Справа № 461/9067/23
Провадження № 1-кс/461/1886/24
УХВАЛА
іменем України
25.03.2024 року м. Львів
Слідчий суддя Галицького районного суду міста Львова ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання адвоката ОСОБА_3 , який діє в інтересах ТОВ «Край Поділля і К» про скасування арешту майна, у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за № 12023140000001154 від 24.10.2023 р., за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.286 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
Заявник - адвокат ОСОБА_3 , який діє в інтересах ТОВ «Край Поділля і К», звернувся до Галицького районного суду м. Львова з клопотанням про скасування арешту майна, накладеного ухвалою слідчого судді Галицького районного суду м. Львова від 25.10.2023 року, якою клопотання прокурора другого відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою та транснаціональною злочинністю Львівської обласної прокуратури ОСОБА_4 про накладення арешту на майно у кримінальному провадженні, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12023140000001154 від 24.10.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України, було задоволено, та накладено арешт, шляхом тимчасового, до скасування у встановленому КПК України порядку, позбавлення права користування, розпорядження та проведення обліково-реєстраційних операцій із автопоїздом у складі сідлового тягача марки «DAF» модель «XF 105.460» реєстраційний номер НОМЕР_1 , який зареєстрований ТОВ «Край Поділля і К», які зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 , та із напівпричепом «MAGYAR» реєстраційний номер НОМЕР_2 , які зареєстровані за адресою: АДРЕСА_2 .
Клопотання мотивує тим, що накладення такого арешту є безпідставним та обмежує права власника майна. Стверджує, що всі необхідні слідчі дії з вказаним автопоїздом вже проведено, та потреба у накладенні вказаного арешту відпала, бо всі експертизи вже проведені.
Просить постановитиухвалу,якою скасуватиарешт накладений ухвалоюслідчого суддіГалицького районногосуду м.Львова від25.10.2023року шляхомтимчасового,до скасуванняу встановленомуКПК Українипорядку,позбавлення правакористування,розпорядження тапроведення обліково-реєстраційнихоперацій ізавтопоїздом автопоїздому складісідлового тягачамарки «DAF»модель «XF105.460»реєстраційний номер НОМЕР_1 ,який зареєстрованийТОВ «КрайПоділля іК»,які зареєстрованіза адресою: АДРЕСА_1 ,та ізнапівпричепом «MAGYAR»реєстраційний номер НОМЕР_2 .Також проситьповернути вказанийтранспортний засіб. ТОВ «Край Поділля і К».
Заявник адвокат ОСОБА_3 у судове засідання не з`явився, хоча був належним чином повідомлений про час та місце розгляду вказаного клопотання, подав заяву від 22.03.2024 р. про його розгляд без його участі.
Слідчий ВРЗСТСУ ГУНП уЛьвівській областіу судовезасідання нез`явилися,хоча булиналежним чиномповідомлені прочас тамісце розглядуклопотання,однак його відсутністьне єперешкодою длярозгляду вказаногоклопотання.Прицьому,слідчий ОСОБА_5 подав заявувід 22.03.2024р.,в якомупросив проводитирозгляд вказаногоклопотання проскасування арештубез йогоучасті.При цьому,не заперечивпроти задоволенняклопотання заявникапро скасуванняарешту майнавказаного транспортногозасобу зтих підстав,що автопоїзду складісідлового тягачамарки «DAF»модель «XF105.460»реєстраційний номер НОМЕР_1 , ізнапівпричепом «MAGYAR»реєстраційний номер НОМЕР_2 ,вже бувоглянутий тадосліджений експертамиу вказщаномукримінальному провадженні,бо всіекспертизи вжепроведені, всі необхідні слідчі дії з вказаним автопоїздом вже проведено, а тому не заперечив щодо скасування арешту на вказаний автопоїзд та його повернення власнику.
За таких обставин, враховуючи стислі строки розгляду вказаного клопотання встановлені КПК України, слідчий суддя прийшов до висновку про можливість розгляду вказаного клопотання у відсутності заявника ОСОБА_3 слідчого та прокурора, оскільки їх неявка не є обв`язковою відповідно вимог ст. 174 КПК України, та їх неявка не перешкоджає його розгляду по суті.
Дослідивши матеріали клопотання приходжу до переконання, що клопотання слід задоволити виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 2 КПК України, завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження.
Стаття 7 та 16 КПК України передбачають, що одними із загальних засад кримінального провадження є верховенство права, законність та недоторканість права власності.
В судовому засіданні встановлено, що в провадженні ВРЗСТ СУ ГУ НП у Львівській області перебувають матеріали кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12023140000001154 від 24.10.2023 р., за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.286 КК України.
Дане кримінальне провадження розпочато за фактом ДТП, ке мало місце 24.10.2023 р. близько 18:00 год., на автодорозі «Львів-Радехів» неподалік с. Вузлове, Червоноградського району, Львівської області, (зіткнення ТЗ) за участі сідлового тягача марки «VOLVO FH 13.440» р.н. НОМЕР_3 , в складі напівпричепа марки «Schminz» р.н. НОМЕР_4 під керуванням ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , велосипеда невстановленої марки під керуванням ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та сідлового тягач марки «DAF XF 105.460» р.н. НОМЕР_1 , в складі напівпричепа марки «MAGYAR» р.н. НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_3 . В результаті ДТП велосипедист ОСОБА_7 загинув на місці пригоди.
24.10.2023 року після огляду місця ДТП автопоїзд у складі сідлового тягача марки «DAF» модель «XF 105.460» реєстраційний номер НОМЕР_1 , який зареєстрований ТОВ «Край Поділля І К», які зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 , та із напівпричепом «MAGYAR» реєстраційний номер НОМЕР_2 , які зареєстровані за адресою: АДРЕСА_2 , були вилучений та доставлений на територію автостоянки, що за адресою: АДРЕСА_3 .
24.10.2023 року автопоїзд у складі сідлового тягача марки «DAF» модель «XF 105.460» реєстраційний номер НОМЕР_1 , із напівпричепом «MAGYAR» реєстраційний номер НОМЕР_2 , визнано речовим доказом у кримінальному провадженні, оскільки на вказаному транспортному засобі є наявні сліди злочину та сам транспортний засіб є речовим доказом і для подальшого розслідування у кримінальному провадженні необхідно провести ряд судових експертиз, зокрема судово-автотехнічну, по дослідженню технічного стану транспортного засобу, транспортно-трасологічну експертизу із метою встановлення трасологічних даних пригоди, та ін., із метою встановлення істини; провести додатковий огляд транспортного засобу, в тому числі салон автопоїзда, необхідно забезпечити зберігання даного речового доказу.
Ухвалою слідчогосудді Галицькогорайонного судум.Львова від25.10.2023року накладеноарешт шляхомтимчасового,до скасуванняу встановленомуКПК Українипорядку,позбавлення правакористування,розпорядження тапроведення обліково-реєстраційнихоперацій ізавтопоїздом у складі сідлового тягача марки «DAF» модель «XF 105.460» реєстраційний номер НОМЕР_1 , із напівпричепом «MAGYAR» реєстраційний номер НОМЕР_2 .
Правовою підставою для накладення арешту на зазначене майно було збереження речових доказів, з метою проведення ряду слідчих дій, зокрема огляду транспортного засобу та проведення необхідних експертиз.
У судовому засіданні встановлено, відповідно до заяву слідчого ОСОБА_5 від 22.03.2024 р., автопоїзд у складі сідлового тягача марки «DAF» модель «XF 105.460» реєстраційний номер НОМЕР_1 , із напівпричепом «MAGYAR» реєстраційний номер НОМЕР_2 , який зареєстрований ТОВ «Край Поділля і К», вже був оглянутий та досліджений експертами у вказщаному кримінальному провадженні, всі експертизи вже проведені, всі необхідні слідчі дії з вказаним автопоїздом вже проведено, а тому слідчий не заперечує щодо скасування арешту на вказаний автопоїзд та його повернення власнику.
Таким чином, заявником підтверджено те, що відпала потреба у накладенні вказаного арешту на майно, внаслідок проведення експертиз в межах вказаного кримінального провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.286 КК України.
Таким чином, в ході судового розгляду встановлено, що станом на день звернення до слідчого судді з даним клопотанням про скасування арешту вищезазначеного транспортного засобу з ним було проведено усі необхідні слідчі дії, у зв`язку з чим відпала необхідність у подальшому арешті в частині заборони користування.
Згідно ст. 84 КПК України, доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Відповідно до положень ч.1, 4 ст.170 КПК України арештом майна є тимчасове позбавлення підозрюваного, обвинуваченого або осіб, які в силу закону несуть цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями підозрюваного, обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, а також юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, у разі якщо до такої юридичної особи може бути застосовано захід кримінально-правового характеру у вигляді конфіскації майна, можливості відчужувати певне його майно за ухвалою слідчого судді або суду до скасування арешту майна у встановленому цим Кодексом порядку. Відповідно до вимог цього Кодексу арешт майна може також передбачати заборону для особи, на майно якої накладено арешт, іншої особи, у володінні якої перебуває майно, розпоряджатися будь-яким чином таким майном та використовувати його. Заборона на використання майна, а також заборона розпоряджатися таким майном можуть бути застосовані лише у випадках, коли їх незастосування може призвести до зникнення, втрати або пошкодження відповідного майна або настання інших наслідків, які можуть перешкодити кримінальному провадженню.
Згідно ч.1 ст.174 КПК України, підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Таке клопотання під час досудового розслідування розглядається слідчим суддею, а під час судового провадження - судом.
Відповідно до ч. 2 ст. 174 КПК України арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.
Відповідно до ч. 3 ст.170 КПК України у випадку, передбаченому п.1 ч.2 цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної особи або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним в ст.98 цього Кодексу.
В матеріалах клопотання відсутні докази, що арешт на вказаний автопоїзд було накладено необгрунтовано чи з порушенням вимог КПК України, ухвалу слідчого судді про накладення вказаного арешту заявник не оскаржував в апеляційному порядку. Також заявником не доведено, що відпала потреба у вказаному арешті автопоїхда, внаслідок проведення всіх необхідних слідчих дій по справі.
Відповідно до положень ст. 2 КПК України, завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Як наведено вище, згідно ч. 1 ст. 22 КПК України, кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом.
Статтею 41 Конституції України передбачено, що кожен має право вільно володіти, користуватись та розпоряджатись своїм майном і ніхто не може бути протизаконно обмежений в реалізації свого законного права власності.
Згідно зі ст.1 Першого проколу Конвенції про захист прав та основоположних свобод будь-яке обмеження власності повинно здійснюватися відповідно до закону.
Крім того, відповідно до практики Європейського суду, для того, щоб втручання в право власності вважалося допустимим, воно повинно служити не лише законній меті в інтересах суспільства, а повинна бути розумна співмірність між використовуваними інструментами і тією метою, на котру спрямований будь-який захід, що позбавляє особу власності. Розумна рівновага має зберігатися між загальними інтересами суспільства та вимогами дотримання основних прав особи (рішення у справі АГОСІ проти Об`єднаного Королівства), Іншими словами, заходи щодо обмеження права власності мають бути пропорційними щодо мети їх застосування.
У справі Раймондо проти Італії (рішення 24.01.1994), заявник скаржився на контроль за використанням власності в зв`язку з провадженням кримінальною розслідування, не знайшовши у цьому випадку порушення ст.1 протоколу № 1, Суд відзначив порушення в тому, що уряд не вжив швидких заходів для того, щоб знову надати в повноправне користування власність після закінчення відповідних розслідувань (п,35).
Обґрунтуванням накладення арешту в ухвалі про накладення арешту на зазначене майно є збереження речових доказів.
Таким чином, накладення арешту на вказаний автопоїзд у складі сідлового тягача марки «DAF» модель «XF 105.460» реєстраційний номер НОМЕР_1 , із напівпричепом «MAGYAR» реєстраційний номер НОМЕР_2 , який зареєстрований ТОВ «Край Поділля і К», не відповідає зазначеним вище вимогам КПК України, не є пропорційним, тобто таким, що не відповідає тяжкості можливого правопорушення і становить особистий і надмірний тягар для власника рухомого майна, адже однозначно порушує «справедливий баланс» між загальним інтересом суспільства та вимогами захисту основоположних прав конкретної особи, зокрема заявника.
З огляду на вищевикладене, вважаю, що такий транспортний засіб підлягає поверненню законному представнику власника.
Виходячи з вищевикладеного, вважаю, що підстав для арешту зазначеного вище майна, зокрема і тих, які вважав підставами накладення арешту слідчий суддя, станом на день розгляду клопотання, немає. А тому, беручи до уваги надані докази, наявні усі підстави для скасування арешту майна.
За таких обставин клопотання слід задовільнити та скасувати арешт накладений ухвалою слідчого судді Галицького районного суду м. Львова ОСОБА_1 від 25.10.2023 року у кримінальному провадженні № 12023140000001154 від 24.10.2023 р., за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.286 КК України, на автопоїзд у складі сідлового тягача марки «DAF» модель «XF 105.460» реєстраційний номер НОМЕР_1 , із напівпричепом «MAGYAR» реєстраційний номер НОМЕР_2 , який зареєстрований ТОВ «Край Поділля і К», та повернути його власнику.
Керуючись ст.174 КПК України, слідчий суддя,
у х в а л и в :
Клопотання заявника адвоката ОСОБА_3 , який діє в інтересах ТОВ «Край Поділля і К» про скасування арешту майна, у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за № 12023140000001154 від 24.10.2023 р., за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.286 КК України, а саме на автопоїзд у складі сідлового тягача марки «DAF» модель «XF 105.460» реєстраційний номер НОМЕР_1 , із напівпричепом «MAGYAR» реєстраційний номер НОМЕР_2 , який зареєстрований ТОВ «Край Поділля і К», та повернення його власнику, - задоволити.
Скасувати арешт накладений ухвалою слідчого судді Галицького районного суду м. Львова ОСОБА_1 від 25.10.2023 року у справі № 461/9067/23, (провадження № 1-кс/461/6012/23) на автопоїзд у складі сідлового тягача марки «DAF» модель «XF 105.460» реєстраційний номер НОМЕР_1 , із напівпричепом «MAGYAR» реєстраційний номер НОМЕР_2 , який зареєстрований за ТОВ «Край Поділля і К», та повернути його власнику.
Ухвала остаточна, оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
Суд | Галицький районний суд м.Львова |
Дата ухвалення рішення | 25.03.2024 |
Оприлюднено | 28.03.2024 |
Номер документу | 117926225 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про скасування арешту майна |
Кримінальне
Галицький районний суд м.Львова
Романюк В. Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні