У Х В А Л А
14 березня 2024 року м. Чернігів справа № 927/155/24
Господарський суд Чернігівської області у складі судді А.С. Сидоренка, розглянувши матеріали позовної заявиза позовом Фермерського господарства «ПРИУДАЙСЬКЕ» (код 39440760) 17583, с. Подище Прилуцького району Чернігівської області, вул. Берегова, 52 14000, м. Чернігів, вул. Мозирська, 21 (ІНФОРМАЦІЯ_2) (адреса представника - адвоката Станкевича Юрія Васильовича) (РНОКПП НОМЕР_1 )Відповідачі: 1. Товариство з обмеженою відповідальністю «Агрікор Холдинг» (код 36279482) 17592, с. Сергіївка Прилуцького району Чернігівської області, вул. Шейгусівська, 1-а (адреса місцезнаходження) 17501, м. Прилуки Чернігівської області, а/с 17 (адреса для листування) 14000, м. Чернігів, вул. О.Молодчого, 39 (ІНФОРМАЦІЯ_1) (адреса представника - адвоката Ярошевича Ігоря Олеговича) 2. Товариство з обмеженою відповідальністю «ДІДЖІ ФЛАЙ» (код 39219164) 01032, м. Київ, вул. Саксаганського, 117, кв. 11 08290, сел. Гостомель Київської області, вул. Пушкіна, 16-б, кв. 21 (adpsujur@ukr.net) (адреса представника - адвоката Сидоренко Світлани Іванівни; РНОКПП НОМЕР_2 )про стягнення 1 575 689 грн 78 коп.
за участі представників сторін:
від позивача: Сущенко В.В. - голова, Станкевич Ю.В. - адвокат (ордер серії СВ № 1077169 від 05.02.2024)
від відповідачів: Ярошевич І.О. - предст. ТОВ «Агрікор Холдинг» (адвокат, дов. від 27.07.2023); Сидоренко С.І. - предст. ТОВ «ДІДЖІ ФЛАЙ» (адовкат, ордер серії АІ № 1557538 від 28.02.2024)
ВСТАНОВИВ:
07 лютого 2024 року до Господарського суду Чернігівської області надійшла позовна заява Фермерського господарства «ПРИУДАЙСЬКЕ» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрікор Холдинг» та Товариства з обмеженою відповідальністю «ДІДЖІ ФЛАЙ» про солідарне стягнення 1 575 689,78 грн шкоди, завданої внаслідок знищення (пошкодження) посівів культури сої на земельних ділянках загальною площею 38,418 га.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 19.02.2024 постановлено:
прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі;
здійснювати розгляд позовної заяви за правилами загального позовного провадження;
призначити розгляд позовної заяви в підготовчому засіданні на 12 березня 2024 року на 09:00;
встановити процесуальний строк для подання відповідачами відзиву на позовну заяву - протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали.
05.03.2024, у встановлений процесуальний строк, через систему «Електронний суд» до Господарського суду Чернігівської області надійшов відзив від 05.03.2024 на позовну заяву, зі змісту якого вбачається, що відповідач-1 повністю заперечує наведені позивачем обставини, не погоджується з правовими підставами позову, вважає позовні вимоги безпідставними, необгрунтованими та такими, що не відповідають дійсним обставинам справи.
Також 05.03.2023 через систему «Електронний суд» до Господарського суду Чернігівської області надійшло клопотання від 05.03.2024 відповідача-1 про витребування доказів, яким останній просить витребувати у Головного управління статистики у Чернігівській області копії звіту про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду у 2023 році (форма №29-сг (річна)), поданого Фермерським господарством «ПРИУДАЙСЬКЕ», та квитанції про доставку/прийняття даного звіту.
Звертаючись з даним клопотанням товариство вказує, що обгрунтовуючи позовні вимоги господарство посилається та подає суду як доказ копію звіту про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2023 року (форма № 4-сг (річна)), який містить інформацію про сільськогосподарські культури, які засівались позивачем під урожай 2023 року, та площі земельних ділянок, на яких здійснено посів.
Однак статистична звітність сільськогосподарських підприємств передбачає подання ними звіту про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду (форма № 29-сг (річна)).
Відповідач-1 вважає, що запитуваний звіт повинен підтвердити інформацію про сільськогосподарські культури, збір урожаю яких проведено, розмір зібраного урожаю та площі земельних ділянок з яких зібрано урожай; такі дані, на переконання товариства, є важливими для встановлення наявності або відсутності обставин (фактів), що обгрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення спору.
Нормативно-правовим обгрунтуванням даного клопотання відповідач-1 визначив Закон України «Про офіційну статистику».
У відповідності з ч. 1, 3 ст. 80, ст. 81 Господарського процесуального кодексу України, учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом з поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи.
Учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 80 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.
У клопотанні про витребування судом доказів повинно бути зазначено:
1) який доказ витребовується (крім клопотання про витребування судом групи однотипних документів як доказів);
2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати;
3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа;
4) заходи, яких особа, яка подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу;
5) причини неможливості отримати цей доказ самостійно особою, яка подає клопотання.
У разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує відповідні докази.
Будь-яка особа, в якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали.
У разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом.
У разі неподання учасником справи витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яка особа ухиляється від їх подання та яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з`ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання таких доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.
За змістом Закону України «Про офіційну статистику» (ст. 1, 7, 8, 26, 29), первинні дані - інформація щодо кількісної та якісної характеристики явищ і процесів, надана респондентами під час статистичних спостережень.
Офіційна державна статистична інформація, що отримується в результаті проведених органами державної статистики та іншими виробниками офіційної статистики державних статистичних спостережень, виробляється на підставі первинних даних щодо респондентів або адміністративних даних, що пройшли одну чи декілька стадій оброблення, аналізу, зберігаються в електронному вигляді та пройшли процедуру забезпечення статистичної конфіденційності.
З метою виробництва офіційної державної статистичної інформації органи державної статистики та інші виробники офіційної статистики використовують, зокрема первинні та інші дані щодо респондентів, які підлягають статистичним спостереженням.
При проведенні статистичних спостережень респонденти зобов`язані, зокрема безоплатно (крім проведення окремих вибіркових обстежень фізичних осіб або сукупностей таких осіб, за участь у яких респонденти отримують грошову компенсацію за витрату часу) надавати у визначені строки, в повному обсязі, за формою, передбаченою звітно-статистичною документацією, органам державної статистики та іншим виробникам офіційної статистики достовірну інформацію, у тому числі з обмеженим доступом, і дані бухгалтерського обліку.
Первинні дані, отримані органами державної статистики та іншими виробниками офіційної статистики від респондентів під час проведення статистичних спостережень, а також адміністративні дані щодо респондентів, отримані органами державної статистики для проведення державних статистичних спостережень від державних органів, органів місцевого самоврядування та інших юридичних осіб, що здійснюють діяльність, пов`язану із збиранням та використанням адміністративних даних, є конфіденційними даними, які охороняються законом і використовуються у статистичних цілях. Поширення та передача офіційної державної статистичної інформації та будь-якої іншої статистичної інформації, на підставі якої можна визначити конфіденційні дані щодо конкретного респондента, забороняються.
Розглянувши дане клопотання відповідача-1, господарський суд вважає за можливе його задовольнити. При цьому, суд зазначає, що запитувані докази мають значення для об`єктивного, повного та всебічного з`ясування всіх обставин справи, вирішення спору по суті та ухвалення законного та обгрунтованого рішення, однак не можуть бути подані самостійно відповідачем-1.
11.03.2024 через систему «Електронний суд» до Господарського суду Чернігівської області надійшов відзив від на позовну заяву, зі змісту якого вбачається, що відповідач-2 вважає позовні вимоги необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Як вже було вказано вище, ухвалою суду від 19.02.2024 встановлено процесуальний строк для подання відповідачами відзиву на позовну заяву - протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали; роз`яснено відповідачу-2 про його обов`язок зареєструвати Електронний кабінет в підсистемі ЄСІТС «Електронний суд».
Зважаючи на те, що станом на 19.02.2024 Електронний кабінет в підсистемі ЄСІТС «Електронний суд» відповідачем-2 зареєстрований не був, примірник процесуального документа був направлений товариству в паперовій формі на адресу, зазначену в позовній заяві, яка відповідає адресі, наявній в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, та був отриманий адресатом 21.02.2024 (засвідчений судом витяг з офіційного сайту Акціонерного товариства «Укрпошта» щодо відстеження пересилання поштових відправлень).
Таким чином, останнім днем встановленого судом процесуального строку для подання відповідачем-2 відзиву на позовну заяву є 07.03.2024, а тому відповідна заява по суті справи є такою, що подана товариством з пропуском встановленого судом процесуального строку.
За змістом ст. 118 Господарського процесуального кодексу України, право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку. Заяви, скарги і документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Оскільки відзив на позовну заяву поданий відповідачем-2 після закінчення встановленого господарським судом процесуального строку, він залишається судом без розгляду. Крім того, суд враховує, що на дату проведення даного підготовчого засідання (14.03.2024) клопотання про поновлення процесуального строку на подання відзиву на позовну заяву відповідачем-2 подано не було.
В підготовчому засіданні 14.03.2024 повноважним представником позивача подано клопотання від 13.03.2024 про витребування доказів, яким просить витребувати у відповідачів та Прилуцького РВП ГУ НП у Чернігівській області докази, а також викликати та допитати як свідків фізичних осіб.
Звертаючись з даним клопотанням, позивач зазначає, що необхідність витребування доказів виникла після ознайомлення з відзивами відповідачів на позовну заяву.
В підготовчому засіданні 14.03.2024 суд постановив розгляд даного клопотання позивача здійснити в наступному підготовчому засіданні. Крім того, суд звернув увагу позивача на пропуск процесуального строку для подання клопотання про витребування судом доказів.
За заявами відповідачів, призначене на 14.03.2024 підготовче засідання було проведено в режимі відеоконференції.
Згідно п. 3 ч. 2 ст. 183 Господарського процесуального кодексу України, суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження в інших випадках, коли питання, визначені частиною другою статті 182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
Відповідно ч. 3 ст. 216 Господарського процесуального кодексу України, про відкладення розгляду справи або перерву в судовому засіданні, місце, дату і час нового судового засідання або продовження судового засідання суд повідомляє під розписку учасників справи, свідків, експертів, спеціалістів, перекладачів, які були присутніми в судовому засіданні. Учасники справи, свідки, експерти, спеціалісти, перекладачі, які не прибули або яких суд вперше залучає до участі в судовому процесі, повідомляються про судове засідання ухвалами.
Враховуючи наведені вище обставини, з метою всебічного та об`єктивного вирішення спору по суті, а також дотримання принципів рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом та змагальності сторін, 14 березня 2024 року господарський суд постановив протокольну ухвалу про відкладення підготовчого засідання на 04 квітня 2024 року на 14 год. 30 хв.
Присутні в підготовчому засіданні 14.03.2024 повноважні представники Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрікор Холдинг» та Товариства з обмеженою відповідальністю «ДІДЖІ ФЛАЙ» заявили усні клопотання про проведення наступного судового засідання в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів за допомогою програмного забезпечення «EasyCon».
За змістом 197 Господарського процесуального кодексу України, учасники справи мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов`язковою. Учасник справи подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду не пізніше ніж за п`ять днів до судового засідання. Копія заяви в той самий строк надсилається іншим учасникам справи. Учасники справи беруть участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів та електронного підпису згідно з вимогами Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положень, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).
Враховуючи вищевикладене та наявність технічної можливості для проведення судового засідання в режимі відеоконференції з використанням системи «EasyCon», клопотання відповідачів про проведення судового засідання у справі в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів за допомогою ресурсу «EasyCon» підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 80, 81, 120, 121, 183, 197, 202, 216, 233, 234 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
УХВАЛИВ:
Призначити підготовче засідання на 04 квітня 2024 р. о 14:30 у приміщенні Господарського суду Чернігівської області за адресою: 14000, м. Чернігів, проспект Миру, 20, зал судових засідань № 201.
Клопотання від 05.03.2024 Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрікор Холдинг» про витребування доказів задовольнити.
Витребувати у Головного управління статистики у Чернігівській області (14000, м. Чернігів, вул. Гонча, 37; 02363072) копії Звіту про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду у 2023 році (форма № 29-сг (річна)), поданого Фермерським господарством «ПРИУДАЙСЬКЕ» (код 39440760), та квитанції про доставку/прийняття даного звіту.
Витребувані даною ухвалою докази подати суду протягом 10 днів з дня вручення даної ухвали.
У випадку відсутності можливості подати докази, які витребовує суд, або відсутності можливості подати такі докази у встановлені строки, зобов`язати Головне управління статистики у Чернігівській області протягом 5 днів з дня вручення ухвали повідомити про це суд із зазначенням відповідних причин.
Попередити Головне управління статистики у Чернігівській області про те, що у разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу у вигляді тимчасового вилучення доказів для дослідження судом та стягнення в дохід державного бюджету з відповідної особи штрафу у сумі від 3 028 грн до 30 280 грн.
Встановити процесуальні строки: для подання позивачем відповіді на відзив - до 19.03.2024 включно; для подання відповідачами заперечення - протягом п`яти днів з дня отримання відповіді на відзив. У разі подання відповіді на відзив та заперечення їх зміст та порядок подання повинні відповідати ст. 166, 167 Господарського процесуального кодексу України.
Роз`яснити сторонам, що подання відповіді на відзив та заперечення є їх правом.
Клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрікор Холдинг» та Товариства з обмеженою відповідальністю «ДІДЖІ ФЛАЙ» про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду задовольнити.
Проведення судового засідання здійснити в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою системи відеоконференцзв`язку «EаsyCon» (https://easycon.com.ua/) відповідно до Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого Рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року № 1845/0/15-21.
Копії цієї ухвали надіслати сторонам та Головному управлінню статистики у Чернігівській області (14000, м. Чернігів, вул. Гонча, 37 (post@chernigivstat.gov.ua)).
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Дата набрання ухвалою законної сили - 14.03.2024.
Суддя А.С.Сидоренко
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 14.03.2024 |
Оприлюднено | 18.03.2024 |
Номер документу | 117684874 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань про відшкодування шкоди |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні