Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 711/1615/24
Номер провадження 2/711/935/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 березня 2024 року суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси Казидуб О. Г., розглянувши матеріали цивільної справи за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Гагаріна 95,93» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення коштів, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач Об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку «Гагаріна95,93»звернувся доПридніпровського районногосуду зпозовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення коштів.
27 лютого 2024 року, відповідно до ч. 6 ст. 187 ЦПК України, судом було направлено запит до Відділу реєстрації місця проживання відносно зареєстрованого місця проживання одного із відповідачів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
06 березня 2024 року на адресу суду надійшла відповідь, з якої вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 25 жовтня 2021 року знятий з реєстрації, в зв`язку зі смертю.
Дослідивши матеріали цивільної справи, суддя приходить до наступного висновку.
Згідно із ч. 4 ст. 25 Цивільного кодексу України цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.
Згідно із ст. 55 ЦПК України у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в цивільному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку він замінив.
Отже, ЦПК України визначає порядок процесуального правонаступництва лише у тих справах, де сторона учасник процесу, вибула з певних причин, у тому числі й у зв`язку зі смертю після відкриття провадження у справі.
У позовному провадженні процесуальне правонаступництво відбувається в тих випадках, коли права або обов`язки одного із суб`єктів спірного матеріального правовідношення в силу тих або інших причин переходять до іншої особи, яка не брала участі у цьому процесі. Отже процесуальне правонаступництво тісно пов`язане з матеріальним, оскільки процесуальне правонаступництво передбачає перехід суб`єктивного права або обов`язку від однієї особи до іншої в матеріальному праві. При цьому не залежно від підстав матеріального правонаступництва, процесуальне правонаступництво допускається лише після того, як відбудеться заміна в матеріальному правовідношенні.
Таким чином процесуальне правонаступництво у разі смерті фізичної особи в порядку ст. 55 ЦПК України можливо лише шляхом залучення правонаступника померлої сторони за умови, що смерть фізичної особи настала після звернення позивача до суду та відкриття провадження у справі, адже залучення правонаступників особи, яка померла до відкриття провадження у справі, суперечить принципам цивільного судочинства.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено юридичну особу, які звернулися із позовною заявою або до яких пред`явлено позов, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.
За таких обставин, оскільки чинним законодавством України не передбачено судового вирішення спору з особою, яка на час звернення до суду померла та правоздатність якої відповідно до вимог ст. 25 ЦК України припинено, та в силу вказаного вище не може бути стороною у справі, то слід відмовити у відкритті провадження з підстав, передбачених п. 1 ч.1 ст. 186 ЦПК України.
Аналогічні правові висновки викладено в постанові Великої Палати Верховного Суду від 07 квітня 2020 року у цивільній справі № 473/1433/18, провадження № 14-35цс20, постанові Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 18 грудня 2019 року у цивільній справі № 127/328/17, провадження №61-26435св18.
А тому, приходжу до висновку про відмову у відкритті провадження у справі за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Гагаріна 95,93» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення коштів - в частині стягнення коштів з ОСОБА_1 .
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.185-187, 260, 261, 353, 354 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
У відкритті провадження по цивільній справі за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Гагаріна 95,93» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення коштів - в частині стягнення коштів з ОСОБА_1 відмовити.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Черкаського апеляційного суду на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її складання. Учасник справи, якому ухвала не була вручена в день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали суду.
Головуючий: О. Г. Казидуб
Суд | Придніпровський районний суд м.Черкас |
Дата ухвалення рішення | 08.03.2024 |
Оприлюднено | 14.03.2024 |
Номер документу | 117588736 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них про стягнення плати за користування житлом |
Цивільне
Придніпровський районний суд м.Черкас
Казидуб О. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні