Постанова
від 07.03.2024 по справі 916/1749/22
ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД


П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 березня 2024 року м. ОдесаСправа № 916/1749/22Південно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Колоколова С.І.

суддів: Савицького Я.Ф., Ярош А.І.

секретар судового засідання Кратковський Р.О.

за участю представників сторін:

від прокурора - Волкова Н.М., посвідчення №073704;

від позивача - Осіпова І.Г., довіреність від 01.08.2023;

від відповідача -1 - Гончаров М.В., довіреність від 15.05.2023;

від відповідача-2 - не з`явився;

від відповідача-3 - не з`явився;

від третьої особи - не з`явився.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області

на рішення Господарського суду Одеської області від 06.07.2023, повний текст якого складено та підписано 12.07.2023

у справі №916/1749/22

за позовом: Першого заступника керівника Херсонської обласної прокуратури в особі Херсонської обласної військової адміністрації (Херсонська обласна державна адміністрація)

до відповідачів:

1) Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області;

2) Іноземного підприємства ,,ДРАЙФХОЛМ ФАРМІНГ";

3) Нововоронцовської селищної ради;

третя особа яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Державне підприємство ,,ВЕЛИКОКОПАНІВСЬКЕ ЛІСОМИСЛИВСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО"

про визнання недійсним договору оренди, скасування рішень державного реєстратора та припинення прав на майно, повернення земельної ділянки з підстав порушення інтересів держави,-

головуючий суддя - Демешин О.А.

місце прийняття рішення: Господарський суд Одеської області

Сторони належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду апеляційної скарги.

В судовому засіданні 07.03.2024, згідно ст.233 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

В С Т А Н О В И В :

У липні 2022 Перший заступник керівника Херсонської обласної прокуратури звернувся до Господарського суду Одеської області з позовом в інтересах держави в особі Херсонської обласної військової адміністрації (далі Позивач) до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (далі Відповідач 1), Іноземного підприємства "ДРАЙФХОЛМ ФАРМІНГ" (далі Відповідач 2), Нововоронцовської селищної ради (далі Відповідач 3), в якому, з урахуванням заяви про збільшення розміру позовних вимог від 05.09.2022 та заяви про зміну предмету позову від 06.04.2023, просить суд:

- визнати незаконним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 19.11.2019 року № 4845-СГ «Про затвердження документації із землеустрою щодо інвентаризації земель державної власності» в частині, що стосується визначення цією технічною документацією як земельної ділянки сільськогосподарського призначення ділянки площею 73,4651 га з кадастровим номером 6524184500:02:001:0789, яка розташована на території Бериславського району Херсонської області;

- визнати недійсним договір оренди земельної ділянки площею 73,4651 га з кадастровим номером 6524184500:02:001:0789, яка розташована на території Бериславського району Херсонської області, укладений 21.10.2020 року між Головним управлінням Держгеокадастру у Херсонській області (код ЄДРПОУ 39766281) та Іноземним підприємством «ДРАЙФХОЛМ ФАРМІНГ (код ЄДРПОУ 35039089), який зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 38851136 від 23.10.2020р.;

- скасувати рішення державного реєстратора Милівської сільської ради Бериславського району Херсонської області Ковша М.В. (індексний номер рішення 54782680 від 26.10.2020) про державну реєстрацію права оренди Іноземного підприємства «ДРАЙФХОЛМ ФАРМІНГ (код ЄДРПОУ 35039089) на об`єкт нерухомого майна: земельну ділянку площею 73,4651 га з кадастровим номером 6524184500:02:001:0789, яка розташована на території Бериславського району Херсонської області з одночасним припиненням права оренди Іноземного підприємства «ДРАЙФХОЛМ ФАРМІНГ (код ЄДРПОУ 35039089) на об`єкт нерухомого майна: земельну ділянку площею 73,4651 га з кадастровим номером 6524184500:02:001:0789, яка розташована на території Бериславського району Херсонської області, номер запису про речове право: 38851136, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2129257665241, шляхом скасування державної реєстрації речового права;

- визнати незаконним та скасувати пункт 1 наказу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 11.12.2020 № 40 «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» в частині, що стосується передачі Нововоронцовській селищній раді Нововоронцовської територіальної громади Бериславського району Херсонської області у комунальну власність земельної ділянки площею 73,4651 га з кадастровим номером 6524184500:02:001:0789, яка розташована на території Бериславського району Херсонської області;

- скасувати рішення державного реєстратора Нововоронцовської селищної ради Херсонської області Молоткової І.Б. (індексний номер рішення 58276992 від 21.05.2021) про державну реєстрацію права комунальної власності Нововоронцовської селищної ради (код ЄДРПОУ 26283366) на об`єкт нерухомого майна: земельну ділянку площею 73,4651 га з кадастровим номером 6524184500:02:001:0789, яка розташована на території Бериславського району Херсонської області з одночасним припиненням права комунальної власності Нововоронцовської селищної ради (код ЄДРПОУ 26283366) на об`єкт нерухомого майна: земельну ділянку площею 73,4651 га з кадастровим номером 6524184500:02:001:0789, яка розташована на території Бериславського району Херсонської області, номер запису про право власності: 42073960, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2129257665241, шляхом скасування державної реєстрації права власності;

- зобов`язати Іноземне підприємство «ДРАЙФХОЛМ ФАРМІНГ» (код ЄДРПОУ 35039089) усунути перешкоди у користуванні майном шляхом повернення державі в особі Херсонської обласної державної адміністрації з правом постійного користування Державного підприємства «Великокопанівське лісомисливське господарство» земельної ділянки площею 17,0859 га, яка входить до складу земельної ділянки площею 73,4651 га з кадастровим номером 6524184500:02:001:0789 та знаходиться на території Бериславського району Херсонської області;

- усунути перешкоди у здійсненні Херсонською обласною державною адміністрацією права власності на земельну ділянку площею 73,4651 га з кадастровим номером 6524184500:02:001:0789 шляхом скасування її державної реєстрації в Державному земельному кадастрі.

Зокрема, позовні вимоги прокурора обґрунтовані тим, що ГУ Держгеокадастру в односторонньому та позасудовому порядку, поза межами компетенції, поза волею належного власника - держави, незаконно вилучено спірну ділянку площею 73,4651 га з кадастровим номером 6524184500:02:001:0789 із земель лісогосподарського призначення та постійного землекористування ДП «Великоолександрівське ЛМГ», а тому спірний договір укладено органом, який не мав права розпоряджатись земельними ділянками лісогосподарського призначення для цілей, що не передбачені ст. ст. 17, 18 ЛК України.

Окрім наведеного, прокурором у позовній заяві обґрунтовано підстави для представництва ним у даній справі інтересів держави.

Рішенням Господарського суду Одеської області від 06.07.2023 у справі № 916/1749/22 (суддя Демешин О.А.) позов задоволено. 2. Визнано незаконним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 19.11.2019 року № 4845-СГ «Про затвердження документації із землеустрою щодо інвентаризації земель державної власності» в частині, що стосується визначення цією технічною документацією як земельної ділянки сільськогосподарського призначення ділянки площею 73,4651 га з кадастровим номером 6524184500:02:001:0789, яка розташована на території Бериславського району Херсонської області. 3. Визнано недійсним договір оренди земельної ділянки площею 73,4651 га з кадастровим номером 6524184500:02:001:0789, яка розташована на території Бериславського району Херсонської області, укладений 21.10.2020 року між Головним управлінням Держгеокадастру у Херсонській області (код ЄДРПОУ 39766281) та Іноземним підприємством «ДРАЙФХОЛМ ФАРМІНГ (код ЄДРПОУ 35039089), який зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 38851136 від 23.10.2020р. 4. Скасовано рішення державного реєстратора Милівської сільської ради Бериславського району Херсонської області Ковша М.В. (індексний номер рішення 54782680 від 26.10.2020) про державну реєстрацію права оренди Іноземного підприємства «ДРАЙФХОЛМ ФАРМІНГ (код ЄДРПОУ 35039089) на об`єкт нерухомого майна: земельну ділянку площею 73,4651 га з кадастровим номером 6524184500:02:001:0789, яка розташована на території Бериславського району Херсонської області з одночасним припиненням права оренди Іноземного підприємства «ДРАЙФХОЛМ ФАРМІНГ (код ЄДРПОУ 35039089) на об`єкт нерухомого майна: земельну ділянку площею 73,4651 га з кадастровим номером 6524184500:02:001:0789, яка розташована на території Бериславського району Херсонської області, номер запису про речове право: 38851136, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2129257665241, шляхом скасування державної реєстрації речового права. 5. Визнано незаконним та скасувати пункт 1 наказу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 11.12.2020 № 40 «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» в частині, що стосується передачі Нововоронцовській селищній раді Нововоронцовської територіальної громади Бериславського району Херсонської області у комунальну власність земельної ділянки площею 73,4651 га з кадастровим номером 6524184500:02:001:0789, яка розташована на території Бериславського району Херсонської області. 6.Скасовано рішення державного реєстратора Нововоронцовської селищної ради Херсонської області Молоткової І.Б. (індексний номер рішення 58276992 від 21.05.2021) про державну реєстрацію права комунальної власності Нововоронцовської селищної ради (код ЄДРПОУ 26283366) на об`єкт нерухомого майна: земельну ділянку площею 73,4651 га з кадастровим номером 6524184500:02:001:0789, яка розташована на території Бериславського району Херсонської області з одночасним припиненням права комунальної власності Нововоронцовської селищної ради (код ЄДРПОУ 26283366) на об`єкт нерухомого майна: земельну ділянку площею 73,4651 га з кадастровим номером 6524184500:02:001:0789, яка розташована на території Бериславського району Херсонської області, номер запису про право власності: 42073960, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2129257665241, шляхом скасування державної реєстрації права власності. 7. Зобов`язано Іноземне підприємство «ДРАЙФХОЛМ ФАРМІНГ» (код ЄДРПОУ 35039089) усунути перешкоди у користуванні майном шляхом повернення державі в особі Херсонської обласної державної адміністрації з правом постійного користування Державного підприємства «Великокопанівське лісомисливське господарство» земельної ділянки площею 17,0859 га, яка входить до складу земельної ділянки площею 73,4651 га з кадастровим номером 6524184500:02:001:0789 та знаходиться на території Бериславського району Херсонської області. 8. Зобов`язано усунути перешкоди у здійсненні Херсонською обласною державною адміністрацією права власності на земельну ділянку площею 73,4651 га з кадастровим номером 6524184500:02:001:0789 шляхом скасування її державної реєстрації в Державному земельному кадастрі. 9. Стягнуто з Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області на користь Херсонської обласної прокуратури 17 367 гривень судового збору.

В оскаржуваному рішенні місцевий господарський суд дійшов висновку, що вилучена ГУ Держгеокадастром з державного лісового фонду спірна земельна ділянка на момент її передачі в оренду ІП «ДРАЙФХОЛМ ФАРМІНГ» та на теперішній час належить до земель державної власності лісогосподарського призначення, перебувала і на даний час перебуває у постійному користуванні ДП «Великоолександрівське ЛМГ» та належить до земель державного лісового фонду, розпорядження якими на час їх передачі в оренду для нелісогосподарських потреб мала здійснювати виключно Херсонська обласна державна адміністрація.

Вилучення для нелісогосподарських потреб спірної земельної ділянки державної власності, яка відноситься до земель лісогосподарського призначення та перебуває у постійному користуванні ДП «Великоолександрівське ЛМГ», і передання її в постійне користування для нелісогосподарських потреб належало до повноважень Кабінету Міністрів України.

У свою чергу ІП «ДРАЙФХОЛМ ФАРМІНГ» не могло отримати цю ділянку ні у постійне користування для лісогосподарських або нелісогосподарських потреб, оскільки не є суб`єктом такого права, ні отримати в оренду ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва без попередньої зміни її цільового призначення.

Відсутність спрямованого на відчуження земельної ділянки рішення повноважного органу державної влади Херсонської обласної державної адміністрації, означає, що держава як власник, не виявляла волю на вилучення та передачу у користування земельної ділянки.

Таким чином, ГУ Держгеокадастру в односторонньому та позасудовому порядку, поза межами компетенції, поза волею належного власника - держави, незаконно вилучено спірну ділянку площею 73,4651 га з кадастровим номером 6524184500:02:001:0789 із земель лісогосподарського призначення та постійного землекористування ДП «Великоолександрівське ЛМГ».

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог прокурора в повному обсязі.

Не погоджуючись з рішенням Господарського суду Одеської області від 06.07.2023 року, ГУ Держгеокадастру у Херсонській області звернулось з апеляційною скаргою до Південно-західного апеляційного господарський суду, в якій просить скасувати пункти 2,8 та 9 резолютивної частини рішення Господарського суду Одеської області від 06.07.2023 у справі №916/1749/22 та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог:

- про визнання незаконним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 19.11.2019 року № 4845-СГ «Про затвердження документації із землеустрою щодо інвентаризації земель державної власності» в частині, що стосується визначення цією технічною документацією як земельної ділянки сільськогосподарського призначення ділянки площею 73,4651 га з кадастровим номером 6524184500:02:001:0789, яка розташована на території Бериславського району Херсонської області;

- про усунення перешкоди у здійсненні Херсонською обласною державною адміністрацією права власності на земельну ділянку площею 73,4651 га з кадастровим номером 6524184500:02:001:0789 шляхом скасування її державної реєстрації в Державному земельному кадастрі.

Стягнути з Херсонської обласної прокуратури на користь Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області витрати на сплату судового збору за подання апеляційної скарги в розмірі 7443 грн.

Заявник апеляційної інстанції вказує, що при ухваленні оскаржуваного рішення судом з порушенням застосовано норми матеріального та процесуального права, неповно встановлені обставини, які мають суттєве значення для розгляду позовних вимог про визнання незаконним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 19.11.2019 року №4845-СГ «Про затвердження документації із землеустрою щодо інвентаризації земель державної власності», скасування державної реєстрації земельної ділянки площею 73,4651 га з кадастровим номером6524184500:02:001:0789 в Державному земельному кадастрі, а також стягнення судового збору в сумі 17 367,00 грн виключно з Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області.

Апелянт вказує, що суд першої інстанції не врахував висновки Великої Палати Верховного Суду викладеної у постанові від 05.10.2022 у справі №922/1830/19, які на думку скаржника, свідчать про те, що оскільки прокурором заявлено позовну вимогу про визнання незаконним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 19.11.2019 року № 4845-СГ «Про затвердження документації із землеустрою щодо інвентаризації земель державної власності» в частині земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 73,4651 га з кадастровим номером 6524184500:02:001:0789, то фактично в цій частині існує спір держави з державою.

Крім того, скаржник зазначає,що законодавством передбачені заходи для виправлення помилкових відомостей в Державному земельному кадастрі щодо певної земельної ділянки без скасування її реєстрації. Зокрема шляхом поділу раніше сформованої земельної ділянки площею 73,4651 га з кадастровим 6524184500:02:001:0789 на дві: 17,0859 га та 56,3792 га що має наслідком за собою скасування державної реєстрації земельної ділянки площею 73,4651 га та здійснення державної реєстрації земельних ділянок, які будуть утворені в результаті поділу. Адже лише частина земельної ділянки площею 17,0859 га на думку позивача відносить до земель лісогосподарського призначення. Однак конфігурація меж спірної частини земельної ділянки її площа можуть бути визначені виключно шляхом формування її як об`єкта речових прав та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Додатково, апелянт вказує, що земельна ділянка площею 73,4651 га є сформованою на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 1776,2012 га, відомості про які відсутні у Державному земельному кадастрі на території Біляївської, аврилівської, Дудчанської, Золобалківської, Любимівської, Миролюбівської, Михайлівської, Нововвоскресенської, Новоолександрівської, Осокорівської, Петропалівської та Хрещенівської сільських рад і Новоронцовської селищної ради Нововоронцовського району Херсонської області. А спірна земельна ділянка площею 17,0859 не є сформованою на підставі документації із землеустрою, розробленої в установленому Земельним кодексом України порядку.

Таким чином, апелянт вважає, що судом не встановлено повно і об`єктивно докази, а також підстави для скасування державної реєстрації земельної ділянки площею 73,4651 га з кадастровим 6524184500:02:001:0789 в Державному земельному реєстрі.

Крім того, скаржник вважає, що судом незаконно стягнуто з Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області на користь Херсонської обласної прокуратури 17 367,00 грн судового збору.

Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 21.08.2023 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області на рішення Господарського суду Одеської області від 06.07.2023, повний текст якого складено та підписано 12.07.2023 у справі №916/1749/22; призначено розгляд апеляційної скарги Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області до розгляду на 26 жовтня 2023 року о 10:30 год.

23.08.2023 до Південно-західного апеляційного господарського суду надійшло клопотання від Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області про участь в судовому засіданні, яке призначене на 26.10.2023 о 10:30, в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів та системи відеоконференцзв`язку „EASYCON".

Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 24.08.2023 клопотання представника Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області Новікова Миколи Миколайовичу про проведення судового засідання, призначеного на 26.10.2023 о 10:30, в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду задоволено; судове засідання ухвалено провести в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою комплексу технічних засобів та програмного забезпечення „EASYCON".

29.08.2023 до Південно-західного апеляційного господарського суду надійшло клопотання від Херсонської обласної державної адміністрації про участь в судовому засіданні, яке призначене на 26.10.2023 о 10:30, в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів та системи відеоконференцзв`язку „EASYCON".

Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 04.09.2023 заяву представника Херсонської обласної державної адміністрації Осіпової Ірини Геннадіївни про проведення судового засідання, призначеного на 26.10.2023 о 10:30, в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду задоволено; судове засідання ухвалено провести в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою комплексу технічних засобів та програмного забезпечення „EASYCON".

У відзиві на апеляційну скаргу представник Херсонської обласної державної адміністрації просив апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області залишити без задоволення, а рішення Господарського суду Одеської області від 06.07.2023 - без змін.

06.09.2023 до Південно-західного апеляційного господарського суду від Заступника керівника Херсонської обласної прокуратури надійшов відзив на апеляційну скаргу, у відповідності до якого прокурор просив апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області залишити без задоволення, а рішення Господарського суду Одеської області від 06.07.2023 - без змін.

Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 26.10.2023 продовжено розгляд апеляційної скарги Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області на рішення Господарського суду Одеської області від 06.07.2023 у справі №916/1749/22 на розумний строк. Призначено розгляд апеляційної скарги Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області на 30 листопада 2023 року о 12:00 год. Судове засідання ухвалено провести в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою комплексу технічних засобів та програмного забезпечення «EasyCon».

01.11.2023р. від представника Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області - Гончарова Михайла Васильовича надійшло клопотання про проведення судового засідання в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів та системи відеоконференцзв`язку «EasyCon» (e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_1 , НОМЕР_1 ).

Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 02.11.2023 клопотання Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області - Гончарова Михайла Васильовича про проведення судового засідання, призначеного на 30 листопада 2023р. о 12:00, в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду задоволено. Судове засідання ухвалено провести в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою комплексу технічних засобів та програмного забезпечення «EasyCon».

Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 30.11.2023 відкладено розгляд апеляційної скарги Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області на рішення Господарського суду Одеської області від 06.07.2023 у справі №916/1749/22 на 25 січня 2024 року о 10:30 год.; судове засідання провести в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою комплексу технічних засобів та програмного забезпечення «EasyCon».

Разом з тим, суддя-учасник колегії Ярош А.І. з 01.01.2024 по 25.01.2024 ( Наказ Голови суду від 06.12.2023 №232-в), перебувала у відпустці. У зв`язку з чим, судове засідання, призначене на 25.01.2024р. о 10:30 не відбулось. Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 29.01.2024 повідомлено учасників справи про те, що розгляд апеляційної скарги у справі №916/39481749/22 відбудеться 29 лютого 2024 року об 11:00 год.; судове засідання ухвалено провести в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою комплексу технічних засобів та програмного забезпечення «EasyCon».

Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 05.02.2024 клопотання представника Херсонської обласної державної адміністрації - Осіпової Ірини Геннадіївни про проведення судового засідання, призначеного на 29 лютого 2024 року об 11:00 год, в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду задоволено; судове засідання ухвалено провести в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою комплексу технічних засобів та програмного забезпечення „EASYCON".

Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 29.02.2024 відкладено розгляд апеляційної скарги Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області на рішення Господарського суду Одеської області від 06.07.2023 у справі №916/1749/22 на 07 березня 2024 року о 14:00 год.; судове засідання ухвалено провести в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою комплексу технічних засобів та програмного забезпечення «EasyCon».

У судовому засіданні в режимі відеоконференції 07.03.2024 представник скаржника підтримав доводи викладені в апеляційній скарзі та просив її задовольнити.

Представники прокурора і позивача заперечували проти задоволення апеляційної скарги.

Представники відповідача-2, відповідача-3 та третьої особи в судове засідання не з`явились, хоча про розгляд апеляційної скарги повідомлялися належним чином.

Згідно із нормами ч. 12 ст. 270 Господарського процесуального кодексу України, неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

Відповідно до положень п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом. Також, відповідно до рішень Європейського суду з прав людини, що набули статусу остаточного, зокрема "Іззетов проти України", "Пискал проти України", "Майстер проти України", "Субот проти України", "Крюков проти України", "Крат проти України", "Сокор проти України", "Кобченко проти України", "Шульга проти України", "Лагун проти України", "Буряк проти України", "ТОВ "ФПК "ГРОСС" проти України", "Гержик проти України" суду потрібно дотримуватись розумного строку для судового провадження.

Вказане узгоджується з рішенням Європейського суду з прав людини від 08 листопада 2005 року у справі «Смірнов проти України», відповідно до якого в силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції.

Розумним, зокрема, вважається строк, що є об`єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту.

В своїх рішеннях Європейський суд також наголошує, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов`язана з розумним інтервалом сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки.

Оскільки судом апеляційної інстанції створено всі необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства, вжито заходи для належного повідомлення сторін про час та місце розгляду справи, враховуючи, що участь в засіданні суду є правом, а не обов`язком сторін, явка учасників судового процесу ухвалою суду не визнана обов`язковою, строк розгляду апеляційної скарги закінчився, а затягування строку розгляду скарги в даному випадку може призвести до порушення прав особи, яка з`явилася до суду апеляційної інстанції, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу за відсутності вказаних представників.

Розглянувши та перевіривши матеріали справи, апеляційну скаргу, відзиви на неї, заслухавши в судовому засіданні пояснення присутніх сторін, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, судова колегія дійшла до наступного.

Господарським судом Одеської області та Південно-західним апеляційним господарським судом було встановлено та неоспорено учасниками справи наступні обставини.

За даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 16.07.2020 за Головним управлінням Держгеокадастру у Херсонській області зареєстровано право державної власності на земельну ділянку площею 73,4651 га з кадастровим номером 6524184500:02:001:0789.

Підстава для реєстрації права власності - наказ Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 19.11.2019 № 4845-СГ «Про затвердження документації із землеустрою щодо інвентаризації земель державної власності», відповідно до якого затверджено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, відомості про які відстуні у Державному земельному кадастрі на території Біляївської, Гаврилівської, Дудчанської, Золотобалківської, Любимівської, Миролюбвської, Михайлівської, Нововоскресенської, Новоолександрівської, Осокорівіської, Петропавлівської та Хрещенівської сільських рад і Нововоронцовської селищної ради Нововоронцовського району Херсонської області загальною площею 1776,2012 га.

Цією технічною документацією земельну ділянку площею 73,4651 га з кадастровим номером 6524184500:02:001:0789 визначено, як землі сільськогосподарського призначення.

В подальшому, Головним управлінням Держгеокадастру у Херсонській області 21.10.2020 року проведено земельні торги у формі аукціону (протокол № 105/10/20) з продажу права оренди на земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності площею 73,4651 га з кадастровим номером 6524184500:02:001:0789 (лот №57044) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Осокорівської сільської ради Нововоронцовського (на цей час Бериславського) району Херсонської області.

За результатами земельних торгів переможцем визнано Іноземне підприємство «ДРАЙФХОЛМ ФАРМІНГ».

21.20.2020 між ГУ Держгеокадастру у Херсонської області (орендодавець) та ІП «ДРАЙФХОЛМ ФАРМІНГ» (орендар) укладено договір оренди землі, відповідно до умов якого орендодавець, на підставі протоколу земельних торгів від 21.20.2020 № 105/10/20 надав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером 6524184500:02:001:0789, яка розташована за межами населеного пункту в межах території Осокорівської сільської ради Нововоронцовського району Херсонської області (пункт 1.1 договору).

Відповідно до пунктів 2.1, 6 договору в оренду передається земельна ділянка із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 73,4651 га, у тому числі 73,4651 га пасовища. Земельна ділянка, яка передається в оренду, не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню.

Договір укладено на 7 років. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 (тридцять) днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (пункт 8 договору).

У пунктах 9,10 договору передбачено, що розмір річної орендної плати за земельну ділянку площею 73,4651 га визначений за результатами земельних торгів, складає 9 428,11 грн., що становить 8,08% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Орендна плата за перший рік користування земельною ділянкою, визначена за результатами земельних торгів, за винтком гарантійного внеску у розмірі 2 800,43 грн. підлягає сплаті переможцем торгів не пізніше трьох банківських днів з дня укладання договору і вноситься у грошовій формі у розмірі 6 627,68 грн. на відповідний поточний рахунок Осокорівської сільської ради Новоронцовського району Херсонської області.

Земельна ділянка передається в оренду за цільовим призначенням: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (пункт 15 договору).

Згідно з пунктом 21 договору на орендовану земельну ділянку встановлено наступні обмеження у використанні:

- використання земельної ділянки виключно з цільовим призначенням;

-використання земельної ділянки з урахуванням ст.. 37 ЗУ «Про охорону земель» (склад угідь на земельній ділянці представлений пасовищами);

-забороняється розорювання земельної ділянки, у зв`язку із тим, що склад угідь на земельній ділянці представлений пасовищами;

- право оренди не може бути предметом купівлі-продажу, застави, не може передаватися в суборенду та будь-яким іншим способом фізичним та юридичним особам та вноситись до статутного фонду.

Договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами. Право користування земельною ділянкою виникає з моменту державної реєстрації права користування відповідно до ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (пункт 36 договору).

Як вбачається з матеріалів справи, у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 23.10.2020 року за номером 38851136 зареєстровано право оренди ІП «ДРАЙФХОЛМ ФАРМІНГ».

Наказом ГУ Держгеокадастру у Херсонській області від 11.12.2020 № 40 «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» передано Новоронцовській селищній раді Новоронцовської територіальної громади Бериславського району (раніше Новоронцовського райнону) Херсонської області у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 1396,3695 га, згідно з переліком, у якому зазначені кадастрові номери земельних ділянок, їх місце розташування, площа, цільове призначення, відомості про обтяження речових прав на земельні ділянки, обмеження їх у використанні, що додається. Право власності на земельні ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права та оформлюється відповідно до ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

В подальшому, на запит прокуратури ГУ Держгеокадастру листом від 13.01.2022 року № 10-21-0.61-144/2-22 (Т. 1 а.с. 55-56) повідомило, що ділянка площею 99,0685 га з кадастровим номером 6524184500:02:001:0789 є землями сільськогосподарського призначення, які сформовано за результатами інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 05.06.2019 року № 476 «Про затвердження Порядку проведення інвентаризації земель та визнання такими, що втратили чинність деяких постанов КМУ» та наказів Держгеокадастру від 21.02.2019 року № 59 «Про проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності» та від 13.05.2019 року № 129 «Про деякі питання проведення заходу з інвентаризації земель державної власності».

Позов прокурора ґрунтується на тому, що спірна земельна ділянка незаконно, поза волею держави, з незаконною зміною цільового призначення була вилучена ГУ Держгеокадастру у Херсонській області з власності держави та постійного користування ДП «Великоолександрівське ЛМГ», що є підставою для визнання незаконними та скасування спірних наказів ГУ Держгеокадастру у Херсонській області в частині спірної земельної ділянки, визнання недійсним договору оренди, скасування рішення державних реєстраторів, усунення перешкод у користуванні майном шляхом повернення державі спірної земельної ділянки та скасування державної реєстрації.

У матеріалах справи також наявні наступні документи:

- лист Херсонського обласного управління лісового та мисливського господарства від 25.11.2021 за №01-04/118 відповідно до якого Управлінням опрацьовано звернення щодо інформації про належність до земель лісогосподарського призначення ділянок з кадастровими номерами 6524182000:02:001:0365 (площа - 125,8198 га), 6524182000:02:001:0373 (площа - 99,0685 га), 6524184500:02:001:0789 (площа 73,4651 га), що розташовані на території Золотобалківської та Осокорівської сільських рад, Бериславського району та зазначено, що зазначені земельні ділянки перетинаються (накладаються) на землі лісогосподарського призначення, які відповідно до Проєкту організації і розвитку лісового господарства державного підприємства «Великоолександрівське лісомисливське господарство» обліковуються в Гаврилівському лісництві:квартал 96, квартал 97, квартал 11. На виконання розпорядження голови Херсонської обласної державної адміністрації від 29.07.2021 №640 «Про проведення державної інвентаризації земель» проводиться інвентаризації земель лісогосподарського призначення Гаврилівського державного підприємства «Великоолександривіське лісомисливське господарство» та вході проведення геодезичних робіт виявлено невідповідності площі проінвентаризованих земельних ділянок державної власності лісогосподарського призначення, які знаходяться в постійному користуванні підприємства, матеріалам лісовпорядкування.

- лист ДП «Великокопанівське ЛМГ» від 03.02.2022 №02-29/9 у якому, зокрема, зазначено, що земельна ділянка із кадастровим номером 6524184500:02:001:0789 накладається орієнтованою площею 16,7 га на квартал 11 Гаврилівського лісництв. Вказана ділянка надана у користування ДП «Великоолександривіське лісомисливське господарство» ще під час створення. Великоолександрвської ЛМС, у відповідності до наказу Головного управління лісового господарства і лісозаготівлі при Раді Міністрів УРСР від 09.01.1961 року №327. Підтвердження входу до складу підприємства цих земельних ділянок є Карта-схема Гавриліського лісництва Великоолександрівського держлісгоспу від 1994 року.Жодних погоджень на вилучення зі складу земель лісогосподарського призначення або погодження меж проектів землеустрою чи технічної документації, вказаних ділянок ДП «Великоолександривіське лісомисливське господарство» не надавало;

- лист Українського державного проектного лісовпорядного виробничого об`єднання «Укрдержліспроект» (далі - ВО «Укрдержліспроект») від 29.12.2021 № 1187 із фрагментом з публічної кадастрової карти України з нанесеними межами кварталів та таксаційних виділів Гаврилівського лісництв ДП «Великоолександривіське лісомисливське господарство» лісовпорядкування 2015 року, з межами земельних ділянок згідно з поданими кадастровими номерами;

- лист ГУ Держгеокадастру у Миколаївській області від 13.01.2022 № 10-21-0.61-144/2-21 про надання інформації щодо земельних ділянок з кадастровими номерами 6524182000:02:001:0365, 6524182000:02:001:0373 та 6524184500:02:001:0789;

- лист Українського державного проектного лісовпорядного виробничого об`єднання «Укрдержліспроект» (далі - ВО «Укрдержліспроект») від 22.08.2022 № 25-1 із копією лісовпорядного Планшету №2 на якому відображено кВ.11 Гаврилівського лісництва, ДП «Великоолександривіське лісомисливське господарство»;

-лист Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 20.10.2022 №10-28.0.212-6864/2-22 та викопіювання з оптичного диску, на якому відображено розташування земельної ділянки з кадастровим номером 6524184500:02:001:0789;

-лист Українського державного проектного лісовпорядного виробничого об`єднання «Укрдержліспроект» (далі - ВО «Укрдержліспроект») від 28.12.2022 № 685 з фрагментом картаграфічних матеріалів з нанесеними межами кварталу №10-11 Гаврилівського лісництва, ДП «Великоолександривіське лісомисливське господарство» за матеріалами лісовпорядкування 2015 року та межами спірної земельної ділянки;

- графічне зображення від інженера-землевпорядника Доброва Д.В. та довідка про площу взаємного накладення земельної ділянки з кадастровим номером 6524184500:02:001:0789 та земель лісогосподарського призначення ДП «Великоолександривіське лісомисливське господарство».

Предметом розгляду у справі №916/1749/22, що розглядається, є позовні вимоги прокурора в особі Херсонської обласної військової адміністрації про визнання незаконним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 19.11.2019 року № 4845-СГ «Про затвердження документації із землеустрою щодо інвентаризації земель державної власності» в частині, що стосується визначення цією технічною документацією як земельної ділянки сільськогосподарського призначення ділянки площею 73,4651 га з кадастровим номером 6524184500:02:001:0789, яка розташована на території Бериславського району Херсонської області; визнання недійсним договору оренди земельної ділянки площею 73,4651 га з кадастровим номером 6524184500:02:001:0789, яка розташована на території Бериславського району Херсонської області, укладений 21.10.2020 року між Головним управлінням Держгеокадастру у Херсонській області (код ЄДРПОУ 39766281) та Іноземним підприємством «ДРАЙФХОЛМ ФАРМІНГ (код ЄДРПОУ 35039089), який зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 38851136 від 23.10.2020р.; скасування рішення державного реєстратора Милівської сільської ради Бериславського району Херсонської області Ковша М.В. (індексний номер рішення 54782680 від 26.10.2020) про державну реєстрацію права оренди Іноземного підприємства «ДРАЙФХОЛМ ФАРМІНГ (код ЄДРПОУ 35039089) на об`єкт нерухомого майна: земельну ділянку площею 73,4651 га з кадастровим номером 6524184500:02:001:0789, яка розташована на території Бериславського району Херсонської області з одночасним припиненням права оренди Іноземного підприємства «ДРАЙФХОЛМ ФАРМІНГ (код ЄДРПОУ 35039089) на об`єкт нерухомого майна: земельну ділянку площею 73,4651 га з кадастровим номером 6524184500:02:001:0789, яка розташована на території Бериславського району Херсонської області, номер запису про речове право: 38851136, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2129257665241, шляхом скасування державної реєстрації речового права; визнання незаконним та скасування пункту 1 наказу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 11.12.2020 № 40 «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» в частині, що стосується передачі Нововоронцовській селищній раді Нововоронцовської територіальної громади Бериславського району Херсонської області у комунальну власність земельної ділянки площею 73,4651 га з кадастровим номером 6524184500:02:001:0789, яка розташована на території Бериславського району Херсонської області; скасування рішення державного реєстратора Нововоронцовської селищної ради Херсонської області Молоткової І.Б. (індексний номер рішення 58276992 від 21.05.2021) про державну реєстрацію права комунальної власності Нововоронцовської селищної ради (код ЄДРПОУ 26283366) на об`єкт нерухомого майна: земельну ділянку площею 73,4651 га з кадастровим номером 6524184500:02:001:0789, яка розташована на території Бериславського району Херсонської області з одночасним припиненням права комунальної власності Нововоронцовської селищної ради (код ЄДРПОУ 26283366) на об`єкт нерухомого майна: земельну ділянку площею 73,4651 га з кадастровим номером 6524184500:02:001:0789, яка розташована на території Бериславського району Херсонської області, номер запису про право власності: 42073960, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2129257665241, шляхом скасування державної реєстрації права власності; зобов`язання Іноземного підприємства «ДРАЙФХОЛМ ФАРМІНГ» (код ЄДРПОУ 35039089) усунути перешкоди у користуванні майном шляхом повернення державі в особі Херсонської обласної державної адміністрації з правом постійного користування Державного підприємства «Великокопанівське лісомисливське господарство» земельної ділянки площею 17,0859 га, яка входить до складу земельної ділянки площею 73,4651 га з кадастровим номером 6524184500:02:001:0789 та знаходиться на території Бериславського району Херсонської області; усунення перешкод у здійсненні Херсонською обласною державною адміністрацією права власності на земельну ділянку площею 73,4651 га з кадастровим номером 6524184500:02:001:0789 шляхом скасування її державної реєстрації в Державному земельному кадастрі.

Скаржником за вимогами апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції фактично оскаржується в частині пунктів 2,8 та 9 зокрема, визнання незаконним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 19.11.2019 року № 4845-СГ «Про затвердження документації із землеустрою щодо інвентаризації земель державної власності» в частині, що стосується визначення цією технічною документацією як земельної ділянки сільськогосподарського призначення ділянки площею 73,4651 га з кадастровим номером 6524184500:02:001:0789, яка розташована на території Бериславського району Херсонської області; зобов`язанння усунення перешкоди у здійсненні Херсонською обласною державною адміністрацією права власності на земельну ділянку площею 73,4651 га з кадастровим номером 6524184500:02:001:0789 шляхом скасування її державної реєстрації в Державному земельному кадастрі та стягнення з Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області на користь Херсонської обласної прокуратури 17 367 гривень судового збору, з огляду на що, рішення суду переглядається в апеляційному порядку лише в межах зазначених доводів та вимог у відповідності до приписів ст. 269 Господарського процесуального кодексу України, відтак обставини правомірності задоволення Господарським судом Одеської області позовних вимог прокурора в іншій частині, колегією суддів Південно-західного апеляційного господарського суду не перевіряються.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.Відповідно до абз. 2, 3 ст. 1 Лісового кодексу України ліси України є національним багатством і за своїм призначенням та місце розташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах.

Відповідно до ст. 5 Лісового кодексу України до земель лісогосподарського призначення належать лісові землі, на яких розташовані лісові ділянки, та нелісові землі, зайняті сільськогосподарськими угіддями, водами й болотами, спорудами, комунікаціями, малопродуктивними землями тощо, які надані в установленому порядку та використовуються для потреб лісового господарства.

Віднесення земельних ділянок до складу земель лісогосподарського призначення здійснюється відповідно до земельного законодавства.

Згідно ч. 1 ст. 55 ЗК України визначено, що до земель лісогосподарського призначення належать землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовується для погреб лісового господарства.

Частиною 1 ст. 92 зазначеного кодексу встановлено, що право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Згідно зі ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території Україні', природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Статтею 7 Лісового кодексу України передбачено, що ліси, які знаходяться в межах території України, є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування з межах, визначених Конституцією України.

За ст.ст. 45, 47, 48, 54 Лісового кодексу України облік лісів включає збір та узагальнення відомостей, які характеризують кожну лісову ділянку за площею, кількісними та якісними показниками. Основою ведення обліку лісів матеріали лісовпорядкування.

Лісовпорядкування включає комплекс заходів, спрямованих на забезпечення ефективної організації та науково обґрунтованого ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання, підвищення екологічного та ресурсного потенціалу лісів, культури ведення лісового господарства, отримання достовірної і всебічної інформації про лісовий фонд України.

Лісовпорядкування є обов`язковим на всій території України та ведеться державними лісовпорядними організаціями за єдиною системою в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади з питань лісового господарства.

При вирішенні питання щодо перебування земельної лісової ділянки в користуванні державного лісогосподарського підприємства необхідно враховувати положення п. 5 розділу VIII Прикінцеві положення Лісового кодексу України, (що були чинні на момент виникнення спірних відносин якими визначено, що до одержання в установленому порядку державними лісогосподарськими підприємствами державних актів на право постійного користування земельними лісовими ділянками, документами, що підтверджують це право на раніше надані землі, є планово-картографічні матеріали лісовпорядкування.

Відповідно до вимог ч.ч. 1, 2, 7 ст. 20 Земельного кодексу - країни віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.

Зміна цільового призначення земельних ділянок природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, історико-культурного, лісогосподарського призначення, що перебувають у державній чи комунальній власності здійснюється за погодженням з Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.ч. 4, 8 ст. 122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених ч.8 цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Водночас, згідно з ч. 5 ст. 122 ЗК України обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.

Пунктом 4 ч. 1 ст. 31 Лісового кодексу України визначено, шо обласні державні адміністрації у сфері лісових відносин у межах своїх повноважень на їх території передають у власність, надають у постійне користування для ведення лісового господарства земельні лісові ділянки, що перебувають у державній власності, на відповідній території.

З аналізу зазначених норм вбачається, що землі лісового фонду, які за матеріалами лісовпорядкування знаходяться у користуванні державних лісогосподарських підприємств, належать до державної власності та перебувають у розпорядженні обласних державних адміністрацій.

Так, за даними Публічної кадастрової карти України (шари «Лісовий кадастр»/«Ліси») земельна ділянка площею 73,4651 га з кадастровим номером 6524184500:02:001:0789 перебуває в межах земель лісогосподарського призначення.

За інформацією Херсонського обласного управління лісового та мисливського господарства (лист від 25.11.2021 за № 01-04/118), ДП «Великоолександрівське ЛМГ» (лист від 03.02.2022 за № 02-29/9) вказана ділянка перетинається (накладається орієнтовною площею 16,7 га) на землі лісогосподарського призначення, які обліковуються в Гаврилівському лісництві у кварталі №11. Зазначене підтверджується Картою-схемою Гаврилівського лісництва Великолександрівського держлісгоспу від 1994 року. Ділянка надана у користування ДП «Великолександрівське ЛМГ» ще під час створення Великоолександрівської ЛМС у відповідності до наказу по Головному управлінню лісового господарства і лісозаготівлі при Раді Міністрів УРСР від 09.01.1961 року № 327.

Також ВО «Укрдержліспроект» повідомлено, що у 2019 році ними було передано Держгеокадастру України всю наявну інформацію щодо окружних меж лісогосподарських підприємств. Вказана інформація відображається на Публічній кадастровій карті України (шари «Лісовий кадастр»/«Ліси»).

Таким чином, віднесення спірної земельної ділянки до земель лісогосподарського призначення відбулося ще до проведення у 2019 році інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності.

Згідно з пунктом 5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України (далі - ЛК України), документами, що підтверджують право постійного користування на землі державного лісового фонду, є планово-картографічні матеріали лісовпорядкування. Планово-картографічні матеріали лісовпорядкування складаються на підставі натурних лісовпорядних робіт та камерального дешифрування аерознімків, містять детальну характеристику лісу. Перелік планово-картографічних лісовпорядкувальних матеріалів, методи їх створення, масштаби, вимоги до змісту та оформлення, якості виготовлення тощо регламентуються галузевими нормативними документами.

Порядок використання земель лісового фонду визначається законом.

Статтею 84 ЗК України визначено, що у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.

За приписами ст. 57 ЗК України земельні ділянки лісового фонду за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються у постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, а на умовах оренди іншим підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи, для ведення - лісового господарства, спеціального використання лісових ресурсів і для потреб мисливського господарства, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт тощо.

Статтями 35, 45, 47 ЛК України встановлено, що організація лісового господарства передбачає у тому числі і проведення лісовпорядкування.

Лісовпорядкування включає комплекс заходів, спрямованих на забезпечення ефективної організації та науково обґрунтованого ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання, підвищення екологічного та ресурсного потенціалу лісів, культури ведення лісового господарства, отримання достовірної і всебічної інформації про лісовий фонд України. Лісовпорядкування є обов`язковим на всій території України та ведеться державними лісовпорядними організаціями за єдиною системою є порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері лісового господарства.

Відповідно до ст. 94 ЛК України у матеріалах лісовпорядкування дається комплексна оцінка ведення лісового господарства, використання лісових ресурсів, користування земельними ділянками лісового фонду, розробляються основні положення організації розвитку лісового господарства.

Матеріали лісовпорядкування затверджуються державними органами лісового господарства за погодженням із місцевими радами народних депутатів та органами охорони навколишнього природного середовища. Вони є основою для організації ведення лісового господарства та використання лісових ресурсів постійними лісокористувачами.

Статтею З ЛК України визначено, що ліс - це сукупність землі, рослинності, є якій домінують дерева та чагарники, тварин, мікроорганізмів та інших природних компонентів, що є своєму розвитку біологічно взаємопов`язані, впливають один на одного і на навколишнє середовище.

Ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місцерозташуванням виконують переважно екологічні (водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні), естетичні, виховні та інші функції, мають обмежене експлуатаційне значення і підлягають державному обліку та охороні.

За ст. 48 ЛК України в матеріалах лісовпорядкування дається якісна і кількісна характеристика кожної лісової ділянки, комплексна оцінка ведення лісового господарства, що є основою для розроблення на засадах сталого розвитку проекту організації та розвитку лісового господарства відповідного об`єкта лісовпорядкування.

Проект організації та розвитку лісового господарства передбачає екологічно обгрунтоване ведення лісового господарства і розробляється відповідно до нормативно-правових актів, що регулюють організацію лісовпорядкування. У проекті організації та розвитку лісового господарства визначаються і обґрунтовуються основні напрями організації і розвитку лісового господарства об`єкта лісовпорядкування з урахуванням стану та перспектив економічного і соціального розвитку регіону.

Матеріали лісовпорядкування затверджуються в установленому порядку органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань лісового господарства за погодженням відповідно з органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища.

Затверджені матеріали лісовпорядкування є обов`язковими для ведення лісового господарства, планування і прогнозування використання лісових ресурсів.

Підсумовуючи викладене, колегія суддів звертає увагу, що при вирішенні питання щодо перебування земельної лісової ділянки в користуванні державного лісогосподарського підприємства необхідно враховувати положення п. 5 розділу VIII «Прикінцеві положення» ЛК України, якими визначено, що до одержання в установленому порядку державними лісогосподарськими підприємствами державних актів на право постійного користування земельними лісовими ділянками, документами, що підтверджують це право на раніше надані землі - є планово-картографічні матеріали лісовпорядкування.

До аналогічних правових висновків дійшов Верховний Суд України у постановах від 27.01.2015 у справі № 21-570ацс14, від 24.12.2014 у справі № 6-212цс14, від 25.01.2015 у справі № 6-224цс14 та Верховний Суд у постановах від 30.01.2018 у справі № 707/2192/15-ц, від 13.06.2018 у справі №278/1735/15-ц.

За таких обставин та положень законодавства ДП «Великоолександрівське ЛМГ» являється законним користувачем земель лісогосподарського призначення, до складу яких входить у тому числі ділянка площею 73,4651 га з кадастровим номером 6524184500:02:001:0789, передана в оренду ІП «ДРАЙФХОЛМ ФАРМІНГ» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Отже, вилучена ГУ Держгеокадастру з державного лісового фонду спірна земельна ділянка на момент її передачі в оренду та на теперішній час належить до земель державної власності лісогосподарського призначення, перебуває у постійному користуванні Д І Великоолександрівське ЛМГ та належить до земель державного лісового фонду, розпорядження якими на час їх передачі в оренду мала здійснювати Херсонська обласна державна адміністрація.

Як свідчать матеріали справи, Херсонською обласною державною адміністрацією як розпорядником земель лісового фонду не приймались будь-які рішення щодо відчуження спірної земельної ділянки, вказана ділянка вибула з володіння власника поза його волею.

З огляду на викладене, Головним управлінням Держгеокадастру у Херсонській області неправомірно вилучено спірну земельну ділянку із земель сільськогосподарського призначення та незаконно укладено з Іноземним підприємством «ДРАЙФХОЛМ ФАРМІНГ» договір оренди земельної ділянки площею 73,4651 га з кадастровим номером 6524184500:02:001:0789.

Частиною 5 ст. 116 ЗК України (в редакції на час передачі спірної ділянки в оренду) було визначено, що земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

Також на час виникнення спірних правовідносин згідно із вимогами ч. 1 ст. 123 ЗК України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснювалося Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою Міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування Рішення зазначених органів приймалося на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової ділянки (крім поділу та об`єднання).

Відповідно до ч. 2 ст. 20 ЗК України зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності проводилася органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймали рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Частиною сьомою цієї статті передбачалося, що зміна цільового призначення земельних ділянок природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, історико-культурного, лісогосподарського призначення, що перебували у державній чи комунальній власності, здійснювалося за погодженням з Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до вимог статей 57, 59 ЛК України (станом на 20.10.2020) зміна цільового призначення земельних лісових ділянок з метою їх використання в цілях, не пов`язаних з веденням лісового господарства, провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земельних ділянок у власність або надання у постійне користування відповідно до ЗК України.

Переведення земельних лісових ділянок до нелісових земель у цілях, пов`язаних з веденням лісового господарства, здійснюється без їх вилучення у постійного лісокористувача з дозволу органу виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, за погодженням з органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями.

Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об`єктів природоохоронного та історико-культурного призначення.

Порядок вилучення земельних ділянок врегульовано ст. 149 ЗК України, відповідно до якої на час виникнення спірних відносин земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, могли вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади та органів місцевого самоврядування на підставі та в порядку, передбачених цим кодексом.

Частинами другою та дев`ятою статті 149 ЗК України було визначено, що вилучення земельних ділянок, провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад, відповідно до їх повноважень.

Кабінет Міністрів України, зокрема, вилучав земельні ділянки державної власності, які перебували у постійному користуванні, - ріллю, багаторічні насадження для несільськогосподарських потреб, ліси для не лісогосподарських потреб.

Оскільки спірна ділянка та права на неї знаходиться на землях лісогосподарського призначення є об`єктом земельних правовідносин, то суб`єктний склад і зміст таких правовідносин має визначатися згідно з нормами земельного законодавства та лісового законодавства у частині використання й охорони лісового фонду (Постанова Великої Палати Верховного Суду України від 14.11.2018 р. № 183/1617/16).

Згідно із пунктом 5 статті 27 ЛК України Кабінет Міністрів у сфері лісових відносин передає у власність, надає у постійне користування для нелісогосподарських потреб земельні лісові ділянки, що перебувають у державній власності.

Згідно із пунктом 4 статті 31 ЛК України обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації у сфері лісових відносин у межах своїх повноважень передають у власність, надають у постійне користування для ведення лісового господарства земельні лісові ділянки, що перебувають у державній власності, на відповідній території.

З аналізу зазначених норм законодавства вбачається, що землі лісового фонду, які за матеріалами лісовпорядкування знаходяться у користуванні державних лісогосподарських підприємств, належать до державної власності та перебувають у розпорядженні обласних державних адміністрацій.

Вказане беззаперечно свідчить, що вилучена ГУ Держгеокадастру з державного лісового фонду спірна земельна ділянка на момент її передачі в оренду ІП «ДРАЙФХОЛМ ФАРМІНГ» та на теперішній час належить до земель державної власності лісогосподарського призначення, перебувала і на даний час перебуває у постійному користуванні ДП «Великоолександрівське ЛМГ» та належить до земель державного лісового фонду, розпорядження якими на час їх передачі в оренду для нелісогосподарських потреб мала здійснювати виключно Херсонська обласна державна адміністрація.

Вилучення для нелісогосподарських потреб спірної земельної ділянки державної власності, яка відноситься до земель лісогосподарського призначення та перебуває у постійному користуванні ДП «Великоолександрівське ЛМГ», і передання її в постійне користування для нелісогосподарських потреб належало до повноважень Кабінету Міністрів України.

У свою чергу ІП «ДРАЙФХОЛМ ФАРМІНГ» не могло отримати цю ділянку ні у постійне користування для лісогосподарських або нелісогосподарських потреб, оскільки не є суб`єктом такого права, ні отримати в оренду ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва без попередньої зміни її цільового призначення.

Відсутність спрямованого на відчуження земельної ділянки рішення повноважного органу державної влади Херсонської обласної державної адміністрації, означає, що держава як власник, не виявляла волю на вилучення та передачу у користування земельної ділянки.

Таким чином, ГУ Держгеокадастру в односторонньому та позасудовому порядку, поза межами компетенції, поза волею належного власника - держави, незаконно вилучено спірну ділянку площею 73,4651 га з кадастровим номером 6524184500:02:001:0789 із земель лісогосподарського призначення та постійного землекористування ДП «Великоолександрівське ЛМГ».

Також, як вбачається з матеріалів справи, за даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 16.07.2020 за Головним управлінням Держгеокадастру у Херсонській області зареєстровано право державної власності на земельну ділянку площею 73,4651 га з кадастровим номером 6524184500:02:001:0789.

Підстава для реєстрації права власності - наказ Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 19.11.2019 № 4845-СГ «Про затвердження документації із землеустрою щодо інвентаризації земель державної власності».

Таким чином, вищезазначеним наказом до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності включено земельну ділянку, частина якої відноситься до земель лісогосподарського призначення державної власності, чим по суті неправомірно змінено цільове призначення спірної земельної ділянки внаслідок порушення встановленої законом процедури такої зміни та передано в оренду як землі сільськогосподарського призначення.

В подальшому наказом ГУ Держгеокадастру від 11.12.2020 № 40 «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» Нововоронцовській селищній раді у комунальну власність передано земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 1396,3695 га згідно із переліком, у якому зазначені кадастрові номери ділянок та місце їх розташування.

До цього переліку увійшла і ділянка площею 73,4651 га з кадастровим номером 6524184500:02:001:0789, яка відноситься до земель лісогосподарського призначення, проте ГУ Держгеокадастру безпідставно віднесено до земель сільськогосподарського призначення.

Внаслідок передачі ділянки лісогосподарського призначення у комунальну власність порушено права та інтереси законного її власника - держави в особі Херсонської обласної державної адміністрації.

Способи захисту порушених прав встановлені статтею 20 Господарського кодексу України та статтею 16 Цивільного кодексу України до яких відноситься, зокрема, визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

За приписами ч. 1 ст. 21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов`язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв`язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі. Тобто, обов`язковою умовою визнання недійсним акта є не тільки невідповідність його чинному законодавству, але й порушення у зв`язку з цим прав та охоронюваних законом інтересів позивача.

Статтею 21 Земельного кодексу України визначено, що порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для:

а)визнання недійсними рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам;

б)визнання недійсними угод щодо земельних ділянок;

в)відмови в державній реєстрації земельних ділянок або визнання реєстрації недійсною;

г)притягнення до відповідальності відповідно до закону громадян та юридичних осіб, винних у порушенні порядку встановлення та зміни цільового призначення земель.

Згідно з ч. 2 ст. 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Одними із способів захисту прав на землю є визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, а також визнання угоди недійсною.

Відповідно до частини першої статті 393 ЦК України правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає закону і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.

За таких обставин наказ Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 19.11.2019 № 4845-СГ «Про затвердження документації із землеустрою щодо інвентаризації земель державної власності» в частині, що стосується визначення технічною документацією як землі сільськогосподарського призначення ділянки площею 73,4651 га з кадастровим номером 6524184500:02:001:0789, підлягає визнанню незаконним та скасуванню, оскільки виданий із порушенням порядку зміни цільового призначення земель.

Щодо усунення перешкод у здійсненні Херсонською обласною державною адміністрацією права власності на земельну ділянку шляхом скасування її державної реєстрації в Державному земельному кадастрі, колегія суддів зазначає наступне.

Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.

Відповідно до ст..1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами, про меліоративні мережі та складові частини меліоративних мереж. Державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.

Основними принципами, на яких базується Державний земельний кадастр, є зокрема, принцип об`єктивності, достовірності та повноти внесених відомостей.

Пунктом 107 Порядку введення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою КМУ № 1051 від 17.10.2012 (далі - Порядок) визначено, що державна реєстрація земельної ділянки здійснюється під час її формування за результатами складення документації із землеустрою після її погодження у встановленому порядку та до прийняття рішення про її затвердження органом державної влади або органом місцевого самоврядування (у разі, коли згідно із законом така документація підлягає затвердженню таким органом) шляхом відкриття Поземельної книги на таку земельну ділянку відповідно до пунктів 49-54 цього Порядку.

Частиною 1 ст. 15 Закону України «Про Державний земельний кадастр» передбачено, що до Державного земельного кадастру включаються такі відомості про земельні ділянки, зокрема кадастровий номер; місце розташування, у тому числі дані Державного адресного реєстру (за наявності); опис меж; площа; міри ліній по периметру; координати поворотних точок меж; відомості про інші об`єкти Державного земельного кадастру, до яких територіально (повністю або частково) входить земельна ділянка; цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); нормативна грошова оцінка.

Відповідно до ст.. 20 Закону України «Про Державний земельний кадастр» відомості Державного земельного кадастру є офіційними. Внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про об`єкти Державного земельного кадастру є обов`язковим.

Документи, які є підставою для внесення відомостей до Державного земельного кадастру, мають відповідати законодавству (ч.1 ст. 22 Закону України «Про Державний земельний кадастр»).

Більш того, державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви: перевіряє відповідність документів вимогам законодавства; за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації. Підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є, зокрема, невідповідність поданих документів вимогам законодавства; знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини (ч.ч. 5, 6 ст. 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр»).

Відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України, документами, що підтверджують право постійного користування на землі державного лісового фонду, є планово-картографічні матеріали лісовпорядкування. Планово-картографічні матеріали лісовпорядкування складаються на підставі натурних лісовпорядних робіт та камерального дешифрування дешифрування аерознімків, місять детальну характеристику лісу. Перелік планово-картографічних лісовпорядкувальних матеріалів, методи їх створення, масштаби, вимоги до змісту та оформлення, якості виготовлення тощо регламентуються галузевими нормативними документами.

Отже, при вирішенні питання щодо перебування земельної лісової ділянки в користуванні державного лісогосподарського підприємства необхідно враховувати положення п.5 розділу VIII «Прикінцеві положення» ЛК України, якими визначено, що до одержання в установленому порядку державними лісогосподарськими підприємствами державних актів на право постійного користування земельними лісовими ділянками, документами, що підтверджують це право на раніше надані землі, є планово-картографічні матеріали лісовпорядкування.

Так, в матеріалах справи міститься лист Українського державного проектного лісовпорядного виробничого об`єднання ВО «УКРДЕРЖЛІСПРОЕКТ» від 28.12.2022 №685, до якого додано фрагмент картографічних матеріалів з нанесеними межами кварталів №10-11 Гавриліського лісництва ДП «Великоолександрівське лісомисливське господарство» за матеріалами лісовпорядкування 2015 року та з урахуванням інформації Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (лист від 20.10.202 №10-28-0,212-6864/2-22,до якого додано лист ДП «Центр державного земельного кадастру» від 17.10.2022 №3-1514 та оптичний диск, на якому містяться цифрові зображення з відображенням розташування земельної ділянки з кайстровим номером 65241184500:02:001:0789 , копію планшету №2 Гаврилівського лісництва ДП «Великоолександрівське лісомисливське господарство», отриманого від ДП «Харківська лісовпорядна експедиція».

Інженером-землевпорядником Добровим Д.В. визначено площу взаємного накладення земель лісогосподарського призначення ДП «Великоолександрівське лісомисливське господарство» та межами земельної ділянки 65241184500:02:001:0789.

Згідно довідки та графічного зображення (додається) площа взаємного накладення становить 17,0859 га.

Зважаючи на те, що Головним Управлінням Держгеокадастру у Херсонській області незаконно здійснено розпорядження земельною ділянкою лісового фонду з числа земель державної власності, тому і державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 65241184500:02:001:0789 як земельна ділянка сільськогосподарського призначення, є такою що суперечить законодавству.

Окрім вищенаведених порушень, при здійсненні державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 65241184500:02:001:0789 в Державний земельний кадастр всупереч вимогам ст..ст. 18-20 Земельного кодексу України та фактичного виду використання земельної ділянки внесено відомості про вид використання земельної ділянки - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, проте частина земельної ділянки площею 17,0859 га відноситься до земель державної власності та перебуває у користуванні ДП «Великоолександрівське лісомисливське господарство».

Враховуючи вищевикладене, ДП «Великоолександрівське лісомисливське господарство» являється законним користувачем земель лісогосподарського призначення, власником яких є Херсонська обласна державна адміністрація, зокрема, ділянка площею 17,0859 га, яка входить до складу земельної ділянки площею 73,4651 га з кадастровим номером 65241184500:02:001:0789 та передана в оренду ІП «ДРАЙФХОЛМ ФАРМІНГ» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

При внесенні до Державного земельного кадастру відомостей про встановлення або зміну цільового призначення земельної ділянки належність земельної ділянки до відповідної функціональної зони визначається за даними Державного земельного кадастру. Відомості про цільове призначення земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру. Класифікатор видів цільового призначення земельних ділянок, видів функціонального призначення територій та співвідношення між ними, а також правила його застосування з визначенням категорій земель та видів цільового призначення земельних ділянок, які можуть встановлюватися в межах відповідної функціональної зони, затверджуються Кабінетом Міністрів України. Зазначені класифікатор та правила використовуються для ведення Державного земельного кадастру і містобудівного кадастру. Віднесення земельних ділянок до певних категорії та виду цільового призначення земельних ділянок має відповідати класифікатору та правилам, зазначеним в абзаці першому цієї частини (ч.ч.4,5 ст. 20 Земельного кодексу України).

Зміна цільового призначення земельних ділянок погоджується у разі якщо земельна ділянка перебуває у користуванні на правах постійного користування, оренди, емфітевзису, суперфіцію, у заставі - із землекористувачем, заставодержателем (ч.7 ст. 20 Земельного кодексу України).

За наведених обставин, незаконне формування земельної ділянки з кадастровим номером 65241184500:02:001:0789 з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського призначення на земельній ділянці державної власності лісогосподарського призначення, без вилучення земельної ділянки у постійного користувача, зміни цільового призначення земельної ділянки та подальша наявність відомостей про неї в Державному земельному кадастрі як земель сільськогосподарського призначення порушуватиме принцип об`єктивності, достовірності, повноти відомостей.

За положеннями ст. 15, 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу має право звернутися до суду, який може захистити цивільне право або інтерес у один із способів, визначених частиною першою ст. 16 Цивільного кодексу України, або й іншим способом, що встановлений договором або законом.

Під способами захисту суб`єктивних земельних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи правоохоронного характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на правопорушника.

У статті 391 ЦК України передбачено, що власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Способи захисту прав на земельні ділянки передбачено статтею 152 ЗК України, відповідно до якої власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків (частина 2).

Перелік способів захисту земельних прав викладений у ч.3 ст. 152 Земельного кодексу України, якою, зокрема, передбачено застосування інших, передбачених законом способів.

Таким чином, ГУ Держгеокадастру в односторонньому та позасудовому порядку, поза волею належного власника - держави, незаконно вилучено спірну ділянку площею 73,4651 га з кадастровим номером 6524184500:02:001:0789 із земель лісогосподарського призначення та постійного землекористування ДП «Великоолександрівське ЛМГ», передано в оренду як землі сільськогосподарського призначення, а подальшому у комунальну власність, про що в Державному земельному кадастрі здійснено відповідні записи.

У зв`язку з наведеним, колегія суддів погоджується з доводами прокурора, за якими, зокрема, саме визнання незаконними і скасування спірних наказів, а також скасування державної реєстрації спірної земельної ділянки призведе до припинення прав відповідачів на цю земельну ділянку та поновить права ДП «Великоолександрівське лісомисливське господарство» на користування землями державного лісового фонду. Аналогічний висновок викладено в постанові Верховного суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 20.12.2023 по справі №916/1517/22.

Щодо розподілу судових витрат.

Згідно ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

При цьому, відповідно п. 3 ч. 5, ч. 9 ст. 129 ГПК України під час вирішення питання про розподіл судових витрат суд враховує: поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо. У випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

В даному випадку, доцільно звернути увагу на принцип "належного урядування".

Принцип «належного урядування» не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість (див. зазначене вище рішення у справі «Москаль проти Польщі» (Moskal v. Poland),заява № 10373/05, пункт 73). Будь-яка інша позиція була б рівнозначною, inter alia, санкціонуванню неналежного розподілу обмежених державних ресурсів, що саме по собі суперечило б загальним інтересам (там само). З іншого боку, потреба виправити минулу «помилку» не повинна непропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу (рішення у справі «Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки» (Pincova and Pine v. the Czech Republic), заява № 36548/97, пункт 58). Іншими словами, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків (див. зазначене вище рішення у справі «Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia), пункту 74). Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (рішення у справах «Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки» (Pincova and Pine v. the Czech Republic), пункт 58, «Ґаші проти Хорватії» (Gashi v. Croatia), заява № 32457/05, пункт 40, «Трґо проти Хорватії» (Trgo v. Croatia), заява № 35298/04, пункт 67). У контексті скасування помилково наданого права на майно принцип «належного урядування» може не лише покладати на державні органи обов`язок діяти невідкладно, виправляючи свою помилку (наприклад, рішення у справі «Москаль проти Польщі» (Moskal v. Poland), пункту 69), а й потребувати виплати відповідної компенсації чи іншого виду належного відшкодування колишньому добросовісному власникові (зазначені вище рішення у справах «Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки» (Pincova and Pine v. the Czech Republic), пункт 53 та «Тошкуце та інші проти Румунії» (Toscuta and Others v. Romania), пункт 38).

Наприклад, у пунктах 70-71 рішення по справі «Рисовський проти України» (заява № 29979/04) Європейський Суд з прав людини, аналізуючи відповідність мотивування Конвенції, підкреслює особливу важливість принципу «належного урядування», зазначивши, що цей принцип передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (рішення у справах «Беєлер проти Італії» (Beyeler v. Italy), заява № 33202/96, пункт 120, «Онер`їлдіз проти Туреччини» (Oneryildiz v. Turkey), заява № 48939/99, пункт 128, «Megadat.com S.r.l. проти Молдови» (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), № 21151/04, пункт 72, «Москаль проти Польщі» (Moskal v. Poland), заява № 10373/05, пункту 51). Зокрема, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах «Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia), заява № 55555/08, пункт 74, «Тошкуца та інші проти Румунії» (Toscuta and Others v. Romania), заява № 36900/03, пункт 37) і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси (див. зазначені вище рішення у справах «Онер`їлдіз проти Туреччини» (Oneryildiz v. Turkey), пункт 128, та «Беєлер проти Італії» (Beyeler v. Italy), пункт 119).

Колегія суддів зазначає, що спір по даній справі виник внаслідок того, що ГУ Держгеокадастру своїми діями щодо проведення земельних торгів та укладанням спірного договору оренди заперечило належність вищевказаної ділянки до земель лісогосподарського призначення.

При цьому, в діях інших відповідачів по справі - Іноземного підприємства "ДРАЙФХОЛМ ФАРМІНГ" та Нововоронцовської селищної ради колегія суддів не вбачає протиправної поведінки. Протилежного скаржником не доведено.

З огляду на зазначене судова колегія наголошує, що доводи апелянта, викладені ним в апеляційній скарзі, не знайшли свого підтвердження під час апеляційного перегляду оскаржуваного рішення суду першої інстанції з мотивів, викладених апеляційним господарським судом за текстом постанови, а тому, не можуть слугувати підставами для скасування вірного по суті висновку, викладеного в оскаржуваному рішенні місцевого господарського суду.

Щодо посилань апелянта стосовно того, що суд першої інстанції не врахував висновки Великої Палати Верховного Суду викладеної у постанові від 05.10.2022 у справі №922/1830/19, які на думку скаржника, свідчать про те, що оскільки прокурором заявлено позовну вимогу про визнання незаконним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 19.11.2019 року № 4845-СГ «Про затвердження документації із землеустрою щодо інвентаризації земель державної власності» в частині земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 73,4651 га з кадастровим номером 6524184500:02:001:0789, то фактично в цій частині існує спір держави з державою, колегія суддів вважає їх безпідставними, з огляду на наступне.

У справі №922/1830/19 прокурор в інтересах держави звернувся з позовом до ГУ Держгеокадастру у Харківській області, ФГ «Скосогорівка» зокрема, про визнання незаконним та скасування наказу ГУ Держгеокадастру у Харківській області, яким повторно надано в оренду земельної ділянки фізичній особі без проведення земельних торгів.

В даній справі прокурор, як самостійний позивач, пред`явив, зокрема, вимогу про визнання незаконним та скасування наказу ГУ Держгеокадастру у Харківській області, відповідачем визначив ГУ Держгеокадастру у Харківській області. Отже, в частині цієї вимоги позов фактично пред`явлений державою (в особі прокурора) до неї самої ( в особі ГУ Держгеокадастру у Харківській області).

Суд при цьому дійшов висновків, що позивач у межах розгляду справи може посилатися, зокрема, на незаконність зазначеного наказу без заявлення вимоги про визнання його незаконним та скасування, оскільки такі рішення за умови їх невідповідності закону не зумовлюють правових наслідків, на які вони спрямовані.

Водночас необхідно зазначити, що у справі №922/1830/19 прокурор, як самостійний позивач, фактично вказував на порушення, допущені цим органом при прийнятті наказів та повторне надання в оренду фізичній особі без проведення земельних торгів, а не оспорював перевищення компетенції при наданні земельної ділянки в оренду та фактичну зміну цільового призначення без відповідної процедурі в інтересах власника.

У даній справі, 916/1749/22, прокурор пред`явив позов в інтересах держави в особі Херсонської обласної державної адміністрації (власника земель лісогосподарського призначення) до ГУ Держгеокадастру у Херсонській області, Іноземного підприємства "ДРАЙФХОЛМ ФАРМІНГ", Нововоронцовської селищної ради вказуючи на те, що ГУ Держгеокадастру у Херсонській області з перевищенням повноважень видало накази, якими спірну земельну ділянку лісогосподарського призначення без виключення та зміни цільового призначення передано в оренду Іноземному підприємству "ДРАЙФХОЛМ ФАРМІНГ" як землі сільськогосподарського призначення.

Доводи апелянта, що вказане порушення можна усунути шляхом поділу раніше сформованої земельної ділянки площею 73,4651 га з кадастровим 6524184500:02:001:0789 на дві: 17,0859 га та 56,3792 га колегія суддів вважає такими, що не відповідають вимогам закону, оскільки відповідно до ч.6 ст.79-1 Земельного кодексу України формування земельних ділянок шляхом поділу та об`єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок.

Поділ, об`єднання земельної ділянки, що перебуває у користуванні здійснюється за згодою землекористувача, заставодержателя. Справжність підпису на такій згоді засвідчується нотаріально.

У разі поділу земельної ділянки сформовані земельні ділянки зберігають своє цільове призначення.

Крім того, відповідно до ст.. 56 ЗУ «Про землеустрій» технічна документація із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок.

Технічна документація із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок розробляється за рішенням власників земельних ділянок за згодою заставодержателів, користувачів земельних ділянок.

Враховуючи, що відповідно до даних Державного земельного кадастру власником спірної земельної ділянки є Новоронцовська селищна рада, вказаний поділ не може бути визнано законним, оскільки власником земельної ділянки лісогосподарського призначення є Херсонська обласна державна адміністрація.

Таким чином, враховуючи наведені вище обставини, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо наявності правових підстав для задоволення позовних вимог прокурора та вважає, що рішення Господарського суду Одеської області від 06.07.2023 року у справі №916/1749/22 ухвалене з дотриманням норм матеріального права та вимог процесуального закону, з огляду на що підстав для його скасування або зміни не вбачається.

Обґрунтованим визнається рішення суду, ухвалене на основі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні і які відповідають вимогам закону про їх належність та допустимість, або обставин, що не підлягають доказуванню, а також якщо рішення містить вичерпні висновки суду, що відповідають встановленим на підставі достовірних доказів обставинам, які мають значення для вирішення справи.

Враховуючи наведене вище, судова колегія зазначає, що апеляційна скарга Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області не потребує задоволення, а рішення Господарського суду Одеської області від 06.07.2023 року у справі №916/1749/22 відповідає обставинам справи та ґрунтується на нормах матеріального права, які мають бути застосовані в даному випадку.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору за апеляційний перегляд судового рішення покладаються на скаржника.

Керуючись статтями 129, 269, 270, 275, 276, 281-284

Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

1.Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області залишити без задоволення.

2. Рішення Господарського суду Одеської області від 06.07.2023 року у справі №916/1749/22 залишити без змін.

Відповідно до ст.284 ГПК України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку протягом 20 днів, які обчислюються у відповідності до ст.288 ГПК України.

Повний текст постанови

складено 11.03.2024 року

Головуючий суддя С.І. Колоколов

Суддя Я.Ф. Савицький

Суддя А.І. Ярош

Дата ухвалення рішення07.03.2024
Оприлюднено13.03.2024
Номер документу117552234
СудочинствоГосподарське