Ухвала
від 27.03.2024 по справі 143/1083/23
ПОГРЕБИЩЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 143/1083/23

УХВАЛА

Іменем України

27.03.2024 року м. Погребище

Погребищенський районнийсуд Вінницькоїобласті ускладі:

головуючого судді Сича С.М.,

за участю секретаря Левченко М.О.,

розглянувши в м. Погребище Вінницької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «РЖЕВУСЬК МЛИН» про стягнення боргу, -

Встановив:

В провадженні Погребищенського районного суду Вінницької області знаходиться цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «РЖЕВУСЬК МЛИН» про стягнення боргу.

15.11.2023 разом з позовною заявою позивач ОСОБА_1 подав заяву про виклик свідків, в якій просить викликати в суд для допиту в якості свідків ОСОБА_2 , жителя с. Морозівка Вінницького району Вінницької області; ОСОБА_3 , жителя с. Морозівка Вінницького району Вінницької області; ОСОБА_4 , жительку АДРЕСА_1 , які були присутніми в день здачі ним зерна відповідачу та бачили допущену помилку в оформленні накладної, пов`язаної із вказівкою неправильного запису його прізвища (а.с. 21).

16.11.2023 суддею ухвалено відкрити провадження у справі та її розгляд проводити за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін (а.с. 27, 28).

11.12.2023 до канцелярії суду від представника відповідача ТОВ «РЖЕВУСЬК МЛИН» - адвоката Ладана О.А. надійшов відзив на позовну заяву від 06.12.2023, в якому просить відмовити у задоволенні позовної заяви повністю за безпідставністю (а.с. 36-49).

Позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_5 в судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце судового засідання повідомлялись відповідно до вимог ЦПК України, натомість 27.03.2024 позивач подав до канцелярії суду заяву, в якій просить судове засідання провести у відсутність його та його представника, а також задовольнити клопотання про виклик свідків (а.с. 99).

Представник відповідача ТОВ «РЖЕВУСЬК МЛИН» в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся відповідно до вимогЦПК України (а.с. 98).

В силу ч. 2ст. 247 ЦПК Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

Згідно з частинами 1, 2ст.174ЦПК України прирозгляді справисудом упорядку позовногопровадження учасникисправи викладаютьписьмово своївимоги,заперечення,аргументи,пояснення таміркування щодопредмета спорувиключно узаявах посуті справи,визначених цимКодексом. Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 178 ЦПК України відзив підписується відповідачем або його представником.

Як слідує з відзиву на позовну заяву від 06.12.2023 його підписано представником відповідача ТОВ «РЖЕВУСЬК МЛИН» - адвокатом Ладаном О.А.

На підтвердження повноважень представника ТОВ «РЖЕВУСЬК МЛИН» - адвоката Ладана О.А. до відзиву долучено копію ордеру на надання правничої (правової) допомоги серії АВ № 1086954 від 29.09.2023 (а.с. 46), копію свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю серії ВН № 000653 від 20.02.2020 (а.с. 47), договір (угода) про надання правничої допомоги від 29.09.2023 (а.с. 48).

Відповідно до ч. 1ст. 58 ЦПК Українисторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.

Згідно з ч. 1ст. 60 ЦПК України, представником у суді може бути адвокат або законний представник.

Відповідно доч.4ст.62ЦПК Україниповноваження адвокатаяк представникапідтверджуються однимз такихдокументів: 1)довіреністю; 2) ордером, виданим відповідно доЗакону України«Про адвокатурута адвокатськудіяльність»; 3) дорученням органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правничої допомоги, виданим відповідно доЗакону України«Про безоплатну правничу допомогу».

За правилами ч. 8ст. 62 ЦПК Україниу разі подання представником до суду заяви, скарги, клопотання він додає довіреність або інший документ, що посвідчує його повноваження, якщо в справі немає підтвердження такого повноваження на момент подання відповідної заяви, скарги, клопотання.

Відповідно до частин 1, 2ст. 64 ЦПК Українипредставник, який має повноваження на ведення справи в суді, здійснює від імені особи, яку він представляє, її процесуальні права та обов`язки. Обмеження повноважень представника на вчинення певної процесуальної дії мають бути застережені у виданій йому довіреності або ордері.

Отже, в цивільному судочинстві згідно з вимогами статті 62 ЦПК Українидопустимим доказом повноважень адвоката як особи, що підписала заяву по суті є лише довіреність або ордер.

Відповідно до частини першої статті 20 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» під час здійснення адвокатської діяльності адвокат має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правової допомоги, необхідні для належного виконання договору про надання правової допомоги.

Згідно із частиною першою статті 26 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги. Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.

Ордером є письмовий документ, що у випадках, установлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням і повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера (частина друга статті 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність").

Пунктом 4 Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 12 квітня 2019 року № 41 (далі - Положення) передбачено, що ордер видається адвокатом, адвокатським бюро, адвокатським об`єднанням та повинен містити обов`язкові реквізити, передбачені цим Положенням.

Приписами пункту 12 Положення імперативно визначено, що ордер містить наступні реквізити: 12.1. Серію, порядковий номер ордера; 12.2. Прізвище, ім`я, по батькові або найменування особи, якій надається правова допомога; 12.3. Посилання на договір про надання правової допомоги / доручення органу (установи), уповноважених законом на надання безоплатної правової допомоги, номер (у випадку наявності) та дату цього документа; 12.4. Назву органу, у якому надається правова допомога адвокатом, із зазначенням, у випадку необхідності, виду адвокатської діяльності відповідно до статті 19 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»; 12.5. Прізвище, ім`я, по батькові адвоката, який надає правничу (правову) допомогу на підставі ордера, номер та дату його свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, найменування органу, який його видав (КДКА відповідного регіону, з 01.01.2013 року радою адвокатів відповідного регіону); номер посвідчення адвоката України, ким та коли воно видане; 12.6. Ким ордер виданий (назву організаційної форми): адвокатом, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально (із зазначенням адреси робочого місця); адвокатським бюро, адвокатським об`єднанням (повне найменування адвокатського бюро / адвокатського об`єднання та його місцезнаходження); 12.7. Адресу робочого місця адвоката, якщо вона відрізняється від адреси місцезнаходження адвокатського бюро / адвокатського об`єднання, яке видає ордер; 12.8. Обмеження повноважень, якщо такі передбачені договором про надання правничої (правової) допомоги; 12.9. Дату видачі ордера; 12.10. Підпис адвоката, який видав ордер, у разі здійснення ним індивідуальної діяльності (у графі «Адвокат»); 12.11. Підпис адвоката, який надає правову допомогу, якщо ордер виданий адвокатським бюро, адвокатським об`єднанням (у графі «Адвокат»); 12.12. Підпис керівника адвокатського бюро / адвокатського об`єднання, відтиск печатки адвокатського бюро / адвокатського об`єднання (за наявності) у випадку, якщо ордер видається адвокатським бюро / адвокатським об`єднанням; 12.13. Двовимірний штрих-код (QR-код) з посиланням на профайл адвоката в ЄРАУ.

Проте, ордер на надання правничої (правової) допомоги серії АВ №1086954 не містить всіх реквізитів, передбачених Положенням, а саме - номер посвідчення адвоката України та інформацію стосовно того, ким та коли воно видане, що вказує на його дефектність та виключає в цьому випадку можливість посилання на ордер як на документ, що посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги.

Щодо номера посвідчення адвоката України, ким та коли воно видане суд додатково звертає увагу на рішення Ради адвокатів України № 98 від 20 вересня 2019 року «Про затвердження роз`яснення щодо заповнення обов`язкових реквізитів ордеру на надання правової допомоги».

В додатку 1 до вказаного рішення Ради адвокатів України наголошується на наступному:

Статтею 12 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» визначено, що особі, яка склала присягу адвоката України, радою адвокатів регіону у день складення присяги безоплатно видаються свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю та посвідчення адвоката України, які не обмежуються віком та є безстроковими. Таким чином, посвідчення адвоката України є документом, обов`язковим для видачі відповідною радою адвокатів регіону.

Відповідно до пунктів 3, 4, 5 Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги у новій редакції, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від « 12» квітня 2019 року № 41 (далі - Положення), в Україні встановлюється єдина, обов`язкова для всіх адвокатів, типова форма ордера, яку затверджує Рада адвокатів України (зразок в Додатку 1 Положення).

Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро, адвокатським об`єднанням та повинен містити обов`язкові реквізити, передбачені цим Положенням.

Ордер, встановленої форми, є обов`язковим для прийняття усіма органами, установами, організаціями на підтвердження правомочності адвоката на вчинення дій, передбачених статтею 20 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».

Відповідно до пункту 12 Положення ордер містить, зокрема, але не виключно, наступні реквізити:

- прізвище, ім`я, по батькові адвоката, який надає правничу (правову) допомогу на підставі ордера, номер та дату його свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, найменування органу, який його видав (КДКА відповідного регіону, з 01.01.2013 року радою адвокатів відповідного регіону); номер посвідчення адвоката України, ким та коли воно видане.

Таким чином, номер посвідчення адвоката України, ким та коли воно видане, є обов`язковими реквізитами ордеру.

При генерації ордеру, у відповідному розділі «Особистого кабінету адвоката» на офіційному веб-сайті Національної асоціації адвокатів України www.unba.org.ua, графа «посвідчення адвоката» заповнюється автоматично.

У випадку, якщо під час генерації ордеру, графа «посвідчення адвоката» не заповнилась автоматично, це означає, що відповідні відомості адвоката відсутні в Єдиному реєстрі адвокатів України. В такому випадку для зручності в роботі адвокат повинен оновити відомості про себе в ЄРАУ, а до тих пір вправі вносити ці данні вручну.

Зазначене вище підтверджує той факт, що Рада адвокатів України також вважає за необхідне вказувати в ордері на надання правової допомоги такий обов`язковий реквізит як номер посвідчення адвоката України, та інформацію стосовно того ким та коли воно видане.

Зважаючи на викладене, слід дійти висновку, що адвокатом Ладаном О.А. не надано належних документів, які б підтверджували його повноваження як представника відповідача, в тому числі на подання в інтересах останнього відзиву на позовну заяву від 06.12.2023.

Подання адвокатом до суду відзиву на позовну заяву є реалізацією професійної діяльності адвоката, повноваження на здійснення якої не повинні викликати сумнівів, що досягається виключно належно оформленими документами, на підтвердження цих повноважень. Отже, вимога повного та точного заповнення усіх реквізитів ордеру не може вважатися проявом надмірного формалізму (правового пуризму).

Відповідно до ч. 2 ст. 178 ЦПК України відзив підписується відповідачем або його представником.

За ч. 6 ст. 178 ЦПК України до відзиву, підписаного представником відповідача, додається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника відповідача.

Цивільним процесуальним законодавством не передбачено наслідків підписання відзиву особою, яка не має права його підписувати.

Разом із тим, згідно із ч. 9 ст. 10 ЦПК України якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).

За правила п. 1 ч. 4 ст. 185 ЦПК України заява повертається у випадках, коли заяву подано особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.

Наведена норма цивільного процесуального законодавства, на думку суду, має бути застосована у випадку підписання відзиву особою, яка не має права його підписувати, за аналогією закону.

Оскільки наданий на підтвердження повноважень адвоката ордер не містить всіх реквізитів, то відзив на позовну заяву підлягає поверненню відповідачу на підставі п. 1 ч. 4 ст. 185 ЦПК України.

Такого висновку суд дійшов з урахуванням правової позиції, викладеної в ухвалі Верховного Суду від 27.11.2023 року у справі № 212/5110/22.

Частинами 1-3ст. 91 ЦПК Українипередбачено, що виклик свідка здійснюється за заявою учасника справи. У заяві про виклик свідка зазначаються його ім`я, місце проживання (перебування) або місце роботи, обставини, які він може підтвердити. Заява про виклик свідка має бути подана до або під час підготовчого судового засідання, а якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, - до початку першого судового засідання у справі.

Згідно із ч. 4ст.91ЦПК України в ухвалі про відкриття провадження у справі або в іншій ухвалі, якою суд вирішує питання про виклик свідка, суд попереджає свідка про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиве показання чи відмову від давання показань на вимогу суду.

Ураховуючи означені приписи цивільного процесуального законодавства, та беручи до уваги, що покази свідків, про виклик яких у судове засідання просить позивач, можуть мати значення для повного та всебічного з`ясування обставин справи, суд дійшов висновку, що клопотання позивача ОСОБА_1 про виклик свідків підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.91, 174, 178, 185, 240, 258-260, 279 ЦПК України, суд, -

Ухвалив:

Відзив на позовну заяву від 06.12.2023, поданий адвокатом Ладаном Олексієм Анатолійовичем, який діє в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю «РЖЕВУСЬК МЛИН», повернути відповідачу.

Клопотання позивача ОСОБА_1 про виклик свідків задовольнити.

Викликати в судове засідання в якості свідків:

- ОСОБА_2 , жителя с. Морозівка Вінницького району Вінницької області;

- ОСОБА_3 , жителя с. Морозівка Вінницького району Вінницької області;

- ОСОБА_4 , жительку АДРЕСА_1 .

Попередити свідків про кримінальну відповідальність за ст. 384КК України зазавідомо неправдиве показання та за ст. 385КК України за відмову давати показання на вимогу суду.

Роз`яснити вказаним свідкам, що належно викликаний свідок, який без поважних причин не з`явився в судове засідання або не повідомив про причини неявки, може бути підданий приводу через відповідні органи Національної поліції України з відшкодуванням у дохід держави витрат на його здійснення.

Оголосити перерву в судовому засіданні до 10 год. 30 хв. 07.05.2024.

Копію ухвали направити сторонам та свідкам.

Ухвала в частині повернення відзиву на позовну заяву може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення до Вінницького апеляційного суду через Погребищенський районний суд Вінницької області, в іншій частині набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали складено 29.03.2024.

Суддя

СудПогребищенський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення27.03.2024
Оприлюднено01.04.2024
Номер документу117983874
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про повернення безпідставно набутого майна (коштів)

Судовий реєстр по справі —143/1083/23

Рішення від 25.11.2024

Цивільне

Погребищенський районний суд Вінницької області

Сич С. М.

Рішення від 25.11.2024

Цивільне

Погребищенський районний суд Вінницької області

Сич С. М.

Ухвала від 07.05.2024

Цивільне

Погребищенський районний суд Вінницької області

Сич С. М.

Ухвала від 07.05.2024

Цивільне

Погребищенський районний суд Вінницької області

Сич С. М.

Ухвала від 27.03.2024

Цивільне

Погребищенський районний суд Вінницької області

Сич С. М.

Ухвала від 20.12.2023

Цивільне

Погребищенський районний суд Вінницької області

Сич С. М.

Ухвала від 19.12.2023

Цивільне

Погребищенський районний суд Вінницької області

Сич С. М.

Ухвала від 16.11.2023

Цивільне

Погребищенський районний суд Вінницької області

Сич С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні