Ухвала
від 06.03.2024 по справі 758/2625/24
ПОДІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Подільський районний суд міста Києва

Справа № 758/2625/24

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2024 року слідчий суддя Подільського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваної ОСОБА_4 , захисників: ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання слідчого СВ УП в метрополітені ГУНП у м. Києві ОСОБА_7 про застосування запобіжного заходу у вигляді застави відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, одруженої, яка є пенсіонеркою, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимої,

В С Т А Н О В И В :

Слідчий СВ УП в метрополітені ГУНП у м. Києві ОСОБА_7 , за погодженням з прокурором Подільської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 , звернувся до суду з клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді застави відносно ОСОБА_4 .

Клопотання обґрунтовує тим, що у провадженні СВ УП в метрополітені Головного управління Національної поліції у м. Києві знаходиться кримінальне провадження № 12023100120000038 від 01.03.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 28, ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209, ч. 5 ст. 191, ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 367, ч. 4 ст. 190 КК України, процесуальне керівництво в якому здійснюється Подільською окружною прокуратурою міста Києва.

Досудовим розслідуванням у даному кримінальному провадженні встановлено, що у відповідності до установчих зборів засновників 29 квітня 1993 року (протокол № 1) створений АКЦІОНЕРНИЙ КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК «АРКАДА» у формі закритого акціонерного товариства та зареєстрований Національним банком України 23 червня 1993 року, реєстраційний номер 177.

Надалі, рішенням Загальних зборів акціонерів від 25 квітня 2018 року Банк змінив найменування, ставши АКЦІОНЕРНИМ ТОВАРИСТВОМ АКЦІОНЕРНИЙ КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК «АРКАДА».

Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб кінцевим бенефіціарним власником АТ АКБ «АРКАДА» через ТОВ «КОМПАНІЯ РОЗВИТКУ БУДІВНИЦТВА» (код ЄДРПОУ 32250868), через ТОВ "ФІРМА «ДЕВЕЛОПЕР» (код ЄДРПОУ 25413476), через ТОВ «НОВІ БУДІВЕЛЬНІ МАТЕРІАЛИ» (код ЄДРПОУ 32843212), через ТОВ «ДОСЛІДЖЕННЯ ТА ІННОВАЦІЇ» (код ЄДРПОУ 40071139), є ОСОБА_8 , тип бенефіціарного володіння - опосередковане, відсоток частки статутного капіталу 74,80%.

Відповідно до протоколу № 5 загальних зборів акціонерів АКБ «АРКАДА» від 08.06.1995 ОСОБА_8 обрано Головою правління зазначеного банку.

Згідно рішення Наглядової ради АТ АКБ «АРКАДА» від 30.09.2019 повноваження Голови правління ОСОБА_8 припинені.

Наказом Голови правління АТ АКБ «АРКАДА» від 01.10.2019 № 365-К ОСОБА_8 призначено на посаду президента АТ АКБ «АРКАДА».

Крім того, у період 2014 - 2016 роки ОСОБА_4 обіймала посаду заступника Голови правління АТ АКБ «АРКАДА», а відповідно до наказу Голови правління № 10-К від 05.02.2016 призначена на посаду першого заступника Голови правління.

Відповідно до п. 3.2. ст. 3 Положення про Правління АТ АКБ «АРКАДА» Правління Банку:

- здійснює управління поточною діяльністю Банку;

- готує та подає Спостережній раді необхідні матеріали та пропозиції з питань підготовки порядку денного Загальних зборів акціонерів, прийняття рішення про дату їх проведення та про включення пропозицій до порядку денного, крім скликання акціонерами позачергових Загальних зборів акціонерів;

- приймає рішення щодо вчинення правочинів відповідно до Закону України «Про акціонерні товариства», якщо ринкова вартість майна або послуг, що є його предметом, становить менше 10 відсотків вартості активів Банку за даними останньої річної фінансової звітності Банку;

- організовує виконання рішень Загальних зборів акціонерів та Спостережної ради;

- приймає рішення з питань керівництва роботою філій, відділень і представництв в т.ч. призначення їх керівників), інших структурних одиниць Банку та забезпечує виконання покладених на них завдань;

- приймає рішення з питань щодо ризиковості та прибутковості діяльності Банку, в межах своєї компетенції;

- реалізує стратегії та бізнес-план розвитку Банку;

- формує визначену Спостережною радою організаційну структуру Банку;

- визначає форми та встановлює порядок моніторингу діяльності Банку.

З огляду на викладене, ОСОБА_4 обіймаючи посаду пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України має статус службової особи.

Протоколом № 12 правління АКБ «АРКАДА» від 26.03.2002 АТ АКБ «АРКАДА» створено три Фонди банківського управління, а саме: Пенсійний фонд банківського управління пайового типу; Дитячий фонд банківського управління; Пенсійний фонд банківського управління з фіксованою винагородою.

Згідно Положення про залучення коштів у довірче управління (про управління фондами банківського управління), затвердженого рішенням Правління АКБ «АРКАДА» № 12 від 26.03.2002, останнє розроблено відповідно до Закону України «Про проведення експерименту в житловому будівництві на базі холдингової компанії «Київміськбуд» та регулює порядок створення, функціонування та припинення фондів банківського управління в ПАТ АКБ «АРКАДА».

Фонд банківського управління (далі - ФБУ) створюється Банком з грошових коштів учасників ФБУ, які передані у довірче управління Банку. ФБУ не є юридичною особою. ФБУ можуть бути пенсійні або дитячі. Пенсійні ФБУ можуть бути з фіксованою винагородою та пайового типу.

Довірче управління активами ФБУ - це юридичні й фактичні дії Банку щодо розпорядження активами ФБУ від свого імені, в інтересах учасника ФБУ та за його рахунок.

Кошти ФБУ спрямовуються виключно на придбання фінансових інструментів, визначених Законом, сплату винагороди Банку та особам, які надають Банку послуги, пов`язані з виконанням Банком завдань та реалізації цілей, передбачених Законом, інших обов`язкових платежів, визначених чинним законодавством України, та формування оперативного резерву.

З метою зниження інвестиційних ризиків учасників ФБУ Банк застосовує систему гарантій щодо забезпечення мінімального росту вартості чистих активів в розрахунку на один пай за підсумками звітного року.

Так, відповідно до Правил пенсійного фонду банківського управління пайового типу, затверджених протоколом № 12 правління АКБ «АРКАДА» від 26.03.2002 року пенсійний фонд банківського управління пайового типу створюється з метою посилення соціального захисту учасників ФБУ та отримання ними додаткового пенсійного забезпечення. ФБУ створюється Банком з грошових коштів учасників ФБУ, які передані у довірче управління Банку.

Згідно Правил дитячого фонду банківського управління, затверджених протоколом № 12 правління АКБ «АРКАДА» від 26.03.2002 року Дитячий фонд банківського управління (далі - ФБУ) створюється з метою посилення соціального захисту неповнолітніх учасників ФБУ, забезпечення їм більш сприятливих стартових умов самостійного життя у суспільстві. ФБУ створюється Банком з грошових коштів, що вносяться на користь учасників ФБУ та передаються у довірче управління Банку.

Відповідно до Правил пенсійного фонду банківського управління з фіксованою винагородою, затверджених протоколом № 12 правління АКБ «АРКАДА» від 26.03.2002 пенсійний фонд банківського управління з фіксованою винагородою (далі ФБУ) створюється з метою посилення соціального захисту учасників ФБУ та отримання ними додаткового пенсійного забезпечення. ФБУ створюється за рахунок коштів залучених Банком на підставі договорів пенсійного вкладу.

Протоколом № 1 установчих зборів товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма «Постачальник»» від 23.03.1998, у присутності ТОВ «Мелос» в особі директора ОСОБА_9 , ТОВ «Слітон» в особі директора ОСОБА_10 та АКБ «АРКАДА» в особі голови правління ОСОБА_8 , вирішено створити ТОВ «Фірма «Постачальник»». 25.03.1998 між вищевказаними особами укладено установчий договір про створення ТОВ «Фірма «Постачальник»».

Надалі згідно договорів купівлі-продажу корпоративних прав від 16.05.2001 укладених ТОВ «Фінлекс Консалтинг» з учасниками ТОВ «Фірма «Постачальник»» - ТОВ «Солітон» та ТОВ «Фірма «Мелос»», останні за плату передали у власність ТОВ «Фінлекс Консалтинг» корпоративні права ТОВ «Фірма «Постачальник»».

Також 16.05.2001 між ТОВ «Фінлекс - Консалтинг» та АКБ «АРКАДА» в особі голови правління ОСОБА_8 укладено установчий договір про створення ТОВ «АРКАДА-ФОНД», згідно якого у зв`язку зі зміною назви та затвердженням установчих документів створили ТОВ «АРКАДА-ФОНД», яке є правонаступником ТОВ «Фірма «Постачальник»».

Протоколом № 2 загальних зборів ТОВ «АРКАДА-ФОНД» від 27.12.2001 надано згоду засновників на відчуження частки ТОВ «Фінлекс - Консалтинг» в статутному фонді ТОВ «АРКАДА-ФОНД» на користь АКБ «АРКАДА»; виключено зі складу засновників ТОВ «Фінлекс - Консалтинг»; прийнято до складу засновників ОСОБА_8 ; затверджено розподіл часток між засновниками в співвідношення АКБ «АРКАДА» - 99,96%, ОСОБА_8 - 0,04%.

Відповідно до протоколу № 2/12 загальних зборів ТОВ «АРАДА-ФОНД» від 26.12.2003 змінено назву товариства на ТОВ «ІПОТЕЧНА КОМПАНІЯ «АРКАДА-ФОНД».

Надалі у період 2003-2020 роки, учасники вказаного товариства неодноразово змінювались, однак являлись пов`язаними (афілійованими) з ОСОБА_8 або АКБ «АРКАДА», в тому числі через ТОВ «ФІРМА «ДЕВЕЛОПЕР»» (код ЄДРПОУ 25413476), ТОВ «КОМПАНІЯ РОЗВИТКУ БУДІВНИЦТВА» (код ЄДРПОУ 32250868), ТОВ «НМТ ІНВЕСТМЕНТС» (код ЄДРПОУ 33234889).

Згідно протоколу № 22/08 загальних зборів учасників ТОВ «ІПОТЕЧНА КОМПАНІЯ «АРКАДА-ФОНД»» від 22.08.2017 змінено назву товариства на ТОВ «ІПОТЕЧНА КОМПАНІЯ «БАЗОВИЙ АКТИВ».

Так, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 27.10.2014 у ОСОБА_4 , яка обіймала посаду заступника Голови правління АТ АКБ «АРКАДА» виник злочинний умисел спрямований на розтрату грошових коштів вкладників Фондів фінансування будівництва (Пенсійний фонд банківського управління пайового типу; Дитячий фонд банківського управління; Пенсійний фонд банківського управління з фіксованою винагородою), управителем яких є АТ АКБ «АРКАДА», шляхом виведення грошових коштів вкладників на рахунки пов`язаного (афілійованого) з Головою правління банку та підконтрольного йому - ТОВ «ІПОТЕЧНА КОМПАНІЯ «АРКАДА-ФОНД» під виглядом купівлі цінних паперів - відсоткових облігацій, без реального наміру зворотного викупу (погашення).

З цією метою, у 2014 році підконтрольне ОСОБА_8 та АТ АКБ «АРКАДА» ТОВ «ІПОТЕЧНА КОМПАНІЯ «АРКАДА-ФОНД»» здійснено випуск відсоткових облігацій серії AF, на загальну суму 100 млн. грн., номінальною вартістю 100 грн., забезпечених, кількістю 1 млн. штук, про що Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку видано свідоцтво № 126/2/2014 від 23.09.2014. Дата закінчення обігу облігацій - 24.09.2018 яку змінами до проспекту емісій продовжено до 18.10.2021, з датою закінчення погашення облігацій до 17.11.2021.

Відповідно до Проспекту емісії облігацій ТОВ «ІПОТЕЧНА КОМПАНІЯ «АРКАДА-ФОНД»» серії AF, облігації зазначеної серії забезпечені порукою, згідно договору поруки № 1/2014 від 21.08.2014, укладеного між ТОВ «ІПОТЕЧНА КОМПАНІЯ «АРКАДА-ФОНД»» та ТОВ «КОМПАНІЯ РОЗВИТКУ БУДІВНИЦТВА», 25,885% в статутному капіталі, якого напряму належить ОСОБА_8 , а 21,124% - ТОВ «ФІРМА «ДЕВЕЛОПЕР» 20,0296% в статутному капіталі якого належить також ОСОБА_8 . Крім того, ТОВ «КОМПАНІЯ РОЗВИТКУ БУДІВНИЦТВА» є власником істотної частки в АТ АКБ «АРКАДА» (49,3870%).

Згідно ч. 3 ст. 8 Закону України «Про проведення експерименту в житловому будівництві на базі холдингової компанії «Київміськбуд»» (у редакції від 12.12.2012) уповноважені банки до випуску в обіг іпотечних сертифікатів мають право спрямовувати кошти, залучені у ФБУ, на придбання цінних паперів, кредитний рейтинг яких відповідає інвестиційному рівню за національною шкалою, визначеною законодавством України, випущених емітентом з метою придбання (набуття) права вимоги за кредитами, забезпеченими заставою нерухомості з подальшою обов`язковою конвертацією таких цінних паперів в іпотечні сертифікати.

Разом з тим, в порушення вищевказаної норми закону, облігації серії AF забезпечені порукою, а не заставою нерухомості.

Надалі, продовжуючи реалізацію своїх злочинних намірів, у 2016 році підконтрольне ОСОБА_8 та АТ АКБ «АРКАДА» ТОВ «ІПОТЕЧНА КОМПАНІЯ «АРКАДА-ФОНД»» здійснено випуск відсоткових облігацій серії AH, на загальну суму 200 млн. грн., номінальною вартістю 100 грн., звичайних (незабезпечених), кількістю 2 млн. штук, про що Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку видано свідоцтво № 118/2/2016-Т від 01.12.2016. Дата закінчення обігу облігацій - 21.09.2020, з датою закінчення погашення облігацій до 21.10.2020.

Також, продовжуючи реалізацію своїх злочинних намірів, у 2017 році підконтрольне ОСОБА_8 та АТ АКБ «АРКАДА» ТОВ «ІПОТЕЧНА КОМПАНІЯ «АРКАДА-ФОНД»» здійснено випуск відсоткових облігацій серії AІ, на загальну суму 130 млн. грн., номінальною вартістю 100 грн., звичайних (незабезпечених), кількістю 1,3 млн. штук, про що Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку видано свідоцтво № 7/2/2017-Т від 06.04.2017. Дата закінчення обігу облігацій - 20.09.2021, з датою закінчення погашення облігацій до 20.10.2021.

Крім того, продовжуючи реалізацію своїх злочинних намірів, у 2018 році підконтрольне ОСОБА_8 та АТ АКБ «АРКАДА» ТОВ «ІПОТЕЧНА КОМПАНІЯ «БАЗОВИЙ АКТИВ»» здійснено випуск відсоткових облігацій серії AК, на загальну суму 115 млн. грн., номінальною вартістю 100 грн., звичайних (незабезпечених), кількістю 1,15 млн. штук, про що Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку видано свідоцтво № 14/2/2018-Т від 01.02.2018. Дата закінчення обігу облігацій - 24.10.2022, з датою закінчення погашення облігацій до 24.11.2022.

Згідно ст. 7 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» облігація - цінний папір, що посвідчує внесення його першим власником грошей, визначає відносини позики між власником облігації та емітентом, підтверджує зобов`язання емітента повернути власникові облігації її номінальну вартість у передбачений проспектом емісії (для державних облігацій України - умовами їх розміщення) строк та виплатити доход за облігацією, якщо інше не передбачено проспектом емісії (для державних облігацій України - умовами їх розміщення). Відсоткові облігації - облігації, за якими передбачається виплата відсоткових доходів.

Надалі, з метою подальшого виконання заздалегідь розробленого злочинного плану, у період часу з 27.10.2014 по 25.12.2014 між ТОВ «БК ПАРУС» (далі - Повірений) в особі директора ОСОБА_11 та ПАТ АКБ «АРКАДА» (далі Довіритель) в особі заступника Голови правління ОСОБА_4 укладено договори доручення від 27.10.2014 № 1497-1/2014-БД та від 25.12.2014 № 1855/2014-БД, згідно яких Повірений зобов`язується від імені та за рахунок Довірителя придбати цінні папери - відсоткові облігації серії AF, емітованих ТОВ «ІПОТЕЧНА КОМПАНІЯ «АРКАДА-ФОНД», через електронну торговельну систему ПАТ «Фондова біржа ПФТС». З цією метою Довірителем у вказаний період видавались 2 довіреності Повіреному на виконання зазначених дій.

В подальшому, з метою реалізації заздалегідь розроблено плану на виконання вищевказаних договорів доручення, у період часу з 27.10.2014 по 25.12.2014 між АТ АКБ «АРКАДА» (далі - Покупець) з однієї сторони, що діяло від свого імені, в інтересах та за рахунок учасників Фондів банківського управління (Пенсійний фонд банківського управління пайового типу, Дитячий фонд банківського управління, Пенсійний фонд банківського управління з фіксованою винагородою) в особі Уповноваженої особи - ОСОБА_11 (Повірений), та ТОВ «ІПОТЕЧНА КОМПАНІЯ «АРКАДА-ФОНД» (далі - Продавець) з іншої сторони, укладено наступні договори купівлі продажу цінних паперів - відсоткових облігацій серії AF: від 27.10.2014 № 691215;1498/2014-БВТ; від 27.10.2014 № 691239;1501/2014-БВТ; від 28.10.2014 № 691444; 1504/2014-БВТ; від 25.12.2014 № 699536;1856/2014-БВТ, емітованих останнім.

З метою надання зовнішнього вигляду законності протиправним діям, у період часу з 07.06.2019 по 24.07.2019 між ТОВ «ПОЛІТЕХНОЛОДЖІ» (код ЄДРПОУ 41485011) (Продавець) та АТ АКБ «АРКАДА» (Покупець), що діє від свого імені, в інтересах та за рахунок учасників Фондів банківського управління (Пенсійний фонд банківського управління пайового типу, Дитячий фонд банківського управління) в особі виконувача обов?язків Голови правління ОСОБА_4 , яка підконтрольна Голові правління ОСОБА_8 , укладались договори купівлі-продажу наступних цінних паперів - відсоткових облігацій серії АК: від 07.06.2019 № 267/2019-БВ; від 07.06.2019 № 268/2019-БВ; від 24.07.2019 № 353/2019-БВ; від 24.07.2019 № 354/2019-БВ; емітованих ТОВ «ІПОТЕЧНА КОМПАНІЯ «АРКАДА-ФОНД».

Разом з тим, в ході досудового розслідування встановлено, що ТОВ «ПОЛІТЕХНОЛОДЖІ» (код ЄДРПОУ 41485011) є пов?язаними (афілійованими) з ОСОБА_8 та АТ АКБ «АРКАДА», що також підтверджується протоколом № 79 засідання Правління АТ АКБ «АРКАДА» від 09.09.2019 та відомостей про остаточних ключових учасників у структурі власності банку, офіційно опублікованих на веб-сайті Національного банку України.

На виконання вищевказаних договорів купівлі продажу цінних паперів - відсоткових облігацій серії AF, АК, у період 2014-2019 роки, з рахунків Фондів банківського управління (Пенсійний фонд банківського управління пайового типу, Дитячий фонд банківського управління, Пенсійний фонд банківського управління з фіксованою винагородою) управителем яких виступав АТ АКБ «АРКАДА», перераховано грошові кошти учасників Фондів, в тому числі через транзитні рахунки пов?язаних (афілійованих) з ОСОБА_8 та АТ АКБ «АРКАДА» юридичних осіб, а саме: ТОВ «ПОЛІТЕХНОЛОДЖІ» (код ЄДРПОУ 41485011) на рахунки ТОВ «ІПОТЕЧНА КОМПАНІЯ «АРКАДА-ФОНД» (пізніше ТОВ «ІПОТЕЧНА КОМПАНІЯ «БАЗОВИЙ АКТИВ») в загальній номінальній вартості цінних паперів в сумі 71 694 800 грн.

Таким чином, номінальна вартість зворотно не викуплених емітентом (ТОВ «ІПОТЕЧНА КОМПАНІЯ «БАЗОВИЙ АКТИВ») відсоткових облігацій за укладеними ОСОБА_4 договорами купівлі-продажу цінних паперів та тими на укладення яких нею надано довіреності складає 71 694 800 грн. Строк погашення облігацій серії AF сплинув 17.11.2021, серії АК 24.11.2022.

Відповідно до рішення Правління Національного банку України від 25.08.2020 № 541-рш/БТ «Про віднесення АТ АКБ «АРКАДА» до категорії неплатоспроможних» та рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 25.08.2020 № 1583 «Про запровадження тимчасової адміністрації в АТ АКБ «АРКАДА» та делегування повноважень тимчасового адміністратора банку» у АТ АКБ «АРКАДА» запроваджено тимчасову адміністрацію.

За результатами інвентаризації станом на 25.09.2020 сума коштів учасників Фондів банківського управління використаних на придбання цінних паперів - відсоткових облігацій, зворотно не викуплених емітентом (ТОВ «ІПОТЕЧНА КОМПАНІЯ «БАЗОВИЙ АКТИВ») складає 479 244 600 грн., з них за укладеними особисто ОСОБА_4 договорами купівлі-продажу цінних паперів та тими на укладення яких нею надано довіреності складає 71 694 800 грн.

Згідно висновку про вартість майнових прав (цінних паперів), виконаного на виконання договору № 149/2020 від 24.12.2020, укладеного ЗАТ «Консалтингюрсервіс» з АТ АКБ «АРКАДА» та Фондом гарантування вкладів фізичних осіб, ринкова вартість майнових прав - цінних паперів, емітованих ТОВ «ІПОТЕЧНА КОМПАНІЯ «БАЗОВИЙ АКТИВ» за період 2014 - 2018 роки, а саме відсоткових облігацій серії AF, AH, АІ, АК, станом на 10.12.2020 становить (без урахування ПДВ з округленням): 9,00 грн. 00 коп.

Відповідно до ст. 52 Закону України банк зобов`язаний з`ясовувати пов`язаність особи до встановлення договірних відносин та/або проведення з такою особою операції, яка може змінити обсяг операцій банку з пов`язаними особами та/або може бути здійснена не на поточних ринкових умовах. Банк зобов`язаний здійснювати постійний моніторинг проведених банком операцій, що можуть змінити обсяг операцій банку з пов`язаними особами.

Угоди, що здійснюються з пов`язаними з банком особами, не можуть передбачати умови, що не є поточними ринковими умовами. Угоди, укладені банком із пов`язаними з банком особами на умовах, що не є поточними ринковими умовами, визнаються недійсними з моменту їх укладення.

Поточними ринковими умовами не вважаються, зокрема: прийняття меншого забезпечення виконання зобов`язань, ніж вимагається від інших клієнтів; придбання у пов`язаної з банком особи майна низької якості чи за завищеною ціною; здійснення інвестиції в цінні папери пов`язаної з банком особи, яку банк не здійснив би в інше підприємство; оплата товарів і послуг пов`язаної з банком особи за цінами вищими, ніж звичайні, або за таких обставин, коли такі самі товари і послуги іншої особи взагалі не були б придбані; продаж пов`язаній з банком особі майна за вартістю, що є нижчою, ніж та, яку банк отримав би від продажу такого майна іншій особі; нарахування відсотків та комісійних за послугами, наданими банком пов`язаним із банком особам, які є меншими, ніж звичайні; нарахування відсотків за вкладами (депозитами), залученими банком від пов`язаних із банком осіб, які є більшими, ніж звичайні; передача у користування пов`язаній з банком особі майна, плата за яке є нижчою, ніж та, яку банк отримав би від особи, яка не є пов`язаною, або отримання від пов`язаної з банком особи майна у користування за завищеною платою.

Відповідно до Статуту АТ АКБ «АРКАДА» (код ЄДРПОУ 19361386) пов`язана з Банком особа за порушення вимог законодавства, у тому числі нормативно-правових актів Національного банку України, здійснення ризикових операцій, які загрожують інтересам вкладників чи інших кредиторів Банку, або доведення Банку до неплатоспроможності несе цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність.

Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 08.12.2020 № 766 ТОВ «ІПОТЕЧНА КОМПАНІЯ «БАЗОВИЙ АКТИВ» з 09.12.2020 заборонено здійснювати торгівлю цінними паперами, а саме: вчинення торговцями цінними паперами п равочинів з цінними паперами цих емітентів, пов`язаних з переходом прав на цінні папери і прав за цінними паперами.

Згідно довідки спеціаліста у банківській сфері № 07/12-1 від 07.12.2023 АТ АКБ «АРКАДА», як уповноваженому банку, що здійснює довірче управління коштами Фондів банківського управління (Пенсійний фонд банківського управління пайового типу, Дитячий фонд банківського управління, Пенсійний фонд банківського управління з фіксованою винагородою) нанесено матеріальну шкоду (збиток) у сумі 479 244 600,00 грн., з них за укладеними особисто ОСОБА_4 договорами купівлі-продажу цінних паперів та тими на укладення яких нею надано довіреності складає 71 694 800 грн.

Вказана загальна сума матеріальної шкоди (збиток) підтверджується висновком судово-економічної експертизи № 1-26/02/2024-сее від 26.02.2024 у сумі 479 244 600,00 грн.

28.02.2024 ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у розтраті чужого майна, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, в особливо великих розмірах, тобто кримінальному правопорушенні, передбаченому ч. 5 ст. 191 КК України.

Необхідність застосування зазначеного запобіжного заходу обґрунтована тим, що у досудового слідства є обґрунтовані підстави для підозри у вчиненні ОСОБА_4 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, а також існуванням ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, а саме: переховуватись від органів досудового розслідування та суду, незаконно впливати на потерпілого, свідків та експертів у кримінальному провадженні.

Посилаючись на зазначені обставини, слідчий просив клопотання задовольнити та застосувати відносно підозрюваної ОСОБА_4 запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 71 690 928 гривень, що складає 23 676 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що фактично дорівнює сумі завданих збитків.

У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив його задовольнити.

Підозрювана та її захисники у судовому засіданні просили відмовити у задоволенні клопотанні посилаючись на те, що підозра необґрунтована, ризики прокурором не доведені, у ОСОБА_4 належна процесуальна поведінка, вона з`являється на кожні виклики до слідчого, прокурора чи суду, а відтак відсутні правові підстави в задоволенні клопотання.

Допитана в якості свідка ОСОБА_12 у судовому засіданні пояснила суду, що ОСОБА_4 характеризується виключно з позитивної сторони як добропорядна людина.

Допитана в якості свідка ОСОБА_13 у судовому засіданні пояснила суду, що ОСОБА_4 має порядну поведінку, характеризується з позитивної сторони.

Допитана в якості свідка ОСОБА_14 у судовому засіданні пояснила суду, що ОСОБА_4 характеризується виключно з позитивної сторони.

Слідчий суддя, заслухавши сторони кримінального провадження, вивчивши надані суду матеріали, дійшов висновку про наступне.

Установлено, що слідчим відділом УП в метрополітені ГУНП у м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12023100120000038 від 01.03.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 28, ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209, ч. 5 ст. 191, ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 367, ч. 4 ст. 190 КК України.

Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у зазначеному кримінальному провадженні здійснюється Подільською окружною прокуратурою міста Києва.

28.02.2024 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

Відповідно до ч. 2 ст. 131 КПК України одним із заходів забезпечення кримінального провадження з метою досягнення його дієвості є запобіжні заходи.

Згідно зі ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином. Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.

Частиною 2 ст. 177 КПК України передбачено, що підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.

Частиною 1 статті 182 КПК України зазначено, що застава полягає у внесенні коштів у грошовій одиниці України на спеціальний рахунок, визначений в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з метою забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов`язків, під умовою звернення внесених коштів у доход держави в разі невиконання цих обов`язків. Можливість застосування застави щодо особи, стосовно якої застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, може бути визначена в ухвалі слідчого судді, суду у випадках, передбачених частинами третьою або четвертою статті 183 цього Кодексу..

Відповідно до ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Європейський Суд з прав людини у справі «Фокс, Кемпбел і Гартлі проти Сполученого Королівства» зазначив, що «обґрунтована підозра» передбачає наявність фактів або інформації, які б могли переконати об`єктивного спостерігача у тому, що відповідна особа могла вчинити злочин.

З доданих до клопотання документів вбачається обґрунтована підозра щодо вчинення ОСОБА_4 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КПК України.

Відповідно до ч. 3 ст. 194 КПК України слідчий суддя, суд має право зобов`язати підозрюваного, обвинуваченого прибувати за кожною вимогою до суду або до іншого органу державної влади, визначеного слідчим суддею, судом, якщо прокурор доведе обставини, передбачені пунктом 1 частини першої цієї статті, але не доведе обставини, передбачені пунктами 2 та 3 частини першої цієї статті.

Слідчий суддя вказує, що слідчим у клопотанні та прокурором під час судового розгляду не доведено існування ризиків, передбачених ч.1 ст.177 КПК України, а саме: ризик переховування від слідства та суду є малоймовірним, оскільки ОСОБА_4 добровільно з`являється на виклики до слідчого, прокурора та суду, жодних дій, які б вказували на її неправомірну процесуальну поведінку, не встановлено;

Ризик незаконно впливати на потерпілого, свідків та експертів у кримінальному провадженні також не доведений, оскільки в клопотанні відсутні будь-які аргументи та докази на підтвердження існування такого ризику. До того ж, ні слідчим у клопотання, ні прокурором під час судового засідання не було вказано чітко осіб потерпілих, свідків чи експертів, на яких може незаконно впливати ОСОБА_4 .

Отже, обставини існування вказаних ризиків, відповідно до вимог п.5 ч.1 ст.184 КПК України, окрім припущень органу досудового розслідування щодо їх існування, не знайшли свого підтвердження під час розгляду клопотання.

Не доведено прокурором і те, що застосування більш м`якого запобіжного заходу до ОСОБА_4 не зможе запобігти ризикам, які вказані у клопотанні.

Під час судового розгляду клопотання слідчий суддя дослідив усі можливі докази з дотриманням засад законності та безпосередності, надані прокурором та стороною захисту, проте ризики, передбачені ст. 177 КПК України, на підставі яких орган досудового розслідування обґрунтовує необхідність застосування запобіжного заходу, не встановлені.

Таким чином, слідчим суддя дійшов висновку про відсутність правових підстав для застосування запобіжного заходу у вигляді застави, а тому клопотання задоволенню не підлягає.

Разом з цим, слідчий суддя, враховуючи положення ч. 3 ст. 194 КПК України, вважає за необхідне зобов`язати підозрювану прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду.

Керуючись ст. ст. 131, 132, 176, 177,178, 182, 183 КПК України, слідчий суддя, -

П О С Т А Н О В И В :

У задоволенні клопотання слідчого СВ УП в метрополітені ГУНП ум. Києві ОСОБА_7 про застосування запобіжного заходу у вигляді застави відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - відмовити.

Зобов`язати ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення.

Cлідчий суддя Подільського районного суду м. Києва ОСОБА_1

СудПодільський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення06.03.2024
Оприлюднено14.03.2024
Номер документу117589410
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів застава

Судовий реєстр по справі —758/2625/24

Ухвала від 11.04.2024

Кримінальне

Київський апеляційний суд

Мельник Володимир Васильович

Ухвала від 06.03.2024

Кримінальне

Подільський районний суд міста Києва

Захарчук С. С.

Ухвала від 06.03.2024

Кримінальне

Подільський районний суд міста Києва

Захарчук С. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні