Справа № 308/13367/23
1-кс/308/1740/24
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 березня 2024 року м. Ужгород
Слідчий суддяУжгородського міськрайонногосуду Закарпатськоїобласті ОСОБА_1 ,за участюсекретаря судовогозасідання ОСОБА_2 ,прокурора ОСОБА_3 ,підозрюваного ОСОБА_4 ,захисника ОСОБА_5 ,розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судуклопотанняпрокурора Закарпатськоїобласної прокуратури ОСОБА_3 ,про продовженнястроку діїобов`язків,покладених напідозрюваного укримінальному провадженні№ 42023070000000045від 28.02.2023,за ознакамикримінальногоправопорушення,передбаченогоч.3 ст. 332 КК України, відносно:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, уродженця м. Свалява, Закарпатської області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , неодруженого, раніше не судимого,-
В С Т А Н О В И В:
У провадженняслідчого суддінадійшло клопотанняпрокурора Закарпатськоїобласної прокуратури ОСОБА_3 ,про продовженнястроку діїобов`язків,покладених напідозрюваного укримінальному провадженні№42023070000000045від 28.02.2023року,за ознакамикримінальногоправопорушення,передбаченогоч.3 ст. 332 КК України, відносно ОСОБА_4 .
У поданому клопотанні прокурор зазначає, що слідчим управління ГУНП в Закарпатській області проводиться досудове розслідування в рамках кримінального провадження №42023070000000045 відомості про яке внесено до ЄРДР 28.02.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.332 КК України, в якому повідомлено про підозру ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_4 .
Прокурор вказує, що у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, однак не пізніше серпня 2022 року, у ОСОБА_7 та ОСОБА_6 , виник злочинний умисел, спрямований на організацію незаконного переправлення осіб призовного віку від 18 до 60 років, яким обмежено виїзд через державний кордон України, всупереч обмеженням, встановленим Законом України «Про правовий режим воєнного стану», з корисливих мотивів.
Так, ОСОБА_7 , за попередньою змовою з ОСОБА_6 , розробили протиправний механізм, відповідно до якого особи призовного віку від 18 до 60 років, яким обмежено виїзд за кордон, протиправно, безпідставно вносяться до Єдиного комплексу інформаційних систем Державної служби України з безпеки на транспорті (система «Шлях»), що в подальшому дає підставу для безперешкодного виїзду за межі території України, оформляючи, при цьому, фіктивний трудовий договір між особою, яка має намір виїхати за кордон, та перевізником, призначаючи таких осіб на посаду водія мікроавтобуса.
На виконання вказаного протиправного механізму, 03.08.2022, ОСОБА_7 та ОСОБА_6 , як співзасновники, зареєстрували ТОВ «ТРАНСФЕР ЛОГІСТІК» (код ЄДРПОУ 44679822) із наступними видами діяльності: 49.39 Інший пасажирський наземний транспорт, н.в.і.у., 52.21 Допоміжне обслуговування наземного транспорту та 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту та визначили ОСОБА_7 директором вказаного товариства. У подальшому, ТОВ «ТРАНСФЕР ЛОГІСТІК», в особі директора ОСОБА_7 , отримало ліцензію на здійснення міжнародних перевезень та доступ до системи «Шлях», що давало можливість здійснювати внесення за допомогою власного електронного ключа, виданого на ім`я ОСОБА_7 , як директора товариства, до Єдиного комплексу інформаційних систем Державної служби України з безпеки на транспорті (система «Шлях») відомості щодо працівників власного товариства, які являються водіями.
Згідно розподілених між собою функцій ОСОБА_7 та ОСОБА_6 здійснювали підшукування відповідних потенційних «клієнтів» - осіб призовного віку, які мають намір неправомірно покинути територію України, та в подальшому, фіктивно працевлаштовували їх в ТОВ «ТРАНСФЕР ЛОГІСТІК» під виглядом водіїв. За вказані дії ОСОБА_7 та ОСОБА_6 від так званих «клієнтів» отримували грошову винагороду у розмірі від 1000 до 1500 доларів США, в залежності від термінів перебування особи, яка покидає територію України, за кордоном або інших особистих домовленостей.
Надалі, ОСОБА_7 , реалізуючи спільні із ОСОБА_6 протиправні наміри, спрямовані на особисте збагачення за рахунок організації незаконного переправлення військовозобов`язаних чоловіків за кордон під час мобілізаційних заходів на території держави в умовах воєнного стану, до своєї протиправної діяльності залучили громадянина ОСОБА_4 . Останній маючи відповідні навички, використовуючи електронний ключ цифрового підпису ТОВ «ТРАНСФЕР ЛОГІСТІК», який йому передав ОСОБА_7 , за грошову винагороду, за вказівками ОСОБА_7 та ОСОБА_6 , здійснював фіктивне працевлаштування в ТОВ «ТРАНСФЕР ЛОГІСТІК» та безпосереднє внесення до системи «Шлях» інформації стосовно осіб призовного віку, що виїжджають за кордон у якості водіїв мікроавтобусів. Крім цього, ОСОБА_4 особисто контролював строки перебування осіб, внесених ним до системи «Шлях», під виглядом водіїв товариства за кордоном, з метою недопущення протермінування перебування таких за межами України, оскільки це є підставою для подальшого припинення дії ліцензії на міжнародні перевезення відповідними контролюючими органами та доступу до системи «Шлях».
Працевлаштування в ТОВ «ТРАНСФЕР ЛОГІСТІК» здійснювалось таким чином, що особа, яка мала намір виїхати за кордон, за допомогою інтернет-месенджеру, пересилала на мобільний телефон ОСОБА_7 або ОСОБА_6 фотозображення своїх особистих документів, а останні, у свою чергу, пересилали їх ОСОБА_4 , який на підставі таких фотокопій оформляв документацію про працевлаштування таких осіб водіями на товаристві. При цьому, такі особи фактично для оформлення документів до ТОВ «ТРАНСФЕР ЛОГІСТІК» не з`являлись, фактично в товаристві не працювали, автотранспортні перевезення не здійснювали, а виїжджали за кордон в особистих цілях, не пов`язаних з діяльністю ТОВ «ТРАНСФЕР ЛОГІСТІК», в чому і полягала фіктивність їхнього оформлення на товаристві в якості водіїв.
У кожному випадку особи, які виїхали за кордон, будучи внесеними до системи «Шлях» в якості водіїв ТОВ «ТРАНСФЕР ЛОГІСТІК», перебували там до 60 діб та, перед закінченням цього терміну, повертались на декілька днів до України, щоб не протермінувати визначений законом термін перебування за кордоном. В подальшому, їх повторно вносили до системи «Шлях», на підставі чого вони виїжджали за кордон.
Таким чином, прокурор стверджує, що ОСОБА_7 , ОСОБА_6 та ОСОБА_4 , за попередньою змовою між собою, організували механізм незаконного переправлення військовозобов`язаних осіб громадян України, через державний кордон України.
27.01.2024, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, уродженця м. Свалява, Закарпатської області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , неодруженого, раніше несудимого, повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч.3 ст.332 КК України, тобто в організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України, керівництво такими діями, сприяння їх вчиненню порадами, вказівками, наданням засобів та усуненням перешкод, вчинене за попередньою змовою групою осіб, з корисливих мотивів.
Строк досудового розслідування вказаного кримінального провадження був визначений до 27 березня 2024 року.
20.03.2024, першим заступником керівника Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_8 , винесено постанову про продовження строку досудового розслідування в даному кримінальному провадженні до 3 місяців, тобто до 27 квітня 2024 року.
Прокурор стверджує, що обґрунтованість підозри ОСОБА_7 , ОСОБА_6 та ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованих їм кримінальних правопорушень ґрунтується на зібраних у ході досудового розслідування доказах, а саме: протоколами проведених обшуків, оглядами вилучених мобільних телефонів, протоколами допиту свідків, протоколами проведених НСРД та іншими зібраними в ході проведення досудового розслідування матеріалами кримінального провадження.
Згідно ухвали слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду ОСОБА_1 від 31.01.2024підозрюваному ОСОБА_4 обрано запобіжний захід увигляді цілодобового домашнього арешту.
Однак, ухвалою Закарпатського апеляційного суду від 21.01.2024, ухвала Ужгородського міськрайонного суду від 31.01.2024 про обрання підозрюваному ОСОБА_4 запобіжного заходу у виді цілодобового домашнього арешту скасована, та йому обрано новий запобіжний захід у виді тримання під вартою з можливістю внесення застави в розмірі 605600 гривень, яка була внесена за нього і на даний час ОСОБА_4 обрано запобіжний захід - заставу та відповідно до вимог ч.5ст.194КПК України на нього покладено наступні обов`язки:
- не відлучатись з місця фактичного проживання за адресою: АДРЕСА_1 без дозволу слідчого, прокуро ра чи суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
- здати на зберігання до відповідних органів державної владисвій паспорт (паспорти, якщо їх декілька) для виїзду за кордон, інші документи, що надають право на виїзд із України чи в`їзд в Україну.
При цьому, строк дії ухвали, в частині покладених обов`язків на підозрюваного ОСОБА_4 , встановлено до 27.03.2024, який закінчується.
Разом з цим, у сторони обвинувачення, з метою виконання завдань кримінального провадження, зокрема шляхом забезпечення повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура, є обґрунтована необхідність у продовженні строку досудового розслідування, для проведення ряду слідчих та процесуальних дій.
Прокурор стверджує, що результати проведення слідчих (розшукових) та процесуальних дій, мають значення для досудового розслідування та можуть бути використані як докази обставин вчинення ОСОБА_4 інкримінованих йому кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332 КК України.
Беручи до уваги, вищевикладене, та враховуючи те, що ризики, передбачені ст. 177 КПК України, які підтвердженні ухвалою слідчого судді, про обрання відносно ОСОБА_4 запобіжного заходу від 21.02.2024 існують і на даний час, а тому виникла обґрунтована необхідність у зверненні до слідчого судді з клопотанням про продовження строку дії покладених на нього обов`язків згідно ухвали слідчого судді.
У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав, просив його задовольнити та продовжити строк дії покладених на підозрюваного обов`язків.
У судовомузасіданні захисникне заперечувавщодо задоволенняклопотання прокурора,однак просивзмінити одинз обов`язків,який покладенона підозрюваного ОСОБА_4 ,ухвалою Закарпатськогоапеляційного суду,а саме:не відлучатисяз місцяфактичного проживання заадресою: АДРЕСА_1 без дозволуслідчого,прокурора чисуду.Обґрунтовуючи тим,що вінпроживає разоміз батьками,які єпенсіонерами,окрім тогоздійснює доглядза матір`ю,яка єінвалідом другоїгрупи тапотребує догляду.У зв`язкиз цим,просив змінитина обов`язок: не відлучатися із населеного пункту, в якому підозрюваний проживає - м. Свалява, без дозволу слідчого, прокурора або суду.
Підозрюваний підтримав думку свого захисника.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Як випливає з матеріалів клопотання, СУ ГУНП в Закарпатській області здійснюється досудове розслідування в рамках кримінального провадження №42023070000000045 відомості про яке внесено до ЄРДР 28.02.2023за ознаками складів кримінальних правопорушень, передбаченихч. 3 ст.332КК України.
Встановлено, що постановою першого заступника керівника Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_9 від 20.03.2024 року продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №42023070000000045 від 28.02.2023 року до трьох місяців, тобто до 27.04.2024 року включно.
27.01.2024 року ОСОБА_4 вручено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст.332 КК України, а саме: організація незаконного переправлення осіб через державний кордон України, керівництво такими діями, сприяння їх вчиненню порадами, вказівками, наданням засобів та усуненням перешкод, вчинене за попередньою змовою групою осіб, з корисливих мотивів.
31.01.2024 року слідчим суддею Ужгородського міськрайонного суду відносно ОСОБА_4 обрано запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту без застосування електронних засобів контролю та покладено на нього обов`язки.
21.02.2024 року ухвалою Закарпатського апеляційного суду ухвалу слідчого судді від 31.01.2024 року скасовано. Обрано відносно ОСОБА_4 у виді тримання під вартою з можливістю внесення застави.
Встановлено, що заставодавцем ОСОБА_10 внесено заставу у розмірі 605600,00 грн., і на даний час щодо підозрюваного ОСОБА_4 діє запобіжний захід - застава та відповідно до вимог ч. 5 ст. 194 КПК України покладено на ОСОБА_4 наступні обов?язки, які визначено ухвалою Закарпатського апеляційного суду:
- прибувати до слідчого, прокурора, суду за першою вимогою;
- не відлучатись з місця фактичного проживання за адресою: АДРЕСА_1 без дозволу слідчого, прокуролра чи суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
- здати на зберігання до відповідних органів державної владисвій паспорт (паспорти, якщо їх декілька) для виїзду за кордон, інші документи, що надають право на виїзд із України чи в`їзд в Україну.
Відповідно до вимог п. 9 ч. 2 ст. 131 КПК України запобіжний захід є заходом забезпечення кримінального провадження.
Враховуючи наведені фактичні обставини справи та наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_4 кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст.332 КК України, наявність існування ризиків, передбачених ст.177КПК України та недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання вказаних ризиків, орган досудового розслідування вважає за необхідне продовжити строк дії обов`язків, покладених на підозрюваного на підставі ухвали Закарпатського апеляційного суду.
Частиною 7ст. 194 КПК Українивизначено, що обов`язки, передбачені частинами п`ятою та шостою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченомустаттею 199 цього Кодексу. Після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який на підозрюваного, обвинуваченого були покладені відповідні обов`язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов`язки скасовуються.
Таким чиномКПК Українивизначено, що розгляд питання про продовження дії обов`язків здійснюється в порядку, передбаченомуст. 199 КПК Українидля продовження строку тримання під вартою.
У відповідності до вимогст. 177 КПК Україниметою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків. Застосування таких заходів завжди пов`язано із необхідністю запобігання ризикам, передбаченимст. 177 КПК України.
Підставами застосування запобіжного заходу є обґрунтованість підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення та наявність ризику (ризиків), перелік яких встановлено пунктами 1 - 5 ч. 1ст. 177КПК.
Відповідно дост. 194 КПК Українипід час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про:
1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення;
2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбаченихстаттею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор;
3) недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
При розгляді питання про продовження строку дії обов`язків, покладених на підозрюваного ОСОБА_4 за ухвалою Закарпатського апеляційного суду, судом враховано наступне.
Обґрунтованість підозри стверджується наявними в долучених на обґрунтування клопотання документах даними, які на даній стадії процесу є достатніми для висновку про обґрунтованість підозри.
Перевіряючи обґрунтованість підозри у вчиненні ОСОБА_4 кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст.332 КК України, слідчий суддя зазначає, що дані які вказують на обґрунтовану підозру, які навіть в стороннього спостерігача не можуть викликати розумних сумнівів, підтверджується доводами прокурора з урахуванням того, що вони були предметом перевірки слідчого судді та Закарпатським апеляційним судом при застосуванні запобіжного заходу, та, що також встановлено під час судового розгляду даного клопотання.
Слідчий суддя при вирішенні даного клопотання сторони обвинувачення приймає до уваги, що з урахуванням усталеної практики Європейського суду з прав людини, продовження заходів забезпечення кримінального провадження упродовж досудового розслідування ґрунтується на презумпції, що з перебігом ефективного розслідування справи зменшуються ризики, які стали підставою для застосування заходу забезпечення кримінального провадження, відповідно зі спливом певного часу орган досудового розслідування має навести додаткові доводи в обґрунтування наявних ризиків, що залишаються та їх аналіз, як підстави для подальшого втручання у права особи в тому числі щодо позбавлення або обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість.
Поряд з наведеним, стороною обвинувачення доведено, що заявлені при обранні запобіжного заходу ризики на даний час не зменшились.
Враховуючи наявність ризиків, передбачених ст.177 КПК України та обставини, які у своїй сукупності беруться до уваги судом при вирішенні питання про продовження строку дії обов`язків, покладених на підозрюваного, приймаючи до уваги практику Європейського суду з прав людини, яка свідчить про те, що суд своїм рішенням повинен забезпечити не лише права обвинувачених (підозрюваних), але й високі стандарти охорони загально суспільних прав та інтересів, що вимагає від суду більшої суворості в оцінці порушень цінностей суспільства, з метою запобігання вищеописаним ризикам, задля забезпечення дієвості кримінального провадження та належної процесуальної поведінки підозрюваного, з огляду на те, що строк дії обов`язків, покладених на підозрюваного ОСОБА_4 за ухвалою Закарпатського апеляційного суду закінчується, слідчий суддя вважає за необхідне задовольнити клопотання прокурора та продовжити строк дії обов`язків, покладених на підозрюваного ОСОБА_4 .
Відтак, оскільки, слідчий суддя вирішує питання, щодо продовження строків обов`язків, покладених на підозрюваного судом апеляційної інстанції, то такі не можуть бути змінені слідчим суддею.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.176,179,181,194,199,372 КПК України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Клопотання прокурораЗакарпатської обласноїпрокуратури ОСОБА_3 ,про продовженнястроку діїобов`язків,покладених напідозрюваного укримінальному провадженні№42023070000000045від 28.02.2023,за ознакамикримінальногоправопорушення,передбаченогоч.3 ст. 332 КК України, відносно ОСОБА_4 - задовольнити.
Продовжити строк дії обов`язків, покладених на підозрюваного ОСОБА_4 ухвалою Закарпатського апеляційного суду від 21 лютого 2024 року, в межах строку досудового розслідування, тобто, до 27.04.2024, а саме:
- не відлучатися з місця фактичного проживання за адресою: АДРЕСА_1 без дозволу слідчого, прокурора або суду;
-повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця перебування;
- здати на зберігання у відповідні органи державної влади паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.
Роз`яснити підозрюваному ОСОБА_4 , що в разі невиконання вище перерахованих обов`язків до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Контроль за виконанням обов`язків покласти на прокурора, який здійснює процесуальне керівництво у даному кримінальному провадженні.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її проголошення.
Повний текст ухвали проголошено 22.03.2024 о 16 год. 50 хв.
Слідчий суддя Ужгородського
міськрайонного суду
Закарпатської області ОСОБА_1
Суд | Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 22.03.2024 |
Оприлюднено | 26.03.2024 |
Номер документу | 117874824 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про продовження строку обов'язків |
Кримінальне
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Деметрадзе Т. Р.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні