233 № 308/13343/23
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 березня 2024 року
Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючої судді Бєлостоцької О.В.,
секретаря Теліціної О.О.,
розглянувши в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області, Костянтинівської державної нотаріальної контори Донецької області про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини,-
В С Т А Н О В И В:
До Костянтинівськогоміськрайонного судуДонецької областінадійшла позовназаява ОСОБА_1 до Костянтинівської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області, Костянтинівської державної нотаріальної контори Донецької області, в якій позивачка просить визначити їй додатковий строк тривалістю три місяці для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 та після смерті батька- ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 . Спадкове майно складається із житлового будинку загальною площею 53,47 кв.м та земельної ділянки площею 594 кв.м., що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 . В обгрунтування заявлених позовних вимог позивачка посилається на те, що вона є єдиною спадкоємицею після смерті матері і батька, проте пропустила строк подання заяви про прийняття спадщини з об`єктивних та незалежних від її волі обставин, якими є військова агресія російської федерації, що стало підставою для введення воєнного стану відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні». Листом від 28 лютого 2022 року № 2024/02.0-7.1 Торгово-промислова палата України засвідчила форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) - військову агресію російської федерації.
Після смертібатька вжовтні 2022року зверталасьдо Костянтинівськоїдержавної нотаріальноїконтори Донецькоїобласті зприводу оформленняспадкових прав,однак посадовимиособами відповідачав уснійформі їйбуло повідомленопро те,що нотаріальнаконтора непрацює,відсутня електроенергія,вимикають живлення,освітлення,теплопостачання,працюють подві годинина деньпочергово,доступу дореєстрів спадковихсправ немає,зважаючи нащо їїзаяву проприйняття спадщинине оформили, не провели реєстрацію у спадковому реєстрі і не мали змоги видати постанову про відмову у прийнятті заяви про спадкування в порядку ст.49 Закону України «Про нотаріат».
Аналогічна ситуація склалась в м.Ужгороді, де вона з 03 серпня 1985 року зареєстрована і мешкає, і на звернення з документами до нотаріусів в усній формі отримала інформацію, що вони не бажають бути відповідачами по справі в суді, а в разі наявності рішення про продовження строку вчинять відповідні дії. Неодноразово вживала усних заходів щодо врегулювання в досудовому порядку прийняття спадщини, однак через вказані вище обставини нотаріальні контори відмовляли.
У зв`язку з війною переважна більшість вихователів дитячого садка, в якому вона працює, виїхала за кордон; у відпустку її не відпускали, оскільки не було ким замінити через брак кадрів; чергову відпустку було використано після смерті батька; органи нотаріату за місцем відкриття спадщини не працювали, що завадило оформити спадщину.
Після смерті матері ОСОБА_2 у 2014 році не подавала заяву і не оформлювала спадщину, оскільки був живий батько ОСОБА_3 . На час смерті матері не знала і не могла знати та передбачити смерть батька, який був спадкоємцем першої черги після смерті дружини і фактично вступив у спадкування, оскільки проживав за однією адресою з матір`ю. Вказані обставини є об`єктивними, поважними и свідчать про наявність підстав для поновлення строку на спадкування після смерті матері і батька в цілому.
Ухвалою судді Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 16 жовтня 2023 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху.
Провадження у справі відкрито ухвалою судді Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 24 листопада 2023 року та призначено підготовче засідання.
Ухвалою Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 19 січня 2024 року строк підготовчого провадження у цивільній справі № 308/13343/23 продовжено на 30 днів.
Ухвалою Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 16 лютого 2024 року підготовче провадження у цивільній справі № 308/13343/23 закрито, справу призначено до судового розгляду по суті.
В судовезасідання позивачка ОСОБА_1 не з`явилася, звернулась до суду із заявою, в якій зазначила, що підтримує заявленіпозовні вимоги, просиларозглядсправи проводити за її відсутності.
Представник Костянтинівської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області в судове засідання не з`явився, у відзиві на позовну заяву просив розгляд справи проводити за його відсутності за наявними в матеріалах справи документами. Зі змісту відзиву вбачається, що на період введення воєнного стану в Україні, повноваження Костянтинівської міської ради здійснює Костянтинівська міська військова адміністрація Краматорського району Донецької області.
Представник Костянтинівської державної нотаріальної контори Донецької області в судове засідання не з`явився, звернувся із заявою про розгляд справи за його відсутності.
З`ясувавши позицію сторін, дослідивши докази по справі, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Судовим розглядом встановлено, що позивачка по справі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є донькою ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 (а.с.13) та копією свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 (а.с.15).
ОСОБА_3 та ОСОБА_2 перебували у шлюбі, який зареєстрували 30 жовтня 1948 року, що підтверджується копією свідоцтва про одруження серія НОМЕР_3 (а.с.14 на звороті).
ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 (а.с.12 на звороті).
ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 (а.с.12).
Згідно довідки ПП «Ужбудсервіс» від 17 липня 2023 року № 154 позивачка по справі ОСОБА_1 з 03 серпня 1989 року зареєстрована за адресою АДРЕСА_2 (а.с.10).
Як вбачається з довідки закладу дошкільної освіти № 8 «Дзвіночок» Ужгородської міської ради Закарпатської області від 19 липня 2023 року № 146, ОСОБА_1 працює на посаді вихователя, в період вересня-жовтня 2022 року перебувала у відпустці; в подальшому у відпустці не перебувала (а.с.9).
ОСОБА_3 на підставі договору про надання у безстрокове користування земельної ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку від 20 липня 1959 року належав будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.16-19).
Відповідно до виписки з рішення виконкому Костянтинівської міської ради від 15 липня 1959 року (протокол №12) ОСОБА_3 було виділено земельну ділянку для індивідуального будівництва площею 594.0 кв.м. (а.с.20).
Позивачка ОСОБА_1 у встановлений законом строк не звернулася до нотаріальної контори із заявами про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 та батька ОСОБА_3 .
З листа державногонотаріусаПершоїКраматорської державноїнотаріальноїконториУварової Г.І. № 950/01-10 від 16 грудня 2023 року та інформаційних довідок із Спадкового реєстру наданих на запит суду вбачається, що спадкові справи до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 та померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_2 не відкривались.
Відповідно до ч.1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
В силу ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до правового висновку сформульованого у постанові Верховного Суду від 01 червня 2020 року по справі №185/777/17 вирішуючи питання поважності причин пропуску шестимісячного строку, визначеного статтею 1270 ЦК України, для прийняття спадщини, суд має враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини справи.
Згідно з Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24 лютого 2022 року в Україні було запроваджено воєнний стан, який продовжений і триває до теперішнього часу.
Відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 р. №309, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 р. за № 1668/39004 (із змінами) було затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, до якого також увійшла Костянтинівська міська територіальна громада, яка з 24.02.2022 року по 31.12.2022 року відносилася до території можливих бойових дій, а з 01.01.2023 року відноситься до території активних бойових дій.
Суд погоджується із доводами позивачки стосовно того, що вона пропустила строк для прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_3 з поважних причин, пов`язаних з об`єктивними, істотними для неї труднощами, оскільки запровадження на підставі Указу ПрезидентаУкраїни№64/2022 від 24 лютого 2022 року воєнного стану в Україні, ведення активних бойових дій на території Донецької області, призупинення роботи нотаріальних контор та державних реєстрів створили їй істотні перешкоди для своєчасного звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини.
Судова практика Європейського суду з прав людини розглядає принцип «пропорційності» як невід`ємну складову та інструмент верховенства права, зокрема й у питаннях захисту права власності.
Дотримання принципу «пропорційності» передбачає, що втручання в право власності, навіть якщо воно здійснюється згідно з національним законодавством і в інтересах суспільства, все одно буде розглядатися як порушення статті 1 Першого протоколу, якщо не було дотримано розумної пропорційності між втручанням у право особи та інтересами суспільства. Ужиті державою заходи мають бути ефективними з точки зору розв`язання проблеми суспільства, і водночас пропорційними щодо прав приватних осіб.
У зв`язку з наведеним, враховуючи принцип «пропорційності», а також той факт, що спадщина після ОСОБА_3 до теперішнього часу ніким не прийнята, суд вважає за необхідне позов задовольнити і визначити позивачці додатковий строк для прийняття спадщини після смерті батька тривалістю у три місяці з моменту набрання рішенням законної сили, що є достатнім строком для подання заяви про прийняття спадщини.
Щодо позовних вимог про визначення додаткового строку для прийняття спадщини після матері ОСОБА_2 суд дійшов наступних висновків.
Заявляючи позовні вимоги про визначення додаткового строку для прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 , позивачка ОСОБА_1 послалась на те, що не звернулась із заявою про прийняття спадщини після смерті останньої, оскільки був живий батько ОСОБА_3 , який був спадкоємцем першої черги після смерті дружини і фактично вступив у спадкування.
За змістом статті 1272 ЦК України поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними. Поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Якщо ж у спадкоємця перешкод для подання заяви не було, а він не скористався правом на прийняття спадщини через відсутність інформації про смерть спадкодавця, незнання норм закону, тощо, то правові підстави для визначення додаткового строку для прийняття спадщини відсутні (висновок, сформульований в постанові Верховного Суду від 17 лютого 2022 року у цивільній справі № 953/15603/20).
При оцінці наявності поважних причин для визначення додаткового строку на прийняття спадщини, суди повинні розмежовувати два періоди та оцінювати наявність об`єктивних, непереборних перешкод для реалізації особою права на прийняття спадщини. Перший період - період визначений законом для прийняття спадщини (6 місяців від дня відкриття спадщини), а другий період - від дня закінчення шестимісячного строку для прийняття спадщини до дня звернення до суду із позовом при визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Суд зауважує, що з позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 позивачка звернулась через 9 років після відкриття спадщини.
Зазначена ОСОБА_1 причина пропуску строку для прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , на переконання суду, не є поважною і не свідчить про існування у позивачки об`єктивних, непереборних, істотних труднощів, які перешкоджали звернутись до нотаріальної контори із заявою про її прийняття.
Зважаючи на викладене вище позов ОСОБА_1 в частині визначення додаткового строку для прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 задоволенню не підлягає.
Щодо відповідача - Костянтинівської державної нотаріальної контори Донецької області суд вважає за доцільне зауважити наступне.
Відповідно до правового висновку, викладеного у постанові Верховного Суду від 13 грудня 2023 року у цивільній справі №753/8710/21 якщо позов спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини, про визначення йому додаткового строку для подання
заяви про прийняття спадщини, порушує права іншого спадкоємця, який спадщину прийняв, належними відповідачами у спорах про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини є спадкоємці, які прийняли спадщину. За відсутності таких спадкоємців відповідачем виступає територіальна громада в особі органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Відповідно до п.2 листа ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13 належними відповідачами у спорах про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини є спадкоємці, які прийняли спадщину, або територіальні громади в особі органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. При розгляді справи про визначення додаткового строку на прийняття спадщини не потрібно залучати нотаріуса, державну нотаріальну контору в якості третіх осіб, адже вони є учасниками правовідносини із спадкування та заінтересованими особами.
Приймаючи до уваги викладене, в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Костянтинівської державної нотаріальної контори Донецької області слід відмовити, оскільки нотаріальна контора не є належним відповідачем.
Керуючись ст.ст. 1268-1270, 1272 ЦК України, ст.ст. 10, 18, 81, 259, 263-265 ЦПК України,
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_6 ) до Костянтинівської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області (адреса місцезнаходження: Донецька область, Краматорський район, м.Костянтинівка, вул. О. Тихого, 260), Костянтинівської державної нотаріальної контори Донецької області (адреса місцезнаходження: Донецька область, Краматорський район, м. Костянтинівка, вул. Театральна, 5) про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини, - задовольнити частково.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк тривалістю у 3 (три) місяці з моменту набрання рішенням законної сили, для прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення суду виготовлений 06 березня 2024 року.
Суддя
Суд | Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 06.03.2024 |
Оприлюднено | 07.03.2024 |
Номер документу | 117454424 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області
Бєлостоцька О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні