Ухвала
від 29.03.2024 по справі 909/564/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 909/564/21

УХВАЛА

29.03.2024 м. Івано-Франківськ

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Горпинюка І.Є., розглянувши заяву громадянина ОСОБА_1 від 19.03.2024 (вх. № 4880/24 від 21.03.2024) та матеріали справи про банкрутство Комунального підприємства "Галичводоканал" Галицької міської ради,

ВСТАНОВИВ:

у провадженні Господарського суду Івано-Франківської області перебуває справа про банкрутство Комунального підприємства "Галичводоканал" Галицької міської ради.

Господарським судом Івано-Франківської області (суддя Ткаченко І.В.) постановлено ухвалу від 05.12.2023, якою, зокрема, припинено процедуру розпорядження майном КП "Галичводоканал" Галицької міської ради та повноваження розпорядника майна арбітражного керуючого Христенка Вадима Васильовича; затверджено план санації КП "Галичводоканал" Галицької міської ради, в редакції схваленій зборами кредиторів 24 листопада 2023 р.; введено процедуру санації КП "Галичводоканал" Галицької міської ради; керуючим санацією КП "Галичводоканал" Галицької міської ради призначено арбітражного керуючого Христенка Вадима Васильовича.

У зв`язку із звільненням судді ОСОБА_2 з посади судді Господарського суду Івано-Франківської області за приписами ст. 32 ГПК України здійснено повторний автоматизований розподіл судової справи і визначено для розгляду справи суддю Горпинюка І.Є. (протокол повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 21.12.2023).

Ухвалою від 26.12.2023 Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Горпинюка І.Є. прийняв справу № 909/564/21 до свого провадження.

21.03.2024 до суду надійшла заява ОСОБА_1 , у якій він просить суд надати інформацію, чи його прізвище включене в план санації по виплаті заробітної плати з врахуванням відпускних. Одночасно просить повідомити його письмово про дату і час розгляду його заяви.

В обґрунтування заяви зазначає, що керівництво КП "Галичводоканал" не виплачує йому протягом останніх шести місяців заробітну плату.

Частиною 1 статті 2 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.

Статтею 55 Конституції України кожному гарантується право на судовий захист.

Доступність правосуддя для кожної особи забезпечується відповідно до Конституції України та в порядку, встановленому законами України.

Згідно з частиною другою статті 6 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» звернення до суду громадян, організацій чи посадових осіб, які відповідно до закону не є учасниками судового процесу, щодо розгляду конкретних справ судом не розглядаються, якщо інше не передбачено законом.

Отже, реалізація конституційного права на звернення до суду, в даному випадку звернення ОСОБА_1 з заявою про надання йому відомостей щодо змісту плану санації боржника, розгляд такої заяви в судовому засіданні в межах справи про банкрутство №909/564/21, ставиться в залежність від положень Кодексу України з процедур банкрутства

Розгляд заяви передбачає певну процедуру звернення із заявою, порядок її розгляду, а також суб`єктний склад осіб, що мають право на звернення з такою заявою у справі про банкрутство.

У справі про банкрутство коло осіб, які мають право особисто здійснювати процесуальні права та виконувати свої обов`язки в суді (подавати заяви/скарги, заявляти клопотання як з процесуальних питань, так і з питань необхідності вчинення певних дій/заходів в процедурах банкрутства, оскаржити судові рішення) звужено до учасників такої справи задля попередження необґрунтованого втручання інших осіб, які не є учасниками справи, у хід процедури банкрутства.

Згідно зі статтею 1 Кодексу України з процедур банкрутства, учасниками у справі про банкрутство (неплатоспроможність) є сторони, арбітражний керуючий, державний орган з питань банкрутства, інші учасники справи про банкрутство, щодо прав або обов`язків яких існує спір, а також у випадках, передбачених цим Кодексом, Фонд державного майна України, Національний банк України, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) боржника. Сторони у справі про банкрутство (неплатоспроможність) - конкурсні кредитори (голова комітету кредиторів), забезпечені кредитори, боржник (банкрут). Забезпечені кредитори - кредитори, вимоги яких до боржника або іншої особи забезпечені заставою майна боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли після відкриття провадження у справі про банкрутство.

Порядок набуття кредитором (окрім кредитора, за заявою якого відкрито провадження у справі про банкрутство) статусу учасника провадження у справі про банкрутство визначається статтями 45, 59 Кодексу України з процедур банкрутства.

Приписами статті 45 Кодексу України з процедур банкрутства встановлено, зокрема, що конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов`язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство. Забезпечені кредитори зобов`язані подати заяву з грошовими вимогами до боржника під час провадження у справі про банкрутство в частині вимог, що є незабезпеченими, або за умови відмови від забезпечення. Вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, задовольняються в порядку черговості, встановленої цим Кодексом. Кредитори, вимоги яких заявлені після завершення строку, визначеного частиною першою цієї статті, є конкурсними, однак не мають права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів.

Згідно з частиною 2 статті 47 Кодексу України з процедур банкрутства у попередньому засіданні господарський суд розглядає всі вимоги кредиторів, що надійшли протягом строку, передбаченого частиною першою статті 45 цього Кодексу, у тому числі щодо яких були заперечення боржника або розпорядника майна. Нормами цієї статті передбачено, що за результатами попереднього засідання господарський суд постановляє ухвалу.

Тобто набуття статусу кредитора, законодавець пов`язує з наявністю у особи грошових вимог до боржника, поданих у встановленому законом порядку, а набуття такого статусу остаточно формалізується ухвалою суду про визнання вимог кредитора.

Порядок набуття кредитором статусу учасника провадження у справі про банкрутство є чітким, зрозумілим та однозначним, і таке нормативне регулювання виключає можливість довільного його трактування.

Лише після вчинення всіх передбачених Кодексом України з процедур банкрутства (статті 45, 59) дій, прийняття судом відповідної ухвали про повне або часткове визнання його вимог, кредитор набуває статусу учасника провадження у справі про банкрутство та повну процесуальну дієздатність (здатність особисто здійснювати процесуальні права та виконувати свої обов`язки в суді, стаття 44 Господарського процесуального кодексу України).

Тобто, лише за сукупністю встановлених Кодексом України з процедур банкрутства дій (пред`явлення грошових вимог; доведення свого права вимоги перед судом; розгляд грошових вимог судом (перевірка наявності такого права у кредитора; правомірність його набуття; невтрата цього права у зв`язку з позовною давністю, тощо); визнання їх судом) кредитор може набути правового статусу учасника у справі про банкрутство.

Частиною 1 статті 42 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що право подавати заяви та клопотання мають учасники справи.

В той же час ОСОБА_1 , після опублікування повідомлення про відкриття провадження у справі про банкрутство КП "Галичводоканал", не звертався до суду, боржника та розпорядника майна із заявою з грошовими вимогами до боржника, його вимоги не визнавались у справі про банкрутство і такий не має статусу кредитора у справі про банкрутство.

До заяви ОСОБА_1 не додано доказів на підтвердження набуття ним статусу учасника у справі про банкрутство.

У відповідності до частини 1 статті 226 Господарського процесуального кодексу України суд залишає позов без розгляду зокрема якщо позов подано особою, яка не має процесуальної дієздатності.

Оскільки ОСОБА_1 не надано доказів набуття статусу кредитора та учасника у справі про банкрутство, він не наділений процесуальним правом подавати/заявляти клопотання чи заяви у даній справі.

Таким чином, встановивши, що ОСОБА_1 не має визнаних судом грошових вимог до боржника і не є кредитором у цій справі про банкрутство боржника, суд дійшов висновку, що подана ним заява не підлягає розгляду судом як така, що подана особою без процесуальної дієздатності.

Аналогічного висновку, щодо подання клопотання особою без процесуальної дієздатності за відсутності доказів набуття статусу учасника у справі про банкрутство, дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у постанові №913/567/19 від 04.08.2020.

З огляду на наведене, враховуючи, що згідно з чинним законодавством учасники у справі про банкрутство мають право заявляти заяви/клопотання, а ОСОБА_1 не є таким учасником у справі №909/564/21 про банкрутство, суд залишає його заяву без розгляду.

Разом з цим суд зазначає, що у разі наявності майнових вимог до боржника, як зазначає ОСОБА_1 у поданій заяві, він не позбавлений права та можливості звернутися до суду із відповідною заявою чи позовною заявою, поданою з дотриманням вимог щодо порядку звернення з заявою, позовною заявою, та вимог щодо оформлення її змісту і форми у відповідності до вимог процесуального закону.

Керуючись статтями Кодексу України з процедур банкрутства, статтями 12, 42, 44, 226, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

заяву ОСОБА_1 від 19.03.2024 (вх. № 4880/24 від 21.03.2024) залишити без розгляду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Дата складення повного судового рішення: 29.03.2024.

Суддя І.Є. Горпинюк

СудГосподарський суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення29.03.2024
Оприлюднено01.04.2024
Номер документу118001708
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи про банкрутство, з них: банкрутство юридичної особи

Судовий реєстр по справі —909/564/21

Ухвала від 17.07.2024

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Горпинюк І. Є.

Ухвала від 03.07.2024

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Горпинюк І. Є.

Ухвала від 17.06.2024

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Горпинюк І. Є.

Ухвала від 29.03.2024

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Горпинюк І. Є.

Ухвала від 26.12.2023

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Горпинюк І. Є.

Ухвала від 05.12.2023

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Ткаченко І. В.

Ухвала від 05.12.2023

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Ткаченко І. В.

Ухвала від 07.11.2023

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Ткаченко І. В.

Ухвала від 02.10.2023

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Ткаченко І. В.

Ухвала від 14.08.2023

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Ткаченко І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні