ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
"07" березня 2024 р. Справа № 924/1140/23
м. Хмельницький
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Грамчука І.В., розглянувши матеріали
за позовом фермерського господарства Макс агро, с.Вербка-Мурована Хмельницького району Хмельницької області
до товариства з обмеженою відповідальністю ВВТ груп, м. Київ
про стягнення 91401,92 грн заборгованості
Представники сторін:
від позивача: не з`явився
від відповідача: не з`явився
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Хмельницької області від 27.02.2024р. задоволено позов фермерського господарства Макс агро, с.Вербка-Мурована Хмельницького району Хмельницької області до товариства з обмеженою відповідальністю ВВТ груп, м. Київ про стягнення 91401,92 грн заборгованості .
Стягнуто з товариства з обмеженою відповідальністю ВВТ груп, (01054, м.Київ, вул.Олеся Гончара, буд. 41 А, офіс 310, код ЄДРПОУ 36716311) на користь фермерського господарства Макс агро, (32142, с.Вербка-Мурована Хмельницького району Хмельницької області; код ЄДРПОУ 37852620) 91401,92 грн. (дев`яносто одну тисячу чотириста одну гривню 92 коп.) основного боргу, 2147,20 грн. (дві тисячі сто сорок сім гривень 20 коп.) витрат по оплаті судового збору.
01.03.2024р. до суду надійшла заява про ухвалення додаткового рішення.
Представник позивача у судове засідання не з`явився.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився.
Відповідно до ст. 244 Господарського процесуального кодексу України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо, зокрема, судом не вирішено питання про судові витрати. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.
Отже, за приписами ст. 244 Господарського процесуального кодексу України слідує, що додаткове рішення - це засіб виправлення неповноти основного судового рішення. Через незмінність судового рішення суд, який його ухвалив, не вправі його скасувати чи змінити, проте, він має право виправити деякі його недоліки, зокрема неповноту. Неповнота судового рішення може полягати в невирішеності деяких питань, що стояли перед судом.
Учасники справи мають право користуватися правничою допомогою (ч. 1 ст. 16 ГПК України).
Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом (ч. 2 ст. 16 ГПК України).
Відповідно ч. 3 ст. 123 ГПК України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Пунктом 1 частини 1 статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" визначено, що адвокат - це фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом.
Так, у підтвердження витрат на правничу допомогу в сумі 7500,00 грн позивачем надано копію договору про надання правової допомоги від 27.09.2023, укладеного між позивачем як Клієнтом та адвокатським бюро "Сергія Ахтимчука" (далі - договір про надання правової допомоги), згідно з п. 1.1 якого Бюро приймає доручення клієнта та бере на себе зобов`язання надати Клієнту правову допомогу щодо, зокрема надання Клієнту консультаційних та юридичних послуг щодо захисту інтересів останнього, у тому числі в господарських судах України усіх інстанцій, зокрема у господарських справах; представництва Клієнта з усіма правами, які надано законом, у тому числі позивачу, заявнику (в усіх видах судочинства, судах усіх інстанцій, передбачених Законом України "Про судоустрій та статус суддів"); складання процесуальних документів (клопотань, скарг, претензій, відповідей на запит, позовних заяв); надання інших правових (правничих) послуг.
Договір набирає чинності з моменту його підписання і діє до виконання сторонами своїх зобов`язань (п. 2.1 договору про надання правової допомоги).
За умовами п. 3.1 договору про надання правової допомоги за правову допомогу, передбачену п. 11. договору, Клієнт сплачує Бюро гонорар в розмірі та в порядку, встановленому додатками та додатковими угодами до цього договору.
Розмір гонорару, який Клієнт сплачує Бюро за надану правову допомогу, а також умови та порядок розрахунків визначаються сторонами в додатках до цього договору (п. 4.1 договору про надання правової допомоги).
Згідно з додатком від 27.09.2023 №1 до договору про надання правової допомоги останній визначає порядок оплати правової допомоги (гонорару) Бюро за надання правової допомоги, визначеної п. 1.1 договору про надання правової допомоги від 27.09.2023 (п. 1 додатку).
Вартість правової допомоги становить, зокрема: підготовка та направлення адвокатського запиту - орієнтовна витрата часу 1-2 год, ставка гонорару за 1 годину роботи адвоката - 800-1000,00 грн; консультація клієнта - орієнтовна витрата часу 1-4 год, ставка гонорару за 1 годину роботи адвоката - 500,00 грн; вивчення матеріалів, наданих Клієнтом, у тому числі судової справи - орієнтовна витрата часу 1-8 год, ставка гонорару за 1 годину роботи адвоката - 1000,00 грн; підготовка проекту позовної зави та додатків до неї - орієнтовна витрата часу 3-15 год; складання процесуальних заяв по суті справи - орієнтовна витрата часу 1-15 год, ставка гонорару за 1 годину роботи адвоката - 1000,00-1200,00 грн; вивчення та правовий аналіз заяв по суті справи та інших заяв по справі надісланих іншими сторонами - орієнтовна витрата часу 1-8 год, ставка гонорару за 1 годину роботи адвоката - 1000,00 грн; складання інших процесуальних документів, клопотань, заяв, тощо - орієнтовна витрата часу 1-9 год, ставка гонорару за 1 годину роботи адвоката - 1000,00 грн; підготовка та участь у одному судовому засіданні в суді 1-ї інстанції (з врахуванням витраченого часу адвоката на прибуття до суду та очікування судового засідання ) - орієнтовна витрата часу 1-9 год, ставка гонорару за 1 годину роботи адвоката - 1000,00 грн
Остаточна вартість правової допомоги в межах зазначених показників визначається Бюро з врахуванням конкретної ситуації, характеру та складності роботи (п. 2 додатку).
Оплата правової допомоги здійснюється на підставі рахунку (рахунків), наданих Бюро на ім`я Клієнта, на підставі підписаного сторонами акту прийому-передачі наданої правової допомоги (п. 3 додатку).
Оплата правової допомоги Клієнтом здійснюється на банківський рахунок Бюро протягом 20 календарних днів з моменту отримання Клієнтом рахунку та підписання сторонами акту прийому-передачі наданої правової допомоги (п. 4 додатку).
Відповідно до акту прийому-передачі наданої правової допомоги від 27.02.2024р. №4, складеного позивачем та адвокатським бюро "Сергія Ахтимчука", виконавець виконав та передав, а Клієнт прийняв надану правову допомогу щодо представництва інтересів Клієнта в Господарському суді Хмельницької області у справі №924/1140/23, зокрема: вивчення матеріалів, наданих Клієнтом, у тому числі судової справи - фактичні затрати часу 1 год, розмір гонорару за надані послуги - 1000,00 грн; підготовка проекту позовної зави та додатків до неї - фактичні затрати часу 3 год, розмір гонорару за надані послуги - 3000,00 грн; участь у судових засіданнях (19.12.2023, 01.02.2024, 27.022024) - розмір гонорару за надані послуги - 3000,00 грн; підготовка заяви про ухвалення додаткового рішення - фактичні затрати часу 0,5 год, розмір гонорару за надані послуги - 500,00 грн; всього 7500,00 грн
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16.11.2022 у справі №922/1964/21 щодо оцінки інформації в акті приймання правничої допомоги зазначила, що учасник справи повинен деталізувати відповідний опис лише тією мірою, якою досягається його функціональне призначення - визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат. Надмірний формалізм при оцінці такого опису на предмет його деталізації, за відсутності визначених процесуальним законом чітких критеріїв оцінки, може призвести до порушення принципу верховенства права.
Надання правничої допомоги позивачу у Господарському суді Хмельницької області підтверджується ордером серії ВХ №1056134 від 27.10.2023 адвоката Ахтимчука С.І., виданим адвокатським бюро "Сергія Ахтимчука". При цьому, як убачається з матеріалів справи, позовна заява, клопотання про відшкодування витрат на правничу допомогу подані за підписом Ахтимчука С.І.
Таким чином, позивач згідно з вимогами ст.ст.74, 126 ГПК України довів надання йому послуг професійної правничої допомоги під час розгляду справи №924/1140/23 у Господарському суді Хмельницької області.
При розгляді заяви суд враховує, що згідно з ч. 4 ст. 126 ГПК України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Відповідно до частини п`ятої статті 129 ГПК України під час вирішення питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, у тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.
При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності понесення адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін (постанова Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 у справі №755/9215/15-ц). Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрати на підставі статті 41 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Зокрема, згідно з практикою Європейського суду з прав людини заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі "East/West Alliance Limited" проти України").
З поданих матеріалів слідує, що позивачем узгоджено виплату адвокату гонорару, який згідно з умовами п. п. 3.1, 4.1 договору про надання правової допомоги від 27.09.2023, п. 2 додатку від 27.09.2023 №1 до договору про надання правової допомоги та актом прийому-передачі наданої правової допомоги від 27.02.2024 №4 погоджено у розмірі 7500,00 грн, виходячи із вартості наданих адвокатом послуг та витраченого адвокатом часу на їх надання.
Отже, надавши оцінку наявним доказам щодо витрат позивача на надання професійної правничої допомоги, враховуючи такі критерії як співмірність їх розміру зі складністю справи, складністю та обсягом наданих адвокатом послуг, витраченим часом на їх надання, ціною позову, значенням справи для сторін; обґрунтованість, пропорційність, реальність та розумність їхнього розміру з урахуванням предмету та підстав спору, а також неминучість їх понесення, суд дійшов висновку про задоволення заяви позивача щодо стягнення витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 7500,00 грн.
При цьому судом враховано положення п. 1 ч. 2 ст. 126 ГПК України, позицію Об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, викладену у постанові від 03.10.2019 у справі №922/445/19, та позицію Верховного Суду у складі суддів Касаційного господарського суду, викладену у постанові від 21.01.2020 у справі № 904/1038/19, відповідно до яких витрати на надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено.
Керуючись ст.ст. 126, 129, 244 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
ВИРІШИВ:
Заяву представника Фермерського господарства "Макс Агро" про ухвалення додаткового рішення задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "ВВТ ГРУП" (01054, м. Київ, вул. Олеся Гончара, 41 літ "А", оф. 310, код ЄДРПОУ 36716311) на користь Фермерського господарства "Макс Агро" (32142, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, с. Вербка-Мурована, код ЄДРПОУ 37852620) 7500,00 грн. (сім тисяч п`ятсот гривень 00 коп.) витрат на професійну правничу допомогу.
Видати наказ.
Додаткове рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.В. Грамчук
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 07.03.2024 |
Оприлюднено | 11.03.2024 |
Номер документу | 117507731 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Грамчук І.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні