Ухвала
від 29.02.2024 по справі 369/14262/21
ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА

справа № 369/14262/21

провадження № 2/753/266/24

У Х В А Л А

"29" лютого 2024 р. Дарницький районний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Котвицького В.Л.,

за участі

секретаря судового засідання Овчар В.О.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника позивача ОСОБА_2 ,

представника відповідача ОСОБА_3 ,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні заяву позивача про зміну предмету позову, яка подана в межах розгляду цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_4 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору - Шістнадцята київська державна нотаріальна контора, Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Лілеєва Марина Михайлівна, ОСОБА_5 , про визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину та визнання права власності на майно в порядку спадкування,

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2021 року ОСОБА_1 звернулась до Києво-Святошинського районного суду Київської області з позовною заявою до ОСОБА_4 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, Шістнадцята київська державна нотаріальна контора, Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Лілеєва Марина Михайлівна, про визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину та визнання права власності на майно в порядку спадкування.

Так, позовні вимоги позивача до ОСОБА_6 полягали у визнанні недійсним свідоцтва про право на спадщину за законом від 12.09.2020, серія та номер 2-982, посвідченого державним нотаріусом Шістнадцятої київської державної нотаріальної контори Шапченко М.І., номер запису про право власності/довірчої власності 38145475, виданого на ім`я ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на спадкове майно 1/4 частину квартири за адресою: АДРЕСА_1 ; визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності в порядку спадкування першої черги на спадкове майно 1/4 частину квартири за адресою: АДРЕСА_1 , яка залишилась після смерті її бабусі ОСОБА_7 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Ухвалою судді Дарницького районного суду м. Києва від 26.04.2023 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою Дарницького районного суду м. Києва від 21.06.2023 залучено у якості третьої особи без самостійних вимог - ОСОБА_5 .

Ухвалою Дарницького районного суду м. Києва від 11.10.2023 закрито підготовче засідання та призначено справу до розгляду по суті.

Ухвалою Дарницького районного суду м. Києва від 13.12.2023, за клопотанням представника позивача, суд ухвалив повернутис до підготовчого судового засідання.

У судовому засіданні 23.02.2024 представник позивача подав до суду уточнену редакцію позовної заяви, відповідно до якої позивачем було змінено предмет позову та відповідно до якої позивач просила суд:

1. визнати право ОСОБА_1 на спадщину за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_7 ;

2. внести зміни до свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого 12.09.2020, зареєстровано в реєстрі за № 2-982, бланк HOP № 820107, виданого державним нотаріусом Шістнадцятої київської державної нотаріальної контори Шапченко М.І., виданого ОСОБА_4 , на спадкове майно 1/2 частину квартири за адресою: АДРЕСА_1 , зазначивши право ОСОБА_1 на спадкове майно 1/4 частину квартири за адресою: будинок АДРЕСА_1 , після померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_7 ;

3. внести зміни до свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого 16.06.2020, зареєстровано в реєстрі з № 2-633, номер спадкової справи 564/2019, бланк НОН № 487543 виданого державним нотаріусом Шістнадцятої київської державної нотаріальної контори Шапченко М.І., виданого ОСОБА_4 на спадкове майно, земельну ділянку площею 1,5145 га., що розташована на території Івангородської сільської ради Ічнянського району Чернігівської області, кадастройий номер: 7421784800:03:000:1702, зазначивши право ОСОБА_1 на спадкове майно 1/2 частину земельної ділянки, площею 1,5145 га., що розташована на території Івангородської сільської ради Ічнянського району Чернігівської області, кадастровий номер: 7421784800:03:000:1702, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_7 ;

4. внести зміни до свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого 16.06.2020, зареєстровано в реєстрі з № 2-634, номер спадкової справи 564/2019, бланк НОН № 487544 виданого державним нотаріусом Шістнадцятої київської державної нотаріальної контори Шапченко М.І., виданого ОСОБА_4 , на спадкове майно, земельну ділянку площею 0,3503 га., що розташована на території Івангородської сільської ради Ічнянського району Чернігівської області, кадастровий номер: 7421784800:03:000:1703, зазначивши право ОСОБА_1 на спадкове майно 1/2 частину земельної ділянки, площею 0,3503 га., що розташована на території Івангородської сільської ради Ічнянського району Чернігівської області, кадастровий номер: 7421784800:03:000:1703, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_7 .

Позивач вказує, що спадщина після смерті ОСОБА_7 підлягає перерозподілу між дочкою померлої ( ОСОБА_4 ,) та її онукою ( ОСОБА_1 ), яка прийняла спадщину за правом представлення після смерті свого батька, сина ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , оскільки між спадкоємцями відсутня взаємна згода щодо внесення змін до свідоцтва про право на спадщину в рівних частках.

Позивач заяву свого представника підтримала.

Представник відповідача у судовому засіданні не заперечував прити прийняття вказаної заяви.

Вивчивши матеріали позовної заяви, яка містить зміну предмету позову, суддя приходить до наступних висновків.

Позов у цивільному процесі - це письмово оформлена і адресована суду письмова вимога, що складається з вимоги процесуального характеру та вимоги матеріального характеру (захистити невизнане, оспорюване чи порушене право). А предмет позову - це матеріальний зміст цієї вимоги.

Таким чином, під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняте судове рішення. Цей матеріальний зміст позовних вимог позивача, проявляється в матеріально-правовій заінтересованості - отримати певне матеріальне благо.

Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу.

Зміна предмета позову відбудеться тоді, коли в рамках конкретного позовної вимоги позивач замість одного способу захисту прав (який був заявлений раніше, при подачі позову) захоче скористатися іншим способом захисту, обґрунтовуючи свої позовні вимоги (предмет позову) тими самими обставинами, якими він обґрунтовував первісні вимоги.

Зміна підстав позову відбувається тоді, коли позивач в рамках конкретної позовної вимоги, в обґрунтування раніше заявлених позовних вимог (предмету позову) посилається на інші обставини якими він ці (перші) позовні вимоги, обґрунтовував.

Виходячи з положень п. 3 ч. 2 ст. 197 Цивільного процесуального кодексу України, у підготовчому засіданні суд: у разі необхідності заслуховує уточнення позовних вимог та заперечень проти них та розглядає відповідні заяви.

Процесуальні права та обов`язки сторін визначені ст. 49 ЦПК України, тож відповідно до ч.3 ст. 49 ЦПК України до закінчення підготовчого засідання позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви. У справі, що розглядається за правилами спрощеного позовного провадження, зміна предмета або підстав позову допускається не пізніше ніж за п`ять днів до початку першого судового засідання у справі.

Таким чином, законодавцем визначено право позивача змінювати предмет позовних вимог, як складову матеріально-правової вимоги позивача до відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.

Зміна позивачем підстав і предмета позову може мати місце лише альтернативно, тому одночасна їх зміна неможлива. Отже, у разі подання позивачем клопотання (заяви), направленого на одночасну зміну предмета і підстави позову, суд з урахуванням конкретних обставин повинен відмовити в задоволенні такого клопотання (заяви).

Виходячи з висновків, викладених в Постанові Великої Палати Верховного Суду від 20.06.2018 по справі № 761/7978/15-ц, під підставами позову, які згідно із ст.49 ЦПК може змінити лише позивач, слід розуміти обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, а не самі по собі посилання позивача на певну норму закону, яку суд може замінити, якщо її дія не поширюється на дані правовідносини.

Особа, яка звертається до суду з позовом, самостійно визначає у позовній заяві, яке її право чи охоронюваний законом інтерес порушено особою, до якої пред`явлено позов, та зазначає, які саме дії необхідно вчинити суду для відновлення порушеного права. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

Підстава позову - обставини (фактична підстава) і норми права (юридична підстава), які у своїй сукупності дають право особі звернутися до суду з позовними вимогами до відповідача.

Зміна підстав позову можлива у такі способи: 1) заміна одних фактичних чи правових підстав позову іншими; 2) доповнення фактичних чи правових підстав новими; 3) вилучення деяких із зазначених фактичних чи правових підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 ЦПК України у підготовчому засіданні суд постановляє ухвалу (ухвали) про процесуальні дії, що необхідно вчинити до закінчення підготовчого провадження та початку судового розгляду справи по суті.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про наявність підстав для прийняття заяви про зміну предмету позову, що є процесуальним правом позивача, подана з дотриманням вимог статі 49 ЦПК України, з доказами направлення іншим учасникам цивільного процесу.

Враховуючи викладене та керуючись статями 49, 259, 260, 268, 353 Цивільного процесуального кодексу України , суд -

ПОСТАНОВИВ:

Прийняти заяву позивача про зміну предмету позову, яка подана в межах розгляду цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_4 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору - Шістнадцята київська державна нотаріальна контора, Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Лілеєва Марина Михайлівна, ОСОБА_5 , про визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину та визнання права власності на майно в порядку спадкування.

Подальший розгляд справи здійснювати з урахуванням зміненого предмету позову.

Зобов`язати позивача ОСОБА_1 направити копії заяви про зміну предмету позову усім учасникам справи та надати докази відправлення суду.

Копію цієї ухвали для відома направити учасникам справи.

Роз`яснити, що відповідач має право протягом 15 календарних днів з дня отримання даної ухвали надіслати суду відзив на заяву про зміну предмету позову і всі письмові докази, висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 178 ЦПК України, одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копія відзиву та доданих до нього документів відповідач зобов`язаний надіслати іншим учасникам справи.

Надати позивачу право на подання в п`ятиденний строк з дня отримання відзиву, відповіді на відзив, яка має відповідати вимогам частин третьої - п`ятої ст. 178 Цивільного процесуального кодексу України, в якій позивач викладає свої пояснення, міркування і аргументи щодо наведених відповідачами у відзиві заперечень і мотиви їх визнання або відхилення.

Встановити відповідачу п`ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення, яке має відповідати вимогам частин третьої - п`ятої ст.178 ЦПК України, в якому відповідач викладає свої пояснення, міркування і аргументи щодо наведених позивачем у відповіді на відзив пояснень, міркувань і аргументів і мотиви їх визнання або відхилення.

Треті особи, що не заявляють самостійних вимоги щодо предмета спору, мають право подати письмові пояснення щодо заяви про зміну предмету позову або відзиву, які повинні відповідати вимогам частин третьої - шостої ст. 178 Цивільного процесуального кодексу України.

Роз`яснити учасникам справи, що подання заяв по суті справи є їх правом. У разі ненадання учасниками справи заяв по суті справи у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Ухвала окремо від рішення суду не підлягає оскарженню і набирає законної сили негайно після її проголошення.

Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

З текстом ухвали можна ознайомитися в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням: gttp://reyestr.court.gov.ua.

Суддя В.Л. Котвицький

СудДарницький районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення29.02.2024
Оприлюднено12.03.2024
Номер документу117541310
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —369/14262/21

Рішення від 15.11.2024

Цивільне

Дарницький районний суд міста Києва

Котвицький В. Л.

Ухвала від 08.05.2024

Цивільне

Дарницький районний суд міста Києва

Котвицький В. Л.

Рішення від 02.08.2024

Цивільне

Дарницький районний суд міста Києва

Котвицький В. Л.

Рішення від 02.08.2024

Цивільне

Дарницький районний суд міста Києва

Котвицький В. Л.

Ухвала від 29.02.2024

Цивільне

Дарницький районний суд міста Києва

Котвицький В. Л.

Ухвала від 29.02.2024

Цивільне

Дарницький районний суд міста Києва

Котвицький В. Л.

Ухвала від 13.12.2023

Цивільне

Дарницький районний суд міста Києва

Котвицький В. Л.

Ухвала від 11.10.2023

Цивільне

Дарницький районний суд міста Києва

Котвицький В. Л.

Ухвала від 21.06.2023

Цивільне

Дарницький районний суд міста Києва

Котвицький В. Л.

Ухвала від 26.04.2023

Цивільне

Дарницький районний суд міста Києва

Котвицький В. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні