ЧЕРНІГІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
іменем України
19 березня 2024 року м. Чернігів
Унікальний номер справи № 750/8645/23
Головуючий у першій інстанції Рахманкулова І. П.
Апеляційне провадження № 22-ц/4823/219/24
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого-судді: Мамонової О.Є.,
суддів: Онищенко О.І., Шитченко Н.В.,
із секретарем: Герасименко Ю.О.,
учасники справи:
позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Селянська інноваційна холдінгова компанія "Сінком-Холдінг",
відповідач: ОСОБА_1 ,
треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Міністерство юстиції України, Товариство з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «Сінком-Чернігів»,-
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні з повідомленням учасників справи цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Деснянського районного суду м. Чернігова від 27 вересня 2023 року (проголошено о 14:00, повний текст складено 06.10.2024) у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Селянська інноваційна холдінгова компанія "Сінком-Холдінг" до ОСОБА_1 про усунення перешкод у користуванні приміщенням, -
У С Т А Н О В И В:
У червні 2023 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Селянська інноваційна холдінгова компанія "Сінком-Холдінг" (далі по тексту - ТОВ «СІХК «Сінком-Холдінг») звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про усунення перешкод в користуванні приміщенням шляхом виселення ОСОБА_1 з офісу АДРЕСА_1 , також просило стягнути з відповідача суму сплаченого судового збору в розмірі 2 684 грн та витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 12 000 грн.
Позов обґрунтовано тим, що у приміщенні офісу №217, який розташований у будівлі по АДРЕСА_2 , власником якої є ТОВ «СІХК «Сінком-Холдінг», знаходиться майно приватного нотаріуса Чернігівського міського нотаріального округу Пантелєнка О.С., у тому числі, ймовірно, документи нотаріального діловодства, що містять нотаріальну таємницю.
Позивач зазначав, що між ним та відповідачем ніколи не існувало та не існує договірних відносин на право користування спірним приміщенням, а тому відповідач це приміщення займає без достатніх правових підстав.
Указував, що досягти домовленості щодо звільнення вказаного приміщення ані телефонним, ані письмовим шляхом не вдалося, у зв`язку із чим він звернувся до суду із даним позовом.
Рішенням Деснянського районного суду м. Чернігова від 27.09.2023 позов ТОВ «СІХК «Сінком-Холдінг» до ОСОБА_1 про усунення перешкод у користуванні приміщенням задоволено.
Усунуто ТОВ «СІХК «Сінком-Холдінг» перешкоди в користуванні приміщенням офісу №217 по АДРЕСА_2 , шляхом виселення з нього ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який здійснював у ньому діяльність як приватний нотаріус на підставі договору №32 від 01.05.2020 з остаточним терміном дії до 30.04.2023.
Стягнуто з ОСОБА_1 на користь ТОВ «СІХК «Сінком-Холдінг» 2684 грн судового збору та 8 000 грн витрат на правничу допомогу.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог, вирішити питання розподілу судових витрат, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги зводяться до того, ОСОБА_1 на даний час він правомірно користується спірним приміщенням на підставі діючого договору суборенди №32 від 24.12.2019 та угоди про зміни до цього договору від 28.12.2021, якими встановлений строк договору суборенди з 01.01.2020 по 31.12.2022.
Заявник зазначає, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «Сінком-Чернігів» (далі по тексту - ТОВ «ВКФ «Сінком-Чернігів»), яке виступає стороною з ним у договорі суборенди, у період з 31.12.2022 по 31.01.2023, тобто протягом одного місяця з дня закінчення строку договору не надало своїх заперечень щодо користування приміщенням №217 (письмово не надсилало у цей період рекомендованої поштової кореспонденції із запереченням щодо користування приміщенням), а тому в силу ст. 764 ЦК України строк договору найму у зв`язку з відсутністю заперечень наймодавця протягом одного місяця є поновленим на строк, який був раніше встановлений цим договором.
Уважає безпідставним висновок суду про те, що договірні відносини щодо користування ним спірним нежитловим приміщенням припинені за закінченням строку, оскільки за приписами ст. 795 ЦК України договір оренди (суборенди) приміщень припиняється з моменту повернення наймачем предмету договору найма, що оформлюється підписанням акту прийому-передачі приміщення.
На думку заявника, задовольняючи позов суд вийшов за межі позовних вимог і вирішив питання про припинення договору суборенди на вимогу власника майна, який у позові не ставив питання про припинення договірних відносин між відповідачем та ТОВ «ВКФ «Сінком-Чернігів», а вказував лише про відсутність у нього правових підстав для користування приміщенням.
У відзиві на апеляційну скаргу ТОВ «СІХК «Сінком-Холдінг» просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Зазначає, що відповідно до договору №32 суборенди нежитлового приміщення від 01.05.2020, укладеного між ТОВ «ВКФ «Сінком-Чернігів» (орендар) та відповідачем (суборендар), останній прийняв у тимчасове платне користування спірне приміщення. При цьому зміст та дата договору відрізняється від копії договору, яку надав відповідач до матеріалів справи і на який посилається у своєму відзиві на позовну заяву та в апеляційній скарзі (договір суборенди нежитлового приміщення №32 від 24.12.2019 та договір оренди нежитлового приміщення №32 від 01.05.2020).
Звертає увагу суду на те, що представник Міністерства юстиції України в судовому засіданні підтвердила той факт, що в матеріалах Міністерства юстиції України наявна копія договору оренди нежитлового приміщення №32 від 01.05.2020 з угодою про внесення змін до нього від 30.04.2022, що укладені між ТОВ «ВКФ «Сінком-Чернігів» та приватним нотаріусом Пантелеєнком О.С. з кінцевою датою дії договору до 30.04.2023, того самого змісту, який наданий ТОВ «ВКФ «Сінком-Чернігів» на запит суду та який відомий позивачу.
Наголошує, що оскільки між позивачем та відповідачем ніколи не існувало та на сьогодні не існує жодних договірних відносин на право користування приміщенням офісом №217, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , то, відповідно, й законних правових підстав для знаходження в ньому майна відповідача немає.
Вислухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача адвоката Антонової О.В., яка заперечувала проти задоволення апеляційної скарги, перевіривши доводи апеляційної скарги та доводи, наведені у відзиві на апеляційну скаргу, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Згідно до ст. 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Задовольняючи позовні вимоги ТОВ «СІХК «Сінком-Холдінг», районний суд виходив з того, що позивач є власником спірного нежитлового приміщення, строк договору оренди цього приміщення закінчився, власник повідомив орендаря про необхідність звільнення приміщення до закінчення строку дії договору оренди (суборенди), власник немає доступу до цього приміщення через наявність замка, що встановлений відповідачем.
З таким висновком районного суду погоджується апеляційний суд, оскільки він ґрунтується на матеріалах справи та відповідає вимогам чинного законодавства.
Судом у справі встановлено, що ТОВ «СІХК «Сінком-Холдінг» є власником нежитлової будівлі по АДРЕСА_2 , загальною площею 5 038,7 кв.м на підставі договору купівлі-продажу державного майна від 29.05.1997, посвідченого державним нотаріусом Першої чернігівської державної нотаріальної контори Кезлею В.І., реєстраційний № 1-1409 (а.с. 17-24, 25-28).
30.11.2021 між ТОВ «СІХК «Сінком-Холдінг» (орендодавець) та ТОВ «ВКФ «Сінком-Чернігів» (орендар) укладено договір оренди нежитлового приміщення №1, відповідно до якого орендодавець передає, а орендар приймає у строкове платне користування нежитлове п`ятиповерхове приміщення площею 4 998 кв.м, розташоване за адресою: АДРЕСА_3 ; приміщення передається в оренду з метою використання його в якості офісного центру і здійснення підприємницької діяльності відповідно до Статуту орендаря (а.с. 124-126).
Згідно з п. 2.3 договору у випадку припинення дії даного договору, приміщення повертається орендодавцю в порядку, передбаченому даним договором для передачі його орендарю. Приміщення вважається повернутим з моменту підписання сторонами акта прийому-передачі.
Орендар має право здавати в суборенду в повному обсязі чи частинами орендоване приміщення за письмовою згодою орендодавця (п. 4.2.2 договору).
Відповідно до п. 7.1, 7.2 цей договір укладено строком на 2 роки 11 місяців, та діє з 01.12.2021 до 31.10.2024 включно. Зміни та доповнення або розірвання цього договору допускаються за взаємною згодою сторін. Зміни та доповнення, що пропонуються внести, розглядаються протягом одного місяця з дати їх подання до розгляду іншою стороною.
Пунктом 8.3 передбачено, що цей договір може бути розірваний достроково за взаємною згодою сторін.
За актом прийому-передачі орендованого приміщення від 01.12.2021 ТОВ «СІХК «Сінком-Холдінг» передав, а ТОВ «ВКФ «Сінком-Чернігів» прийняв у строкове оплатне користування приміщення загальною площею 4 998 кв.м, що знаходиться за адресою: 14005, м. Чернігів, проспект Миру, буд. 53 відповідно до договору оренди нежитлового приміщення №1 від 30.11.2021 у належному технічному стані придатному для використання за цільовим призначенням (а.с. 127).
30.01.2023 ТОВ «СІХК «Сінком-Холдінг» (орендодавець) та ТОВ «ВКФ «Сінком-Чернігів» (орендар) уклали додаткову угоду до Договору оренди нежитлового приміщення №1 від 30.11.2021 про:
- на підставі п. 8.3 договору, сторони дійшли згоди достроково, за взаємною згодою сторін розірвати договір оренди нежитлового приміщення №1 від 30.11.2021 з 31.01.2023;
- сторони домовилися, що всі поліпшення об`єкта оренди (приміщення), які могли бути виконані орендарем, за період оренди, з попередньої згоди орендодавця, залишаються в об`єкті оренди (приміщенні) та орендарю не компенсуються (не повертаються);
- сторони домовилися, що орендар зобов`язується повідомити всіх наявних суборендарів про дострокове розірвання договору оренди нежитлового приміщення №1 від 30.11.2021 та відповідно розірвати з ними договори суборенди приміщень у строк до 31.01.2023 (а.с. 128).
31.01.2023 ТОВ «СІХК «Сінком-Холдінг» (орендодавець) та ТОВ «ВКФ «Сінком-Чернігів» (орендар) склали акт прийому-передачі (повернення) приміщення, відповідно до якого орендар передав (повернув) зі строкового оплатного користування, а орендодавець прийняв приміщення загальною площею 4 998 кв.м, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_3 та перебували у строковому оплатному користуванні орендаря відповідно до договору оренди нежитлового приміщення №1 від 30.11.2021 (а.с. 129).
У той же час, 01.05.2020 ТОВ «ВКФ «Сінком-Чернігів» (орендар) та приватний нотаріус Пантелеєнко О.С. (суборендар) уклали договір №32 суборенди нежитлового приміщення, відповідно до якого орендар передає, а суборендар приймає в тимчасове, оплатне користування об`єкт оренди - кімнату 217, площею 29 кв.м, за адресою: 14005, м. Чернігів, пр-т Миру, 53, для офісу. У договорі зазначено, що об`єкт оренди знаходиться у володінні та користуванні орендаря на підставі договору №1 від 29.02.2016, укладеного між ТОВ «СІХК «Сінком-Холдінг» та ТОВ «ВКФ «Сінком-Чернігів» (а.с. 108-109).
Згідно з п. 4.1, 4.2 цього договору строк оренди складає 2 роки з моменту набрання чинності даним договором. Якщо суборендар продовжує користуватися майном після закінчення строку договору оренди, то, за відсутності заперечень орендаря впродовж одного місяця з дня закінчення строку дії договору, договір вважається пролонгованим до 30.04.2022. Цей договір набуває чинності з 01.05.2020 і діє до 30.04.2021, включно.
Після закінчення строку договору, суборендар зобов`язаний звільнити орендоване приміщення і передати його орендареві по акту прийняття-передачі. У момент підписання акту прийняття-передачі суборендар передає орендареві ключі від орендованого приміщення (п. 8.1, 8.2 договору).
За актом здачі-приймання приміщення до договору №32 від 01.05.2020 ТОВ «ВКФ «Сінком-Чернігів» та приватний нотаріус Пантелеєнко О.С. прийняв, а ТОВ «ВКФ «Сінком-Чернігів» здав приміщення кім. №217 в будинку за адресою: АДРЕСА_3 (а.с. 111).
30.04.2022 ТОВ «ВКФ «Сінком-Чернігів» та приватний нотаріус Пантелеєнко О.С. уклали угоду про зміну договору суборенди №32 від 01.05.2020, за якою дійшли згоди про внесення змін до п. 4.2 договору суборенди №32 від 01.05.2020, виклавши його в такій редакції: «Цей договір набуває чинності з 01.05.2022 і діє до 30.04.2023, включно» (а.с. 110).
04.04.2023 ОСОБА_1 звернувся до позивача з листом щодо оренди приміщення, де зазначив, що він орендує кабінет №217 за адресою: АДРЕСА_2 з 2006 року у ТОВ «ВКФ «Сінком-Чернігів». На даний час діє укладений з останнім договір оренди №32 від 01.05.2020 та угода про зміну договору оренди №32 від 01.02.2020 цього приміщення. Констатував, що приміщення в даний час використовувати неможливо, оскільки в ньому з початком воєнних дій відсутня подача електроенергії, незважаючи на неодноразові звернення з цього приводу. Просив повідомити, коли буде відновлено подачу електроенергії до розеток та будуть підписані договір оренди та акт прийому-передачі приміщення оренди в належному стані (а.с. 33, 34).
12.04.2023 позивач надав відповідь на лист приватного нотаріуса Чернігівського міського нотаріального округу Чернігівської області Пантелеєнка О.С., де повідомив, що ТОВ «СІХК «Сінком-Холдінг» з 1997 року є власником нежитлової будівлі по АДРЕСА_2 , в якому розташоване вказане приміщення. На сьогоднішній день між ТОВ «СІХК «Сінком-Холдінг» та ОСОБА_1 немає жодних договірних відносин щодо платного користування приміщенням (кімната № 217) за вказаною адресою. Повідомив, що товариство взагалі не збирається нікому здавати в оренду вказане приміщення, оскільки має на меті виконати його капітальний ремонт. Враховуючи викладене, просив звільнити приміщення від речей у строк до 30.04.2023 (а.с. 35, 36).
01.05.2023 позивач повторно направив приватному нотаріусу Чернігівського міського нотаріального округу Чернігівської області Пантелеєнку О.С. листа з проханням звільнити приміщення (кімната № НОМЕР_1 ) за адресою АДРЕСА_2 від його речей до 10.05.2023. Повідомив, що в іншому випадку буде змушений звернутися до суду з вимогою про примусове виселення відповідача з безпідставно займаного ним приміщення з покладенням на нього всіх судових витрат (а.с. 37, 38-40).
05.06.2023 генеральним директором ТОВ «СІХК «Сінком-Холдінг» Тихоненком В.В., заступником генерального директора ТОВ «СІХК «Сінком-Холдінг» Рудченком В.М., менеджером ТОВ «СІХК «Сінком-Холдінг» ОСОБА_2 складено акт знаходження чужого майна в приміщенні власника, яким установлено, що станом на 05.06.2023 в офісі АДРЕСА_1 , загальною площею 29 кв.м, знаходиться майно приватного нотаріуса Чернігівського міського нотаріального округу Чернігівської області Пантелеєнка О.С. без будь-яких на те правових підстав (а.с. 41).
У матеріалах справи містяться пояснення Міністерства юстиції України від 11.07.2023, в яких зазначено, що для здійснення приватної нотаріальної діяльності ОСОБА_1 використовував приміщення за адресою: АДРЕСА_4 , на підставі договору оренди нежитлового приміщення №32, укладеного 01.05.2020 між ТОВ «ВКФ «Сінком-Чернігів» та приватним нотаріусом Пантелеєнком С.О. Договір набув чинності 01.05.2020 та діяв до 30.04.2022. 30.04.2022 ТОВ «ВКФ «Сінком-Чернігів» та приватний нотаріус Пантелеєнко О.С. уклали угоду про зміну договору оренди №32 від 01.05.2020, якою продовжили строк оренди до 30.04.2023.
У зв`язку із відсутністю правових підстав для розміщення робочого місця приватного нотаріуса Пантелеєнка О.С. діяльність нотаріуса була тимчасово зупинена відповідно до наказу Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 17.05.2023 №458/8 «Про тимчасове зупинення приватної нотаріальної діяльності ОСОБА_1 ».
26.06.2023 приватним нотаріусом Пантелеєнком О.С. до Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції подано заяву про припинення ним своєї приватної нотаріальної діяльності з 29.06.2023.
Наказом Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції №387/7 від 29.06.2023 припинено нотаріальну діяльність приватного нотаріуса Чернігівського міського нотаріального округу Пантелеєнка О.С. з 29.06.2023 (а.с. 130).
За змістом статей 15 ЦК України кожна особа має право на звернення до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Захист цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.
Під способами захисту суб`єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на правопорушника. Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів передбачений ст. 16 ЦК України.
Порушення права пов`язане з позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково. При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, викликана поведінкою іншої особи.
Таким чином, порушення, невизнання або оспорювання суб`єктивного права є підставою для звернення особи за захистом цього права із застосуванням відповідного способу захисту.
Відповідно до частини першої статті 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Статтею 319 ЦК України врегульовані питання здійснення права власності, згідно з частинами першою, другою, сьомої якої власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Діяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов`язано допустити до користування його майном інших осіб лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні (частина перша статті 321 ЦК України).
Відповідно до статті 387 ЦК України власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.
Власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном (стаття 391 ЦК України).
За змістом статті 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема, договори та інші правочини, інші юридичні факти.
За договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у володіння та користування за плату на певний строк (частина перша статті 759 ЦК України).
Предметом договору найму може бути річ, яка визначена індивідуальними ознаками і яка зберігає свій первісний вигляд при неодноразовому використанні (неспоживна річ) (частина перша статті 760 ЦК України).
Право передання майна у найм має власник речі або особа, якій належать майнові права. Наймодавцем може бути також особа, уповноважена на укладення договору найму (ст. 761 ЦК України).
Частиною першою статті 763 ЦК України передбачено, договір найму укладається на строк, встановлений договором.
Якщо наймач продовжує володіти та/або користуватися майном після закінчення строку договору найму, то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором (стаття 764 ЦК України).
Відповідно до ст. 774 ЦК України передання наймачем речі у володіння та користування іншій особі (піднайм) можливе лише за згодою наймодавця, якщо інше не встановлено договором або законом. Строк договору піднайму не може перевищувати строку договору найму. До договору піднайму застосовуються положення про договір найму.
Згідно зі статтею 785 ЦК України, у разі припинення договору найму наймач зобов`язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі; якщо наймач не виконує обов`язку щодо повернення речі, наймодавець має право вимагати від наймача сплати неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення.
Договір найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) укладається у письмовій формі (частина 1 ст. 793 ЦК України).
За положеннями статті 795 ЦК України передання наймачеві будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору. З цього моменту починається обчислення строку договору найму, якщо інше не встановлено договором. Повернення наймачем предмета договору найму оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору. З цього моменту договір найму припиняється.
У справі встановлено, що ТОВ «СІХК «Сінком-Холдінг» є власником нежитлового приміщення, яке знаходиться у АДРЕСА_2 .
30.11.2021 між ТОВ «СІХК «Сінком-Холдінг» (позивачем) та ТОВ «ВКФ «Сінком-Чернігів» (третьою особою) укладено договір оренди нежитлового приміщення №1, відповідно до якого орендодавець передав, а орендар прийняв у строкове платне користування нежитлове п`ятиповерхове приміщення площею 4 998 кв.м, яке знаходиться у АДРЕСА_2 , з правом передачі в суборенду в повному обсязі чи частинами орендованого приміщення за письмовою згодою орендодавця.
Договір суборенди №32 спірної кімнати 217, площею 29 кв.м, за адресою: м. Чернігів, пр-т Миру, 53, укладено 01.05.2020 між ТОВ «ВКФ «Сінком-Чернігів» (третьою особою) та відповідачем, в якому зазначено, що спірне приміщення знаходиться у володінні та користуванні орендаря ТОВ «ВКФ «Сінком-Чернігів» на підставі договору №1 від 29.02.2016 між ТОВ «СІХК «Сінком-Холдінг» та ТОВ «ВКФ «Сінком-Чернігів». Такого договору матеріали справи не містять та сторонами не надано.
Необхідно зазначити, що з аналізу норм ст. 761, 774 ЦК України випливає, що договір суборенди (піднайму) є похідним від договору оренди (найму) і може зберігати свою чинність виключно протягом строку дії договору оренди (найму). У разі втрати чинності договору оренди, припиняються права наймача на орендоване майно, зокрема право передання його в суборенду. А тому договір суборенди припиняється одночасно з припиненням договору оренди, незалежно від підстав його припинення. Відповідна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 16.03.2018 у справі № 910/17082/17.
З викладеного вбачається, що станом на 01.05.2020 (дату укладення відповідачем з третьою особою договору суборенди №32) договору оренди нежитлового приміщення №1 від 30.11.2021, укладеного між ТОВ «СІХК «Сінком-Холдінг» та ТОВ «ВКФ «Сінком-Чернігів» не існувало. Дія договору суборенди поза межами договору оренди суперечить правовій природі договору суборенди.
При цьому, навіть за умовами укладеної 30.04.2022 між ТОВ «ВКФ «Сінком-Чернігів» та приватним нотаріусом Пантелеєнко О.С. угоди про зміну договору суборенди №32 від 01.05.2020, строк дії договору суборенди встановлено до 30.04.2023.
Листами від 12.04.2023 та 01.05.2023 позивач як власник спірного приміщення повідомляв ОСОБА_1 про необхідність звільнення кімнати АДРЕСА_1 від його речей до 30.04.2023 та до 10.05.2023 відповідно. Однак відповідач продовжує його займати без установлених законом підстав, створюючи ТОВ «СІХК «Сінком-Холдінг» перешкоди у користуванні та розпорядженні належним йому на праві власності майном.
З урахуванням встановлених обставин, суд першої інстанції, врахувавши правову позицію Великої Палати Верховного Суду, викладену у постанові від 26.10.2022 у справі №227/3760/19-ц, дійшов обґрунтованого висновку, що порушене право позивача підлягає захисту в обраний ним спосіб, а саме шляхом виселення відповідача.
Доводи апеляційної скарги відповідача щодо правомірності користування ним спірним приміщенням спростовуються вищезазначеним.
При цьому не є слушним посилання ОСОБА_1 на договір №32 суборенди нежитлового приміщення від 24.12.2019 (а.с. 90-91), угоду від 28.12.2021 про зміну договору суборенди № 32 від 24.12.2019 (а.с. 93), копії яких ним надані суду першої інстанції, оскільки ТОВ «ВКФ «Сінком-Чернігів» надані копії договору суборенди №32 від 01.05.2020, угоди про зміну договору суборенди №32 від 01.05.2020 від 30.04.2022, саме на які міститься посилання у листі Міністерстві юстиції України від 11.07.2023 як на підставу для розміщення робочого місця приватного нотаріуса Пантелеєнка О.С.
Апеляційний суд уважає безпідставними посилання відповідача на положення статей 764, 795 ЦК України, оскільки невчинення сторонами договору суборенди дій щодо повернення орендованого майна та його оформлення не є підставою для висновку про чинність зазначеного договору.
Твердження заявника про те, що задовольняючи позов суд вийшов за межі позовних вимог і вирішив питання про припинення договору суборенди на вимогу власника майна, який у позові не ставив питання про припинення договірних відносин між відповідачем та ТОВ «ВКФ «Сінком-Чернігів», є помилковими. Так, ТОВ «СІХК «Сінком-Холдінг» заявлялись вимоги про усунення перешкод у користуванні спірним приміщенням шляхом виселення відповідача. Саме такі позовні вимоги були задоволені судом першої інстанції.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів вважає, що оскаржуване рішення постановлено районним судом з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги правильності висновків суду не спростовують, у зв`язку з чим, згідно зі ст. 375 ЦПК України, апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення Деснянського районного суду м. Чернігова від 27.09.2023 - без змін.
Керуючись ст. 367, 374, 375, 381-384, 389, 390 ЦПК України, апеляційний суд,
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Деснянського районного суду м. Чернігова від 27 вересня 2023 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту.
Повний текст постанови складено 20 березня 2024 року.
Головуюча О.Є. Мамонова
Судді: О.І. Онищенко
Н.В. Шитченко
Суд | Чернігівський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 19.03.2024 |
Оприлюднено | 22.03.2024 |
Номер документу | 117788263 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них про виселення (вселення) |
Цивільне
Чернігівський апеляційний суд
Мамонова О. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні