Рішення
від 28.03.2024 по справі 212/913/24
ЖОВТНЕВИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КРИВОГО РОГУ

Справа № 212/913/24

2/212/1282/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 березня 2024 року м. Кривий Ріг

Жовтневий районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі: головуючого - Чайкіна І.Б.., за участю: секретаря судового засідання Лапіної А.В., розглянувши в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ МІСТА КРИВОГО РОГУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ В ОСОБІ КРИВОРІЗЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ, третя особа: ПРИВАТНИЙ НОТАРІУС КРИВОРІЗЬКОГО РНО ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ Бурлак Ростислав Олександрович про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИМІСТА КРИВОГОРОГУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇОБЛАСТІ ВОСОБІ КРИВОРІЗЬКОЇМІСЬКОЇ РАДИ в якому просив надати йому додатковий строк на прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , один місяць з часу набрання рішенням законної сили . Мотивуючи свою заяву тим, що 21.01.2023 роки померла його мати, яка за життя склала заповіт, яким заповіла йому належну їй на праві власності квартиру за адресою: АДРЕСА_1 . Звернувся 02.08.2023 року до приватного нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, однак отримав постанову про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину саме через пропуск строку для прийняття спадщини і цей термін можливо продовжити лише в судовому порядку. У зв`язку з чим вимушений звернутися до суду із вказаним позовом за захистом своїх законних прав на спадкування за заповітом.

Ухвалою суду від 24.01.2024 року позовну заяву про надання додаткового строку для прийняття спадщини було прийнято до розгляду за правилами загального позовного провадження з повідомленням учасників справи.

26.02.2024 року Ухвалою суду закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.

Позивач до судового засідання не з`явився, належним чином повідомлений про день, час та місце судового засідання, надав 28.03.2024 року через канцелярію суду заяву про розгляд справи без його участі, просив задовольнити позовні вимоги.

ТЕРИТОРІАЛЬНА ГРОМАДА МІСТА КРИВОГО РОГУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ В ОСОБІ КРИВОРІЗЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ належним чином повідомлені про день, час та місце судового засідання, представником ВИКОНАВЧОГО КОМІТЕТУ ПОКРОВСЬКОЇ РАЙОННОЇ МІСТІ РАДИ Логіновим Д.В. подано заяву про розгляд справи без його участі, просив винести рішення з урахуванням відзиву на позовну заяву.

Представник ВИКОНАВЧОГО КОМІТЕТУ ПОКРОВСЬКОЇ РАЙОННОЇ МІСТІ РАДИ Логінов Д.В. скористався правом подання відзиву в якому просив відмовити в задоволенні позову, оскільки позивачем не надано до суду документів, які вказують на поважність причин пропуску строку звернення до нотаріусу з заявою про прийняття спадщини.

ПРИВАТНИЙ НОТАРІУС КРИВОРІЗЬКОГО РНО ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ Бурлак Ростислав Олександрович повідомлений про час та місце судового засідання. Будь-яких клопотань на адресу суду від нього не надходило.

Справа розглядається за відсутності учасників справи, тому у відповідності дост. 247 ч. 2 ЦПК Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали цивільної справи, приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 ( а. с. 8).

Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є рідним сином померлої ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження, актовий запис № 69 від 28.11.1961 року ( а.с.11).

За правилами частини першої ст. 1269 ЦК України, ч.1 ст.1270ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини

Спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Спадкоємцями за заповітом можуть бути юридичні особи та інші учасники цивільних відносин (стаття 2 цього Кодексу). Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені устаттях 1261 - 1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

За життя ОСОБА_2 склала заповіт, яким зробила наступне розпорядження: усе належне їй майно, де б воно не знаходилося та з чого б воно не складалося , усі майнові права та обов`язки, які належали їй під час посвідчення заповіту, а також ті майнові права та обов`язки, які належатимуть їй на день смерті, та на що за законом вона мати буде право, заповіла ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Вказаний заповіт посвідчено ДЕРЖАВНИМ НОТАРІУСОМ ДРУГОЇ КРИВОРІЗЬКОЇ ДЕРЖАВНОЇ НОТАРІАЛЬНОЇ КОНТОРИ Бикановим Р.І., зареєстровано в реєстрі № 1-64 20.01.2017 року (а.с.15).

За змістом статей 1233, 1234, 1235, 1236 ЦК України, заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті. Право на заповіт має фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Право на заповіт здійснюється особисто.

Вчинення заповіту через представника не допускається.

Заповіт має бути посвідчений нотаріусом або іншими посадовими, службовими особами, визначеними у статтях 1251 - 1252 цього Кодексу.

Зі змісту заповіту вбачається, що спадкодавець ОСОБА_2 зробила розпорядження щодо належного їй майна, яке вона заповіла сину ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Заповіт підписаний власноруч заповідачем.

Після померлої залишилося спадкове майно квартира за адресою: АДРЕСА_1 , яка належала на підставі договору купівлі продажу від 20.01.2017 року ОСОБА_2 ( а.с.12-14).

Право власності ОСОБА_2 на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 підтверджено витягом з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (а.с. 16-17).

ПРИВАТНИМ НОТАРІУСОМ КРИВОРІЗЬКОГО РНО ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ Бурлак Ростислав Олександрович відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом з підстав: 1) пропуску шестимісячного строку, встановленого для прийняття спадщини; 2) відсутності документів, що підтверджують факт постійного спільного проживання разом зв спадкодавцем на час відкриття спадщини, про що винесено відповідну постанову від 02.08.2023 року про відмову у вчиненні нотаріальної дії. ( а.с. 8-9).

Проте, в зв`язку з введенням на території України воєнного стану Указом Президента України № 64/2022 позивач не звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини.

Строк для прийняття спадщини закінчився.

Відповідно до п. 24постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни N7від 30травня 2008р."Просудову практикуу справахпро спадкування" особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. У разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина другастатті 1272 ЦК), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини спадкоємці звертаються до суду.

Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини із поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Пленум Верховного Суду України в п. 24 своєї постанови від 30 травня 2008 року №7 "Про судову практику у справах про спадкування роз`яснив, що особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України.

При розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину. За наявності у спадковій справі заяви спадкоємця про відмову від права на спадщину його вимоги про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задоволенню не підлягають.

Судом встановлено, що дійсно згідно Постанови КМУвід 24.06.2022року №719«Про внесеннязмін додеяких постановКабінету МіністрівУкраїни щодонотаріату тадержавної реєстраціїв умовахвоєнного стану» перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на 4 місяці.

Указом ПрезидентаУкраїни від24лютого 2022року №64/2022«Про введеннявоєнного станув Україні» із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року у зв`язку з військової агресією російської федерації проти України на території України введено воєнний стан, який продовжується і на теперішній час.

Подання ОСОБА_1 позову про визначення додаткового строку на прийняття спадщини після смерті її матері є єдиним ефективним способом захисту права позивача на спадщину на національному рівні у розумінні ст. 13 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, який національні суди зобов`язані практично забезпечувати відповідно до ст. 1 цієї Конвенції та ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини».

Крім того, з огляду на однозначні положення ч. 1 ст. 1220, ч. 3 ст. 1223 ЦК України про виникнення у спадкоємців права на спадщину з моменту смерті спадкодавця, у ОСОБА_1 , виникло «законне сподівання» в успадкуванні прав на нерухоме майно від його померлої матері через визначення в судовому порядку додаткового строку на прийняття спадщини. Таке «законне сподівання» входить до поняття «майно», вільне володіння яким захищається ст. 1 Першого протоколу Конвенції (про ознаки «законного сподівання» зазначено у п. 35 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Суханов та Ільченко проти України» від 26 червня 2014 року, які застосовуються у даній справі).

Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст.80ЦПК України докази в їх сукупності, введенням з 24.02.2022 року воєнного стану на території України, через який позивач пропустив строк прийняття спадщини, незначний час пропуску строку (до місяця) - суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку прийняття спадщини спадкоємцем поважними, а позов задовольнити і визначити позивачу додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини.

Задовольняючи позов суд враховує, що факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування, тому суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 258, 259, 263, 264, 265, 268, 272 ЦПК України, ст. ст. 1221, 1265, 1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України, суд,-

ухвалив:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ МІСТА КРИВОГО РОГУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ В ОСОБІ КРИВОРІЗЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ, третя особа: ПРИВАТНИЙ НОТАРІУС КРИВОРІЗЬКОГО РНО ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ Бурлак Ростислав Олександрович про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 , додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини за заповітом, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 строком у один місяць, який починається з дня набранням рішенням суду законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до ДНІПРОВСЬКОГО АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 , місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 .

Відповідач: ТЕРИТОРІАЛЬНА ГРОМАДА МІСТА КРИВОГО РОГУ ПРЕДСТАВЛЕНОГО ВИКОНАВЧИМ КОМІТЕТОМ КРИВОРІЗЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ФУНКЦІЇ ЯКОЇ ДЕЛЕГОВАНО ВИКОНАВЧОМУ КОМТЕТУ ПОКРОВСЬКОЇ РАЙОННОЇ В МІСТІ РАДИ, місцезнаходження : 50000, місто Кривий Ріг, вул. Шурупова буд. 2,ЄДРПОУ: 04052531.

Третя особа: ПРИВАТНИЙ НОТАРІУС КРИВОРІЗЬКОГО РНО ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ Бурлак Ростислав Олександрович, місцезнаходження: м. Кривий Ріг, вул. Федора Караманиць, буд. 59 офіс 109.

Повне рішення складено і підписано 28.03.2024 року.

Суддя: І. Б. Чайкін

СудЖовтневий районний суд м.Кривого Рогу
Дата ухвалення рішення28.03.2024
Оприлюднено01.04.2024
Номер документу117989998
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —212/913/24

Рішення від 28.03.2024

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу

Чайкін І. Б.

Ухвала від 07.03.2024

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу

Чайкін І. Б.

Ухвала від 26.02.2024

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу

Чайкін І. Б.

Ухвала від 05.02.2024

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу

Чайкін І. Б.

Ухвала від 24.01.2024

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу

Чайкін І. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні