Україна
БРОВАРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
провадження № 2/361/1419/24, cправа № 361/7672/23
22.01.2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
«22»січня 2024року м.Бровари Київської області
Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого - судді Василишина В.О.,
за участю секретаря судових засідань Бас Я.В.,
учасники справи:
позивач ОСОБА_1 ,
відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю «Юридична компанія «Асмунд»</a>,
третя особа ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Юридична компанія «Асмунд»</a>, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_2 , про розірвання договору, стягнення коштів та відшкодування моральної шкоди,
в с т а н о в и в:
У вересні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом, в якому просить розірвати договір № 05/08 про надання юридичних послуг від 05 серпня 2020 року, укладений між ним та Товариством з обмеженою відповідальністю «Юридична компанія «Асмунд» (далі ТОВ «ЮК «Асмунд»), стягнути з ТОВ «ЮК «Асмунд» на свою користь кошти за надані послуги у розмірі 1700 доларів США 00 центів, 3 % річних у розмірі 153 долари США 00 центів, пеню у розмірі 1700 доларів США 00 центів, а також моральну шкоду у розмірі 20000 грн. 00 коп.
В обґрунтування вимог зазначається, що 05 серпня 2020 року між ТОВ «ЮК «Асмунд» та ОСОБА_1 укладено договір № 05/08 про надання юридичних послуг, за умовами якого виконавець зобов`язується надати замовнику юридичну допомогу у підготовці та проведенні реєстраційних дій з приводу оформлення права власності на будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 на ОСОБА_2 та отриманні всіх необхідних документів на вищезазначений будинок, а замовник зобов`язується прийняти виконані виконавцем роботи та оплатити їх вартість.
Відповідно до пункту 4.1 договору вартість юридичної допомоги (послуг) становить суму грошових коштів у національній валюті України, що еквівалентно становить 2000 доларів США 00 центів на момент сплати таких грошових коштів на розрахунковий рахунок виконавця.
Термін виконання виконавцем договору становить 3 місяці з моменту здійснення замовником першого платежу (пункт 6.3) або діє до 31 грудня 2020 року.
Згідно з актом приймання-передачі грошових коштів від 17 серпня 2020 року замовник передав виконавцю грошову суму у розмірі 1700 доларів США 00 центів на виконання вказаного договору. Тобто виконавець повинен був виконати роботу та договором до
18 листопада 2020 року. З моменту оплати послуг, відповідач жодного разу не зателефонував позивачу, не поцікавився наявними документами на будинок, самостійно не отримав жодного документу. На момент звернення до суду зобов`язання ТОВ «ЮК «Асмунд» виконані не були.
11 травня 2023 року позивачем направлено відповідачу претензію, яка залишена без реагування. З підстав розірвання договору, стягнення коштів та відшкодування моральної шкоди позивач звернувся до суду.
Ухвалою суду від 08 вересня 2023 року вжито заходів забезпечення позову у даній справі.
Ухвалою суду від 25 вересня 2023 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_3 позовні вимоги підтримали, просили позов задовольнити.
Відповідач ТОВ «ЮК «Асмунд» у судове засідання представника не направив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Будучи належним чином та завчасно повідомленим про розгляд справи, відповідач правом подати відзив не скористався.
За загальним правилом частини першої статті 223Цивільного процесуальногокодексу України (далі ЦПК України) неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
З огляду на це та враховуючи одночасне існування умов, перелічених у частині першій статті 280 ЦПК України, визнавши достатніми наявні в справі матеріали для встановлення прав і взаємовідносин сторін, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача, який належно повідомлявся про судове засідання, у порядку заочного провадження із дотриманням встановлених законом вимог і постановити заочне рішення.
Третя особа ОСОБА_2 у судове засідання не з`явилася, 09 листопада 2023 року подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутність, в якій вказала, що позовні вимоги підтримує.
Вислухавши пояснення позивача та його представника, дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
З матеріалів справи вбачається, що 05 серпня 2020 року між ТОВ «ЮК «Асмунд» та ОСОБА_1 укладено договір № 05/08 про надання юридичних послуг.
Відповідно до пункту 1.1 договору в порядку та на умовах, визначених цим договором виконавець зобов`язується надати замовнику юридичну допомогу у підготовці та проведенні реєстраційних дій з приводу оформлення права власності на будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , на громадянку ОСОБА_2 та отриманні всіх необхідних документів на вищезазначений будинок, а замовник зобов`язується прийняти виконані виконавцем роботи та оплатити їх вартість.
Відповідно до пункту 4.1 договору вартість юридичної допомоги (послуг) становить суму грошових коштів у національній валюті України, що еквівалентно становить 2000 доларів США 00 центів на момент сплати таких грошових коштів на розрахунковий рахунок виконавця.
Пунктом 4.4 договору передбачено, що послуга (допомога) виконавцем вважаються наданими в повному обсязі в момент підписання сторонами акту приймання-передачі виконаних робіт та передачі всього пакету документів про право власності на будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно з пунктом 6.1 договору цей договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання сторонами і скріплення печатками сторін (у разі наявності печаток) та діє до 31 грудня 2020 року
Пунктом 6.3 договору передбачено, що термін виконання визначеної даним договором юридичної допомоги (послуг) замовнику виконавцем становить 3 місяці з моменту здійснення замовником першого платежу на розрахунковий рахунок виконавця.
17 серпня 2020 року між сторонами підписано акт приймання-передачі грошових коштів, за умовами якого виконавцем було отримано, а замовником передано грошову суму у розмірі 1700 доларів США 00 центів на виконання договору про надання юридичних послуг від
05 серпня 2020 року № 05/08.
11 травня 2023 року ОСОБА_1 направив на адресу ТОВ «ЮК «Асмунд» претензію
№ 11/05/2023.
Частиною першою статті 15Цивільного кодексуУкраїни (далі - ЦК України) передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до пункту 7 частини другої статті 16ЦК України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів може бути припинення правовідношення.
Кожна особа має право на ефективний засіб правового захисту, не заборонений законом. Тому, виходячи із загальних засад цивільного законодавства, у разі невизнання кредитором права боржника на припинення зобов`язання повністю або частково таке право підлягає захисту судом за позовом боржника шляхом припинення правовідношення повністю або частково на підставі пункту 7 частини другої статті 16 ЦК України.
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (стаття 629 ЦК України).
За положеннями статті 526ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з частиною першою статті 610ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Частина перша статті 611ЦК України визначає, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: 1) припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; 2) зміна умов зобов`язання; 3) сплата неустойки; 4) відшкодування збитків та моральної шкоди.
Згідно зі статтею 651ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до частини другої статті 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Згідно з частиною першою статті 905ЦК України строк договору про надання послуг встановлюється за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено законом або іншими нормативно-правовими актами.
Строк дії договору про надання юридичних послуг визначений до 31 грудня 2020 року.
При цьому розірваним може бути лише договір, який діє (строк/термін дії якого не закінчився), у зв`язку з чим вимога позивача про розірвання договору є необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.
Кошти сплачені позивачем за договором про надання юридичних послуг підлягають поверненню позивачу, так як відповідач в обумовлений договором строк не виконав взяті на себе зобов`язання щодо надання юридичної допомоги у підготовці та проведенні реєстраційних дій з приводу оформлення права власності на будинок. З акту приймання-передачі коштів від
17 серпня 2020 року вбачається, що на виконання умов договору про надання юридичних послуг позивачем сплачено відповідачу грошові кошти у розмірі 17000 доларів США 00 центів. Вказані кошти підлягають поверненню у валюті сплаченій за договором.
Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом (частина друга статті 625 ЦК України).
З урахуванням вимог статті 625 ЦК України позивач має право на отримання 3 % річних, що складає 153 долари США 00 центів.
Щодо вимоги про стягнення пені за прострочення надання послуг у розмірі 1700 доларів США 00 центів, то вимоги позивачем у цій частині обґрунтовані частиною п`ятою статті
10 Закону України « Про захист прав споживачів».
Законом України«Про захистправ споживачів» врегульовані договірні відносини за участі споживача.
Згідно з частиною п`ятою статті 10 Закону України «Про захист прав споживачів», у разі коли виконавець не може виконати (прострочує виконання) роботу (надання послуги) згідно з договором, за кожний день (кожну годину, якщо тривалість виконання визначено у годинах) прострочення споживачеві сплачується пеня у розмірі трьох відсотків вартості роботи (послуги), якщо інше не передбачено законодавством. Якщо вартість роботи (послуги) не визначено, виконавець сплачує споживачеві неустойку в розмірі трьох відсотків загальної вартості замовлення. Вкладник за договором депозиту є споживачем фінансових послуг, а банк - їх виконавцем, який несе відповідальність за неналежне надання цих послуг.
Отже, пеня, передбачена частиною п`ятою статті 10Закону «Прозахист правспоживачів» застосовується в разі порушення виконання договірного зобов`язання на користь споживача.
Однак, після припинення договору про надання юридичних послуг між сторонами не існує споживчих правовідносин, а до грошового зобов`язання зі сплати коштів, застосовуються приписи статті 625ЦК України у разі його невиконання.
Щодо вимоги про стягнення моральної шкоди.
Згідно з приписами частини першої статті 1167ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.
Моральна шкода відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, та не пов`язана з розміром цього відшкодування. Моральна шкода відшкодовується одноразово, якщо інше не встановлено договором або законом (частини четверта та п`ята статті 23 ЦК України).
Розмір відшкодування моральної (немайнової) шкоди суд визначає залежно від характеру та обсягу страждань (фізичних, душевних, психічних тощо), яких зазнав позивач, характеру немайнових втрат (їх тривалості, можливості відновлення тощо) та з урахуванням інших обставин.
Відповідно до висновку Великої Палати Верховного Суду, викладеного у постанові від
01 вересня 2020 року у справі № 216/3521/16-ц, вирішуючи спір щодо відшкодування моральної шкоди за порушення споживчого договору суди мають враховувати, що моральна шкода за порушення цивільно-правового договору як спосіб захисту суб`єктивного цивільного права може бути компенсована і в тому разі, якщо це прямо не передбачено законом або тим чи іншим договором, і підлягає стягненню на підставі статей 16 та 23 ЦК Україниі статтями 4 та 22Закону України«Про захистправ споживачів» навіть у тих випадках, коли умовами договору право на компенсацію моральної шкоди не передбачено.
Таким чином, 01 вересня 2020 року Велика Палата Верховного Суду сформувала правовий висновок про те, що виходячи з положень статей 16 та 23ЦК України та змісту права на відшкодування моральної шкоди в цілому як способу захисту суб`єктивного цивільного права, компенсація моральної шкоди повинна відбуватися у будь-якому випадку її спричинення - право на відшкодування моральної (немайнової) шкоди виникає внаслідок порушення права особи незалежно від наявності спеціальних норм цивільного законодавства.
Суд враховує, що позивачу протиправними діями відповідача спричинена моральна шкода, яка полягає у душевних хвилюваннях, заплативши відповідачу значну суму коштів позивач розраховував на належне виконання умов договору, разом з тим, змушений був вживати заходів для повернення коштів шляхом звернення у тому числі і до суду, тому є наявність підстав для покладання на відповідача відповідальності у вигляді відшкодування моральної шкоди. Разом з тим, розмір моральної шкоди має бути не більшим, ніж достатньо для розумного задоволення потреб потерпілої особи і не повинен приводити до її безпідставного збагачення. Заявлений позивачем розмір моральної шкоди виходить за межі принципу розумності та справедливості. З урахуванням викладеного суд вважає за доцільне визначити моральну шкоду у розмірі 10000 грн. 00 коп.
У даному випадку стягнення з відповідача на користь держави підлягає судовий збір у розмірі 2147 грн. 20 коп. (за вимогу про стягнення коштів 1073 грн. 60 коп. та за вимогу про стягнення моральної шкоди 1073 грн. 20 коп.)
Керуючись статтями 141, 263-265, 280-282 ЦПК України, Броварський міськрайонний суд Київської області,
в и р і ш и в:
Позов задовольнити частково.
Стягнути на користь ОСОБА_1 з Товариства з обмеженою відповідальністю «Юридична компанія «Асмунд»</a> заборгованість за договором про надання юридичних послуг № 05/08 від 05 серпня 2020 року у розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) доларів США 00 центів, 3 % річних у розмірі 153 (сто п`ятдесят три) долари США 00 центів, моральну шкоду у розмірі 10000 (десять тисяч) грн. 00 коп.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Юридична компанія «Асмунд»</a> на користь держави судовий збір у розмірі 2 147 (дві тисячі сто сорок сім) грн. 20 коп.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Учасники справи:
позивач ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 );
відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю «Юридична компанія «Асмунд»</a> (місцезнаходження: 33003, місто Рівне, вулиця Гагаріна, 30, код ЄДРПОУ: 39956392);
третя особа ОСОБА_2 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ).
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивачем рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя В.О.Василишин
Суд | Броварський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 22.01.2024 |
Оприлюднено | 13.03.2024 |
Номер документу | 117573510 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Броварський міськрайонний суд Київської області
Василишин В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні