Рішення
від 19.03.2024 по справі 225/150/22
ДЗЕРЖИНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Дзержинський міський суд Донецької області

==============================================================================

Справа №225/150/22

Провадження №2/225/5/2024

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 березня 2024 року

адреса приміщення суду: вул. Дружби, 4, м. Торецьк, 85200

Дзержинський міський суд Донецької області у складі: головуючого - судді Геря О.Г., за участі секретаря судового засідання Савченко О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Торецької міської військової адміністрації Бахмутського району Донецької області, третя особа: Державний нотаріус Першої донецької міської державної нотаріальної контори Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) Сафронова Наталія Леонтіївна про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

в с т а н о в и в:

Позивач звернувсядо судуз позовомдоТорецької міської військової адміністрації Бахмутського району Донецької області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , терміном на три місяці, з моменту набрання цим рішенням суду законної сили. Заявлені вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у м.Донецьку помер батько позивача ОСОБА_2 . Факт його смерті було встановлено рішенням Волновахського районного суду міського суду Донецької області від 22.10.2021, після чого було отримано свідоцтво про смерть. Після йогосмерті відкриласьспадщина увигляді недоотриманоїпенсії.Він єєдиним спадкоємцемпісля померлогоза законом.20.12.2021позивач звернувсядо державногонотаріуса Першоїдонецької міськоїдержавної нотаріальноїконтори Східногомежрегіонального управлінняМіністерства юстиції України (м. Харків) Сафронової Н.Л. з заявою про видачу Свідоцтва про право на спадщину за законом, яка залишилась після смерті батька ОСОБА_2 , але йому було відмовлено у зв`язку із пропущенням строку для прийняття спадщини, встановленого законодавством. У зв`язку із тим, що м.Донецьк, де помер батько позивача на той час було окуповане, свідоцтво про його смерть він зміг отримати тільки 22.10.2021 та не мав змогу своєчасно звернутися до нотаріуса для прийняття спадщини у строк, встановлений ст. 1270 ЦК України. Вважає, що причини, зазначені ним є поважними та пов`язані з об`єктивними та істотними перепонами для своєчасного вчинення дій по оформленню спадкових прав.

Ухвалою Дзержинського міського суду Донецької області від 17.01.2022 відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою Дзержинського міського суду Донецької області від 10.08.2022 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Ухвалою Дзержинського міського суду Донецької області від 23.01.2024 суддя Геря О.Г. прийняв справу до свого провадження та призначив до судового розгляду по суті.

Позивач в судове засідання не з`явився, позовні вимоги просив задовольнити, заяв чи клопотань по справі суду не надав.

Представник відповідача - Торецької міської військової адміністрації Бахмутського району Донецької області в судове засідання не з`явився, надав суду заяву з проханням справи розглянути без їх участі, проти позову заперечує. У відзиві на позову заяву від 13.02.2024 представник відповідача зазначає, що заперечує проти позовних вимог, оскільки пропущений строк для подання заяви про прийняття спадщини є результатом пасивної поведінки позивача, він мав змогу звернутись до будь-якого нотаріуса України для заведення спадкової справи та у подальшому отримання свідоцтва про право на спадщину за законом. Зазначає, що позивачем не надано достатньо доказів на підтвердження поважності пропуску строку для прийняття спадщини.

Державний нотаріус Першої донецької міської державної нотаріальної контори Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) Сафронова Н.Л. в судове засідання не з`явилась, надала суду заяву з проханням справи розглянути без їх участі.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.

Дослідив матеріали справи, суд дійшов таких висновків.

За загальним правилом положення про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).

Відповідно до частини першої статті 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Отже, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені в заповіті, а у разі відсутності заповіту - особи, визначені в статтях 1261-1265 цього Кодексу.

Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 09.04.1965 Пролетарським РАГС м.Донецька, актовий запис №602, ОСОБА_2 є батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою та зареєстрований як ВПО за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №1438040678 від 16.08.2016.

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 помер м. Донецьку. Факт його смерті було встановлено рішенням Волновахського районного суду міського суду Донецької області від 22.10.2021 у справі №221/7096/21.

Після чого, Докучаєвським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Кальміуському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Харків) 22.10.2021 було видане свідоцтво про смерть, актовий запис №23, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 22.10.2021.

Після смерті батька відкрилася спадщина у вигляді недоотриманої пенсії.

З метою оформлення спадкових прав 20.12.2021 року позивач звернувся державного нотаріуса Першої донецької міської державної нотаріальної контори Східного межрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Харків) Сафронової Н.Л. з заявою про видачу Свідоцтва про право на спадщину за законом, яка залишилась після смерті батька ОСОБА_2 .

Відповідно до постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії (вих.№549/02-31 від 20.12.2021) йому було відмовлено у зв`язку з пропущенням строку для подачі заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до Витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 68183670 від 20.01.2022, спадкова справа не була заведена.

Статтею 1270 ЦК України встановлений строк для прийняття спадщини у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» установлено, що перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини (із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 719 від 24.06.2022).

Згідно зі ст. 1272 Цивільного кодексу України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

Судом установлено, що отримання свідоцтва про право на спадщину є неможливим, оскільки спадкоємець не подав заяву про прийняття спадщини у встановлений законом строк після померлого ОСОБА_2 .

Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.

Згідно з п. 24 Постанови № 7 Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

В Постанові Верховного Суду від 26.06.2019 по справі №565/1145/17 зазначено, що поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини також можуть бути визнані, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Позивач зазначає, що вказаний строк він пропустив у зв`язку з тим, що м.Донецьк, де помер його батько на той час було окуповане, у зв`язку з карантинними обмеження на той час існували труднощі при перетині кордону на лінії розмежування з цією територією, свідоцтво про смерть батька він зміг отримати тільки 22.10.2021 та не мав змогу своєчасно звернутися до нотаріуса для прийняття спадщини у строк, встановлений ст. 1270 ЦК України.

Враховуючи те, що внаслідок впровадження з 12.03.2020 на території України карантину у зв`язку з пандемією коронавірусу, виникли труднощі з перетином громадянами кордону на лінії розмежування з непідконтрольною українській владі територією, суд доходить висновку про визнання причин пропуску позивачем шестимісячного строку для прийняття спадщини поважними.

Зазначені вище обставини суд визнає об`єктивними та істотними труднощами, а тому вважає, що є достатні підстави для визначення позивачу додаткового строку для подання ним заяви про прийняття спадщини.

З огляду на вказане, суд доходить висновку про задоволення позову.

Керуючись ст. ст. 12, 81, 263-265, 341, 342 ЦПК України, суд

у х в а л и в:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Торецької міської військової адміністрації Бахмутського району Донецької області (вул. Маяковського, буд. 24а, м. Торецьк, Бахмутський район, Донецька область, код ЄДРПОУ 44272449), третя особа: Державний нотаріус Першої донецької міської державної нотаріальної контори Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) Сафронова Наталія Леонтіївна (вул. Прокоф`єва, буд. 111, м. Покровськ, Донецька область, код ЄДРПОУ 44390895) про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , терміном на 3 (три) місяці з моменту набрання цим рішенням суду законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо воно не проголошувалося з дати складання повного його тексту, у порядку, передбаченому підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України в редакції від 03.10.2017 року.

Суддя: О.Г. Геря

СудДзержинський міський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення19.03.2024
Оприлюднено22.03.2024
Номер документу117783038
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —225/150/22

Рішення від 19.03.2024

Цивільне

Дзержинський міський суд Донецької області

Геря О. Г.

Ухвала від 15.02.2024

Цивільне

Дзержинський міський суд Донецької області

Геря О. Г.

Ухвала від 23.01.2024

Цивільне

Дзержинський міський суд Донецької області

Геря О. Г.

Ухвала від 09.08.2022

Цивільне

Дзержинський міський суд Донецької області

Мигалевич В. В.

Ухвала від 17.01.2022

Цивільне

Дзержинський міський суд Донецької області

Мигалевич В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні