Справа № 650/38/24
провадження № 2/650/465/24
УХВАЛА
15 березня 2024 року Великоолександрівський районний суд Херсонської області
в складі головуючого судді Сікори О.О.,
за участю секретаря Завістовської Л.А.,
представника позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Ковальчук І.М.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в селищі Велика Олександрівка клопотання представника відповідача ОСОБА_2 у цивільній справі за позовом Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області до ОСОБА_3 , третя особа Великоолександрівська селищна територіальна громада в особі Великоолександрівської селищної ради про витребування земельної ділянки з незаконного володіння, про закриття провадження у справі,
встановив:
В провадженні Великоолександрівського районного суду Херсонської області перебуває зазначена цивільна справа в якій позивач просить витребувати з незаконного володіння ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1 ) земельну ділянку площею 9,5281 га з кадастровим номером 6520955400:05:001:1006 на користь Великоолександрівської селищної територіальної громади Бериславського району Херсонської області шляхом скасування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державної реєстрації права власності за ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на земельну ділянку площею 9,5281 га з кадастровим номером 6520955400:05:001:1006 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна в Державному реєстрі речових прав: 154466365209).
Представник відповідача ОСОБА_2 подала клопотання про закриття провадження у справі з підстав відсутності спору, з огляду на те, що спірна земельна ділянка вже не перебуває у власності відповідача.
Представник позивача - ОСОБА_1 заперечив проти закриття провадження у справі вказуючи на наявність іншої судової справи в межах якої вирішується питання про законність вибуття із власності відповідача спірної земельної ділянки.
Заслухавши доводи представників, дослідивши матеріали цивільної справи, суд дійшов таких висновків.
Згідно з частиною першоюстатті 15ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до частини першоїстатті 4ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Захист цивільних прав це застосування цивільно-правових засобів з метою забезпечення цивільних прав.
Процесуальний порядок провадження у цивільних справах визначається ЦПК України та іншими законами України, якими встановлюється зміст, форма, умови виконання процесуальних дій, сукупність цивільних процесуальних прав і обов`язків суб`єктів цивільно-процесуальних правовідносин та гарантій їх реалізації.
Цивільним процесуальним законом чітко розмежовано підготовче провадження із проведенням підготовчого засідання, його особливості, строки проведення (Глава 3 Розділу III «Позовне провадження») та розгляд справи по суті із проведенням судового засідання (Глава 3 вказаного розділу).
Статтею 196ЦПК України передбачено, що для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.
Положеннями статті 189ЦПК України визначено, що завданнями підготовчого провадження є: остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; з`ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; вирішення відводів; визначення порядку розгляду справи; вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Таким чином, підготовче судове провадження це стадiя судового прoцесу, в якій з`ясовується предмет спoру, позoвні вимoги, заперечення на позoвні вимoги, склад учасників судовoго процесу, вирішення відводів, xарактер спірних правовідносин та інших дій, які будуть слугувати для правильного і безперешкoдного розгляду справи пo суті, іншими словами, це важлива складова судочинства, що спрямована на створення умов для правильного, безперешкодного та своєчасного розгляду справи по суті.
Підготовче провадження починається відкриттям провадження у справі і закінчується закриттям підготовчого засідання.
Підготовче засідання є формою підготовчого провадження, яка полягає у вчиненні судом та учасниками судового процесу відповідних процесуальних дій.
Підстави для закриття провадження у справі визначені у статті 255 ЦПК України.
Закриття провадження у справі це форма закінчення розгляду цивільної справи без прийняття судового рішення у зв`язку з виявленням після порушення провадження у справі обставин, з якими закон пов`язує неможливість судового розгляду справи.
Пунктом 2частини першоїстатті 255ЦПК України встановлено, що суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
Поняття «юридичного спору» має тлумачитися широко, виходячи з підходу Європейського суду з прав людини до тлумачення поняття «спір про право» (пункт 1статті 6Конвенції прозахист правлюдини іосновоположних свобод). Зокрема, Європейський суд з прав людини зазначає, що відповідно до духу Конвенції поняття «спору про право» має розглядатися не суто технічно, йому слід надавати сутнісного, а не формального значення.
За таких обставин закриття провадження з підстав, передбачених пунктом 2 частини першої статті 255 ЦПК України, можливо лише в судовому засіданні, а не при проведенні підготовчого судового засідання, оскільки згідно зі статтею 200 ЦПК України, а саме її частиною четвертою, закриття провадження можливо на цій стадії процесу з двох підстав, це: відмова від позову, визнання позову та укладення мирової угоди, визначених статтями 206, 207 ЦПК України.
Відповідні правові висновки викладені в постанові Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду Верховного Суду від 20 вересня 2021 року ухваленої у справу № 638/3792/20.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до ухвали суду від 05 січня 2024 року було відкрито загальне позовне провадження та судом не ухвалювалось рішення про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду. Тобто наразі триває підготовче провадження.
Представник відповідача заявила клопотання про закриття провадження у справі на підставі, передбаченої пунктом 2 частини першої статті 255 ЦПК України відсутність предмету спору, з огляду на вибуття з власності відповідача земельної ділянки про витребування якої заявив представник позивача.
Таким чином, зважаючи на те, що на стадії підготовчого судового засідання провадження у справі із заявленої представником відповідача підстави не може бути закрите, у задоволенні клопотання слід відмовити.
При цьому, суд роз`яснює учасникам про їх право заявити відповідне клопотання в судовому засіданні, що відповідатиме вимогам цивільного процесуального законодавства.
На підставі викладеного та керуючись вищенаведеними положеннями ЦПК України, суд
постановив:
Клопотання представника відповідача ОСОБА_2 про закриття провадження у справі залишити без задоволення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складено 15 березня 2024 року.
Суддя:
Суд | Великоолександрівський районний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 12.03.2024 |
Оприлюднено | 18.03.2024 |
Номер документу | 117668182 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: спори про припинення права власності на земельну ділянку |
Цивільне
Великоолександрівський районний суд Херсонської області
Сікора О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні