Ухвала
від 29.03.2024 по справі 127/36641/23
ВІННИЦЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №127/36641/23

Провадження № 2/127/4846/23

УХВАЛА

29 березня 2024 року м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області в складі головуючого судді Шаміної Ю.А., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зміну способу стягнення аліментів на утримання дітей,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Вінницького міського суду Вінницької області перебуває цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зміну способу стягнення аліментів на утримання дітей.

Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 18.12.2023 вищевказану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у цивільній справі, розгляд якої судом вирішено провести у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

26.03.2024 до суду надійшла заява про зупинення провадження по справі (вх. №25994), подана представником відповідача ОСОБА_2 адвокатом Покоєвичем А.О., який діє на підставі ордера серії АІ №1564420 від 08.03.2024. Заява мотивована тим, що ОСОБА_2 з 22.02.2023 проходить військову службу у складі військової частини НОМЕР_1 , на підтвердження чого надано довідку військової частини НОМЕР_1 за №2039 від 17.03.2024. Водночас ОСОБА_2 бажає особисто брати участь у розгляді судом даної справи та користуватися правами, передбаченими ст. 43 ЦПК України. Відтак, посилаючись на положення п. 2 ч. 1 ст. 251 ЦПК України, просив зупинити провадження у справі до моменту закінчення воєнного стану на території України або до припинення перебування ОСОБА_2 на військовій службі.

Розглянувши вказану заяву, суд дійшов наступного висновку.

У статті 129 Конституції України однією із засад судочинства проголошено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.

Процесуальний порядок провадження у цивільних справах визначається ЦПК України та іншими законами України, якими встановлюється зміст, форма, умови реалізації процесуальних прав і обов`язків суб`єктів цивільно-процесуальних правовідносин та їх гарантій.

Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін (частина перша статті 12 ЦПК України).

Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (частина четверта статті 12 ЦПК України).

Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд (частина третя статті 13 ЦПК України).

Справедливість судового розгляду повинна знаходити свою реалізацію, у тому числі, у здійсненні судом правосуддя без формального підходу до розгляду кожної конкретної справи.

Дотримання принципу справедливості судового розгляду є надзвичайно важливим під час розгляду судових справ, оскільки його реалізація слугує гарантією того, що сторона, незалежно від рівня її фахової підготовки та розуміння певних вимог цивільного судочинства, матиме можливість забезпечити захист своїх інтересів.

Зупинення провадження у справі це тимчасове припинення судом вчинення процесуальних дій під час судового розгляду із визначених у законі об`єктивних підстав, які перешкоджають подальшому розгляду справи і щодо яких неможливо передбачити їх усунення.

Так, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 251 ЦПК України суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Приписи пункту 2 частини першої статті 251 ЦПК України мають своєю метою захист процесуальних прав учасника цивільного процесу, який перебуває у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан. Вони покликані забезпечити об`єктивний розгляд справи та реалізацію процесуальних прав, зокрема, військовослужбовців.

Провадження у справі підлягає зупиненню лише у випадку наявності обставин, які перешкоджають розгляду справи.

Якщо такі перешкоди відсутні, то суд зобов`язаний розглянути справи у визначені процесуальним законом порядку та строки.

Кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру (пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод).

Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (частина перша статті 2 ЦПК України).

Провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 2 частини першої статті 251 цього Кодексу, до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції (пункт 2 частини першої статті 253 ЦПК України).

Згідно з Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2І02-ІХ в Україні введено воєнний стан (зі змінами).

За правилами частини першої статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (частина перша та частина друга статті 77 ЦПК України).

Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (частина перша статті 79 ЦПК України).

Згідно довідки (форми 5) військової частини НОМЕР_1 №2039 від 17.03.2024 солдат ОСОБА_2 перебуває на військовій службі за призовом під час мобілізації, на особливий період у військовій частині НОМЕР_1 з 22 лютого 2023 року.

Окрім того, як вбачається із доданої до матеріалів справи позивачем відповіді на адвокатський запит, наданої військовою частиною НОМЕР_1 , за №1010 від 01.02.2024, відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 22.02.2023 №51 рядового військової служби за призовом під час мобілізації ОСОБА_2 за штатом воєнного часу призначено на посаду навідника 2 механізованого відділення 3 механізованого взводу 3 механізованої роти 2 механізованого батальйону, з 22 лютого 2023 року вважається таким, що посаду прийняв і приступив до виконання службових обов`язків за посадою. Згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 01.07.2023 №190 солдата військової служби за призовом під час мобілізації ОСОБА_2 призначено наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по особовому складу) від 30.05.2023 №69 РС на посаду розвідника-навідника 2 розвідувального відділення розвідувального взводу 2 механізованого батальйону, та вважається таким, що з 01.07.2023 справи і посаду прийняв та приступив до виконання службових обов`язків за посадою. Також повідомлено, що на даний час військова частина виконує бойові завдання в районі безпосередньої участі у бойових діях та забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій області.

Згідно з Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного станув Україні» (із змінами), затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року №2102/ІХ «Про Затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», та Законом України від 08 листопада 2023 року №3429-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» по всій території України запроваджений воєнний стан.

З огляду на викладене, оскільки п. 2 ч. 1 ст. 251 ЦПК України передбачає безальтернативний обов`язок суду за таких обставин зупинити провадження у справі, а тому до внесення змін до цієї норми її тлумачення у інший спосіб може призвести до порушення принципу правової визначеності й обмежить права військовослужбовця у доступі до правосуддя, суд дійшов висновку про задоволення клопотання представника відповідача ОСОБА_2 адвоката Покоєвича А.О. про зупинення провадження у справі на підставі п. 2 ч. 1 ст. 251 ЦПК України.

Такий висновок суду повністю узгоджується із позицією Верховного суду, викладеною у постанові від 29 листопада 2023 року у справі № 161/8166/23.

Керуючись ст. 251, 253, 260, 263 ЦПК України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Заяву про зупинення провадження у справі задовольнити.

Провадження в цивільній справі №127/36641/23 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зміну способу стягнення аліментів на утримання дітей зупинити до припинення перебування ОСОБА_2 у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Зобов`язати ОСОБА_2 повідомити суд про усунення причин, які стали підставою для зупинення провадження у даній справі.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Апеляційна скарга на ухвалу суду в частині зупинення провадження в справі може бути подана протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення до суду апеляційної інстанції.

Суддя Шаміна Юлія Анатоліївна

СудВінницький міський суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення29.03.2024
Оприлюднено02.04.2024
Номер документу118015873
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів

Судовий реєстр по справі —127/36641/23

Рішення від 30.05.2024

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Шаміна Ю. А.

Ухвала від 30.05.2024

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Шаміна Ю. А.

Постанова від 06.05.2024

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Копаничук С. Г.

Ухвала від 16.04.2024

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Копаничук С. Г.

Ухвала від 08.04.2024

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Копаничук С. Г.

Ухвала від 29.03.2024

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Шаміна Ю. А.

Ухвала від 12.01.2024

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Шаміна Ю. А.

Ухвала від 18.12.2023

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Шаміна Ю. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні