Справа № 291/256/23
У К Р А Ї Н А
Ружинський районний суд Житомирської області
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 березня 2024 року
Ружинський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого - судді Митюк О.В.,
за участю секретаря Колесник Р.Ю.,
законного представника неповнолітніх позивачів ОСОБА_1 ,
представника відповідача ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в смт.Ружині Житомирської області цивільну справу за позовом
ОСОБА_1 в інтересах неповнолітніх дітей: ОСОБА_3 , ОСОБА_4
до Дочірнього підприємства «Рогачівське»
про розірвання договору оренди землі,-
ВСТАНОВИВ:
В провадженні суду знаходиться вищевказана цивільна справа.
21.06.2023 року представником позивачів подано до суду письмове клопотання про призначення по справі судово почеркознавчої експертизи, яке обгрунтовано тим, що ним в інтересах неповнолітніх дітей подано до суду позов до ДП«Рогачівське про розірвання договору оренди землі відносно земельної ділянки площею 3.8741га, яка розташована на території Рогачівської сільської ради Ружинського району, Житомирської області, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 1825285600:01:000:0078, який укладений 25.06.2015р. між спадкодавцем ОСОБА_5 та Дочірнім підприємством «Рогачівське», із змінами та доповненнями, внесеними згідно додаткової угоди від 17.01.2019р. Позов мотивовано тим, що після смерті ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , ДП «Рогачівське» не виконує умов вказаного договору та не сплачує спадкоємцям ОСОБА_5 - позивачам по справі орендну плату. На вказаний позов відповідачем ДП «Рогачівське» надано відзив, в якому відповідач посилається на те, що ОСОБА_5 в 2019 році подала до ДП «Рогачівське» письмову заяву, на підставі якої отримала орендну плату за земельну ділянку за декілька років наперед в сумі 100000 грн.. А тому будь-якої заборгованості по сплаті орендної плати у ДП «Рогачівське» на даний час не існує. На підтвердження вказаного, відповідачем надано копії видаткових касових ордерів, копію додаткової угоди від 17.01.2019р. Представник позивача вважає, що підпис на вказаних видаткових ордерах вчинено не ОСОБА_5 .. А тому вимушений просити суд поставити на розгляд експерта питання щодо підписання однією особою зазначених видаткових ордерів, договору оренди землі, додаткової угоди до договору оренди землі та письмової заяви про виплату орендної платить за наступні роки.
А тому для з`ясування даної обставини необхідні спеціальні знання у сфері ідентифікації виконання рукописного тексту.
В підготовчому судовому засіданні представник позивачів підтримав подане клопотання про призначення судово почеркознавчої експертизи.
Представник відповідача в підготовчому судовому засіданні заперечував щодо клопотання представника позивачів, подав письмові заперечення про ти клопотання про призначення почеркознавчої експертизи. Мотивуючи їх тим, що факт смерті ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , унеможливлює її ідентифікацію як виконавця підписів, у звязку з чим до клопотання мали б бути долучені вільні та умовно-вільні зразки (офіційні документи) на яких рукописні тексти (підписи) достовірно виконані саме ОСОБА_5 . В той же час позивач у своєму клопотанні чітко зазначає, що достовірні вільні зразки підпису померлої ОСОБА_5 не збереглимся, а тому у задоволенні клопотання просить відмовити.
Заслухавши думку учасників процесу, дослідивши клопотання, суд дійшов до наступного.
Згідно з ч.ч. 1, 2ст. 12 ЦПК Україницивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом.
Відповідно до ч. 1ст. 81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Положеннямист. 76 ЦПК Українивизначено, що одним з доказів, на підставі яких суд встановлює наявність, або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи, є висновки експертів.
Відповідно до п. 8 ч. 2ст. 197 ЦПК України, у підготовчому засіданні суд: 8) вирішує питання про призначення експертизи, виклик у судове засідання експертів, свідків, залучення перекладача, спеціаліста.
Відповідно до ч. 1ст. 103 ЦПК Українисуд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
За змістом ч. 1ст. 104 ЦПК Українипро призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Судова експертиза повинна призначатися лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять саме до предмету доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.
У ч. ч. 4, 5ст. 103 ЦПК Українивстановлено, що питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну.
Відповідно до вимог ч. 3ст. 103 ЦПК Українипри призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за доцільне клопотання представника позивача про призначення судової почеркознавчої експертизи задовольнити.
Відповідно до п. 5 ч. 1ст. 252 ЦПК Українисуд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у разі призначення судом експертизи.
Згідно до п. 9 ч. 1ст. 253 ЦПК Українипровадження у справі зупиняється на час проведення експертизи.
Приймаючи до уваги, що проведення необхідних досліджень та виготовлення висновку експерту займе тривалий час, суд вважає за необхідне зупинити провадження в справі на час проведення експертизи.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.43,49,103,104,112,197,198,252,253,353,354 ЦПК України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання представника позивачів ОСОБА_1 про призначення судової почеркознавчої експертизизадовольнити.
Призначити у справі №291/256/23 за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітніх дітей: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до Дочірнього підприємства «Рогачівське» про розірвання договору оренди землі посмертну судово - почеркознавчу експертизу.
На вирішення експерту поставити наступні питання:
Чи вчинено підписи
- в графі «Орендодавець» в договорі оренди землі, відносно земельної ділянки площею 3.8741га, кадастровий номер 1825285600:01:000:0078, який укладений 25.06.2015р. між ОСОБА_5 та Дочірнім підприємством «Рогачівське»;
- в графі «Орендодавець» в додатковій угоді до договору оренди землі 25.06.2015р., відносно земельної ділянки площею 3.8741га, кадастровий номер 1825285600:01:000:0078, яка укладена 17.01.2019р. між ОСОБА_5 та Дочірнім підприємством «Рогачівське»;
- в графі «Підпис одержувача» у видатковому касовому ордері від 25 січня 2019
року;
-в графі «Підпис одержувача» у видатковому касовому ордері від 29 січня 2019 року;
-в графі «Підпис одержувача» у видатковому касовому ордері від 30 січня 2019 року;
-в графі «Підпис одержувача» у видатковому касовому ордері від 31 січня 2019 року;
-в графі «Підпис одержувача» у видатковому касовому ордері від 07 лютого 2019 року;
-в графі «Підпис одержувача» у видатковому касовому ордері від 15 лютого 2019 року;
-в графі «Підпис одержувача» у видатковому касовому ордері від 22 лютого 2019 року;
-в графі «Підпис одержувача» у видатковому касовому ордері від 21 березня 2019 року;
-в графі «Підпис одержувача» у видатковому касовому ордері від 23 березня 2019 року;
- в заяві ОСОБА_5 (дата заяви невідома) про виплату їй орендної плати за декілька років наперед, однією особою?
Проведення посмертної судово - почеркознавчої експертизи доручити експертам Житомирського відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, розташованого за адресою: 10014, м.Житомир, вул.Театральна, 17\20, офіс 512.
В розпорядження експерта надати матеріали цивільної справи №291/256/23, копію даної ухвали суду.
Проведення оплати за посмертну судово - почеркознавчу експертизу покласти на законного представника неповнолітніх позивачів ОСОБА_3 , ОСОБА_6 ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ), який попередньо оплачує проведення експертизи в зазначеному розмірі за повідомленням експертної установи.
Провадження у справі зупинити на час проведення посмертної судово - почеркознавчої експертизи.
Попередити експерта про кримінальну відповідальність за ст. ст.384, 385 КК України
Ухвала в частині зупинення провадження по справі набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом пятнадцяти днів з дня його проголошення.
Суддя О. В. Митюк.
Суд | Ружинський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 19.03.2024 |
Оприлюднено | 21.03.2024 |
Номер документу | 117755066 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди |
Цивільне
Ружинський районний суд Житомирської області
Митюк О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні