Справа № 591/1201/23
Провадження № 2/591/158/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 березня 2024 року м. Суми
Зарічний районний суд м. Суми в складі:
головуючого судді Шелєхової Г.В.
за участю секретаря судового засідання Рудь В.В.
позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми справу №591/1201/23 за позовною заявою ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «Сумитеплоенерго» про захист прав споживачів та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом про зобов`язання відповідача надати йому негайно після набрання рішенням законної сили, детального розрахунку розподілу обсягу спожитої комунальної послуги з постачання теплової енергії між споживачами, а саме власниками квартир з першої по тридцять дев`яту та нежитловому приміщенню (всього 40 споживачів) багатоквартирного будинку по АДРЕСА_1 у період з 15.10.2021 року по 15.04.2022 року. Зобов`язати відповідача у термін, визначений судом забезпечити доступ до інформації про обсяг спожитої споживачами теплової енергії за поточний період. Визначений згідно з вимогами ст. 9-11 Законом України «Про комерційний облік теплової енергії» щодо будівлі в цілому а також показання відповідного вузла обліку; про динаміку споживання комунальної послуги з постачання теплової енергії, а саме інформації про щомісячний обсяг споживання комунальних послуг за останні три роки шляхом забезпечення споживачу доступу до електронних систем обліку розрахунків.
Свої вимоги мотивує тим, що ТОВ «Сумитеплоенерго» надає послуги з централізованого опалення в будинку АДРЕСА_1 . Позивач є власником квартири у вказаному будинку, та зобов`язаний здійснювати оплату за фактично отримані послуги. Позивач, як споживач, звертався до товариства з проханням надати детальний розрахунок розподілу обсягу спожитої комунальної послуги з постачання теплової енергії між споживачами. Однак товариство надало роз`яснення щодо того, яким чином повинен виконуватися розподіл послуг між споживачами, але детального розрахунку не надало. Вважає, що вказана відповідь порушує його права як споживача.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав.
Представник відповідача проти позову заперечив.
13 квітня 2023 року відповідач подав відзив, в якому зазначив, що вищевказана інформація була надана позивачу в повному обсязі.
Зазначає, що розміщений на сайті товариства Звіт по будинкових приладах обліку ТЕ про обсяг, розподіл споживання послуг містить інформацію про обсяг спожитою споживачами ТЕ за поточний період та щодо будівлі в цілому за адресою: АДРЕСА_1 . Щодо електронний систем обліку розрахунків споживачів, то це електронні кабінети споживача послуг, доступ до яких забезпечується через офіційні веб-сайти суб`єктів господарювання (виконавців послуг) і мережі Інтернет.
Посилається на те, що ст. 1 Закону України «Про особливості доступу до інформації у сфері постачання гарячої води, централізованого водопостачання та водовідведення» визначено вичерпний перелік інформації, що надається споживачам шляхом її розміщення на своїх сайтах у мережі Інтернет, серед якої немає інформації про обсяг та динаміку споживання послуги з постачання ТЕ.
Вважає позовнузаяву необгрунтованоюта такою,що непідлягає задоволенню.
Ухвалою судді Зарічного районного суду м. Суми від 15 лютого 2023 року відкрито провадження у даній справі в порядку спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання на 21 березня 2023 року.
Протокольною ухвалою головуючого від 21 березня 2023 року відкладено розгляд справи до 13 квітня 2023 року за клопотанням представника відповідача.
Протокольною ухвалою головуючого від 13 квітня 2023 року відкладено розгляд справи до 30 травня 2023 року надано час позивачу для ознайомлення з відзивом.
Протокольною ухвалою головуючого від 30 травня 2023 року відкладено розгляд справи до 19 червня 2023 року за клопотанням представника відповідача.
Протокольною ухвалою головуючого від 19 червня 2023 року за клопотанням позивача розгляд справи відкладено до 17 липня 2023 року.
Протокольною ухвалою головуючого від 17 липня 2023 року відкладено розгляд справи до 29 серпня 2023 року у зв`язку з поданням доповнень до позовних вимог.
29 вересня 2023 року у зв`язку з оголошення повітряної тривоги відкладено розгляд справи до 22 вересня 2023 року.
Протокольною ухвалою головуючого від 22 вересня 2023 року відкладено розгляд справи до 16 жовтня 2023 року у зв`язку з прийняттям уточненої позовної заяви.
16 жовтня 2023 року відкладено розгляд справи до 8 листопада 2023 року у зв`язку з перебуванням головуючого судді на лікарняному.
Протокольною ухвалою головуючого від 8 листопада 2023 року оголошено перерву в судовому засіданні до 7 грудня 2023 року.
Протокольною ухвалою головуючого від 7 грудня 2023 року за клопотанням представника відповідача відкладено розгляд справи до 12 січня 2024 року.
Протокольною ухвалою головуючого від 12 січня 2024 року оголошено перерву в судовому засіданні до 13 лютого 2024 року надано час сторонам для підготовки.
13 лютого 2024 року відкладено розгляд справи до 18 березня 2024 року у зв`язку з перебуванням головуючого судді на лікарняному.
Суд, заслухавши пояснення сторін, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного:
Судом встановлено, що ТОВ «Сумитеплоенерго» є визначеним у встановленому законом порядку надавачем житлово-комунальних послуг з централізованого опалення. Даний факт підтверджується рішенням Виконавчого комітету Сумської міської ради № 322 від 20 травня 2011 року. Згідно додатку №2 до рішення, товариство надає послугу з централізованого опалення та постачання гарячої води в будинок АДРЕСА_1 .
ОСОБА_1 належить на праві спільної часткової власності 1/2 частка квартири АДРЕСА_2 , що підтверджується копією витягу з Державного реєстру речових праві на нерухоме майно про реєстрацію права власності (а.с.4).
13 жовтня 2022 року позивач письмово звертався до ТОВ «Сумитеплоенерго» з проханням надати облікову інформацію по багатоквартирному будинку по АДРЕСА_1 , а саме: обгрунтування розрахунку витрат на опалення МЗК; обгрунтування розрахунку витрат на функціонування системи опалення будинку; кількість спожитої теплової енергії споживачами будинку, а саме власниками квартир з першої по тридцять дев`яту та нежитловому приміщенню (всього 40 споживачів) багатоквартирного будинку по АДРЕСА_1 у період з 15.10.2021 року по 15.04.2022 року (а.с.5).
Відповідач зазначає, що вказана інформація надана позивачу.
ТОВ «Сумитеплоенерго» надало відповідь №4511 від 10 листопада 2022 року, в якій міститься інформація про порядок розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг та про кількість спожитої теплової енергії споживачами житлового будинку АДРЕСА_1 за період з жовтня 2021 року по квітень 2022 року (а.с.6).
Відомості витрат за приладами по АДРЕСА_1 за період з 01.11.2021 р. по 30.11.2021 р. надано лише по 36 квартирам (а.с.29).
Порядок розподілу між споживачами спожитих у будинку послуг з постачання теплової енергії, обсяг споживання яких визначений за допомогою вузла комерційного обліку визначається Методикою розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг» затвердженої Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2018 року №315.
Детальний розрахунок розподілу обсягу спожитої комунальної послуги з постачання теплової енергії між споживачами власниками квартир багатоквартирного будинку по АДРЕСА_1 у період з 15.10.2021 року по 15.04.2022 р. відповідно до Методики відповідачем не надано.
Згідно листа Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, доступ до інформації, передбаченої п. 2 ч. 6 ст. 8 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», надається шляхом забезпечення споживачам доступу до електронних систем обліку розрахунків споживачів або через інтерфейс вузлів обліку.
Виконавець зобов`язаний забезпечити можливість самостійного ознайомлення представника споживачів з показаннями вузла комерційного обліку через інтерфейс такого вузла обліку та всіх споживачів через електронну систему обліку розрахунків споживачів.
Доступ до електронних систем обліку розрахунків споживачів це можливість взаємодії з технологічними платформами та системами, що призначені для обліку та управління споживанням ресурсів, таких як електроенергія, водопостачання, теплова енергія, газ чи інші комунальні послуги. Цей вид доступу забезпечується за допомогою електронних засобів зв`язку та інформаційних технологій.
Відповідачем не надано позивачу алгоритму дій для отримання доступу до електронних систем обліку розрахунків споживачів.
Згідно ст. 8 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», виконавець забезпечує споживачу доступ до інформації про динаміку споживання комунальних послуг.
Ст. 5 Закону України «Про особливості доступу до інформації у сфері постачання гарячої води, централізованого водопостачання та водовідведення» визначає порядок забезпечення суб`єкта господарювання доступу споживачів до інформації шляхом її розміщення на своїх інформаційних веб-сайтах у мережі Інтернет.
За вказаним ТОВ «Сумитеплоенерго» посиланням на веб-сайті товариства в розділі «Підприємство»-«Дані споживання» розміщено «Звіт по будинкових приладах обліку теплової енергії». Вказаний звіт включає в себе помісячне споживання теплової енергії багатоквартирним будинком визначене загальнобудинковим лічильником з розподілом по категоріям споживання.
Тобто, доступ до інформації про обсяг, розподіл споживання послуги з постачання ТЕ ТОВ «Сумитеплоенерго» відповідно до вимог діючого законодавства фактично забезпечено не було.
Сайт ТОВ «Сумитеплоенерго» не забезпечує доступ споживачу до електронних системи обліку розрахунків споживачів через відсутність можливостей взаємодії споживача з електронною системою обліку розрахунків ТОВ «Сумитеплоенерго».
В процесі слухання справи стороною відповідача не надано доказів на підтвердження надання позивачу доступу до інформації у відповідності до вимог ч. 5, 6 ст. 8 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання».
Однією з гарантій реалізації конституційних прав на вільне збирання, зберігання, використання і поширення інформації є законодавче закріплення права кожного на доступ до інформації, яке згідно зі статтею 5 Закону №2939 забезпечується систематичним та оперативним оприлюдненням інформації в офіційних друкованих виданнях, на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет, на інформаційних стендах та будь-яким іншим способом, а також шляхом надання інформації на запити.
Таке конституційне обмеження прав особи збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію узгоджується з положеннями пункту 2 статті 29 Загальної декларації прав людини 1948 року, в яких зазначено, що при здійсненні своїх прав і свобод кожна людина повинна зазнавати тільки таких обмежень, які встановлені законом виключно з метою забезпечення належного визнання і поваги прав і свобод інших та забезпечення справедливих вимог моралі, громадського порядку і загального добробуту в демократичному суспільстві.
Згідно п.4 ч. 2 ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації», до розпорядників інформації, зобов`язаних оприлюднювати та надавати за запитами інформацію, визначену у цій статті, у порядку, передбаченому цим Законом, прирівнюються суб`єкти господарювання, які володіють інформацією, що становить суспільний інтерес.
Згідно Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України №10 від 29 вересня 2016 року, публічною інформацією являється зокрема, інформація щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них, якщо йдеться про суб`єктів господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями.
Оцінюючи конкретну інформацію на предмет наявності суспільного інтересу до неї, суди повинні застосовувати певні критерії. Інформація може вважатися суспільно необхідною, якщо її поширення сприяє виявленню порушень прав людини, зловживання владою, корупційних правопорушень, неетичної поведінки публічних службовців, невиконання ними своїх обов`язків, дискримінація за будь-якою ознакою.
За змістом ст.29Закону України«Про інформацію» суспільство має право на отримання суспільно необхідної інформації і предметом суспільного інтересу, зокрема, вважається інформація, яка забезпечує реалізацію конституційних прав, свобод і обов`язків; свідчить про можливість порушення прав людини, введення громадськості в оману та інші негативні наслідки діяльності (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб тощо.
З огляду на характер суспільно необхідної інформації законодавство не надає вичерпного визначення цього поняття. Гнучкість законодавства в цьому аспекті виправдано надає суду можливість визначати, чи є конкретна інформація суспільно необхідною, з врахуванням індивідуальних обставин справи.
Згідно ч. 7 ст. 8 Закону України «Про комерційний облік», доступ до інформації, зазначеної в ч. 3 і 6 цієї статті може надаватися третім особам з урахуванням Закону України «Про захист персональних даних».
В ч. 3 ст. 8 вказаного Закону визначена інформація щодо рахунків на оплату комунальної послуги, яка має містити зокрема дані про обсяг спожитої теплової енергії та води за поточний період. Згідно ч. 6 ст. 8 Закону виконавець забезпечує споживачу доступ до інформації про динаміку споживання комунальних послуг, а саме: інформації про щомісячний обсяг споживання комунальних послуг за останні три роки; інформації про щоденні, щотижневі, щомісячні та щорічні обсяги споживання комунальних послуг за останні два роки.
Згідно ч. 3 ст. 10 Закону України «Про доступ до публічної інформації», публічна інформація, що містить персональні дані фізичної особи, оприлюднюється та надається на запит у формі відкритих даних у разі додержання однієї з таких умов: персональні дані знеособлені та захищені відповідно до Закону України «Про захист персональних даних».
Таким чином, суд приходить до висновку про безпідставність ненадання відповідачем запитуваної ОСОБА_1 інформації.
Відповідно до ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права та інтересу у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що право позивача порушене, відповідачем неправомірно відмовлено ОСОБА_1 у наданні витребовуваної ним інформації.
Позивач ставить питання про до забезпечення доступу інформації про обсяг спожитої споживачами теплової енергії за поточний період, визначений згідно з вимогами статей 9-11 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії» щодо будівлі, розташованій за адресою АДРЕСА_1 в цілому, а також показання відповідного вузла обліку, про динаміку споживання комунальної послуги з постачання теплової енергії.
Згідно ст. 15, ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Кожна має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або права та інтересу.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги частково, забезпечивши доступ саме позивачу, оскільки особа може звернутися до суду за захистом саме свого порушеного, оспорюваного або невизнаного права.
Разом з цим, суд вважає, враховуючи обсяг інформації, час, який потрібний на її збирання, за необхідне визначити строк надання інформації відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян», оскільки це відповідає вимогам доцільності та справедливості.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих позивачем доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про те, що вимоги позивача є обґрунтованими, та такими, що підлягають частковому задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 57-60, 81, 88, 212-215 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Зобов`язати ТОВ «Сумитеплоенерго» надати в строк визначений Законом України «Про звернення громадян» після набрання судовим рішенням законної сили детальний розрахунок розподілу обсягу спожитої комунальної послуги з постачання теплової енергії між споживачами, а саме власниками квартир з першої по тридцять дев`яту та нежитловому приміщенню (всього 40 споживачів) багатоквартирного будинку по АДРЕСА_1 у період з 15.10.2021 року по 15.04.2022 року.
Зобов`язати ТОВ «Сумитеплоенерго» у місячний строк з моменту набрання рішенням законної сили забезпечити ОСОБА_1 доступ до інформації про обсяг спожитої споживачами теплової енергії за поточний період, визначений згідно з вимогами статей 9-11 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії» щодо будівлі, розташованій за адресою АДРЕСА_1 в цілому, а також показання відповідного вузла обліку, про динаміку споживання комунальної послуги з постачання теплової енергії шляхом забезпечення споживачу ОСОБА_1 доступу до електронних систем обліку розрахунків.
Сторони можуть оскаржити рішення суду до Сумського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення через Зарічний районний суд м. Суми. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_3 .
Відповідач: товариство з обмеженою відповідальністю «Сумитеплоенерго», код ЄДРПОУ 33698892, адреса: м. Суми, вул. 2-га Залізнична, буд. 10.
Повне рішення виготовлене 20 березня 2024 року.
Суддя Г.В.Шелєхова
Суд | Зарічний районний суд м.Сум |
Дата ухвалення рішення | 20.03.2024 |
Оприлюднено | 22.03.2024 |
Номер документу | 117784971 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, пов’язаних із застосуванням Закону України «Про захист прав споживачів» |
Цивільне
Зарічний районний суд м.Сум
Шелєхова Г. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні