Провадження № 2/537/317/2024
Справа № 537/5596/23
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21.03.2024 Крюківський районний суд міста Кременчука Полтавської області в складі головуючого судді Маханькова О.В., за участю секретаря судового засідання Поколоти О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні Крюківського районного суду в м. Кременчуці Полтавської області цивільну справу за позовом представника позивача ОСОБА_1 , яка діє в інтересах об`єднання співвласників багатоквартирного будинку № 60 до ОСОБА_2
про стягнення заборгованості,
встановив:
Представник позивача ОСББ № 60 Горбенко Т.В. звернулася до суду з позовною заявою, відповідно до якої прохає суд ухвалити рішення, яким стягнути з ОСОБА_2 на користь позивача заборгованість за надані послуги з утримання будинку та прибудинкової території за період часу з 01.12.2020 по 01.12.2023 в сумі 10988 грн. 46 коп. та судові витрати в загальній сумі 7684 грн. 00 коп.
Вимоги позову мотивовані тим, що Згідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та його архівної складової частини щодо об`єкта нерухомого майна від 29.11.2023 року, ОСОБА_3 є власником квартири АДРЕСА_1 з 06.11.2008 року (копія інформації додається). Власник квартири, який був членом ОСББ №60, ОСОБА_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що керівництву ОСББ достовірно відомо, оскільки його тіло було вилучене з належної йому квартири правоохоронними органами саме за зверненням голови ОСББ №60. квартирі АДРЕСА_1 , окрім її власника є зареєстрованою та проживала дружина ОСОБА_3 ОСОБА_2 , яка згідно до вимог чинного законодавства, ст. 1261 ЦК України, є спадкоємицею першої черги за законом. За свого життя, спадкодавець, власник квартири АДРЕСА_2 , ОСОБА_3 , допустив утворення заборгованості по сплаті внесків на утримання будинку та прибудинкової території, як це визначено Статутом ОСББ №60 та чинним законодавством. Сума такої заборгованості за період часу з 01.12.2020 року по 01.12.2023 року становить 10988,46 грн. (розрахунок заборгованості додається). З огляду на це, належним способом захисту прав та інтересів ОСББ №60 вважаю звернення до суду з даним позовом, а саме про стягнення суми боргу із спадкоємиці власника квартири. Рішенням правління ОСББ №60 від 01 грудня 2023 року було погоджено право на звернення до суду з позовом до ОСОБА_2 як до особи, що є зареєстрованою в квартирі АДРЕСА_1 , та яка є спадкоємицею першої черги після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 .
Ухвалою Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 03.01.2024 відкрито провадження у цивільній справі в порядку спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання.
В судове засідання представник позивача ОСОБА_1 не з`явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, подала до суду заяву, відповідно до якої просить судовий розгляд провести без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, проти винесення заочного рішення не заперечує.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином.
Відзиву на позов, заяву та будь-яких клопотань до суду від відповідача не надходило, у зв`язку з чим суд, відповідно до положень ч. 8 ст. 178 ЦПК України вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причини або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін на підставі письмових матеріалів справи, оскільки відповідач була повідомлена належним чином про дату, час та місце слухання справи, вона не повідомляла суд про причини неявки, нею не подано відзив, представник позивача не заперечує проти ухвалення заочного рішення.
Дослідивши матеріали справи, докази надані сторонами по справі, суд дійшов наступних висновків.
Згідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та його архівної складової частини щодо об`єкта нерухомого майна від 29.11.2023 року, ОСОБА_3 є власником квартири АДРЕСА_1 з 06.11.2008 року.
В квартирі АДРЕСА_1 , окрім її власника є зареєстрованою та проживала дружина ОСОБА_3 ОСОБА_2 , яка згідно до вимог чинного законодавства, ст. 1261 ЦК України, є спадкоємицею першої черги за законом.
За свого життя, спадкодавець, власник квартири АДРЕСА_2 , ОСОБА_3 , допустив утворення заборгованості по сплаті внесків на утримання будинку та прибудинкової території, як це визначено Статутом ОСББ №60 та чинним законодавством. Сума такої заборгованості за період часу з 01.12.2020 року по 01.12.2023 року становить 10988,46 грн., що підтверджується розрахунком заборгованості.
Як убачається з копії Статуту, затвердженого рішенням загальних зборів співвласників ОСББ «№60» протокол №1 від 08 вересня 2016 року, ОСББ № 60 створено власниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку (багатоквартирних будинків) адресою АДРЕСА_3 , відповідно за Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» (п.1 розділу І Статуту).
Згідно з ст.1 3акону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Згідно п.1 ІІ розділу Статуту, Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, метою створення та діяльності ОСББ є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та цим Статутом.
Згідно п.3 ІІ розділу Статуту, Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, завданням та предметом діяльності об`єднання є забезпечення реалізації прав співвласників на володіння та користування спільним майном; забезпечення належного утримання багатоквартирного, будинку та прибудинкової території; сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами; забезпечення виконання співвласниками своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Відповідно до п. 1,2 розділу ІІІ Статуту, органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія (ревізор) об`єднання. Вищим органом управління об`єднання є загальні збори. Загальні збори вправі приймати рішення з усіх питань діяльності об`єднання. Загальні збори скликаються не рідше одного разу на рік.
Згідно п. 11 розділу ІІІ Статуту, рішення загальних зборів, прийняте відповідно до Статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.
У відповідності до положень п. 2 розділу V Статуту, співвласник зобов`язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Згідно Рішення загальних зборів ОСББ №60 оформленого Протоколом від 22.07.2021 року затверджено встановити розмір ексвитрат 5,69 грн.
Відповідно до ч. 1, 4 ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд , власність зобов`язує.
Згідно із ч.2ст. 382 ЦК України усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.
Згідно із ч. 2 ст. 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» кожний співвласник несе зобов`язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.
Згідно положень п. 11 ст. 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку» рішення зборів співвласників є обов`язковими для всіх співвласників, включаючи тих, які набули право власності на квартиру чи нежитлове приміщення після прийняття рішення.
Згідно п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» співвласники зобов`язані виконувати рішення загальних зборів.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Статтею 15 Закону України «Про об`єднанні співвласників багатоквартирного будинку» визначено, зокрема, обов`язок співвласника своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Частиною 5 ст. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначено, що рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.
Відповідно до ч. 9 ст. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» до виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься, зокрема, визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників.
Спірні відносини, що виникли у процесі надання споживачам послуг регулюютьсяЗаконом України «Про житлово-комунальні послуги» № 2189-VІІ від 09 листопада 2017 року.
В силу пунктів 2, 3 частини 1 статті 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» 1875-IV від 24 червня 2004 року до житлово-комунальних послуг належать послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо).
Згідно пункту 5 частини 3 статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» 1875-IV від 24 червня 2004 року споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Відповідно до частини 1статті 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 2189-VІІ від 09 листопада 2017 рокудо житловокомунальних послуг належить житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком.
Згідно пункту 5 частини 2статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 2189-VІІ від 09 листопада 2017 рокуіндивідуальний споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
У відповідності до частин 1,3статті 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 2189-VІІ від 09 листопада 2017 рокуспоживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору. Дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов`язаннями з оплати житлово-комунальних послуг.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог-відповідно до звичаїв ділового оборот або інших вимог, що звичайно ставляться.
За відсутності оформлених договірних відносин, але в разі існування прострочення виконання грошового зобов`язання зі сплати отриманих житлово-комунальних послуг боржник несе відповідальність, передбачену ч. 2 ст. 625 ЦК.
Аналогічна правова позиція була викладена неодноразово Верховним Судом, зокрема, у постановах від 15 березня 2018 року по справі № 401/710/15-ц та від 16 вересня 2020 року по справі № 755/10683/17.
Оскільки відповідач ухиляється від сплати експлуатаційних витрат на утримання будинку та прибудинкової території, у зв`язку з чим виникла заборгованість, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «№60» до відповідача про стягнення заборгованості зі сплати експлуатаційних витрат на утримання будинку та прибудинкової території в сумі 10988,46 грн. за період з 01.12.2020 по 01.12.2023 підлягають до задоволення.
Також з відповідача, у відповідності до ст. 141 ЦПК України підлягає стягненню судовий збір в розмірі 2684,00 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Згідно п.1 ч.3 ст. 133 ЦПК України, до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Відповідно до ч.2 ст. 141 ЦПК України, судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються, у разі задоволення позову - на відповідача.
Розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. (ч.8 ст. 141 ЦПК України).
Згідно ч.ч. 2, 3 ст. 137 ЦПК України, для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правову допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
До заяви представником позивача адвокатом Горбенко Т.В. додані наступні документи на підтвердження витрат на правничу допомогу, а саме: договір про надання правничої допомоги №97 від 11.12.2023, акт здачі-прийняття наданих послуг з правничої допомоги від 11.12.2023, квитанція № 97 від 13.12.2023, ордер про надання правничої (правової) допомоги.
При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ), присуджуючи судові витрати на підставі статті 41 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року. Так у справі «Схід/Захід Альянс Лімітед» проти України» (заява № 19336/04) зазначено, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (п. 268).
Враховуючи вищевикладене, складність справи, тривалість затраченого представником позивача часу на складання процесуальних заяв, документів, пропорційність витрат до предмету спору та обсягу фактично наданих послуг і результатів розгляду справи, з урахуванням вимог ч. 3 ст. 141 ЦПК України, суд вважає, за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача витрат на професійну правову допомогу у розмірі 5000,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. 526, 625 ЦК України, Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», ст.81, 141, 229, 263, 265, 268 ЦПК України суд -
ухвалив:
Позовну заяву представника позивача ОСОБА_1 , яка діє в інтересах об`єднання співвласників багатоквартирного будинку № 60 до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на користь об`єднання співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_4 , заборгованість за наданні послуги з утримання будинку та прибудинкової території за період часу з 01.12.2020 по 01.12.2023 у розмірі 10988 гривень 46 копійок.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на користь об`єднання співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_4 , судовий збір у розмірі 2684 гривні 00 копійок та витрат за надання правничої допомоги у розмірі 5000 гривень 00 копійок.
Заочне рішення може бути переглянуто Крюківським районним судом м. Кременчука Полтавської області за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повний текст заочного рішення складено та проголошено 21.03.2024.
Суддя Маханьков О.В.
Суд | Крюківський районний суд м.Кременчука |
Дата ухвалення рішення | 21.03.2024 |
Оприлюднено | 22.03.2024 |
Номер документу | 117808369 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Крюківський районний суд м.Кременчука
МАХАНЬКОВ О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні