Рішення
від 11.03.2024 по справі 341/2618/23
ГАЛИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Єдиний унікальний номер 341/2618/23

Номер провадження 2/341/97/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

11 березня 2024 року м.Галич

Галицький районний суд Івано-Франківської області, у складі:

головуючого судді Куценка М.О.

за участі секретаря судового засідання: Сегін І.І.

розглянувши в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Органа опіки та піклування Служби у справах дітей Бурштинської міської ради до ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, орган опіки та піклування Служби у справах дітей Бурштинської міської ради звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просить позбавити батьківських прав відповідача щодо її малолітніх дітей: дочки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та стягувати з відповідача ОСОБА_1 аліменти на користь малолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у розмірі по 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісяця, починаючи з дня звернення до суду та до досягнення дітьми повноліття.

В обґрунтування позову зазначено, що відповідач свідомо ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків щодо своїх малолітніх дітей, у вихованні ніякої участі не приймає. Батько малолітніх дітей відповідно до листа з Галицького відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Івано-Франківському р-ні Івано-Франківської обл. від 02.11.2023 р. записаний згідно ч. 1 ст. 135 СК України. Малолітні діти перебувають на обліку дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах служби у справах дітей Бурштинської міської ради з 2019 року. В ході планованого рейдового виїзду 06.06.2023 р. була відвідана сім`я ОСОБА_1 та її малолітніх дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . На момент відвідування в будинку була антисанітарія, діти були брудні, матері ОСОБА_1 не було. На засідання комісії з питань захисту прав дитини Бурштинської міської ради відповідач не з`являлася.

Ухвалою судді від 19.12.23 року відкрито загальне провадження у справі, призначено підготовче судове засідання по справі (а.с.26).

Ухвалою суду від 12.02.2024 року підготовче провадження закрито та справу призначено до судового розгляду (а.с.38).

В судове засідання сторони не з`явились.

Позивач - Служба у справах дітей Бурштинської міської ради Івано-Франківської області через канцелярію суду подала заяву про розгляд справи без участі їхнього представника, позовні вимоги підтримують у повному обсязі, позов просять задовольнити (а.с.65).

Відповідач ОСОБА_1 про причини неявки суд не повідомила. Сповіщалася про дату та час судового засідання за адресою її місця проживання, зареєстрованого у встановленому законом порядку, до суду повернувся поштовий конверт з відміткою «адресат відсутній». На офіційному веб - сайті судової влади України розміщено відповідне оголошення про виклик відповідача, будь-яких заяв або клопотань щодо участі у справі до суду не надходило.(а.с.30,35,41,63).

Таким чином, згідно з вимогами ст.ст.128,131 ЦПК України, відповідач повідомлена про час та місце слухання справи належним чином та не з`явилася у судове засідання без поважних причин.

У зв`язку з цим, відповідно до ст.280 ЦПК України, наявні законні підстави для ухвалення заочного рішення на підставі наявних у справі доказів.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

У судовому засіданні встановлено наступне.

Відповідач ОСОБА_1 є матір`ю неповнолітніх ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвами про народження дітей (а.с.3,4).

Відповідно до довідки виданої Озерянським старостинським округом Бурштинської міської ради про склад сім`ї та проживання малолітні діти ОСОБА_2 та ОСОБА_3 зареєстровані з відповідачем за однією адресою: АДРЕСА_1 (а.с.7).

Наказом Служби у справах дітей Бурштинської міської ради Івано-Франківської області від 10.05.2019 р. №8 взято малолітню ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на облік дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах, у зв`язку з проживанням в сім`ї, у якій мати ухиляється від виконання батьківських обов`язків (а.с.8).

Наказом Служби у справах дітей Бурштинської міської ради Івано-Франківської області від 28.10.2019 р. №20 взято малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на облік дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах, у зв`язку з проживанням в сім`ї, у якій мати ухиляється від виконання батьківських обов`язків (а.с.9).

Згідно Акту обстеження житлово-побутових умов проживання сім`ї, за адресою: АДРЕСА_2 , від 06.06.23 р. зареєстровані та проживають ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 . Матеріально-побутові умови жахливі, в домі брудно, розкидані речі та не митий посуд, антисанітарія, поломані меблі, будинок потребує капітального ремонту (а.с.10).

Рішенням №29 про стан виконання батьківських обов`язків матері ОСОБА_1 відносно малолітніх дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_3 тимчасово влаштовано малолітніх дітей в міжрегіональний центр соціально психологічної реабілітації дітей до повернення матері ОСОБА_1 з-за кордону (а.с.11).

Згідно Акту обстеження житлово-побутових умов проживання сім`ї, за адресою: АДРЕСА_2 , від 28.07.23 р. зареєстровані та проживають ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 . Не має створених умов для зростання та розвитку малолітніх дітей. Мати на період відвідування відсутня. Зі слів ОСОБА_5 вона перебуває за кордоном. (а.с.12).

Відповідно до акту проведення оцінки рівня безпеки дитини - діти залишені без догляду матері, зі слів ОСОБА_5 мати ОСОБА_8 перебуває за кордоном на роботі. Діти брудні, не помиті та в брудному одязі, будинок потребує капітального ремонту (а.с.13-15).

Згідно листа Служби у справах дітей міжрегіонального центру соціально-психологічної реабілітації дітей в Івано-Франківській області від 28.07.2023 р. №267/01-17 дільничним інспектором поліції Ключинською З.Ю. були доставлені у центр ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , у зв`язку з тим, що діти залишилися без батьківського піклування (а.с.16).

Рішенням №40 про стан виконання батьківських обов`язків та доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 відносно її малолітніх дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_3 вирішено рекомендувати виконкому Бурштинської міської ради вважати за доцільне позбавлення батьківських прав матері ОСОБА_1 відносно малолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та затверджено висновок про доцільність позбавлення батьківських матері відносно малолітніх дітей від 26.10.23 р. №258 (а.с.17-19).

Згідно Висновку Бурштинської міської ради щодо можливості та доцільності позбавлення батьківських прав від 26.10.23 р. ОСОБА_1 доцільно позбавити батьківських прав відносно малолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 оскільки діти перебувають на обліку служби у справах дітей, як діти, що опинилися в складних життєвих обставинах, у зв`язку з ухиленням батьків від виконання своїх батьківських обов`язків. Відповідачку не одноразово попереджали про відповідальність за належне виконання своїх батьківських обов`язків, але особливих змін не було. При кожному відвідуванні будинку, в якому проживає ОСОБА_1 разом з малолітніми дітьми було брудно, діти були брудні та не охайні, на прохання влаштувати дітей до дитячого садочка, а також пройти з дітьми медичний огляд, завжди були обіцянки, які так і не виконувались. На засідання комісії, на яке її запрошувалось, вона не з`явилась, але прийшла ОСОБА_5 з якою вони проживають в одному будинку, повідомила, що ОСОБА_1 залишила на неї своїх малолітніх дітей, а сама поїхала за кордон на роботу. Членами комісії вирішено влаштувати малолітніх дітей в міжрегіональний центр соціально психологічної реабілітації дітей до повернення матері ОСОБА_1 з за кордону. На даний час ОСОБА_1 до служби у справах дітей не з`являлась, дітьми не цікавилась. Її місце перебування не відоме, зі слів знайомої ОСОБА_5 вона досі перебуває за кордоном. Тому служба у справах дітей вважає за доцільне позбавлення батьківських прав матері ОСОБА_1 відносно малолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно до вимог ст. 13 ЦПК України суд розглядає справу в межах заявлених вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до положень Конвенції ООН про права дитини від 20.11.1989 року (ратифікована Україною Постановою ВР від 27.02.1991 року № 789-ХІІ) в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється як найкращому забезпеченню інтересів дитини.

Держави - учасниці зобов`язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів. Дитина з моменту народження має право на піклування своїх батьків.

Відповідно до ст. 51 Конституції України батьки зобов`язані утримувати дітей до їх повноліття.

У відповідності до ст. 150 СК України батьки зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.

Відповідно ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» на батьків покладається відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки зобов`язані виховувати дітей, піклуватися про їх здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку їх природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Згідно ч. 2 ст. 164 СК України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

У відповідності до вимог ч. 1 ст. 165 СК України, право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

Відповідно до ч. 5 ст. 167 СК України дитина, яка не може бути передана бабі, дідові або іншим родичам, мачусі, вітчиму, вона передається на опікування органові опіки та піклування.

Позбавлення батьківських прав є заходом відповідальності батьків за невиконання або неналежне виконання ними своїх батьківських обов`язків. Головною метою такого заходу є захист інтересів малолітніх та неповнолітніх дітей і стимулювання батьків щодо належного виконання своїх обов`язків. Ухилення батьків від виховання дитини, як підстава позбавлення батьківських прав, можлива лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Пунктом 15 Постанови ПВСУ № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» від 30.03.2007 визначено, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.

При вирішенні питання щодо позбавлення батьківських прав необхідно впевнитися не лише в невиконанні батьком обов`язків по вихованню, а також встановити, що вони ухиляються від їх виконання свідомо, тобто, що вони систематично, не зважаючи на всі заходи попередження та впливу, продовжує не виконувати свої батьківські обов`язки.

Позбавлення батьківських прав відноситься до крайньої міри відповідальності, а це означає, що застосовується ця міра судом тоді, коли всі інші засоби впливу виявилися безрезультатними.

Пунктом 16 Постанови ПВСУ № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» від 30.03.2007 роз`яснено, що ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Таким чином, вимоги позивача щодо позбавлення відповідача батьківських прав є обґрунтованими та підтвердженими наданими доказами, а тому підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог про стягнення з відповідача на користь позивача аліментів, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до ч 2 та 3 ст. 166 СК України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини. При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину. У разі мати, батько або інші законні представники дитини відмовляються отримувати аліменти від особи, позбавленої батьківських прав, суд приймає рішення про перерахування аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України та зобов`язує матір, батька або інших законних представників дитини відкрити зазначений особистий рахунок у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду.

Згідно зі ст. 27 Конвенції про права дитини, прийнятої 44-ю сесією Генеральної Асамблеї ООН від 20 листопада 1989 pоку, батьки або інші особи, що виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здатностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

Обов`язок батьків щодо утримання своїх дітей, передбачений ч. 2 ст. 51 Конституції України є одним з головних конституційних обов`язків. Такий обов`язок послідовно визначений в сімейному законодавстві.

Відповідно до ст.180 СК України, батьки зобов`язані утримувати дітей до досягнення ними повноліття.

Відповідно до ч. 3 ст.181СКУкраїни за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

Абзацом 2 частини 2 статті 182 СК України передбачено, що мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Відповідно до абзацу 3 частини 2 статті 182 СК України, мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.

Відповідно до ст.183 СК України частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.

Відповідно до статті 184 СК України, якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину доходу одержує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення, суд за заявою платника або одержувача може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі.

Позивач просить стягувати аліменти в розмірі по 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісяця, починаючи з дня звернення до суду та до досягнення дітьми повноліття

Відповідно до положень закону України «Про державний бюджет на 2024 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років - 2563 грн., 50% прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років - 1281,50 грн. .

За встановлених судом обставин, суд приходить до переконання про наявність підстав для стягнення з відповідача аліментів на утримання неповнолітніх дітей відповідно до заявлених позовних вимог у твердій грошовій сумі відповідно до заявлених вимог.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 430 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішень, зокрема у справах про стягнення аліментів - у межах суми платежу за один місяць.

Таким чином, суд вважає за необхідне допустити негайне виконання рішення суду в частині стягнення аліментів за один місяць.

Оскільки позивач за даною категорією справ звільнений від сплати судового збору при подачі позову, то відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України ці витрати підлягають стягненню з відповідача.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись до ст.ст. 3, 4, 12, 13, 76-81, 133, 141, 259, 263-265, 268, 273, 352-355, 430 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов Органа опіки та піклування Служби у справах дітей Бурштинської міської ради до ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів - задовольнити.

Позбавити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстровану за адресою: АДРЕСА_1 батьківських прав відносно її неповнолітніх дітей - дочки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Передати неповнолітніх дітей - дочку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 на опікування органу опіки та піклування в особі Служби у справах дітей Бурштинської міської ради.

Стягувати з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 на користь малолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 у розмірі по 1282 (одна тисяча двісті вісімдесят дві) грн. щомісяця, починаючи з дня звернення та до досягнення дітьми повноліття.

Рішення в частині стягнення місячного платежу аліментів належить негайному виконанню.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 1073 грн. 60 коп.

Заочне рішення може бути переглянуте Галицьким районним судом Івано-Франківської області за письмовою заявою відповідача. Заява про перегляд заочного рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення.

На рішення може бути подана апеляційна скарга позивачем до Івано-Франківського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ст.284 ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення суду складено 15.03.2024 року.

СуддяМихайло КУЦЕНКО

СудГалицький районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення11.03.2024
Оприлюднено19.03.2024
Номер документу117672316
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —341/2618/23

Рішення від 11.03.2024

Цивільне

Галицький районний суд Івано-Франківської області

КУЦЕНКО М. О.

Ухвала від 12.02.2024

Цивільне

Галицький районний суд Івано-Франківської області

КУЦЕНКО М. О.

Ухвала від 19.12.2023

Цивільне

Галицький районний суд Івано-Франківської області

КУЦЕНКО М. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні