Рішення
від 29.03.2024 по справі 642/6724/21
КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ПОЛТАВИ

Київський районний суд м. Полтави

Справа № 642/6724/21

Провадження № 2/552/242/24

Р І Ш Е Н Н Я

іменем україни

29.03.2024 Київський районний суд м. Полтави в складі:

головуючого судді Яковенко Н.Л.,

секретаря судового засідання Резніченко О.С.,

за участю

відповідача ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Полтава в порядку загального позовного провадження цивільну справу № 642/6724/21 за позовом Харківської міської ради до ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , який діє в своїх інтересах та в інтересах ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач Харківська міська рада 04.10.2021 звернувся до Ленінського районного суду м. Харкова з позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_4 про зобов`язання вчинити дії.

Позовна заява обґрунтована тим, що відповідно до ст. 40 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», Правил благоустрою території міста Харкова, затверджених рішенням Харківської міської ради від 16.11.2011 № 504/11 начальником Інспекції благоустрою видано направлення № 176-Н від 18.11.2020 для проведення перевірки благоустрою міста Харкова, а саме прибудинкової території та фасад житлових будинків за адресою: АДРЕСА_1 на підставі звернення ОСОБА_5 від 15.10.2020.

За результатами вищевказаної перевірки складено Акт № 176-А перевірки благоустрою міста Харкова від 27.11.2020, яким зафіксовано факт проведення будівельних робіт з реконструкції (зміна геометричних розмірів) гаражу літ. «К» за адресою: АДРЕСА_1 , шляхом будівництва надбудови (другого поверху) вище першого поверху (стіни виконані з газоблоку, дах - із профлиста), з лівої сторони до вказаного гаражу проводяться роботи із влаштування металевих конструкцій. Вказані будівельні роботи проводяться без декларативно-дозвільних документів, на земельній ділянці, яка перебуває в комунальній власності.

В позовній заяві просив зобов`язати відповідачів знести надбудову вище першого поверху гаражу в АДРЕСА_1 , металеві конструкції.

Ухвалою Ленінського районного суду м. Харкова від 05.10.2021 відкрито провадження в справі за правилами загального позовного провадження.

Відповідачем ОСОБА_1 21.12.2021 подано відзив на позовну заяву, який обґрунтований тим, що гараж та навіс за адресою АДРЕСА_1 було реконструйовано ще в 2000 році, гараж є одноповерховим. Вважає, що порушень під час зведення будівель і споруд за вказаною адресою немає. Також вважає, що позивачем пропущено строки позовної давності.

Позивачем Харківською міською радою. 26.1.2022 подано до суду відповідь на відзив, де позивач зазначив, що докази проведення реконструкції зафіксовані в акті перевірки, реконструкція спірного гаража відбувалася на земельній ділянці комунальної власності без відповідного цільового призначення. Вважає, що строки позовної давності не є пропущеними.

Відповідно до розпорядження Голови Верховного Суду від 14.03.2022 № 7/0/9-22 змінено територіальну підсудність судових справ Ленінського районного суду м. Харкова на Київський районний суд м. Полтави.

Ухвалою Київського районного суду м. Полтави від 0505.2023 справу прийнято до провадження суду, призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою Київського районного суду м. Полтави від 14.11.2023 залучено ОСОБА_1 , який є законним представником ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як правонаступника ОСОБА_4 , закрито підготовче провадження в справі та призначено судове засідання з розгляду справи по суті.

Представник позивача просив проводити розгляд справи без його участі.

Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав, які викладені в поданому до суду відзиву на позовну заяві.

Суд, заслухавши відповідача, дослідивши зібрані в справі докази, приходить до таких висновків.

Судом встановлено, що за даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно об`єкт нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 на праві приватної спільної часткової власності зареєстровано за ОСОБА_3 з часткою в розмірі 143/200, та за ОСОБА_1 з часткою в розмірі 57/200.

Також встановлено, що зареєстрованим є право на об`єкт з наступними характеристиками: житловий будинок літ. «А-1» в стані руйнування, загальною площею 65,9 кв.м., житловою площею 31,7 кв.м., житловий будинок літ «В-2» загальною площею 76 кв.м., житловою площею 28,8 кв.м.

Відповідач в судовому засіданні не оспорював ту обставину, що земельна ділянка в АДРЕСА_1 у власність чи в користування відповідачам не передавалася, правовстановлюючі документи на земельну ділянку за вказаною адресою у відповідача відсутні.

Також відповідач не оспорював тієї обставини, що будь-які дозвільні документи на здійснення будівельних робіт за вказаною адресою не отримувалися та відсутні.

Статтею 40 Закону України « Про благоустрій населених пунктів» передбачено, що самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів здійснюється сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами. Для здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, виконанням Правил благоустрою території населеного пункту, в тому числі організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян, утримання в належному стані закріплених за підприємствами, установами, організаціями територій, сільські, селищні, міські ради можуть утворювати інспекції з благоустрою населених пунктів. Самоврядний контроль за станом благоустрою населених пунктів здійснюється шляхом: проведення перевірок території; розгляду звернень підприємств, установ, організацій та громадян; участі в обговоренні проектів благоустрою територій населених пунктів, іншої технічної документації з питань благоустрою і внесення відповідних пропозицій на розгляд органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій; подання позовів до суду про відшкодування шкоди, завданої об`єктам благоустрою внаслідок порушення законодавства з питань благоустрою населених пунктів, Правил благоустрою території населеного пункту. Положення про інспекцію з благоустрою населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною або міською радою на підставі Типового положення, яке затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Встановлено, що відповідно до Правил благоустрою території міста Харкова, затверджених рішенням Харківської міської ради від 16.11.2011 № 504/11 начальником Інспекції благоустрою видано направлення № 176-Н від 18.11.2020 для проведення перевірки благоустрою міста Харкова, а саме прибудинкової території та фасад житлових будинків за адресою: АДРЕСА_1 на підставі звернення ОСОБА_5 від 15.10.2020.

За результатами вищевказаної перевірки складено Акт № 176-А перевірки благоустрою міста Харкова від 27.11.2020, яким зафіксовано факт проведення будівельних робіт з реконструкції (зміна геометричних розмірів) гаражу літ. «К» за адресою АДРЕСА_1 , шляхом будівництва надбудови (другого поверху) вище першого поверху (стіни виконані з газоблоку, дах - із профлиста), з лівої сторони до вказаного гаражу проводяться роботи із влаштування металевих конструкцій (орієнтований розмір 7х6м, дах виконаний із профлиста), будівельні роботи виконані без дозвільних документів (а.с. 36).

Зафіксовані в акті порушення підтверджені додатками до нього - планом-схемою та фототаблицями, тому твердження відповідача про відсутність будь-яких будівельних робіт спростовано дослідженими в справі доказами.

Зокрема, матеріалами фото фіксації підтверджено наявність будівництва другого поверху гаража літ. «К», має місце будівництво надбудови (другого поверху) вище першого поверху (стіни виконані з газоблоку, дах - із профлиста), влаштування металевих конструкцій (Додаток № 2 до Акта № 176-А перевірки благоустрою міста Харкова від 27.11.2020).

Посилання відповідача на спрощений порядок у прийняття до експлуатації будівель та споруд не може бути прийняте судом до уваги.

Зокрема, відповідно до ч. 5 ст. 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» проектування та будівництво об`єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: отримання замовником або проектувальником вихідних даних; розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених ст. 31 цього Закону, її експертизи; затвердження проектної документації; виконання підготовчих та будівельних робіт; прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів; реєстрація права власності на об`єкт містобудування.

Згідно з ч. 9 розділу V «Прикінцеві положення» Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» орган державного архітектурно-будівельного контролю безоплатно протягом 10 робочих днів з дня подання заяви власниками (користувачами) земельних ділянок, на яких розміщені об`єкти будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1), збудовані на земельній ділянці відповідного цільового призначення без дозвільного документа на виконання будівельних робіт, за результатами технічного обстеження приймає в експлуатацію: збудовані у період з 5 серпня 1992 року до 9 квітня 2015 року індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки загальною площею до 300 квадратних метрів, а також господарські (присадибні) будівлі і споруди загальною площею до 300 квадратних метрів; збудовані до 12 березня 2011 року будівлі і споруди сільськогосподарського призначення.

Відповідачі по справі у встановленому законом порядку правовстановлюючі документи на земельну ділянку за вказаною адресою не отримали.

Матеріали технічної інвентаризації на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 , виконаний ТОВ «МАШБУДТОРГ», на замовлення ОСОБА_1 станом на 20.07.2021 судом оцінюється критично.

Дані в технічної паспорті від 20.07.2021 не відповідають схематичному плану земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , станом на 31.08.2017 із матеріалів інвентаризаційної справи № 4523 у КП «Харківське міське бюро технічної інвентаризації» (а.с. 52).

В технічному паспорті від 20.07.2021 відсутня відповідна відмітка згідно з ч. 9 розділу V «Прикінцеві положення» Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (відмітка про технічне обстеження об`єкта в межах спрощеного порядку прийняття в експлуатацію об`єктів);

При вирішенні справи суд виходить з того, що нежитлова будівля - гараж літ. «К» за адресою: АДРЕСА_1 , за своїми ознаками є об`єктом нерухомого майна, капітальною спорудою, побудованою із цегли, переміщення якого є неможливим без його знецінення, зміни його призначення та таке переміщення призведе до втрати первісних властивостей гаража.

Також спірний гараж заінвентаризований як об`єкт нерухомого майна під літ. «К», що підтверджується відомостями із матеріалів інвентаризаційної справи № 4523, що зберігається у КП «Харківське міське бюро технічної інвентаризації».

Відповідно до ч. 2 т. 28. Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Суд приходить до висновку, що позовні вимоги Харківської міської ради до ОСОБА_1 є повністю обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Позовні вимоги до ОСОБА_2 , який на час вирішення справи судом не є власником спірного об`єкта, не підлягають задоволенню.

А вимога про знесення надбудови вище першого поверху гаража літ. «К» за адресою: АДРЕСА_1 , є нерозривною із позовною вимогою про знесення металевих конструкцій з лівої сторони до вказаного гаража. Приведення гаража літ. «К» за адресою: АДРЕСА_1 , до стану, передбаченого схематичним планом земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , із матеріалів інвентаризаційної справи № 4523, що зберігається у КП «Харківське міське бюро технічної інвентаризації», є неможливим без знесення зазначених металевих конструкцій.

Твердження відповідача про пропуск позивачем строків позовної даності не заслуговує на увагу.

Відповідно до ст. 256 ЦК України, позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Згідно зі ст. 257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Відповідно до п. 29 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 30.03.2012 № 6 «Про практику застосування судами статті 376 Цивільного кодексу України (про правовий режим самочинного будівництва)» враховуючи, що за загальним правилом особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього, строк позовної давності на вимоги про проведення перебудови самочинно збудованого чи такого, що будується, житлового будинку, прибудови до нього, будівлі, споруди чи іншого нерухомого майна, а також про знесення таких об`єктів не вважається пропущеним незалежно від тривалості часу, який минув після закінчення чи початку будівництва.

Згідно з п. 36 Постанови Пленуму Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07.02.2014 року № 5 «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав», яким визначено, що за змістом статті 391 ЦК позовна давність не поширюється на вимоги власника чи іншого володільця про усунення перешкод у здійсненні ним права користування чи розпорядження своїм майном, що не пов`язані з позбавленням володіння, оскільки правопорушення є таким, що триває у часі. У зв`язку із цим тривалість порушення права не перешкоджає задоволенню такої вимоги судом.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача; у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

У зв`язку з задоволенням позовних вимог з відповідача підлягають стягненню понесені судові витрати зі сплати судового збору на користь Харківської міської ради в розмірі 2270 грн.

Керуючись ст.ст. 264, 265 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги Харківської міської ради задовольнити частково.

Зобов`язати ОСОБА_1 знести надбудову вище першого поверху гаражу літ. «К» за адресою АДРЕСА_1 , металеві конструкції з лівої сторони до вказаного гаражу, привівши гараж літ. «К» до стану, передбаченого схематичним планом земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 , із матеріалів інвентаризаційної справи № 4523 Комунального підприємства «Харківське міське бюро технічної інвентаризації» Харківської міської ради.

В задоволенні позовних вимог Харківської міської ради до ОСОБА_6 відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Харківської міської ради понесені судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2270 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

-позивач Харківська міська рада, місцезнаходження 61003, м. Харків, пл. Конституції ,7, код ЄДРПОУ 04059243;

-відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який діє в своїх інтересах та в інтересах ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки латника податків НОМЕР_1 ;

-відповідач ОСОБА_6 , останнє відоме місце проживання АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки латника податків НОМЕР_2 .

Повне судове рішення складено 29.03.2024.

Головуючий суддя Н.Л.Яковенко

СудКиївський районний суд м. Полтави
Дата ухвалення рішення29.03.2024
Оприлюднено02.04.2024
Номер документу118013882
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії

Судовий реєстр по справі —642/6724/21

Ухвала від 27.12.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Бутенко С. Б.

Ухвала від 12.06.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Бутенко С. Б.

Ухвала від 12.06.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Бутенко С. Б.

Ухвала від 27.05.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Бутенко С. Б.

Ухвала від 02.05.2024

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Тичкова О. Ю.

Рішення від 29.03.2024

Цивільне

Київський районний суд м. Полтави

Яковенко Н. Л.

Ухвала від 14.11.2023

Цивільне

Київський районний суд м. Полтави

Яковенко Н. Л.

Ухвала від 22.09.2023

Цивільне

Київський районний суд м. Полтави

Яковенко Н. Л.

Ухвала від 14.09.2023

Цивільне

Київський районний суд м. Полтави

Яковенко Н. Л.

Ухвала від 11.08.2023

Цивільне

Київський районний суд м. Полтави

Яковенко Н. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні