Рішення
від 12.03.2024 по справі 924/1181/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"12" березня 2024 р. Справа № 924/1181/23

м. Хмельницький

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Виноградової В.В.,

за участю секретаря судового засідання Іщука О.М., розглянувши матеріали справи

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Тепло Жашків", с. Дзензелівка Уманського району Черкаської області

до комунального некомерційного підприємства "Старосинявська багатопрофільна лікарня", смт Стара Синява Хмельницького району Хмельницької області

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Старосинявської селищної ради, смт Стара Синява Хмельницького району Хмельницької області

про визнання протиправним та скасування протоколу, зобов`язання укласти договір

за участю представників:

позивача: Мельник В.В. згідно з ордером від 08.11.2023

відповідача: Куц І.О. згідно з ордером від 25.11.2023

третьої особи: не з`явився

Рішення ухвалюється 12.03.2024, оскільки в судовому засіданні 12.02.2024, 22.02.2024, 04.03.2024 постановлено ухвали про оголошення перерви.

Відповідно до ст. 240 ГПК України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

встановив: товариство з обмеженою відповідальністю "Тепло Жашків", с. Дзензелівка Уманського району Черкаської області звернулось до суду з позовом до комунального некомерційного підприємства "Старосинявська багатопрофільна лікарня", смт Стара Синява Хмельницького район Хмельницької області, в якому просить визнати протиправним та скасувати протокол №1 комунального некомерційного підприємства "Старосинявська багатопрофільна лікарня" про відміну процедури з оренди державного та комунального майна LLE001-UA-20230906-99023 "Будівля котельні, що знаходиться за адресою: смт Стара Синява, вул. Грушевського 15, загальною площею 173,8 кв.м" від 03 жовтня 2023 року; зобов`язати комунальне некомерційне підприємство "Старосинявська багатопрофільна лікарня" укласти із Товариством з обмеженою відповідальністю "Тепло Жашків" договір оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, яке розташоване за адресою: смт Стара Синява, вул. Грушевського 15, загальною площею 173,8 кв.м у редакції згідно з додатком №6.

Ухвалою суду від 14.11.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено підготовче засідання на 29.11.2023, яке у подальшому відкладено на 12.12.2023.

Ухвалою суду від 12.12.2023 до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, залучено Старосинявську селищну раду; підготовче засідання у справі відкладено 21.12.2023.

У засіданні 21.12.2023 судом постановлено ухвали, занесені до протоколу судового засідання, про продовження строку підготовчого провадження у справі на тридцять днів, про відкладення підготовчого засідання на 10.01.2024, яке у подальшому відкладено на 23.01.2024, 30.01.2024.

Ухвалою суду від 15.01.2024 повернуто Старосинявській селищній раді заяву (від 09.01.2024) про вступ у справу третьої особи із самостійними вимогами (позовну заяву), в якій просила визнати протиправним та скасувати протокол про результати електронного аукціону LLE001-UA-20230906-99023, згідно якого переможцем електронного аукціону визнано товариство із обмеженою відповідальністю "Тепло Жашків".

У засіданні 30.01.2024 судом з підстав невідповідності вимогам п. 5 ч. 1 ст. 227 ГПК відмовлено у задоволенні клопотання відповідача (від 29.01.2024), в якому просив зупинити розгляд справи № 924/1181/23 до набрання законної сили судовим рішенням в справі №924/112/24 за позовом Старосинявської селищної ради до товариства з обмеженою відповідальністю "Тепло Жашків", КНП "Старосинявська БЛ" про визнання протиправним та скасування протоколу про результати електронного аукціону LLE001-UA-20230906-99023, згідно якого переможцем електронного аукціону визнано товариство з обмеженою відповідальністю "Тепло Жашків".

Ухвалою суду від 30.01.2024 підготовче провадження у справі закрито, справу призначено до судового розгляду по суті у судовому засіданні на 12.02.2024, в якому оголошено перерву на 22.02.2024, 04.03.2024, 12.03.2024.

Обгрунтовуючи позовні вимоги, позивач вважає, що прийняте відповідачем рішення про скасування аукціону, після закінчення аукціону на право оренди частини нежитлового приміщення, є протиправними та таким, що порушує законні права позивача як потенційного орендаря, який, ставши переможцем аукціону, був позбавлений можливості укласти договір оренди приміщення, оскільки законодавством не передбачено можливості відміни аукціону після його проведення, у тому числі з наведених відповідачем підстав. Як на правову підставу позову посилається на положення ст. ст. 15, 16 ЦК України, ст. 187 ГК України, ст. ст. 1, 5, 7, 13 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", постанову Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 №483 "Про деякі питання оренди державного та комунального майна".

Відповідач у відзиві на позов проти позовних вимог заперечує, просить в позові відмовити. В обґрунтування своєї позиції зазначає, що рішенням Старосинявської селищної ради №04/2021 від 04.03.2021 надано згоду на передачу в оренду частини нежитлового приміщення котельні №1 КНП "Старосинявська центральна районна лікарня" комунальної власності Старосинявської селищної ради площею 90 кв.м, проте в оголошенні про проведення аукціону вказано 173,8 кв.м, що безпосередньо не відповідає рішенню і стало підставою для скасування аукціону з цих підстав. Робить висновок, що оскільки КНП "Старосинявська БЛ" не було надано дозволу на передачу в оренду нежитлового приміщення загальною площею 173,8 кв.м, що знаходиться за адресою: Хмельницька область, смт Стара Синява, вул. Грушевського, 15, а було надано дозвіл на передачу в оренду частини нежитлового приміщення котельні №1 площею 90,0 кв.м, що знаходиться за цією адресою, проведення аукціону було правомірно відмінено. Також стверджує, що за відсутності дозволу Старосинявської селищної ради на оренду нежитлового приміщення загальною площею 173,8 кв.м, що знаходиться за адресою Хмельницька область, смт Стара Синява, вул. Грушевського, 15, позивач просить суд зобов`язати відповідача укласти договір який буде містити ознаки недійсного правочину, що суперечить основним засадам цивільного права.

Старосинявська селищна рада у письмових поясненнях (від 30.01.2024) проти позову заперечила з огляду на те, що процедура передачі комунального майна в оренду проведена, з істотним порушенням чинного законодавства. Зокрема, з посиланням на рішення Старосинявської селищної ради №11-4/2016 від 27.01.2016 про передання та №9 від 02.02.2016 про прийняття із спільної комунальної власності територіальних громад Старосинявського району у власність Старосинявської селищної ради комунального закладу "Старосинявська центральна районна лікарня", положення ст. 6 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", положення п. п. 1.2. - 1.4, 5.1, 5.2, 5.7 статуту відповідача зазначає, що КНП "Старосинявська БЛ", має право передавати майно в оренду виключно за погодженням із Старосинявською селищною радою та включення до переліку №1 або №2 має відбуватись саме за рішенням Старосинявської селищної ради. На противагу викладеному, Старосинявська селищна рада не приймала рішення про надання згоди на передання в оренду майна "Будівлю котельні, що знаходиться за адресою: смт Стара Синява, вул. Грушевського, 15, загальною площею 173,8 кв.м" та не приймала рішення щодо включення майна до певного переліку. Вважає, що відсутність згоди Старосинявської селищної ради на передачу майна в оренду свідчить про незаконність проведених торгів та є підставою для визнання в подальшому договору оренди недійсним.

Позивач у додаткових поясненнях (від 22.02.2024) звернув увагу на підстави формулювання позовних вимог, зокрема на те, що прийняте відповідачем рішення про відміну процедури з оренди державного і комунального майна, оформлене протоколом після закінчення аукціону, є протиправним та таким, що порушує законні права позивача як потенційного орендаря. Також з огляду на описку в номері додатку у позовній вимозі про зобов`язання укласти договір, просить вважати правильним у п. 2 прохальної частини позовної заяви зазначення "у редакції згідно додатку". Щодо дати та терміну дії договору оренди зауважив, що відповідачем в ЕТС 06.09.2023 опубліковано оголошення про передачу майна в оренду та проект договору оренди об`єкта нерухомості, де визначено предмет та строк договору оренди, який укладається з переможцем аукціону. Розмір орендної плати було визначено за результатами електронного аукціону. При цьому відповідно до ст. 187 ГК України день набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позов.

Третя особа представника у засідання не направила, причини не повідомила. Про судовий розгляд справи повідомлена належним чином, що підтверджується довідками Господарського суду Хмельницької області про направлення ухвал суду від 12.02.2024, 04.03.2024 в електронному вигляді до її електронного кабінету та їх доставлення відповідно 12.02.2024 та 07.03.2024, а також присутністю представника третьої особи у судовому засіданні 22.02.2024.

Розглядом матеріалів справи встановлено:

Комунальним некомерційним підприємством "Старосинявська багатопрофільна лікарня" на сайті системи "Прозоро. Продажі" опубліковано оголошення про проведення аукціону №LLE001-UA-20230906-99023 з оренди об`єкта - будівлі котельні, що знаходиться за адресою: смт Стара Синява, вул. Грушевського, 15, загальною площею 173,8 кв.м. В характеристиках об`єкта зазначено, зокрема призначення нежитлове приміщення загальною площею 173 кв.м, що знаходиться за адресою: смт Стара Синява, вул. Грушевського, 15, що знаходиться на балансі КНП "Старосинявська БЛ", що знаходиться на першому поверсі; спосіб обмеження цільового призначення об`єкта тільки зазначене; цільове призначення об`єкта оренди використання для розміщення котельні; строк оренди 5 років. Орендодавцем та балансоутримувачем об`єкта вказано КНП "Старосинявська БЛ". В інформації про аукціон зазначено, з-поміж іншого: кінцевий строк подання цінових пропозицій до 17.09.2023; дата проведення аукціону 18.09.2023. Також вказано про віднесення об`єкта до Переліку першого типу.

Згідно з протоколом про результати електронного аукціону №LLE001-UA-20230906-99023 аукціон, організатором якого виступило комунальне некомерційне підприємство "Старосинявська багатопрофільна лікарня", відбувся 18.09.2023. Найменування лота: Будівля котельні, що знаходиться за адресою: смт Стара Синява, вул. Грушевського, 15, загальною площею 173,8 кв.м Нежитлове приміщення загальною площею 173,8 кв.м, що знаходиться за адресою Хмельницька область, смт Стара Синява, вул. Грушевського, 15, що знаходиться на балансі КНП "Старосинявська БЛ", на першому поверсі.

В аукціоні взяли участь: ТОВ "Поділля тепло-інвест", ТОВ "Дзензелівський котлобудівельний завод", ТОВ "Тепло Жашків". Учасник, якого дискваліфіковано відповідно до п. 76 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, - ТОВ "Дзензелівський котлобудівельний завод". Переможцем аукціону стало ТОВ "Тепло Жашків". У протоколі зазначено суму орендної плати, яка підлягає сплаті переможцем електронного аукціону на місяць, - 6134,82 грн, у т.ч. ПДВ 1022,47 гривні.

Протокол підписаний переможцем аукціону - ТОВ "Тепло Жашків" 21.09.2023, оператором, через електронний майданчик якого надано цінову пропозицію переможця аукціону, - ТОВ "Українська універсальна біржа" 22.09.2023 та організатором КНП "Старосинявська БЛ" 29.09.2023.

У матеріали справи позивачем надано проект договору оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, яким, зокрема передбачено, що предметом договору є оренда окремого визначеного майна, будівля котельні КНП "Старосинявська БЛ", що знаходиться за адресою Хмельницька область, смт Стара Синява, вул. Грушевського,15 площею 173,8 кв.м (п. 1.1); орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування наступне майно: вид майна частини нежитлового приміщення КНП "Старосинявська БЛ" для розміщення аптечного пункту площею 173,8 кв.м, загальна площа 173,8 кв.м, корисна площа 173,8 кв.м, вартість експертна оцінка становить 185443,00 грн, майно розташоване за адресою: Хмельницька область, смт Стара Синява, вул. Грушевського, 15, передається будівля котельні (п. 1.2); орендодавець та орендар мають право продовжити термін дії договору згідно затвердженого Порядку передачі в оренду комунального майна Старосинявської селищної ради (далі - Порядок) та за погодженням з Старосинявською селищною радою (далі - орган управління майном) (п. 1.3); орендар зобов`язаний використовувати орендоване майно (приміщення) відповідно до його призначення, визначеного умовами договору (пп. 4.1.1); орендар зобов`язаний капітальний ремонт та реконструкцію орендованого майна здійснювати за письмовою згодою з органом управління майном у відповідності із затвердженим Порядком (пп. 4.1.3); орендар має право за погодженням з органом управління майном та дозволу орендодавця вносити зміни до складу орендованого майна (приміщення), проводити його реконструкцію, технічне переозброєння, що підвищує вартість майна (п. 4.2.2); орендодавець має право контролювати наявність, стан, напрямки та ефективність використання майна (приміщення), переданого в оренду та інформувати про це орган управління майном (пп. 5.2.1). Також проект договору містить відмітку щодо необхідності його погодження головою Старосинявської селищної ради.

Відповідно до протоколу від 03.10.2023 №1 комунального некомерційного підприємства "Старосинявська багатопрофільна лікарня" про відміну процедури з оренди державного та комунального майна №LLE001-UA-20230906-99023 "Будівля котельні, що знаходиться за адресою: смт Стара Синява, вул. Грушевського 15, загальною площею 173,8 кв.м" вирішено відмінити проведення процедури передачі державного та комунального майна комунального некомерційного підприємства "Старосинявська багатопрофільна лікарня", об`єкт оренди "Будівля котельні, що знаходиться за адресою: смт Стара Синява, вул. Грушевського 15, загальною площею 173,8 кв.м" через електронну торгівельну систему, за номером лоту №LLE001-UA-20230906-99023, на підставі п. 64 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою КМ України №483 від 03.06.2020 (зі змінами), орендодавець відміняє електронний аукціон у разі - зміни рішення про включення об`єкта оренди до Переліку відповідного типу, що тягне за собою необхідність відміни аукціону.

Зокрема, у протоколі зазначено, що відповідальною особою за проведення процедури передачі державного та комунального майна комунального некомерційного підприємства "Старосинявська багатопрофільна лікарня" розпочато процедуру передачі майна "Будівля котельні, що знаходиться за адресою: смт Стара Синява, вул. Грушевського 15, загальною площею 173,8 кв.м" через електронну торгівельну систему 06.09.2023, за номером лоту №LLE001-UA-20230906-99023. Однак відповідальною особою за проведення процедури передачі майна через електронну торгівельну систему було допущено процедурну та технічну помилку під час підготовки документів для проведення аукціону в електронній торгівельній системі згідно "Порядку передачі в оренду державного та комунального майна", затвердженого постановою КМ України №483 від 03.06.2020 року (зі змінами), положенням про оренду комунального майна Старосинявської селищної ради, Законом України "Про оренду державного та комунального майна".

Згідно наведеної вище інформації, об`єкт оренди "Будівля котельні, що знаходиться за адресою: смт Стара Синява, вул. Грушевського 15, загальною площею 173,8 кв.м" не включений до переліку 1 типу та розпорядником майна (власником) в особі Старосинявської селищної ради Старосинявського району Хмельницької області не прийнято відповідного рішення про згоду передачі вказаного об`єкту оренди площею 173,8 кв.м.

У зв`язку із чим, балансоутримувачем в електронній торгівельній системі вказано інформацію про включення до переліку 1 типу об`єкта оренди за старим рішенням №04/2021 від 04.03.2021. Також, балансоутримувачем допущено технічні помилки в примірному договорі оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, який оприлюднений в електронній торгівельній системі.

Згідно з наданою позивачем копією оголошення про проведення аукціону №LLE001-UA-20230906-99023 станом на 06.11.2023 відомості по вищезазначеному аукціону містять відмітку про те, що аукціон відмінено (скасовано).

При цьому у матеріали справи надано рішення Старосинявської районної ради від 27.01.2016 №11-4/2016, яким зі спільної комунальної власності територіальних громад Старосинявського району у власність Старосинявської селищної ради передано комунальний заклад "Старосинявська центральна районна лікарня" (основні засоби, малоцінні необоротні матеріальні активи, малоцінні та швидкозношувальні предмети, медикаменти, господарські матеріали, паливно-мастильні матеріали, запчастини, які знаходяться на території Старосинявського району) згідно з додатком.

Згідно з додатком до рішення "Перелік об`єктів комунальної власності майна територіальних громад Старосинявського району, які знаходяться під оперативним управлінням Старосинявської ЦРЛ та передаються у власність Старосинявській селищній раді" зазначено про передачу, зокрема будівлі котельної (п. 22 переліку), яка знаходиться за адресою: смт Стара Синява, вул. Грушевського, 15.

Старосинявською селищною радою відповідно до рішення від 02.02.2016 №9 прийнято зі спільної комунальної власності територіальних громад Старосинявського району у власність Старосинявської селищної ради комунальний заклад "Старосинявська центральна районна лікарня" (основні засоби, малоцінні необоротні матеріальні активи, малоцінні та швидкозношувальні предмети, медикаменти, господарські матеріали, паливно-мастильні матеріали, запчастини, які знаходяться на території Старосинявського району) згідно з додатком, у тому числі будівлю котельної (п. 22 переліку), яка знаходиться за адресою: смт Стара Синява, вул. Грушевського, 15.

Відповідно до наданого у матеріали справи рішення виконавчого комітету Старосинявської селищної ради від 04.03.2021 №04/2021 "Про надання згоди на передачу в оренду нежитлового приміщення котельні №1 КНП "Старосинявська центральна районна лікарня" комунальної власності Старосинявської селищної ради", керуючись, з-поміж іншого, Положенням про оренду комунального майна Старосинявської селищної ради, враховуючи звернення товариства з обмеженою відповідальністю "Теплогенеруюча компанія "Флагман" лист №1 від 04.01.2021 та листа-погодження №121 від 05.02.2021 від КНП "Старосинявська центральна районна лікарня", надано згоду на передачу в оренду частини нежитлового приміщення, що знаходиться в приміщенні котельні №1 КНП "Старосинявська ЦРЛ", загальною площею 90 м.кв. (частина нежитлового приміщення котельні), за адресою: смт Стара Синява, вул. Грушевського, 15. Доручено балансоутримувачу (КНП "Старосинявська ЦРЛ") розпочати процедуру передачі в оренду вищевказаного майна згідно затвердженого Положення про оренду комунального майна Старосинявської селищної ради.

При цьому рішенням виконавчого комітету Старосинявської селищної ради від 13.10.2023 №01/2023 "Про виключення нежитлових приміщень із переліку І типу об`єктів комунальної власності Старосинявської селищної ради, щодо яких прийнято рішення про передачу їх в оренду", керуючись, зокрема Положенням про оренду комунального майна Старосинявської селищної ради, враховуючи лист комунального некомерційного підприємства "Старосинявська багатопрофільна лікарня" Старосинявської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області, що є балансоутримувачем даного приміщення, від 29.09.2023 №768 щодо необхідності використання даного приміщення у власній господарській діяльності, виключено частину приміщення котельні №1, загальною площею 90,0 кв.м, що знаходяться за адресою: Хмельницька область, Хмельницький район, смт Стара Синява, вул. Грушевського, 15 (план-схема додається) із Переліку І типу об`єктів комунальної власності, щодо яких прийнято рішення про передачу в оренду згідно підпункту 14 пункту 1 статті 1 та статті 15 Закону України "Про оренду державного та комунального майна".

Також у матеріалах справи наявний витяг з Державного реєстру речових прав (від 31.05.2023), відповідно до якого за Старосинявською селищною радою 29.05.2023 на праві власності зареєстровано будівлю за адресою: Хмельницька область, Хмельницький район, смт Стара Синява, вул. Грушевського, 15 загальною площею 5777,3 кв.м, до складу якої увійшла, зокрема котельня "Д" площею 266,8 кв.м, будівля котельні "З" площею 173,8 кв.м.

У матеріали справи надано копію технічного паспорту від 24.05.2023 № ТІ01:9641-2244-2059-0832, виготовленого Хмельницьким бюро технічної інвентаризації на замовлення Старосинявської селищної ради (станом на 18.05.2023). Найменування об`єкту інвентаризації - будівлі Старосинявської багатопрофільної лікарні, загальна площа - 5777,3 кв.м. Загальна площа будівлі котельної вказана в розмірі 173,8 кв.м. (котельня 152,8 кв.м, приміщення 21 кв.м), площа забудови - 202,6 кв.м, літера - "З".

Відповідно до п. 1.2 статуту комунального некомерційного підприємства "Старосинявська багатопрофільна лікарня", затвердженого рішенням Старосинявської селищної ради від 10.12.2021 №13-18/2021 (далі - статут), підприємство створене за рішенням сесії Старосинявської селищної ради від 27.06.2019 №01/2019 відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Рішенням шістнадцятої сесії восьмого скликання №18-16/2021 Старосинявської селищної ради від 27.09.2021 змінено назву комунального некомерційного підприємства "Старосинявська центральна районна лікарня" на комунальне некомерційне підприємство "Старосинявська багатопрофільна лікарня" Старосинявської селищної ради Хмельницької області. Майно підприємства є власністю Старосинявської селищної ради Хмельницької області. Підприємство є правонаступником усього майна, всіх прав та обов`язків комунального некомерційного підприємства "Старосинявська центральна районна лікарня".

Підприємство створене на базі майна Старосинявської селищної ради (п. 1.3 статуту).

Згідно з п. 1.4 статуту засновником, власником та органом управління майном підприємства є Старосинявська селищна рада. Підприємство є підпорядкованим, підзвітним та підконтрольним засновнику.

Підприємство у своїй діяльності керується Конституцією України, Господарським та Цивільним кодексами України, законами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, обов`язковими для всіх закладів охорони здоров`я наказами та інструкціями Міністерства охорони здоров`я України, загальнообов`язковими нормативними актами інших центральних органів виконавчої влади, відповідними рішеннями місцевих органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування та цим статутом (п. 1.8 статуту).

У п. 4.2 статуту зазначено, що підприємство користується закріпленим за ним комунальним майном, що є власністю Старосинявської селищної ради на праві оперативного управління.

Підприємство має право укладати угоди (договори), набувати майнових та особистих немайнових прав, нести обов`язки, бути особою, яка бере участь у справі, що розглядається в судах України, міжнародних та третейських судах (п. 4.7 статуту).

Відповідно до п. 5.1 статуту майно підприємства є комунальною власністю і закріплюється за ним на праві оперативного управління. Майно підприємства становлять оборотні та необоротні активи, основні засоби та грошові кошти, а також інші цінності, передані йому засновником, вартість яких відображається у самостійному балансі підприємства.

Згідно з положеннями п. 5.2 статуту підприємство не має права відчужувати або іншим способом розпоряджатись закріпленим за ним майном, що належить до основних фондів без попередньої згоди засновника.

До джерел формування майна та коштів підприємства пп. 5.3.3 статуту віднесено власні надходження підприємства: кошти від здачі в оренду (зі згоди засновника) майна, закріпленого на праві оперативного управління.

Підприємство має право надавати в оренду майно, за погодженням із власником майна, яке закріплене за ним на праві оперативного управління, юридичним і фізичним особам відповідно до законодавства України та нормативних актів органів місцевого самоврядування (п. 5.7 статуту).

Відповідно до пп. 6.1.3 статуту підприємство має право укладати господарські угоди з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та підпорядкування, а також фізичними особами відповідно до законодавства.

Підприємство зобов`язане керуватись у своїй діяльності Конституцією України, законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами Міністерства охорони здоров`я України, іншими нормативно-правовими актами та цим статутом (пп. 6.2.3 статуту).

У п. 7.1 статуту зазначено, що управління підприємством здійснює Старосинявська селищна рада (засновник).

Засновник (власник) здійснює контроль за ефективністю використання майна, що є власністю Старосинявської селищної ради та закріплене за підприємством на праві оперативного управління (пп. 7.3.6 статуту).

Підпунктом 7.5.17 статуту передбачено, що головний лікар підприємства за погодженням із засновником та відповідно до вимог законодавства має право укладати договори оренди майна.

Згідно з пп. 7.5.18 статуту надання в оренду нерухомого майна, загальна площа якого не перевищує 200 кв.м, відбувається за рішенням керівника підприємства без попереднього погодження із власником у порядку, визначеному законодавством та актами органів місцевого самоврядування.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 24.11.2023 засновником комунального некомерційного підприємства "Старосинявська багатопрофільна лікарня" є Старосинявська селищна рада.

Згідно з наданою Старосинявською селищною радою відповіддю (від 22.02.2024) на адвокатський запит представника відповідача Старосинявська селищна рада не приймала рішення щодо включення об`єкту оренди "Будівля котельні, що знаходиться за адресою: смт Стара Синява, вул. Грушевського 15, загальною площею 173,8 кв.м." до переліку І типу для подальшої передачі в оренду у межах електронного аукціону LLE001-UA-20230906-99023, не надавала згоди та не погоджувала передачі в оренду вказаного об`єкта у межах електронного аукціону LLE001-UA-20230906-99023. Зазначене також підтверджено представниками відповідача та третьої особи в судовому засіданні.

Старосинявською селищною радою у матеріали справи надано копію рішення від 11.09.2020 №22/2020 про затвердження "Порядку передачі в оренду комунального майна Старосинявської селищної ради" (нова редакція), а також копію вказаного Порядку.

Аналізуючи подані докази, оцінюючи їх у сукупності, суд до уваги бере таке.

Відповідно до ст. ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання; кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства; кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Як убачається зі змісту позовних вимог, спірні правовідносини виникли між сторонами з приводу оренди комунального майна.

Правові, економічні та організаційні відносини, пов`язані з передачею в оренду майна, що перебуває в державній та комунальній власності, майна, що належить Автономній Республіці Крим, а також передачею права на експлуатацію такого майна, визначені Законом України "Про оренду державного та комунального майна" (далі - Закон).

Відповідно до ч. 2 ст. 2 вищезазначеного Закону передача в оренду майна, що перебуває у комунальній власності, здійснюється органами місцевого самоврядування відповідно до вимог цього Закону.

Частиною 5 ст. 2 Закону встановлено, що оренда здійснюється на основі таких принципів: законності; відкритості та прозорості; рівності та змагальності; державного регулювання та контролю; врахування особливостей об`єктів державної та комунальної форм власності; захисту економічної конкуренції; створення сприятливих умов для залучення інвестицій; повного, своєчасного, достовірного інформування про об`єкти оренди та порядок передачі їх в оренду; забезпечення конкурентних умов оренди та інших видів договорів.

Відповідно до ст. 3 Закону об`єктом оренди є, зокрема нерухоме майно (будівлі, споруди, приміщення, а також їх окремі частини).

Згідно зі ст. 4 Закону орендодавцями є, серед інших: органи, уповноважені представницькими органами місцевого самоврядування, - щодо єдиних майнових комплексів, нерухомого майна і споруд, майна, що не увійшло до статутного капіталу, яке перебуває у комунальній власності; балансоутримувачі щодо, зокрема нерухомого майна, загальна площа якого не перевищує 400 квадратних метрів на одного балансоутримувача, якщо менший розмір площі не встановлено рішенням представницького органу місцевого самоврядування - щодо об`єктів комунальної власності або галузевими особливостями оренди майна; іншого окремого індивідуально визначеного майна; орендарями за цим Законом можуть бути фізичні та юридичні особи, у тому числі фізичні та юридичні особи іноземних держав, міжнародні організації та особи без громадянства (крім передбачених частиною четвертою цієї статті).

Предметом позову у справі є, зокрема вимога позивача визнати протиправним та скасувати протокол №1 комунального некомерційного підприємства "Старосинявська багатопрофільна лікарня" про відміну процедури з оренди державного та комунального майна LLE001-UA-20230906-99023 "Будівля котельні, що знаходиться за адресою: смт Стара Синява, вул. Грушевського 15, загальною площею 173,8 кв.м." від 03 жовтня 2023 року, мотивована тим, що чинним законодавством не передбачено можливості відміни аукціону після його проведення та з вказаних в оспореному протоколі підстав.

У статті 1 Закону надано відповідні визначення, а саме: аукціон - це спосіб передачі в оренду державного та комунального майна особі, яка запропонувала найбільшу орендну плату, що проводиться в електронній формі; Перелік першого типу - Перелік об`єктів, щодо яких прийнято рішення про передачу в оренду на аукціоні; потенційний орендар - фізична або юридична особа, яка виявила бажання взяти майно в оренду у спосіб, визначений цим Законом; орендодавець - юридична особа, яка на підставі договору оренди передає майно у користування за плату на певний строк; електронна торгова система (ЕТС) - дворівнева інформаційно-телекомунікаційна система, що включає центральну базу даних та електронні майданчики, які взаємодіють з центральною базою даних через інтерфейс програмування додатків такої центральної бази даних. ЕТС забезпечує можливість створення, розміщення, оприлюднення та обміну інформацією і документами в електронному вигляді, необхідними для проведення аукціону в електронній формі.

Частиною 1 ст. 5 Закону унормовано етапність передачі в оренду державного та комунального майна, яка передбачає: прийняття рішення щодо наміру передачі майна в оренду; внесення інформації про потенційний об`єкт оренди до ЕТС; прийняття рішення про включення потенційного об`єкта оренди до одного із Переліків; опублікування інформації про потенційний об`єкт оренди, щодо якого прийнято рішення про включення до одного з Переліків, в ЕТС; розміщення в ЕТС оголошення про передачу майна в оренду; проведення аукціону на право оренди майна або передача об`єкта в оренду без проведення аукціону, укладення та публікація в ЕТС договору оренди.

Порядок передачі в оренду державного та комунального майна, включаючи особливості передачі його в оренду (далі - Порядок передачі майна в оренду), визначається Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері реалізації майна (майнових прав, інших активів) або прав на нього на конкурентних засадах у формі аукціонів, у тому числі електронних аукціонів, та здійснює контроль за її реалізацією (ч. 2 ст. 5 Закону).

Особливості передачі в оренду комунального майна, передбачені цим Законом, додатково можуть визначатися рішенням представницьких органів місцевого самоврядування з урахуванням вимог і обмежень, передбачених цим Законом і Порядком передачі майна в оренду (ч. 3 ст. 5 Закону).

Порядок прийняття рішення щодо наміру передачі майна в оренду врегульовано ст. 6 Закону.

Зокрема, відповідно до ч. 1 вказаної статті ініціаторами оренди майна можуть бути потенційний орендар, балансоутримувач, уповноважений орган управління та/або орендодавець.

Частина 2 ст. 6 Закону визначає, що потенційний орендар, зацікавлений в одержанні в оренду нерухомого або індивідуально визначеного майна, звертається до орендодавця із заявою про включення цього майна до Переліку відповідного типу згідно з Порядком передачі майна в оренду. Орендодавець протягом трьох робочих днів з дати отримання відповідної заяви передає її балансоутримувачу такого майна. За результатами розгляду заяви (крім випадків, передбачених абзацом п`ятим частини другої статті 6 цього Закону) балансоутримувач протягом 10 робочих днів з дати отримання такої заяви приймає одне з таких рішень: рішення про намір передачі майна в оренду; рішення про відмову у включенні об`єкта до відповідного Переліку в разі наявності однієї з підстав, передбачених статтею 7 цього Закону.

У разі якщо відповідно до законодавства, статуту або положення балансоутримувача уповноважений орган управління, до сфери управління якого належить балансоутримувач, має надавати згоду на розпорядження майном балансоутримувача, балансоутримувач протягом 40 робочих днів з дати отримання заяви потенційного орендаря приймає одне з таких рішень: рішення про намір передачі майна в оренду, погоджене уповноваженим органом управління; рішення про відмову у включенні об`єкта до відповідного Переліку в разі наявності однієї з підстав, передбачених статтею 7 цього Закону. Відсутність погодження або відмови у погодженні уповноваженого органу управління протягом 40 робочих днів з дати отримання заяви потенційного орендаря вважається погодженням уповноваженого органу управління рішення балансоутримувача про намір передачі майна в оренду.

Про прийняте рішення балансоутримувач повідомляє заявника та орендодавця протягом трьох робочих днів з дати його прийняття.

Частиною 3 ст. 6 Закону передбачено, що балансоутримувач може прийняти рішення про намір передачі майна в оренду за власною ініціативою, з урахуванням законодавства, статуту або положення балансоутримувача про погодження уповноваженим органом управління, до сфери управління якого належить балансоутримувач. Відсутність погодження або відмови у погодженні уповноваженого органу управління протягом 40 робочих днів з дати направлення звернення балансоутримувача про таке погодження вважається погодженням уповноваженого органу управління рішення балансоутримувача про намір передачі майна в оренду.

У разі якщо ініціатором оренди майна є орендодавець, такий орендодавець звертається до балансоутримувача майна із заявою про включення цього майна до Переліку відповідного типу відповідно до Порядку передачі майна в оренду. Прийняття рішення балансоутримувачем про намір передачі майна в оренду та погодження такого рішення відбуваються у порядку, встановленому частиною другою цієї статті.

У разі якщо ініціатором оренди майна є уповноважений орган управління, то такий уповноважений орган управління надає балансоутримувачу рішення про доцільність передачі майна в оренду, яке є погодженням уповноваженого органу управління рішення балансоутримувача про намір передачі майна в оренду. Балансоутримувач протягом 10 робочих днів з дати отримання рішення про доцільність передачі майна в оренду приймає рішення про намір передачі майна в оренду.

Згідно з ч. 4 ст. 6 Закону після прийняття балансоутримувачем рішення про намір передачі майна в оренду або отримання від уповноваженого органу управління рішення про доцільність передачі майна в оренду балансоутримувач здійснює такі дії: вносить інформацію про потенційний об`єкт оренди до ЕТС в порядку, обсязі та строки, передбачені Порядком передачі майна в оренду, та включає об`єкт до одного з Переліків, якщо відповідно до цього Закону балансоутримувач може виступати орендодавцем відповідного майна і якщо включення об`єкта до Переліку відповідного типу не потребує прийняття рішення іншим органом; надсилає інформацію про потенційний об`єкт оренди орендодавцю для її внесення до ЕТС в порядку, обсязі та строки, передбачені Порядком передачі майна в оренду, та звертається до орендодавця із клопотанням про включення потенційного об`єкта оренди до одного з Переліків згідно з Порядком передачі майна в оренду.

Орендодавець розглядає клопотання балансоутримувача, подане відповідно до частини четвертої цієї статті, та протягом 10 робочих днів з дати отримання клопотання приймає одне з таких рішень: рішення про включення об`єкта до Переліку відповідного типу; рішення про відмову у включенні об`єкта до Переліку відповідного типу з підстав, передбачених статтею 7 цього Закону. Про прийняте рішення орендодавець повідомляє балансоутримувача та заявника протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення (ч. 5 ст. 6 Закону).

Частиною 7 ст. 6 Закону визначено, що рішення про включення об`єкта до одного з Переліків може бути скасовано або змінено: Кабінетом Міністрів України або визначеним ним органом - щодо майна державної власності; представницьким органом місцевого самоврядування або визначеними ним органами - щодо майна комунальної власності.

Переліки оприлюднюються в ЕТС та на офіційних вебсайтах орендодавців (ч. 9 ст. 6 Закону).

Частиною 1 ст. 7 Закону передбачено, що підставами для відмови у включенні майна до одного з Переліків або виключення майна із одного з Переліків є: 1) неможливість передачі відповідного майна в оренду згідно із частиною другою статті 3 цього Закону; 2) обґрунтовані власні потреби уповноваженого органу управління та/або балансоутримувача, або потреби іншої бюджетної установи, що розміщена в будівлі, споруді, їх окремій частині; 3) неможливість використання об`єкта за цільовим призначенням, яке заявлено потенційним орендарем, у разі якщо орендар не має права використовувати майно за будь-яким цільовим призначенням згідно з випадками і з урахуванням обмежень, встановлених Порядком передачі майна в оренду; 4) встановлена рішенням орендодавця невідповідність заявника вимогам, передбаченим статтею 15 цього Закону, або подання недостовірної чи неповної інформації щодо діяльності заявника, який звернувся із заявою про оренду об`єкта без проведення аукціону, або недоцільність включення майна до Переліку другого типу, визначена орендодавцем згідно з Порядком передачі майна в оренду; 5) скасування рішення про включення об`єкта до відповідного Переліку згідно з вимогами цього Закону; 6) встановлена рішенням уповноваженого органу управління недоцільність передачі в оренду єдиного майнового комплексу державного або комунального підприємства; 7) наявність об`єкта в переліку об`єктів, що підлягають приватизації; 8) подання заяви лише щодо частини об`єкта, якщо відповідно до рішення балансоутримувача або орендодавця передача в оренду частини об`єкта видається недоцільною; 9) рішення щодо об`єкта про доцільність здійснення державно-приватного партнерства, у тому числі концесії.

Рішення про виключення майна з Переліків може бути прийнято не пізніше: дня, що передує дню проведення аукціону, якщо майно включено до Переліку першого типу; дня, що передує дню укладення договору оренди, якщо майно включено до Переліку другого типу (ч. 2 ст. 7 Закону).

Відповідно до частини 1 статті 13 Закону об`єкти державної та комунальної власності передаються в оренду за результатами проведення аукціону виключно в ЕТС, у тому числі аукціону, предметом якого є право на продовження договору оренди об`єкта згідно із статтею 18 цього Закону. Порядок функціонування ЕТС, порядок та строки передачі майна в оренду, подання заяв на участь в аукціоні, проведення аукціонів, розмір, порядок та строки сплати, повернення гарантійних, реєстраційних внесків, плати за участь в аукціоні (винагороди оператора), порядок та строки підписання, опублікування протоколу та договору оренди за результатами аукціону визначаються Порядком передачі майна в оренду.

Постановою Кабінету Міністрів України №483 від 03 червня 2020 року затверджено Порядок передачі в оренду державного та комунального майна (далі - Порядок) та визначено державне підприємство "Прозорро.Продажі", що належить до сфери управління Міністерства економіки, відповідальним за забезпечення функціонування електронної торгової системи - адміністратором електронної торгової системи.

Відповідно до п. 1 Порядку він визначає механізм передачі в оренду державного та комунального майна, включаючи особливості передачі його в оренду відповідно до положень Закону України "Про оренду державного та комунального майна".

У п. 62 Порядку зазначено, що електронний аукціон є процедурою визначення переможця електронного аукціону, в ході якої учасники мають можливість поетапного збільшення своїх цінових пропозицій протягом трьох раундів, що проводяться за однаковими правилами, визначеними цим Порядком. Оголосити електронний аукціон має право виключно орендодавець шляхом оприлюднення відповідного оголошення в електронній торговій системі. Для оголошення електронного аукціону орендодавець обирає об`єкт оренди з Переліку першого типу.

При цьому згідно з п. 29 Порядку не можуть бути використані за будь-яким цільовим призначенням такі об`єкти оренди, зокрема: майно закладів охорони здоров`я; майно, щодо якого відповідним представницьким органом місцевого самоврядування прийняте рішення про його використання за конкретним цільовим призначенням. Такі об`єкти оренди можуть використовуватися лише для розміщення відповідних закладів або лише із збереженням профілю діяльності за конкретним цільовим призначенням, встановленим рішенням відповідного представницького органу місцевого самоврядування, крім випадків, що передбачають використання частини такого майна з метою надання послуг, які не можуть бути забезпечені безпосередньо такими закладами, пов`язаних із забезпеченням чи обслуговуванням діяльності таких закладів, їх працівників та відвідувачів. Зазначені об`єкти можуть також використовуватися для проведення науково-практичних, культурних, мистецьких, громадських, суспільних та політичних заходів. Обмеження щодо використання майна закладів охорони здоров`я, освіти, соціально-культурного призначення (майна закладів культури, об`єктів спортивної інфраструктури) не поширюються на оренду будівель, споруд, окремих приміщень та їх частин, іншого нерухомого майна, що перебуває в аварійному стані або не використовується у діяльності таких закладів та об`єктів протягом трьох років (для об`єктів площею менш як 500 кв. метрів) або п`яти років (для об`єктів площею, що становить 500 і більше кв. метрів), за умови, що це не погіршує соціально-побутових умов осіб, які навчаються або працюють у такому закладі або об`єкті, крім закладів фізичної культури і спорту, баз олімпійської та паралімпійської підготовки, фізкультурно-оздоровчих і спортивних споруд, лікувальних (лікувально-фізкультурних) і лікувально-профілактичних закладів.

Як визначено п. 51 Порядку, орендодавець через свій особистий кабінет оприлюднює в електронній торговій системі оголошення про передачу майна в оренду на аукціоні у випадках та у строки, передбачені частиною першою статті 12 Закону, а щодо єдиного майнового комплексу - у строки, передбачені частиною п`ятою статті 14 Закону. У межах строків, передбачених частиною першою статті 12 Закону, орендодавець розробляє та затверджує умови оренди майна, додаткові умови оренди майна (в разі наявності), крім тих, які затверджуються в порядку, передбаченому абзацом третім пункту 54 цього Порядку. Умови оренди майна включають розмір стартової орендної плати об`єкта оренди для аукціонів, передбачених частинами другою, одинадцятою та тринадцятою статті 13 Закону та строк оренди, визначений згідно пункту 53 цього Порядку. Проект договору оренди, що розміщується в оголошенні про передачу майна в оренду на аукціоні, повинен містити всю інформацію, передбачену примірним договором оренди, крім інформації про особу орендаря та орендну плату.

Як убачається з наявних матеріалів справи, комунальним некомерційним підприємством "Старосинявська багатопрофільна лікарня" на сайті системи "Прозоро. Продажі" було опубліковано оголошення про проведення аукціону №LLE001-UA-20230906-99023 з оренди об`єкта - будівлі котельні, що знаходиться за адресою: смт Стара Синява, вул. Грушевського, 15, загальною площею 173,8 кв.м. В оголошенні вказано, зокрема про належність об`єкта до комунальної власності та віднесення до Переліку першого тип та визначено цільове призначення об`єкта оренди використання для розміщення котельні, спосіб обмеження цільового призначення об`єкта тільки зазначене.

У свою чергу, потенційний орендар через свій особистий кабінет в електронній торговій системі подає заяву на оренду об`єкта оренди, включеного до Переліку першого типу, шляхом заповнення електронної форми. Така заява подається щодо об`єкта оренди, якщо об`єкт оренди було включено до Переліку першого типу не за заявою потенційного орендаря відповідно до частини другої статті 6 Закону або у випадку, коли потенційний орендар бажає подати свої пропозиції щодо строку оренди такого об`єкта. Для подання заяви на оренду об`єкта оренди потенційний орендар обирає з Переліку першого типу відповідний об`єкт та зазначає в заяві бажаний строк оренди, а якщо потенційний орендар бажає орендувати об`єкт погодинно, - також графік погодинного використання об`єкта (п. 50 Порядку).

Відповідно до п. 75 Порядку переможцем електронного аукціону вважається учасник, що подав найвищу цінову пропозицію за лот у разі, коли ним зроблений щонайменше один крок аукціону (крім випадку, передбаченого абзацом другим пункту 73 цього Порядку), а у випадках, передбачених пунктом 76 цього Порядку, учасник з наступною за величиною ціновою пропозицією за умови, що ним зроблений щонайменше один крок аукціону, а у разі однакових цінових пропозицій - учасник, що подав її раніше, за умови відсутності звернення від такого учасника про відмову від очікування та відсутності факту натискання ним відповідної кнопки про відмову від очікування в особистому кабінеті.

У разі коли переможець електронного аукціону не відповідає вимогам статті 4 Закону, або в інших випадках, передбачених частиною дев`ятою статті 13 Закону, орендодавець завантажує рішення про відмову у затвердженні протоколу про результати електронного аукціону або про відмову від укладення договору оренди в електронну торгову систему. Орендодавець завантажує рішення про відмову від укладення договору оренди також у разі, коли переможець електронного аукціону не сплатив авансовий внесок та вартість невід`ємних поліпшень відповідно до пункту 80 цього Порядку (у разі проведення електронного аукціону на продовження договору оренди). Якщо переможець електронного аукціону відмовився від підписання протоколу про результати електронного аукціону або договору оренди чи не підписав такий протокол або договір у встановлені строки, орендодавець складає та завантажує відповідний акт в електронну торгову систему. У такому випадку в електронній торговій системі автоматично формується новий протокол про результати електронного аукціону з визначенням переможцем електронного аукціону учасника з наступною за величиною ціновою пропозицією, а у разі однакових цінових пропозицій - учасника, що подав її раніше, за умови, що ним зроблений щонайменше один крок аукціону, та в разі відсутності звернення від такого учасника щодо повернення йому гарантійного внеску та відсутності факту натискання ним відповідної кнопки про відмову від очікування в особистому кабінеті. Переможець електронного аукціону, який відмовився від підписання протоколу про результати електронного аукціону або договору оренди, позбавляється права на участь у подальших аукціонах з передачі в оренду того самого об`єкта (п. 76 Порядку).

Згідно з п. 77 Порядку переможець електронного аукціону підписує протокол про результати електронного аукціону в порядку та строки, встановлені пунктом 74 цього Порядку. Оператор електронного майданчика, через якого переможець електронного аукціону набув право на участь в електронному аукціоні, підписує протокол про результати електронного аукціону та надсилає його орендодавцю протягом чотирьох робочих днів з дня, наступного за днем його формування (якщо електронний аукціон відбувся). Протокол може бути підписаний (затверджений) з використанням кваліфікованого електронного підпису відповідно до вимог Закону України "Про електронні довірчі послуги".

Після отримання від оператора електронного майданчика, через який подано найвищу цінову пропозицію, підписаного переможцем електронного аукціону та таким оператором протоколу про результати електронного аукціону орендодавець затверджує та оприлюднює протокол через особистий кабінет протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем його формування в електронній торговій системі, та натискає електронну кнопку "Протокол затверджено" в інтерфейсі особистого кабінету, після чого електронному аукціону автоматично присвоюється статус "очікується підписання договору". Зазначений строк закінчується о 18 годині останнього дня строку, встановленого для оприлюднення протоколу. У межах строку, встановленого для оприлюднення протоколу про результати електронного аукціону, орендодавець перевіряє заяву на участь в електронному аукціоні, подану шляхом заповнення електронної форми, та електронні копії документів переможця електронного аукціону щодо відповідності вимогам Закону (п. 78 Порядку).

Згідно з протоколом про результати електронного аукціону №LLE001-UA-20230906-99023 від 18.09.2023 переможцем аукціону стало ТОВ "Тепло Жашків". Протокол підписаний переможцем 21.09.2023, оператором - ТОВ "Українська універсальна біржа" 22.09.2023 та організатором (орендодавцем) КНП "Старосинявська БЛ" 29.09.2023.

Разом з тим, у подальшому відповідно до протоколу від 03.10.2023 №1 комунального некомерційного підприємства "Старосинявська багатопрофільна лікарня" вирішено відмінити процедуру з оренди державного та комунального майна №LLE001-UA-20230906-99023 "Будівля котельні, що знаходиться за адресою: смт Стара Синява, вул. Грушевського 15, загальною площею 173,8 кв.м" на підставі п. 64 Порядку із зазначенням, що орендодавець відміняє електронний аукціон у разі - зміни рішення про включення об`єкта оренди до Переліку відповідного типу, що тягне за собою необхідність відміни аукціону.

Рішення мотивовано тим, що відповідальною особою за проведення процедури передачі майна через електронну торгівельну систему було допущено процедурну та технічну помилку під час підготовки документів для проведення аукціону в електронній торгівельній системі; об`єкт оренди "Будівля котельні, що знаходиться за адресою: смт Стара Синява, вул. Грушевського 15, загальною площею 173,8 кв.м" не включений до Переліку 1 типу та розпорядником майна (власником) в особі Старосинявської селищної ради Старосинявського району Хмельницької області не прийнято відповідного рішення про згоду передачі вказаного об`єкту оренди площею 173,8 кв.м.; балансоутримувачем в електронній торгівельній системі вказано інформацію про включення до Переліку 1 типу об`єкта оренди за старим рішенням №04/2021 від 04.03.2021. Також, балансоутримувачем допущено технічні помилки в примірному договорі оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, який оприлюднений в електронній торгівельній системі.

Оцінюючи рішення про відміну електронного аукціону з точки зору дотримання вимог законодавства, судом враховується, що відповідно до п. 64 Порядку орендодавець має право відмінити електронний аукціон: до дня його проведення лише в разі порушення встановленого порядку його підготовки, в тому числі в разі виникнення технічного збою, та/або наявності судового рішення або факторів, які можуть суттєво вплинути на лот (його стартову орендну плату чи на суттєві характеристики об`єкта оренди, в тому числі внаслідок його знищення або значного пошкодження); до дня завершення строку, встановленого для затвердження ним протоколу про результати електронного аукціону у разі виникнення технічного збою, підтвердженого адміністратором електронної торгової системи. Адміністратор електронної торгової системи повідомляє про технічний збій шляхом публікації відповідного повідомлення на власному офіційному вебсайті, а оператори електронних майданчиків інформують орендодавців та учасників аукціонів відповідно до опублікованого адміністратором повідомлення. Якщо технічний збій тягне за собою необхідність відміни електронного аукціону, адміністратор надає орендодавцю підтвердження того, що відбувся технічний збій, протягом одного робочого дня з дати його виникнення.

Орендодавець відміняє електронний аукціон до дня його проведення у разі: скасування рішення про включення об`єкта оренди до Переліку першого типу; прийняття рішення про виключення майна з Переліку першого типу; зміни рішення про включення об`єкта оренди до Переліку відповідного типу, що тягне за собою необхідність відміни аукціону. Рішення орендодавця про відміну електронного аукціону, рішення про скасування або зміну рішення про включення об`єкта оренди до Переліку першого типу, що тягне за собою необхідність відміни аукціону, рішення про виключення майна з Переліку першого типу оприлюднюється в електронній торговій системі не пізніше робочого дня, що настає за днем прийняття відповідного рішення, та обов`язково повинен містити підстави та обґрунтування прийняття такого рішення згідно з вимогами цього пункту.

У разі відміни електронного аукціону його статус в електронній торговій системі змінюється на статус "аукціон відмінено" із збереженням всієї інформації, раніше введеної потенційним орендарем, учасником або орендодавцем.

Отже, з аналізу вищенаведених положень Порядку слідує, що відміна орендодавцем електронного аукціону після його проведення та після завершення строку, встановленого для затвердження орендодавцем протоколу про результати електронного аукціону, чинним законодавством не допускається, незалежно від підстав та обґрунтувань прийняття такого рішення.

Тому, враховуючи зазначене, а також беручи до уваги обставини справи щодо проведення 18.09.2023 аукціону №LLE001-UA-20230906-99023, затвердження (підписання) відповідачем протоколу про результати цього аукціону 29.09.2023, суд доходить висновку про те, що рішення відповідача про відміну процедури з оренди державного та комунального майна №LLE001-UA-20230906-99023, оформлене протоколом від 03.10.2023 №1, є незаконним, оскільки суперечить, зокрема пункту 64 Порядку.

При цьому, як зазначила Велика Палата Верховного Суду у постанові від 15.06.2021 у справі №904/5726/19, у процесуальному законодавстві діє принцип "jura novit curia" ("суд знає закони"), який полягає в тому, що: 1) суд знає право; 2) суд самостійно здійснює пошук правових норм щодо спору безвідносно до посилання сторін; 3) суд самостійно застосовує право до фактичних обставин спору (da mihi factum, dabo tibi jus). Активна роль суду в цивільному процесі проявляється, зокрема, у самостійній кваліфікації судом правової природи відносин між позивачем та відповідачем, виборі і застосуванні до спірних правовідносин відповідних норм права, повного і всебічного з`ясування обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Таким чином, при вирішенні спору суд в межах своїх процесуальних функціональних повноважень та в межах позовних вимог встановлює зміст (правову природу, права та обов`язки ін.) правовідносин сторін, які випливають із встановлених обставин, та визначає правову норму, яка підлягає застосуванню до цих правовідносин.

Отже, обов`язок надати правову кваліфікацію відносинам сторін виходячи з фактів, установлених під час розгляду справи, та визначити, яка правова норма підлягає застосуванню для вирішення спору, покладено на суд, що є складовою класичного принципу jura novit curia.

Відповідно до статті 5 ГПК України здійснюючи правосуддя, господарський суд захищає права та інтереси фізичних і юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного права чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

Згідно з позицією Великої Палати Верховного Суду, викладеною у постанові від 04.07.2023 у справі № 233/4365/18, у кожній справі за змістом обґрунтувань позовних вимог, наданих позивачем пояснень тощо суд має встановити, якого саме результату хоче досягнути позивач унаслідок вирішення спору. Суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість, сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними процесуальних прав. Виконання такого обов`язку пов`язане, зокрема, з тим, що суд має надавати позовним вимогам належну інтерпретацію, а не тлумачити їх лише буквально (див., наприклад, постанови Великої Палати Верховного Суду від 30 червня 2021 року у справі № 9901/172/20 (пункти 1, 80-81, 83), від 1 липня 2021 року у справі № 9901/381/20 (пункти 1, 43-47), від 26 жовтня 2021 року у справі № 766/20797/18 (пункти 6, 20-26, 101, 102), від 1 лютого 2022 року у справі № 750/3192/14 (пункти 4, 26, 47), від 22 вересня 2022 року у справі № 462/5368/16-ц (пункти 4, 36)).

Верховний Суд у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду у постанові від 16.02.2024 у справі №910/10009/22 зауважив, що невідповідність чи неповна відповідність позовних вимог належному способу захисту не може бути підставою для відмови в позові з формальних підстав, якщо прагнення позивача не викликає сумніву, а позовні вимоги можуть бути витлумачені відповідно до належного способу захисту прав, і якщо таке тлумачення не призводить до порушення процесуальних прав відповідача (зокрема, щодо подання заперечень, надання відповідних доказів тощо). Протилежний підхід не відповідав би завданням господарського судочинства (стаття 2 ГПК України). Близькі за змістом висновки сформульовані у постановах Верховного Суду від 19.04.2023 у справі № 904/803/21, від 20.09.2023 у справі №910/3453/22, від 01.11.2023 у справі № 910/7987/22.

З огляду на наведене, беручи до уваги неодноразові твердження позивача про неправомірність рішення про відміну процедури з оренди державного та комунального майна LLE001-UA-20230906-99023, оформленого протоколом від 03.10.2023 №1, висловлені у позовній заяві, письмових поясненнях та представником позивача у засіданнях, суд, враховуючи передбаченні законодавством, зокрема, положеннями ст. 20 ГК України способи захисту прав та інтересів, вважає за необхідне задовольнити позовну вимогу про визнання протиправним та скасування протоколу відповідача №1 від 03.10.2023 про відміну процедури оренди державного та комунального майна LLE001-UA-20230906-99023 "Будівля котельні, що знаходиться за адресою: смт Стара Синява, вул. Грушевського 15, загальною площею 173,8 кв.м" шляхом визнання недійсним рішення відповідача про відміну процедури оренди державного та комунального майна LLE001-UA-20230906-99023 "Будівля котельні, що знаходиться за адресою: смт Стара Синява, вул. Грушевського 15, загальною площею 173,8 кв.м", оформленого протоколом №1 від 03.10.2023.

Також позивач з огляду на неправомірність рішення відповідача щодо відміни аукціону просить зобов`язати останнього укласти договір оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, яке розташоване за адресою: смт Стара Синява, вул. Грушевського 15, загальною площею 173,8 кв.м у редакції згідно з додатком (враховуючи пояснення від 22.02.2024).

Відповідно до статті 181 Господарського кодексу України господарський договір укладається в порядку, встановленому Цивільним кодексом України, з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно ч. 3 ст. 179 ГК України укладення господарського договору є обов`язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов`язком для суб`єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов`язковості укладення договору для певних категорій суб`єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

При укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі, зокрема примірного договору, рекомендованого органом управління суб`єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст (ч. 4 ст. 179 ГК України).

Відповідно до ч. 7 зазначеної статті господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

Згідно зі ст. 650 ЦК України особливості укладення договорів на організованих ринках капіталу, організованих товарних ринках, аукціонах (публічних торгах), конкурсах тощо встановлюються відповідними актами законодавства.

У ч. 1 ст. 16 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" закріплено, що договір оренди формується на підставі примірного договору оренди, що затверджується: Кабінетом Міністрів України - щодо майна державної власності; представницькими органами місцевого самоврядування - щодо майна комунальної власності. Якщо представницький орган місцевого самоврядування не затвердив примірний договір оренди комунального майна, застосовується примірний договір оренди державного майна.

Договір оренди може відрізнятися від примірного договору оренди, якщо об`єкт оренди передається в оренду з додатковими умовами. Рішенням Кабінету Міністрів України (представницького органу місцевого самоврядування - для комунального майна) можуть бути передбачені особливості договору оренди майна, що передається в оренду з додатковими умовами.

Положеннями статті 180 ГК України передбачено, що зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов`язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов`язкові умови договору відповідно до законодавства (ч. 1 ст. 180 ГК України).

Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода (ч. 2 ст. 180 ГК України).

При укладенні господарського договору сторони зобов`язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору (ч. 3 ст. 180 ГК України).

Також відповідно до положень ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Відповідно до статті 187 ГК України судом розглядаються спори, що виникають при укладанні господарських договорів, укладення яких є обов`язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом. День набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.

Верховний Суд у постанові від 02.06.2021 у справі №910/6139/20 звернув увагу на те, що відповідно до абзацу 11 частини 2 статті 20 ГК України одним із способів захисту прав суб`єктів господарювання та споживачів є установлення, зміна чи припинення господарських правовідносин. Визнання договору укладеним з викладенням його змісту у резолютивній частині судового рішення як один із способів установлення господарських правовідносин є належним способом захисту прав суб`єктів господарювання.

У постанові об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 18.09.2020 у справі № 916/1423/18 викладено правовий висновок про те, що визначення позивачем предмета спору "про зобов`язання відповідача укласти договір у певній редакції" є письмовим волевиявленням позивача щодо вступу у зобов`язальні правовідносини шляхом укладення такого договору за рішенням суду про укладення договору відповідно до статті 187 ГК України.

Тобто вимогу позивача про зобов`язання укласти договір у певній редакції у випадках, які допускають вирішення таких спорів судом, слід тлумачити як вимогу про визнання укладеним такого договору в судовому порядку у запропонованій позивачем редакції, що не суперечить способам захисту, визначеним пунктом 1 частини другої статті 16 ЦК України, та відповідає способам захисту, визначеним статтею 20 ГК України.

За наслідками розгляду такої вимоги у резолютивній частині свого рішення суд, керуючись частиною дев`ятою статті 238 ГПК України, має зробити висновки про визнання укладеним договору у запропонованій позивачем редакції, виклавши текст редакції договору, яка за висновками суду відповідає вимогам законодавства та визнається судом укладеною, чи висновки про відмову у визнанні укладеним договору у запропонованій позивачем редакції. Подібні висновки викладено у постанові Верховного Суду у складі об`єднаної палати Касаційного господарського суду від 18.09.2020 у справі №916/1423/18 та постановах Верховного Суду від 25.05.2021 у справі №910/6138/20, від 02.06.2021 у справі №910/6139/20, від 07.03.2023 у справі №910/4847/21.

Мотивуючи позовні вимоги про зобов`язання укласти договір оренди, позивач, зокрема зазначив, що прийняте відповідачем рішення про скасування аукціону після його закінчення порушує законні права позивача як потенційного орендаря, який, ставши переможцем аукціону, був позбавлений можливості укласти договір оренди; укладення договору оренди з переможцем є наступним етапом після затвердження протоколу аукціону та наслідком аукціону.

Як визначено ч. 1 ст. 5 Закону, одним із етапів передачі в оренду державного та комунального майна є укладення та публікація в ЕТС договору оренди.

У п. 81 Порядку зазначено, що протягом 20 робочих днів з дня, наступного за днем формування протоколу про результати електронного аукціону, між орендодавцем, балансоутримувачем та переможцем електронного аукціону укладається договір оренди об`єкта оренди за результатами проведення електронного аукціону, який в межах зазначеного строку оприлюднюється орендодавцем в електронній торговій системі через особистий кабінет. У разі відмови балансоутримувача від підписання договору оренди договір укладається між орендодавцем та переможцем електронного аукціону.

Однак відповідач та третя особа, заперечуючи проти позовних вимог, стверджують, що Старосинявською селищною радою як власником майна та органом управління майном не було надано дозволу (згоди) на оренду нежитлового приміщення котельні загальною площею 173,8 кв.м, що знаходиться за адресою Хмельницька область, смт Стара Синява, вул. Грушевського, 15. Вважають, що укладення за таких умов договору, який буде містити ознаки недійсного правочину, суперечить основним засадам цивільного права, і незаконність проведених торгів є підставою для визнання в подальшому договору оренди недійсним.

Як зазначалося вище, частиною 2 ст. 6 Закону передбачено, що у разі якщо відповідно до законодавства, статуту або положення балансоутримувача уповноважений орган управління, до сфери управління якого належить балансоутримувач, має надавати згоду на розпорядження майном балансоутримувача, балансоутримувач протягом 40 робочих днів з дати отримання заяви потенційного орендаря приймає одне з таких рішень: рішення про намір передачі майна в оренду, погоджене уповноваженим органом управління; рішення про відмову у включенні об`єкта до відповідного Переліку в разі наявності однієї з підстав, передбачених статтею 7 цього Закону. Частиною 3 ст. 6 Закону передбачено, що балансоутримувач може прийняти рішення про намір передачі майна в оренду за власною ініціативою, з урахуванням законодавства, статуту або положення балансоутримувача про погодження уповноваженим органом управління, до сфери управління якого належить балансоутримувач.

Також відповідно до п. 20 Порядку якщо відповідно до законодавства, статуту або положення балансоутримувача уповноважений орган управління, до сфери управління якого належить балансоутримувач, повинен надавати згоду на передачу в оренду майна, балансоутримувач повинен прийняти рішення за результатами розгляду відповідної заяви не пізніше ніж через 40 робочих днів після отримання ним заяви потенційного орендаря або орендодавця. У межах зазначеного строку балансоутримувач протягом п`яти робочих днів з дати отримання заяви потенційного орендаря або орендодавця про включення об`єкта до Переліку відповідного типу надсилає таку заяву та додані до неї документи (у разі наявності) відповідному уповноваженому органу управління або за наявності підстав, передбачених статтею 7 Закону, приймає рішення про відмову у включенні об`єкта до Переліку відповідного типу. Уповноважений орган управління протягом 25 робочих днів з дати отримання від балансоутримувача заяви потенційного орендаря або орендодавця приймає рішення про надання згоди або про відмову у погодженні передачі в оренду відповідного майна та надсилає його балансоутримувачу.

Згідно з п. п. 1.3, 1.4, 4.2, 5.1, 7.1, пп. 7.3.6 статуту відповідача останній створений на базі майна Старосинявської селищної ради. Засновником, власником та органом управління майном підприємства є Старосинявська селищна рада. Підприємство є підпорядкованим, підзвітним та підконтрольним засновнику. Підприємство користується закріпленим за ним комунальним майном, що є власністю Старосинявської селищної ради на праві оперативного управління. Майно підприємства є комунальною власністю і закріплюється за ним на праві оперативного управління. Управління підприємством здійснює Старосинявська селищна рада. Засновник (власник) здійснює контроль за ефективністю використання майна, що є власністю Старосинявської селищної ради та закріплене за підприємством на праві оперативного управління.

При цьому пунктами 5.2, 5.7 статуту відповідача передбачено, що підприємство не має права відчужувати або іншим способом розпоряджатись закріпленим за ним майном, що належить до основних фондів, без попередньої згоди засновника. Підприємство має право надавати в оренду майно, за погодженням із власником майна, яке закріплене за ним на праві оперативного управління, юридичним і фізичним особам відповідно до законодавства України та нормативних актів органів місцевого самоврядування.

Головний лікар підприємства має право укладати договори оренди майна за погодженням із засновником та відповідно до вимог законодавства (пп. 7.5.17 статуту відповідача).

Згідно з пп. 7.5.18 статуту надання в оренду нерухомого майна, загальна площа якого не перевищує 200 кв.м, відбувається за рішенням керівника підприємства без попереднього погодження із власником у порядку, визначеному законодавством та актами органів місцевого самоврядування.

Разом з тим, ані Законом України "Про оренду державного та комунального майна", ані Порядком передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 №483, чи будь-якими іншими актами Старосинявської селищної ради не визначено порядку надання в оренду нерухомого майна за рішенням керівника відповідача без попереднього погодження із власником - Старосинявською селищною радою.

Крім того, вказаний п. 7.5.18 статуту відповідача стосується повноважень головного лікаря, тоді як у розділах статуту, якими регламентовано правовий статус відповідача та його майна відповідача, зазначено про перебування майна відповідача у комунальній власності, його закріплення за відповідачем на праві оперативного управління, необхідність отримання згоди засновника, власника майна на розпорядження відповідачем майном, у тому числі надання його в оренду (п. п. 4.2, 5.1, 5.2, 5.7).

При цьому відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 137 ГК України правом оперативного управління у цьому Кодексі визнається речове право суб`єкта господарювання, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом) для здійснення некомерційної господарської діяльності, у межах, встановлених цим Кодексом та іншими законами, а також власником майна (уповноваженим ним органом). Власник майна, закріпленого на праві оперативного управління за суб`єктом господарювання, здійснює контроль за використанням і збереженням переданого в оперативне управління майна безпосередньо або через уповноважений ним орган і має право вилучати у суб`єкта господарювання надлишкове майно, а також майно, що не використовується, та майно, що використовується ним не за призначенням

Однак наявності законодавчих актів, рішень Старосинявської селищної ради, які би надавали відповідачу право передання в оренду нерухомого майна, закріпленого за ним на праві оперативного управління, без погодження із власником майна та які би визначали порядок такого передання, позивачем не доведено.

Також звертається увага на те, що і в запропонованому проекті договору оренди передбачена необхідність погодження Старосинявською селищною радою як органом управління майном на, зокрема продовження терміну дії договору, умов використання майна.

Відтак наведене свідчить про обгрунтованість доводів відповідача та третьої особи про необхідність отримання погодження Старосинявської селищної ради на надання в оренду закріпленого за відповідачем нерухомого майна, в цьому випадку - будівлі котельні, що знаходиться за адресою: смт Стара Синява, вул. Грушевського 15, загальною площею 173,8 кв.м.

Натомість, як стверджується відповідачем та третьою особою, як убачається з матеріалів справи та не спростовано позивачем, відповідної згоди Старосинявська селищна рада не надавала. Зокрема, відсутні будь-які рішення балансоутримувача про намір передачі майна в оренду, погоджені уповноваженим органом управління (ч. 2 ст. 6 Закону), докази направлення звернення балансоутримувача до уповноваженого органу управління про погодження рішення балансоутримувача про намір передачі майна в оренду або рішення уповноваженого органу про доцільність передачі майна в оренду, яке є погодженням уповноваженого органу управління рішення балансоутримувача про намір передачі майна в оренду (ч. 3 ст. 6 Закону), про включення об`єкту до Переліку 1 типу.

Тобто з огляду на неприйняття балансоутримувачем рішення про намір передачі майна в оренду та неотримання від уповноваженого органу управління рішення про доцільність передачі майна в оренду, наявність яких передбачена ч. 4 ст. 6 Закону, балансоутримувач безпідставно вніс інформацію про потенційний об`єкт оренди до ЕТС та включив об`єкт, а саме: будівлю котельні, що знаходиться за адресою: смт Стара Синява, вул. Грушевського 15, загальною площею 173,8 кв.м) до Переліку 1 типу.

Відсутність достовірних відомостей про об`єкт оренди є порушенням принципів законності, повного, своєчасного, достовірного інформування про об`єкт оренди, передбачених ч. 5 ст. 2 Закону, що безпосередньо впливає на результати аукціону.

Відповідно до статті 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Згідно зі ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами 1-3, 5, 6 статті 203 ЦК України.

З приводу відсутності згоди (погодження) Старосинявської селищної ради як власника комунального майна на надання його в оренду та, відповідно, на укладення договору оренди, суд вважає слушними посилання відповідача на позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 12.05.2021 у справі №902/591/20, щодо такої підстави недійсності правочину як відсутність згоди власника майна на укладення договору оренди майна.

Як зазначено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.10.2021 у справі №233/2021/19, на предмет подібності слід оцінювати саме ті правовідносини, які є спірними у порівнюваних ситуаціях. Встановивши учасників спірних правовідносин, об`єкт спору (які можуть не відповідати складу сторін справи та предмету позову) і зміст цих відносин (права й обов`язки сторін спору), суд має визначити, чи є певні спільні риси між спірними правовідносинами насамперед за їхнім змістом. А якщо правове регулювання цих відносин залежить від складу їх учасників або об`єкта, з приводу якого вони вступають у правовідносини, то у такому разі подібність слід також визначати за суб`єктним і об`єктним критеріями відповідно. Для встановлення подібності спірних правовідносин у порівнюваних ситуаціях суб`єктний склад цих відносин, предмети, підстави позовів і відповідне правове регулювання не обов`язково мають бути тотожними, тобто однаковими.

Крім того, судом враховується, що згідно з умовами п. п. 1.1, 1.2 проекту договору оренди предметом договору є оренда окремого визначеного майна, будівля котельні КНП "Старосинявська БЛ", площею 173, 8 кв.м; в оренду передається, частина нежитлового приміщення КНП "Старосинявська БЛ" для розміщення аптечного пункту площею 173,8 кв.м, тоді як аукціон оголошено з метою оренди частини нежитлового приміщення загальною площею 173,8 кв.м з цільовим призначенням - використання для розміщення котельні та зазначенням обмеження цільового призначення об`єкта.

Таким чином, за наведених умов така істотна умова договору як цільове призначення об`єкта оренди не відповідає запропонованим орендодавцем умовам оренди щодо конкретного цільового призначення об`єкта, розміщеним в оголошенні відповідно до п. п. 26, 55 Порядку.

При цьому внесення змін до договору оренди майна в частині зміни цільового призначення не допускається для договорів, укладених після набрання чинності Законом, за умовами якого орендар не має право використовувати майно за будь-яким цільовим призначенням (зобов`язаний використовувати майно за визначеним цільовим призначенням) (п. 126 Порядку).

Суд погоджується з тим, що позивач, виконавши умови, передбачені законодавством, мав очікування щодо реалізації права на оренду комунального майна, однак з огляду на встановлення судом факту відсутності згоди Старосинявської селищної ради на надання в оренду майна, а саме: будівлі котельні, що знаходиться за адресою: смт Стара Синява, вул. Грушевського 15, загальною площею 173,8 кв.м, а також невідповідність істотних умов проекту договору умовам оренди, зазначеним в оголошенні про проведення аукціону LLE001-UA-20230906-99023, суд доходить висновку про відсутність належних та правомірних підстав для укладення договору оренди у запропонованій позивачем редакції.

З огляду на наведене у сукупності, суд зауважує, що неможливо врегулювати відносини сторін (визначити їх взаємні права та обов`язки) у спосіб, який суперечить законодавству, статуту відповідача, не відповідає загальним засадам цивільного законодавства, передбаченим ст. 3 ЦК України (справедливість, добросовісність, розумність). Врегулювання відносин всупереч існуючим у законодавстві, статуті відповідача обмеженням не спричиняє встановлення відповідних прав та обов`язків.

З приводу посилань позивача на рішення Європейського суду з прав людини щодо застосування положень ст. 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, у тому числі у контексті законних, правомірних очікувань, суд звертає увагу на те, що відповідачем у справі, ініціатором та організатором проведення спірного аукціону є комунальне підприємство, що не є органом публічної влади.

Разом з тим позбавлення позивача права на набуття майна в оренду у зв`язку із допущеними порушеннями відповідача є підставою для застосування до останнього передбаченої законодавством відповідальності.

Згідно зі ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до статті 73 Господарського процесуального кодексу України: доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За приписами ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили (ст. 86 ГПК України).

Беручи до уваги вищевказані положення законодавства, встановлені судом обставини, зміст доводів учасників процесу та наявних доказів, суд доходить висновку про часткове задоволення позовних вимог, а саме: в частині визнання недійсним рішення відповідача про відміну процедури оренди державного та комунального майна LLE001-UA-20230906-99023 "Будівля котельні, що знаходиться за адресою: смт Стара Синява, вул. Грушевського 15, загальною площею 173,8 кв.м", оформленого протоколом №1 від 03.10.2023. У позові в частині зобов`язання відповідача укласти договір оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, яке розташоване за адресою: смт Стара Синява, вул. Грушевського 15, загальною площею 173,8 кв.м, у редакції згідно з додатком суд відмовляє.

При цьому, частково задовольняючи позовні вимоги, судом враховано, що з огляду на зміст права, за захистом якого звернувся позивач, та обраний ним спосіб судового захисту, висновок суду про відмову в задоволенні однієї вимоги не є підставою для відмови в задоволенні іншої вимоги, яку позивач при зверненні до суду правомірно обрав як належну та ефективну.

Судом зважається на те, що Європейський суд з прав людини у справі "Проніна проти України" у рішенні від 18.07.2006 та у справі "Трофимчук проти України" у рішенні від 28.10.2010 зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент сторін. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень.

Згідно з ч. 9 ст. 129 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача, оскільки спір виник внаслідок неправильних дій останнього. При цьому з огляду на подання позивачем позовної заяви в електронній формі судом враховано положення ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір".

Керуючись ст. ст. 2, 4, 74, 86, 129, 233, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов товариства з обмеженою відповідальністю "Тепло Жашків", с. Дзензелівка Уманського району Черкаської області до комунального некомерційного підприємства "Старосинявська багатопрофільна лікарня", смт Стара Синява Хмельницького району Хмельницької області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Старосинявської селищної ради, смт Стара Синява Хмельницького району Хмельницької області про визнання протиправним та скасування протоколу, зобов`язання укласти договір задовольнити частково.

Визнати недійсним рішення комунального некомерційного підприємства "Старосинявська багатопрофільна лікарня" про відміну процедури оренди державного та комунального майна LLE001-UA-20230906-99023 "Будівля котельні, що знаходиться за адресою: смт Стара Синява, вул. Грушевського 15, загальною площею 173,8 кв.м", оформлене протоколом №1 від 03.10.2023.

У позові в частині зобов`язання комунального некомерційного підприємства "Старосинявська багатопрофільна лікарня" укласти із товариством з обмеженою відповідальністю "Тепло Жашків" договір оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, яке розташоване за адресою: смт Стара Синява, вул. Грушевського 15, загальною площею 173,8 кв.м. у редакції згідно з додатком, відмовити.

Стягнути з комунального некомерційного підприємства "Старосинявська багатопрофільна лікарня" Старосинявської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області (Хмельницька область, Хмельницький район, смт Стара Синява, вул. Грушевського, буд. 15; код 05481091) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Тепло Жашків" (Черкаська область, Уманський район, с. Дзензелівка, вул. Героїв України, буд. 13; код 44996620) 4294,40 грн (чотири тисячі двісті дев`яносто чотири гривні 40 коп.) витрат зі сплати судового збору.

Видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 256 ГПК України).

Апеляційна скарга подається в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України.

Повне рішення складено 15.03.2024.

СуддяВ.В. Виноградова

Дата ухвалення рішення12.03.2024
Оприлюднено18.03.2024
Номер документу117684716
СудочинствоГосподарське