходами, а також правом самостійно визначати напрями використання коштів місцевих бюджетів відповідно до закону.

За висновками Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, викладеними у постанові від 22.12.2022 у справі №904/123/22, органам місцевого самоврядування надано широкі права для здійснення економічного і соціального розвитку на своїй території. Так, частинами першою та другою статті 143 Конституції України передбачено, зокрема, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції. Обласні та районні ради затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку відповідних областей і районів та контролюють їх виконання; затверджують районні і обласні бюджети, які формуються з коштів державного бюджету для їх відповідного розподілу між територіальними громадами або для виконання спільних проектів та з коштів, залучених на договірних засадах з місцевих бюджетів для реалізації спільних соціально-економічних і культурних програм, та контролюють їх виконання; вирішують інші питання, віднесені законом до їхньої компетенції.

Згідно ст. 172 ЦК України територіальні громади набувають і здійснюють цивільні права та обов`язки через органи місцевого самоврядування у межах їхньої компетенції, встановленої законом.

На території Тернопільської області таким органом місцевого самоврядування є Тернопільська обласна рада.

Згідно п.1.1 Статуту комунального некомерційного підприємства "Тернопільська обласна клінічна лікарня" Тернопільської обласної ради (далі - Статут), затвердженого рішенням Тернопільської обласної ради від 10.11.2021 №337, КНП "Тернопільська обласна клінічна лікарня" Тернопільської обласної ради є лікарняним закладом охорони здоров`я - комунальним унітарним некомерційним підприємством, що надає послуги третинної/високоспеціалізованої медичної допомоги дорослому населенню Тернопільської області, а також іншим особам в порядку та умовах, встановлених законодавством України та цим статутом.

Засновником, Власником та органом управління майном підприємства (далі - Засновником) є Тернопільська обласна рада. Підприємство є підпорядкованим, підзвітним та підконтрольним Засновнику, а в галузевому відношенні підпорядковується департаменту охорони здоров`я Тернопільської обласної державної адміністрації в межах повноважень, визначених чинним законодавством (п. 1.4 Статуту).

Згідно п. 4.1 Статуту Підприємство є юридичною особою публічного права. Права та обов`язки юридичної особи Підприємство набуває з дня його державної реєстрації.

Для закупівель товарів, робіт чи послуг Підприємство застосовує процедури закупівель, визначені Законом України "Про публічні закупівлі" (п.4.3 Статуту).

Джерелами формування майна та коштів Підприємства, зокрема є кошти обласного бюджету (бюджетні кошти) (п.5.3 Статуту).

Згідно п. 7.1. Статуту Управління Підприємством здійснює Тернопільська обласна рада (Засновник).

За висновками Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, викладеними у постанові від 16.05.2021 у справі №910/11847/19, правовий статус розпорядників бюджетних коштів, їх повноваження та відповідальність визначені положеннями Бюджетного кодексу України (далі - БК України) та підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 №228, якою затверджено Порядок складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ (далі - Порядок).

Відповідно до ст. 22 Бюджетного кодексу України для здійснення програм та заходів, які реалізуються за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. За обсягом наданих прав розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.

Згідно п. 18 ч. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України головні розпорядники бюджетних коштів - бюджетні установи в особі їх керівників, які відповідно до статті 22 цього Кодексу отримують повноваження шляхом встановлення бюджетних призначень.

Розпорядник бюджетних коштів нижчого рівня - розпорядник, який у своїй діяльності підпорядкований відповідному головному розпоряднику та (або) діяльність якого координується через нього (абз. 3 п. 7 Порядку).

Поняття та функції розпорядників бюджетних коштів визначені пп. 47 ст. 2 БК України, згідно з яким розпорядник бюджетних коштів - бюджетна установа в особі її керівника, уповноважена на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов`язань та здійснення витрат бюджету (аналогічний висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.11.2019 у справі № 922/3095/18 (підпункт 6.20) та від 23.10.2019 у справі № 922/3013/18 (підпункт 6.22)).

Бюджетне асигнування - повноваження розпорядника бюджетних коштів, надане відповідно до бюджетного призначення, на взяття бюджетного зобов`язання та здійснення платежів, яке має кількісні, часові та цільові обмеження. Бюджетне зобов`язання - будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому. Бюджетне призначення - повноваження головного розпорядника бюджетних коштів, надане цим Кодексом, законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), яке має кількісні, часові і цільові обмеження та дозволяє надавати бюджетні асигнування (п.п. 6, 7 та 8 ч. 1 ст. 2 БК України).

Абзацами 1 та 2 п. 5 Порядку визначено, зокрема, що установам можуть виділятися бюджетні кошти тільки за наявності затверджених кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду. Установи мають право брати бюджетні зобов`язання витрачати бюджетні кошти на цілі та в межах, установлених затвердженими кошторисами, планами асигнувань загального фонду бюджету, планами надання кредитів із загального фонду бюджету, планами спеціального фонду.

За змістом абз.2 п.43 Порядку розпорядники мають право провадити діяльність виключно в межах бюджетних асигнувань, затверджених кошторисами, планами асигнувань загального фонду бюджету, планами надання кредитів із загального фонду бюджету, планами спеціального фонду.

Ураховуючи наведене, КНП "Тернопільська обласна клінічна лікарня" Тернопільської обласної ради у спірних правовідносинах, які виникли щодо закупівлі електричної енергії за Договором, діє як розпорядник бюджетних коштів нижчого рівня (отримувач бюджетних коштів) та є замовником зазначеного товару в обсязі та в межах видатків, що визначені розпорядниками бюджетних коштів вищого рівня.

Згідно із ч. 4 ст. 48 БК України зобов`язання, взяті учасником бюджетного процесу без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом та законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), не вважаються бюджетними зобов`язаннями (крім витрат, що здійснюються відповідно до частини шостої цієї статті) і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. Взяття таких зобов`язань є порушенням бюджетного законодавства. Витрати бюджету на покриття таких зобов`язань не здійснюються.

Отже, у відносинах щодо розрахунків з постачальником електричної енергії за договором, комунальний заклад, який є розпорядником бюджетних коштів, виступає не як суб`єкт владних повноважень, а як сторона у зобов`язальних правовідносинах. Аналогічні висновки викладені у постановах Великої Палати Верховного Суду від 13.11.2019 у справі №922/3095/18, від 23.10.2019 у справі № 922/3013/18, від 21.06.2023 у справі № 905/1907/21.

Відповідно до правової позиції Великої Палати Верховного Суду, яку викладено у постанові від 21.06.2023 у справі №905/1907/21, використання коштів місцевого бюджету становить суспільний інтерес та стосується прав та інтересів великого кола осіб - мешканців відповідної області. Завданням органу місцевого самоврядування є забезпечення раціонального використання майна та інших ресурсів, що перебувають у комунальній власності. Неефективне витрачання коштів місцевого бюджету, зокрема шляхом укладення підконтрольним органу місцевого самоврядування закладу незаконних правочинів, може порушувати економічні інтереси територіальної громади області.

Таким чином, оскільки, як встановлено прокуратурою за результатами вивчення матеріалів закупівлі, витрати на оплату електричної енергії за Договором від 10.02.2021 №66/64, укладеним КНП "Тернопільська обласна клінічна лікарня" Тернопільської обласної ради з ТОВ "Тернопільелектропостач", здійснювалися за рахунок коштів обласного бюджету, КНП "Тернопільська обласна клінічна лікарня" Тернопільської обласної ради розпорядилося не власними коштами, а витратило бюджетні кошти, виділені із обласного бюджету.

Засновником КНП "Тернопільська обласна клінічна лікарня" Тернопільської обласної ради та власником його майна є територіальна громада Тернопільської області в особі Тернопільської обласної ради, яка фінансує і контролює діяльність цього комунального закладу, а також зобов`язана контролювати виконання обласного бюджету, зокрема законність та ефективність використання закладом освіти коштів цього бюджету за договорами про закупівлю товарів.

Відтак Тернопільська обласна рада є особою, уповноваженою на вжиття заходів представницького характеру щодо захисту інтересів територіальної громади, інтереси якої є складовою інтересів держави, пов`язаних із законним та ефективним витрачанням коштів обласного бюджету, а тому є належним позивачем у цій справі.

Аналогічні висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 21.06.2023 у справі № 905/1907/21 та у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 22.12.2022 у справі № 904/123/22, від 26.10.2022 у справі № 904/5558/20, від 21.12.2022 у справі № 904/8332/21.

Тернопільською окружною прокуратурою 14.09.2023 за №50-86-9642 ВИХ-23 направлено лист до Тернопільської обласної ради з повідомленням про виявлені порушення вимог законодавства про публічні закупівлі при укладені між КНП "Тернопільська обласна клінічна лікарня" Тернопільської обласної ради та ТОВ "Тернопільелектропостач" додаткових угод щодо зміни ціни електричної енергії, а також з проханням надання інформації щодо вжитих заходів на усунення порушень законодавства, у тому числі про звернення до суду із відповідним позовом та наведено власний розрахунок позовних вимог.

У листі від 27.09.2023 № 07-894 Тернопільська обласна рада не заперечила щодо подання до Господарського суду Тернопільської області позовної заяви щодо стягнення з ТОВ "Тернопільелектропостач" зайво сплачених коштів по закупівлі UA-2021-11-25-013016-c.

08.12.2023 Тернопільською окружною прокуратурою на адресу Тернопільської міської ради надіслано ще один лист, в якому наведено допущені порушення та надано розрахунок позовних вимог та інше.

Листом №08-1167 від 15.12.2023 Тернопільська обласна рада повідомила, що не заперечує щодо представництва прокуратурою інтересів держави в суді.

Вказане свідчить про нездійснення Тернопільською обласною радою захисту інтересів держави, яке проявляється в усвідомленій пасивній поведінці уповноваженого суб`єкта владних повноважень - він обізнаний про порушення інтересів держави, має відповідні повноваження для їх захисту, але всупереч цим інтересам за захистом до суду не звертається, що свідчить про бездіяльність органу уповноваженого державою на виконання відповідних функцій у спірних правовідносинах.

Як вказує прокурор, оскільки правовідносини, пов`язані з використанням бюджетних коштів становлять суспільний інтерес, а додаткові угоди, на підставі яких ці кошти витрачено, такому суспільному інтересу не відповідають, Тернопільська обласна рада мала можливість та достатньо часу на них відреагувати, проте жодних заходів до відновлення інтересів держави не вжила.

Враховуючи наведене, суд вважає належним чином обґрунтованою наявність підстав для звернення прокурора до суду з відповідним позовом в інтересах держави в особі Тернопільської обласної ради.

Окрім того, Тернопільською окружною прокуратурою 14.09.2023 за №50-86-9644ВИХ-23 надіслано лист на адресу КНП "Тернопільська обласна клінічна лікарня" Тернопільської обласної ради з повідомленням про виявлені порушення вимог законодавства про публічні закупівлі при укладенні між лікарнею та ТОВ "Тернопільелектропостач" додаткових угод щодо зміни ціни електричної енергії, а також з проханням надання інформацію щодо вжитих заходів на усунення порушень законодавства, у тому числі про звернення до суду із відповідним позовом.

КНП "Тернопільська обласна клінічна лікарня" Тернопільської обласної ради у листі від 11.10.2023 №01-3/2101 не заперечила щодо подання прокуратурою до господарського суду Тернопільської області позовної заяви щодо стягнення з ТОВ "Тернопільелектропостач" зайво сплачених коштів по договору про постачання електричної енергії від 10.02.2021 №66/64, у зв`язку з недостатнім фінансуванням медичного закладу.

Також, листом № 01-3/2523від 15.12.2023 КНП "Тернопільська обласна клінічна лікарня" Тернопільської обласної ради повідомила Тернопільській окружній прокуратурі, що кошти ТОВ "Тернопільелектропостач" за недопоставлений товар не перераховано та не заперечує щодо звернення прокуратури з позовною заявою, у зв`язку з недостатнім фінансуванням закладу та неможливістю самостійного звернення до суду.

Щодо визнання недійсними додаткових угод.

У відповідності до ст. 7 Господарського процесуального кодексу України правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності, підпорядкування, місцезнаходження, місця створення та реєстрації, законодавства, відповідно до якого створена юридична особа, та інших обставин. Дана норма кореспондується зі ст. 46 Господарського процесуального кодексу України, в якій закріплено, що сторони користуються рівними процесуальними правами.

Вказані положення передбачають, що закон встановлює рівні можливості сторін і гарантує їм право на захист своїх інтересів. Принцип рівності учасників судового процесу перед законом і судом є важливим засобом захисту їх прав і законних інтересів, що унеможливлює будь-який тиск однієї сторони на іншу. Це дає змогу сторонам вчиняти передбачені законодавством процесуальні дії, реалізовувати надані їм законом права і виконувати покладені на них обов`язки.

Згідно із ст. 13 Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України), цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема є договори та інші правочини.

Як свідчать матеріали справи, за результатами проведеної закупівлі електричної енергії для потреб комунального некомерційного підприємства "Тернопільська університетська лікарня" Тернопільської обласної ради, результати якої оприлюднено в електронній системі публічних закупівель "Прозорро" за номером UA-2020-11-25-013016-с, між Комунальним некомерційним підприємством "Тернопільська університетська лікарня" Тернопільської обласної ради (Споживач) та переможцем - Товариством з обмеженою відповідальністю "Тернопільелектропостач" (Постачальник) укладено Договір про постачання електричної енергії споживачу від 10.02.2021 №66/64 (далі - Договір).

Згідно з п. 5.1 Договору загальна вартість цього Договору становить - 4 094 432,78 грн, крім того ПДВ - 818 886,56 грн, разом з ПДВ 4 913 319,34 грн, в т.ч. орендарі 2 132 795,34 грн.

Ціна за 1 кВт/год електричної енергії за цим договором становить 1,67393 грн без ПДВ, ПДВ - 0,334786 грн, разом з ПДВ - 2,008716 грн та складається з закупівельної ціни на ринку електричної енергії; регульованого тарифу на передачу електричної енергії, затвердженому у встановленому порядку; тарифу (маржі) постачальника електричної енергії (п.5.2 Договору).

Пунктом 2.1 Договору передбачено, що за цим договором Постачальник продає електричну енергію Споживачу ДК 021:2015-09310000-5-Електрична енергія (Електрична енергія) для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії згідно з умовами цього Договору.

Очікуваний загальний обсяг споживання електричної енергії зазначено у Додатку №3 (п.2.3 Договору).

Згідно п. 3.1 Договору початком постачання електричної енергії Споживачу є дата, зазначена в заяві-приєднання, яка є додатком №1 до цього Договору.

Ціна (тариф) електричної енергії зазначається в комерційній пропозиції Постачальника (п. 5.3 Договору).

Згідно п. 5.4 Договору, зміна ціни за одиницю товару (електрична енергія) може відбуватись відповідно до умов ч.5 і 6 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" за умови письмового звернення Постачальника до Споживача та надання Постачальником необхідних підтверджуючих документів щодо кожного коливання ціни електроенергії на ринку шляхом підписання додаткової угоди до даного Договору. Збільшення ціни за одиницю товару не більше як на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю.

У разі коливання ціни товару на ринку в межах до 10 відсотків від ціни за одиницю товару, зацікавлена сторона ініціює внесення змін у договір, щодо зміни ціни за одиницю товару. Наявність факту коливання ціни товару на ринку підтверджується довідкою(ми) або листом(ми) (завіреними копіями цих довідки(ок) або листа(ів) відповідних органів, установ, організацій, які уповноважені надавати відповідну інформацію, щодо коливання ціни товару на ринку. До розрахунку ціни за одиницю товару приймається ціна щодо розміру ціни на товар на момент укладання Договору (з урахуванням внесених раніше змін до Договору про закупівлю) та на момент звернення до вказаних органів, установ, організацій, що підтверджує коливання (зміни) цін на ринку товару, що є предметом закупівлі за цим договором.

Зміна ціни за один кВт/год електричної енергії та дата настання таких змін будуть відображені в додатковій угоді до даного Договору.

Розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць (п. 5.5 Договору).

Комерційна пропозиція, яка є додатком 2 до цього Договору, повинна відповідати істотним умовам Договору та має містити наступну інформацію: 1) ціну (тариф) електричної енергії, у тому числі диференційовані ціни (тарифи); 2) спосіб оплати (по факту); 3) термін надання рахунку та акту за спожиту електричну енергію та строк його оплати; 4) визначення способу оплати послуг з розподілу через Постачальника з наступним переведенням цієї оплати Постачальником оператору системи та/або напрямку з оператором системи (необхідно обрати лише один з варіантів); 5) розмір пені за порушення строку оплати або штраф; 6) наявність або відсутність штрафу за дострокове припинення дії договору, розмір штрафу; 7) строк дії договору та умови пролонгації; 8) інші умови.

Після прийняття Споживачем комерційних пропозицій Постачальника, внесення змін до них можливе лише за згодою сторін або в порядку, встановленому чинним законодавством шляхом підписання додаткової угоди (п.5.12 Договору).

Як визначено у п. 15.1 Договору, цей договір набуває чинності з моменту підписання Сторонами і діє до 31.12.2021, якщо інше не встановлено комерційною пропозицією, а в частині проведення розрахунків - до повного виконання Сторонами своїх зобов`язань за Договором.

В подальшому, рішенням Тернопільської обласної ради "Про перейменування комунального некомерційного підприємства "Тернопільська університетська лікарня" Тернопільської обласної ради на комунальне некомерційне підприємство "Тернопільська обласна клінічна лікарня" Тернопільської обласної ради від 10.11.2021 №337 перейменовано комунальне некомерційне підприємство "Тернопільська університетська лікарня" Тернопільської обласної ради на комунальне некомерційне підприємство "Тернопільська обласна клінічна лікарня" Тернопільської обласної ради.

Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, 12.11.2021 стосовно Комунального некомерційного підприємства "Тернопільська університетська лікарня" Тернопільської обласної ради (код ЄДРПОУ 02001311) проведено державну реєстрацію змін відомостей про юридичну особу, а саме зміна найменування юридичної особи (повного та/або скороченого).

Відтак станом на даний час найменування медичного закладу є Комунальне некомерційне підприємство "Тернопільська обласна клінічна лікарня" Тернопільської обласної ради) (код ЄДРПОУ 02001311).

Згідно п.1.1 Статуту комунального некомерційного підприємства "Тернопільська обласна клінічна лікарня" Тернопільської обласної ради (далі - Статут), затвердженого рішенням Тернопільської обласної ради від 10.11.2021 №337, КНП "Тернопільська обласна клінічна лікарня" Тернопільської обласної ради (Підприємство) є лікарняним закладом охорони здоров`я - комунальним унітарним некомерційним підприємством, що надає послуги третинної/високоспеціалізованої медичної допомоги дорослому населенню Тернопільської області, а також іншим особам в порядку та умовах, встановлених законодавством України та цим статутом.

Відповідно до п.1.2 Статуту Підприємство є об`єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області в особі Тернопільської обласної ради та є правонаступником усього майна, всіх прав, обов`язків і зобов`язань Тернопільської університетської лікарні, а також комунального некомерційного підприємства "Тернопільська університетська лікарня".

Підприємство є юридичною особою публічного права. Права та обов`язки юридичної особи Підприємство набуває з дня його державної реєстрації (п. 4.1 Статуту).

Відповідно до частини 1 статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

За частиною 1 статті 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, установлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Зміна ціни після укладення договору допускається лише в випадках і на умовах, установлених договором або законом.

Відповідно до ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" (далі - Закон) в редакції Закону №114-IX від 19.09.2019, ст. 652 ЦК України, ст. 188 Господарського кодексу України, сторони за взаємною згодою можуть вносити зміни та доповнення до даного договору викладаючи їх в додатках, які є невід`ємною частиною договору про закупівлю електричної енергії (п.15.2 Договору).

Згідно п.15.7 Договору істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань Сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в Договорі про закупівлю.

У разі необхідності внесення змін та доповнень до цього Договору кожна із сторін має право звернутися до іншої з відповідною пропозицією.

Усі зміни та доповнення до цього Договору оформлюються письмово та підписуються уповноваженими особами обох Сторін (п. 15.9 Договору).

Згідно додатку №2 "Комерційна пропозиція "Індивідуальна" до Договору ціна (тариф) на електричну енергію, що постачається споживачу, розраховується Постачальником та на день укладення договору становить 1,67393 грн за 1 кВт/год (без ПДВ), та включає: ціну закупівлі електричної енергії Постачальником на ринку та тариф на послуги постачальника, а також тариф послуг оператора системи передачі, який становить 0,29393 грн за 1 кВт/год (без ПДВ).

Додатком № 2 до Договору також визначено, що у разі зміни (коливання) закупівельної ціни на ринку електричної енергії, що відбувається протягом розрахункового періоду, зміна ціни за одиницю електричної енергії, спожитої в даному розрахунковому періоді, допускається за умови надання Постачальником документального підтвердження факту коливання ціни електричної енергії на ринку. Документ, що підтверджує коливання ціни, повинен бути наданий у формі довідки (висновку), виданої уповноваженими органами та організаціями. Згідно із ч.6 ст. 67 Закону України "Про ринок електричної енергії", з урахуванням листа Мінекономрозвитку України від 14.08.2019 №3304-04/33869-06 "Щодо зміни ціни у договорах постачання електричної енергії", Сторони також можуть використовувати інформацію з веб-сайту ДП "Оператор ринку" для документального підтвердження факту коливання ціни електричної енергії на ринку.

За приписами статті 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.

Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об`єднаних територіальних громад визначені Законом України "Про публічні закупівлі".

Цей Закон передбачає, що договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом (частина 1 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі").

За пунктами 6, 11 та 22 статті 1 Закону України "Про публічні закупівлі": договір про закупівлю це господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару; замовники це суб`єкти, визначені згідно із статтею 2 цього Закону, які здійснюють закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до цього Закону; предмет закупівлі це товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі або в межах проведення спрощеної закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції/пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі).

Відповідно до частин 1-3 статті 180 ГК України зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов`язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов`язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами в передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов, Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. При укладенні господарського договору сторони зобов`язані в будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.

Таким чином, на момент підписання договору сторонами були погоджені всі істотні умови: предмет, ціна та строк виконання зобов`язань за договором відповідно до вимог ч.3 ст.180 ГК України та Закону України "Про публічні закупівлі".

Поряд з цим, матеріали справи свідчать про те, що між КНП "Тернопільська обласна клінічна лікарня" Тернопільської обласної ради (попередня назва КНП "Тернопільська університетська лікарня" Тернопільської обласної ради) та ТОВ "Тернопільелектропостач" впродовж лютого-грудня 2021 року укладено ряд додаткових угод до Договору від 10.02.2021 №66/64, якими неодноразово було збільшено ціну електричної енергії з одночасним зменшенням обсягу її постачання.

Так, Додатковою угодою №1 від 11.02.2021 внесено зміни до Договору №66/64 від 10.02.2021, зокрема в пункт 5.1 Договору про постачання електричної енергії споживачу №66/64 від 10.02.2021, виклавши його в редакції наступного змісту: "Загальна вартість цього Договору становить - 3826506,13 грн, крім того ПДВ - 765301,23 грн, разом з ПДВ 4591807,36 грн в т.ч. орендарі 2083501,56 грн".

Ця додаткова угода набирає чинності з моменту її підписання Сторонами та її скріплення печатками Сторін та діє до повного виконання Сторонами своїх зобов`язань.

Додатковою угодою №2 від 26.03.2021 внесено зміни в другий абзац пункту 2 Додаткової угоди №1 від 11.02.2021 до Договору про постачання електричної енергії споживачу №66/64 від 10.02.2021, виклавши його в редакції наступного змісту: "Загальна вартість цього Договору становить - 3 826 505,33 грн, крім того ПДВ - 765 301,07 грн, разом з ПДВ 4 591 806,40 грн, в т.ч. орендарі 2 083 500,60 грн".

Окрім цього, сторони погодили внести зміни в п.5.2 Договору, виклавши його в наступній редакції: "Ціна за 1 кВт/год електричної енергії за цим договором становить 1,81193 грн без ПДВ, ПДВ - 0,362386 грн, разом з ПДВ - 2,174316 грн та складається з закупівельної ціни на ринку електричної енергії; регульованого тарифу на передачу електричної енергії, затвердженого у встановленому порядку; тарифу (маржі) постачальника електричної енергії".

Також, сторони погодили внести зміни в Додаток №2: Комерційна пропозиція до Договору, виклавши абзац 1 графи 2 таблиці в наступній редакції: ціна (тариф) на електричну енергію, що постачається споживачу, розраховується Постачальником та на день укладення договору становить 1,81193 грн за 1 кВт/год (без ПДВ), та включає: ціну закупівлі електричної енергії Постачальником на ринку та тариф на послуги постачальника, а також тариф послуг оператора системи передачі, який становить 0,29393 грн за 1 кВт/год (без ПДВ).

На підставі ч.3 ст.631 Цивільного кодексу України, ця додаткова угода вважається укладеною з 01.03.2021 та діє до 31.12.2021.

Додатковою угодою №3 від 25.08.2021 внесено зміни в другий абзац пункту 1 Додаткової угоди №2 від 26.03.2021 до Договору про постачання електричної енергії споживачу №66/64 від 10.02.2021, виклавши його в редакції наступного змісту: "Загальна вартість цього Договору становить - 3 826 504,08 грн, крім того ПДВ - 765 300,82 грн, разом з ПДВ 4 591 804,90 грн, в т.ч. орендарі 2 083 499,10 грн".

Окрім цього, сторони погодили внести зміни в п.5.2 Договору, виклавши його в наступній редакції: "Ціна за 1 кВт/год електричної енергії за цим договором становить 1,9622 грн без ПДВ, ПДВ - 0,39244 грн, разом з ПДВ - 2,35464 грн та складається з закупівельної ціни на ринку електричної енергії; регульованого тарифу на передачу електричної енергії, затвердженого у встановленому порядку; тарифу (маржі) постачальника електричної енергії".

Також, сторони погодили внести зміни в Додаток №2: Комерційна пропозиція до Договору, виклавши абзац 1 графи 2 таблиці в наступній редакції: ціна (тариф) на електричну енергію, що постачається споживачу, розраховується Постачальником та на день укладення договору становить 1,9622 грн за 1 кВт/год (без ПДВ), та включає: ціну закупівлі електричної енергії Постачальником на ринку та тариф на послуги постачальника, а також тариф послуг оператора системи передачі, який становить 0,29393 грн за 1 кВт/год (без ПДВ).

На підставі ч.3 ст.631 Цивільного кодексу України, ця додаткова угода вважається укладеною з 01.08.2021 та діє до 31.12.2021.

Додатковою угодою №4 від 31.08.2021 внесено зміни в другий абзац пункту 1 Додаткової угоди №3 від 25.08.2021 до Договору про постачання електричної енергії споживачу №66/64 від 10.02.2021, виклавши його в редакції наступного змісту: "Загальна вартість цього Договору становить - 3 826 502,13 грн, крім того ПДВ - 765 300,43 грн, разом з ПДВ 4 591 802,56 грн, в т.ч. орендарі 2 083 496,76 грн".

Окрім цього, сторони погодили внести зміни в п.5.2 Договору, виклавши його в наступній редакції: "Ціна за 1 кВт/год електричної енергії за цим договором становить 2,12735 грн без ПДВ, ПДВ - 0,42547 грн, разом з ПДВ - 2,55282 грн та складається з закупівельної ціни на ринку електричної енергії; регульованого тарифу на передачу електричної енергії, затвердженого у встановленому порядку; тарифу (маржі) постачальника електричної енергії".

Також, сторони погодили внести зміни в Додаток №2: Комерційна пропозиція до Договору, виклавши абзац 1 графи 2 таблиці в наступній редакції:ціна (тариф) на електричну енергію, що постачається споживачу, розраховується Постачальником та на день укладення договору становить 2,12735 грн за 1 кВт/год (без ПДВ), та включає: ціну закупівлі електричної енергії Постачальником на ринку та тариф на послуги постачальника, а також тариф послуг оператора системи передачі, який становить 0,29393 грн за 1 кВт/год (без ПДВ).

На підставі ч.3 ст.631 Цивільного кодексу України, ця додаткова угода вважається укладеною з 01.08.2021 та діє до 31.12.2021.

Додатковою угодою №5 від 29.09.2021 внесено зміни в другий абзац пункту 1 Додаткової угоди №4 від 31.08.2021 до Договору про постачання електричної енергії споживачу №66/64 від 10.02.2021, виклавши його в редакції наступного змісту: "Загальна вартість цього Договору становить - 3 826 501,55 грн, крім того ПДВ - 765 300,31 грн, разом з ПДВ 4 591 801,06 грн, в т.ч. орендарі 2 083 496,06 грн".

Окрім цього, сторони погодили внести зміни в п.5.2 Договору, виклавши його в наступній редакції: "Ціна за 1 кВт/год електричної енергії за цим договором становить 2,30885 грн без ПДВ, ПДВ - 0,46177 грн, разом з ПДВ - 2,77062 грн та складається з закупівельної ціни на ринку електричної енергії; регульованого тарифу на передачу електричної енергії, затвердженого у встановленому порядку; тарифу (маржі) постачальника електричної енергії".

Також, сторони погодили внести зміни в Додаток №2: Комерційна пропозиція до Договору, виклавши абзац 1 графи 2 таблиці в наступній редакції:ціна (тариф) на електричну енергію, що постачається споживачу, розраховується Постачальником та на день укладення договору становить 2,30885 грн за 1 кВт/год (без ПДВ), та включає: ціну закупівлі електричної енергії Постачальником на ринку та тариф на послуги постачальника, а також тариф послуг оператора системи передачі, який становить 0,29393 грн за 1 кВт/год (без ПДВ).

На підставі ч.3 ст.631 Цивільного кодексу України, ця додаткова угода вважається укладеною з 01.09.2021 та діє до 31.12.2021.

Додатковою угодою №6 від 28.10.2021 внесено зміни в другий абзац пункту 1 Додаткової угоди №5 від 29.09.2021 до Договору про постачання електричної енергії споживачу №66/64 від 10.02.2021, виклавши його в редакції наступного змісту: "Загальна вартість цього Договору становить - 3 826 500,03 грн, крім того ПДВ - 765 300,01 грн, разом з ПДВ 4 591 800,04 грн, в т.ч. орендарі 2 083 494,24 грн".

Окрім цього, сторони погодили внести зміни в п.5.2 Договору, виклавши його в наступній редакції: "Ціна за 1 кВт/год електричної енергії за цим договором становить 2,47993 грн без ПДВ, ПДВ - 0,495986 грн, разом з ПДВ - 2,975916 грн та складається із закупівельної ціни на ринку електричної енергії; регульованого тарифу на передачу електричної енергії, затвердженого у встановленому порядку; тарифу (маржі) постачальника електричної енергії".

Також, сторони погодили внести зміни в Додаток №2: Комерційна пропозиція до Договору, виклавши абзац 1 графи 2 таблиці в наступній редакції:ціна (тариф) на електричну енергію, що постачається споживачу розраховується Постачальником та на день укладення договору становить 2,47993 грн за 1 кВт/год (без ПДВ), та включає: ціну закупівлі електричної енергії Постачальником на ринку та тариф на послуги постачальника, а також тариф послуг оператора системи передачі, який становить 0,29393 грн за 1 кВт/год (без ПДВ).

На підставі ч.3 ст.631 Цивільного кодексу України, ця додаткова угода вважається укладеною з 01.10.2021 та діє до 31.12.2021.

Додатковою угодою №7 від 29.10.2021 внесено зміни в другий абзац пункту 1 Додаткової угоди №6 від 28.10.2021 до Договору про постачання електричної енергії споживачу №66/64 від 10.02.2021, виклавши його в редакції наступного змісту: "Загальна вартість цього Договору становить - 3 826 498,31 грн, крім того ПДВ - 765 299,66 грн, разом з ПДВ 4 591 797,97 грн, в т.ч. орендарі 2 083 492,17 грн".

Окрім цього, сторони погодили внести зміни в п.5.2 Договору, виклавши його в наступній редакції: "Ціна за 1 кВт/год електричної енергії за цим договором становить 2,727675 грн без ПДВ, ПДВ - 0,545535 грн, разом з ПДВ - 3,27321 грн та складається з закупівельної ціни на ринку електричної енергії; регульованого тарифу на передачу електричної енергії, затвердженого у встановленому порядку; тарифу (маржі) постачальника електричної енергії".

Також, сторони погодили внести зміни в Додаток №2: Комерційна пропозиція до Договору, виклавши абзац 1 графи 2 таблиці в наступній редакції:ціна (тариф) на електричну енергію, що постачається споживачу розраховується Постачальником та на день укладення договору становить 2,727675 грн за 1 кВт/год (без ПДВ), та включає: ціну закупівлі електричної енергії Постачальником на ринку та тариф на послуги постачальника, а також тариф послуг оператора системи передачі, який становить 0,29393 грн за 1 кВт/год (без ПДВ).

На підставі ч.3 ст.631 Цивільного кодексу України, ця додаткова угода вважається укладеною з 01.10.2021 та діє до 31.12.2021.

Додатковою угодою №8 від 18.11.2021 змінено назву Споживача з комунального некомерційного підприємства "Тернопільська університетська лікарня" Тернопільської обласної ради на комунальне некомерційне підприємство "Тернопільська обласна клінічна лікарня" Тернопільської обласної ради.

Додатковою угодою №9 від 18.11.2021 внесено зміни в п. 5.1 Договору, виклавши його в наступній редакції: "Загальна вартість цього Договору становить - 3 826 496,46 грн, крім того ПДВ - 765 299,29 грн, разом з ПДВ 4 591 795,75 грн, в т.ч. орендарі 1 983 489,95 грн".

Окрім цього, сторони погодили внести зміни в п.5.2 Договору, виклавши його в наступній редакції: "Ціна за 1 кВт/год електричної енергії за цим договором становить 2,99771 грн без ПДВ, ПДВ - 0,599542 грн, разом з ПДВ - 3,597252 грн та складається з закупівельної ціни на ринку електричної енергії; регульованого тарифу на передачу електричної енергії, затвердженого у встановленому порядку; тарифу (маржі) постачальника електричної енергії".

Також, сторони погодили внести зміни в Додаток №2: Комерційна пропозиція до Договору, виклавши абзац 1 графи 2 таблиці в наступній редакції:ціна (тариф) на електричну енергію, що постачається споживачу розраховується Постачальником та на день укладення договору становить 2,99771 грн за 1 кВт/год (без ПДВ), та включає: ціну закупівлі електричної енергії Постачальником на ринку та тариф на послуги постачальника, а також тариф послуг оператора системи передачі, який становить 0,29393 грн за 1 кВт/год (без ПДВ).

На підставі ч.3 ст.631 Цивільного кодексу України, ця додаткова угода вважається укладеною з 01.11.2021 та діє до 31.12.2021.

Додатковою угодою № 10 від 24.11.2021 внесено зміни в п. 5.1 Договору, виклавши його в наступній редакції: "Загальна вартість цього Договору становить - 3 826 496,46 грн, крім того ПДВ - 765 299,29 грн, разом з ПДВ 4 591 795,75 грн, в т.ч. орендарі 1 513 489,95 грн".

Додатковою угодою № 11 від 30.11.2021 внесено зміни в п. 5.1 Договору, виклавши його в наступній редакції: "Загальна вартість цього Договору становить - 3 826 494,24 грн, крім того ПДВ - 765 298,85 грн, разом з ПДВ 4 591 793,09 грн, в т.ч. орендарі 1 513 487,29 грн".

Окрім цього, сторони погодили внести зміни в п.5.1 Договору, виклавши його в наступній редакції: "Ціна за 1 кВт/год електричної енергії за цим договором становить 3,29448 грн без ПДВ, ПДВ - 0,658896 грн, разом з ПДВ - 3,953376 грн та складається з закупівельної ціни на ринку електричної енергії; регульованого тарифу на передачу електричної енергії, затвердженого у встановленому порядку; тарифу (маржі) постачальника електричної енергії".

Також, сторони погодили внести зміни в Додаток №2: Комерційна пропозиція до Договору, виклавши абзац 1 графи 2 таблиці в наступній редакції:ціна (тариф) на електричну енергію, що постачається споживачу розраховується Постачальником та на день укладення договору становить 3,29448 грн за 1 кВт/год (без ПДВ), та включає: ціну закупівлі електричної енергії Постачальником на ринку та тариф на послуги постачальника, а також тариф послуг оператора системи передачі, який становить 0,29393 грн за 1 кВт/год (без ПДВ).

На підставі ч.3 ст.631 Цивільного кодексу України, ця додаткова угода вважається укладеною з 01.11.2021.

Додатковою угодою № 12 від 29.12.2021 внесено зміни в п. 5.1 Договору, виклавши його в наступній редакції: "Загальна вартість цього Договору становить - 3 375 058,23 грн, крім того ПДВ - 675 011,65 грн, разом з ПДВ 4 050 069,88 грн в т.ч. орендарі 653 182,62 грн".

На виконання умов договору та укладених до нього додаткових угод, між сторонами підписано наступні акти прийому-передачі за спожиту електричну енергію з лютого по грудень 2021 року:

- Акт від 28.02.2021 прийняття-передавання товарної продукції (електричної енергії) за лютий 2021 року в обсязі 135 048 кВт/год на загальну суму з ПДВ 271 273,09 грн по ціні 1,6739 грн за 1 кВт/год без ПДВ.

КНП "Тернопільська університетська лікарня" Тернопільської обласної ради на рахунок ТОВ "Тернопільелектропостач" перераховано кошти згідно виписки за 09.03.2021 в сумі 229095,46 грн та платіжного доручення №396 від 05.03.2021 у сумі 42177,63 грн.

- Акт від 31.03.2021 прийняття-передавання товарної продукції (електричної енергії) за березень 2021 року в обсязі 150 534 кВт/год на загальну суму з ПДВ 327 308,48 грн по ціні 1,8119 грн за 1 кВт/год без ПДВ.

КНП "Тернопільська університетська лікарня" Тернопільської обласної ради на рахунок ТОВ "Тернопільелектропостач" перераховано кошти згідно виписки за 08.04.2021 в сумі 277600,43 грн та платіжного доручення №676 від 06.04.2021 у сумі 49 708,05 грн.

- Акт від 30.04.2021 прийняття-передавання товарної продукції (електричної енергії) за квітень 2021 року в обсязі 134 326 кВт/год на загальну суму з ПДВ 292 067,17 грн по ціні 1,8119 грн за 1 кВт/год без ПДВ.

КНП "Тернопільська університетська лікарня" Тернопільської обласної ради на рахунок ТОВ "Тернопільелектропостач" перераховано кошти згідно виписки за 14.05.2021 в сумі 245652,87 грн та платіжного доручення №920 від 06.05.2021 у сумі 46 414,30 грн.

- Акт від 31.05.2021 прийняття-передавання товарної продукції (електричної енергії) за травень 2021 року в обсязі 124 153 кВт/год на загальну суму з ПДВ 269 947,86 грн по ціні 1,8119 грн за 1 кВт/год без ПДВ.

КНП "Тернопільська університетська лікарня" Тернопільської обласної ради на рахунок ТОВ "Тернопільелектропостач" перераховано кошти згідно виписки за 15.06.2021 в сумі 222835,06 грн та платіжного доручення №1188 від 07.06.2021 у сумі 47112,80 грн.

- Акт від 30.06.2021 прийняття-передавання товарної продукції (електричної енергії) за червень 2021 року в обсязі 128 595 кВт/год на загальну суму з ПДВ 279 606,16 грн по ціні 1,8119 грн за 1 кВт/год без ПДВ.

КНП "Тернопільська університетська лікарня" Тернопільської обласної ради на рахунок ТОВ "Тернопільелектропостач" перераховано кошти згідно виписки за 14.07.2021 в сумі 232451,68 грн та платіжного доручення №1442 від 06.07.2021 у сумі 47154,48 грн.

- Акт від 30.07.2021 прийняття-передавання товарної продукції (електричної енергії) за липень 2021 року в обсязі 126 667 кВт/год на загальну суму з ПДВ 275 414,08 грн по ціні 1,8119 грн за 1 кВт/год без ПДВ.

КНП "Тернопільська університетська лікарня" Тернопільської обласної ради на рахунок ТОВ "Тернопільелектропостач" перераховано кошти згідно виписки за 09.08.2021 в сумі 215760,77 грн та платіжного доручення №1682 від 04.08.2021 у сумі 59653,31 грн.

- Акт від 31.08.2021 прийняття-передавання товарної продукції (електричної енергії) за серпень 2021 року в обсязі 131 611 кВт/год на загальну суму з ПДВ 335 979,20 грн по ціні 2,1274 грн за 1 кВт/год без ПДВ.

КНП "Тернопільська університетська лікарня" Тернопільської обласної ради на рахунок ТОВ "Тернопільелектропостач" перераховано кошти згідно виписки за 09.09.2021 в сумі 277674,72 грн та платіжного доручення №1949 від 07.09.2021 у сумі 58304,48 грн.

- Акт від 30.09.2021 прийняття-передавання товарної продукції (електричної енергії) за вересень 2021 року в обсязі 142 756 кВт/год на загальну суму з ПДВ 395 522,63 грн по ціні 2,3089 грн за 1 кВт/год без ПДВ.

КНП "Тернопільська університетська лікарня" Тернопільської обласної ради на рахунок ТОВ "Тернопільелектропостач" перераховано кошти згідно виписки за 11.10.2021 в сумі 330175,19 грн та платіжного доручення №2197 від 07.10.2021 у сумі 65347,44 грн.

- Акт від 31.10.2021 прийняття-передавання товарної продукції (електричної енергії) за жовтень 2021 року в обсязі 149 303 кВт/год на загальну суму з ПДВ 488 700,09 грн по ціні 2,7277 грн за 1 кВт/год без ПДВ.

КНП "Тернопільська університетська лікарня" Тернопільської обласної ради на рахунок ТОВ "Тернопільелектропостач" перераховано кошти згідно виписки за 10.11.2021 в сумі 422697,49 грн та платіжного доручення №2435 від 05.11.2021 у сумі 66002,60 грн.

- Акт від 30.11.2021 прийняття-передавання товарної продукції (електричної енергії) за листопад 2021 року в обсязі 152 564 кВт/год на загальну суму з ПДВ 603 142,86 грн по ціні 3,2945 грн за 1 кВт/год без ПДВ.

КНП "Тернопільська обласна клінічна лікарня" Тернопільської обласної ради на рахунок ТОВ "Тернопільелектропостач" перераховано кошти згідно виписки за 10.12.2021 в сумі 470000,00 грн та 48 041,41 грн, а також згідно платіжного доручення №2748 від 08.12.2021 у сумі 85 101,45 грн.

- Акт від 28.12.2021 прийняття-передавання товарної продукції (електричної енергії) за грудень 2021 року в обсязі 129 284 кВт/год на загальну суму з ПДВ 511 108,26 грн по ціні 3,2945 грн за 1 кВт/год без ПДВ.

КНП "Тернопільська обласна клінічна лікарня" Тернопільської обласної ради на рахунок ТОВ "Тернопільелектропостач" перераховано кошти згідно виписки за 30.12.2021 в сумі 318581,46 грн, 100000,00 грн, 6319,92 грн та 0,80 грн, а також згідно платіжного доручення №3053 від 30.12.2021 у сумі 86 206,08 грн.

Отже, як вбачається з актів прийняття-передавання за спожиту електричну енергію з лютого по грудень 2021 року КНП "Тернопільська обласна клінічна лікарня" Тернопільської обласної ради загалом перераховано 4 050 069,88 грн.

Загальна кількість поставленої з березня по грудень 2021 року ТОВ "Тернопільелектропостач" електричної енергії складає 1 504 841 кВт/год.

З урахуванням усіх додаткових угод, ціна за 1 кВт/год електричної енергії зросла з 2,008716 грн з ПДВ до 3,953376 грн з ПДВ (або на + 96,81%), а обсяг поставленої електричної енергії зменшився до 1 504 841,00 кВт/год замість 2 446 000,00кВт/год за основним Договором або на 38,48 %.

Частиною п`ятою ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" № 922-VIII (в редакції, що діяла на час укладення договору) визначено, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі крім окремих випадків.

Зокрема, відповідно до пункту 2 частини п`ятої ст. 41 Закону №922-VIII таким випадком є: "збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії".

Вказана норма застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим. Для того, щоб за таких обставин не був розірваний вже укладений договір і щоб не проводити новий тендер, закон дає можливість збільшити ціну, але не більше як на 10%.

Інше тлумачення відповідної норми Закону нівелює, знецінює, робить непрозорою процедуру відкритих торгів. При цьому, кожна зміна до договору має мати окреме документальне підтвердження.

Враховуючи норми ст. 180, ст. 188 ГК України, ст. 631, ст. 632 ЦК України, ст. 41 Закону № 922-VIII, при внесенні змін до договору сторонами, необхідно враховувати коливання цін за одиницю товару, яке відбулось після його укладення.

Відповідно до листа Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 14.08.2019 № 3304-04/33869-06, внесення змін до договору про закупівлю у випадку зміни ціни за одиницю товару до 10 відсотків має відбуватись шляхом укладення додаткової угоди, а також бути обґрунтованим та документально підтвердженим. Для документального підтвердження факту коливання ціни електричної енергії на ринку, сторони можуть використовувати інформацію вебсайту ДП "Оператор ринку".

Відповідно до листа Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 24.11.2020 № 3304-04/69987-06, обґрунтування та документальне підтвердження підстав, визначених частиною п`ятою статті 41 Закону здійснюється окремо щодо кожного випадку. Розрахунок відсотків зміни ціни здійснюється у додатковій угоді від ціни підписаного договору, а у наступних додаткових угодах за потреби - від останньої зміни ціни.

Як вже вказувалось вище та зазначено у позовній заяві, впродовж дії Договору №66/64 від 10.02.2021, сторонами укладені Додаткові угоди, відповідно до яких збільшувалась ціна за одиницю товару.

Так, додатковою угодою від 11.02.2021 №1 внесено зміни до Договору №66/64 від 10.02.2021, зокрема сторони погодили внести зміни в пункт 5.1 Договору про постачання електричної енергії споживачу №66/64 від 10.02.2021, виклавши його в редакції наступного змісту: "Загальна вартість цього Договору становить - 3 826 506,13 грн, крім того ПДВ - 765301,23 грн, разом з ПДВ 4 591 807,36 грн в т.ч. орендарі 2 083 501,56 грн".

Ця додаткова угода набирає чинності з моменту її підписання Сторонами та її скріплення печатками Сторін та діє до повного виконання Сторонами своїх зобов`язань.

Додатковою угодою від 26.03.2021 №2 внесено зміни в другий абзац пункту 2 Додаткової угоди №1 від 11.02.2021 до Договору про постачання електричної енергії споживачу №66/64 від 10.02.2021, виклавши його в редакції наступного змісту: "Загальна вартість цього Договору становить - 3 826 505,33 грн, крім того ПДВ - 765 301,07 грн, разом з ПДВ 4 591 806,40 грн, в т.ч. орендарі 2 083 500,60 грн".

Окрім цього, сторони погодили внести зміни в п.5.2 Договору, виклавши його в наступній редакції: "Ціна за 1 кВт/год електричної енергії за цим договором становить 1,81193 грн без ПДВ, ПДВ - 0,362386 грн, разом з ПДВ - 2,174316 грн та складається з закупівельної ціни на ринку електричної енергії; регульованого тарифу на передачу електричної енергії, затвердженого у встановленому порядку; тарифу (маржі) постачальника електричної енергії".

Також, сторони погодили внести зміни в Додаток №2: Комерційна пропозиція до Договору, виклавши абзац 1 графи 2 таблиці в наступній редакції:ціна (тариф) на електричну енергію, що постачається споживачу, розраховується Постачальником та на день укладення договору становить 1,81193 грн за 1 кВт/год (без ПДВ), та включає: ціну закупівлі електричної енергії Постачальником на ринку та тариф на послуги постачальника, а також тариф послуг оператора системи передачі, який становить 0,29393 грн за 1 кВт/год (без ПДВ) (відсоток збільшення 8,24 % від первісної ціни за результатами торгів).

Відсоток збільшення ціни електричної енергії, без врахування тарифів на послуги постачальника, а також на послуги оператора системи передачі, між Договором та Додатковою угодою №2 від 26.03.2021 становить 10 % (між 1,38 грн та 1,518 грн за 1 кВт/год без ПДВ).

На підставі ч.3 ст.631 Цивільного кодексу України, ця додаткова угода вважається укладеною з 01.03.2021 та діє до 31.12.2021.

Додаткову угоду №2 від 26.03.2021 укладено на підставі листа-повідомлення ТОВ "Тернопільелектропостач" від 12.03.2021 №1719/12, в якому зазначено, що у відповідності до довідки, виданої ДП "Державний інформаційно-аналітичний центр моніторингу зовнішніх товарних ринків" №121/27 від 16.02.2021, середньозважена ціна закупівлі електричної енергії на ринку "на добу наперед" збільшилась на 16,15 %. Окрім того, середньозважена ціна купівлі-продажу електричної енергії на ринку "на добу наперед" (РДН) в торгівельній зоні Об`єднаної енергетичної системи України (ОЕС), за періоди 01-31 січня 2021 склала 1462,52 грн та 01-10 лютого 2021 склала 1698,79 грн.

При цьому у довідці зазначено, що вона носить виключно інформаційний характер і не враховує умов договорів та контрактів.

Відповідно до даних, розміщених на веб-сайті ДП "Оператор ринку" (https://www.oree.com.ua), станом на 10.02.2021 (дата укладення Договору) середньозважена ціна на електроенергію РДН в об`єднаній енергетичній системі України становила - 1631,85 грн/МВт*год (без ПДВ), а станом на 12.02.2021 (дата звернення ТОВ "Тернопільелектропостач" до ДП "Державний інформаційно-аналітичний центр моніторингу зовнішніх товарних ринків") - 1597,27 грн/МВт*год (без ПДВ). Тобто, на день звернення ТОВ "Тернопільелектропостач" до ДП "Державний інформаційно-аналітичний центр моніторингу зовнішніх товарних ринків" зафіксовано зменшення ціни на електроенергію у порівнянні з датою укладення основного договору (10.02.2021). Також, зафіксовано зменшення ціни на електроенергію станом на дату укладення додаткової угоди №2 від 26.03.2021, а саме 1473,59грн/МВт*год (без ПДВ).

Окрім того, відповідно до відомостей, розміщених на сайті ДП "Оператор ринку", середньозважена ціна РДН в торговій зоні "ОЕС Україна" в березні 2021 року (1374,25 грн/мВт/год) є нижчим за лютий (1632,56 грн/мВт/год).

Однак, для порівняння зростання цін на електричну енергію вказані відомості до уваги не бралися, а порівняння щодо зростання ціни були зроблені на підставі відомостей щодо цін електроенергію за січень та першу декаду лютого 2021 року, тобто за період до укладення самого договору.

Додатковою угодою №2 від 26.03.2021 зміни до Договору в частині збільшення ціни застосовані не на майбутнє, а з 01.03.2021, тобто для товару, який вже був поставлений на дату узгодження змін до договору.

Такі дії щодо укладення вказаної додаткової угоди суперечать вимогам, зазначеним у п.4 ч.3 ст.57 Закону України "Про ринок електричної енергії", п.3.1.1 та п.3.2.4 розділу III Правил №312, відповідно до яких постачальник повідомляє Споживача про наступну зміну ціни та будь-яких умов Договору не пізніше ніж за 20 днів до їх застосування з урахуванням інформації про право Споживача розірвати Договір.

Таким чином, ТОВ "Тернопільелектропостач" ініціювало укладення додаткової угоди №2 від 26.03.2021 у порушення вимог п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) щодо обґрунтованості підвищення ціни, а відтак вказана додаткова угода підлягає визнанню недійсною в судовому порядку.

Додатковою угодою від 25.08.2021 №3 внесено зміни в другий абзац пункту 1 Додаткової угоди №2 від 26.03.2021 до Договору про постачання електричної енергії споживачу №66/64 від 10.02.2021, виклавши його в редакції наступного змісту: "Загальна вартість цього Договору становить - 3 826 504,08 грн, крім того ПДВ - 765 300,82 грн, разом з ПДВ 4 591 804,90 грн, в т.ч. орендарі 2 083 499,10 грн".

Окрім цього, сторони погодили внести зміни в п.5.2 Договору, виклавши його в наступній редакції: "Ціна за 1 кВт/год електричної енергії за цим договором становить 1,9622 грн без ПДВ, ПДВ - 0,39244 грн, разом з ПДВ - 2,35464 грн та складається з закупівельної ціни на ринку електричної енергії; регульованого тарифу на передачу електричної енергії, затвердженого у встановленому порядку; тарифу (маржі) постачальника електричної енергії".

Також, сторони погодили внести зміни в Додаток №2: Комерційна пропозиція до Договору, виклавши абзац 1 графи 2 таблиці в наступній редакції:ціна (тариф) на електричну енергію, що постачається споживачу, розраховується Постачальником та на день укладення договору становить 1,9622 грн за 1 кВт/год (без ПДВ), та включає: ціну закупівлі електричної енергії Постачальником на ринку та тариф на послуги постачальника, а також тариф послуг оператора системи передачі, який становить 0,29393 грн за 1 кВт/год (без ПДВ) (відсоток збільшення 8,29 % від ціни за попередньою додатковою угодою та 17,22 % від первісної ціни за результатами торгів).

Тим самим перевищено 10% максимальний ліміт щодо зміни ціни, визначеної в Договорі, передбачений п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону.

Відсоток збільшення ціни електричної енергії, без врахування тарифів на послуги постачальника, а також на послуги оператора системи передачі, між Додатковою угодою №2 від 26.03.2021 та Додатковою угодою №3 від 25.08.2021 становить 9,9% (між 1,518 грн та 1,66827 грн за 1 кВт/год без ПДВ).

На підставі ч.3 ст.631 Цивільного кодексу України, ця додаткова угода вважається укладеною з 01.08.2021 та діє до 31.12.2021.

Додаткову угоду №3 від 25.08.2021 укладено на підставі листа-повідомлення ТОВ "Тернопільелектропостач" від 18.08.2021 №5280/12, в якому зазначено, що у відповідності до довідки, виданої ДП "Державний інформаційно-аналітичний центр моніторингу зовнішніх товарних ринків" №121/150 від 10.08.2021, середньозважена ціна закупівлі електричної енергії на ринку "на добу наперед" збільшилась на 47,30 %. Окрім того, середньозважена ціна купівлі-продажу електричної енергії на ринку "на добу наперед" (РДН) в торгівельній зоні Об`єднаної енергетичної системи України (ОЕС), за періоди 01-31 липня 2021 склала 1444,05 грн та 01-10 серпня 2021 склала 2127,10 грн.

При цьому у довідці зазначено, що вона носить виключно інформаційний характер і не враховує умов договорів та контрактів.

Наданий документ не може виступати в якості належного і беззаперечного підтвердження коливання ціни на електроенергію на ринку та не може бути розцінений, як достатнє обґрунтування необхідності внесення змін до договору від 10.02.2021 № 66/64 в частині збільшення вартості ціни.

Так, довідка Державного інформаційно-аналітичного центру моніторингу зовнішніх товарних ринків №121/150 від 10.08.2021, в порушення вимог п.5.4 Договору, не відображає коливання ціни (діапазону цін тощо) в період між укладенням Додаткової угоди від 26.03.2021 №2 та зверненням до вказаних органів, установ, організацій, що підтверджує коливання (зміни) цін на ринку товару, що є предметом закупівлі за цим Договором - 06.08.2021.

Таким чином, належне документальне підтвердження коливання ціни товару на ринку в сторону збільшення за період, визначений Договором, відсутнє.

Додатковою угодою №3 від 25.08.2021 зміни до Договору в частині збільшення ціни застосовані не на майбутнє, а з 01.08.2021, тобто для товару, який вже був поставлений на дату узгодження змін до договору.

Такі дії щодо укладення вказаної додаткової угоди суперечать вимогам зазначеним у п.4 ч.3 ст.57 Закону України "Про ринок електричної енергії", п.3.1.1 та п.3.2.4 розділу III Правил №312, відповідно до яких постачальник повідомляє Споживача про наступну зміну ціни та будь-яких умов Договору не пізніше ніж за 20 днів до їх застосування з урахуванням інформації про право Споживача розірвати Договір.

Таким чином, ТОВ "Тернопільелектропостач" ініціювало укладення додаткової угоди №3 від 25.08.2021 у порушення вимог п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) щодо обґрунтованості підвищення ціни.

Додатковою угодою від 31.08.2021 №4 внесено зміни в другий абзац пункту 1 Додаткової угоди №3 від 25.08.2021 до Договору про постачання електричної енергії споживачу №66/64 від 10.02.2021, виклавши його в редакції наступного змісту: "Загальна вартість цього Договору становить - 3 826 502,13 грн, крім того ПДВ - 765 300,43 грн, разом з ПДВ 4 591 802,56 грн, в т.ч. орендарі 2 083 496,76 грн".

Окрім цього, сторони погодили внести зміни в п.5.2 Договору, виклавши його в наступній редакції: "Ціна за 1 кВт/год електричної енергії за цим договором становить 2,12735 грн без ПДВ, ПДВ - 0,42547 грн, разом з ПДВ - 2,55282 грн та складається з закупівельної ціни на ринку електричної енергії; регульованого тарифу на передачу електричної енергії, затвердженого у встановленому порядку; тарифу (маржі) постачальника електричної енергії".

Також, сторони погодили внести зміни в Додаток №2: Комерційна пропозиція до Договору, виклавши абзац 1 графи 2 таблиці в наступній редакції:ціна (тариф) на електричну енергію, що постачається споживачу, розраховується Постачальником та на день укладення договору становить 2,12735 грн за 1 кВт/год (без ПДВ), та включає: ціну закупівлі електричної енергії Постачальником на ринку та тариф на послуги постачальника, а також тариф послуг оператора системи передачі, який становить 0,29393 грн за 1 кВт/год (без ПДВ) (відсоток збільшення 8,42 % від ціни за попередньою додатковою угодою та 27,09 % від первісної ціни за результатами торгів).

Тим самим перевищено 10% максимальний ліміт щодо зміни ціни, визначеної в Договорі, передбачений п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону.

Відсоток збільшення ціни електричної енергії, без врахування тарифів на послуги постачальника, а також на послуги оператора системи передачі, між Додатковою угодою №3 від 25.08.2021 та Додатковою угодою №4 від 31.08.2021 становить 9,9% (між 1,66827 грн та 1,83342 грн та за 1 кВт/год без ПДВ).

На підставі ч.3 ст.631 Цивільного кодексу України, ця додаткова угода вважається укладеною з 01.08.2021 та діє до 31.12.2021.

Додаткову угоду від 31.08.2021 укладено на підставі листа-повідомлення ТОВ "Тернопільелектропостач" від 26.08.2021 № 5442/12, в якому зазначено, що у відповідності до довідки, виданої ДП "Державний інформаційно-аналітичний центр моніторингу зовнішніх товарних ринків" №121/174 від 26.08.2021, середньозважена ціна закупівлі електричної енергії на ринку "на добу наперед" збільшилась на 45,57 %. Окрім того, середньозважена ціна купівлі-продажу електричної енергії на ринку "на добу наперед" (РДН) в торгівельній зоні Об`єднаної енергетичної системи України (ОЕС) за періоди 01-31 липня 2021 склала 1444,05 грн/МВт*год та 01-20 серпня 2021 року склала 2102,07 грн/МВт*год.

При цьому у довідці зазначено, що вона носить виключно інформаційний характер і не враховує умов договорів та контрактів.

Наданий документ не може виступати в якості належного і беззаперечного підтвердження коливання ціни на електроенергію на ринку та не може бути розцінений, як достатнє обґрунтування необхідності внесення змін до договору від 10.02.2021 № 66/64 в частині збільшення вартості ціни.

Так, довідка Державного інформаційно-аналітичного центру моніторингу зовнішніх товарних ринків №121/174 від 26.08.2021, в порушення вимог п.5.4 Договору, не відображає коливання ціни (діапазону цін тощо)вперіод між укладання Додаткової угоди від 25.08.2021 №3 та датою звернення з пропозицію щодо збільшення ціни (26.08.2021) чи датою укладення наступної додаткової угоди (31.08.2021).

Таким чином, належне документальне підтвердження коливання ціни товару на ринку в сторону збільшення за період, визначений Договором, відсутнє.

Окрім того, вказаною довідкою охоплено періоди цін на електричну енергію на майданчику РДН (ОЕС) за 01-31 липня 2021 року та 01-20 серпня 2021 року, тобто за період до укладання попередньої додаткової угоди №3 від 25.08.2021, а наведені у ній показники щодо коливання цін на ринку вже було взято до уваги та враховано при збільшенні ціни на товар додатковою угодою №3 від 25.08.2021.

Окрім того, з аналізу довідок ДП "Державний інформаційно-аналітичний центр моніторингу зовнішніх товарних ринків", які слугували підставою для укладення додаткових угод №3 від 25.08.2021 та додаткової угоди №4 від 31.08.2021, вбачається зниження середньозваженої ціни з 2127,10 грн/МВт*год за період 01-10 серпня 2021 року до 2102,07 грн/МВт*год за період 01-20 серпня 2021 року.

Додатковою угодою №4 від 31.08.2021 зміни до Договору в частині збільшення ціни застосовані не на майбутнє, а з 01.08.2021, тобто для товару, який вже був поставлений на дату узгодження змін до договору.

Такі дії щодо укладення вказаної додаткової угоди суперечать вимогам, зазначеним у п.4 ч.3 ст.57 Закону України "Про ринок електричної енергії", п.3.1.1 та п.3.2.4 розділу III Правил №312, відповідно до яких постачальник повідомляє Споживача про наступну зміну ціни та будь-яких умов Договору не пізніше ніж за 20 днів до їх застосування з урахуванням інформації про право Споживача розірвати Договір.

Про недобросовісну ділову практику з боку продавця та намір після укладення договору з однією ціною у подальшому підвищувати її шляхом так званого "каскадного" укладення додаткових угод свідчить також той факт, що ТОВ "Тернопільелектропостач" одразу ж на наступний день після укладення попередньої додаткової угоди № 3 від 25.08.2021, а саме 26.08.2021, звернулося до КНП "Тернопільська обласна клінічна лікарня" Тернопільської обласної ради з листом про укладення додаткової угоди. Так, 31.08.2021 укладено додаткову угоду №4.

Таким чином, ТОВ "Тернопільелектропостач" ініціювало укладення додаткової угоди №4 від 31.08.2021 у порушення вимог п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) щодо обґрунтованості підвищення ціни.

Додатковою угодою від 29.09.2021 №5 внесено зміни в другий абзац пункту 1 Додаткової угоди №4 від 31.08.2021 до Договору про постачання електричної енергії споживачу №66/64 від 10.02.2021, виклавши його в редакції наступного змісту: "Загальна вартість цього Договору становить - 3 826 501,55 грн, крім того ПДВ - 765 300,31 грн, разом з ПДВ 4 591 801,06 грн, в т.ч. орендарі 2 083 496,06 грн".

Окрім цього, сторони погодили внести зміни в п.5.2 Договору, виклавши його в наступній редакції: "Ціна за 1 кВт/год електричної енергії за цим договором становить 2,30885 грн без ПДВ, ПДВ - 0,46177 грн, разом з ПДВ - 2,77062 грн та складається з закупівельної ціни на ринку електричної енергії; регульованого тарифу на передачу електричної енергії, затвердженого у встановленому порядку; тарифу (маржі) постачальника електричної енергії".

Також, сторони погодили внести зміни в Додаток №2: Комерційна пропозиція до Договору, виклавши абзац 1 графи 2 таблиці в наступній редакції:ціна (тариф) на електричну енергію, що постачається споживачу, розраховується Постачальником та на день укладення договору становить 2,30885 грн за 1 кВт/год (без ПДВ), та включає: ціну закупівлі електричної енергії Постачальником на ринку та тариф на послуги постачальника, а також тариф послуг оператора системи передачі, який становить 0,29393 грн за 1 кВт/год (без ПДВ) (відсоток збільшення 8,53 % від ціни за попередньою додатковою угодою та 37,93 % від первісної ціни за результатами торгів).

Тим самим перевищено 10 % максимальний ліміт щодо зміни ціни, визначеної в Договорі, передбачений п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону.

Відсоток збільшення ціни електричної енергії, без врахування тарифів на послуги постачальника, а також на послуги оператора системи передачі, між Додатковою угодою №4 від 31.08.2021 та Додатковою угодою №5 від 29.09.2021 становить 9,9% (між 1,83342 грн та 2,01492 грн та за 1 кВт/год без ПДВ).

На підставі ч.3 ст.631 Цивільного кодексу України, ця додаткова угода вважається укладеною з 01.09.2021 та діє до 31.12.2021.

Додаткову угоду від 29.09.2021 №5 укладено на підставі листа-повідомлення ТОВ "Тернопільелектропостач" від 28.09.2021 № 6329/12, в якому зазначено, що у відповідності до довідки, виданої Торгово-промисловою палатою України № 2417/08.0-7.3 від 16.09.2021, середньозважена ціна купівлі-продажу електричної енергії на ринку "на добу наперед" (РДН) в торгівельній зоні Об`єднаної енергетичної системи України (ОЕС), за періоди липня 2021 року склала 1444,05 грн/МВт*год та 01-10 вересня 2021 року склала 2 217,07 грн/МВт*год, середньозважена ціна закупівлі електричної енергії на ринку "на добу на перед" за вказаний період збільшилась на 53,53 %.

Наданий ТОВ "Тернопільелектропостач" документ не може виступати в якості належного і беззаперечного підтвердження коливання ціни на електроенергію та не може бути розцінений, як достатнє обґрунтування необхідності внесення змін до договору від 10.02.2021№ 66/64 шляхом укладення додаткової угоди № 5 від 29.09.2021, виходячи з наступного.

Так, інформація Торгово-промислової палати від 16.09.2021 №2417/08.0-7.3, в порушення вимог п.5.4 Договору, не відображає коливання ціни (діапазону цін тощо) в період між укладанням Додаткової угоди №4 від 31.08.2021 та зверненням до вказаних органів, установ, організацій, що підтверджує коливання (зміни) цін на ринку товару, що є предметом закупівлі за цим Договором - 13.09.2021.

Натомість, в інформації Торгово-промислової палати зазначено середньозважену ціну на електричну енергію на РДН в ОЕС України за липень та першу декаду вересня 2021 року, тобто частково за період до укладання попередньої додаткової угоди № 4 від 31.08.2021.

Зазначені у вказаній довідці дані щодо ціни на електроенергію за вказані Відповідачем дати ніяким чином не доводять коливання середньозважених цін на електричну енергію на ринку між укладенням додаткової угоди №4 від 31.08.2021 та додаткової угоди № 5 від 29.09.2021, отже не можуть слугувати підставою для укладення додаткової угоди № 5 від 29.09.2021.

Окрім того, додатковою угодою № 5 від 29.09.2021 до Договору в частині збільшення ціни зміни застосовані не на майбутнє, а з 01.09.2021.

Такі дії щодо укладення вказаної додаткової угоди суперечать вимогам зазначеним у п.4 ч.3 ст.57 Закону України "Про ринок електричної енергії", п.3.1.1 та п.3.2.4 розділу III Правил №312,постачальник повідомляє Споживача про наступну зміну ціни та будь-яких умов Договору не пізніше ніж за 20 днів до їх застосування з урахуванням інформації про право Споживача розірвати Договір.

Таким чином, ТОВ "Тернопільелектропостач" ініціювало укладення додаткової угоди №5 від 29.09.2021 у порушення вимог п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) щодо обґрунтованості підвищення ціни.

Додатковою угодою від 28.10.2021 №6 внесено зміни в другий абзац пункту 1 Додаткової угоди №5 від 29.09.2021 до Договору про постачання електричної енергії споживачу №66/64 від 10.02.2021, виклавши його в редакції наступного змісту: "Загальна вартість цього Договору становить - 3 826 500,03 грн, крім того ПДВ - 765 300,01 грн, разом з ПДВ 4 591 800,04 грн, в т.ч. орендарі 2 083 494,24 грн".

Окрім цього, сторони погодили внести зміни в п.5.2 Договору, виклавши його в наступній редакції: "Ціна за 1 кВт/год електричної енергії за цим договором становить 2,47993 грн без ПДВ, ПДВ - 0,495986 грн, разом з ПДВ - 2,975916 грн та складається із закупівельної ціни на ринку електричної енергії; регульованого тарифу на передачу електричної енергії, затвердженого у встановленому порядку; тарифу (маржі) постачальника електричної енергії".

Також, сторони погодили внести зміни в Додаток №2: Комерційна пропозиція до Договору, виклавши абзац 1 графи 2 таблиці в наступній редакції:ціна (тариф) на електричну енергію, що постачається споживачу розраховується Постачальником та на день укладення договору становить 2,47993 грн за 1 кВт/год (без ПДВ), та включає: ціну закупівлі електричної енергії Постачальником на ринку та тариф на послуги постачальника, а також тариф послуг оператора системи передачі, який становить 0,29393 грн за 1 кВт/год (без ПДВ) (відсоток збільшення 7,41 % від ціни за попередньою додатковою угодою та 48,15 % від первісної ціни за результатами торгів).

Тим самим перевищено 10 % максимальний ліміт щодо зміни ціни, визначеної в Договорі, передбачений п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону.

Відсоток збільшення ціни електричної енергії, без врахування тарифів на послуги постачальника, а також на послуги оператора системи передачі, між Додатковою угодою №5 від 29.09.2021 та Додатковою угодою №6 від 28.10.2021 становить 8,49% (між 2,01492 грн та 2,186 грн та за 1 кВт/год без ПДВ).

На підставі ч.3 ст.631 Цивільного кодексу України, ця додаткова угода вважається укладеною з 01.10.2021 та діє до 31.12.2021.

Додаткову угоду від 28.10.2021 №6 укладено на підставі листа-повідомлення ТОВ "Тернопільелектропостач" від 26.10.2021 № 6770/12, в якому зазначено, що у відповідності до довідки, виданої Торгово-промисловою палатою України № 2704/08.0-7.3 від 13.10.2021, середньозважена ціна купівлі-продажу електричної енергії на ринку "на добу наперед" (РДН) в торгівельній зоні Об`єднаної енергетичної системи України (ОЕС), за періоди серпня 2021 року склала 2076,95 грн/МВт*год та вересня 2021 року - 2230,78 грн/МВт*год, середньозважена ціна закупівлі електричної енергії на ринку "на добу наперед" за вказаний період збільшилась на 7,41 %.

Наданий ТОВ "Тернопільелектропостач" документ не може виступати в якості належного і беззаперечного підтвердження коливання ціни на електроенергію та не може бути розцінений, як достатнє обґрунтування необхідності внесення змін до договору шляхом укладення додаткової угоди № 6 від 28.10.2021, виходячи з наступного.

Так, у довідці Торгово-промислової палати України №2704/08.0-7.3 від 13.10.2021, у порушення вимог п.5.4 Договору, не відображено коливання ціни (діапазону цін тощо) в період між укладанням Додаткової угоди № 5 від 29.09.2021 та зверненням до вказаних органів, установ, організацій, що підтверджує коливання (зміни) цін на ринку товару, що є предметом закупівлі за цим Договором - 06.10.2021.

Зазначені у вказаній довідці дані щодо ціни на електроенергію за вказані Відповідачем дати ніяким чином не доводять коливання середньозважених цін на електричну енергію на ринку між укладенням додаткової угоди № 5 від 29.09.2021 та № 6 від 28.10.2021, отже не можуть слугувати підставою для укладення додаткової угоди № 6 від 28.10.2021.

Окрім того, додатковою угодою №6 від 28.10.2021 до Договору в частині збільшення ціни зміни застосовані не на майбутнє, а з 01.10.2021.

Такі дії щодо укладення вказаної додаткової угоди суперечать вимогам зазначеним у п.4 ч.3 ст.57 Закону України "Про ринок електричної енергії", п.3.1.1 та п.3.2.4 розділу III Правил №312, відповідно до яких постачальник повідомляє Споживача про наступну зміну ціни та будь-яких умов Договору не пізніше ніж за 20 днів до їх застосування з урахуванням інформації про право Споживача розірвати Договір.

Про недобросовісну ділову практику з боку продавця та намір після укладення договору з однією ціною у подальшому підвищувати її шляхом так званого "каскадного" укладення додаткових угод свідчить також той факт, що товариство "Тернопільелектропостач" одразу ж після укладення попередньої додаткової угоди № 5 від 29.09.2021, а саме 06.10.2021, звернулося до Торгово-промислової палати України за отриманням довідки про коливання ціни на ринку на електричну енергію, яка у подальшому слугувала підставою для укладення додаткової угоди № 6 від 29.10.2021.

Таким чином, ТОВ "Тернопільелектропостач" ініціювало укладення додаткової угоди №6 від 28.10.2021 у порушення вимог п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) щодо обґрунтованості підвищення ціни.

Визнання недійсною будь-якої додаткової угоди тягне за собою визнання недійсними всіх послідуючих додаткових угод, оскільки кожна наступна додаткова угода має фіксовану ціну за одиницю товару, а тому є похідною від попередніх додаткових угод та автоматично є незаконною. Недійсність додаткових угод є наслідком того, що ціна за послідуючими угодами фактично перевищуватиме ціну за одиницю товару більше, ніж на 10%, визначених в п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону, у порівнянні із основним договором.

Додатковою угодою від 29.10.2021 №7 внесено зміни в другий абзац пункту 1 Додаткової угоди №6 від 28.10.2021 до Договору про постачання електричної енергії споживачу №66/64 від 10.02.2021, виклавши його в редакції наступного змісту: "Загальна вартість цього Договору становить - 3 826 498,31 грн, крім того ПДВ - 765 299,66 грн, разом з ПДВ 4 591 797,97 грн, в т.ч. орендарі 2 083 492,17 грн".

Окрім цього, сторони погодили внести зміни в п.5.2 Договору, виклавши його в наступній редакції: "Ціна за 1 кВт/год електричної енергії за цим договором становить 2,727675 грн без ПДВ, ПДВ - 0,545535 грн, разом з ПДВ - 3,27321 грн та складається з закупівельної ціни на ринку електричної енергії; регульованого тарифу на передачу електричної енергії, затвердженого у встановленому порядку; тарифу (маржі) постачальника електричної енергії".

Також, сторони погодили внести зміни в Додаток №2: Комерційна пропозиція до Договору, виклавши абзац 1 графи 2 таблиці в наступній редакції:ціна (тариф) на електричну енергію, що постачається споживачу розраховується Постачальником та на день укладення договору становить 2,727675 грн за 1 кВт/год (без ПДВ), та включає: ціну закупівлі електричної енергії Постачальником на ринку та тариф на послуги постачальника, а також тариф послуг оператора системи передачі, який становить 0,29393 грн за 1 кВт/год (без ПДВ) (відсоток збільшення 9,99 % від ціни за попередньою додатковою угодою та 62,95 % від первісної ціни за результатами торгів).

Відсоток збільшення ціни електричної енергії, без врахування тарифів на послуги постачальника, а також на послуги оператора системи передачі, між Додатковою угодою №6 від 28.10.2021 та Додатковою угодою №7 від 29.10.2021 становить 11,33% (між 2,186 грн та 2,433745 грн та за 1 кВт/год без ПДВ).

Тим самим перевищено 10 % максимальний ліміт щодо зміни ціни, визначеної в Договорі, передбачений п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону.

На підставі ч.3 ст.631 Цивільного кодексу України, ця додаткова угода вважається укладеною з 01.10.2021 та діє до 31.12.2021.

Додаткову угоду від 29.10.2021 №7 укладено на підставі листа-повідомлення ТОВ "Тернопільелектропостач" від 28.10.2021 № 6837/12, в якому зазначено, що у відповідності до статистичних даних та аналізів, отриманих з офіційного сайту Державного підприємства "Оператор ринку", середньозважена ціна закупівлі електричної енергії на ринку "на добу наперед" збільшилась на 15,84 %. Зокрема, за 1 декаду вересня 2021 року середньозважена ціна електричної енергії на РДН склала величину 2217,07 грн/МВт.год, а за 1 декаду жовтня 2021 року середньозважена ціна електричної енергії на РДН склала величину 2568,15 грн/МВт.год, що на 15,84 % більше ціни за 1 декади вересень 2021 року.

Водночас, вказаний лист ТОВ "Тернопільелектропостач" та зазначена у ньому інформація не може виступати в якості належного і беззаперечного підтвердження коливання ціни на електроенергію та не може бути розцінений, як достатнє обґрунтування необхідності внесення змін до договору в частині збільшення вартості ціни та укладення додаткової угоди № 7 від 29.10.2021.

Так, в листі Постачальника та інформації, отриманій з офіційного сайту Державного підприємства "Оператор ринку", у порушення вимог п. 5.4 Договору, не відображено коливання ціни (діапазону цін тощо) в період між укладанням Додаткової угоди №6 від 28.10.2021 та Додаткової угоди № №7 від 29.10.2021. У той же час, коливання цін саме у цей проміжок часу і підлягало дослідженню задля встановлення підстав для збільшення ціни електроенергії за Договором.

Постачальник обґрунтовує підвищення ціни інформацією про середньозважені ціни на РДН по ОЕС України за перші декади вересня 2021 року та жовтня 2021 року, тобто за період, який вже враховувався при укладенні додаткової угоди № 6 від 28.10.2021.

Окрім того, додатковою угодою № 7 від 29.10.2021 зміни до Договору в частині збільшення ціни застосовані не на майбутнє, а з 01.10.2021.

Такі дії щодо укладення вказаної додаткової угоди суперечать вимогам зазначеним у п.4 ч.3 ст.57 Закону України "Про ринок електричної енергії", п.3.1.1 та п.3.2.4 розділу III Правил №312, відповідно до яких постачальник повідомляє Споживача про наступну зміну ціни та будь-яких умов Договору не пізніше ніж за 20 днів до їх застосування з урахуванням інформації про право Споживача розірвати Договір.

Таким чином, ТОВ "Тернопільелектропостач" ініціювало укладення додаткової угоди №7 від 29.10.2021 у порушення вимог п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) щодо обґрунтованості підвищення ціни.

Додатковою угодою від 18.11.2021 №8 змінено назву Споживача з комунального некомерційного підприємства "Тернопільська університетська лікарня" Тернопільської обласної ради на комунальне некомерційне підприємство "Тернопільська обласна клінічна лікарня" Тернопільської обласної ради.

ТОВ "Тернопільелектропостач" направило Лікарні повідомлення щодо зміни ціни електричної енергії №6462/12 від 05.11.2021, у якому у відповідності до вимог п.4 ч.3 ст.57 Закону України "Про ринок електричної енергії", п.3.2.4 і підпункту 21 п.5.2.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії та умов Договору повідомило про те, що очікується зростання вартості закупівлі електричної енергії на сегментах ринку в наступному розрахунковому періоді, тобто в грудні 2021 року.

Додатковою угодою від 18.11.2021 №9 внесено зміни в п. 5.1 Договору, виклавши його в наступній редакції: "Загальна вартість цього Договору становить - 3 826 496,46 грн, крім того ПДВ - 765 299,29 грн, разом з ПДВ 4 591 795,75 грн, в т.ч. орендарі 1 983 489,95 грн".

Окрім цього, сторони погодили внести зміни в п.5.2 Договору, виклавши його в наступній редакції: "Ціна за 1 кВт/год електричної енергії за цим договором становить 2,99771 грн без ПДВ, ПДВ - 0,599542 грн, разом з ПДВ - 3,597252 грн та складається з закупівельної ціни на ринку електричної енергії; регульованого тарифу на передачу електричної енергії, затвердженого у встановленому порядку; тарифу (маржі) постачальника електричної енергії".

Також, сторони погодили внести зміни в Додаток №2: Комерційна пропозиція до Договору, виклавши абзац 1 графи 2 таблиці в наступній редакції:ціна (тариф) на електричну енергію, що постачається споживачу розраховується Постачальником та на день укладення договору становить 2,99771 грн за 1 кВт/год (без ПДВ), та включає: ціну закупівлі електричної енергії Постачальником на ринку та тариф на послуги постачальника, а також тариф послуг оператора системи передачі, який становить 0,29393 грн за 1 кВт/год (без ПДВ) (відсоток збільшення 9,89 % від ціни за попередньою додатковою угодою та 79,08 % від первісної ціни за результатами торгів).

Відсоток збільшення ціни електричної енергії, без врахування тарифів на послуги постачальника, а також на послуги оператора системи передачі, між Додатковою угодою №7 від 29.10.2021 та Додатковою угодою №9 від 18.11.2021 становить 11,09 % (між 2,433745 грн та 2,70378 грн та за 1 кВт/год без ПДВ).

Тим самим перевищено 10 % максимальний ліміт щодо зміни ціни, визначеної в Договорі, передбачений п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону.

На підставі ч.3 ст.631 Цивільного кодексу України, ця додаткова угода вважається укладеною з 01.11.2021 та діє до 31.12.2021.

Додаткову угоду від 18.11.2021 № 9 укладено на підставі листа-повідомлення ТОВ "Тернопільелектропостач" від 16.11.2021 № 7814/12, в якому зазначено, що у відповідності до довідки, виданої Торгово-промисловою палатою України № 2978/08.0-7.3 від 09.11.2021, середньозважена ціна купівлі-продажу електричної енергії на ринку "на добу наперед" (РДН) в торгівельній зоні Об`єднаної енергетичної системи України (ОЕС), за періоди вересня 2021 року склала 2230,78 грн/МВт*год та жовтня 2021 року - 2793,44 грн/МВт*год, середньозважена ціна закупівлі електричної енергії на ринку "на добу наперед" за вказаний період збільшилась на 25,22 %.

Водночас, наданий ТОВ "Тернопільелектропостач" документ не може виступати в якості належного і беззаперечного підтвердження коливання ціни на електроенергію та не може бути розцінений, як достатнє обґрунтування необхідності внесення змін до договору в частині збільшення вартості ціни та укладення додаткової угоди № 9 від 18.11.2021.

Так, в довідці Торгово-промислової палати України №2978/08.0-7.3 від 09.11.2021, у порушення вимог п. 5.4 Договору, не наведено розрахунку вартості електроенергії станом на попередні календарні дати, зокрема, на дату укладання попередньої додаткової угоди № 7 від 29.10.2021 та дату звернення ТОВ "Тернопільелектропостач" щодо підвищення ціни на товар - 16.11.2021, задля отримання даних про відсоток коливання ціни електроенергії на ринку у вказаний період.

При цьому вказаною довідкою взагалі не охоплено період між попередньою додатковою угодою № 7 від 29.10.2021 та додатковою угодою № 9 від 18.11.2021, коливання (зміна) цін на електричну енергію на ринку у який і підлягало дослідженню.

Натомість, в інформації Торгово-промислової палати України вказано середньозважену ціну на електричну енергію на РДН в ОЕС України за вересень та жовтень 2021 року, тобто за період до укладання попередньої додаткової угоди № 7 від 29.10.2021.

Окрім того, додатковою угодою № 9 від 18.11.2021 зміни до Договору в частині збільшення ціни застосовані не на майбутнє, а з 01.11.2021, тобто після фактичної поставки електричної енергії споживачу.

Такі дії щодо укладення вказаної додаткової угоди суперечать вимогам зазначеним у п.4 ч.3 ст.57 Закону України "Про ринок електричної енергії", п.3.1.1 та п.3.2.4 розділу III Правил №312, відповідно до якого постачальник повідомляє Споживача про наступну зміну ціни та будь-яких умов Договору не пізніше ніж за 20 днів до їх застосування з урахуванням інформації про право Споживача розірвати Договір.

Таким чином, ТОВ "Тернопільелектропостач" ініціювало укладення додаткової угоди № 9 від 18.11.2021 у порушення вимог п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) щодо обґрунтованості підвищення ціни, а відтак вона підлягає визнанню недійсною в судовому порядку.

Визнання недійсною будь-якої додаткової угоди тягне за собою визнання недійсними всіх послідуючих додаткових угод, оскільки кожна наступна додаткова угода має фіксовану ціну за одиницю товару, а тому є похідною від попередніх додаткових угод та автоматично є незаконною. Недійсність додаткових угод є наслідком того, що ціна за послідуючими угодами фактично перевищуватиме ціну за одиницю товару більше, ніж на 10%, визначених в п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону, у порівнянні із основним договором.

Додатковою угодою від 24.11.2021 № 10 внесено зміни в п. 5.1 Договору, виклавши його в наступній редакції: "Загальна вартість цього Договору становить - 3 826 496,46 грн, крім того ПДВ - 765 299,29 грн, разом з ПДВ 4 591 795,75 грн, в т.ч. орендарі 1 513 489,95 грн".

Додатковою угодою від 30.11.2021 № 11 внесено зміни в п. 5.1 Договору, виклавши його в наступній редакції: "Загальна вартість цього Договору становить - 3 826 494,24 грн, крім того ПДВ - 765 298,85 грн, разом з ПДВ 4 591 793,09 грн, в т.ч. орендарі 1 513 487,29 грн".

Окрім цього, сторони погодили внести зміни в п.5.1 Договору, виклавши його в наступній редакції: "Ціна за 1 кВт/год електричної енергії за цим договором становить 3,29448 грн без ПДВ, ПДВ - 0,658896 грн, разом з ПДВ - 3,953376 грн та складається з закупівельної ціни на ринку електричної енергії; регульованого тарифу на передачу електричної енергії, затвердженого у встановленому порядку; тарифу (маржі) постачальника електричної енергії".

Також, сторони погодили внести зміни в Додаток №2: Комерційна пропозиція до Договору, виклавши абзац 1 графи 2 таблиці в наступній редакції:ціна (тариф) на електричну енергію, що постачається споживачу розраховується Постачальником та на день укладення договору становить 3,29448 грн за 1 кВт/год (без ПДВ), та включає: ціну закупівлі електричної енергії Постачальником на ринку та тариф на послуги постачальника, а також тариф послуг оператора системи передачі, який становить 0,29393 грн за 1 кВт/год (без ПДВ) (відсоток збільшення 9,89 % від ціни за попередньою додатковою угодою та 96,81 % від первісної ціни за результатами торгів).

Відсоток збільшення ціни електричної енергії, без врахування тарифів на послуги постачальника, а також на послуги оператора системи передачі, між Додатковою угодою №9 від 18.11.2021 та Додатковою угодою №11 від 30.11.2021 становить 10,98 % (між 2,70378 грн та 3,00055 грн та за 1 кВт/год без ПДВ).

Тим самим перевищено 10 % максимальний ліміт щодо зміни ціни, визначеної в Договорі, передбачений п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону.

На підставі ч.3 ст.631 Цивільного кодексу України, ця додаткова угода вважається укладеною з 01.11.2021.

Додаткову угоду від 30.11.2021 № 11 укладено на підставі листа-повідомлення ТОВ "Тернопільелектропостач" №8175/12 від 26.11.2021, в якому зазначено, що у відповідності до статистичних даних та аналізів, отриманих з офіційного сайту Державного підприємства "Оператор ринку", середньозважена ціна закупівлі електричної енергії на ринку "на добу наперед" збільшилась на 31,40 %. Зокрема, за 10 днів листопада 2021 року середньозважена ціна електричної енергії на РДН склала величину 3,37495 грн кВт/год, що на 31,40 % більше ціни за 1 декаду жовтня 2021 року.

Водночас, вказаний лист ТОВ "Тернопільелектропостач" та зазначена у ньому інформація не може виступати в якості належного і беззаперечного підтвердження коливання ціни на електроенергію та не може бути розцінений, як достатнє обґрунтування необхідності внесення змін до договору в частині збільшення вартості ціни та укладення додаткової угоди № 11 від 30.11.2021.

Так, в листі Постачальника та інформації, отриманій з офіційного сайту Державного підприємства "Оператор ринку", у порушення вимог Договору, не відображено коливання ціни (діапазону цін тощо) в період між укладанням Додаткової угоди №9 від 18.11.2021 та зверненням до вказаних органів, установ, організацій, що підтверджує коливання (зміни) цін на ринку товару, що є предметом закупівлі за цим Договором - 26.11.2021. У той же час, коливання цін саме у цей проміжок часу і підлягало дослідженню задля встановлення підстав для збільшення ціни електроенергії за Договором.

Постачальник обґрунтовує підвищення ціни інформацією про середньозважені ціни на РДН по ОЕС України за 10 днів листопада 2021 року та 10 днів жовтня 2021 року, тобто за період, який вже враховувався при укладенні додаткової угоди № 9 від 18.11.2021 (жовтень).

Разом з тим, відповідно до даних, розміщених на веб-сайті ДП "Оператор ринку" (https://www.oree.com.ua), станом на 18.11.2021 (дата підписання додаткової угоди № 9) середньозважена ціна на електроенергію РДН в об`єднаній енергетичній системі України становила ціна 3408,27 грн/МВт*год (без ПДВ), а станом на 26.11.2021 (дата звернення Постачальника) - 3275,17грн/МВт*год (без ПДВ), що свідчить про зменшення ціни на електричну енергію на ринку упродовж вказаного періоду.

Окрім того, додатковою угодою №11 від 30.12.2021 зміни до Договору в частині збільшення ціни застосовані не на майбутнє, а з 01.11.2021.

Такі дії щодо укладення вказаної додаткової угоди суперечать вимогам у п.4 ч.3 ст.57 Закону України "Про ринок електричної енергії", п.3.1.1 та п.3.2.4 розділу III Правил №312, відповідно до яких постачальник повідомляє Споживача про наступну зміну ціни та будь-яких умов Договору не пізніше ніж за 20 днів до їх застосування з урахуванням інформації про право Споживача розірвати Договір.

Таким чином, ТОВ "Тернопільелектропостач" ініціювало укладення додаткової угоди №11 від 30.11.2021 у порушення вимог п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) щодо обґрунтованості підвищення ціни.

Визнання недійсною будь-якої додаткової угоди тягне за собою визнання недійсними всіх послідуючих додаткових угод, оскільки кожна наступна додаткова угода має фіксовану ціну за одиницю товару, а тому є похідною від попередніх додаткових угод та автоматично є незаконною. Недійсність додаткових угод є наслідком того, що ціна за послідуючими угодами фактично перевищуватиме ціну за одиницю товару більше, ніж на10%, визначених в п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону, у порівнянні із основним договором.

Додатковою угодою від 29.12.2021 № 12 внесено зміни в п. 5.1 Договору, виклавши його в наступній редакції: "Загальна вартість цього Договору становить - 3 375 058,23 грн, крім того ПДВ - 675 011,65 грн, разом з ПДВ 4 050 069,88 грн в т.ч. орендарі 653 182,62 грн".

Отже, як вказує прокурор, із урахуванням всіх додаткових угод, ціна за 1 кВт/год електричної енергії зросла з 2,008716 грн з ПДВ до 3,953376 грн з ПДВ (або на + 96,81%), а обсяг поставленої електричної енергії зменшився до 1 504 841,00 кВт/год замість 2 446 000,00 кВт/год за основним Договором або на 38,48 %.

Із наявного в матеріалах справи акта перевірки закупівель Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області №04-22/ від 16.03.2023 проведених КНП "Тернопільська обласна клінічна лікарня" Тернопільської обласної ради за період з 01.11.2020 по 31.12.2022, встановлено, що додаткові угоди від 26.03.2021 №2 та від 31.08.2021 №4 до Договору №66/64 укладені з порушенням норми пункту 2 частини 5 статті 41 Закону №922-VIII, в частині збільшення ціни за одиницю товару без документального підтвердження коливання ціни в сторону збільшення та не пропорційно коливанню ціни на ринку в додатковій угоді №5 від 29.09.2021, внаслідок чого невірно визначено ціну за електричну енергію в додаткових угодах № 3 від 25.08.2021, №6 від 28.10.2021, №7 від 29.10.2021, №9 від 18.11.2021 та №11 від 30.11.2021.

Внаслідок оплати вартості електричної енергії за ціною, що була збільшена з порушенням вимог закону у сфері публічних закупівель за додатковими угодами №2 від 26.03.2021, №4 від 31.08.2021 та №5 від 29.09.2021 до Договору 66/64 від 10.02.2021 комунальним підприємством протягом березня-грудня 2021 зайво сплачено коштів на суму 501 750,71 грн, чим завдано збитків (втрат) на вищевказану суму.

Таким чином, встановлено, що КНП "Тернопільська обласна клінічна лікарня" Тернопільської обласної ради здійснено оплату товару за значно вищою ціною, ніж вона розраховувала під час укладення договору, та відповідно отримано менше електроенергії.

Відповідно до ст. 651 ЦК зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу одніс із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Відповідно до ст. 188 ГК зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. Відтак, зміна умов договору відбувається за згодою обох сторін.

Верховний Суд у постанові №927/491/19 від 18.06.2021 зазначив, що метою регулювання, передбаченого ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", а саме закріплення можливості сторін змінити умови укладеного договору шляхом збільшення ціни за одиницю товару до 10 % є запобігання ситуаціям, коли внаслідок істотної зміни обставин укладений договір стає вочевидь невигідним для постачальника.

Так, стаття 652 ЦК передбачає, що у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов`язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: 1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; 2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; 3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; 4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.

Відтак, передбачена законодавством про публічні закупівлі норма застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим. Для того, щоб за таких обставин не був розірваний вже укладений договір і щоб не проводити нову закупівлю, закон дає можливість збільшити ціну, але не більше як на 10%. Інше тлумачення відповідної норми Закону "Про державні закупівлі" нівелює, знецінює, робить непрозорою процедуру відкритих торгів. Верховний Суд зазначив, що обмеження 10% застосовується як максимальний ліміт щодо зміни ціни, визначену в договорі, незалежно від того, як часто відбуваються такі зміни (кількість підписаних додаткових угод).

Відповідно до ст. 5 3акону України "Про публічні закупівлі", закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія, ефективність та пропорційність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників та рівне ставлення до них; об`єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; запобігання корупційним діям і зловживанням.

Таким чином, постачальником під час укладення спірних додаткових угод, всупереч вимогам п.2 ч.5 ст.41 Закону, збільшено ціну електричної енергії без належного підтвердження наявності коливання ціни на електричну енергію в період на день укладання додаткових угод та на момент звернення до вказаних органів, установ, організацій, що підтверджує коливання (зміни) цін на ринку товару. Жоден із документів, які стали підставою для укладення додаткових угод, не містить інформацію про факт коливання цін на електричну енергію на ринку у період між датою підписання сторонами попередніх додаткових угод та датою звернення постачальника до вказаних органів, установ, організацій, що підтверджує коливання (зміни) цін на ринку товару.

Верховний Суд у постанові від 12.09.2019 у справі №6915/1868/18 наголосив, що можливість зміни ціни договору внаслідок недобросовісних дій сторін (сторони) договору робить результат закупівлі невизначеним та тягне за собою неефективне використання бюджетних коштів, що є прямим порушенням принципів процедури закупівлі, визначених преамбулою та ст. 3 Закону України "Про публічні закупівлі".

Як визначено у статті 5 Закону України "Про публічні закупівлі" принципами закупівлі, зокрема, є максимальна економія та ефективність. Критерієм вибору переможця у проведенні закупівлі є ціна (100%).

Отже, укладення спірних додаткових угод до Договору про постачання електричної енергії №66/64 від 10.02.2021 за вказаних обставин суперечить принципам закупівлі, а саме, максимальній економії.

У статті 204 ЦК України визначено, що правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

У статті 203 ЦК України встановлено загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, а саме: зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності, волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має вчинятися у формі, встановленій законом; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним; правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.

Згідно з частиною 1 статті 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Одним із способів захисту цивільного права може бути, зокрема, визнання правочину недійсним (частин 2 статті 16 ЦК України).

Відповідно до частини 3 статті 15 ЦК України якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Отже, невідповідність при укладенні додаткових угод №2 від 26.03.2021, №3 від 25.08.2021, №4 від 31.08.2021, №5 від 29.09.2021, № 6 від 28.10.2021, №7 від 29.10.2021, №9 від 18.11.2021 та №11 від 30.11.2021 до Договору про постачання електричної енергії №66/64 від 10.02.2021 пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" є підставою для визнання зазначених додаткових угод недійсними з моменту їх підписання.

Відповідно до ст.216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов`язані з його недійсністю. Обставини для визнання додаткових угод недійсними означає, що зобов`язання сторін регулюються договором.

Як встановлено судом вище, КНП "Тернопільська обласна клінічна лікарня" Тернопільської обласної ради загалом перераховано 4050069,88 грн ТОВ "Тернопільелектропостач" за поставлену електричну енергію в обсязі 1504841 кВт/год з березня по грудень 2021 року.

Водночас за період з березня по липень по ціні 2,008716 грн грн з ПДВ КНП "Тернопільська обласна клінічна лікарня" Тернопільської обласної ради оплачено 271 273,09 грн за поставлену електричну енергію в обсязі 135 048 кВт/год.

Розрахунок надмірно сплачених коштів здійснено, виходячи з ціни, зазначеній у договорі від 10.02.2021 № 66/64 за 1 кВт/год - 2,008716 грн (з ПДВ), без урахування інших додаткових угод.

Так, КНП "Тернопільська обласна клінічна лікарня" Тернопільської обласної ради за фактично поставлену електроенергію за березень-грудень 2021 року повинна була сплатити кошти у сумі 2 751 525,116 грн ((1 504 841 кВт/год - 135048 кВт/год) х 2,008716грн).

Отже, різниця між сумою коштів, яка перерахована товариству "Тернопільелектропостач" за отриману електроенергію по ціні, визначеній з урахуванням усіх додаткових угод, а саме 3 778 796,79 грн (4 050 069,88 грн - 271 273,09грн), та сумою, яку мали сплатити за отриману електроенергію по ціні, зазначеній у договорі від 10.02.2021 №66/64 (без урахування наступних додаткових угод), а саме 2 751 525,116 грн, становить 1027271,68 грн з ПДВ (3 778 796,79 грн - 2 751 525,116 грн).

У ч. 2 ст. 712 ЦК України передбачено, що до договору постачання застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Відповідно до ст. 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

У ст. 669 ЦК України визначено, що кількість товару, що продається, встановлюється у договорі купівлі-продажу у відповідних одиницях виміру або грошовому вираженні.

Згідно з ч.1 ст. 670 ЦК України якщо продавець передав покупцеві меншу кількість товару, ніж це встановлено договором купівлі-продажу, покупець має право вимагати передання кількості товару, якої не вистачає, або відмовитися від переданого товару та його оплати, а якщо він оплачений, - вимагати повернення сплаченої за нього грошової суми.

Таким чином, обов`язок з повернення грошової суми, сплаченої за кількість товару, який не був поставлений покупцеві, врегульований нормами Глави 54 ЦК України "Купівля-продаж".

Вказаний висновок викладено у постанові Верховного Суду у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду від 18.06.2021 у справі № 927/491/19.

Однією з підстав для визнання недійсними додаткових угод до Договору про постачання електричної енергії №66/64 від 10.02.2021, якими збільшено ціну за одиницю товару, прокурором у позовній заяві наведено порушення 10% максимального ліміту щодо зміни ціни, визначеної в Договорі, який закріплений у п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі".

Верховним Судом у постановах від 07.09.2022 у справі №927/1058/21, від 22.06.2022 у справі № 917/1062/21, від 07.12.2022 у справі № 927/189/22 та від 16.02.2023 у справі № 903/383/22 викладено правову позицію, що законодавство про публічні закупівлі, як у редакції Закону № 922-VІІІ до 19.04.2020 (положення пункту 2 частини четвертої статті 36 Закону), так і у редакції цього закону після внесення змін (положення пункту 2 частини п`ятої статті 41 цього Закону) встановлює спеціальний порядок зміни істотних умов договору, укладеного за результатами проведення закупівлі за державні кошти, та містить обмеження щодо заборони збільшення ціни за одиницю товару більш ніж на 10 % незалежно від того, як часто відбуваються такі зміни (кількість підписаних додаткових угод).

Поряд з цим, судом з`ясовано, що висновок щодо застосування норм п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" виснувано також Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 24.01.2024 у справі № 922/2321/22 за позовом Чернігівської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Північного офісу Держаудитслужби, Спеціального авіаційного загону оперативно-рятувальної служби цивільного захисту ДСНС до ТОВ "Вєк Технолоджі" про визнання недійсними додаткових угод до договору про постачання електричної енергії споживачу та стягнення надмірно сплачених коштів (постанову оприлюднено 01.02.2024).

Зокрема, Великою Палатою Верховного Суду у пункті 88 постанови зазначено, що ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов`язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається.

Зміна ціни товару в бік збільшення до передачі його у власність покупця за договором про закупівлю можлива у випадку збільшення ціни такого товару на ринку, якщо сторони договору про таку умову домовились. Якщо сторони договору про таку умову не домовлялись, то зміна ціни товару в бік збільшення у випадку зростання ціни такого товару на ринку можлива, лише якщо це призвело до істотної зміни обставин, в порядку ст. 652 ЦК України, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах (п. 89 постанови).

У п. 90 постанови Велика Палата Верховного Суду прийшла до висновку, що у будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у ст. 652 ЦК України та п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі.

Відповідно до п. 4 ст. 236 ГПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Із врахуванням висновків, викладених у постанові Об`єднаної палати Верховного Суду від 18.06.2021 у справі № 927/491/19, прокурор обґрунтовував позовну вимогу про стягнення надмірно сплачених коштів положеннями ст. ст. 216, 670 ЦК України.

Водночас, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 24.01.2024 у справі №922/2321/22 зазначила, що на спірні правовідносини поширюються вимоги ст. 1212 ЦК України.

Так, Верховний Суд вказав, що відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала (п. п. 71, 72, 82 постанови).

Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 1212 ЦК України положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного за недійсним правочином.

Відповідно до висновку Великої Палати Верховного Суду, викладеного у постанові від 30.01.2019 у справі №755/10947/17, суди під час вирішення тотожних спорів мають враховувати саме останню правову позицію Великої Палати.

Як вказує прокурор, у справі, що розглядається, додатковими угодами №2 від 26.03.2021, №3 від 25.08.2021, №4 від 31.08.2021, №5 від 29.09.2021, №6 від 28.10.2021, №7 від 29.10.2021, №9 від 18.11.2021 та №11 від 30.11.2021 до Договору про постачання електричної енергії № 66/64 від 10.02.2021 сторонами безпідставно збільшено ціну предмета закупівлі на майже 97%, що в силу викладених вище обставин вказує на недійсність таких правочинів.

Разом з тим, замовником торгів проведено оплату за спожиту електричну енергію за цінами, визначеними додатковими угодами, а не первинним договором, укладеним за наслідками торгів. Відтак, споживачем електроенергії здійснено переплату, що призвело до зайвих затрат бюджетних коштів.

Таким чином, грошові кошти в сумі 1 027 271,68 грн є такими, що були безпідставно одержані відповідачем, а тому він зобов`язаний їх повернути позивачу 2 - Тернопільській обласній раді, що відповідає приписам ст. ст. 216, 1212 ЦК України.

Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 04.12.2019 у справі №917/1739/17 зроблено висновок, що правові підстави позову - це зазначена в позовній заяві нормативно-правова кваліфікація обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги. При цьому незгода суду з наведеним у позовній заяві правовим обґрунтуванням щодо спірних правовідносин не є підставою для відмови у позові.

Суди, з`ясувавши при розгляді справи, що сторона або інший учасник судового процесу на обґрунтування своїх вимог або заперечень послався не на ті норми права, що фактично регулюють спірні правовідносини, самостійно здійснює правильну правову кваліфікацію останніх та застосовує для прийняття рішення ті норми матеріального і процесуального права, предметом регулювання яких є відповідні правовідносини. Зазначення позивачем конкретної правової норми на обґрунтування позову не є визначальним при вирішенні судом питання про те, яким законом необхідно керуватися при вирішенні спору.

Велика Палата Верховного Суду зазначає, що саме на суд покладено обов`язок надати правову кваліфікацію відносинам сторін виходячи із фактів, установлених під час розгляду справи, та визначити, яка правова норма підлягає застосуванню для вирішення спору. Самостійне застосування судом для прийняття рішення саме тих норм матеріального права, предметом регулювання яких є відповідні правовідносини, не призводить до зміни предмета позову та/або обраного позивачем способу захисту.

Судом встановлено, що при проведенні закупівлі електричної енергії внаслідок оплати вартості електричної енергії за ціною, що була збільшена з порушенням вимог Закону України "Про публічні закупівлі" за вересень-грудень 2021 року, лікарнею зайво сплачено відповідачу кошти на суму 1 027 271,68 грн.

Спірні додаткові угоди про збільшення ціни за товар є недійсними, оскільки укладені з порушенням вимог п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", відтак підстава для оплати електричної енергії за більшою ціною, ніж обумовлена договором, відсутня, а отже грошові кошти в сумі 1 027 271,68 грн є такими, що були безпідставно одержані відповідачем, а тому він зобов`язаний їх повернути позивачу 2 - Тернопільській обласній раді, відповідно до приписів ст.ст. 216, 1212 ЦК України.

Згідно зі статтями 73, 74 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ч.1 ст.75 ГПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованих підстав вважати їх недостовірними або визнаними у зв`язку з примусом. Обставини, які визнаються учасниками справи, можуть бути зазначені в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Пунктами 1, 2 ст. 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

З урахуванням вищевикладеного, позовні вимоги підлягають до задоволення як обґрунтовано заявлені, підтверджені матеріалами справи і визнані відповідачем.

При цьому суд враховує позицію Європейського суду з прав людини, сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (заява №65518/01; пункт 89), "Проніна проти України" (заява №63566/00; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява №4909/04; пункт 58): де зазначено, що згідно з усталеною практикою Суду, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

Судові витрати.

При ухваленні рішення в справі, суд, у тому числі вирішує питання щодо розподілу судових витрат між сторонами (п.5 ч. 1 ст. 237 ГПК України).

Відповідно до ч.2 ст. 123 ГПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Порядок розподілу витрат у разі визнання позову, закриття провадження у справі або залишення позову без розгляду передбачений, зокрема, ст.130 ГПК України та статтею 7 Закону України "Про судовий збір".

Так, відповідно до ч.1 ст. 130 ГПК України та ч. 3 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що у разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

З урахуванням ціни позову, при зверненні із цією позовною заявою Тернопільською обласною прокуратурою сплачено 36881,08 грн судового збору згідно платіжної інструкції №2446 (внутрішній номер 319148373) від 25.12.2023.

Таким чином, з огляду на визнання відповідачем позову до початку розгляду справи по суті, яке судом прийнято, Тернопільській обласній прокуратурі на підставі ч.3 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" слід повернути з державного бюджету 50% судового збору, сплаченого при поданні позову, а саме 18 440,54 грн.

В решті, судовий збір в розмірі 18 440,54 грн покладається на відповідача відповідно до ст. 129 ГПК України.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 20, 46, 73, 74, 79, 86, 129, 130, 185, 191, 233, 236-238, 240, 242 ГПК України, ст. 7 Закону України "Про судовий збір", господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити.

2. Визнати недійсною додаткову угоду №2 від 26.03.2021 до Договору про постачання електричної енергії споживачу №66/64 від 10.02.2021, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю "Тернопільелектропостач" (46016, м. Тернопіль, проспект Злуки, будинок 2В, код ЄДРПОУ 42145798) та Комунальним некомерційним підприємством "Тернопільська обласна клінічна лікарня" Тернопільської обласної ради (46002, м.Тернопіль, вул. Клінічна, 1, код ЄДРПОУ 02001311).

3. Визнати недійсною додаткову угоду №3 від 25.08.2021 до Договору про постачання електричної енергії споживачу №66/64 від 10.02.2021, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю "Тернопільелектропостач" (46016, м. Тернопіль, проспект Злуки, будинок 2В, код ЄДРПОУ 42145798) та Комунальним некомерційним підприємством "Тернопільська обласна клінічна лікарня" Тернопільської обласної ради (46002, м.Тернопіль, вул. Клінічна, 1, код ЄДРПОУ 02001311).

4. Визнати недійсною додаткову угоду №4 від 31.08.2021 до Договору про постачання електричної енергії споживачу №66/64 від 10.02.2021, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю "Тернопільелектропостач" (46016, м. Тернопіль, проспект Злуки, будинок 2В, код ЄДРПОУ 42145798) та Комунальним некомерційним підприємством "Тернопільська обласна клінічна лікарня" Тернопільської обласної ради (46002, м.Тернопіль, вул. Клінічна, 1, код ЄДРПОУ 02001311).

5. Визнати недійсною додаткову угоду №5 від 29.09.2021 до Договору про постачання електричної енергії споживачу №66/64 від 10.02.2021, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю "Тернопільелектропостач" (46016, м. Тернопіль, проспект Злуки, будинок 2В, код ЄДРПОУ 42145798) та Комунальним некомерційним підприємством "Тернопільська обласна клінічна лікарня" Тернопільської обласної ради (46002, м.Тернопіль, вул. Клінічна, 1, код ЄДРПОУ 02001311).

6. Визнати недійсною додаткову угоду №6 від 28.10.2021 до Договору про постачання електричної енергії споживачу №66/64 від 10.02.2021, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю "Тернопільелектропостач" (46016, м. Тернопіль, проспект Злуки, будинок 2В, код ЄДРПОУ 42145798) та Комунальним некомерційним підприємством "Тернопільська обласна клінічна лікарня" Тернопільської обласної ради (46002, м.Тернопіль, вул. Клінічна, 1, код ЄДРПОУ 02001311).

7. Визнати недійсною додаткову угоду №7 від 29.10.2021 до Договору про постачання електричної енергії споживачу №66/64 від 10.02.2021, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю "Тернопільелектропостач" (46016, м. Тернопіль, проспект Злуки, будинок 2В, код ЄДРПОУ 42145798) та Комунальним некомерційним підприємством "Тернопільська обласна клінічна лікарня" Тернопільської обласної ради (46002, м.Тернопіль, вул. Клінічна, 1, код ЄДРПОУ 02001311).

8. Визнати недійсною додаткову угоду №9 від 18.11.2021 до Договору про постачання електричної енергії споживачу №66/64 від 10.02.2021, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю "Тернопільелектропостач" (46016, м. Тернопіль, проспект Злуки, будинок 2В, код ЄДРПОУ 42145798) та Комунальним некомерційним підприємством "Тернопільська обласна клінічна лікарня" Тернопільської обласної ради (46002, м.Тернопіль, вул. Клінічна, 1, код ЄДРПОУ 02001311).

9. Визнати недійсною додаткову угоду №11 від 30.11.2021 до Договору про постачання електричної енергії споживачу №66/64 від 10.02.2021, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю "Тернопільелектропостач" (46016, м. Тернопіль, проспект Злуки, будинок 2В, код ЄДРПОУ 42145798) та Комунальним некомерційним підприємством "Тернопільська обласна клінічна лікарня" Тернопільської обласної ради (46002, м.Тернопіль, вул. Клінічна, 1, код ЄДРПОУ 02001311).

10. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільелектропостач" (46016, м. Тернопіль, проспект Злуки, будинок 2В, код ЄДРПОУ 42145798) на користь обласного бюджету в особі Тернопільської обласної ради (р/р UA 268999980314000535000019001, код бюджетної класифікації 21080500 "інші надходження", отримувач Головне управління Державної казначейської служби України у Тернопільській області, ЄДРПОУ 37977599) грошові кошти в сумі 1 027 271 (один мільйон двадцять сім тисяч двісті сімдесят одну) грн 68 коп.

11. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільелектропостач" (46016, м. Тернопіль, проспект Злуки, будинок 2В, код ЄДРПОУ 42145798) на користь Тернопільської обласної прокуратури (м. Тернопіль, вул. Листопадова, 4, код ЄДРПОУ 02910098) судовий збір в сумі 18 440 (вісімнадцять тисяч чотириста сорок) грн 54 коп., який перерахувати на р/р UA498201720343190002000004091 в ДКСУ в м. Київ, МФО 820172, ідентифікаційний код одержувача 02910098, код економічної класифікації видатків бюджету - 2800.

12. Накази видати стягувачам після набрання судовим рішенням законної сили.

13. Відповідно до ч.3 ст.7 Закону України "Про судовий збір" повернути з Державного бюджету України на користь Тернопільської обласної прокуратури (м. Тернопіль, вул. Листопадова, 4, код ЄДРПОУ 02910098) судовий збір в сумі 18 440 (вісімнадцять тисяч чотириста сорок) грн 54 коп., що становить 50% судового збору сплаченого згідно платіжної інструкції №2446 (внутрішній номер 319148373) від 25.12.2023.

14. Копію рішення направити учасникам справи відповідно до положень ч. 5 ст. 6 ГПК України.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано (ч.1 ст. 241 ГПК України).

Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції протягом двадцяти днів з дня його проголошення, в порядку визначеному ст.ст. 256-257 ГПК України.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене та підписане 05.03.2024.

Суддя Н.В. Охотницька

Дата ухвалення рішення29.02.2024
Оприлюднено07.03.2024
Номер документу117437424
СудочинствоГосподарське
Сутьповернення позивачу з державного бюджету 50% судового збору, сплаченого при поданні позову. В підготовче засідання 29.02.2024 прибули прокурор, а також