ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
УХВАЛА
26.03.2024 м. ДніпроСправа № 904/1226/24
За позовом Виконавчого комітету Троїцької сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області, Дніпропетровська область, Павлоградський район, с. Троїцьке
до Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРСФЕРАБУД", м. Дніпро
про стягнення матеріальної шкоди (втрати) у розмірі 3 554 398,68 грн.
Суддя Бєлік В.Г.
ВСТАНОВИВ:
Виконавчий комітет Троїцької сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області (далі - позивач) звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою, у якій просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРСФЕРАБУД" (далі - відповідач) матеріальну шкоду (втрати) у розмірі 3 554 398,68 грн.
Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем умов договору про закупівлю робіт № 0912 від 09.12.2019.
Ухвалою Господарського суду Донецької області від 22.03.2024 позовну заяву залишено без руху, встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом семи днів з дня вручення даної ухвали суду шляхом сплати судового збору в розмірі 42 652,78 грн. і надання до суду відповідних доказів оплати.
Відповідно до п. 4 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є: день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.
Копія ухвали суду від 22.03.2024 про залишення позовної заяви без руху, надіслано та доставлено до електронного кабінету позивача 25.03.2024 о 11:35 год. , що підтверджується довідкою про доставку електронного листа "Документ в електронному вигляді "ст. 174 ч.1 Залишення позовної заяви без руху" від 22.03.2024 по справі № 904/1226/24.
26.03.2024 через систему "Електронний суд" від позивача до суду надійшла заява, у якій просить відстрочити сплату судового збору до моменту ухвалення рішення у даній справі.
Дослідивши заяву позивача про відстрочення сплати судового збору, суд дійшов висновку про відмову в її задоволенні з огляду на наступне.
Заява обґрунтована тим, що рішення Виконавчого комітету від 20.12.2023 № 1844-47/VIII не містить такого напряму видатків, як сплата судового збору, що апріорі унеможливлює оплату судового збору за подачу позовної заяви в рамках даної справи.
Відповідно до частини першої статті 8 Закону України Про судовий збір враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Згідно з частиною другою статті 8 Закону України Про судовий збір суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Наведеними положеннями Закону України Про судовий збір встановлено чіткий і вичерпний перелік умов, а також суб`єктних та предметних критеріїв, за наявності яких, з огляду на майновий стан сторони, суд може, зокрема, звільнити, відстрочити сплату судового збору або зменшити його розмір.
Приписи вказаної вище норми права передбачають право суду, з урахуванням майнового стану сторони, відстрочити або розстрочити сплату судового збору лише за наявності викладених вище умов, тоді як законодавець, застосувавши конструкцію суд, враховуючи майновий стан сторони, може…, тим самим визначив, що питання звільнення, зменшення розміру, відстрочення чи розстрочення сплати судового збору осіб, є правом, а не обов`язком суду навіть за наявності однієї з умов для такого звільнення, зменшення розміру, відстрочення чи розстрочення. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 25.03.2021 у справі № 912/3514/20.
Крім того, відповідно до висновку Великої Палати Верховного Суду викладеного у постанові від 14.01.2021 у справі № 940/2276/18, що положення пунктів 1 та 2 частини першої статті 8 Закону України Про судовий збір не поширюються на юридичних осіб, незалежно від наявності майнового критерію (майнового стану учасника справи - юридичної особи), а положення пункту 3 частини першої статті 8 Закону України Про судовий збір можуть бути застосовані до юридичної особи за наявності майнового критерію, але тільки у справах, визначених цим пунктом, тобто предметом позову у яких є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Суд зазначає, що простого факту відсутності у сторони коштів для оплати судового збору самого по собі недостатньо для безумовного висновку про необхідність надання відстрочки або розстрочки сплати судового збору, зменшення розміру або звільнення від сплати судового збору при поданні заяви про визнання кредиторських вимог.
При вирішенні питання про відстрочення, розстрочення або звільнення від сплати судового збору майновий стан сторони (належні стороні майнові права та обов`язки) має визначатися судом у світлі конкретних обставин певної справи, включаючи спроможність заявника сплатити судовий збір та стадію, на якій перебуває розгляд справи на певний момент. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати судового збору.
При цьому, особа, яка заявляє клопотання про звільнення від сплати судового збору, повинна навести доводи та надати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.
Також, як вбачається з тексту заяви, заявником не наведені доводи відносно того, що викладені в заяві обставини зміняться до моменту розгляду справи.
Отже, дослідивши заяву, суд дійшов висновку щодо відсутності підстав для відстрочення від сплати судового.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. 8 Закону України "Про судовий збір" та ст. 234 Господарського процесуального кодексу України, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви Виконавчого комітету Троїцької сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області про відстрочення сплати судових витрат - відмовити.
Ухвала складена та підписана 26.03.2024 та оскарження цієї ухвали окремо від рішення суду не допускається.
Суддя В.Г. Бєлік
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 26.03.2024 |
Оприлюднено | 28.03.2024 |
Номер документу | 117909867 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бєлік Вікторія Геннадіївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бєлік Вікторія Геннадіївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бєлік Вікторія Геннадіївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні