Рішення
від 14.03.2024 по справі 334/821/24
ЛЕНІНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ЗАПОРІЖЖЯ

Дата документу 14.03.2024

Справа № 334/821/24

Провадження № 2/334/1059/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 березня 2024 року Ленінський районний суд міста Запоріжжя в складі:

головуючого судді Козлової Н.Ю.,

при секретарі Александровій А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ДОБРОДОМ» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,

встановив:

Адвокат Бубнов Д.Ю., який представляє інтереси ОСББ «ДОБРОДОМ» звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, вказавши в заяві, що 15 вересня 2016 року власниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3 , АДРЕСА_4 , АДРЕСА_5 , АДРЕСА_5 , АДРЕСА_6 , прийнято рішення про створення Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ДОБРОДОМ».

ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу, є власницею квартири АДРЕСА_7 , крім того, на дану квартиру оформлено особовий рахунок № НОМЕР_1 .

Відповідач зобов`язання щодо оплати внесків і платежів за утримання багатоквартирного будинку АДРЕСА_6 та його прибудинкової території не виконувала належним чином, що призвело до виникнення заборгованості за період з лютого 2020 року по січень 2024 року, загальний розмір якої складає 24 277,38 грн., яка складається з наступних сум: 17 651,64 грн. - розмір основної заборгованості; 4 551,07 грн. - втрати від інфляції внаслідок несвоєчасного розрахунку; 2 074,67 грн. - 3 % річних від простроченої суми заборгованості.

Сума заборгованості розрахована з урахуванням здійснених Відповідачкою оплат внесків і платежів на рахунок ОСББ «ДОБРОДОМ», а саме: у липні 2020 року Відповідачкою сплачено - 452,70 грн.; у вересні 2020 року - 452,70 грн.; у лютому 2021 року - 452,70 грн.; у березні 2021 року - 452,70 грн.; у квітні 2021 року - 452,75 грн.; у липні 2021 року - 452,65 грн.; у листопаді 2021 року - 452,65 грн.; у лютому 2022 року - 452,65 грн., а всього нею за весь період сплачено суму у розмірі - 3 621,50 грн..

Таким чином ОСББ «ДОБРОДОМ» просить стягнути з ОСОБА_1 , заборгованість з оплати внесків і платежів за утримання багатоквартирного будинку АДРЕСА_6 та його прибудинкової території, яка утворилась за період з лютого 2020 року по січень 2024 року, загальний розмір якої складає - 24 277,38 грн.

Позивач повідомлений про розгляд справи, шляхом надіслання на його адресу копії ухвали про відкриття провадження. Представник позивача надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує, не заперечує проти заочного розгляду справи.

Відповідачка у судове засідання не з`явилася, надала суду заяву про розгляд справи за її відсутності, просила суд врахувати сплату боргу у розмірі 18104,30 гривень, надавши при цьому копію платіжної інструкції-квитанції № 006677.01.058.24031. Відповідачка відзиву на позовну заяву не надавала.

Сторони не звертались до суду з клопотання про розгляд справи в загальному позовному провадженні.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши та дослідивши у сукупності докази у справі, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до ч. 1 ст. 4ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

За ч. 1 ст.10ЦПК України суд при розгляді справи керується принципом верховенства права.

Відповідно до ч.5 ст.11 ЦК України, однією з умов виникнення прав та обов`язків учасників цивільних правовідносин є рішення суду.

Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом (ч.ч. 1, 2 ст. 12 ЦПК України).

Частинами 1, 3 ст.13ЦПК встановлено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

З вимог ст.16ЦК України вбачається, що захист цивільних прав шляхом визнання права власності належить судам. Одним із способів захисту цивільних прав, згідно ч.2 ст. 16 ЦК України, є визнання права.

Таким чином, порушення, невизнання або оспорювання суб`єктивного права є підставою для звернення особи до суду за захистом цього права із застосуванням відповідного способу захисту.

Відповідно до ст.81ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ч.2 ст. 77 ЦПК України).

Розглядаючи позов, суд має встановити фактичні обставини справи, виходячи з фактичних правовідносин сторін, але в межах заявлених вимог.

З матеріалів справи вбачається, що 15 вересня 2016 року власниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3 , АДРЕСА_4 , АДРЕСА_5 , АДРЕСА_5 , АДРЕСА_6 , прийнято рішення про створення Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ДОБРОДОМ».

12.12.2016 року, ОСББ «ДОБРОДОМ», зареєстровано у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та Об`єднанню було присвоєно ідентифікаційний код юридичної особи № 41022371 (а.с.31).

Відповідно до статуту Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ДОБРОДОМ», Об`єднання створено власниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків: АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3 , АДРЕСА_4 , АДРЕСА_5 , АДРЕСА_5 , АДРЕСА_6 , об`єднаних спільною прибудинковою територією, елементами благоустрою, обладнанням, інженерною інфраструктурою відповідно до Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» (а.с.19-30).

Згідно п.1, 2 та з розділу II статуту ОСББ «ДОБРОДОМ», метою створення Об`єднання є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та цим Статутом.

Завданнями діяльності ОСББ «ДОБРОДОМ», серед інших, є: забезпечення належного утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території; сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами; забезпечення виконання співвласниками своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю Об`єднання.

Як зазначено у п.2 розділу IV статуту ОСББ «ДОБРОДОМ», сплата встановлених загальними зборами Об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до ремонтного, резервного фондів у розмірах і в строки, що встановлені загальними зборами Об`єднання, є обов`язковою для всіх співвласників. Частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна, встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності. Порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного, ремонтного фондів, встановлюються загальними зборами Об`єднання відповідно до законодавства та Статуту.

Згідно ч. 1 ст. 9 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирних будинках», за рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об`єднань співвласників багатоквартирного будинку).

Пунктом 7 ч. 2 ст. 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», до повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень з усіх питань управління багатоквартирним будинком, у тому числі про визначення переліку та розміру витрат на управління багатоквартирним будинком.

У відповідності до ст. 12 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирних будинках», витрати на управління багатоквартирним будинком включають: 1) витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку; 2) витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку; 2'^) витрати, пов`язані з виконанням зобов`язань за кредитним договором, укладеним за програмами Фонду енергоефективності; 3) витрати на сплату винагороди управителю в разі його залучення; 4) інші витрати, передбачені рішенням співвласників або законом.

Витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат.

Невикористання власником належної йому квартири чи нежитлового приміщення або відмова від використання спільного майна не є підставою для ухилення від здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком.

З моменту створення і реєстрації ОСББ «ДОБРОДОМ» та до 01.02.2020 року утримання багатоквартирного будинку АДРЕСА_6 та його прибудинкової території здійснювало КП «Наше місто», що підтверджується актом прийому-передачі технічної документації (а.с.38).

ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу, є власницею квартири АДРЕСА_7 , загальна площа якої складає - 62,43 кв.м., що підтверджується інформаційної довідки №361898808 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно ш;одо об`єкта нерухомого майна (а.с.9-10).

На дану квартиру оформлено особовий рахунок № НОМЕР_1 .

Згідно із рішенням загальних зборів ОСББ «ДОБРОДОМ», що відбулися 05.09.2019 року по будинку АДРЕСА_6 та яке оформлено протоколом №5 загальних зборів ОСББ «ДОБРОДОМ» від 05.09.2019 року, розмір щомісячних внесків і платежів на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території 6.21 по АДРЕСА_6 з 01 жовтня 2019 року, складає - 7,25 грн. на місяць (а.с.35-36).

Також вказаним рішенням загальних зборів було затверджено кошторис ОСББ «ДОБРОДОМ» на 2019 рік, згідно якого щомісячний внесок у розмірі 7,25 грн. сплачується співвласником з розрахунку за 1 кв.м. належної йому квартири (квартир) та або нежитлового приміщення (а.с.37).

Згідно з ч. 1 ст. 322 Цивільного кодексу України, власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст.ст. 67, 68 ЖК України наймач квартири зобов`язаний своєчасно, не пізніше 10 числа наступного місяця вносити плату за комунальні послуги, в число яких входять послуги по водопостачанню та каналізації.

Відповідно до ст. 64 ЖК України члени сім`ї наймача, що проживають спільно з ним несуть солідарну відповідальність за зобов`язаннями з договору найму житлового приміщення.

Відповідно до ч.3 ст.815 ЦК наймач зобов`язаний своєчасно вносити плату за житло. Наймач зобов`язаний самостійно вносити плату за комунальні послуги, якщо інше не встановлено договором найму.

Відповідно до ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу, згідно із якою цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.

Згідно ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 526 ЦК України визначено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників житлових і нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначено Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».

Відповідно до ч. 4 ст.4 Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.

У разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об`єднання має право звернутися до суду.

Відповідно до ч.1 ст. 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», співвласник зобов`язаний: виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

Статтею 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» передбачено, що для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків, об`єднання має право, серед іншого: вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів.

Як зазначено у ст.625 ЦК України, то боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Відповідач зобов`язання щодо оплати внесків і платежів за утримання багатоквартирного будинку АДРЕСА_6 та його прибудинкової території не виконувала належним чином, що призвело до виникнення заборгованості за період з лютого 2020 року по січень 2024 року, загальний розмір якої складає 24 277,38 грн., яка складається з наступних сум: 17 651,64 грн. - розмір основної заборгованості; 4 551,07 грн. - втрати від інфляції внаслідок несвоєчасного розрахунку; 2 074,67 грн. - 3 % річних від простроченої суми заборгованості, що підтверджується розрахунком заборгованості (а.с.11-18).

Сума заборгованості розрахована з урахуванням здійснених Відповідачкою оплат внесків і платежів на рахунок ОСББ «ДОБРОДОМ», а саме: у липні 2020 року Відповідачкою сплачено - 452,70 грн.; у вересні 2020 року - 452,70 грн.; у лютому 2021 року - 452,70 грн.; у березні 2021 року - 452,70 грн.; у квітні 2021 року - 452,75 грн.; у липні 2021 року - 452,65 грн.; у листопаді 2021 року - 452,65 грн.; у лютому 2022 року - 452,65 грн., а всього нею за весь період сплачено суму у розмірі - 3 621,50 грн..

ОСОБА_1 надала суду копію платіжної інструкції-квитанції № 006677.01.058.24031 на суму 18104,30 гривень, призначення платежу: переказ в сплату послуг внески на витр. на упр. багатокв. буд.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що заявлені вимоги є законними та обґрунтованими, доведені належними і допустимим доказами, і підлягаютьчастковому задоволенню, а саме у розмірі 6173,08 гривень (загальний розмір заборгованості (з урахуванням витрат від інфляції внаслідок несвоєчасного розрахунку та 3% річних від простроченої суми заборгованості) 24277,38 18104,30 (сплачена заборгованість після подання позову) = 6173,08).

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, також підлягає стягненню з відповідачів на користь позивача судові витрати у виді судового збору пропорційно задоволених позовних вимог у розмірі 769,95 гривень.

Вимоги представника позивача адвоката Бубнова Д.Ю. про стягнення витрат на правову допомогу залишити без задоволення, виходячи з наступного:

На підтвердження понесених витрат на професійну правничу допомогу та їх відшкодуванняпредставником позивача надано: копію додаткової угоди до Договору про надання правової допомоги № б/н від 07.02.2023 року, ордер на надання правничої (правової) допомоги, копію свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, попередній розрахунок суми судових витра на загальну суму 9500,00 гривень, копію додатку до Договору про надання правової допомоги № б/н від 07.02.2023 року: Акт № 9 приймання-передачі наданих послуг (виконаних робіт) до Договору про надання правової допомоги № б/н від 07.02.2023 року на суму виконаних робіт у розмірі 3000,00 гривень та квитанцію від 29.01.2024 року на суму 3000,00 гривень.

Однак, представником не надано належних та допустимих доказів в підтвердження сплати коштів в розмірі 3000,00 грн., зокрема, не надановідповідної квитанції, платіжного доручення чи будь-якого іншого розрахункового документу, щозареєстрований у встановленому порядку.

Документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правничої допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки та ін.), які б засвідчували факт того, що позивач дійсно поніс витрати на правничу допомогу, матеріали цивільної справи не містять.

Відповідно до частини першої статті 81ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Отже, витрати на правову допомогу у розмірі 3000,00 грн. стягненню не підлягають, у зв`язку з відсутністю документальних доказів на їх підтвердження.

Керуючись ст.ст. 12,81,141,223,259,263,264,265,268,280-284,289 ЦПК України, -

В И Р І Ш И В:

Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ДОБРОДОМ» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ДОБРОДОМ», код в ЄДРПОУ 41022371 (місцезнаходження: 69006, м. Запоріжжя, вул. Богдана Хмельницького, буд.17; р/р ІВАN: НОМЕР_3 у АТ КБ «Приватбанк», код в ЄДРПОУ 14360570), заборгованість з оплати внесків і платежів за утримання багатоквартирного будинку АДРЕСА_6 та його прибудинкової території, яка утворилась за період з лютого 2020 року по січень 2024 року у розмірі 6173 (Шість тисяч сто сімдесят три) гривні 08 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ДОБРОДОМ», код в ЄДРПОУ 41022371 (місцезнаходження: 69006, м. Запоріжжя, вул. Богдана Хмельницького, буд.17; р/р ІВАN: НОМЕР_3 у АТ КБ «Приватбанк», код в ЄДРПОУ 14360570) судовий збір в розмірі 769 (Сімсот шістдесят дев`ять) гривень 95 коп.

В іншій частині позову відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 14.03.2024 року.

Суддя: Козлова Н. Ю.

СудЛенінський районний суд м. Запоріжжя
Дата ухвалення рішення14.03.2024
Оприлюднено20.03.2024
Номер документу117747252
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —334/821/24

Ухвала від 14.05.2024

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Гончар М. С.

Ухвала від 14.05.2024

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Гончар М. С.

Ухвала від 30.04.2024

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Гончар М. С.

Ухвала від 23.04.2024

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Гончар М. С.

Рішення від 14.03.2024

Цивільне

Ленінський районний суд м. Запоріжжя

Козлова Н. Ю.

Ухвала від 02.02.2024

Цивільне

Ленінський районний суд м. Запоріжжя

Козлова Н. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні