ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.03.2024м. ДніпроСправа № 904/6448/23
Суддя Господарського суду Дніпропетровської області Панна С.П. при секретарі судового засідання Скородумовій Л.В., розглянувши матеріали справи
за позовом Комунального підприємства "ТЕПЛОЕНЕРГО" Дніпровської міської Ради, 49081, м.Дніпро, проспект Слобожанський, будинок 29, код ЄДРПОУ 32688148
до Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями "АДРЕСЪ", 49044, м.Дніпро, вул.Володимира Вернадського, б.15Б-2, кв.1, код ЄДРПОУ 32701804
про стягнення заборгованості за Договором про постачання теплової енергії № 090473 від 03.02.2021 р.
Представники сторін:
від позивача: Ганжа Михайло Геннадійович, посвідчення №2842 від 22.01.2021р., адвокат
від відповідача: не з`явився
СУТЬ СПОРУ:
Комунальне підприємство "ТЕПЛОЕНЕРГО" Дніпровської міської Ради звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями "АДРЕСЪ" про стягнення заборгованості за теплопостачання в розмірі 840 132,29 грн., з яких: основний борг - 682 602,63 грн., 3% річних - 29 203,08грн., інфляційні збитки - 115 816,83 грн., пеня - 12 509,75 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням умов договору про постачання теплової енергії № 090473 від 03.02.2021р. в частині оплати за надані послуги.
Ухвалою суду від 11.12.2023р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 27.02.2024р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 12.03.2024р.
Відповідач не скористався своїм правом, не направив до суду відзив на позовну заяву. Про розгляд справи відповідач повідомлявся рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення - ухвали суду від 11.12.2023р. Направлена судом на адресу відповідача ухвала про порушення провадження повернута підприємством зв`язку з відміткою "Укрпошти" "за закінченням терміну зберігання".
Згідно до п.4 ч.6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.
Суд звертає увагу, що адреса, зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань є офіційним місцезнаходженням відповідача. Отже, якщо відповідач за власним волевиявленням не скористався правом отримати кореспонденцію, а тому відповідач вважається таким, що повідомлений про розгляд справи.
У разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії направлено судом за належною адресою, тобто повідомленою суду стороною, і повернуто підприємством зв`язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії. Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 16.05.2018 у справі №910/15442/17 та від 04.12.2018 у справі №921/32/18.
Крім того, Верховний Суд в постанові від 18.03.2021 у справі №911/3142/19 зазначив, що направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, а, у даному випадку, суду (близька за змістом правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі №800/547/17, постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.11.2019 у справі №913/879/17, від 21.05.2020 у справі №10/249-10/19, від 15.06.2020 у справі №24/260-23/52-б).
Отже, відповідач вважається таким, що повідомлений про відкриття провадження у справі належним чином.
Згідно з частиною дев`ятою статті 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
В судове засідання з`явився представник позивача. Відповідач в судове засідання не з`явився, про місце, день та час судового засідання був належним чином повідомлений.
В судовому засіданні 12.03.2024р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
03.02.2021р. між Комунальним підприємством "ТЕПЛОЕНЕРГО" Дніпровської міської Ради (надалі - виконавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями "АДРЕСЪ" (надалі - споживач) був укладений договір № 090473 про надання послуги з постачання теплової енергії.
Пунктом 1 договору передбачено, що виконавець зобов`язується надавати споживачеві послугу з постачання теплової енергії для потреб опалення (далі - послуга) відповідної якості та в обсязі відповідно до теплового навантаження, а споживач зобов`язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати надану послугу в строки і на умовах, що визначені цим договором.
Відповідно до пунктів 3 - 5 договору місце надання послуг з постачання теплової енергії - вул.Мусліма Магомаєва, буд. 19, вул.Володимира Вернадського, буд. 15Б, вул. Володимира Вернадського, буд. 15; опалювальна площа (об`єм) об`єкту, теплове навантаження на об`єкт тепло споживання зазначені в додатку 2 до договору.
У будівлі відсутній індивідуальний тепловий пункт.
Об`єкт теплоспоживання обладнано вузлом (вузлами) комерційного обліку теплової енергії. Місце встановлення вузла (вузлів) обліку на ж/б по вул.Мусліма Магомаєва, буд.19, вул.Володимира Вернадського, буд. 15Б без приладу обліку на будівлю по вул. Володимира Вернадського, буд. 15.
Пунктом 12 встановлено, що обсяг послуги з постачання теплової енергії здійснюється за показниками вузлів комерційного обліку. Одиницею виміру обсягу спожитої послуги є гігакалорія (Гкал). Для переведення одиниць застосовуються коефіцієнти: 1ГДж = 0,23885Гкал, 1МВт = 0,8598 Гкал. Розподіл обсягу теплової енергії, спожитої у будинку, згідно з вимогами Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» здійснює виконавець.
Відповідно до пунктів 18, 19 договору передбачено, що зняття показань засобів вимірювальної техніки вузла (вузлів) комерційного обліку теплової енергії щомісячно здійснюється споживачем, крім випадків, коли це проводиться виконавцем за допомогою дистанційних систем без присутності споживача.
Період звітності для занесення споживачем показників вузлів комерційного обліку щомісячно відображається на сайті виконавця після внесення показників вузла (вузлів) комерційного обліку в особистому кабінеті споживача, дата та час виконавцем фіксується автоматично.
У разі відсутності інформації про показання вузла (вузлів) комерційного обліку та/або недопущення споживачем виконавця до вузла (вузлів) комерційного обліку для зняття показань засобів вимірювальної техніки для визначення обсягу теплової енергії, спожитої в будівлі, визначається середній обсяг споживання теплової енергії в будівлі протягом попереднього опалювального періоду, а у разі відсутності такої інформації - за фактичний час споживання протягом поточного опалювального періоду, але не менше 30днів.
Після відновлення надання показань вузлів комерційного обліку виконавець зобов`язаний провести перерахунок споживачу.
Перерахунок споживачу проводиться у тому розрахунковому періоді, в якому було отримано в установленому порядку інформацію про невідповідність обсягу, але не більше ніж за 12 календарних місяців.
Згідно з пунктом 21 договору споживач вносить плату виконавцю, яка складається з плати за послугу, що розраховується виходячи з розміру затвердженого тарифу па послугу та обсягу спожитої послуги.
Внески за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку послуги включаються до плати виконавцю і в рахунку відображаються окремо.
У разі застосування двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії плата за послугу з постачання теплової енергії визначається як сума плати, розрахованої виходячи з умовно-змінної частини тарифу (протягом опалювального періоду) та обсягу споживання або за нормою споживання, встановленою органом місцевого самоврядування, що підлягає щомісячному коригуванню виконавцем послуги за фактичною кількістю годин постачання теплової енергії та фактичною середньомісячною температурою зовнішнього повітря (у випадку, визначеному Законом України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання»), а також умовно-постійної частини тарифу (протягом року).
Плата за абонентське обслуговування - платіж, який споживач сплачує виконавцю комунальної послуги за договором про надання комунальних послуг у багатоквартирному будинку для відшкодування витрат виконавця, пов`язаних з укладенням договору про надання комунальної послуги, здійсненням розподілу обсягу спожитих послуг між споживачами та стягненням плати за спожиті комунальні послуги, а у випадках, визначених Закону України «Про житлово-комунальні послуги», також і витрати на обслуговування приладів - розподілювачів теплової енергії та/або вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги у об`єктів теплоспоживання багатоквартирного будинку.
Відповідно до пункту 22 договору тариф на послугу з постачання теплової енергії, що споживається згідно з цим договором, встановлюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг України (НКРЕКП). Станом на дату укладення цього договору відповідно з постановою НКРЕКП від 30.11.2020 №2257 «Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.01.2020 №90 "Про встановлення тарифів на послугу з постачання теплової енергії, її виробництво, транспортування, постачання КП «Теплоенерго» затверджено тариф, який складає: 1 Гкал - 1345,11грн (без ПДВ), 1614,13грн (з ПДВ).
У разі прийняття уповноваженим органом рішення про зміну ціни/тарифу на послугу, виконавець у строк. що не перевищує 15 днів з дати введення їх у дію, повідомляє про це споживачу з посиланням на рішення відповідних органів на офіційному сайті підприємства позивача або в друкованих засобах масової інформації.
У разі зміни зазначеного тарифу протягом строку дії цього договору, новий розмір тарифу застосовується з моменту його введення в дію без внесення сторонами додаткових змін до цього договору. За потребою споживача сторони можуть укладати додаткову угоду до договору про зміну тарифу.
В пункті 24 договору визначено, що виконавець формує та не пізніше 15 числа місяця, наступного за розрахунковим, надає рахунок на оплату послуги та акт приймання - передачі (в 2-х примірниках) по формі додатку № 4 до договору на паперовому носії за адресою виконавця послуг (в окремих випадках надає за допомогою поштового чи електронного зв`язку).
Рахунок на оплату спожитої послуги та акт прийому - передачі надасться не пізніше ніж за 10днів до граничного строку внесення плати за спожиту послугу.
Отриманий акт прийому-передачі споживач або представник споживача повинен підписати, оформити належним чином та повернути на адресу виконавця на протязі 10 днів з дати отримання. Датою отримання акту вважається:
1) при отриманні за адресою виконавця - дата вручення представнику споживача:
2) при направленні рекомендованим листом - дата, зазначена у відбитку поштового штемпеля на документі, що зроблений поштовим відділенням та підтверджує відправлення, з урахуванням поштового пробігу документа (містом - 3дні, областю - 5днів, Україною - 7 днів). При поверненні підприємством зв`язку рекомендованого листа з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, вважається, що споживач повідомлений про направлені документи:
3) при направлені електронною поштою - дата, зафіксована при відправленні листа з електронної пошти виконавця.
У разі неотримання виконавцем підписаного акту прийому-передачі або обґрунтованих заперечень, його не підписання у вищезазначений термін, акт вважається погодженим і є підставою для проведення остаточних розрахунків за зазначений в ньому розрахунковий період.
В пункті 48 Договору зазначено, що рахунки, акти прийому-передачі надаються споживачу: на адресу м.Дніпро, вул.Глінки, 15а, кім.301.
Відповідно до пункту 25 договору споживач здійснює оплату за цим договором щомісяця після одержання акту прийому-передачі та рахунку від виконавця продовж 5 банківських днів, але не пізніше 25 числа місяця наступного за розрахунковим періодом, що є граничним строком внесення плати за спожиту послугу.
В пунктах 27, 28 договору зазначено, що під час здійснення оплати споживач зобов`язаний зазначити помер та дату договору, номер особистого рахунку, розрахунковий період, за який вона здійснюється, та призначення платежу (плата виконавцю, сплата пені, штрафів).
У разі коли споживачем не визначено розрахунковий період або, коли за зазначений споживачем період виникла переплата, виконавець має право зарахувати такий платіж (його частину в розмірі переплати) в рахунок заборгованості споживача за минулі розрахункові періоди, якщо така є, а якщо такої немає, в рахунок майбутніх платежів споживача, починаючи з найближчих періодів (розрахункових місяців) до дати здійснення платежу.
Виконавець не має права зараховувати плату за послугу в рахунок погашення пені та штрафів, нарахованих споживачеві.
Плата за послугу не нараховується за час перерв, визначених частиною першою статті 16 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Споживач не звільняється від оплати послуги, отриманої ним до укладення відповідного договору, за період тимчасової відсутності в приміщенні (об`єкті нерухомого майна) споживача та у разі самовільного (без дотримання встановленої законодавством процедури відключення (відокремлення) об`єкту теплоспоживання від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання).
Пунктом 34 Договору передбачено, що у разі несвоєчасного здійснення платежів Споживач зобов`язаний сплатити пеню в розмірі не більше 0.01% суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 % загальної суми боргу. Нарахування пені починається з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку внесення плати за послугу.
Згідно з пунктом 40 договору, цей договір набирає чинності з моменту його підписання і діє протягом року.
Умови цього договору застосовуються до відносин між сторонами, які виникли з дати підключення об`єкту за адресою: вул. Володимира Вернадського, буд. 15 до його підписання (частина 3 ст. 631 Цивільного кодексу України та ст. 180 Господарського кодексу України)
В пункті 41 договору зазначено, що якщо за один місяць до закінчення строку дії договору жодна із сторін не повідомить письмово іншій стороні про припинення, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк.
Згідно з пунктами 44 - 46 договору у разі зміни даних, зазначених у розділі «Реквізити і підписи сторін» договору, сторона повідомляє іншій стороні у семиденний строк з дати настання події письмово чи в інший спосіб, що гарантує доведення такої інформації до сторін.
Цей договір може бути розірвано за згодою сторін та у випадку зміни власника (користувача) на підставі наданих споживачем документів про звільнення приміщення (договір купівлі - продажу, акт прийому - передачі та ін.).
Цей договір може бути розірвано на вимогу споживача, який повідомляє виконавця не менше ніж за один місяць до дати розірвання договору, за умови документального підтвердження здійснення технічного припинення теплопостачання (за наявності дозвільної документації, відповідно до наказу Мінрегіону №169 від 26.07.2019).
Факт отримання відповідачем теплової енергії підтверджений актами прийому-передачі теплової енергії, а саме:
- акт за договором № 090473 від 30.11.2020 року прийому-передачі теплової енергії, згідно якого відповідачу поставлено 2,26406 + 2,97775 Гкал теплової енергії на суму 6 891,07 грн.;
- акт за договором № 090473 від 31.12.2020 року прийому-передачі теплової енергії, згідно якого відповідачу поставлено 1,00555 + 2,0111 + 3,40819 + 1,7041 Гкал теплової енергії на суму 12 309,65 грн.;
- акт за договором № 090473 від 31.01.2021 року прийому-передачі теплової енергії, згідно якого відповідачу поставлено 4,40097 + 7,60006 Гкал теплової енергії на суму 19 371,25 грн.;
- акт за договором № 090473 від 28.02.2021 року прийому-передачі теплової енергії, згідно якого відповідачу поставлено 4,27433 + 6,89098 Гкал теплової енергії на суму 18 022,29 грн.;
- акт за договором № 090473 від 31.03.2021 року прийому-передачі теплової енергії, згідно якого відповідачу поставлено 3,91315 + 6,73296 Гкал теплової енергії на суму 17 184,22 грн.;
- акт за договором № 090473 від 30.04.2021 року прийому-передачі теплової енергії, згідно якого відповідачу поставлено 1,38481 + 2,24343 Гкал теплової енергії на суму 5 856,45 грн.;
- акт за договором № 090473 від 30.11.2021 року прийому-передачі теплової енергії, згідно якого відповідачу поставлено 0,31031 + 1,61233 + 0,28867 + 4,41295 Гкал теплової енергії на суму 44 424,11грн.;
- акт за договором № 090473 від 31.12.2021 року прийому-передачі теплової енергії, згідно якого відповідачу поставлено 2,40222 -4,41295 -0,28867 + 0,97088 + 3,37463 + 4,01741 -0,429037 -0,71751 Гкал теплової енергії на суму 32 526,54 грн.;
- акт за договором № 090473 від 31.01.2022 року прийому-передачі теплової енергії, згідно якого відповідачу поставлено 4,25709 + 9,68614 Гкал теплової енергії на суму 95 884,53 грн.;
- акт за договором № 090473 від 28.02.2022 року прийому-передачі теплової енергії, згідно якого відповідачу поставлено 2,75382 + 6,50855 Гкал теплової енергії на суму 63 695,28 грн.;
- акт за договором № 090473 від 31.03.2022 року прийому-передачі теплової енергії, згідно якого відповідачу поставлено 3,26459 + 7,13398 Гкал теплової енергії на суму 71 508,67 грн.;
- акт за договором № 090473 від 30.11.2022 року прийому-передачі теплової енергії, згідно якого відповідачу поставлено 2,53673 + 4,26644 Гкал теплової енергії на суму 46 783,89 грн.;
- акт за договором № 090473 від 31.12.2022 року прийому-передачі теплової енергії, згідно якого відповідачу поставлено 3,3452 + 5,41571 Гкал теплової енергії на суму 60 246,85 грн.;
- акт за договором № 090473 від 31.01.2023 року прийому-передачі теплової енергії, згідно якого відповідачу поставлено 3,23281 + 5,99267 Гкал теплової енергії на суму 63 441,59 грн.;
- акт за договором № 090473 від 28.02.2023 року прийому-передачі теплової енергії, згідно якого відповідачу поставлено 4,1613 + 6,98193 Гкал теплової енергії на суму 76 629,54 грн.;
- акт за договором № 090473 від 31.03.2023 року прийому-передачі теплової енергії, згідно якого відповідачу поставлено 2,56023 + 4,39458 Гкал теплової енергії на суму 47 826,70 грн.
Згідно реєстру вручення рахунків КП "Теплоенерго" представником споживача нарочно були отримані наступні документи:
- рахунок та акт прийому-передачі теплової енергії № 090473 за листопад 2020 та інформаційний лист - 15.12.2020;
- рахунок та акт прийому-передачі теплової енергії № 090473 за грудень 2020 - 15.01.2021;
- рахунок та акт прийому-передачі теплової енергії № 090473 за січень 2021 - 17.02.2021;
- рахунок та акт прийому-передачі теплової енергії № 090473 за лютий 2021 - 16.03.2021;
- рахунок та акт прийому-передачі теплової енергії № 090473 за березень 2021 - 19.04.2021;
- рахунок та акт прийому-передачі теплової енергії № 090473 за квітень 2021 - 13.05.2021;
- рахунок та акт прийому-передачі теплової енергії № 090473 коригування нарахувань - 15.06.2021;
- рахунок та акт прийому-передачі теплової енергії № 090473 за листопад 2021 - 15.12.2021;
- рахунок та акт прийому-передачі теплової енергії № 090473 за грудень 2021 - 18.01.2022;
- рахунок та акт прийому-передачі теплової енергії № 090473 за січень 2022 - 18.02.2022;
- рахунок та акт прийому-передачі теплової енергії № 090473 за лютий 2022 - 21.03.2022;
- рахунок та акт прийому-передачі теплової енергії № 090473 за березень 2022 - 19.04.2022;
- рахунок та акт прийому-передачі теплової енергії № 090473 за листопад 2022 - 14.12.2022;
- рахунок та акт прийому-передачі теплової енергії № 090473 за грудень 2022 - 18.01.2023;
- рахунок та акт прийому-передачі теплової енергії № 090473 за січень 2023 - 21.02.2023;
- рахунок та акт прийому-передачі теплової енергії № 090473 за лютий 2023 - 21.03.2023.
Всі розрахунки здійснювались відповідно до встановлених, постановами НКРЕКП № 632 від 17.03.2020, № 2257 від 30.11.2020, рішеннями Виконкому Дніпровської міської ради № 1103 від 19.10.2021, рішенням Дніпровської міської ради № 1137 від 29.10.2021, № 1103 від 19.10.2021, № 1157 від 19.11.2021, № 802 від 20.09.2022.
Довідки про розподіл фактично спожитої теплової енергії по приладу обліку встановленого на ж/б по вул. В. Вернадського, буд.15Б та Довідки про розподіл фактично спожитої теплової енергії по приладу обліку встановленого на ж/б по вул. Мусліма Магомаєва, буд. 19, вбачається загальне
споживання в Гкал згідно приладу обліку відповідача, яке підтверджується:
- актами споживання теплової енергії за адресою вул. В. Вернадського, буд. 15Б: з 01.11.2020 по 23.11.2020, з 23.11.2020 по 17.12.2020, з 17.12.2020 по 19.01.2021, з 19.01.2021 по 18.02.2021, з 18.02.2021 по 19.03.2021, з 19.03.2021 по 31.03.2021, з 26.10.2021 по 22.11.2021, з 22.11.2021 по 17.12.2021, з 17.12.2021 по 26.01.2022, з 26.01.2022 по 24.02.2022, з 24.02.2022 по 31.03.2022, з 02.11.2022 по 01.12.2022, з 01.12.2022 по 31.12.2022, з 31.12.2022 по 31.01.2023, з 31.01.2023 по 28.02.2023, з 28.02.2023 по 22.03.2023;
- актами споживання теплової енергії за адресою вул.Мусліма Магомаєва, буд. 19: з 01.11.2020 по 23.11.2020, з 23.11.2020 по 17.12.2020, з 17.12.2020 по 19.01.2021, з 19.01.2021 по 18.02.2021, з 18.02.2021 по 19.03.2021, з 19.03.2021 по 31.03.2021, з 28.10.2021 по 22.11.2021, з 22.11.2021 по 20.12.2021, з 20.12.2021 по 26.01.2022, з 26.01.2022 по 24.02.2022, з 24.02.2022 по 31.03.2022, з 02.11.2022 по 01.12.2022, з 01.12.2022 по 31.12.2022, з 31.01.2023 по 28.02.2023, з 28.02.2023 по 22.03.2023.
Позивач 22.05.2023р. на адресу відповідача направив рахунок від 31.03.2023., акт прийому-передачі від 31.03.2023р., досудову вимогу та акт звіряння, про що свідчить опис вкладення до цінного листа № 0504571386850. В досудовій вимозі позивач просив відповідача сплатити заборгованість за період з 01.11.2020р. по 30.04.2023р. в розмірі 682 602,63грн. та яка була залишена відповідачем без відповіді.
Відповідно до пункту 24 договору передбачено, що у разі неотримання виконавцем підписаного акту прийому-передачі або обґрунтованих заперечень, його не підписання у вищезазначений термін, акт вважається погодженим і є підставою для проведення остаточних розрахунків за зазначений в ньому розрахунковий період.
В матеріалах справи відсутні докази направлення відповідачем на адресу позивача обґрунтованих заперечень щодо факту надання послуг з постачання теплової енергії протягом спірного періоду в обсязі, зазначеному позивачем у позові.
Матеріалами справи підтверджено надання позивачем послуг з постачання теплової енергії в період з листопада 2020р. по березень 2023р. на суму 682 602,63грн.
Станом на сьогоднішній день заборгованість за договором № 090473 про надання послуг з постачання від 03.02.2021р. складає 682 602,63грн., яка підлягає до стягненню і підтверджується матеріалами справи.
Доказів погашення заборгованості відповідачем не надано.
Щодо стягнення 3 % річних в розмірі 29 203,08грн. за період з 21.12.2020р. по 29.11.2023р., інфляційних втрат в розмірі 115 816,83грн. за період з 21.12.2020р. по 29.11.2023р. та пені в розмірі 12 509,75грн. за період з 21.12.2020р. по 29.11.2023р.
За приписами статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Положеннями ст.611 ЦК України передбачено, що в разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
За приписами ст.614 ЦК України особа, яка порушила зобов`язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов`язання. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов`язання.
Статтею 617 ЦК України встановлено підстави звільнення від відповідальності за порушення зобов`язання, а саме: особа, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов`язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили. Не вважається випадком, зокрема, недодержання своїх обов`язків контрагентом боржника, відсутність на ринку товарів, потрібних для виконання зобов`язання, відсутність у боржника необхідних коштів.
Норми ст.ст. 614, 617 ЦК України кореспондуються із нормами ст. 218 ГК України, згідно з якими учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб`єкт господарювання за порушення господарського зобов`язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов`язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності. Не вважаються такими обставинами, зокрема, порушення зобов`язань контрагентами правопорушника, відсутність на ринку потрібних для виконання зобов`язання товарів, відсутність у боржника необхідних коштів.
Особливості регулювання грошових зобов`язань встановлено статтею 625 ЦК України, відповідно до якої боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3 % річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Формулювання ст.625 ЦК України, коли нарахування процентів тісно пов`язується із застосуванням індексу інфляції, орієнтує на компенсаційний, а не штрафний характер відповідних процентів.
Отже, за змістом наведеної норми закону нарахування 3 % річних входять до складу грошового зобов`язання і вважаються особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов`язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування останнім утримуваними грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
Пунктом 34 договору встановлено, що у разі несвоєчасного здійснення платежів споживач зобов`язаний сплатити пеню в розмірі не більше 0,01% суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір пені не може перевищувати 100% загальної суми боргу.
На підставі пункту 34 договору позивач нарахував та заявив до стягнення пеню за загальний період з 21.12.2020р. по 29.11.2023р. в розмірі 12 509,75грн.
Відповідно до статті 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно з частиною 2 статті 551 Цивільного кодексу України, якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
З аналізу наведених положень чинного законодавства вбачається, що якщо у вчиненому сторонами правочину розмір та базу нарахування пені не визначено або вміщено умову (пункт) про те, що пеня нараховується відповідно до чинного законодавства, суму пені може бути стягнуто лише в разі, якщо обов`язок та умови її сплати визначено певним законодавчим актом.
В пункті 34 договору вказано «в розмірі не більше 0,01% суми боргу за кожен день прострочення». Сторони не узгодили в договорі конкретний розмір пені, адже не більше 0,01% суми боргу може бути і 0,001% суми боргу, і 0,009% суми боргу.
Оскільки договором № 090473 про надання послуги з постачання теплової енергії від 03.02.2021р. не визначений конкретний розмір пені за порушення споживачем зобов`язання зі оплати наданих послуг, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог про стягнення пені за період з 21.12.2020р. по 29.11.2023р. в розмірі 12 509,75грн.
На підставі статті 625 Цивільного кодексу України позивач нарахував та заявив до стягнення 3% річних в розмірі 29 203,08грн. за загальний період з 21.12.2020р. по 29.11.2023р., інфляційних втрат в розмірі 115 816,83грн. за період з 21.12.2020р. по 29.11.2023р.
Приймаючи до уваги встановлений факт прострочення відповідачем виконання основного грошового зобов`язання, вимоги про стягнення з нього 3 % річних за період з 21.12.2020р. по 29.11.2023р. та інфляційних втрат з грудня 2020р. по листопад 2023р. заявлено позивачем обґрунтовано.
Перевіривши розрахунок позивача, суд приходить до висновку, що він є правомірним, обґрунтованим, відповідає вимогам чинного законодавства, тому в цій частині позов підлягає задоволенню, а саме, по стягненню 3 % річних в розмірі 29 203,08грн. за загальний період з 21.12.2020р. по 29.11.2023р., інфляційних втрат в розмірі 115 816,83грн. за період з грудня 2020р. по листопад 2023р.
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Частинами 1 і 2 статті 193 Господарського кодексу України встановлено, що:
- суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться;
- кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Відповідно до ч.1 ст.74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно з ч.1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Європейський суд з прав людини у справі «Мантованеллі» проти Франції звернув увагу суду на те, що одним із складників справедливого судового розгляду у розумінні ст.6 Конвенції «Про захист прав людини і основоположних свобод» є право на змагальне провадження.
Стаття 13 ГПК України передбачає, що судочинство у господарських судах України здійснюється на засадах змагальності сторін. Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод: кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
За викладеного, є правомірними та такими, що підлягають частковому задоволенню позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача заборгованість за Договором № 090473 про надання послуги з постачання теплової енергії від 03.02.2021р. в розмірі 682 602,63грн., 3 % річних в розмірі 29 203,08грн. за загальний період з 21.12.2020р. по 29.11.2023р., інфляційні втрати в розмірі 115 816,83грн. за період з грудня 2020р. по листопад 2023р. В іншій частині заявлених позовних вимог слід відмовити.
Щодо судового збору суд зазначає наступне.
Закон України "Про судовий збір" визначає правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.
Відповідно до п.1, п.2 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру ставка судового збору становить 1,5 відсотки ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
При поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору (ч.3 ст.4 Закону України "Про судовий збір").
У Постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.11.2022 у справі № 916/228/22 зазначено про те, що особи, які після 04.10.2021 подають до суду документи в електронній формі з використанням системи "Електронний суд", мають правомірні очікування, що розмір судового збору, який підлягає сплаті ними, у такому разі буде розрахований із застосуванням понижуючого коефіцієнта, що прямо передбачено в Законі України "Про судовий збір" (п.8.23).
Судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України (ст. 9 Закону України "Про судовий збір").
Оскільки, при зверненні до господарського суду заявлено вимогу майнового характеру (840 132,29грн.), то позивач повинен був сплатити судовий збір у розмірі 10 081,58грн.
За подання позовної заяви позивач сплатив судовий збір в розмірі 12 601,98грн., про що свідчить платіжна інструкції кредитового переказу коштів № 3181 від 01.12.2023р. Отже, поверненню з Державного бюджету України підлягає 2 520,40грн. (12 601,98грн. - 10 081,58грн.)
Таким чином, позивачем під час звернення з позовом до суду сплачена сума судового збору у більшому розмірі, яка повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду (п.1 ч. 1 ст.7 Закону України "Про судовий збір").
Суд не вирішує питання повернення судового збору, оскільки клопотання про його повернення позивачем не надавалось.
Відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір у справі покладається на відповідача в розмірі 9 931,46грн.
Керуючись статтями 2, 46, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями "АДРЕСЪ", 49044, м.Дніпро, вул.Володимира Вернадського, б.15Б-2, кв.1, код ЄДРПОУ 32701804 на користь Комунального підприємства "ТЕПЛОЕНЕРГО" Дніпровської міської Ради, 49081, м.Дніпро, проспект Слобожанський, будинок 29, код ЄДРПОУ 32688148 заборгованість в розмірі 682 602,63грн., 3 % річних в розмірі 29 203,08грн., інфляційні втрати в розмірі 115 816,83грн. та судовий збір в розмірі 9 931,46грн.
В іншій частині заявлених позовних вимог - відмовити.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 12.03.2024
Суддя С.П. Панна
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 12.03.2024 |
Оприлюднено | 14.03.2024 |
Номер документу | 117583072 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Панна Світлана Павлівна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Дармін Михайло Олександрович
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Дармін Михайло Олександрович
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Дармін Михайло Олександрович
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Дармін Михайло Олександрович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Панна Світлана Павлівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Панна Світлана Павлівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні