СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Д О Д А Т К О В Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 лютого 2024 року Справа № 480/11648/23
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
судді - Соп`яненко О.В.,
за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М.,
представника позивача - Євсеєнка В.В.,
представника відповідача - Скиданенка М.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Глорія" до Головного Управління ДПС у Сумській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
В С Т А Н О В И В:
Представник позивача звернувся до суду з заявою про ухвалення додаткового рішення, яку обґрунтовує тим, що 12.02.2024 рішенням Сумського окружного адміністративного суду задоволено позовні вимоги ТОВ "Глорія" у справі за позовом до ГУ ДПС у Сумській області. За надану правничу допомогу позивач має сплатити адвокату 10000, які просить стягнути з ГУ ДПС у Сумській області.
Відповідачем подано заперечення на заяву. Вважає, що обсяг виконаних робіт, їх необхідність та виправданість, співмірність витрат на їх оплату не можуть бути визначені у зв`язку з тим, що адвокатом не було надано договір з клієнтом. Вважає, що подання договору є обов`язковим. У додатку до договору зазначені види робіт, що не можуть вважатися правничою допомогою: роздрукування документів, добірка судової практики, направлення оформленого документу на адресу суду та сторони. Справа не впливає на репутацію позивача, не має публічного інтересу. Просить відмовити у задоволенні заяви.
У судове засідання представник позивача заяву підтримав. Пояснив, що подання договору між адвокатом та клієнтом не вважає обов`язковим. Наданими документами підтверджується обсяг наданих послуг, види робіт та їх вартість. Факт надання послуг не спростовується відповідачем, а тому заявлена сума витрат підлягає відшкодуванню за рахунок відповідача.
Представник відповідача підтримав заперечення із зазначених підстав.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що заява задоволенню не підлягає.
Відповідно до ст. 132 ч.ч 1, 3 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Витрат на професійну правничу допомогу віднесено до складу витрат, пов`язаних з розглядом справи. Відповідно до ст. 134 КАС України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат. Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги. Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи. У разі недотримання вимог частини п`ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Відповідно до ст. 139 ч. 1 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
За відсутності відповідної заяви або неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Відповідно до ч. 3, 5 ст. 143 КАС України якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог. У випадку, передбаченому частиною третьою цієї статті, суд виносить додаткове рішення в порядку, визначеному статтею 252 цього Кодексу.
Згідно з ч. 1 ст. 252 КАС України суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо, зокрема, судом не вирішено питання про судові витрати.
12.02.2024 Сумським окружним адміністративним судом проголошено вступну та резолютивну частину рішення у справі за позовом ТОВ Глорія" до ГУ ДПС у Сумській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень. Позовні вимоги задоволено.
14.02.2024 представником позивачки подано заяву про відшкодування витрат на правничу допомогу. До заяви додано акт здачі-прийняття послуг (професійної) допомоги до Договору № б/н від 16.10.2023, розрахункову квитанцію № 13 від 13.02.2024 року, додаток № 1 до Договору № б/н з переліком ( розрахунком) послуг за Договором. Також у матеріалах справи наявні копія свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю та ордер № 1021888 від 16.10.2023, виданий на підставі договору № б/н від 16.10.2023 на представництво адвокатом інтересів ТОВ "Глорія" у Сумському окружному адміністративному суді.
Згідно з ч. 1, 4 ст. 26 закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правничої допомоги. Адвокат зобов`язаний діяти в межах повноважень, наданих йому клієнтом, у тому числі з урахуванням обмежень щодо вчинення окремих процесуальних дій. Відповідно до ч. 1, 3 ст. 27 зазначеного закону договір про надання правничої допомоги укладається в письмовій формі. До договору про надання правничої допомоги застосовуються загальні вимоги договірного права.
Виходячи з наведених норм, суд вважає, що договір між адвокатом і клієнтом хоч і має особливості, але є різновидом договору про надання послуг. За загальними вимогами договір вважається укладеним у разі досягнення його сторонами згоди щодо усіх суттєвих умов. Суд вважає, що у даному випадку такими умовами є види та обсяг послуг, порядок їх надання та вартість, якщо послуги надаються за плату.
Відповідно до вимог ст. 30 закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація та досвід адвоката, фінансовий стан клієнта й інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним і враховувати витрачений адвокатом час.
Представником позивача надано копію додатку № 1 до Договору "Перелік (розрахунок) послуг за Договором" відповідно до якого сторонами договору погоджено перелік на підтвердження витрат Клієнта на правничу допомогу по Договору. Адвокат надає, а Клієнт отримує та оплачує правову допомогу у порядку, визначеному п. 4.2 Договору із наступного розрахунку: складання та подання до Сумського окружного адміністративного суду, у тому числі, але не виключно позовної заяви щодо визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень ГУ ДПС у Суській області від 13.10.2023 № 65968280701 та № 65958280701, а також інших документів правового змісту у разі виникненням необхідності. Послуга включає написання та оформлення необхідного процесуального документу у відповідності до вимог Кодексу адміністративного судочинства України, його роздрукування (за необхідності), добірку судової практики з аналогічних питань, направлення оформленого документу на адресу суду та сторони, участь у судових засіданнях незалежно від кількості та часу їх тривалості. Орієнтовний час, що буде витрачений адвокатом для надання послуги 10 годин, гонорар 10000 грн. Відповідно до акту здачі-прийняття послуг від 12.02.2024 адвокатом складено та направлено до суду позовну заяву, відповідь на відзив на позовну заяву, додаткові пояснення, додаткові пояснення для спростування обставин, викладених відповідачем у додаткових поясненнях. Усього на це витрачено 6 годин, ціна послуги 4000 грн. Також відображено участь у чотирьох судових засіданнях, загальний витрачений час 4 години, вартість послуги - 6000 грн. (а.с. ).
За поясненням представника позивача у судовому засіданні сторонами досягнуто згоди про сплату гонорару у фіксованому розмірі 10000 грн. Кількість витраченого адвокатом часу, зокрема кількість та тривалість судових засідань, на розмір гонорару не впливає. Договір суду наданий не був, надано лише додаток до договору № 1 відповідно до якого гонорар сплачується у порядку, визначеному п. 4.2 Договору. Ніяких доказів досягнення сторонами договору згоди щодо фіксованого розміру гонорару та його розміру не надано. З акту здачі-прийняття послуг вбачається, що при визначенні розміру гонорару сторони враховують час, витрачений адвокатом. При цьому розмір оплати 4 годин участі у судових засіданнях є більшим за 6 годин підготовки процесуальних документів. Тобто, сторонами застосовується порядок розрахунку гонорару, який у наданих документах не визначений та не відповідає твердженню представника позивача про фіксований його розмір.
На відміну від додаткової угоди, яка є правочином, що вносить зміни до вже існуючого договору, додаток до договору - це документ, який містить доповнення, уточнення, додаткові роз`яснення, пояснення умов договору, перелік конкретних послуг тощо. Тобто додаток до договору - це документ, який уточнює або більш детально розкриває зміст договірних умов.
Відповідно до наведених вище норм закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" саме у договорі адвоката з клієнтом визначаються взаємні права та обов`язки, повноваження адвоката, види та обсяг послуг, порядок обчислення та сплати гонорару. Додаток до договору є його невід`ємною частиною та на переконання суду може розглядатися виключно у сукупності з самим договором. Суд вважає безпідставним твердження представника позивача про необов`язковість подання договору. Без дослідження договору суд позбавлений можливості встановити обставини, які підлягають встановленню при вирішенні питання про розподіл судових витрат, відповідність заявлених до відшкодування сум критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності) та критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи. А саме, чи був укладений договір між позивачем та адвокатом, чи обмежена його дія лише наданням адвокатом послуг при розгляді справи судом першої інстанції. Яка форма гонорару визначена сторонами та чи відповідає наведений у акті здачі-прийняття послуг порядок його розрахунку умовам договору. Які саме послуги та їх обсяг сторони договору оцінити у 10000 грн., за умови визначення фіксованої суми гонорару, та чи відповідає зазначений у акті перелік послуг досягнутій сторонами угоді.
На підставі викладеного, суд вважає, що необхідність, обґрунтованість та співмірність заявлених до відшкодування витрат позивача на правничу допомогу належними доказами не підтверджена. Заява представника позивача про стягнення витрат на правничу допомогу за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Сумській області задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 252, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Заяву про ухвалення додаткового судового рішення задовольнити.
Ухвалити додаткове рішення, яким у задоволенні заяви представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Глорія" про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Сумській області витрат на оплату правничої допомоги у розмірі 10000 грн. відмовити.
Додаткове рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Додаткове рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги додаткове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження, набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження, закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.В. Соп`яненко
Суд | Сумський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 26.02.2024 |
Оприлюднено | 11.03.2024 |
Номер документу | 117530776 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них податку на додану вартість (крім бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, податку на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів (продукції), зупинення реєстрації податкових накладних) |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні