Ухвала
від 04.03.2024 по справі 160/12868/23
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

04 березня 2024 рокуСправа №160/12868/23

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Ніколайчук С.В. розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальність «ИМТРЕЙД» про встановлення судового контролю за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі 160/12868/23 у справі за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальність «ИМТРЕЙД» (вул. Качалова, буд.1, оф.101, м. Дніпро, 49064, код ЄДРПОУ 44415741) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, 17-а, м. Дніпро, 49000, код ЄДРПОУ 44118658), Державної податкової служби України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053, ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії

УСТАНОВИВ:

05.02.2024 Товариства з обмеженою відповідальність «ИМТРЕЙД» звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі № 160/12868/23.

В обґрунтування заяви заявником зазначено, що Державною податковою службою України не вчинено дії з реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних №2 від 01.02.2023р.; №3 від 02.02.2023р., №4 від 02.02.2023р.; №5 від 02.02.2023р.; № 6 від 03.02.2023року; № 7 від 03.02.2023року; №8 від 06.02.2023р.; №9 від 06.02.2023р.; №10 від 06.02.2023р., подані товариством з обмеженою відповідальністю «ИМТРЕЙД», датою їх фактичного отримання, без належного обґрунтування наявності передбачених законодавством підстав, незважаючи на наявність судового рішення у справі № 160/12868/23, яке набрало законної сили та яким встановлено протиправність такої відмови.

Довідкою від 28.02.2024 року справа передана 28.02.2024 року для розгляду заяви про встановлення судового контролю.

Суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Сторони в судове засідання не прибули, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Суд, розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальність «ИМТРЕЙД», дослідивши матеріали заяви, встановив наступне.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2023 року позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальність «ИМТРЕЙД» (вул. Качалова, буд.1, оф.101, м. Дніпро, 49064, код ЄДРПОУ 44415741) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, 17-а, м. Дніпро, 49000, код ЄДРПОУ 44118658), Державної податкової служби України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053, ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії задоволено.

Визнано протиправними та скасовано рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від №8399776/44415741 від 10.03.2023р., №8399776/44415741 від 10.03.2023р„ №8399776/44415741 від 10.03.2023р., №8399776/44415741 від 10.03.2023р„ №8399783/44415741від 10.03.2023р„ №8399780/44415741 від 10.03.2023р„ №8399776/44415741 від 10.03.2023р., №8399776/44415741 від 10.03.2023р., №8399776/44415741 від 10.03.2023р., прийняті Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов`язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №2 від 01.02.2023р.; №3 від 02.02.2023р., №4 від 02.02.2023р.; №5 від 02.02.2023р.; № 6 від 03.02.2023року; № 7 від 03.02.2023року; №8 від 06.02.2023р.; №9 від 06.02.2023р.; №10 від 06.02.2023р., подані товариством з обмеженою відповідальністю «ИМТРЕЙД», датою їх фактичного отримання..

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Відповідно дост. 129-1 Конституції України, судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно ст. 13 Закону УкраїниПро судоустрій і статус суддівсудові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Обов`язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.

Відповідно до ч. 2, 3ст.14 Кодексу адміністративного судочинства Українисудові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідноіз ст.370 Кодексу адміністративного судочинства Українисудове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Відповідно дост.382 Кодексу адміністративного судочинства Українисуд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

УРішенні від 30.06.2009 № 16-рп/2009 Конституційний Суд Українизазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб`єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).

Європейський суд з прав людини у рішенні від 07.05.2002 у справіБурдов проти Росіївизначив, що у контексті статті 6 Конвенції виконання судового рішення, прийнятого будь-яким судом, має розглядатися як складовасудового розгляду.

У рішенні Європейського суду з прав людини від 19.03.1997 у справіГорнсбі проти Греціїсуд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як складова частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов`язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов`язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін (п. 40).

Суд вказує, що Велика Палатою Верховного Суду було змінено підхід до застосування судового контролю, що визначений в постанові Пленуму ВАС України від 13.03.2017 року № 3Про огляд практики застосування адміністративними судамистатті 267 КАСУ(на даний часст. 382 КАС України).

ВАС України у вказаній постанові Пленуму було установлено, що судовий контроль за виконанням рішення суб`єктом владних повноважень відповідачем у справі суд може під час прийняття постанови у справі

Разом з тим, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що відповідні дії, може бути вчинено судом також після ухвалення рішення по справі (ухвала від 20.06.2018 року справа № 800/592/17).

Також судом, на виконання положень ч.5ст. 242 КАС України, було враховано правові висновки Верховного Суду, що викладені в Постанові від 31.10.2018 року (справа № 704/1547/17) відносно мети судового контролю.

Суд звертає увагу, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється з метою реалізації завдань адміністративного судочинства. Суд займає активну позицію не лише під час вирішення публічно-правового спору, але й після набрання судовим рішенням законної сили.

Суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

При цьому, рішення суду може виконуватись як у добровільному, так і у примусовому порядку.

У разі відсутності добровільного виконання судових рішень, приписами Закону України «Про виконавче провадження» врегульований порядок дій та заходів, що спрямовані на примусове виконання таких рішень.

Судом встановлено, що 29.12.2023 року державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби відкрито виконавче провадження № 73690709 з метою примусового виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.08.2023 року у справі № 160/12868/23.

Позивач не наводить жодних доказів й достатніх обґрунтувань протиправності рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із невиконанням судового рішення в цій справі; не наведено жодних обґрунтувань протиправності рішень, дій або бездіяльності державного виконавця, який здійснює примусове виконання рішення, ухваленого на користь позивача (рішення суду, яке набрало законної сили тощо).

Суд звертає увагу на те, згідно ч. 8 ст.382 КАС України, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому статтею 287 цього Кодексу.

З огляду на наведене, суд не вбачає підстав для задоволення вимоги позивача про встановлення судового контролю, відтак у задоволенні відповідної заяви позивача необхідно відмовити.

На підставі викладеного, керуючись статтями 241-243,382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяву Товариства з обмеженою відповідальність «ИМТРЕЙД» про встановлення судового контролю за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі №160/12868/23 - відмовити.

Ухвала суду набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтями 295 та 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складено 21.03.2024 року.

Суддя С.В. Ніколайчук

Дата ухвалення рішення04.03.2024
Оприлюднено25.03.2024
Номер документу117852822
СудочинствоАдміністративне
Сутьвизнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії