Ухвала
від 05.03.2024 по справі 916/844/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua


УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

"05" березня 2024 р. м. Одеса № 916/844/24Господарський суд Одеської області у складі судді Мостепаненко Ю.І. розглянувши матеріали позовної заяви, які надійшли через систему «Електронний суд» (вх.№868/24 від 01.03.2024)

за позовом Акціонерного товариства «Український будівельно-інвестиційний банк» в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «Український будівельно-інвестиційний банк» Віталія Паламарчука (01135, м. Київ, вул. Чорновола, 8, код ЄДРПОУ 26547581)

до відповідача 1: Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Валта груп" (65078, Одеська обл., м. Одеса, вулиця Героїв Крут, будинок 15; код ЄДРПОУ 40153285)

до відповідача 2: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код № НОМЕР_1 )

про стягнення 25 302 566,68 грн.

В С Т А Н О В И В:

01.03.2024 Акціонерне товариство «Український будівельно-інвестиційний банк» в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «Український будівельно-інвестиційний банк» Віталія Паламарчука звернулось до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Валта груп" та до ОСОБА_1 , в якій просить суд стягнути солідарно з відповідачів заборгованість за кредитним договором в розмірі 25 302 566,68 грн., у тому числі: 22 400 000,00 грн. - прострочену заборгованість за основним боргом по кредиту та 2 902 566,68 грн. - прострочених процентів за користування кредитом, а також суму судових витрат.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення ТОВ "Фінансова компанія "Валта груп" умов кредитного договору №LV/U/03-2-0084 від 29.10.2021р. в частині повернення кредитним коштів, та направлено на стягнення з ТОВ "Фінансова компанія "Валта груп" та ОСОБА_1 , як солідарного поручителя за договором поруки № LV/U/03-2-0084P1 від 29.10.2021р.

Крім того, позивач просить суд відстрочити сплату судового збору за подання вказаної позовної заяви.

Розглянувши матеріали позовної заяви, суд зазначає таке:

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України, до позовної заяви додаються документи, які підтверджують: сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Порядок сплати судового збору та його розмір передбачені Законом України „Про судовий збір від 08.07.2011р. № 3674-VI (з наступними змінами).

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України „Про судовий збір, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

П.2., ч. 2 ст. 4 Закону України „Про судовий збір визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до господарського суду: позовної заяви майнового характеру - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; позовної заяви немайнового характеру - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Ч. 3 ст. 4 Закону України „Про судовий збір передбачено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Відповідно ч. 1, 2 ст. 9 Закону України „Про судовий збір, судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.

Ст.7 Закону України „Про Державний бюджет України на 2024 рік у 2024 році встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб, у розмірі: з 1 січня 2024 року 3028,00 гривень.

Отже, при зверненні до Господарського суду Одеської області з цією позовною заяву через систему «Електронний суд» позивач мав надати суду докази, які підтверджують сплату судового збору в розмірі 303 630,80 грн. (25 302 566,68 грн * 1,5% * 0,8).

Таких доказів позивач суду не надав, натомість, останній просить суд відстрочити сплату судового збору за подання вказаної позовної заяви.

При цьому, в обґрунтування підстав для відстрочення сплати судового збору, уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «Український будівельно-інвестиційний банк» зазначає, що АТ «Український будівельно-інвестиційний банк» з 06 жовтня 2023 року перебуває в процедурі ліквідації. Фонд гарантування вкладів фізичних осіб безпосередньо або шляхом делегування повноважень уповноваженій особі Фонду з дня початку процедури ліквідації банку вживає у встановленому законодавством порядку заходів до повернення дебіторської заборгованості банку, заборгованості позичальників перед банком та пошуку, виявлення, повернення (витребування) майна банку, що перебуває у третіх осіб. Кошти, одержані в результаті ліквідації та продажу майна (активів) банку, інвестування тимчасово вільних коштів банку в державні цінні папери, спрямовуються Фондом на задоволення вимог кредиторів за умови достатності коштів для забезпечення процедури ліквідації. Оплата витрат банку, пов`язаних із здійсненням процедури ліквідації, у тому числі витрат Фонду, пов`язаних із здійсненням ліквідаційної процедури банку (управлінням майном (активами), продажу майна (активів) та іншими витратами), проводиться позачергово протягом усієї процедури ліквідації банку в межах кошторису витрат банку, затвердженого Фондом. Проте, станом на момент подання цієї позовної заяви у кошторисі витрат АТ «Український будівельно-інвестиційний банк» відсутні кошти для сплати судового збору в сумі 303 630,80 грн. і тому позивач просить суд відстрочити сплату цього судового збору до ухвалення судового рішення по справі.

Суд звертає увагу позивача, що виключний перелік підстав для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати встановлено ст. 8 Закону України Про судовий збір, а саме: враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:

1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або

2) позивачами є:

а) військовослужбовці;

б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;

в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;

г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї;

ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або

3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Із системного аналізу змісту норм зазначеної статті вбачається, що норми пунктів 1 та 2 ч.1 ст. 8 Закону України Про судовий збір не поширюються на юридичних осіб, незалежно від наявності майнового критерію (майнового стану учасника справи - юридичної особи), а норми п.3 ч.1 цієї статті можуть бути застосовані до юридичної особи за наявності майнового критерію, але тільки у справах, визначених цим пунктом, тобто предметом позову у яких є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю (постанова Великої Палати Верховного Суду від 14.01.2021 у справі №940/2276/18).

Як вбачається з позовної заяви, наведені позивачем підстави для відстрочення сплати судового збору за цей позов не передбачені Законом України Про судовий збір. Тому, суд не вбачає підстав для надання відстрочки сплати судового збору.

Отже, позивач не виконав вимоги п. 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України.

Крім того, відповідно п. 8 ч. 3 ст. 162 ГПК України позовна заява повинна містити, серед іншого, зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.

Як вбачається, таких відомостей позовна заява не містить.

Недотримання приписів ст. 162, 164 ГПК України має наслідком застосування положень ч.1 ст.174 ГПК України.

Згідно до ч.1 ст.174 Господарського процесуального кодексу України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Отже, з урахуванням наявності вищевикладених недоліків, позовна заява АТ «Український будівельно-інвестиційний банк» в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «Український будівельно-інвестиційний банк», на підставі ч.1 ст.174 ГПК України підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення виявлених недоліків шляхом надання до суду: доказів сплати судового збору у розмірі 303 630,80 грн.; відомостей щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.

Керуючись статтями 162, 164, 174, 234, 235

Господарського процесуального кодексу України, суд

У Х В А Л И В:

1.Відмовити АТ «Український будівельно-інвестиційний банк» в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «Український будівельно-інвестиційний банк» у задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору.

2.Позовну заяву АТ «Український будівельно-інвестиційний банк», в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «Український будівельно-інвестиційний банк» (вх.№868/24 від 01.03.2024) - залишити без руху.

3.Встановити позивачу строк протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви, шляхом надання до суду:

- доказів сплати судового збору у розмірі 303 630,80 грн.;

- відомостей щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.

4. Попередити позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені ч. 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України.

Ухвала набирає законної сили 05.03.2024р. та не підлягає оскарженню.

Суддя Ю.І. Мостепаненко

Дата ухвалення рішення05.03.2024
Оприлюднено08.03.2024
Номер документу117472449
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/844/24

Ухвала від 12.04.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Мостепаненко Ю.І.

Ухвала від 05.03.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Мостепаненко Ю.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні