2-о/612/4/24
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 березня 2024року смт Близнюки
Близнюківський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді Лобановської С.М.,
за участю секретаря судового засідання Шевченко О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Близнюки Харківської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про призначеннядругого опікунанедієздатній особі, заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Близнюківська селищна рада Лозівського району Харківської області як орган опіки та піклування,
в с т а н о в и в:
Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про призначення другого опікуна недієздатній особі, заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Близнюківська селищна рада Лозівського району Харківської області як орган опіки та піклування, в якій просить призначити його другим опікуном над недієздатною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
В обґрунтування заяви зазначає, що рішенням Близнюківського районного суду Харківської області від 24.05.2023 у справі № 629/447/23 визнано його доньку ОСОБА_3 недієздатною, встановлено опіку та призначено опікуна над нею її матір ОСОБА_2 .
У зв`язку з нестабільним психоемоційним станом ОСОБА_3 , яке проявляється із застосуванням фізичної сили до опікуна ОСОБА_1 , яка в силу своїх фізичних можливостей неспроможна справитись із нею, а також у зв`язку з роботою, ОСОБА_1 певний час відсутня вдома, заявник просить призначити його другим опікуном над недієздатною донькою ОСОБА_3 .
Заявник ОСОБА_1 у судове засідання надав заяву, в якій просив розглянути справу без його участі, наполягав на задоволенні заяви.
Заінтересована особа ОСОБА_1 у судове засідання також надала заяву, в якій просила розглянути справу без її участі, не заперечувала проти задоволення заяви та призначення ОСОБА_1 другим опікуном над недієздатною ОСОБА_3 .
Представник заінтересованої особи Органу опіки та піклування Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області у судове засідання надав заяву, в якій просив провести розгляд справи за його відсутності. Вирішення справи залишив на розсуд суду.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
У судовому засіданні встановлено, що рішенням Близнюківського районного суду Харківської області від 24.05.2023 у справі № 629/447/23 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , визнано недієздатною та встановлено над нею опіку. Призначено ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , опікуном над недієздатною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
На момент розгляду справи опікун недієздатної не звільнялася від своїх обов`язків, заяв про відмову від їх виконання не подавала.
Відповідно до статті 55 Цивільного кодексу України (далі ЦК України), опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.
Згідно з частиною першою статті 60 Цивільного кодексу України, суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Відповідно до статті 62 Цивільного кодексу України, опіка або піклування встановлюється за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки чи піклування, або за місцем проживання опікуна чи піклувальника.
Згідно з частинами четвертою та п`ятою статті 63 Цивільного кодексу України, опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника. Фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів чи піклувальників.
У відповідності до частини першої статті 67 Цивільного кодексу України, опікун зобов`язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням.
При призначенні опікуна важливі і обов`язково повинні враховуватися особисті приязні взаємини між опікуном і підопічним, що забезпечить нормальне життєзабезпечення підопічного. Можливість особи здійснювати повноваження опікуна перевіряються органом опіки та піклування, який висловлює пропозиції про доцільність призначення опікуна.
Аналогічні положення зазначені у Правилах опіки та піклування, затверджених наказом Державного комітету України у справах сім`ї та молоді Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства праці та соціальної політики України 26 травня 1999 року № 34/166/131/88.
Згідно частини першої статті 63 Цивільного кодексу України, опікуна або піклувальника призначає орган опіки та піклування, крім випадків, встановлених статтею 60 цього Кодексу.
Відповідно до частини першої статті 300 Цивільного кодексу України, суд, ухвалюючи рішення про визнання фізичної особи обмежено дієздатною чи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
Відповідно до пункту 1.3. Правил опіки та піклування, затверджених наказом Державного комітету України у справах сім`ї, та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства праці та соціальної політики України №34/166/131/88 від 26 травня 1999 року, органами, які приймають рішення щодо опіки і піклування, є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі комітети міських, районних у містах, сільських, селищних рад.
Згідно пункту 1.7. вказаних Правил, органи опіки та піклування відповідно до покладених на них завдань та розподілу повноважень між структурними підрозділами відповідних управлінь і відділів місцевої державної адміністрації, зокрема, вирішують питання про встановлення і припинення опіки та піклування.
Відповідно до пункту 2.1. Правил опіки та піклування, опіка установлюється над неповнолітніми, які не досягли п`ятнадцяти років і залишились без піклування батьків, а також над громадянами, визнаними судом недієздатними внаслідок психічних захворювань.
Згідно пункту 2.4. Правил опіки та піклування, рішення про встановлення опіки (піклування) повинно бути прийняте не пізніше як у місячний термін з моменту, коли відповідному органові опіки та піклування стане відомо про потребу встановлення опіки чи піклування.
У пункті 3.1. Правил опіки та піклування визначено, що для безпосереднього здійснення опіки та піклування органами опіки та піклування призначається опікун чи піклувальник.
У відповідності до пункту 3.3. Правил опіки та піклування, документи, за наявності яких органи опіки і піклування призначають опікуна, зокрема, якщо опіка призначається над повнолітньою особою, - рішення суду про визнання даної особи недієздатною.
З системного аналізу вищезазначених норм права вбачається, що суд встановлює піклування над фізичною особою і призначає піклувальника за поданням органу опіки та піклування, виключно у разі визнання судом особи обмежено дієздатною, у всіх інших випадках призначення піклування належить до виключної компетенції органу опіки та піклування.
Як вбачається зі змісту заяви ОСОБА_1 та матеріалів справи, рішенням Близнюківського районного суду Харківської області від 24.05.2023 у справі № 629/447/23 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , визнано недієздатною та встановлено над нею опіку. Призначено ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , опікуном над недієздатною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно частини другої статті 60 Цивільного кодексу України, суд встановлює піклування над фізичною особою у разі визнання її обмежено дієздатною і призначає піклувальника за поданням органу опіки та піклування.
При цьому вказане подання органу опіки та піклування повинне відповідати вимогам закону щодо його обґрунтованості та змісту, має бути подано в належній процесуальній формі згідно вимог Цивільного процесуального кодексу України. При внесенні подання орган опіки та піклування має як найкраще врахувати інтереси особи, над якою встановлюється опіка.
Таким чином, із заявою про звільнення від повноважень опікуна і призначення опікуна може звернутися вичерпне коло осіб, а саме: орган опіки та піклування або особа, призначена опікуном.
Особи, які виявили бажання стати опікунами, до складу можливих заявників не належать.
Отже, призначення опікуна недієздатної особи здійснюється за поданням органу опіки та піклування, яке повинне відповідати вимогам закону щодо його обґрунтованості та змісту, має бути подано в належній процесуальній формі згідно вимог Цивільного процесуального кодексу України. При внесенні подання орган опіки та піклування має якнайкраще врахувати інтереси особи, над якою встановлюється опіка.
Суд зазначає, що заявник ОСОБА_1 не позбавлений права звернутися до органу опіки та піклування з метою призначення його як опікуна недієздатної ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який, у разі доцільності призначення його опікуном, уповноважений внести відповідне подання до суду.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 257 Цивільного процесуального кодексу України, суд постановляє ухвалу про залишення позову без розгляду, якщо позов подано особою, яка не має цивільної процесуальної дієздатності.
Більше того, такі процесуальні питання вже були у судовій практиці Верховного Суду України і Верховного Суду, вони вирішені і судам надано тлумачення застосування термінів «процесуальна дієздатність» і «не мав права підписувати заяву», про що свідчить постанова Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 року у справі № 912/2385/18, за одним з висновків якої особа, до якої звернулись із знехтуванням встановленим спеціальним законом порядком, повинна розраховувати на те, що суд буде вважати такий позов поданим неповноважною особою. Таким чином, вбачається, що чинний ЦПК України належним чином урегульовує повноваження суду у разі подання заяви особою, яка не може бути заявником по певній категорії справ окремого провадження.
Оскільки заявник ОСОБА_1 не має процесуальної дієздатності для звернення до суду із заявою про призначення його другим опікуном над недієздатною ОСОБА_3 , то подану заяву необхідно залишити без розгляду.
Керуючись ст.ст. 257-261, 353-355 Цивільного процесуального кодексу України, суд,
в и р і ш и в:
Заяву ОСОБА_1 про призначеннядругого опікунанедієздатній особі, заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Близнюківська селищна рада Лозівського району Харківської області як орган опіки та піклування залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Заявник.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Заінтересовані особи.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Близнюківська селищна рада Лозівського району Харківської області як орган опіки та піклування, ЄДРПОУ 04400021, юридична адреса: Харківська область, Лозівський район, смт Близнюки, вул. Свободи, буд. 30.
Суддя С.М. Лобановська
Суд | Близнюківський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 12.03.2024 |
Оприлюднено | 14.03.2024 |
Номер документу | 117600299 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Інші справи окремого провадження |
Цивільне
Близнюківський районний суд Харківської області
Лобановська С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні