Справа № 758/10859/23
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 березня 2024 року Подільський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді - Будзан Л.Д.,
за участі секретаря судового засідання - Соколовської А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Києві у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін заяву адвоката Цієр Раїси Миколаївни про ухвалення додаткового рішення про стягнення витрат на професійну правничу допомогу у цивільній справі № 758/10859/23 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення коштів, набутих без достатньої правової підстави, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Товариство з обмеженою відповідальністю «Імперія звуку Сьоме небо»,
ВСТАНОВИВ:
21 лютого 2024 року на адресу Подільського районного суду міста Києва надійшла заява від адвоката Цієр Р.М. про ухвалення додаткового рішення у справі № 758/10859/23 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення коштів, набутих без достатньої правової підстави, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Товариство з обмеженою відповідальністю «Імперія звуку Сьоме небо».
Заява обґрунтована тим, що рішенням Подільського районного суду міста Києва від 12 лютого 2024 року у справі № 758/10859/23 позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення коштів, набутих без достатньої правової підстави, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Товариство з обмеженою відповідальністю «Імперія звуку Сьоме небо» залишено без задоволення, а тому адвокат Цієр Р.М., у відповідності до ч. 8 ст. 141 ЦПК України, просить вирішити питання про розподіл судових витрат, а саме стягнути з позивача на користь відповідача 19200 грн. витрат на професійну правову допомогу, оскільки рішення ухвалено на користь відповідача.
Учасники справи у судове засідання, у відповідності до вимог ч. 4 ст. 270 ЦПК України, не викликались.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, згідно з якою у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, повно і всебічно оцінивши всі фактичні обставини справи та докази, які мають значення для розгляду справи, суд дійшов наступних висновків.
Судові витрати, відповідно до ст. 133 ЦПК України, складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
При цьому, згідно з п. 1 ч. 3 ст. 133 ЦПК України, до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Згідно з ст. 270 ЦПК України, суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.
Положеннями статті 133 ЦПК України передбачено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Відповідно до статті 137 ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат. Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги. Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Згідно з частиною першою статті 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача; у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до частини третьої статті 141 ЦПК України при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялися.
Згідно з частиною восьмою статті 141 ЦПК України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Відповідно до статті 246 ЦПК України, якщо сторона з поважних причин не може подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат до закінчення судових дебатів у справі, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог. Для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше двадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог. У випадку, визначеному частиною другою цієї статті, суд ухвалює додаткове рішення в порядку, передбаченому статтею 270 цього Кодексу.
Отже, для відшкодування витрат на професійну правничу допомогу, учасник справи зобов`язаний надати суду докази понесення таких витрат до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву та подала попередній розрахунок таких витрат.
Водночас суд, вирішуючи питання про стягнення витрат на професійну правничу допомогу, зобов`язаний врахувати подані стороною у строк, визначений частиною восьмою статті 141 ЦПК України, докази, надати їм належну оцінку і лише після цього прийняти відповідне судове рішення з цього питання.
Вказані висновки узгоджуються із позицією Великої Палати Верховного Суду щодо порядку стягнення витрат на правову допомогу, викладеною у постанові від 19 лютого 2020 року у справі № 755/9215/15.
Судом встановлено, що рішенням Подільського районного суду міста Києва від 12 лютого 2024 року позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення коштів, набутих без достатньої правової підстави, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Товариство з обмеженою відповідальністю «Імперія звуку Сьоме небо» залишено без задоволення.
Із матеріалів справи вбачається, що представництво інтересів в суді відповідача ОСОБА_2 здійснював адвокат Богінкевич А.М., зокрема: відзив на позовну заяву від 04 грудня 2023 року складено та підписано адвокатом Богінкевичем А.М., в судових засіданнях від 12 грудня 2023 року, 15 січня 2024 року та від 12 лютого 2024 року представництво інтересів ОСОБА_2 здійснював адвокат Богінкевич А.М.
Крім того, з копії ордера на надання правничої допомоги серії АА № 1229576 від 01 грудня 2023 року вбачається, що вказаний ордер видано ОСОБА_2 адвокатом Богінкевичем А.М., що здійснює адвокатську діяльність індивідуально, на підставі договору про надання правничої допомоги № 27/5 від 04 грудня 2023 року.
Натомість, оцінюючи надані адвокатом Цієр Р.М. заяву та докази, на підставі яких остання просить стягнути з позивача витрати на правничу допомогу у вказаній справі, суд дійшов наступного висновку.
Так, на підставу обґрунтуванням стягнення витрат на правничу допомогу адвокатом Цієр Р.М. надано копію Договору № 23/1 про надання адвокатських послуг від 04 грудня 2023 року, зі вступної частини якого вбачається, що вказаний договір укладено між Адвокатським об`єднанням «Захист», в особі Цієр Р.М. та Дерябіною І.А. (клієнт). В резолютивній частині вказаного договору клієнтом зазначено ОСОБА_2 . Таким чином, вказаний договір не може бути прийнятий судом як належний доказ, у зв`язку з тим, що містить у тексті розбіжності щодо даних клієнта, якому надається правнича допомога.
Крім того, копія квитанції до договору № 23/1 від 04 грудня 2023 року щодо сплати адвокату гонорару та витрат на представництво в суді містить дату - 16 лютого 2023 року, натомість позивач ОСОБА_1 звернувся до суду тільки 13 вересня 2023 року.
Таким чином, в матеріалах справи відсутні будь-які докази щодо здійснення Адвокатським об`єднанням «Захист» чи особисто адвокатом Цієр Р.М. представництва інтересів ОСОБА_2 у цивільній справі № 758/10859/23 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення коштів, набутих без достатньої правової підстави, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Товариство з обмеженою відповідальністю «Імперія звуку Сьоме небо».
Доказів того, що адвокат Богінкевич А.М., який представляє інтереси відповідача у вказаній справі, є учасником Адвокатського об`єднання «Захист» суду не надано.
Натомість, з копії ордеру на надання правничої допомоги серії АА № 1229576 від 01 грудня 2023 року, виданого ОСОБА_2 адвокатом Богінкевичем А.М., вбачається, що останній здійснює адвокатську діяльність індивідуально.
Крім того, представництво інтересів відповідача ОСОБА_2 адвокатом Богінкевичем А.М. здійснювалось на підставі договору про надання правничої допомоги № 27/5 від 04 грудня 2023 року, що підтверджується копією ордеру, а не Договору № 23/1 про надання адвокатських послуг від 04 грудня 2023 року, як зазначає та надає адвокат Цієр Р.М.
Таким чином, суду не надано доказів представництва інтересів у вказаній справі адвокатом Цієр Р.М. чи Адвокатським об`єднанням «Захист», у зв`язку з чим, відсутні підстави для ухвалення судом додаткового рішення за заявою адвоката Цієр Раїси Миколаївни про стягнення витрат на професійну правничу допомогу.
Керуючись ст. 141, 142, 257, 260, 261 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
В ухваленні додаткового рішення за заявою адвоката Цієр Раїси Миколаївни про стягнення витрат на професійну правничу допомогу у цивільній справі № 753/10859/23 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення коштів, набутих без достатньої правової підстави, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Товариство з обмеженою відповідальністю «Імперія звуку Сьоме небо», відмовити.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення до Київського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду. Повне найменування сторін та інших учасників по справі: позивач - ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ; відповідач - ОСОБА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ; третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «Імперія звуку «Сьоме небо», код ЄДРПОУ 50236350, юридична адреса: вул. Воскресенська, буд. 12А, офіс 166, м. Київ.
Суддя Леся БУДЗАН
Суд | Подільський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 04.03.2024 |
Оприлюднено | 08.03.2024 |
Номер документу | 117491945 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Заява про ухвалення додаткового рішення |
Цивільне
Подільський районний суд міста Києва
Будзан Л. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні