Рішення
від 18.03.2024 по справі 910/520/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

м. Київ

18.03.2024Справа № 910/520/24Господарський суд міста Києва у складі судді Курдельчука І.Д. розглянув в порядку спрощеного позовного провадження матеріали справи №910/520/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробнича фірма «Агросвіт» до Фермерського господарства «Агро Дім Деметра» про стягнення грошових коштів, без виклику представників учасників справи.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

15 січня 2024 року до Господарського суду міста Києва від Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробнича фірма «Агросвіт» надійшла позовна заява до Фермерського господарства «Агро Дім Деметра», в якій викладені позовні вимоги про стягнення з відповідача 719 035, 20 грн з яких: 632 130, 29 грн основного боргу, 44 820, 62 грн пені та 42 084, 29 грн 30% річних.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 18 січня 2024 року відкрито провадження у справі №910/520/24, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановлено відповідачеві строк для подання відзиву на позовну заяву - п`ятнадцять днів з моменту отримання ухвали суду про відкриття провадження у справі.

Згідно з частиною 5 та 7 статті 6 Господарського процесуального кодексу України, суд направляє судові рішення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу до їхніх електронних кабінетів, вчиняє інші процесуальні дії в електронній формі із застосуванням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, в порядку, визначеному цим Кодексом, Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів). Особі, яка зареєструвала електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, суд вручає будь-які документи у справах, в яких така особа бере участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення до електронного кабінету такої особи, що не позбавляє її права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.

Частиною 11 статті 242 Господарського процесуального кодексу України, якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Таким чином, з метою повідомлення відповідача про розгляд справи судом та про його право подати відзив на позовну заяву, ухвала суду про відкриття провадження у справі від 18 січня 2024 року була внесена до АСДС та автоматично направлена в електронний кабінет відповідача.

З повідомлення про доставку електронного листа вбачається, що ухвалу від 18 січня 2024 року по справі № 910/520/24 доставлено в «Електронний кабінет» відповідача 19 січня 2024 року о 08 год. 52 хв. Дата отримання судом інформації про доставку документа в кабінет ЕС сторони: 19 січня 2024 року о 15 год. 16 хв.

Відповідно до пункту 2 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України, днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи.

У пункті 41 постанови Верховного Суду від 30 серпня 2022 року по справі №459/3660/21 викладена правова позиція, що довідка про доставку документа в електронному вигляді до «Електронного кабінету» є достовірним доказом отримання адресатом судового рішення.

Отже, відповідач вважається таким, що отримав ухвалу про відкриття провадження у справі в електронному кабінеті підсистеми «Електронний суд» 19 січня 2024 року.

Останнім днем для подання відзиву на позовну заяву є 05 лютого 2024 року (перший робочий день).

18 березня 2024 року через підсистему «Електронний суд» від відповідача надійшов відзив на позовну заяву.

Відповідно до частини 2 статті 118 Господарського процесуального кодексу України заяви, скарги і документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до положень статті 161 ГПК України, відзив є заявою по суті справи, час подання якого унормований цим Кодексом та судом.

Згідно ч 4 ст.13 цього Кодексу кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Водночас, зміст принципу диспозитивності перш за все розкривається через положення «хто хоче здійснити свої права, повинен сам потурбуватися про це».

В цьому контексті на перше місце мають виходити дії сторони - особи, яка має намір вчинити певні процесуальні дії. І суд, і інша сторона, і суспільство в цілому очікують, що поінформована особа піклується про свої права і вчиняє дії відповідно до свого волевиявлення. Поняття «законні очікування» (legitimate expectations) слід розглядати як елементи верховенства права та «юридичної визначеності» (legal certainty). Практика Суду ЄС і ЄСПЛ розглядає законні очікування як елемент правової визначеності в умовах відсутності єдиної теорії легітимних (законних) очікувань, придатних для всіх національних правопорядків.

Можливість поновлення не буде необмеженою, оскільки сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.

Справедливо, в умовах недосконалої роботи підсистеми «Електронний суд», очікуючи належного здійснення відповідачем його процесуальних прав, суд розсудливо надав достатньо часу для можливості подати відзив на позовну заяву.

Відповідачеві відомо про дане судове провадження з моменту отримання ухвали суду 19.01.2024.

Відзив подано з порушенням строку без клопотання про поновлення строку подання.

Суд залишає без розгляду відзив на позовну заяву, як такий, що поданий до суду з порушення строку встановленого в ч. 8 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України. Тоді як, клопотання про продовження пропущеного строку, встановленого судом для подання відзиву на позовну заяву відповідачем не подано.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов Договору №21 від 17.02.2023 поставки товару для виробництва сільськогосподарської продукції в частині оплати вартості поставленого товару.

Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.

Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами (частина 5 статті 252 Господарського процесуального кодексу України).

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва,

ВСТАНОВИВ:

17 лютого 2023 року між Товариством з обмеженою відповідальністю науково-виробнича фірма «Агросвіт», як продавцем, та Фермерським господарством «Агро Дім Деметра», як покупцем, укладено Договір №21 поставки товару для виробництва сільськогосподарської продукції (далі - Договір) за умовами якого продавець зобов`язався здійснити постачання товарів безпосередньо пов`язаних з технологічними процесами виробництва сільськогосподарської продукції покупцю/виробникові такої сільськогосподарської продукції, а саме: насіння, засоби захисту рослин, добрива (далі - Товар), який покупець зобов`язується прийняти та оплатити відповідно до пункту 1.2. Договору на умовах, що вказуються сторонами в Доповненнях (пункт 1.1. Договору).

Відповідно до пункту 1.2. Договору загальна кількість Товару, "Еквівалент ціни Товару", "Погоджений курс", асортимент, ціна, строки поставки, оплати та умови оплати Товару, що постачається за даним Договором визначаються сторонами на кожну окрему партію товару у Доповненнях до нього.

Згідно з пунктом 1.4. Договору сторони в рамках даного Договору можуть внести зміни до умов даного Договору. Кожне окреме Доповнення до цього Договору є окремим погодженням в рамках даного Договору, воно не відміняє та не змінює дію попередніх Доповнень та самого Договору тільки якщо в ньому не вказано інше.

Відповідно до пунктів 2.1.-2.3. Договору базові умови поставки: продавець постачає товар покупцю на умовах "Франко-склад" (ЕХW), Кіровоградська обл., Олександрійський р-н, смт. Приютівка, вул. Межева, 2/1. За наявності замовленого покупцем Товару на складах продавця, постачання відбувається, шляхом передання Товару покупцю на складі продавця за адресою вказаною в п. 2.1. цього Договору, відповідно до заявки на його отримання. Товар покупцю постачається партіями. Строки поставки визначаються між сторонами за їх згодою. За згодою продавця можлива поставка Товару в адресу покупця, в такому разі вартість поставки включається до вартості Договору.

Згідно з пунктом 2.4. Договору датою поставки товару вважається дата вказана у видаткових накладних на відпуск Товару.

За згодою покупця, можливий відпуск Товару з перевищенням кількості та асортименту узгодженого сторонами. В такому випадку покупець зобов`язується прийняти та оплатити фактично відвантажену кількість Товару на умовах даного Договору. (пункт 2.5. Договору)

Пунктом 3.1. Договору встановлено, що ціна Товару, що постачається продавцем вказується сторонами в Доповненнях до даного Договору і визначається сторонами як "тверда ціна" та "попередня ціна".

Відповідно до пункту 3.2. Договору на Товар, що передається покупцю на умовах товарного кредиту, встановлюється "Попередня ціна", яка визначається у гривнях, а також встановлюється "Еквівалент ціни товару" в іноземній валюті та зазначаються в Доповненнях до Договору, а також, визначається "Погоджений курс", який вказується в Доповненні; ціна на Товари вітчизняного виробництва не підлягає коригуванню продавцем в сторону збільшення.

Згідно з пунктом 3.4. Договору сторони домовились, що ціна цього Договору, може бути скоригована продавцем без додаткового погодження з покупцем, шляхом коригування вартості Доповнень згідно п. 3.3. Договору, за настання такої обставини: якщо з моменту укладення Доповнення до цього Договору до моменту зарахування грошових коштів на розрахунковий рахунок продавця (кінцевого терміну оплати, остаточного розрахунку), "Ринковий курс" продажу іноземної валюти (долар США,ЄВРО) за гривні, збільшився більш як на 1% від "Погодженого курсу" гривні до іноземної валюти, що вказаний в Доповненні.

Загальна Ціна Договору визначається як сума вартості Доповнень до нього. (пункт 3.6. Договору).

Згідно з пунктами 4.1.-4.3. Договору покупець зобов`язується оплатити прийнятий ним Товар в безготівковому порядку, шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок продавця, в строки встановлені в Доповненнях до цього Договору. Сторони за окремим Доповненням до цього Договору можуть вибрати іншу форму оплати за переданий товар. У разі прийняття покупцем Товару, що не вказаний в Доповненнях до цього Договору, покупець тим самим надає свою згоду, щодо ціни, кількості та асортименту прийнятого ним Товару зазначеної в видатковій накладній. Покупець оплачує Товар, що був прийнятий ним, згідно з п. 2.5. даного Договору, в строк, що указано в останньому Доповненні до цього Договору.

Відповідно до пунктів 5.5.-5.6. Договору товар вважається переданим продавцем і отриманим покупцем при підписанні покупцем видаткових документів. Приймання Товару за якістю і кількістю проводиться повноважними представниками в момент передання Товару на складі продавця.

Право власності на Товар, а також пов`язаний з таким правом ризик випадкової загибелі або пошкодження (псування) поставленого згідно умов цього Договору Товару, переходить від продавця до покупця з моменту оформленням та врученням продавцю відповідних видаткових документів. Місцем, де буде відбуватись перехід права власності на поставлений згідно умов цього Договору Товар від продавця Покупцеві, Сторони визначили спеціалізований склад продавця, який розташовано за адресою: Кіровоградська обл., Олександрійський р-н, смт. Приютівка, вул. Межева, 2/1, або склад Покупця у разі поставки Товару в його адресу Транспортом Продавця. (пункти 8.1.-8.2. Договору)

Згідно з пунктом 13.1. Договору цей Договір набуває чинності з моменту його підписання і діє до повного виконання сторонами своїх зобов`язань за цим Договором.

Договір підписаний сторонами та скріплений печатками.

17 лютого 2023 року сторонами підписано Доповнення про поставку товарів на умовах товарного кредиту №1/тк до Договору (далі - Доповнення №1), відповідно до пункту 1.1. якого за цим Доповненням, продавець передає, а покупець приймає Товар, ще вказаний нижче у таблиці, на умовах товарного кредиту з процентною ставкою 0,01% від суми переданого Товару, що передається за ним Доповненням на весь строк кредитування, який вказаний в п 2.1. Доповнення.

Відповідно до Доповнення №1 поставлялося Гербіцид Пропоніт (20л) в кількості - 420,00 л., Гербіцид Мезонік-Стар (20л) в кількості - 280,00 л., ПАР Різо Оіл, (10л) в кількості - 60,00 л., Гербіцид Раундап макс (20л) в кількості - 500,00 л., Гербіцид Експрес 75 в.г, (0,5кг) в кількості - 5,00 кг, ПАР Віволт (5л) в кількості 30,00 л., ПАВ РоуБек (3л) в кількості - 24,00 л., Гербіцид Слаш (5л) в кількості - 30,00 л., Гербіцид Євро-лайтнінг, в.р (10л) в кількості - 100,00 л., Інсектицид Іл-стар, КС (5л) в кількості - 75,00 л., Гербіцид Пріма, с.е. (5л) в кількості - 70,00л. Всього на суму - 1 113 931,87 грн в тому числі ПДВ - 185 655,31 грн.

Відповідно до пункту 2 Доповнення №1 до Договору покупець зобов`язується сплатити за отриманий ним товар в такому порядку:

- покупець перераховує кошти на розрахунковий рахунок продавця до 28 лютого 2023 року в сумі 328 483,22 грн, що становить 30% вартості товару;

- покупець перераховує кошти на розрахунковий рахунок продавця до 20 жовтня 2023 року в сумі 766 460,84 грн, що становить 70% вартості товару;

Пунктом 3.1.-3.2. Доповнення №1 до Договору визначено, що загальна вартість товару, що передається за цим Договором складає 1 113 931,87 грн. При настанні умов передбачених пунктом 3.4. Договору, продавець може без додаткового погодження з покупцем перерахувати вартість даного Доповнення у порядку визначеному п. 3.7.1., п. 3.7.2., 3.8. Договору.

Відповідно до пунктів 5.5.-5.6. Доповнення №1 сторони домовились, що підписи відтворені за допомогою штемпелів (факсимільний підпис) та завірені печаткою продавця прирівнюються до оригіналу підпису посадових осіб продавця. Особи, що ставлять даний відбиток факсиміле на Договорах наділені повноваженнями щодо проставляння таких факсиміле на Договорах та Доповненнях. Факсимільний відбиток підпису прирівнюється до оригіналу підпису і Договір не може бути визнаний недійсним. Дане Доповнення №1 /тк до Основного Договору №21 від 17 лютого 2023 р. є його невід`ємною частиною.

28 лютого 2023 року Фермерське господарство "Агро Дім Деметра" перерахувало на користь Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробнича фірма "Агросвіт" 500 000,00 грн, що підтверджується випискою по рахунку № НОМЕР_1 , призначення платежу: "Оплата за добрива згідно рахунку №23/02-021 від 17.02.2023 р. У сумі 416666,67 грн., ПДВ - 20% 83333,33 грн".

Крім того, 28 квітня 2023 року сторонами підписано Доповнення про поставку товарів на умовах товарного кредиту №2/тк до Договору (далі - Доповнення №2), відповідно до пункту 1.1. якого за цим Доповненням, продавець передає, а покупець приймає Товар, ще вказаний нижче у таблиці, на умовах товарного кредиту з процентною ставкою 0,01% від суми переданого Товару, що передається за ним Доповненням на весь строк кредитування, який вказаний в п 2.1, Доповнення.

Відповідно до Доповнення №2 поставлявся Протруйник Вінцит Форте (5л) в кількості 40,00 л. Всього на суму - 32 159,52 грн в тому числі ПДВ.

Відповідно до пункту 2.1. Доповнення №2 покупець зобов`язується сплатити за отриманий ним Товар у такому порядку:

- покупець перераховує кошти на розрахунковий рахунок продавця до 4 травня 2023 року в сумі 9 647,86 грн (дев`ять тисяч шістсот сорок сім гривень 86 копійок), що становить 30% вартості товару;

- покупець переховує кошти на розрахунковий рахунок продавця до 10 жовтня 2023 рору в сумі 22 511,66 грн (двадцять дві тисячі п`ятсот одинадцять гривень 66 копійок), що становить 70 % вартості товару.

На виконання умов Договору позивач поставив відповідачеві Товар на загальну суму 1 132 130, 29 грн, що підтверджується накладною №23/04-065 від 25.04.2023 на суму 173 233, 56 грн, накладною №23/03-060 від 23.03.2023 на суму 432 502, 99 грн, накладною №23/05-096 від 22.05.2023 на суму 466 312, 02 грн, накладною №23/05-017 від 02.05.2023 на суму 32 159, 52 грн, накладеною №23/05-154 від 29.05.2023 на суму 27 922, 20 грн.

Проте, за твердженнями позивача відповідач не виконав взятих на себе зобов`язань з повної оплати вартості поставленого товару, внаслідок чого за останнім обліковується основний борг у розмірі 632 130, 29 грн.

Крім того, на основну суму боргу позивач нараховує пеню у розмірі 44 820, 62 грн, а також 30% річних у розмірі 42 084, 29 грн за період з 21 жовтня 2023 року по 09 січня 2024 року

Оцінивши наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Укладений між сторонами Договір за своєю правовою природою є договором поставки. Відповідно, до правовідносин, що виникли між сторонами на підставі даного договору, слід застосовувати положення законодавства, що регулюють правовідносини поставки.

Згідно з частиною 1 статті 265 Господарського кодексу України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених вказаним Кодексом.

За правилами статті 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Правовідносини купівлі-продажу регулюються главою 54 Цивільного кодексу України.

Так, у відповідності до статті 655 Цивільного кодексу України, за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Статтею 509 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 Цивільного кодексу України. Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.

Згідно статей 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно зі статтею 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

За змістом статті 599 цього Кодексу зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Договір є обов`язковим для виконання сторонами (стаття 629 Цивільного кодексу України).

Пунктом 4.1. Договору сторони визначили, що покупець зобов`язується оплатити прийнятий ним Товар в безготівковому порядку, шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок продавця в строки, встановлені в Доповненнях до Договору.

Розділом 2 Доповнень №1/тк від 17 лютого 2023 року сторони визначили остаточний термін проведення розрахунків за поставлений Товар - 20 жовтня 2023 року.

Матеріали справи свідчать, що позивач свої зобов`язання за Договором виконав, поставив відповідачу товар на загальну суму 1 132 130, 29 грн, термін оплати настав.

Факт поставки товару на суму 1 132 130, 29 грн підтверджується наявними у матеріалах справи: накладною №23/04-065 від 25.04.2023 на суму 173 233, 56 грн, накладною №23/03-060 від 23.03.2023 на суму 432 502, 99 грн, накладною №23/05-096 від 22.05.2023 на суму 466 312, 02 грн, накладною №23/05-017 від 02.05.2023 на суму 32 159, 52 грн та накладною №23/05-154 від 29.05.2023 на суму 27 922, 20 грн.

Відповідач свої зобов`язання щодо оплати виконав частково сплативши в загальній сумі 500 000, 00 грн, що підтверджується випискою по рахунку № НОМЕР_1 .

За наведених обставин не оплаченим є Товар на суму 632 130, 29 грн з розрахунку 1 132 130, 29 - 500 000, 00.

Згідно з частиною 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (частина 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України).

Докази подаються сторонами та іншим учасниками справи (частина 3 статті 74 Господарського процесуального кодексу України).

За приписами статті 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до частини 1 статті 77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

З урахуванням вищенаведеного, а також тієї обставини, що відповідачем у справі, факти, викладені в позовній заяві, не спростовано, строк виконання зобов`язання за Договором є таким, що настав, господарський суд вважає позовні вимоги про стягнення боргу в розмірі 632 130, 29 грн обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (стаття 610 та частина 1 статті 612 Цивільного кодексу України).

Позивачем заявлено також до стягнення з відповідача 44 820, 62 грн пені та 42 084, 29 грн 30% штрафу.

У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки (стаття 611 Цивільного кодексу України).

У сфері господарювання, згідно з частиною 2 статті 217, частиною 1 статті 230 Господарського кодексу України, застосовуються господарські санкції, зокрема, штрафні санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

Суб`єктами права застосування штрафних санкцій є учасники відносин у сфері господарювання, зазначені у статті 2 цього Кодексу (частина 2 статті 230 Господарського кодексу України).

Згідно з частиною 4 статті 231 Господарського кодексу України, у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов`язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов`язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).

Відповідно до частин 2, 3 статті 549 Цивільного кодексу України, штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Окрім того, відповідно до положень статті 625 Цивільного кодексу України правовими наслідками порушення грошового зобов`язання є нарахування процентів річних від простроченої суми та інфляційних втрат. Згідно частин другої наведеної норми боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Відповідачем порушено зобов`язання з оплати вартості поставленого позивачем товару в частині дотримання строку проведення кінцевого розрахунку.

Зазначене в силу наведених вище норм законодавства, є підставами для застосування до відповідача штрафних санкцій, передбачених Договором, а також нарахувань згідно з частиною 2 статті 625 Цивільного кодексу України.

У пункті 11.2 Договору сторони погодили відповідальність покупця у вигляді пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми простроченого платежу за кожний день прострочення.

Крім того, пунктом 11.4. Договору сторони погодили, відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України за порушення грошового зобов`язання продавець може вимагати від покупця, а останній зобов`язується сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення та 30% річних від простроченої суми.

Перевіривши розрахунок позивача щодо нарахування пені та 30% річних суд зазначає, що такий розрахунок є неправильним.

Суд, здійснивши власний розрахунок пені та 30% річних в межах визначеного позивачем періоду з 21 жовтня 2023 по 09 січня 2024 року, встановив що стягненню з відповідача підлягають 44 807, 86 грн пені та 42 071, 51 грн 30% річних.

У задоволенні решти позовних вимог про стягнення пені та 30% річних суд відмовляє.

На підставі вищевикладеного, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробнича фірма «Агросвіт» підлягають частковому задоволенню.

За правилами статті 129 Господарського процесуального кодексу України сплачений позивачем судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 74, 76, 77, 129, 233, 236-241, 247-252, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробнича фірма «Агросвіт» задовольнити частково.

Стягнути з Фермерського господарства «Агро Дім Деметра» (02081, місто Київ, вул. Здолбунівська, будинок 9Б, квартира 111 ідентифікаційний код 44503628) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробнича фірма «Агросвіт» (28034, Кіровоградська обл., Олександрійський р-н, селище міського типу Приютівка, вулиця Межева, будинок 2/1, ідентифікаційний код 23233729) 632 130 (шістсот тридцять дві тисячі сто тридцять гривень), 29 коп основного боргу, 44 807 (сорок чотири тисячі вісімсот сім гривень) 86 коп пені, 42 071 (сорок дві тисячі сімдесят одну гривню) 51 коп 30% річних та 10 785 (десять тисяч сімсот вісімдесят п`ять гривень) 15 коп витрат по сплаті судового збору.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 18 березня 2024.

Суддя Ігор Курдельчук

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення18.03.2024
Оприлюднено20.03.2024
Номер документу117716943
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —910/520/24

Постанова від 10.06.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Коротун О.М.

Ухвала від 04.06.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Коротун О.М.

Ухвала від 04.06.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Коротун О.М.

Ухвала від 03.06.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Коротун О.М.

Ухвала від 14.05.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Коротун О.М.

Ухвала від 14.05.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Коротун О.М.

Ухвала від 10.04.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Коротун О.М.

Рішення від 05.04.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Курдельчук І.Д.

Ухвала від 25.03.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Курдельчук І.Д.

Рішення від 18.03.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Курдельчук І.Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні