Ухвала
від 05.03.2024 по справі 568/259/24
РАДИВИЛІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Ухвала

(про залишення позовної заяви без руху)

Справа № 568/259/24

Провадження № 2/568/130/24

05 березня 2024 р. м.Радивилів

Суддя Радивилівського районного суду Рівненської області Делалова О.М.,розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: служба у справах дітей Радивилівської міської ради Дубенського району Рівненської області про позбавлення батьківських прав та зміну способу стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить позбавити відповідача ОСОБА_2 батьківських прав щодо їх спільного сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та змінити спосіб стягнення аліментів на утримання сина із твердої грошової форми на частку доходів.

Дослідивши позовну заяву та додані до неї документи, суддя дійшов висновку про необхідність залишення її без руху з наступних підстав.

Згідно із п. 5 ч. 3ст. 175 ЦПК Українипозовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

За змістом ч.ч. 4, 5ст. 19 СК Українипри розгляді судом спорів, зокрема, щодо позбавлення та поновлення батьківських прав обов`язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою. Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи. Отже, відповідно до положеньст. 19 СК Українипитання щодо позбавлення батьківських прав певної особи повинно розглядатися в досудовому порядку органом опіки та піклування з оформленням та видачею про це письмового висновку. Водночас, в матеріалах, доданих до позовної заяви, відсутній висновок органу опіки та піклування про доцільність позбавлення відповідача батьківських прав.

Таким чином, зверненню до суду з позовом про позбавлення батьківських прав має передувати виважена та ґрунтовна підготовка, збір необхідної доказової бази. Збір означеної доказової бази є вихідною та початковою задачею, яка передує всім іншим етапам процесу позбавлення батьківських прав. Такий етап можна назвати підготовчим. Процес позбавлення батьківських прав можна умовно поділити на 3 етапи:

1 етапзвернення з відповідною заявою про надання висновку про доцільність позбавлення конкретної особи батьківських прав. Така заява подається до відповідної Служби у справах дітей органу місцевого самоврядування відповідного району в місті або місцевої державної адміністрації в районі відповідної області за місцем реєстрації матері або батька, стосовно яких вирішується питання про позбавлення батьківських прав згідно з вимогами, визначенимипостановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008р. №866, якою затверджено Порядок провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини.

2 етапсудовий етап.

3 етапвиконання судового рішення про позбавлення батьківських прав.

У цьому контексті суддя звертає увагу на позицію Верховного Суду, викладену в ухвалі від 01.11.2017 року у справі №211/559/16-ц, відповідно до якої позбавлення батьківських прав є передчасним без відповідного висновку органу опіки та піклування і попередження батька про необхідність змінити ставлення до виховання дитини.

Ненадання висновку одночасно з позовом позбавляє суд можливості провести розгляд справи у встановленому законом порядку.

Однак, позивачкою, в порушення вказаних вище норм законодавства, до позовної заяви не додано висновок органу опіки та піклування про доцільність позбавлення відповідача батьківських прав та чи зверталася позивачка взагалі до органу опіки та піклування з даним питанням.

Згідно із ч. 4ст. 177 ЦПК Українидо позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Відповідно дост. 4 ЗУ «Про судовий збір»ставка судового збору за подання фізичною особою до суду позовної заяви немайнового характеру становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 1211,20 грн. В матеріалах позовної заяви відсутня квитанція про сплату судового збору у зазначеному розмірі.

Позивачки посилається на те, що вона звільнена від сплати судового збору за вимогою про позбавлення батьківських прав на підставі п. 7 ч. 1ст. 5 ЗУ «Про судовий збір», оскільки звертається до суду в інтересах дитини з метою захисту її прав та законних інтересів.

За змістом п. 7 ч. 1ст. 5 ЗУ «Про судовий збір»від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються громадяни, які у випадках, передбачених законодавством, звернулися із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб.

Однак, суд вважає доводи позивачки щодо звільнення її від сплати судового збору за вимогою про позбавлення батьківських прав необґрунтованими, оскільки звернення позивачки до суду з позовом про позбавлення відповідача батьківських прав не вирішує питання прав та інтересів інших осіб, зокрема прав та обов`язків малолітньої дитини, а стосується лише прав та обов`язків відповідача, як батька дитини, яких останній може бути позбавлений у разі ухвалення рішення про задоволення позову, правові наслідки чого визначені уст. 166 СК України, а тому положення п. 7 ч. 1 ст. 5 Закону не поширюються на справи за позовом про позбавлення батьківських прав.

Відповідно правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду від 13.06.2018 року у справі №367/5983/16-ц (провадження №61-18165св18)Закону України «Про судовий збір»не відносить малолітніх дітей та батьків, які звертаються в їх інтересах, до категорії громадян, які звільняються від сплати судового збору.

За таких обставин позивачці необхідно сплатити судовий збір у розмірі 1211,20 грн та надати оригінал квитанції до суду.

Згідно положень ч. 1ст. 185 ЦПК Українисуддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях175 і 177цьогоКодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Враховуючи вищевикладене вважаю, що позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення недоліків.

Керуючись ст. ст.175, 177, 185 ЦПК України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: служба у справах дітей Радивилівської міської ради Дубенського району Рівненської області про позбавлення батьківських прав та зміну способу стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитинизалишити без руху.

Надати позивачу строк для усунення недоліків протягом десяти днів з дня отримання даної ухвали.

Роз`яснити позивачу, що у випадку невиконання зазначених вимог у встановлений строк, заява буде визнана неподаною та повернута відповідно до вимог ч. 3ст. 185 ЦПК України.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя О.М. Делалова

СудРадивилівський районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення05.03.2024
Оприлюднено08.03.2024
Номер документу117491018
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —568/259/24

Рішення від 06.09.2024

Цивільне

Радивилівський районний суд Рівненської області

Делалова О. М.

Рішення від 06.09.2024

Цивільне

Радивилівський районний суд Рівненської області

Делалова О. М.

Ухвала від 05.09.2024

Цивільне

Радивилівський районний суд Рівненської області

Делалова О. М.

Ухвала від 29.08.2024

Цивільне

Радивилівський районний суд Рівненської області

Делалова О. М.

Ухвала від 19.08.2024

Цивільне

Радивилівський районний суд Рівненської області

Делалова О. М.

Ухвала від 15.07.2024

Цивільне

Радивилівський районний суд Рівненської області

Делалова О. М.

Ухвала від 06.06.2024

Цивільне

Радивилівський районний суд Рівненської області

Делалова О. М.

Ухвала від 05.06.2024

Цивільне

Радивилівський районний суд Рівненської області

Делалова О. М.

Ухвала від 18.03.2024

Цивільне

Радивилівський районний суд Рівненської області

Делалова О. М.

Ухвала від 05.03.2024

Цивільне

Радивилівський районний суд Рівненської області

Делалова О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні