КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 березня 2024 року Справа № 320/28644/23
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Войтович І.І., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРГОБУДКОНСАЛТ" до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРГОБУДКОНСАЛТ" (далі позивач, ТОВ "ЕНЕРГОБУДКОНСАЛТ", товариство) із позовом до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві (далі- відповідач, ГУ ДПС у м. Києві, контролюючий орган) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, у якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми «Н» від 23.03.2023 року № 219570411 Головного управління ДПС у м. Києві;
- зобов`язати Головне управління ДПС у м. Києві внести необхідні зміни до даних, що містяться у електронному кабінеті платника податків, пов`язані з визнанням протиправним та скасуванням податкового повідомлення-рішення форми «Н» від 23.03.2023 року № 219570411 Головного управління ДПС у м. Києві.
Позиції сторін
ТОВ "ЕНЕРГОБУДКОНСАЛТ" вважає, що під час прийняття протиправного рішення, відповідачем були помилково застосовані загальні норми ПК України, які встановлюють розмір відповідальності за порушення строків реєстрації податкових накладних та проігноровані спеціальні норми встановлені на час дії воєнного стану в Україні, визначені нормою п. 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України. Вказана норма була внесена до ПК України Законом №2876-ІХ та набула чинності з 08.02.2023, яка відповідно підлягала застосуванню на момент складення Акту перевірки від 24.02.2023 №14915/Ж5/26-15-04-11-03 відповідачем.
Посилаючись на п.11 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України щодо застосування штрафних санкції за наслідками перевірок, ст. 58 Конституції України щодо зворотної дії в часі законів та нормативно-правих актів які пом`якшують або скасовують відповідальність, рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 №1-рп/1999 щодо тлумачення ст. 58 Конституції України, наполягає, що на день складання Акту перевірки та на дату ухвалення протиправного рішення вже набрали чинності зміни до ПК України, які пом`якшували відповідальність платника податку за порушення строків реєстрації податкової накладної (зменшували розмір штрафу), а тому відповідач мав обчислювати суму штрафу згідно нових, зменшених розмірів. Але відповідач відповідні дії не вчинив, ст. 58 Конституції України та п.11 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України не врахував. Вважає, що підлягала застосуванню норма п. 56.21 ст. 56 ПК України.
Позивач вказує про те, що подавав заперечення на Акт перевірки та відповідачем листом від 21.03.2023 №11593/1/26-15-04-11-08 визнає застосування норми пунктів 89, 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України та вирішує ввести нові умови їх застосування, починаючи з 16.01.2023.
Товариство не заперечує факт несвоєчасної реєстрації в ЄРПН податкових накладних за лютий-листопад 2022 року та вважає, що Закон №2876-ІХ не може бути застосований платником, оскільки вказаним Законом не визначено дату початку застосування пунктів 89, 90, останній не містить вказівки про надання зворотної дії в часі, у зв`язку з чим, положення Закону №2876-ІХ підлягають застосуванню за загальним правилом до тих правовідносин, котрі виникають у часі після набрання законної сили нормами Закону №2876, тобто з 08.02.2023.
ТОВ "ЕНЕРГОБУДКОНСАЛТ" вказує, що спірне рішення від 23.03.2023 року №219570411 порушує законні права позивача та ставить товариство в надзвичайне важке фінансове зобов`язання, а тому підлягає безумовному визнанню протиправним та скасуванню.
Відповідач наполягає на законності спірного рішення від 23.03.2023 року № 219570411, не погоджується із позовними вимогами та вказує, що в Акті перевірки від 24.02.2023 №14915/Ж5/26-15-04-11-03 зафіксовано порушення п. 201.10 ст. 201 ПК України, платником несвоєчасно зареєстровано виписані податкові накладні в ЄРПН.
ГУ ДПС у м. Києві, керуючись положеннями постанови Кабінету Міністрів України №1246, положенням підпункту 69.18 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, вказує, що зазначеною нормою установлено графік роботи електронних сервісів податкового органу, у тому числі і ЄРПН на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України з 8 години до 18 години. Крім того, згідно з положеннями Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 року №557, перша квитанція надсилається автору електронного документа протягом двох годин з часу його отримання контролюючим органом, в іншому разі протягом перших двох годин наступного операційного дня. Якщо автору протягом встановленого строку після відправки електронного документа не надійшла перша квитанція, електронний документ вважається не одержаним адресатом. Таким чином, зазначені у Акті перевірки податкові накладні повинні бути зареєстровані у робочий день з 08:00 год. до 18:00 год. Однак, позивачем не дотримано вищевказані вимоги підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України та зареєстровано податкові накладні поза межами встановленого часу.
Покликаючись на пункт 4 розділу ІІ «»Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15 березня 2022 року №2120-ІХ, згідно якого на Кабінет Міністрів України покладено невідкладне забезпечення перегляду та приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом. Звертає увагу, що зазначена норма не містить жодного посилання на те, що Кабінет Міністрів України зобов`язаний привести свої нормативно-правові акти у відповідність до даного Закону, а йде мова про приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом. Пунктом 3 частини першої статті 85 Конституції України закріплено, що прийняття законів належить до повноважень Верховної Ради України. Також, відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 17 жовтня 2002 року № 17, враховуючи частину третю статті 113 Конституції України, пункт 5.2 статті 5 ПК України вважає, що позивач мав керуватись положеннями ПК України, який має вищу юридичну силу.
Фактичними обставинами по справі підтверджується направлення на реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування до ЄРПН поза межами встановленого графіку роботи електронного сервісу податкового органу, а саме Єдиного реєстру податкових накладних.
Відповідач також вказав, що Законом №2260-ІХ від 12.05.2020, який набув чинності 27.05.2022 внесено зміни до підпункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, згідно з яким на період до припинення або скасування воєнного стану на території України установлено особливості для справляння податків і зборів. Вказаним Законом встановлено відповідальність платників у разі виявлення порушень та мораторій застосування штрафних (фінансових) санкцій на визначений період та/або на період дії карантину не застосовується.
ГУ ДПС у м. Києві зауважує, що особливістю операцій із реєстрації податкових накладних є їх тривалість у часі, адже відправною точкою для притягнення до відповідальність платників податків за порушення пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України є саме дата здійснення реєстрацій податкових накладних, а не дата їх складання.
Відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, який застосовується з 27.05.2022 згідно Закону №2260-ІХ, визначено обставин звільнення платника податків від відповідальності за несвоєчасне виконання обов`язків, зокрема, щодо реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року.
Відтак, звільнення від відповідальності підлягає застосуванню для платників податків щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування, граничний термін яких припадає на період з 24.02.2022 до 27.05.2022 за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в ЄРПН до 15.07.2022.
Позивачем зареєстровано податкові накладні 18.07.2022, чим порушено підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України.
Відповідач вважає, що законодавство не містить винятків щодо застосування до платників податків відповідальності за встановлені порушення. Та, згідно п. 3 розділу ІІ Наказу Міністерства фінансів України від 29.07.2022 року №225, яким затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, та переліків документів на підтвердження (далі - Порядок 225) платник податків може подати заяву до контролюючого органу про неможливість виконати податкове зобов`язання, але позивач із такою заявою не звертався. Наполягає, що в даному випадку підлягає застосуванню саме зазначена норма підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, яка є спеціальною. Правової колізії законодавство не має, посилання на ст. 58 Конституції України та Закон № 2876-ІХ вважає необґрунтованим.
Відповідач зауважив, що позовна заява позивача не спростовує факт порушення строків реєстрації податкових накладних в ЄРПН, що підтверджує згоду Товариства з встановленим контролюючим органом податкового порушення. Платник податків допустив порушення строку реєстрації в ЄРПН відповідно до п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, правомірно був притягнутий до відповідальності у вигляді штрафу за п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України, а не за п.90 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України.
Підпунктом 120-1 ст. 120 ПК України визначено розмір штраф за порушення граничного строку, визначеного ст. 201 ПК України для реєстрації податково накладної та/або розрахунку коригування в ЄРПН, розмір штрафної санкції застосовано правомірно, рішення є законним та таким, що не підлягає скасуванню, в задоволенні позову просить суд відмовити.
Процесуальні дії та рішення у справі
24.08.2023, ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі, справу визначено до розгляду одноособово суддею Войтович І.І. за правилами загального позовного провадження; розпочато підготовку справи до судового розгляду та призначено підготовче засідання на 09 жовтня 2023 року о 13:15 год.
18.09.2023 до суду надійшов відзив на позовну заяву від відповідача із доказами в обґрунтування доводів та викладеної правової позиції.
09.10.2023 в підготовче судове засідання з`явились представник позивача Дітковський А.М., представник відповідача Ісаєв С.П..
Враховуючи позиції сторін, у зв`язку із неотриманням позивачем відзиву відповідача, судом на місці ухвалено оголосити перерву.
Наступне судове засідання призначено на 14 листопада 2023 року о 13:15 год., про що сторони по справі повідомлені належним чином.
08.11.2023 до суду надійшла відповідь на відзив від представника позивача.
14.11.2023 в підготовче судове засідання з`явились представник позивача Дітковський А.М., представник відповідача Малихіна А.Д.
Враховуючи позиції сторін, у зв`язку із неотриманням відповідачем від позивача відповіді на відзив, необхідності відповідачу підготувати заперечення, судом на місці ухвалено оголосити перерву.
Наступне судове засідання призначено на 30 листопада 2023 року о 09:15 год., про що сторони по справі повідомлені належним чином.
17.11.2023 судом отримано від відповідача заперечення на відповідь на відзив.
Підготовче судове засідання призначене на 30.11.2023 знято з розгляду у зв`язку з відпусткою судді. Наступне судове засідання призначено на 31 січня 2024 року об 09:30 год., про що сторони по справі повідомлені належним чином.
30.01.2024 в підготовче судове засідання прибули представник позивача Дітковський А.М., представник відповідача Малихіна А.Д.
В ході проведення підготовчого судового засідання представник позивача Дітковський А.М. позовні вимоги підтримав, позов просив задовольнити, не заперечував проти закриття підготовчого провадження та завершення розгляду справи у порядку письмового провадження.
Представник відповідача Малихіна А.Д. в підготовчому судовому засіданні проти позову заперечувала, в задоволенні позову просила суд відмовити та поклалась на розсуд суду щодо можливості закриття підготовчого провадження та завершення розгляду справи у порядку письмового провадження.
Ухвалою суду від 31.01.2024 закрито підготовче провадження та визначено розглянути справу у порядку письмового провадження на підставі наявних у справі матеріалів.
Таким чином, за відсутності заперечень від сторін, суд вирішує справу у порядку письмового провадження на підставі отриманих письмових правових позиції сторін та наявних у справі доказів.
Суд, повно виконавши процесуальний обов`язок зі збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст належних норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
Встановлені судом обставини
Заступником начальника відділу камеральних перевірок податкової звітності управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС у м. Києві О. Горошковою на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, пункту 75.1 статі 75 у порядку підпункту 76.3 статті 76 Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку з питання своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі ЄРПН) Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРГОБУДКОНСАЛТ» (код ЄДРПОУ 36239717).
На підставі встановлених порушень, Головним управлінням ДПС у м. Києві складено Акт №14915/5/26-15-04-11-03 від 24.02.2023 року, який направлено на адресу ТОВ «ЕНЕРГОБУДКОНСАЛТ» рекомендованим листом та 27.02.2023 року одержано платником.
В ході перевірки встановлено, що в порушення вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України та з урахуванням змін відповідно до Закону України №2260-ІХ від 12.05.2022 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» платником несвоєчасно зареєстровано виписані податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зокрема, згідно Акту перевірки були перевірені подані товариством податкові накладні та застосовані відповідні штрафні санкції:
накладна № 14 від 01.08.2022, подана на реєстрацію 13.09.2022, кількість днів затримки-13, на суму обсягу- 54983,52, ПДВ - 274917,6, розмір штрафу 10% -5498,35;
накладна №15 від 01.08.2022, подана на реєстрацію 13.09.2022, кількість днів затримки-13, на суму обсягу -10414,37, ПДВ -52071,83, розмір штрафу 10% -1041,44;
накладна № 16 від 01.08.2022, подана на реєстрацію 14.09.2022, кількість днів затримки-14, на суму обсягу - 83190,25, ПДВ -415951,25, розмір штрафу 10% -8319,03;
накладна №12 від 10.02.2022, подана на реєстрацію 26.09.2022, кількість днів затримки -74, на суму обсягу- 578673,14, ПДВ- 2893365,72, розмір штрафу 40 %- 231,469,26;
накладна № 39 подана 23.08.2022, подана на реєстрацію 16.11.2022, кількість днів затримки 62, на суму обсягу -98850,12, ПДВ -1494250,61, розмір штрафу 40 %- 119,540,05;
накладна №12 від 01.08.2022, подана на реєстрацію 16.11.2022, кількість днів затримки-77, на суму обсягу-285931,59, ПДВ- 1429657,94, розмір штрафу 40 %- 114,372,64;
накладна №11 від 12.09.2022, подана на реєстрацію 16.11.2022, кількість днів затримки-47, на суму обсягу- 83678,03, ПДВ 418390,17, розмір штрафу 30 %- 25103,41;
накладна №13 від 01.08.2022, подана на реєстрацію 19.10.2022, кількість днів затримки-49, на суму обсягу -59770,03, ПДВ-298850,12, розмір штрафу 30 %- 17931,01;
накладна №9 від 12.09.2022, подана на реєстрацію 18.10.2022, кількість днів затримки-18, на суму обсягу - 47827,9, ПДВ-239139,52, розмір штрафу 20 %- 9565,58;
накладна №10 від 12.09.2022, подана на реєстрацію 21.10.2022, кількість днів затримки-21, на суму обсягу - 43986,82, ПДВ-219934,07, розмір штрафу 20 %- 8797,36;
накладна №38від 31.10.2022, подана на реєстрацію 16.11.2022, кількість днів затримки-1, на суму обсягу -1184, ПДВ- 5920, розмір штрафу 10 %- 118,40;
накладна №25 від 19.10.2022, подана на реєстрацію 16.11.2022,кількість днів затримки-1, на суму обсягу 333,33, ПДВ- 1666,67,розмір штрафу 10 %- 33,33;
накладна № 24 від 18.10.2022, подана на реєстрацію 16.11.2022, кількість днів затримки-1, на суму обсягу 487,23, ПДВ- 2436.12, розмір штрафу 10% -48,72;
накладна №40 від 31.10.2022, подана на реєстрацію 16.11.2022, кількість днів затримки-1, на суму обсягу -114,7, ПДВ - 573,5, розмір штрафу 10%-11,47;
накладна № 35 від 31.10.2022, подана на реєстрацію 16.11.2022, кількість днів затримки-1, на суму обсягу -753,3, ПДВ - 3766,5, розмір штрафу 10% - 75,33;
накладна № 42 від 31.10.2022, подана на реєстрацію 16.11.2022, кількість днів затрикми-1, на суму обсягу -373,16, ПДВ-1865,84, розмір штрафу 10% -37,32;
накладна №36 від 31.10.2022, подана на реєстрацію 16.11.2022, кількість днів затримки-1, на суму обсягу -104,83, ПДВ 524,17, розмір штрафу 10%-10,48;
накладна №39 від 31.10.2022, подана на реєстрацію 16.11.2022, кількість днів затримки-1, на суму обсягу- 1415,83, ПДВ-7079,17, штраф 10% -141,58;
накладна №45 від 31.10.2022, подана на реєстрацію 16.11.2022,кількість днів затримки-1, на суму обсягу 23,85, ПДВ- 119,25, штраф 10% -2,39;
накладна № 26 від 19.10.2022, подана на реєстрацію 16.11.2022, кількість днів затримки-1, на суму обсягу- 410,67, ПДВ- 2053,33, штраф 10%-41,07;
накладна №34 від 31.10.2022, подана на реєстрацію 16.11.2022, кількість днів затримки-1, на суму обсягу-858,2, ПДВ- 4291, штраф 10%-85,82;
накладна 41 від 31.10.2022, подана на реєстрацію 16.11.2022, кількість днів затримки-1, на суму обсягу 706,45, ПДВ- 3532,25, штраф 10%-70,65;
накладна № 21 від 05.10.2022, подана на реєстрацію 16.11.2022, кількість днів затримки-16, на суму обсягу-30466,65, ПДВ-152333,25, штраф 20%-6093,33;
накладна № 27 від 19.10.2022, подана на реєстрацію 16.11.2022, кількість днів затримки-1, на суму обсягу-708,75, ПДВ-3543,75, штраф 10%-70,88;
накладна № 22 від 05.10.2022, подана на реєстрацію 16.11.2022, кількість днів затримки-16, на суму обсягу-24512,41, ПДВ-122562,04, штраф 20%-4902,48;
накладна № 37 від 31.10.2022, подана на реєстрацію 16.11.2022, кількість днів затримки-1, на суму обсягу-157, ПДВ-785, штраф 10%-15,70;
накладна № 28 від 20.10.2022, подана на реєстрацію 16.11.2022, кількість днів затримки-1, на суму обсягу-152,9, ПДВ-764,5, штраф 10%-15,29;
накладна № 43 від 31.10.2022, подана на реєстрацію 16.11.2022, кількість днів затримки-1, на суму обсягу-718,25, ПДВ-3591,25, штраф 10%- 71,83;
накладна № 44від 31.10.2022, подана на реєстрацію 16.11.2022, кількість днів затримки-1, на суму обсягу-917,75, ПДВ-4588,75, штраф 10%-91,78;
накладна № 23 від 05.10.2022, подана на реєстрацію 16.11.2022, кількість днів затримки-16, на суму обсягу-7290,06, ПДВ-36450,28, штраф 20%-1458,01;
накладна № 26 від 31.07.2022, подана на реєстрацію 20.12.2022, кількість днів затримки-127, на суму обсягу-180, ПДВ-900, штраф 40%-72,00;
накладна №24 від 31.07.2022, подана на реєстрацію 20.12.2022, кількість днів затримки-127, на суму обсягу-340,17, ПДВ-1700,83, штраф 40%-136,07;
накладна № 23 від 31.07.2022, подана на реєстрацію 20.12.2022, кількість днів затримки-127, на суму обсягу- 358.5, ПДВ-1792,5, штраф 40%-143,40;
накладна № 25 від 31.07.2022, подана на реєстрацію 20.12.2022, кількість днів затримки-127, на суму обсягу-1213,83, ПДВ-6069,17, штраф 40%-485,53;
накладна № 21 від 31.07.2022, подана на реєстрацію 20.12.2022, кількість днів затримки-127, на суму обсягу-852,17, ПДВ-4260,83, штраф 40%- 340,87;
накладна № 46 від 30.11.2022, подана на реєстрацію 20.12.2022, кількість днів затримки-5, на суму обсягу-659,5, ПДВ-3297,5, штраф 10%-65,95;
накладна №30 від 30.11.2022, подана на реєстрацію 20.12.2022, кількість днів затримки-5, на суму обсягу-114,7, ПДВ -573,5, штраф 10%-11,47;
накладна № 40 від 17.11.2022, подана на реєстрацію 20.12.2022, кількість днів затримки-5, на суму обсягу-765, ПДВ- 3825, штраф 10%-76,50;
накладна № 13від 16.09.2022, подана на реєстрацію 05.12.2022, кількість днів затримки-51, на суму обсягу-518918,19, ПДВ-2594590,93, штраф 30%-155675,46;
накладна № 22від 31.07.2022, подана на реєстрацію 20.12.2022, кількість днів затримки-127, на суму обсягу- 50,33, ПДВ-251,67, штраф 40%-20,13;
накладна № 44 від 31.08.2022, подана на реєстрацію 20.12.2022, кількість днів затримки-96, на суму обсягу- 1039,17, ПДВ-5195,83, штраф 40%-415,67;
накладна № 45 від 31.08.2022, подана на реєстрацію 20.12.2022, кількість днів затримки-96, на суму обсягу-235, ПДВ-1175, штраф 40% - 94,00;
накладна № 36від 30.11.2022, подана на реєстрацію 20.12.2022, кількість днів затримки-5 на суму обсягу- 1748,33, ПДВ- 8741,67, штраф 10%-174,83;
накладна № 58 від 30.11.2022, подана на реєстрацію 20.12.2022, кількість днів затримки-5, на суму обсягу-966,67, ПДВ-4833,33, штраф 10%-96,67;
накладна № 41 від 31.08.2022, подана на реєстрацію 20.12.2022, кількість днів затримки-96, на суму обсягу-1123, ПДВ -5615, штраф 40%-449,20;
накладна № 42 від 31.08.2022, подана на реєстрацію 20.12.2022, кількість днів затримки-96, на суму обсягу-43,33, ПДВ-216,67, штраф 40%- 17,33;
накладна № 40від 31.08.2022, подана на реєстрацію 20.12.2022, кількість днів затримки-96, на суму обсягу-231,17, ПДВ-1155,83, штраф 40% -92,47;
накладна № 22від 16.11.2022, подана на реєстрацію 20.12.2022, кількість днів затримки-5, на суму обсягу-227,33, ПДВ-1136,67, штраф 10%-22,73;
накладна № 23 від 16.11.2022, подана на реєстрацію 20.12.2022, кількість днів затримки-5, на суму обсягу-750, ПДВ -3750, штраф 10% -75,00;
накладна № 20 від 30.11.2022, подана на реєстрацію 20.12.2022, кількість днів затримки-5, на суму обсягу-524,55, ПДВ -2622,75, штраф 10%-52,46;
накладна № 42 від 30.11.2022, подана на реєстрацію 20.12.2022, кількість днів затримки-5, на суму обсягу-100, ПДВ-500, штраф 10%-10,00;
накладна №31 від 26.10.2022, подана на реєстрацію 22.11.2022, кількість днів затримки-7, на суму обсягу - 3 333,33, ПДВ-166666,67, штраф 10%-3333,33;
накладна №30, від 26.10.2022, подана на реєстрацію 28.11.2022, кількість днів затримки -13, на суму обсягу - 1581156,42, ПДВ- 7905782,1, штраф 10%-158115,64;
накладна № 48від 18.11.2022, подана на реєстрацію 20.12.2022, кількість днів затримки - 5, на суму обсягу - 708,75, ПДВ-3543,75, штраф 10% -70,88;
накладна № 39 від 30.11.2022, подана на реєстрацію 20.12.2022, кількість днів затримки-5, на суму обсягу-23,85, ПДВ-119,25, штраф 10% -2,39;
накладна № 37від 30.11.2022, подана на реєстрацію 26.12.2022, кількість днів затримки-5, на суму обсягу - 718,25, ПДВ- 3591,25, штраф 10%-71,83;
накладна № 47 від 18.11.2022, подана на реєстрацію 20.12.2022, кількість днів затримки-5, на суму обсягу -138,17, ПДВ-690,83, штраф 10%-13,82;
накладна № 28 від 30.11.2022, подана на реєстрацію 20.12.2022, кількість днів затримки-5, на суму обсягу -1184, ПДВ- 5920, штраф 10%-118,40;
накладна № 21від 30.11.2022, подана на реєстрацію 20.12.2022, кількість днів затримки-5, на суму обсягу - 27,50, ПДВ- 137,5, штраф 10%-2,75;
накладна №31 від 25.11.2022, подана на реєстрацію 20.12.2022, кількість днів затримки-5, на суму обсягу -42,34, ПДВ-211,7, штраф 10%-4,23;
накладна №27 від 17.11.2022, подана на реєстрацію 20.12.2022, кількість днів затримки-5, на суму обсягу -450, ПДВ-2250, штраф 10%-45,00;
накладна № 25 від 30.11.2022, подана на реєстрацію 20.12.2022, кількість днів затримки-5, на суму обсягу -157, ПДВ-785, штраф 10%-15,70;
накладна № 26 від 16.11.2022, подана на реєстрацію 20.12.2022, кількість днів затримки-5, на суму обсягу -157, ПДВ-785, штраф 10%-15,70;
накладна № 24 від 17.11.2022, подана на реєстрацію 20.12.2022, кількість днів затримки-5, на суму обсягу -128,5, ПДВ-642,5, штраф 10%-12,85;
накладна №32 від 30.11.2022, подана на реєстрацію 20.12.2022, кількість днів затримки-5, на суму обсягу -341,17, ПДВ-1705,83, штраф 10%-34,12;
накладна № 34від 21.11.2022, подана на реєстрацію 20.12.2022, кількість днів затримки-5, на суму обсягу -1083,33, ПДВ-5416,67, штраф 10%-108,33;
накладна № 18 від 17.11.2022, подана на реєстрацію 20.12.2022, кількість днів затримки-5, на суму обсягу - 789,67, ПДВ-3948,33, штраф 10%-78,97;
накладна №18 від 30.04.2022, подана на реєстрацію 12.12.2022, кількість днів затримки-151, на суму обсягу -1095,5, ПДВ-5477,5, штраф 40%-438,20;
накладна № 19 від 30.04.2022, подана на реєстрацію 12.12.2022, кількість днів затримки-151, на суму обсягу -2223, ПДВ-11115, штраф 40%-889,20;
накладна № 21 від 30.04.2022, подана на реєстрацію 12.12.2022, кількість днів затримки-151, на суму обсягу -1835,83, ПДВ-9179,17, штраф 40%-734,33;
накладна № 20 від 30.04.2022, подана на реєстрацію 12.12.2022, кількість днів затримки-151, на суму обсягу -163,67, ПДВ- 818,33, штраф 40%-65,47;
накладна № 24 від 31.05.2022, подана на реєстрацію 20.12.2022, кількість днів затримки-159, на суму обсягу -219,83, ПДВ-1099,17, штраф 40%-87,93;
накладна № 23 від 31.05.2022, подана на реєстрацію 20.12.2022, кількість днів затримки-159. на суму обсягу -265, ПДВ-1325, штраф 40%- 106,00;
накладна № 41 від 17.11.2022, подана на реєстрацію 20.12.2022, кількість днів затримки-5, на суму обсягу -749, ПДВ-3745, штраф 10%-74,90;
накладна № 38 від 30.11.2022, подана на реєстрацію 20.12.2022, кількість днів затримки-5, на суму обсягу -917,75, ПДВ-4588,75, штраф 10%- 91,78;
накладна № 45 від 30.11.2022, подана на реєстрацію 20.12.2022, кількість днів затримки-5, на суму обсягу -487,23, ПДВ-2436,12, штраф 10%-48,72;
накладна № 22 від 30.04.2022, подана на реєстрацію 12.12.2022, кількість днів затримки-151, на суму обсягу -5,34, ПДВ-26,66, штраф 40%-2,14;
накладна № 15 від 30.04.2022, подана на реєстрацію 12.12.2022, кількість днів затримки-151, на суму обсягу -234,17, ПДВ-1170,83, штраф 40%-93,67;
накладна № 19від 31.05.2022, подана на реєстрацію 20.12.2022, кількість днів затримки-159, на суму обсягу -383,33, ПДВ-1916,67, штраф 40%-153,33;
накладна № 20 від 31.05.2022, подана на реєстрацію 20.12.2022, кількість днів затримки-159, на суму обсягу -195,17, ПДВ-975,83, штраф 40%-78,07;
накладна № 21 від 31.05.2022, подана на реєстрацію 20.12.2022, кількість днів затримки-159, на суму обсягу -20, ПДВ-100, штраф 40%- 8,00;
накладна № 22від 31.05.2022, подана на реєстрацію 20.12.2022, кількість днів затримки-159, на суму обсягу -156,17, ПДВ-780,83, штраф 40%-62,47;
накладна № 43 від 21.11.2022, подана на реєстрацію 20.12.2022, кількість днів затримки-5, на суму обсягу -1005,33, ПДВ-5026,67, штраф 10%-100,53;
накладна № 35 від 28.11.2022, подана на реєстрацію 20.12.2022, кількість днів затримки-5, на суму обсягу -665, ПДВ-3325, штраф 10%-66,50;
накладна № 33 від 30.11.2022, подана на реєстрацію 20.12.2022, кількість днів затримки-5, на суму обсягу -706,45, ПДВ-3532,25, штраф 10%-70,65;
накладна № 44 від 16.11.2022, подана на реєстрацію 20.12.2022, кількість днів затримки-5, на суму обсягу -818,05, ПДВ-4090,25, штраф 10%-81,81;
накладна № 16від 30.04.2022, подана на реєстрацію 12.12.2022, кількість днів затримки-151, на суму обсягу -956,67, ПДВ-4783,33, штраф 40%-382,67;
накладна № 17 від 30.04.2022, подана на реєстрацію 12.12.2022, кількість днів затримки-151, на суму обсягу -20,83, ПДВ-104,17, штраф 40%-8,33;
накладна № 12від 15.09.2022, подана на реєстрацію 22.11.2022, кількість днів затримки-53, на суму обсягу -587906,56, ПДВ-2939532,78, штраф 30%-176371,97;
накладна № 3 від 01.08.2022, подана на реєстрацію 22.11.2022, кількість днів затримки-83, на суму обсягу -166666,67, ПДВ-833333,33, штраф 40%-66666,67;
накладна № 12 від 07.11.2022, подана на реєстрацію 15.12.2022, кількість днів затримки-15, на суму обсягу -17363,36, ПДВ-86816,79, штраф 10%-1736,34;
накладна № 13 від 07.11.2022, подана на реєстрацію 15.12.2022, кількість днів затримки-15, на суму обсягу -3005,63, ПДВ-15028,15, штраф 10%-300,56;
накладна № 11 від 07.11.2022, подана на реєстрацію 15.12.2022, кількість днів затримки-15, на суму обсягу -1478,6, ПДВ-7393, штраф10% -147,86;
накладна № 19 від 30.11.2022, подана на реєстрацію 20.12.2022, кількість днів затримки-5, на суму обсягу -858,2, ПДВ-4291, штраф 10%-85,82;
накладна № 29 від 30.11.2022, подана на реєстрацію 20.12.2022, кількість днів затримки-5, на суму обсягу -891,67, ПДВ-4458,33, штраф 10%-89,17;
накладна № 11 від 10.02.2022, подана на реєстрацію 08.02.2023, кількість днів затримки-209, на суму обсягу -707267,41, ПДВ-3536337,03, штраф 40%-282906,96;
накладна № 10 від 10.02.2022, подана на реєстрацію 08.02.2023, кількість днів затримки-209, на суму обсягу -1001196,39, ПДВ-5005981,96, штраф 40%-400478,56.
ТОВ «ЕНЕРГОБУДКОНСАЛТ» до ГУ ДПС у м. Києві подало заперечення (від 09.03.2023 №2023/03/09-01) на Акт камеральної перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН від 24.02.2023 №14915/Ж5/26-15-04-11-03 (вх. ГУ ДПС у м. Києві від 09.03.2023 №24001/6).
Відповідь платнику надано листом ГУ ДПС у м. Києві за вих. 11593/1/26-15-04-11-08 від 21.03.2023, яка направлена на адресу ТОВ «ЕНЕРГОБУДКОНСАЛТ» рекомендованим листом та 24.03.2023 одержано платником, в якому зазначено про залишення без змін висновків Акту перевірки, заперечень без задоволення.
На підставі висновків Акту перевірки, згідно з п.п. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 ПК України, винесено податкове повідомлення-рішення форми «Н» 23.03.2023 №219570411, яким до ТОВ «ЕНЕРГОБУДКОНСАЛТ» застосовано штраф у сумі 1 808 034,28 грн.
Зазначене податкове повідомлення-рішення направлено платнику засобами поштового зв`язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення отримано платником 27.03.2023.
Скарга на податкове повідомлення-рішення від 23.03.2023 №219570411 від ТОВ «ЕНЕРГОБУДКОНСАЛТ» надійшла до ДПС України від 06.04.2023 №2023/04/06-01, за вх. ДПС №9400/6 від 06.04.2023.
Рішенням ДПС України від 02.06.2023 №14040/6/99-00-06-03- 01-06 скаргу залишено без задоволення, податкове повідомлення-рішення від 23.03.2023 №219570411- без змін.
Не погоджуючись зі спірним рішенням, позивач звернувся до суду за захистом порушених прав та інтересів.
Застосовані судом норми права та висновки суду
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Зокрема, в силу ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 3 статті 2 КАС України визначено, що основними засадами (принципами) адміністративного судочинства є: 1) верховенство права; 2) рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом; 3) гласність і відкритість судового процесу та його повне фіксування технічними засобами; 4) змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з`ясування всіх обставин у справі; 5) обов`язковість судового рішення; 6) забезпечення права на апеляційний перегляд справи; 7) забезпечення права на касаційне оскарження судового рішення у випадках, визначених законом; 8) розумність строків розгляду справи судом; 9) неприпустимість зловживання процесуальними правами; 10) відшкодування судових витрат фізичних та юридичних осіб, на користь яких ухвалене судове рішення.
За ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 22 квітня 2021 року у справі № 826/15741/18, з метою безумовного дотримання конституційного принципу, визначеного у статті 129 Конституції України, в частині третій статті 2 та статті 9 КАС України закріплено, що до основних засад (принципів) адміністративного судочинства належить, зокрема, змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з`ясування всіх обставин у справі; суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Загалом принцип змагальності прийнято розглядати як основоположний компонент концепції "справедливого судового розгляду" у розумінні пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, що також включає споріднені принципи рівності сторін у процесі та ефективної участі.
Принцип змагальності судового провадження охоплює собою право особи, крім можливості подавати власні докази, знати про існування всіх представлених доказів та пояснень іншими учасниками справи, оскільки вони можуть вплинути на рішення суду, мати можливість знайомитись з матеріалами справи та робити з них копії, а також володіти відповідними знаннями (залучати професійного представника) та змогу коментувати представлені докази та пояснення у належній формі та у встановлений час.
Таким чином, принцип змагальності спільно з принципом рівності є одним з основних елементів поняття "право на справедливий суд", що гарантоване Конвенцією.
Провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи (ч. 3 ст. 3 КАС України).
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Конституцією України, Податковим кодексом України, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно з статтею 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України, законів України.
Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі - ПК України) є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначає заходи, що вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з підпунктами 16.1.2, 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов`язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
У розумінні підпункту 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 ПК України контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
Пунктом 75.1 статті 75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах, повнота нарахування та своєчасність сплати податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у разі невідповідності резидента Дія Сіті вимогам, визначеним пунктами 2, 3 частини першої та пунктом 10 частини другої статті 5 Закону України "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні", своєчасність та повнота сплати узгодженої суми грошового зобов`язання у вигляді авансового внеску з податку на прибуток підприємств, визначеного відповідно до пункту 141.13 статті 141 цього Кодексу, на підставі даних Реєстру пунктів обміну іноземної валюти.
Згідно з пунктом 76.1 статті 76 ПК України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов`язкова.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений цим Кодексом термін.
Положеннями підпункту 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що ЄРПН є реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, що ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України під час здійснення операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01.07.2017 у ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до ЄРПН є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, що надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків, зокрема:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
За даною справою позивачем подавались на реєстрацію податкові накладні до ЄРПН за період з лютого по листопад 2022 року, відповідно граничні строки визначені вказаним вище п. 201 ст. 201 ПК України.
Жодних змін до п.201 ст.201 ПК України в частині граничних строків реєстрації складених платником ПДВ податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не вносилось.
Пунктом 120-1.1 ст.120-1 ПК України передбачений штраф за порушення визначеного ст.201 ПК України граничного строку реєстрації податкової накладної (та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної) в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Пунктом 89 підрозділу 2 Розділу ХХ ПК України у редакції Закону України від 12.01.2023р. №2876-ІХ передбачено, що тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Отже, п.89 підрозділу 2 Розділу ХХ ПК України у редакції Закону України від 12.01.2023р. №2876-ІХ введено відмінні від п.201.10 ст.201 ПК України граничні строки реєстрації податкової накладної (та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної) в Єдиному реєстрі податкових накладних і при цьому законодавцем не указано окремо конкретної календарної дати, з якої п.89 підрозділу 2 Розділу ХХ ПК України у редакції Закону України від 12.01.2023р. №2876-ІХ підлягає застосуванню.
Відтак, за загальним правилом положення п.89 підрозділу 2 Розділу ХХ ПК України у редакції Закону України від 12.01.2023р. №2876-ІХ підлягають застосуванню до тих правовідносин, котрі виникнуть у часі після набрання законної сили нормами Закону України від 12.01.2023р. №2876-ІХ (тобто після 08.02.2023р.).
Згідно з п.90 підрозділу 2 Розділу ХХ ПК України у редакції Закону України від 12.01.2023р. №2876-ІХ тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі:
2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Закон України від 12.01.2023 №2876-ІХ набрав чинності з 08.02.2023р.
Таким чином, до 07.02.2023 граничні строки реєстрації податкової накладної (та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної) в Єдиному реєстрі податкових накладних визначались п.201.10 ст.201 ПК України, а з 08.02.2023р. граничні строки реєстрації податкової накладної (та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної) в Єдиному реєстрі податкових накладних визначаються п.89 підрозділу 2 Розділу ХХ ПК України у редакції Закону України від 12.01.2023р. №2876-ІХ.
За порушення визначених п.201.10 ст.201 ПК України граничних строків реєстрації податкової накладної (та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної) в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягає застосуванню штраф у порядку п.120-1.1 ст.120-1 ПК України, а за порушення визначених п.89 підрозділу 2 Розділу ХХ ПК України у редакції Закону України від 12.01.2023р. №2876-ІХ граничних строків реєстрації податкової накладної (та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної) в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягає застосуванню штраф у порядку п.90 підрозділу 2 Розділу ХХ ПК України у редакції Закону України від 12.01.2023р. №2876-ІХ.
Відтак, суд доходить до переконання про те, що оскаржене податкове повідомлення-рішення не суперечить ані п.89, ані п.90 підрозділу 2 Розділу ХХ ПК України у редакції Закону України від 12.01.2023р. №2876-ІХ.
В наступному, суд зазначає, що згідно з п.п.69.1 п.69 підрозділу 10 Розділу ХХ ПК України у редакції Закону України від 03.03.2022р. №2118-ІХ у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Відповідно до п.п.69.9 п.69 підрозділу 10 Розділу ХХ ПК України у редакції Закону України від 03.03.2022р. №2118-ІХ для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Згідно з п.102.9 ст.102 ПК України у редакції Закону України від 15.03.2022р. №2120-ІХ на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану зупиняється перебіг строків, визначених цим Кодексом, іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Нормами підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідних положень» ПК України, які застосовуються з 27.05.2022 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного. надзвичайного стану» Закон № 2120-IX (набув чинності 17.03.2022), визначено, що платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов`язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків щодо:
реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року;
реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, дата складання яких припадає на період з лютого по 31 травня 2022 року, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 20 липня 2022 року.
У висновку, звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних передбачено лише для платників податків щодо реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24.02.2022 року до 27.05.2022 року (тобто до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного надзвичайного стану») за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15.07.2022 року.
Згідно з п.п.69.1 п.69 підрозділу 10 Розділу ХХ ПК України у редакції Закону України від 24.03.2022р. №2142-ІХ у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Згідно з п.п.69.1 п.69 підрозділу 10 Розділу ХХ ПК України у редакції Закону України від 12.05.2022р. №2260-ІХ у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
При цьому, п.п.69.1 п.69 підрозділу 10 Розділу ХХ ПК України у редакції Закону України від 12.05.2022р. №2260-ІХ законодавцем було введено у дію правову конструкцію відсутності можливості своєчасного виконання податкового обов`язку та введено правило розподілу усіх платників податків на категорії, а саме: 1) платників із відсутністю можливості своєчасно виконувати податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних (розрахунків коригування), подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо (для яких умовою звільнення від відповідальності було установлено виконання податкового обов`язку протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні); 2) платників із можливістю своєчасно виконувати податкові обов`язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних (розрахунків коригування) (для яких умовою звільнення від відповідальності було установлено виконання податкового обов`язку з приводу реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до - 15.07.2022р., з приводу подання податкової звітності до - 20.07.2022р., з приводу сплати податків та зборів у строк не пізніше - 31.07.2022); 3) платників із відновленою можливістю своєчасно виконувати податкові обов`язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних (розрахунків коригування) (для яких умовою звільнення від відповідальності було установлено виконання податкового обов`язку протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків).
За приписами п.п.69.1 п.69 підрозділу 10 Розділу ХХ ПК України у редакції Закону України від 12.05.2022р. №2260-ІХ Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Підпунктом 69.9 п.69 підрозділу 10 Розділу ХХ ПК України у редакції Закону України від 12.05.2022р. №2260-ІХ для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім: дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, сплати податків та зборів платниками податків; строків проведення камеральних перевірок, складення актів, подання та розгляду заперечень, визначення грошових зобов`язань, прийняття, надсилання та оскарження податкового повідомлення-рішення за результатами камеральних перевірок, нарахування пені; строків проведення фактичних та документальних позапланових перевірок, складення актів, подання та розгляду заперечень, додаткових документів та пояснень, визначення грошових зобов`язань, прийняття, надсилання та оскарження податкового повідомлення-рішення, адміністративного арешту майна за результатами фактичних перевірок.
Враховуючи вищезазначене слідує, що з 27.05.2022р. було відновлено перебіг строків реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних та строків подання документів обов`язкової податкової звітності.
Згідно з п.п.69.9 п.69 підрозділу 10 Розділу ХХ ПК України у редакції Закону України від 03.11.2022р. №2719-ІХ для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім:
дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 та 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, сплати податків та зборів платниками податків;
строків проведення камеральних перевірок, оформлення їх результатів у порядку, визначеному статтею 86 цього Кодексу, подання скарги на податкове повідомлення-рішення за результатами камеральної перевірки, прийняття рішення за результатом її розгляду, нарахування пені;
строків проведення фактичних та документальних позапланових перевірок, оформлення їх результатів у порядку, визначеному статтею 86 цього Кодексу, подання скарги на податкове повідомлення-рішення, рішення про застосування фінансових санкцій за результатами документальної позапланової перевірки або фактичної перевірки та прийняття рішення за результатами їх розгляду, адміністративного арешту майна за результатами документальної позапланової перевірки або фактичної перевірки;
строків здійснення заходів з погашення податкового боргу платників податків - суб`єктів господарювання, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов`язки, передбачені статтями 59-60, 87-101 цього Кодексу, та/або визначення грошових зобов`язань згідно із статтею 116 цього Кодексу;
строків подання та розгляду скарг на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, передбачених підпунктом 56.23.3 пункту 56.23 статті 56 цього Кодексу.
Згідно з п.п.69.1 п.69 підрозділу 10 Розділу ХХ ПК України у редакції Закону України від 13.12.2022р. №2836-ІХ платники податків, які не мають можливості своєчасно виконати податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від відповідальності у разі виконання податкових обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Згідно з п.п.69.1 п.69 підрозділу 10 Розділу ХХ ПК України у редакції Закону України від 13.12.2022р. №2836-ІХ платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов`язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків щодо:
реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року;
реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 20 липня 2022 року;
подання звітності, у тому числі передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, за звітні (податкові) періоди - 2021 рік (для звітності, що подається за річний звітний (податковий) період), граничний термін подання якої припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до 1 червня 2022 року, I квартал 2022 року (для звітності, що подається за квартальний звітний (податковий) період) та звітності за лютий - травень 2022 року (для звітності, що подається за місячний звітний (податковий) період), за умови подання такої звітності до контролюючого органу не пізніше 20 липня 2022 року;
строків сплати податків та зборів за звітні (податкові) періоди - 2021 рік (для річного звітного (податкового) періоду), I квартал 2022 року (для квартального звітного (податкового) періоду), січень - травень 2022 року (для місячного звітного (податкового) періоду), за умови їх сплати не пізніше 1 серпня 2022 року (для сплати податку на доходи фізичних осіб та/або військового збору - не пізніше 31 грудня 2022 року);
строків сплати грошових зобов`язань, визначених контролюючими органами, граничний строк сплати яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до 1 червня 2022 року, за умови їх сплати не пізніше 1 серпня 2022 року.
Згідно з п.п.69.1 п.69 підрозділу 10 Розділу ХХ ПК України у редакції Закону України від 13.12.2022р. №2836-ІХ платники податків, у яких відновилася можливість виконувати податкові обов`язки, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня відновлення можливості платника податків, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків, передбачених цим Кодексом, за умови виконання ними таких податкових обов`язків, щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків.
Розв`язуючи спір по суті, суд зважає, що уведена законодавцем у дію в положеннях п.п.69.1 п.69 підрозділу 10 Розділу ХХ ПК України у редакції Закону України від 12.05.2022р. №2260-ІХ правова категорія можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України прямо кореспондує приписам п.п.112.1 ст.112 і п.112.2 ст.112 Податкового кодексу України в частині вини як обов`язкового елементу складу податкового правопорушення (крім випадків, прямо передбачених нормами Податкового кодексу України) та п.п.112.8.9 ст.112 Податкового кодексу України в частині дії непереборної сили (форс-мажору) як обставини, що звільняє від фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення.
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України був затверджений наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022р. №225 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.08.2022р. за №967/38303; набрав чинності - 06.09.2022р.; далі за текстом - Порядок №225).
Згідно з п.3, п.4, п.6 і п.7 Порядку №225 процедурою набуття особою правового статусу платника податків, у якого відсутня можливість виконання податкового обов`язку, у якості обов`язкової передумови визначено подання платником податків до контролюючого органу відповідної заяви та документів у підтвердження викладених у цій заяві фактів, а у разі невчинення платником означеного діяння такий платник у силу застереження п.7 Порядку №225 вважається таким, що має можливість своєчасно виконати податкові обов`язки у терміни, визначені Податковим кодексом України або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.
Матеріали справи не містять доказів про те, що товариство подавало до контролюючого органу заяву про неможливість виконання податкового обов`язку в частині реєстрації власно складених податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за подіями вересень 2022р.-листопад 2022р.
Суд в наступному відмічає, що Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246 (далі - Порядок № 1246), який визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до ЄРПН.
Відповідно до пункту 3 Порядку №1246 операційний день триває в робочі дні з 8 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо граничні строки реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до ЄРПН у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200-1.3, 200-1.9 статті 200-1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 ПК України, а також з урахуванням Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Згідно з пунктами 12-15 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3, 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронні довірчі послуги", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 Порядку № 1246, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція). Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС. У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.
Враховуючи положення вищезгаданого п. 3 Порядку №1246, Закону України №2120-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану», установлено графік роботи електронних сервісів податкового органу, у тому числі і ЄРПН на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України з 8 години до 18 години.
Крім того, згідно з положеннями Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 року №557, перша квитанція надсилається автору електронного документа протягом двох годин з часу його отримання контролюючим органом, в іншому разі наступного операційного дня, протягом перших двох годин. Якщо автору протягом встановленого строку після відправки електронного документа не надійшла перша квитанція, електронний документ вважається не одержаним адресатом.
Таким чином, зазначені у Акті перевірки податкові накладні повинні бути зареєстровані у робочий день з 08:00 год. до 18:00 год., але позивачем спірні податкові накладні за період лютий-листопад 2022 року були зареєстровані поза межами встановленого часу, з порушенням граничних строків подання їх на реєстрацію в ЄРПН, проти чого сам позивач в позовній заяві не заперечує.
Таким чином, судом встановлено, що позивачем порушено вимоги передбачені підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень у редакції Закону №2260-ІХ, спірні податкові накладні відправлені з порушенням граничних строків щодо подання їх на реєстрацію визначених підпунктом 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, штраф, визначений за підпунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України відповідачем застосовано правомірно.
Виходячи з вищевстановленого, перевіряючи наведені учасниками спору аргументи приєднаними до справи доказами, суд констатує, що у ході розгляду справи відповідачем доведено дотримання у спірних правовідносинах вимог ч.2 ст.19 Конституції України та ч.2 ст.2 КАС України, позаяк обставини реєстрації згаданих в Акті перевірки податкових накладних поза межами строку згідно з п.201.10 ст.201 ПК України підтверджені приєднаними до справи доказами, не оспорюється позивачем, підстав поширення на спірні правовідносини норм п.89 підрозділу 2 Розділу ХХ Податкового кодексу України у редакції Закону України від 12.01.2023р. №2876-ІХ судом не знайдено.
Оскільки позивач у встановленому чинним законодавством порядку не сповіщав контролюючий орган про неможливість виконання податкового обов`язку в часині реєстрації спірних податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, то у спірних правовідносинах контролюючий орган не мав визначених законом підстав для звільнення заявника від відповідальності у вигляді штрафу відповідно до п.120-1.1 ст.120-1 ПК України за реально вчинені податкові правопорушення, та, не мав правових підстав для застосування менш визначеного розміру штрафу за чинним законодавством.
Відтак, за наслідками розгляду справи, викладені у позові аргументи позивача про невідповідність закону оскарженого правового акту індивідуальної дії суб`єкта владних повноважень, слід кваліфікувати як недоведені.
Також суд зазначає, що Конституційний Суд України у Рішенні у справі про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) від 9 лютого 1999 року № 1-рп/1999, дійшов висновку, що положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
Конституційний Суд України зазначив, що це не означає, що цей конституційний принцип не може поширюватись на закони та інші нормативно-правові акти, які пом`якшують або скасовують відповідальність юридичних осіб. Проте надання зворотної дії в часі таким нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті.
Положення частини першої статті 58 Конституції України про те, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи, треба розуміти так, що воно стосується людини і громадянина (фізичної особи).
Закон України «Про внесення змін до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» №2876-ІХ від 12.01.2023 не містить прямої вказівки про надання зворотної дії в часі, а отже, його дія не розповсюджується на період, до набрання ним чинності.
Відповідно до частини 1 статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
За ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч. 2 ст. 74 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до ст. 76 Кодексу адміністративного судочинства України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування та питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі (абз. 2 ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України).
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що ГУ ДПС у м. Києві правомірно винесено спірне рішення 23.03.2023 року № 219570411, останнє відповідає вимогам ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для його скасування судом не встановлено, належних та достатніх доказів протиправності спірного рішення позивачем не надано, відповідачем правомірність рішення доведено.
Згідно ч. ч. 1-4 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до пункту 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі Hirvisaari v. Finland від 27 вересня 2001 р., рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані.
Згідно пункту 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі RuizTorija v. Spain від 9 грудня 1994 р., статтю 6 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов`язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.
Згідно з вимогами пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.
За наслідками вирішення спору у суду відсутні процесуальні підстави та для розподілення витрат по справі.
Керуючись статтями 2, 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
В задоволенні позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Войтович І.І.
Суд | Київський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 26.03.2024 |
Оприлюднено | 28.03.2024 |
Номер документу | 117917594 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них зупинення реєстрації податкових накладних |
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Кузьмишина Олена Миколаївна
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Кузьмишина Олена Миколаївна
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Кузьмишина Олена Миколаївна
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Кузьмишина Олена Миколаївна
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Кузьмишина Олена Миколаївна
Адміністративне
Київський окружний адміністративний суд
Войтович І.І.