Рішення
від 26.02.2024 по справі 913/356/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

просп. Науки, 5, м. Харків, 61022, телефон/факс (057)702 10 79, inbox@lg.arbitr.gov.ua


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2024 року м.Харків Справа №913/356/23

Провадження №19/913/356/23

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Оператор газотранспортної системи України (пр. Гузара Любомира, буд. 44, м. Київ, 03065)

до Акціонерного товариства Оператор газорозподільної системи Луганськгаз (вул. Гагаріна, буд. 87, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93400)

про стягнення 12 922 320 грн 08 коп.,

Суддя Господарського суду Луганської області Косенко Т.В.

Секретар судового засідання Пришва О.О.

У засіданні брали участь:

від позивача: Даниляк О.С., адвокат, на підставі довіреності від 30.05.2023 №291 (в режимі відеоконференції);

від відповідача: Сєньков Є.І., адвокат, на підставі довіреності від 01.12.2023 №01/12-2023 (в режимі відеоконференції),

С У Т Ь С П О Р У:

Товариство з обмеженою відповідальністю Оператор газотранспортної системи України (далі ТОВ Оператор ГТС України) звернулось до Господарського суду Луганської області з позовом до Акціонерного товариства Оператор газорозподільної системи Луганськгаз (далі АТ Луганськгаз) про стягнення заборгованості в сумі 9 024 332 грн 63 коп., пені у сумі 2 012 690 грн 49 коп., 3% річних у сумі 323 033 грн 38 коп., інфляційних втрат у сумі 1 562 263 грн 58 коп.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем зобов`язань за договором транспортування природного газу від 31.12.2019 №1910000182 щодо своєчасної оплати вартості перевищення замовленої (договірної) потужності, внаслідок чого за ним утворилась заборгованість, на яку нараховані пеня, 3% річних та інфляційні втрати.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.10.2023 справа передана на розгляд судді Косенко Т.В.

Ухвалою суду від 17.10.2023 позовну заяву ТОВ Оператор ГТС України залишено без руху; надано ТОВ Оператор ГТС України десять днів з дня вручення ухвали для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою суду від 30.10.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; підготовче засідання призначено на 27.11.2023.

Відповідач відзивом від 13.11.2023 №01-02-52/282 позовні вимоги відхилив та вважає їх такими, що не підлягають задоволенню у повному обсязі.

Зазначив, що на час спірних правовідносин усі структурні підрозділи АТ Луганськгаз були захоплені незаконними збройними чи воєнізованими формуваннями, створеними на тимчасово окупованих територіях, та/або збройними чи воєнізованими формуваннями держави-агресора.

21.04.2022 Головним управлінням Національної поліції в Луганській області було розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні №12022130000000051 за ознаками кримінального правопорушення за ст.341 КК України.

Зазначив, що АТ Луганськгаз отримало сертифікат Торгово-промислової палати України №3100-22-1429 від 14.11.2022, яким засвідчуються форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) товариству щодо зобов?язань за діючими Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з розподілу природного газу.

Листами від 18.03.2022 №01-02-52/351, від 18.03.2022 №01-02-52/352, від 18.03.2022 №01-02-52/353, від 18.03.2022 №01-02-52/354 та від 30.06.2022 №01-02-52/378 АТ Луганськгаз проінформувало ТОВ Оператор ГТС України про настання форс-мажорних обставин, про відмову від послуги транспортування природного газу та про припинення зобов`язань за договором транспортування природного газу №1910000182 від 31.12.2019 через неможливість їх виконання у зв`язку з обставинами, за які жодна із сторін вказаного договору не відповідає.

Крім того, АТ Луганськгаз було направлено ТОВ Оператор ГТС України повідомлення про припинення зобов`язань від 08.04.2022 №01-02-52/358 за договором № 1910000182 від 31.12.2019, повідомлення про істотну зміну обставин від 20.04.2022 №01-02-52/360, лист від 30.06.2022 №01-02-52/378, яким проінформувало ТОВ Оператор ГТС України про відмову від послуг транспортування природного газу за договором транспортування природного газу №1910000182 від 31.12.2019.

АТ Луганськгаз листом від 12.12.2022 №01-02-52/449 направило на адресу ТОВ Оператор ГТС України копію сертифікату Торгово-промислової палати України №3100-22-1428 від 14.11.2022.

Відповідач зазначив, що акти приймання-передачі у спірний період не підписував.

Указав, що у спірний період у товариства не було факту споживання природного газу на території Луганської області через обставини, за які товариство не відповідає.

Ухвалою суду від 27.11.2023 відкладено розгляд справи у підготовчому засіданні на 18.12.2023.

У відповіді на відзив від 15.12.2023 №ТОВВИХ-23-18158 позивач зазначив, що за спірний період надав послуги відповідачу щодо перевищення замовленої потужності, що підтверджується актами наданих послуг, а замовником не вжито жодних дій щодо оскарження/спростування надання таких послуг. Відтак, твердження відповідача про те, що у спірний період подавалась номінація на рівні 0, не є свідченням того, що послуги перевищення замовленої потужності не надавались.

Зазначає, що відповідачем у спірний період не надано номінацій Оператору ГТС (окрім квітня 2022 року), відповідно підтвердженими для нього є номінації з обсягами, які дорівнюють нулю, однак фактичний обсяг використаної потужності перевищив таке значення.

На виконання приписів норм чинного законодавства, позивач у належні строки направив відповідачу підписані зведені акти приймання-передачі природного газу за період березня, квітня, червня, серпня, жовтня, листопада, грудня 2022 року, січня 2023 року.

Непідписання з боку АТ Луганськаз вищезазначених актів приймання-передачі не є свідченням неотримання послуг за договором транспортування природного газу. Доказів зворотнього відповідачем не надано.

Окрім того, АТ Луганськгаз, в порушення вимог Кодексу ГТС, починаючи з 01.05.2022 не вносив до інформаційної платформи даних щодо об?ємів (обсягів) природного газу, який ним був розподілений між підключеними до/через ГРМ споживачами та переданий в суміжні ГРМ.

Зазначив, що між ТОВ Оператор ГТС України та АТ Луганськгаз укладено не тільки договір транспортування природного газу від 31.12.2019 №1910000182 але і Технічну угоду про умови приймання-передачі природного газу від 15.06.2021 №2106000056 (у відповідності до вимог пункту 2 глави 1 розділу IV Кодексу ГТС).

Матеріали справи не містять доказів направлення АТ Луганськгаз на адресу ТОВ Оператор ГТС України, у відповідності до положень Технічної угоди повідомлень відносно настання надзвичайних ситуацій чи аварій, форс-мажорних обставин, що унеможливлюють виконання умов Технічної угоди. Відповідно, АТ Луганськгаз втратило право у відповідності до п.18.4 Технічної угоди посилатись на настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) як на підставу, що звільняє АТ Луганськгаз від відповідальності за невиконання/несвоєчасне виконання зобов?язань за Технічною угодою.

Вказує, що твердження відповідача про беззаперечне припинення дії договору транспортування в зв?язку з форс-мажорними обставинами є таким, що не враховує положення як самого договору транспортування, які визначають, що припинення дії договору має бути оформлено шляхом укладання додаткової угоди відповідного змісту, так і положення постанов НКРЕКП від 23.08.2022 №998 та від 27.12.2022 №1873.

Ухвалою суду від 18.12.2023 продовжено строк проведення підготовчого провадження по 28.01.2024 (включно); відкладено розгляд справи у підготовчому засіданні на 15.01.2024.

До клопотання від 12.01.2024 №ТОВВИХ-24-525 позивачем було додано заяви свідків: заступника директора комерційної начальника управління регуляторної діяльності ТОВ Оператор ГТС України Шикеринця Р.І.; провідного інженера з метрології центрального сектору газовимірювань і метрології управління газовимірювань та метрології апарату ТОВ Оператор ГТС України Ісаєва В.С.; начальника лінійної виробничо-диспетчерської служби Краматорського промислового майданчика Краматорського ЛВУМГ Кутирьова А.В.; заступника головного інженера Бердичівського ЛВУМГ Позовного В.М.; заступника начальника служби газовимірювань та метрології Харківського ЛВУМГ Гречихіна І.В.; начальника лінійної виробничо-диспетчерської служби Харківського промислового майданчика Харківського ЛВУМГ Бровка С.В.

Ухвалою суду від 15.01.2024 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 29.01.2024.

У запереченнях від 26.01.2024 відповідач зазначив, що інформацію, передбачену п.5 глави 4 розділу IV Кодексу ГТС, зокрема, про прогнози споживання природного газу на кожну газову добу (D) для споживачів, по яких відбір/споживання не вимірюється щодобово, інформацію про попередні обсяги споживання кожної газової доби (D), інформацію про фактичне добове споживання, інформацію про фактичне споживання кожного газового місяця (М) у спірний період АТ Луганськгаз не подавало.

Зазначив, що товариство не передавало матеріальні ресурси (у тому числі природний газ) збройним чи воєнізованим формуванням та адміністрації держави-агресора, та через повну окупацію, не здійснювало господарську діяльність з розподілу природного газу на території Луганської області у спірний період.

Указав, що ТОВ Оператор ГТС України листом від 27.04.2022 №ТОВВИХ-22-4307 інформувало Міністерство енергетики України та НКРЕКП про те, що 12.04.2022 отримало від АТ Луганськгаз повідомлення від 08.04.2022 №01-02-52/358 про припинення зобов?язань за договором №1910000182 від 31.12.2019, у зв`язку з чим просив надати роз`яснення Оператору ГТС щодо подальшого механізму та взаємодії з Оператором ГРМ - АТ Луганськгаз у вказаній ситуації.

Так, листом від 27.02.2023 №ТОВВИХ-23-2442 до Міністерства енергетики України, НКРЕКП та Кабінету Міністрів України проінформувало про те, що АТ Луганськгаз повідомило Оператора ГТС про неможливість виконання функцій оператора газорозподільної системи.

АТ Луганськгаз в листі від 08.04.2022 №01-02-52/358 повідомило про втрату оперативного контролю над газорозподільною системою, зокрема, в точках входу: ГРС Троїцьке та ГРС Воєводське.

Зазначив, що ТОВ Оператор ГТС України не мало можливості об`єктивно визначити обсяги транспортування природного газу в зв`язку з втратою контролю ГРС внаслідок захоплення та окупації відповідних об`єктів газотранспортної системи, про що була та є зазначена інформація на офіційному сайті ТОВ Оператор ГТС України.

Указав, що зазначені в акті приймання - передачі обсяги переданого природного газу є некоректними та недостовірними, та такими, що не відповідають реальним обставинам. Твердження ТОВ Оператор ГТС України ґрунтується на тому, що представники позивача протягом травня 2022 року та наступних періодів не отримували результати вимірювань комерційних ВОГ по фізичним точкам виходу з ГТС на території Луганської області, окрім ГРС с. Федчине та ГРС с. Чабанівка, що підтверджується інформацією, яка викладена у заявах свідків.

Ухвалою від 29.01.2024 у судовому засіданні оголошена перерва до 26.02.2024.

26.02.2024 від позивача через систему «Електронний суд» надійшло повідомлення від 23.02.2024 про представника, який братиме участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

Повідомлення розглянуто та долучено судом до матеріалів справи.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд

В С Т А Н О В И В:

Відповідно до пп.17 п.1 ст.1 Закону України «Про ринок природного газу» оператор газорозподільної системи - суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників).

Згідно з ліцензійним реєстром Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) у АТ Луганськгаз є діюча ліцензія з розподілу природного газу (https://www.nerc.gov.ua).

Оператор газотранспортної системи суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників) (пп.19 п.1 ст.1 Закону України «Про ринок природного газу»).

Відповідно до п.1 Постанови НКРЕКП від 24.12.2019 №3011 «Про видачу ліцензії з транспортування природного газу ТОВ «Оператор ГТС України» видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з транспортування природного газу ТОВ Оператор ГТС України.

31.12.2019 між ТОВ "Оператор ГТС України" (далі оператор) та АТ Луганськгаз (далі замовник) укладено договір транспортування природного газу №1910000182 за умовами п.2.1 якого, за цим договором оператор надає замовнику послугу транспортування природного газу (далі послуга) на умовах, визначених у цьому договорі, а замовник сплачує оператору встановлені в цьому договорі вартість такої послуг та плат (за їх наявності), які виникають при його виконанні.

Послуги надаються на умовах, визначених у Кодексі, з урахуванням особливостей, передбачених цим договором. Замовник погоджується з тим, що обов?язковою умовою надання послуги є доступ замовника до інформаційної платформи на підставі Правил надання доступу до інформаційної платформи, розміщених на веб-сайті оператора. Підписанням цього договору замовник підтверджує, що він ознайомлений із правилами надання доступу до інформаційної платформи, розміщеними на веб-сайті оператора, та надає згоду на їх застосування та дотримання. Замовник усвідомлює, що порушення ним зазначених правил позбавляє його права пред`являти претензії до оператора з приводу якості послуги та покладає на нього зобов`язання із відшкодування оператору шкоди або збитків, завданих такими діями або бездіяльністю замовника (п.2.2 договору).

Обсяг послуги, що надається за цим договором, визначається підписанням додатка 1 до цього договору (розподіл потужності) та/або додатка 2 (розподіл потужності з обмеженнями), крім надання доступу до потужності на період однієї газової доби (п.2.3 договору).

Приймання-передача газу, документальне оформлення та подання звітності оператору здійснюються відповідно до вимог Кодексу (п.2.4 договору).

Замовник має виконувати вимоги, визначені в Кодексі, подавати газ в точках входу та/або приймати газ у точках виходу в обсягах, встановлених цим договором, протягом погоджених термінів, а також оплачувати послуги на умовах, зазначених у договорі (п.2.5 договору).

Оператор має виконувати вимоги, визначені в Кодексі, приймати газ в точках входу та/або передавати газ у точках виходу в обсягах, встановлених цим договором, протягом погоджених термінів (п.2.6 договору).

Додаток 1 є невід?ємною частиною цього договору у випадку, коли замовнику надається право використання гарантованої та/або переривчастої потужності, крім випадку замовлення потужності на добу наперед. Додаток 2 є невід?ємною частиною цього договору у випадку, коли замовнику надається право використання потужності з обмеженнями, крім випадку замовлення потужності на добу наперед. Додаток 3 є невід?ємною частиною цього договору у випадку, коли замовником є оператор газорозподільної системи, прямий споживач, газовидобувне підприємство або виробник біогазу (п.2.7 договору).

Взаємовідносини між замовником та оператором при забезпеченні (замовленні, наданні, супроводженні) послуг транспортування за цим договором здійснюються сторонами через інформаційну платформу оператора відповідно до вимог Кодексу. Замовник набуває права доступу до інформаційної платформи з моменту підписання цього договору, а його уповноважені особи - з моменту їх авторизації, що оформлюється наданим замовником повідомленням на створення облікового запису уповноважених осіб користувача платформи за формою, визначеною Кодексом. Після набуття права доступу до інформаційної платформи замовник зобов`язується дотримуватися порядку взаємодії з інформаційною платформою, визначеною Кодексом (п.2.8 договору).

Оператор має право, зокрема, своєчасно отримувати від замовника плату за надані послуги; стягувати із замовника додаткову плату у разі перевищення розміру договірної потужності та/або за недотримання вимог щодо якості газу, який передається ним в газотранспортну систему, та/або плату за зміну умов (обмежень) користування потужністю з обмеженнями в порядку, визначеному цим договором (п.3.2 договору).

Замовник зобов`язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі сплачувати вартість наданих йому послуг; не перевищувати замовлені потужності, визначені у цьому договорі; здійснити своєчасну та повну оплату додаткової плати оператору у разі перевищення розміру замовленої потужності та/або недотримання параметрів якості природного газу, який передається ним у газотранспортну систему, у порядку, визначеному цим договором та кодексом; здійснити своєчасну та повну оплату за перевищення розміру договірної потужності, додаткову плату за зміну умов (обмежень) використання потужності з обмеженнями, плату за добовий небаланс, плату за нейтральність балансування, додаткову плату у разі недотримання параметрів ФХП газу та плату за несанкціонований відбір природний газу з газотранспортної системи в порядку, визначеному кодексом та цим договором; здійснити у термін до 5 робочих днів з дня виставлення рахунка оплату вартості добових небалансів, якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів замовника протягом звітного газового місяця (п.4.1 договору).

Окремим додатком 3 до цього договору між оператором та замовником, який є оператором газорозподільної системи/прямим споживачем/газовидобувним підприємством/виробником біогазу, інших видів газу з альтернативних джерел, визначається перелік комерційних вузлів обліку газу, встановлених на всіх фізичних точках входу/виходу до відповідного замовника (п.5.4 договору).

Замовник, який є оператором газорозподільної системи, здійснює остаточний розрахунок за надані у звітному місяці послуги до двадцятого числа місяця, наступного за звітним, відповідно до акта наданих послуг.

У випадку якщо розрахунковий обсяг використання потужності замовником (суб?єктом, на якого в установленому порядку рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до статті 11 Закону України «Про ринок природного газу» покладено спеціальні обов?язки з постачання природного газу, у межах виконання ним таких спеціальних обов?язків, або оператором газорозподільної системи), визначений оператором газотранспортної системи на підставі остаточної алокації, перевищує обсяг договірної потужності, замовник послуг транспортування зобов?язаний здійснити оплату вартості перевищення договірної потужності за кожен день такого перевищення до двадцятого числа місяця, наступного за звітним, відповідно до звіту використання договірної потужності та з урахуванням раніше перерахованих коштів.

Звіт оператора про використання замовленої потужності замовником, який надається до чотирнадцятого числа місяця, наступного за газовим місяцем, на його електронну адресу, містить розрахунок перевищення розміру договірних потужностей та рахунок на оплату або повідомлення про зарахування надмірно сплачених коштів у рахунок плати за використання договірної потужності на наступні періоди (п.8.4 договору).

Послуги, які надаються за цим договором, за винятком послуг балансування, оформлюються оператором і замовником актами наданих послуг (п.11.1 договору).

Оператор до п?ятнадцятого числа місяця, наступного за звітним, направляє замовнику два примірники акта наданих послуг за газовий місяць, підписані уповноваженим представником та скріплені печаткою оператора (п.11.2 договору).

Замовник протягом двох днів з дати одержання акта наданих послуг зобов?язується повернути оператору один примірник оригіналу акта наданих послуг, підписаного уповноваженим представником та скріпленого печаткою замовника, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта наданих послуг. У випадку відмови від підписання акта наданих послуг розбіжності підлягають урегулюванню відповідно до умов цього договору або в судовому порядку. До прийняття рішення судом вартість послуг визначається за даними оператора (п.11.3 договору).

У випадку невиконання або неналежного виконання своїх зобов`язань за цим договором сторони несуть відповідальність, передбачену чинним законодавством та цим договором (п.13.1 договору).

У разі порушення замовником строків оплати, передбачених цим договором, замовник сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу (п.13.5 договору).

Сторони звільняються від відповідальності за часткове або повне невиконання своїх зобов?язань за цим договором, якщо таке невиконання є наслідком обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) та якщо в момент взяття на себе зобов?язань за цим договором така сторона не могла ані передбачити, ані попередити їх настання (п.14.1 договору).

Під форс-мажорними обставинами розуміють надзвичайні та невідворотні обставини, що об?єктивно унеможливлюють виконання зобов?язань, передбачених умовами цього договору. Строк виконання зобов?язань відкладається на строк дії форс-мажорних обставин (п.14.2 договору).

Сторони зобов?язані негайно повідомити про форс-мажорні обставини та протягом чотирнадцяти днів з дня їх виникнення надати підтвердні документи щодо їх настання відповідно до чинного законодавства. Засвідчення форс-мажорних обставин здійснюється у встановленому чинним законодавством порядку. Неповідомлення про настання форс-мажорних обставин позбавляє сторону права посилатися на них як на причину звільнення від відповідальності за невиконання вимог Кодексу та цього договору (п.14.3 договору).

Після припинення дії форс-мажорних обставин сторона, що потрапила під їх дію, має невідкладно повідомити про це іншу сторону та негайно виконати зобов?язання, які не були нею виконані внаслідок настання форс-мажорних обставин (п.14.4 договору).

Цей договір набирає чинності з дня його укладення, а в частині транспортування природного газу з 7:00 годин 01.01.2020 (включно) у разі настання таких відкладальних обставин: надання оператору остаточного рішення про сертифікацію Регулятором, прийнятого з урахуванням висновку Секретаріату Енергетичного Співтовариства; наявності у оператора права на провадження діяльності з транспортування природного газу. Цей договір діє до 31.12.2022, а в частині розрахунків до їх повного виконання. Цей договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо не менше ніж за місяць до закінчення строку дії цього договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов (п.17.1 договору).

Усі зміни та доповнення до договору оформлюються письмово та підписуються уповноваженими особами сторін (п.17.2 договору).

Цей договір може бути розірваний: за згодою сторін цього договору; будь-якою стороною в односторонньому порядку шляхом надання письмового повідомлення іншій стороні за тридцять календарних днів, якщо інша сторона не виконує свої зобов?язання за цим договором; в інших випадках, передбачених чинним законодавством України та Кодексом (п.17.4 договору).

Розірвання цього договору не звільняє сторони від виконання своїх фінансових зобов?язань за цим договором (п.17.5 договору).

Будь-яке повідомлення, вимога або інша інформація, що мають бути надані за цим договором, повинні бути письмово оформлені і вважаються наданими, якщо їх надіслано на адреси, вказані в цьому договорі, рекомендованим листом зі сплаченим поштовим збором, вручено кур`єром особисто уповноваженій особі сторони або у погоджених сторонами випадках направлено електронною поштою (п.19.2 договору).

Повідомлення, вимоги, звіти або інша інформація, надіслані або передані за допомогою засобів зазначених у пункті 19.2 цього договору, вважаються отриманими адресатом на дату їх отримання (п.19.3 договору).

Між сторонами було відписано додаток №3 до договору транспортування природного газу від 31.12.2019 №1910000182 «Перелік комерційних вузлів обліку газу, фактично встановлених у пунктах приймання-передачі газу».

Повідомленнями від 13.12.2019 №01-02-50/2205, від 12.02.2020 №01-02-52/316, від 12.02.2020 №01-02-52/317, від 12.02.2020 №01-02-52/318, від 12.02.2020 №01-02-52/319 на створення (видалення або коригування) облікового запису уповноважених осіб користувача інформаційної платформи відповідач довів до відома позивача про своїх уповноважених осіб, що мають право доступу до інформаційної платформи від імені користувача платформи ( ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ), які ознайомлені з вимогами Кодексу газотранспортної системи та інструкціями оператора газотранспортної системи щодо взаємодії з інформаційною платформою та зобов`язуються їх дотримуватись, у т.ч. дотримуватися заходів безпеки щодо доступу до платформи та інтерфейсу користувача платформи сторонніми особами.

Вказані повідомлення містять адресу електронної пошти уповноваженої особи для обміну даними з інформаційної платформи.

Повідомленнями від 04.02.2021 №01-02-52/244 та від 24.11.2021 №01-02-52/2255 відповідач повідомив позивача про зміну банківських реквізитів АТ Луганськгаз.

15.06.2021 між ТОВ Оператор ГТС України (далі оператор, сторона 1) та АТ Луганськгаз (далі замовник, сторона 2) підписано Технічну угоду №2106000056 про умови приймання-передачі природного газу, за умовами п.1.1 якої, ця Технічна угода (далі - угода) визначає порядок приймання-передачі природного газу (далі - газ) Оператором ГТС до газопроводів Оператора ГРМ у точках виходу з газотранспортної системи. Перелік комерційних, дублюючих та контрольних вузлів обліку газу (далі - ВОГ), через які сторона 1 передає газ стороні 2, наведено у додатку 1, який є невід?ємною частиною цієї Технічної угоди.

Листом від 09.09.2022 №ТОВВИХ-22-9649 ТОВ Оператор ГТС України надіслало АТ Луганськгаз для підписання Додаткові угоди №1, №2 №3, №4 до договору транспортування природного газу. Просило підписати їх та надіслати на адресу ТОВ Оператор ГТС України.

У листі від 12.12.2022 №01-02-52/449 АТ Луганськгаз повідомило ТОВ Оператор ГТС України що проекти додаткових угод до договору транспортування природного газу №1910000182 від 31.12.2019 не підписані уповноваженою особою та не скріплені печаткою ТОВ "Оператор ГТС України", і по своїй суті не є пропозицією про зміну договору, як того вимагає законодавство. Вказане свідчить лише про декларативність та інформаційність змісту проектів додаткових угод, що не тягне за собою для товариства будь-яких правових наслідків. Вказало, що залишає без підписання проекти додаткових угод до договору транспортування природного газу №1910000182 від 31.12.2019. Зазначило, що додатково направляє копію сертифікату Торгово-промислової палати України від 14.11.2022 №3100-22-1428, яким засвідчуються форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) АТ Луганськгаз щодо зобов`язань за договором з 24.02.2022.

Як зазначає позивач, за результатами остаточної алокації відборів та подач відповідача він здійснив розрахунок вартості плати за перевищення потужності у відповідному розрахунковому місяці, а саме:

- за березень 2022 року було виявлено остаточні обсяги перевищення договірної потужності в розмірі 41 830,02417 тис.куб.м. всього на загальну суму 6 232 338,96 грн.;

- за квітень 2022 року було виявлено остаточні обсяги перевищення договірної потужності в розмірі 13 347,30031 тис.куб.м. всього на загальну суму 1 988 640,97 грн.;

- за червень 2022 року було виявлено остаточні обсяги перевищення договірної потужності в розмірі 3,86742 тис.куб.м. всього на загальну суму 1 152,43 грн. (з урахуванням коригування 576,22 грн.);

- за серпень 2022 року було виявлено остаточні обсяги перевищення договірної потужності в розмірі 3,62830 тис.куб.м. всього на загальну суму 540,59 гривень;

- за жовтень 2022 року було виявлено остаточні обсяги перевищення договірної потужності в розмірі 8,89843 тис.куб.м. всього на загальну суму 1 325,80 грн.; ??

- за листопад 2022 року було виявлено остаточні обсяги перевищення договірної потужності в розмірі 1 307,19969 тис.куб.м. всього на загальну суму 194 762,29 грн.;

- за грудень 2022 року було виявлено остаточні обсяги перевищення договірної потужності в розмірі 1 951,12031 тис.куб.м. всього на загальну суму 290 701,32 грн.;

- за січень 2023 року було виявлено остаточні обсяги перевищення договірної потужності в розмірі 2 117,20414 тис.куб.м. всього на загальну суму 315 446,48 грн.

Позивач стверджує, що ним надіслані відповідачеві через Інформаційну платформу:

- рахунок №03-2022-1910000182/1000322 від 31.03.2022 на оплату за перевищення договірної потужності за березень 2022 року на загальну суму 6 232 338 грн 96 коп.; ??

- рахунок №04-2022-1910000182/1000422 від 30.04.2022 на оплату за перевищення договірної потужності за квітень 2022 року на загальну суму 1 988 640 грн 97 коп.;

- рахунок №06-2022-1910000182/1200000 від 30.06.2022 на оплату за перевищення договірної потужності за червень 2022 року на загальну суму 1 152 грн 43 коп.; ??

- рахунок №08-2022-1910000182/1000822 від 31.08.2022 на оплату за перевищення договірної потужності за серпень 2022 року на загальну суму 540 грн 59 коп.;

- рахунок №10-2022-1910000182/1001022 від 31.10.2022 на оплату за перевищення договірної потужності за жовтень 2022 року на загальну суму 1325 грн 80 коп.; ??

- рахунок №11-2022-1910000182/1001122 від 30.11.2022 на оплату за перевищення договірної потужності за листопад 2022 року на загальну суму 194 762 грн 29 коп.;

- рахунок №12-2022-1910000182/1001222 від 31.12.2022 на оплату за перевищення договірної потужності за грудень 2022 року на загальну суму 290 701 грн 32 коп.;

- рахунок №01-2023-1910000182/1000123 від 31.01.2023 на оплату за перевищення договірної потужності за січень 2023 року на загальну суму 315 446 грн 48 коп.;

- звіти про використання замовленої потужності АТ Луганськгаз за газові місяці березень, квітень, червень, серпень, жовтень, листопад, грудень 2022 року, січень 2023 року.

Реєстр файлів відправлених з Інформаційної платформи ТОВ Оператор ГТС України за газовий місяць у період березень, квітень, червень, серпень, жовтень-грудень 2022 року, січень 2023 року додано позивачем до позовної заяви.

До матеріалів справи позивачем додано лист від 13.09.2022 №ТОВВИХ-22-9751 про направлення відповідачу 2 примірників акту наданих послуг №08-2022-1910000182/1000822 від 31.08.2022 за серпень 2022 року на загальну суму 540 грн 59 коп.; лист від 15.11.2022 №ТОВВИХ-22-12344 про направлення відповідачу 2 примірники акту наданих послуг №10-2022-1910000182/1001022 від 31.10.2022 за жовтень 2022 року на загальну суму 1 325 грн 80 коп.; лист від 13.12.2022 №ТОВВИХ-22-13578 про направлення відповідачу 2 примірники акту наданих послуг №11-2022-1910000182/1001122 від 30.11.2022 за листопад 2022 року на загальну суму 194 762 грн 29 коп.; лист від 12.01.2023 №ТОВВИХ-23-392 про направлення відповідачу 2 примірники акту наданих послуг №12-2022-1910000182/1001222 від 31.12.2022 за грудень 2022 року на загальну суму 290 701 грн 32 коп.; лист від 14.02.2023 №ТОВВИХ-23-1878 про направлення відповідачу 2 примірники акту наданих послуг №01-2023-1910000182/1000123 від 31.01.2023 за січень 2023 року на загальну суму 315 446 грн 48 коп.

Суд зауважує, що направлення вказаної кореспонденції здійснювалось позивачем на адресу відповідача (вул. Гагаріна, буд. 87, м. Сєвєродонецьк Луганської області, 93400).

Водночас відповідно до інформації, розміщеної на офіційному вебсайті Акціонерного товариства «Укрпошта» за посиланням https://index.ukrposhta.ua відділення пошти у м. Сєвєродонецьку Луганської області з березня 2022 року вже не функціонували, а тому і відправлення/отримання поштової кореспонденції у вказаному населеному пункті було неможливим.

Отже позивачем не доведено направлення відповідачеві указаних листів разом із актами засобами поштового зв`язку.

17.05.2023 позивач направив на адресу відповідача (вул. Старокиївська, буд. 14, м. Київ, 04116) лист №ТОВВИХ-23-6194, у якому зазначив, що відповідачем до цього часу не повернуто на адресу позивача акти наданих послуг замовленої (договірної) потужності та/або перевищення замовленої (договірної) потужності в точках входу/виходу до/з газотранспортної системи за березень, квітень, червень, серпень, жовтень, листопад, грудень 2022 року та січень 2023 року, які направлялись оператором в порядку та в строки, визначені умовами договору на офіційну адресу для листування: 93400, Луганська обл., м. Сєвєродонецьк, вуд. Гагаріна, 87.

Указав, що ДП Укрпошта не здійснює відправлення поштової кореспонденції за адресою для листування вказаною в договорі, тому використовується адреса для листування АТ Луганськгаз: 04116, м. Київ, вул. Старокиївська, будинок, 14.

До вказаного листа позивачем додано оформлені оригінали актів наданих послуг (перевищення замовленої (договірної) потужності) №03-2022-19100001821000322 від 31.03.2022, №04-2022-19100001821000422 від 30.04.2022, №06-2022-19100001821200622 від 30.06.2022, №08-2022-19100001821000822 від 31.08.2022, №10-2022-19100001821001022 від 31.10.2022, №11-2022-19100001821001122 від 30.11.2022, №12-2022-19100001821001222 від 31.12.2022, №01-2023-19100001821000123 від 31.01.2023, та коригуючий акт наданих послуг №06-2022-1910000182/1000622 від 30.09.2022 до акту №06-2022-1910000182/1200622 від 30.06.2022.

Вказаний лист отримано відповідачем 24.05.2023, що підтверджується доданою до матеріалів справи роздруківкою з сайту АТ Укрпошта за трекінгом поштового відправлення №0306505578130.

Листом від 13.06.2023 №01-02-52/214 АТ Луганськгаз повідомило ТОВ Оператор ГТС України про те, що не отримувало послуги з транспортування природного газу починаючи з 01.05.2022 і по теперішній час.

З 24.02.2022 на території Луганської області проводяться активні бойові дії, відбулося захоплення території Луганської області армією держави-агресора, що, зокрема, виключає можливість працівників АТ Луганськгаз виконувати свої трудові функціональні обов`язки.

Відповідно до Наказу Міністерства з питань Реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309 станом на 13.06.2023 до переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточені (блоковані) віднесені всі 8 районів Луганської області. 21.04.2022 Головним управлінням Національної поліції в Луганській області було розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні №12022130000000051 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.341 КК України, за фактом того, що з 24.02.2022 внаслідок дій держави-агресора здійснено захоплення структурних підрозділів АТ Луганськгаз включно зі всім рухомим та нерухомим майном.

Зазначило, що листами №01-02-52/352 від 18.03.2022, №01-02-52/353 від 18.03.2022, №01-02-52/354 від 18.03.2022, повідомленнями про припинення зобов?язань №01-02-52/358 від 08.04.2022, про істотну зміну обставин №01-02-52/360 від 20.04.2022 та про відмову від послуги транспортування природного газу №01-02-52/378 від 30.06.2022, проінформувало ТОВ Оператор ГТС України про припинення зобов`язань за договором №1910000182 транспортування природного газу від 31.12.2019.

Окремо, листом №01-02-52/449 від 12.12.2022 АТ Луганськгаз направило на адресу ТОВ Оператор ГТС України копію сертифікату Торгово-промислової палати України №3100-22-1428 від 14.11.2022, яким засвідчуються форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) АТ Луганськгаз щодо зобов`язань за договором №1910000182 від 31.12.2019 року - з 24.02.2022.

Також, АТ Луганськгаз отримало сертифікат Торгово-промислової палати України №3100-22-1429 від 14.11.2022, яким засвідчуються форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) АТ Луганськгаз щодо зобов?язань за діючими Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 16.02.2017 №201 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності на ринку природного газу» з 24.02.2022.

Разом з вказаним листом відповідачем повернуто на адресу позивача без підписання оригінали актів наданих послуг (перевищення замовленої (договірної) потужності): від 30.06.2022 №06-2022-19100001821200622, від 31.08.2022 ?№08-2022-19100001821000822, від 31.10.2022 №10-2022-19100001821001022, від 30.11.2022 №11-2022-19100001821001122, від 31.12.2022 №12-2022-19100001821001222, від 31.01.2023 №01-2023-19100001821000123, та коригуючий акт наданих послуг від 30.09.2022 №06-2022-1910000182/1000622 до акту від 30.06.2022 №06-2022-1910000182/1200622.

Також відповідачем повернуто на адресу позивача підписані та скріплені печаткою акти наданих послуг (перевищення замовленої (договірної) потужності) від 31.03.2022 №03-2022-19100001821000322, від 30.04.2022 №04-2022-19100001821000422.

Як зазначив позивач, відповідач не оплатив на користь позивача вартість перевищення договірної потужності за березень, квітень, червень, серпень, жовтень, листопад, грудень 2022 року, січень 2023 року, що стало підставою для звернення позивача із відповідним позовом до суду.

Відповідно до ч.1 ст.74 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно з ч.1 ст.76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Частиною 1 ст.77 ГПК України встановлено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідно до ст.79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно зі ст.86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Суд зауважує, що визначальним при здійсненні постачання природного газу споживачу є факт його споживання конкретним споживачем.

АТ Луганськгаз зазначило, що у спірний період природний газ не споживало та повідомляло, зокрема Міністерство енергетики України, ТОВ Оператор ГТС України про втрату контролю над об`єктами газорозподільної системи, що експлуатувались відокремленими підрозділами підприємства.

Як уже зазначалося судом, 31.12.2019 між ТОВ Оператор ГТС України та АТ Луганськгаз укладено договір транспортування природного газу №1910000182.

Відповідно до ч.7 ст.179 Господарського кодексу України (далі ГК України) господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

Відповідно до ст.901 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Взаємовідносини, які виникають у процесі укладення договорів транспортування природного газу, регулюються Законом України "Про ринок природного газу", Кодексом ГТС, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП, Регулятор) від 30.09.2015 №2493, та Типовим договором транспортування природного газу, затвердженим постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2497.

За змістом ст.32 Закону України "Про ринок природного газу" (у редакції, чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин) транспортування природного газу здійснюється на підставі та умовах договору транспортування природного газу в порядку, передбаченому кодексом газотранспортної системи та іншими нормативно-правовими актами. За договором транспортування природного газу оператор газотранспортної системи зобов`язується забезпечити замовнику послуги транспортування природного газу на період та умовах, визначених у договорі транспортування природного газу, а замовник зобов`язується сплатити оператору газотранспортної системи встановлену в договорі вартість послуг транспортування природного газу. Типовий договір транспортування природного газу затверджується Регулятором. Оператор газотранспортної системи має забезпечити додержання принципу недискримінації під час укладення договорів транспортування природного газу із замовниками. Оператор газотранспортної системи зобов`язаний забезпечити надання послуг, що відповідають потребам ринку природного газу, зокрема послуги транспортування природного газу з або без гарантії реалізації права користування потужністю, послуги транспортування природного газу на різні періоди тривалості тощо.

Згідно з пунктами 2, 3 глави 1 розділу I Кодексу ГТС (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) цей Кодекс є регламентом функціонування газотранспортної системи України та визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газотранспортної системи України. Дія цього Кодексу поширюється на всіх суб`єктів ринку природного газу України: операторів суміжних систем, газовидобувні підприємства, замовників, споживачів та постачальників природного газу незалежно від підпорядкування та форми власності, а також операторів торгових платформ.

Кодекс ГТС визначає договір транспортування - договір, укладений між оператором газотранспортної системи та замовником послуг транспортування природного газу на основі типового договору транспортування природного газу, затвердженого Регулятором, згідно з яким оператор газотранспортної системи надає замовнику одну чи декілька складових послуг транспортування природного газу на період та умовах, визначених у такому договорі, а замовник послуг транспортування оплачує оператору газотранспортної системи вартість отриманих послуг (послуги) (п.5 глави 1 розділу I Кодексу ГТС; у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Закон України "Про ринок природного газу" та Кодекс ГТС визначають предмет договору транспортування як надання послуг, які можуть включати:

- надання доступу до потужності (розподіл потужності);

- послуги транспортування;

- послуги балансування.

Кодекс ГТС встановлює, що одержання доступу до потужності, надання послуг із транспортування, у тому числі вчинення дій з врегулювання добового небалансу, є складовими послуги транспортування природного газу та здійснюються виключно на підставі договору транспортування. Оператор газотранспортної системи не має права відмовити в укладенні договору транспортування за умови дотримання заявником вимог щодо його укладення, передбачених цим розділом (абз.1 п.1 глави 1 розділу VIII Кодексу ГТС).

Згідно з п.п.1, 2 глави 1 розділу IX Кодексу ГТС Оператор газотранспортної системи надає право користування потужністю точок входу/виходу на прозорих та недискримінаційних засадах відповідно до положень цього Кодексу та договору транспортування природного газу. Розмір потужності, що надається замовнику послуг транспортування в точці входу/виходу, визначається відповідно до положень цього Кодексу та договору транспортування природного газу.

Доступ до потужності надається оператором газотранспортної системи на такі періоди:

1) річний - потужність визначеного обсягу, доступна строком на 1 газовий рік, з постійним потоком за кожну газову добу протягом газового року;

2) квартальний - потужність визначеного обсягу, доступна строком на 1 газовий квартал, з постійним потоком за кожну газову добу протягом газового кварталу (квартали газового року починаються 01 жовтня, 01 січня, 01 квітня або 01 липня, відповідно);

3) місячний - потужність визначеного обсягу, доступна строком на 1 газовий місяць, з постійним потоком за кожну газову добу протягом газового місяця (місяці починаються кожного першого дня газового місяця);

4) на добу наперед - потужність визначеного обсягу, доступна строком на 1 газову добу, з постійним потоком протягом газової доби, наступної за газовою добою, у якій відбувся розподіл потужності;

5) протягом доби - потужність визначеного обсягу, яка доступна з певного часу протягом газової доби і до часу закінчення газової доби з постійним потоком. При цьому одиниця виміру потужності протягом доби - тис куб. м/добу.

Потужність віртуальної точки виходу до газорозподільних систем надається замовникам послуг транспортування відповідно до вимог цього Кодексу на гарантованій основі. Оператори газорозподільних систем для забезпечення транспортування природного газу, необхідного для покриття власних виробничо-технологічних витрат та втрат, замовляють потужність віртуальної точки виходу до газорозподільної системи відповідно до вимог цього Кодексу. Загальна потужність кожної віртуальної точки виходу до газорозподільної системи дорівнює сумі технічних потужностей усіх фізичних точок виходу до газорозподільної системи, які вона об`єднує. Потужність фізичних точок виходу до газорозподільної системи не розподіляється (п.10 глави 1 розділу IX Кодексу ГТС).

Відповідно до п.1 глави 7 розділу IX Кодексу ГТС доступ до потужності точок входу/виходу на добу наперед надається на підставі укладеного договору транспортування та номінації, підтвердженої оператором газотранспортної системи. Доступ до потужності точок входу/виходу протягом доби надається на підставі укладеного договору транспортування та реномінації, підтвердженої оператором газотранспортної системи. Номінація/реномінація підтверджується оператором газотранспортної системи відповідно до глави 1 цього розділу та вимог розділу XI цього Кодексу.

За умовами п.1 глави 1 розділу ХІ Кодексу ГТС номінації подаються замовниками послуг транспортування на відповідну добу в розрізі кожної точки входу/виходу.

Номінація / реномінація надається через інформаційну платформу Оператора ГТС (п.7 глави 1 розділу ХІ Кодексу ГТС).

Номінація - попереднє повідомлення, надане замовником послуг транспортування оператору газотранспортної системи, стосовно обсягів природного газу, які будуть подані замовником послуг транспортування протягом доби до газотранспортної системи в точках входу та відібрані з газотранспортної системи в точках виходу; реномінація - заявка на зміну підтвердженої номінації (п.5 глави 1 розділу І Кодексу ГТС).

Інформація, що міститься в номінації, попередньо погоджується оператором ГТС в порядку, визначеному розділом ХІ Кодексу ГТС, та є достатньою для надання послуг транспортування. Неподання номінації унеможливлює надання оператором ГТС замовнику послуг транспортування.

Відповідно до п.п.15, 16 глави 1 розділу ІХ Кодексу ГТС величина використаних замовником послуг транспортування обсягів потужності точок входу/виходу дорівнює величинам остаточних алокацій щодобових подач та відборів замовника послуг транспортування природного газу у відповідних точках входу/виходу. Відповідальність за перевищення замовлених потужностей несуть замовники послуг транспортування відповідно до договору транспортування природного газу. Оператор газотранспортної системи оприлюднює на своєму вебсайті перелік точок входу/виходу, обсяг технічної, договірної та вільної потужності. Оператор газотранспортної системи зазначає про точки входу/виходу, для яких з точки зору технічних обмежень обсяг та вид потужності може відрізнятись в окремі періоди газового року.

Пунктом 8 глави 1 розділу ХІ Кодексу ГТС передбачено, якщо замовник послуг транспортування природного газу не надав номінацію на точку входу/виходу, на яку йому було розподілено потужність на відповідну газову добу, то вважається, що замовником було подано нульову номінацію на відповідну точку входу та/або виходу.

За змістом п.1 глави 2 розділу ХV Кодексу ГТС Оператор газотранспортної системи вживає всіх необхідних заходів для забезпечення надання максимального обсягу потужності в точках входу/виходу для потреб замовників послуг транспортування.

За умовами п.8.3 договору підставою для плати за перевищення замовленої потужності є рахунок на оплату за перевищення замовленої потужності та звіт оператора про використання замовленої потужності замовником, що містить розрахунок перевищення розміру договірних потужностей, які надаються замовнику до чотирнадцятого числа місяця, наступного за газовим місяцем, на його електронну адресу.

Згідно з п.8.4 договору у випадку якщо розрахунковий обсяг використання потужності замовником (суб`єктом, на якого в установленому порядку рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до статті 11 Закону України "Про ринок природного газу" покладено спеціальні обов`язки з постачання природного газу, у межах виконання ним таких спеціальних обов`язків, або оператором газорозподільної системи), визначений оператором газотранспортної системи на підставі остаточної алокації, перевищує обсяг договірної потужності, замовник послуг транспортування зобов`язаний здійснити оплату вартості перевищення договірної потужності за кожен день такого перевищення до двадцятого числа місяця, наступного за звітним, відповідно до звіту використання договірної потужності та з урахуванням раніше перерахованих коштів.

Відповідно до умов п.11.1 договору послуги, які надаються за цим договором, за винятком послуг балансування, оформлюються оператором і замовником актами наданих послуг.

Отже, відповідно до Кодексу ГТС та умов договору, сторони визначили, що за перевищення потужності відповідно до договору транспортування стягується додаткова плата.

Суд зауважує, що листом від 13.06.2023 №01-02-52/214 АТ Луганськгаз повернуло ТОВ Оператор ГТС України підписаний акт наданих послуг від 31.03.2022 ?№03-2022-19100001821000322 складений про те, що відповідно до договору транспортування природного газу №1910000182 від 31.12.2019 позивач надав, а відповідач отримав послуги перевищення замовленої (договірної) потужності в точках входу/виходу до/з газотранспортної системи за місяць березень 2022 року на загальну суму 6 232 338 грн 96 коп. та акт наданих послуг від 30.04.2022 №04-2022-19100001821000422 складений про те, що відповідно до договору транспортування природного газу від 31.12.2019 №1910000182 позивач надав, а відповідач отримав послуги перевищення замовленої (договірної) потужності в точках входу/виходу до/з газотранспортної системи за місяць квітень 2022 року на загальну суму 1 988 640 грн 97 коп.

Вказані акти підписані представниками позивача та відповідача без зауважень та скріплені печатками сторін.

За приписами ч.1 ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які містять відомості про господарську операцію.

Згідно з ч.2 ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" первинні документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов`язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади і прізвища (крім первинних документів, вимоги до яких встановлюються Національним банком України) осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Вказаний перелік обов`язкових реквізитів документа кореспондується з п.2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №88 від 24.05.1995, згідно з яким первинні документи повинні мати такі обов`язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у грошовому та за можливості у натуральних вимірниках), посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Пунктом 2.5 вказаного Положення передбачено, що документ має бути підписаний особисто, а підпис може бути скріплений печаткою.

За таких обставин, акти наданих послуг від 31.03.2022?№03-2022-19100001821000322 та від 30.04.2022 №04-2022-19100001821000422, які підписані позивачем та відповідачем без зауважень та скріплений їх печатками, є належним доказом у справі, що підтверджує факт надання позивачем послуг та прийняття цих послуг відповідачем.

За результатами остаточної алокації відборів та подач природного газу до/з газотранспортної системи за період березень, квітень 2022 року позивачем встановлено величину використаних відповідачем обсягів потужності точок входу/виходу.

Як убачається із звітів про використання замовленої потужності, оскільки відповідач не надав номінації на точку входу/виходу, на яку йому було розподілено потужність на відповідну газову добу, вважається, що замовник подав нульову номінацію на відповідну точку входу та/або виходу, а тому вся потужність, яка була йому надана, є перевищенням замовленої договірної потужності. Відповідні звіти фіксують обсяги перевищення розміру використаної потужності над замовленою подобово.

Сумарні обсяги за результатами місяця (період березень, квітень 2022 року) містяться в актах наданих послуг, які підписані сторонами та скріплені відтисками печаток без будь-яких заперечень чи зауважень.

Договір містить розділ VII "Тарифи", пункти 7.1, 7.3 якого передбачають, що вартість послуг розраховується, зокрема: розподіл потужності - за тарифами, які встановлюються Регулятором. Тарифи, передбачені пунктом 7.1 цього розділу, є обов`язковими для сторін з дати набрання чинності постановою Регулятора щодо їх встановлення. Визначена на їх основі вартість послуг застосовується сторонами при розрахунках за послуги згідно з умовами цього Договору.

Постановою НКРЕКП №3013 від 24.12.2019 встановлено тарифи на послуги транспортування природного газу для внутрішніх точок входу і точок виходу в/з газотранспортну(ої) систему(и) на регуляторний період 2020-2024 роки для ТОВ "Оператор газотранспортної системи України", відповідно до якої на послуги транспортування природного газу для точок виходу з фізичним розташуванням до газорозподільних систем встановлено тариф у розмірі 124,16 грн за 1000 куб.м на добу без ПДВ.

Зазначений тариф затверджено відповідно до Методики визначення та розрахунку тарифів на послуги транспортування природного газу для точок входу і точок виходу на основі багаторічного стимулюючого регулювання, затвердженої постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2517, згідно з пунктом 4 розділу І якої тариф на послуги транспортування природного газу для точок входу і точок виходу (далі - тариф для точок входу, тариф для точок виходу) - виражена у грошовій формі вартість забезпечення у планованому періоді замовнику обсягу замовленої потужності, вираженої в 1000 куб.м (одиницях енергії) до одиниці часу в точках входу в газотранспортну систему та точках виходу з газотранспортної системи.

Відповідно до актів наданих послуг від 31.03.2022 №03-2022-1910000182/1000322, від 30.04.2022 №04-2022-1910000182/1000422 та рахунків на оплату від 31.03.2022 №03-2022-1910000182/1000322, від 30.04.2022 №04-2022-1910000182/1000422 тариф, який застосував позивач для розрахунку вартості перевищення замовленої потужності, є тарифом, встановленим регулятором у відповідній точці виходу.

Водночас суд зауважує наступне.

Листом від 04.03.2022 №01-02-52/351, адресованому ТОВ Оператор ГТС України, АТ Луганськгаз проінформувало, що не може виконувати обов`язки передбачені Кодексом ГТС, а саме надання будь-якої інформації щодо прогнозів відборів/споживання по споживачах, у зв`язку з воєнними діями на території України та Луганської області зокрема, загрозою життю співробітників, відсутність доступу до мережі Internet, тощо.

У листі від 18.03.2022 №01-02-52/352, адресованому Офісу Генерального прокурора України, Національній поліції України, Міністерству внутрішніх справ України, Міністерству енергетики України, НКРЕКП, ТОВ Оператор ГТС України, АТ Луганськгаз повідомило, що станом на 17.03.2022 частина структурних підрозділів підприємства захоплені незаконними збройними чи воєнізованими формуваннями, створеними на тимчасово окупованих територіях та/або збройним чи воєнізованим формуванням держави-агресора. Також навело перелік захоплених структурних підрозділів: Старобільське МРУЕГГ, Марківське МРУЕГГ, Новопсковське МРУЕГГ.

Зазначило, що підприємство наразі позбавлене можливості провадження господарської діяльності та не здійснює її на території Старобільського, Сватівського, Щастинського та частині Сєвєродонецького районів Луганської області.

Лист від 18.03.2022 №01-02-52/352, такого ж змісту, було надіслано Генеральному директору ТОВ Оператор ГТС України Сергію Макогону.

У листі від 18.03.2022 №01-02-52/354, адресованому Офісу Генерального прокурора України, Національній поліції України, Міністерству внутрішніх справ України, Міністерству енергетики України, НКРЕКП, ТОВ Оператор ГТС України, АТ Луганськгаз повідомило, що він, як оператор газорозподільної системи та балансоутримувач державного майна відповідно до п.27 договору від 12.11.2012 №31/03 «Про надання на праві господарського відання державного майна, яке використовується для забезпечення розподілу природного газу, не підлягає приватизації, обліковується на балансі господарського товариства із газопостачання та газифікації і не може бути відокремлене від його основного виробництва» повідомляє про настання форс-мажорних обставин та про неможливість виконання обов?язків за вказаним договором щодо об?єктів газорозподільної системи (державного майна), які перебувають на території Старобільського, Сватівського, Щастинського та частини Сєвєродонецького районів Луганської області.

У повідомленні від 08.04.2022 №1-02-52/358 АТ Луганськгаз повідомило ТОВ "Оператор ГТС України" про припинення зобов`язань за договором №1910000182 транспортування природного газу від 31.12.2019 через неможливість їх виконання у зв`язку з обставинами, за які жодна із сторін вказаного договору не відповідає.

Указало, що неможливість виконання зобов`язань підприємством в межах договору транспортування природного газу №1910000182 від 31.12.2019, зокрема, але не виключно, полягає у втраті АТ Луганськгаз фактичного контролю над своїми основними засобами (газопроводи, обладнання тощо) та неможливості фізично припинити постачання газу на тих об`єктах, де підприємством втрачений контроль через відсутність безпечного доступу працівників на захоплені агресором території Луганської області.

Зазначило, що АТ Луганськгаз було позбавлено можливості контролювати та на даний час підтвердити обсяги транспортування природного газу в березні 2022 року в повному обсязі.

Також АТ Луганськгаз у Таблиці 1 надано перелік фізичних точок надходження у зоні обслуговування із зазначенням періодів, починаючи з яких втрачено контроль та можливість визначення обсягів надходження природного газу за вузлами обліку на фізичних точках входу до газорозподільної системи АТ Луганськгаз.

Крім того, у таблиці 2 відповідачем наведено перелік фізичних точок надходження у зоні обслуговування товариства, які до цього моменту товариство частково контролювало, але у зв`язку з проведенням постійних бойових дій, що створюють небезпеку життю та здоров`ю співробітників, не мало можливості контролювати та визначати фактичні обсяги споживання природного газу.

Повідомленням від 20.04.2022 №01-02-52/360 про зміну істотних умов АТ Луганськгаз повідомило ТОВ Оператор ГТС України про втрату фізичного доступу та відсутність контролю на об`єктами (ВОГ та ГРС), перелік яких наведено у вказаному повідомленні та, керуючись ст.652 ЦК України, просило внести зміни до додатку №3 до договору №1910000182 від 31.12.2019 шляхом викладення його у новій редакції.

У новій редакції додатку №3 до договору від 31.12.2019 №1910000182 зазначений наступний перелік комерційних вузлів обліку газу, фактично встановлених у пунктах приймання-передачі газу: Лисичанськ (ГРС м. Лисичанськ), Золоте (ГРС смт Золоте), Попасна (ГРС м. Попасна), Сєвєродонецьк (ГРС м. Сєвєродонецьк), Лисичанськ (ГРС м. Сєвєродонецьк), СХК-1 (ГРС м. Сєвєродонецьк), Мирна Долина (ГРС с. Мирна Долина).

Також до вказаного повідомлення додано додаткову угоду від 20.04.2022 №1 до договору від 31.12.2019 №1910000182.

У листі від 30.06.2022 №01-02-52/378, адресованому генеральному директору ТОВ Оператор ГТС України Сергію Макогону, АТ Луганськгаз повідомило, що згідно з укладеним договором №1910000182 транспортування природного газу від 31.12.2019 та чинним законодавством України, яке регулює взаємовідносини суб?єктів ринку природного газу, відмовляється від послуг транспортування природного газу через всі фізичні точки входу до газорозподільної системи АТ Луганськгаз та навело відповідний перелік.

У листі від 08.07.2022 №01-02-52/380, адресованому генеральному директору ТОВ Оператор ГТС України Сергію Макогону, АТ Луганськгаз повідомило про зловживання ТОВ Оператор ГТС України своїм монопольним становищем на ринку та що ТОВ Оператор ГТС України свідомо ігноруючи письмові вимоги АТ Луганськгаз щодо припинення транспортування природного газу через усі фізичні точки входу до газорозподільної системи АТ Луганськгаз продовжує відображати відомості щодо обсягів надходження природного газу до ГРМ Луганської області та на Інформаційній платформі, а також оформлює та надсилає акти приймання-передачі. Наразі, згідно з даними розміщеними на Інформаційній платформі та відображеними у актах приймання-передачі, обсяги транспортування природного газу за травень та червень 2022 року відповідно склали: 12 809 929,97 м куб. та 121 571,35 м куб. Зазначило, що буде вимушене звернутися до НКРЕКП та до правоохоронних органів для визначення правомірності та надання діям службових осіб товариства відповідної кваліфікації нормам діючого законодавства України.

У листі від 13.07.2022 №01-02-52/381 АТ Луганськгаз повідомило НКРЕКП про зловживання ТОВ Оператор ГТС України своїм монопольним становищем на ринку та що ТОВ Оператор ГТС України свідомо ігноруючи письмові вимоги АТ Луганськгаз щодо припинення транспортування природного газу через усі фізичні точки входу до газорозподільної системи АТ Луганськгаз продовжує відображати відомості щодо обсягів надходження природного газу до ГРМ Луганської області та на Інформаційній платформі, а також оформлює та надсилає акти приймання-передачі. Наразі, згідно з даними розміщеними на Інформаційній платформі та відображеними у актах приймання-передачі, обсяги транспортування природного газу за травень та червень 2022 року відповідно, склали: 12 809 929,97 м3 та 121 571,35 м3.

Листом від 11.08.2022 №01-02-52/381 АТ Луганськгаз повідомило НКРЕКП, що ТОВ Оператор ГТС України, свідомо ігноруючи письмові вимоги АТ Луганськгаз щодо припинення транспортування природного газу через фізичні точки входу до газорозподільної системи АТ Луганськгаз, продовжує відображати відомості щодо обсягів надходження природного газу до ГРМ Луганської області на Інформаційній платформі, а також оформило акт приймання - передачі за липень 2022 року, обсяг транспортування природного газу відповідно до відомостей викладених у акті складає - 209 715,90 м3.

У листі від 25.08.2022 №8929/16.3.1/7-22, адресованому АТ Луганськгаз, НКРЕКП зазначила, що оператор газотранспортної системи та оператори газорозподільних систем при провадженні господарської діяльності з транспортування та розподілу природного газу зобов?язані дотримуватися вимог законодавства, зокрема, у частині виконання своїх зобов?язань відповідно до укладених договорів транспортування та розподілу природного газу. Для отримання роз?яснень з питань особливостей здійснення господарської діяльності на тимчасово окупованих територіях необхідно звернутися до Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.

У листі від 05.09.2022 №01-02-52/403 АТ Луганськгаз повідомило Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України про зловживання ТОВ Оператор ГТС України своїм монопольним становищем на ринку та що ТОВ Оператор ГТС України свідомо ігноруючи письмові вимоги АТ Луганськгаз щодо припинення транспортування природного газу через усі фізичні точки входу до газорозподільної системи АТ Луганськгаз, продовжує відображати відомості щодо обсягів надходження природного газу до ГРМ Луганської області та на Інформаційній платформі, а також оформлює та надсилає акти приймання-передачі. Наразі, згідно з даними розміщеними на Інформаційній платформі та відображеними у актах приймання-передачі, обсяги транспортування природного газу за травень та червень 2022 року відповідно, склали: 12 809 929,97 м3 та 121 571,35 м3.

Листом від 08.09.2022 №01-02-52/408 АТ Луганськгаз звернулося до Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України з запитом на інформацію, та просило повідомити дату повної окупації Луганської області в цілому та дату повної окупації м. Сєвєродонецька Луганської області.

У листі від 08.09.2022 №01-02-52/409 АТ Луганськгаз повідомило Міністерство енергетики України, що воно як оператор газорозподільної системи у Луганській області у відповідності до укладеного з Міненерговугілля договору експлуатації газорозподільних систем або їх складових від 02.10.2017 №021017/35-Лг-ГРМ є балансоутримувачем державних газорозподільних систем або їх складових, що є державним майном, не підлягає приватизації та використовується для забезпечення розподілу природного газу і не може бути відокремлене від його основного виробництва згідно з переліком, що є додатками №1 та №1.1 до цього договору, до яких підключені (приєднані) інші газові мережі. 24.02.2022 Російська Федерація розпочала масштабне вторгнення в Україну і на всій території було запроваджено воєнний стан. Указало, що на даний час АТ Луганськгаз розглядається питання щодо здійснення дій по відшкодуванню збитків, завданих товариству Російською Федерацією, у зв`язку з втратою, знищенням та пошкодженням майна, яке обліковується на балансі підприємства, а також питання проведення оцінки майна з метою визначення розміру спричиненої шкоди. Просило повідомити щодо подальших дій Міністерства енергетики України як органу управління державним майном стосовно захисту прав держави на це майно.

Листом від 08.10.2022 №22/9.2-7460-22 Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України повідомило АТ Луганськгаз про те що наказом Мінреінтеграції від 25.04.2022 №75 (зі змінами) затверджено Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10 вересня 2022 року. Згідно з ч.3 ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» дата початку тимчасової окупації територій, передбачених п.3 ч.1 ст.3 цього Закону, визначається рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію указом Президента України. Станом на сьогодні відповідні рішення Ради національної безпеки і оборони України відсутні.

У листі від 22.11.2022 №01-02-52/445 АТ Луганськгаз повідомило Міністерство енергетики України що відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75, із змінами, станом на 10.10.2022 до переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточені (блоковані) віднесено всі 8 (вісім) районів Луганської області, у зв?язку з чим АТ Луганськгаз на сьогоднішній день не здійснюється діяльність з розподілу природного газу споживачам Луганської області і відповідно не експлуатуються державні газорозподільні системи або їх складові. Інформує про те, що АТ Луганськгаз 22.09.2022 звернулося до Європейського Суду з прав людини із заявою про порушення вимог Європейської Конвенції з прав людини та відшкодування завданих збитків, спричинених незаконними діями Російської Федерації, спрямованими, зокрема, на окупацію території Луганської області та позбавлення АТ Луганськгаз права на мирне володіння своїм майном. Просить повідомити щодо подальших дій Міністерства енергетики України як органу управління державним майном стосовно захисту прав держави на це майно та щодо розробки та впровадження методики по визначенню шкоди та збитків за напрямом - втрати енергетичної інфраструктури.

До листа додано копію сертифікату Торгово-промислової палати України №3100-22-0947 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили).

У листі від 27.02.2023 №ТОВВИХ-23-2442, який адресований Міністерству енергетики України, НКРЕКП та Кабінету Міністрів України, ТОВ "Оператор ГТС України" підтвердило факт отримання листа АТ Луганськгаз від 08.04.2022 №01-02-52/358.

Листом від 24.03.2023 №3266/16.3.1/7-23 НКРЕКП просило надати АТ Луганськгаз письмові пояснення щодо питань, викладених у зверненні на паперових носіях та в електронному вигляді.

АТ Луганськгаз листом від 03.04.2023 №01-02-52/168 повідомило НКРЕКП, що 21.04.2022 Головним управлінням Національної поліції в Луганській області було розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні №12022130000000051 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.341 КК України. Станом на 03.04.2023 всі структурні підрозділи АТ Луганськгаз (включно зі всім майном, в тому числі об?єктами газорозподільної системи, що експлуатувались такими структурними підрозділами та іншим рухомим і нерухомим майном) захоплені незаконними збройними чи воєнізованими формуваннями, створеними на тимчасово окупованих територіях, та/або збройними чи воєнізованими формуваннями держави-агресора. Зазначило, що АТ Луганськгаз наразі позбавлено можливості провадження господарської діяльності та не здійснює провадження господарської діяльності на території Луганської області, що повністю виключає здійснення відбору природного газу з газотранспортної системи, відповідно і спроможність надавати до Інформаційної платформи інформації про прогнозне/фактичне використання газу споживачами, які приєднані до газорозподільної системи з подачею газу з ГРС Троїцьке та ГРС Воєводське. Наголосило, що ГРС Троїцьке та ГРС Воєводське не підключені до магістральних газопроводів на території України.

У листі від 12.04.2023 №4011/14.1.2/7-23 НКРЕКП просило АТ Луганськгаз надати пояснення щодо причин виникнення несанкціонованого відбору природного газу (на покриття ВТВ) у лютому 2023 року та щодо неоплати до 20.03.2023 акту про несанкціонований відбір за лютий 2023 року.

Листом від 24.04.2023 №01-02-52/180 АТ Луганськгаз повідомило НКРЕКП, що станом на 24.04.2023 всі структурні підрозділи АТ Луганськгаз (включно зі всім майном, в тому числі об?єктами газорозподільної системи, що експлуатувались такими структурними підрозділами та іншим рухомим і нерухомим майном) захоплені незаконними збройними чи воєнізованими формуваннями, створеними на тимчасово окупованих територіях, та/або збройними чи воєнізованими формуваннями держави-агресора.

Зазначило, що АТ Луганськгаз наразі позбавлено можливості провадження господарської діяльності та не здійснює провадження господарської діяльності на території Луганської області, що повністю виключає здійснення відбору природного газу з газотранспортної системи, відповідно і спроможність надавати до інформаційної платформи інформації про прогнозне/фактичне використання газу споживачами, які приєднані до газорозподільної системи з подачею газу з ГРС Троїцьке та ГРС Воєводське.

Повідомило, що згідно з рекомендаціями НКРЕКП, листом від 05.09.2022 №01-02-52/403 зверталося до Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, для отримання роз?яснень з питань особливостей здійснення господарської діяльності ТОВ Оператор ГТС України на тимчасово окупованих територіях. Станом на 24.04.2023 АТ Луганськгаз відповідь від Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України не отримало.

Вказує, що листами від 18.03.2022 №01-02-52/352, від 18.03.2022 №01-02-52/353, №01-02-52/354, повідомленнями про припинення зобов?язань від 08.04.2022 №01-02-52/358, про істотну зміну обставин від 20.04.2022 №01-02-52/360 та про відмову від послуги транспортування природного газу від 30.06.2022 №01-02-52/378, повідомляло ТОВ Оператор ГТС України про припинення зобов`язань за договором №1910000182 транспортування природного газу від 31.12.2019 через неможливість їх виконання у зв`язку з обставинами, за які жодна із сторін вказаного договору не відповідає.

Зазначає, що не здійснювало у лютому 2023 року жодних відборів природного газу з газотранспортної системи, зокрема несанкціонованих (на покриття ВТВ), виходячи з наведених фактів та у зв?язку з позбавленням можливості провадження господарської діяльності на території Луганської області, що повністю виключає здійснення відбору природного газу. Відповідно, АТ Луганськгаз немає зобов?язань перед ТОВ Оператор ГТС України щодо оплати за несанкціонований відбір у лютому 2023 року.

Відповідно до ст.141 Закону України «Про торгово-промислові палати України» передбачено, що торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб`єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб`єктів малого підприємництва видається безкоштовно. Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об`єктивно унеможливлюють виконання зобов`язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов`язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.

27.09.2022 АТ Луганськгаз отримано сертифікат Торгово-промислової палати України №3100-22-0947, який засвідчив форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військова агресія Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану; протиправні дії третіх осіб, зокрема захоплення структурних підрозділів оператора газорозподільної системи АТ Луганськгаз включно зі всім рухомим та нерухомим майном АТ Луганськгаз за договором експлуатації газорозподільних систем або їх складових від 02.10.2017 №021017/35-ЛГ-ГРМ, який укладений з Міністерством енергетики України.

Зазначено період дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили): дата настання 24.02.2022, дата закінчення: тривають на 27.09.2022.

Указаний сертифікат направлено Міністерству енергетики України листом від 22.11.2022 №01-02-52/445.

14.11.2022 АТ Луганськгаз отримано сертифікат Торгово-промислової палати України №3100-22-1428, який засвідчив форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військова агресія Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану; протиправні дії третіх осіб, зокрема захоплення структурних підрозділів оператора газорозподільної системи АТ Луганськгаз включно зі всім рухомим та нерухомим майном АТ Луганськгаз за договором транспортування природного газу від 31.12.2019 №1910000182, який укладений з ТОВ "Оператор ГТС України".

Зазначено період дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили): дата настання 24.02.2022, дата закінчення: тривають на 14.11.2022.

Указаний сертифікат направлено ТОВ Оператор ГТС України листом від 12.12.2022 №01-02-52/449.

Також, 14.11.2022 АТ Луганськгаз отримано сертифікат Торгово-промислової палати України №3100-22-1429, який засвідчив форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військова агресія Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану; протиправні дії третіх осіб, зокрема захоплення структурних підрозділів оператора газорозподільної системи АТ Луганськгаз включно зі всім рухомим та нерухомим майном АТ Луганськгаз за діючими Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 16.02.2017 №201 "Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності на ринку природного газу".

Зазначено період дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили): дата настання 24.02.2022, дата закінчення: тривають на 14.11.2022.

У свою чергу ТОВ Оператор ГТС України у листі від 27.02.2023 №ТОВВИХ-23-2442, адресованому Міністерству енергетики України, НКРЕКП, Кабінету Міністрів України, зазначило, що АТ Луганськгаз у листі від 08.04.2022 №01-02-52/358 повідомляло про втрату оперативного контроля над газорозподільною системою, зокрема в точках входу: ГРС Троїцьке та ГРС Воєводське.

Указало, що фізична подача газу на ГРС Троїцьке та ГРС Воєводське здійснюється з території Російської Федерації (без подачі газу в ГТС). Обсяги газу, які подаються на вказані ГТС додаються до обсягів транзиту газу та віртуально заміщаються з обсягами постачальника (ів) газу споживачів, які приєднані до газорозподільної системи з подачею газу з ГРС Троїцьке та ГРС Воєводське.

Зазначило, що АТ Луганськгаз не надає до інформаційної платформи інформацію про прогнозне/фактичне використання газу споживачами, які приєднані до газорозподільної системи з подачею газу з ГРС Троїцьке та ГРС Воєводське. Відповідно весь обсяг алокується на АТ Луганськгаз як обсяг виробничо-технологічних витрат оператора ГРМ.

При цьому зазначило, що ТОВ Оператор ГТС України в силу вимог наказу Міністерства енергетики України від 04.03.2022 №101 зобов`язане здійснювати транспортування природного газу і забезпечувати його передачу до газорозподільних мереж та мереж прямих споживачів для подальшого забезпечення газопостачання споживачів України незалежно від наявності/відсутності можливості здійснення приладового (інструментального) обліку природного газу з використанням комерційного вузла обліку газу у відповідних точках виходу з газотранспортної системи.

Таким чином, факт втрати контролю АТ Луганськгаз над газорозподільними мережами не є підставою для припинення газопостачання споживачів України, які знаходяться на тимчасово окупованих та непідконтрольних територіях Луганської області.

Зазначило, що оператор ГТС не може здійснювати постачання газу споживачам в силу вимог ст.23 Закону України «Про ринок природного газу». Зволікання у вирішенні даного питання спричиняють оператору ГТС збитки у вигляді несанкціонованого відбору газу з газотранспортної системи, що негативно впливає на режим роботи газотранспортної системи та забезпечення безпеки постачання.

Підсумовуючи наведене, суд зауважує, що зазначені докази у своїй сукупності переконливо свідчать про те, що у спірний період АТ Луганськгаз через військові дії Російської Федерації втратило контроль над усіма своїми структурними підрозділами, унаслідок чого не могло здійснювати господарську діяльність з розподілу природного газу на території Луганської області або споживати поставлений позивачем природний газ.

Позивачем належними докази не доведено суду, що поставлений на територію Луганської області у період червень, серпень, жовтень, листопад, грудень 2022 року, січень 2023 року природний газ споживався саме АТ Луганськгаз, а навпаки, у зазначеному вище листі від 27.02.2023 №ТОВВИХ-23-2442 ТОВ Оператор ГТС України указує про свою обізнаність про втрату АТ Луганськгаз контролю над газорозподільними мережами, проте посилається на свій обов`язок здійснювати транспортування природного газу споживачам України, які знаходяться на тимчасово окупованих та непідконтрольних територіях Луганської області.

Згідно із ч.3 ст.75 ГПК України обставини, визнані судом загальновідомими, не потребують доказування.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» затверджений відповідний Перелік, відповідно до якого майже вся територія Луганської області станом на 01.05.2022 відносилась і продовжує відноситься до тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України.

Отже, окупація території Луганської області та ведення на ній активних бойових дій є загальновідомими обставинами та не потребують доказування.

Доказів на підтвердження факту споживання АТ Луганськгаз природного газу у спірний період позивачем суду не надано.

Також суд зазначає, що сама по собі наявність факту постачання природного газу на територію Луганської області, яка є тимчасово окупованою територією, у період червень, серпень, жовтень, листопад, грудень 2022 року, січень 2023 року не свідчить про споживання його саме відповідачем і не є підставою покладення на останнього витрат з вартості поставленого газу, який він фактично не споживав, та вартості перевищення замовленої потужності.

Підсумовуючи вищенаведене суд доходить висновку, що позивачем не надано належних доказів на спростування обставин того, що у зв`язку із втратою АТ Луганськгаз контролю над газорозподільними станціями та вузлами обліку на фізичних точках входу до газорозподільної системи відповідач у період червень, серпень, жовтень, листопад, грудень 2022 року, січень 2023 року споживав природний газ.

Суд наголошує, що недоведеність позивачем факту споживання природного газу АТ Луганськгаз має наслідком відсутність у відповідача обов`язку його оплатити.

Узявши до уваги все вищенаведене, суд приходить до висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог в частині стягнення заборгованості за перевищення замовленої потужності за період червень, серпень, жовтень, листопад, грудень 2022 року, січень 2023 року.

При цьому, у матеріалах справи наявні підписані представниками позивача та відповідача та скріплені печатками сторін акти наданих послуг (перевищення замовленої (договірної) потужності) від 31.03.2022 №03-2022-19100001821000322, від 30.04.2022 №04-2022-19100001821000422 за період березень та квітень 2022 року.

Суд зауважує, що у спірних правовідносинах оплата за перевищення замовленої потужності має здійснюватися саме на підставі актів наданих послуг.

Оскільки позивачем не доведено що АТ Луганськгаз замовляло договірні потужності у спірний період, тому і умови договору щодо їх перевищення, а саме положення п.8.4 договору, не можуть застосовуватися.

Як зазначає відповідач та не спростовано позивачем, у спірний період ним будь-яких номінацій не передавалося, а тому вони дорівнюють « 0».

Відтак, враховуючи положення п.11.1 договору, розрахунок між сторонами має здійснюватися на підставі підписаних актів наданих послуг.

Визначаючи граничні строки сплати заборгованості, суд виходить з наступного.

Як убачається із матеріалів справи, позивач склав та підписав акти наданих послуг (перевищення замовленої (договірної) потужності) від 31.03.2022 №03-2022-19100001821000322 та від 30.04.2022 №04-2022-19100001821000422, які направив відповідачу засобами поштового зв`язку листом від 17.05.2023 №ТОВВИХ-23-6194.

Вказаний лист АТ Луганськгаз отримало 24.05.2023, що підтверджується доданою до матеріалів справи роздруківкою з сайту АТ Укрпошта за трекінгом поштового відправлення №0306505578130.

За умовами п.11.3 договору замовник протягом двох днів з дати одержання акта наданих послуг зобов?язується повернути оператору один примірник оригіналу акта наданих послуг, підписаного уповноваженим представником та скріпленого печаткою замовника, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта наданих послуг.

Тобто, граничним строком сплати заборгованості за вказаними актами є 26.05.2023.

У той же час, повернення відповідачем підписаних актів наданих послуг від 31.03.2022?№03-2022-19100001821000322 та від 30.04.2022 №04-2022-19100001821000422 листом від 13.06.2023 №01-02-52/214 не спростовує обов`язку їх підписання протягом 2-х днів, як зазначено вище.

На вказаних актах міститься підпис уповноваженої особи АТ Луганськгаз Власова О.Г., який скріплено печаткою, проте відсутня дата підписання цих актів.

Доказів того, що вказані акти були підписані в іншу дату, позивачем не надано.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що датою прострочення виконання зобов`язань є 27.05.2023.

За таких обставин, заборгованість за надані за договором транспортування природного газу від 31.12.2019 №1910000182 послуги у загальній сумі 8 220 979 грн 93 коп., яка виникла за період березень, квітень 2022 року, підтверджена матеріалами справи та відповідачем не спростована. Доказів погашення вказаної заборгованості матеріали справи не містять

Ураховуючи вищезазначене, позовні вимоги в частині стягнення з відповідача основного боргу за період квітень, березень 2022 року в сумі 8 220 979 грн 93 коп. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відносно вимоги позивача про стягнення з відповідача пені за період з 21.04.2022 по 20.11.2022 у сумі 1 822 085 грн 24 коп., суд відмовляє в її задоволенні, оскільки, з огляду на вставлені судом граничні строки оплати, вони знаходяться поза межами заявленого позивачем періоду.

Відносно вимог позивача про стягнення з відповідача 3% річних за період з 21.04.2022 до 31.07.2023 у сумі 310 646 грн 99 коп. та інфляційних втрат за період з травня 2022 року по червень 2023 року в сумі 1 532 732 грн 30 коп. суд зазначає наступне.

Статтею 625 ЦК України передбачена відповідальність за порушення грошового зобов`язання. Так, за цією нормою Цивільного кодексу України боржник, що прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з врахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми, якщо інший розмір відсотків не встановлений договором або законом.

Перевіривши наданий позивачем розрахунок 3% за договором від 31.12.2019 №1910000182, суд вважає його неправильним, оскільки позивачем невірно визначено початок періоду прострочення за актами наданих послуг від 31.03.2022 №03-2022-19100001821000322 та від 30.04.2022 №04-2022-19100001821000422.

Водночас господарський суд вважає за необхідне навести власний розрахунок 3%, зроблений за допомогою програми Ліга: Закон у межах заявленого позивачем періоду:

№ і дата акту наданих послугСтрок оплатиСума заборгованості в грн.Період нарахування 3% річнихКількість днів простроченняСума 3% річних, грнвід 31.03.2022 №03-2022-1910000182/100322по 26.05.2023 (включно)6 232 338 грн 96 коп.27.05.2023-31.07.20236633 808,30від 30.04.2022 №04-2022-1910000182/100422по 26.05.2023 (включно)1 988 640 грн 97 коп.27.05.2023-31.07.20236610 787,70 Разом: 44 596

Ураховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що з відповідача на користь позивача підлягають стягненню 3% річних за період з 27.05.2023 до 31.07.2023 у сумі 44 596 грн 00 коп.

Перевіривши наданий позивачем розрахунок інфляційних втрат за договором від 31.12.2019 №1910000182, суд вважає його неправильним, оскільки позивачем при розрахунку інфляційних втрат за актами наданих послуг від 31.03.2022 №03-2022-19100001821000322 та від 30.04.2022 №04-2022-19100001821000422 невірно визначено початок періоду прострочення для їх нарахування.

Водночас господарський суд вважає за необхідне навести власний розрахунок інфляційних втрат, зроблений за допомогою програми Ligazakon у межах заявленого позивачем періоду:

№ і дата акту наданих послугСтрок оплатиСума заборгованості в грн.Період нарахування Індекс інфляції за весь період простроченняСума інфляції, грнвід 31.03.2022 №03-2022-1910000182/100322по 26.05.2023 (включно)6 232 338 грн 96 коп.червень-липень 2023 року100,212 165,53від 30.04.2022 №04-2022-1910000182/100422по 26.05.2023 (включно)1 988 640 грн 97 коп.червень-липень 2023 року100,23 881,83 Разом: 16 047,36

Отже, обґрунтованими та такими, що підлягають стягненню з відповідача є інфляційні втрати за період червень-липень 2023 року в сумі 16 047 грн 36 коп.

Оскільки суд дійшов висновку щодо доказової необґрунтованості позовних вимог в частині стягнення основного боргу за період червень, серпень, жовтень, листопад, грудень 2022 року, січень 2023 року та відсутності підстав для їх задоволення, то наслідком цього є відмова у задоволенні похідних вимог про стягнення пені, 3% річних та інфляційних втрат.

Ураховуючи викладене позов підлягає задоволенню частково.

Судові витрати зі сплати судового збору покладаються на сторін пропорційно розміру задоволених позовних вимог відповідно до ст.129 ГПК України.

Керуючись ст.ст.129, 232, 233, 236 238, 240, 252 ГПК України, господарський суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" до Акціонерного товариства Оператор газорозподільної системи Луганськгаз задовольнити частково.

2. Стягнути з Акціонерного товариства Оператор газорозподільної системи Луганськгаз (вул. Гагаріна, буд. 87, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93400, ідентифікаційний код 05451150) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" (пр. Гузара Любомира, буд. 44, м. Київ, 03065, ідентифікаційний код 42795490) заборгованість у сумі 8 220 979 грн 93 коп., 3% річних у сумі 44 596 грн 00 коп., інфляційні втрати в сумі 16 047 грн 36 коп., судовий збір у сумі 124 224 грн 35 коп., про що видати наказ після набрання рішенням законної сили.

3. У решті позову відмовити.

4. Учасники справи:

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України", пр. Гузара Любомира, буд. 44, м. Київ, 03065, ідентифікаційний код 42795490.

Відповідач: Акціонерне товариство Оператор газорозподільної системи Луганськгаз, вул. Гагаріна, буд. 87, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93400, ідентифікаційний код 05451150.

Відповідно до ст.241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції у строки, передбачені ст.256 ГПК України та порядку, визначеному ст.257 ГПК України.

Повне рішення складено 07.03.2024.

Суддя Тетяна КОСЕНКО

Дата ухвалення рішення26.02.2024
Оприлюднено11.03.2024
Номер документу117507003
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг