Постанова
від 07.03.2024 по справі 904/47/23
ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.03.2024 року м.Дніпро Справа № 904/47/23

Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Мороза В.Ф. - доповідач,

суддів: Паруснікова Ю.Б., Верхогляд Т.А.

секретар судового засідання Ліпинський М.О.

розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 24.07.2023 (суддя Бажанова Ю.А.)

у справі № 904/47/23

за позовом ОСОБА_1

до відповідача-1: Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро"

до відповідача-2: ОСОБА_2

до відповідача-3: ОСОБА_3

до відповідача-4: ОСОБА_4

до відповідача-5: ОСОБА_5

до відповідача-6: ОСОБА_6

про визнання недійсним рішення загальних зборів

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до: Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро"; ОСОБА_2 ; ОСОБА_3 ; ОСОБА_4 ; ОСОБА_5 ; ОСОБА_6 , в якій просить:

- визнати недійсним рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро", оформлене протоколом від 26 липня 2022 року, з третього питання порядку денного про збільшення статутного капіталу товариства шляхом внесення додаткових вкладів з кожного учасника товариства у сумі 50 000 (п`ятдесят тисяч доларів США) в гривневому еквіваленті на час внеску за діючим курсом Національного Банку України у строк до 10.08.2022 включно;

- визнати недійсними рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро", оформлені протоколом від 29 серпня 2022 року, з питань порядку денного про затвердження результатів внесення Учасниками товариства додаткового вкладу до статутного капіталу Товариства та збільшеного розміру статутного капіталу Товариства; затвердження розміру часток Учасників Товариства, а також номінальної вартості часток з врахуванням фактично внесеного додаткового вкладу до статутного капіталу Товариства; виключення ОСОБА_1 зі складу Учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро" (код ЄДРПОУ 40006469).

- визначити розмір статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро" (код ЄДРПОУ 40006469) у розмірі 636 000 гривень 00 копійок, а розміри часток учасників у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро" (код ЄДРПОУ 40006469) наступним чином:

ОСОБА_2 має 20 % (часток) статутного капіталу, що у грошовому еквіваленті становить 127 200,00 гривень;

ОСОБА_3 має 20 % (часток) статутного капіталу, що у грошовому еквіваленті становить 127 200,00 гривень;

ОСОБА_4 має 20 % (часток) статутного капіталу, що у грошовому еквіваленті становить 127 200,00 гривень;

ОСОБА_5 має 20 % (часток) статутного капіталу, що у грошовому еквіваленті становить 127 200,00 гривень;

ОСОБА_1 має 20 % (часток) статутного капіталу, що у грошовому еквіваленті становить 127 200,00 гривень.

Відшкодувати за рахунок відповідачів судові витрати понесені позивачем.

Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 24.07.2023 у справі №904/47/23 позов задоволено частково.

Визнано недійсними рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро", оформлених протоколом від 29 серпня 2022 року, з питань порядку денного про затвердження результатів збільшеного розміру статутного капіталу Товариства; затвердження розміру часток Учасників Товариства, а також номінальної вартості часток з врахуванням фактично внесеного додаткового вкладу до статутного капіталу Товариства; виключення ОСОБА_1 зі складу Учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро".

Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро" на користь ОСОБА_1 1 240,50 грн судового збору. В решті позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з вказаним рішенням ОСОБА_1 подано апеляційну скаргу, згідно якої просить скасувати рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 24.07.2023 у справі № 904/47/23 в частині відмови у задоволенні позовних вимог та прийняти нове - про їх задоволення.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт вказує на те, що оскаржуване рішення прийнято при неповному з`ясуванні обставин, що мають значення для справи, неправильному застосуванні норм матеріального права.

Зазначає, що визнання судом незаконним рішення загальних зборів учасників відповідача 1 про виключення ОСОБА_1 зі складу учасників свідчить про те, що усі наступні рішення загальних зборів учасників відповідача 1, які прийняті після 29 серпня 2022 року, в тому числі і рішення щодо прийняття до складу учасників товариства нового учасника ОСОБА_6 (відповідач 6), є незаконними, такими, що не породжують правових наслідків.

Наголошує, що суд першої інстанції помилково не застосував до спірних правовідносин статтю 15 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю».

Скаржник стверджує, що у суду було достатньо правових підстав для задоволення позову в частині вимоги про визначення розміру статутного капіталу товариства та розмірів часток учасників товариства (пп. "д" п. 3 ч. 5 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань"), оскільки, саме в цьому випадку можливе поновлення позивача в складі учасників відповідача 1. В протилежному випадку, позивач буде позбавлена можливості фактично відновити свої порушені права, які вона мала до 29 серпня 2022 року, шляхом поновлення її у складі учасників відповідача 1 з часткою в розмірі 20 % статутного капіталу, що у грошовому еквіваленті становить 127 200,00 гривень.

Вважає, що у цій справі позивач обрав правильний спосіб захисту (визначення розміру статутного капіталу та часток учасників саме станом на 29.08.2022 р., а не на дату подання позову), та вірно сформулював свої позовні вимоги, з урахуванням тих змін у розмірі статутного капіталу та складі учасників, які відбулися після його виключення. Задоволення такої вимоги в редакції позивача не порушує балансу інтересів та не спрямоване на порушення права власності інших учасників товариства.

Апелянт повідомляє, що загальними зборами Учасників прийнято рішення про визначення зобов`язання з внесення додаткового вкладу саме в доларах США, а зобов`язання в гривнях не зазначено, що є порушенням ст. 524 ЦК України.

Звертає увагу, що внесення додаткового вкладу в розмірі 50 000 доларів США в гривневому еквіваленті на час внеску по офіційному курсу НБУ порушує принцип закладений в даній нормі закону, оскільки, курс гривні до долара США є мінливою величиною, відповідно неможливо заздалегідь наперед визначити розмір вкладу, який виражений в доларах США, але повинен вноситися гривнями.

Також, заявляє клопотання про витребування від Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо- інноваційна компанія «ДЕВІРО» в належним чином завірених копіях документи, які стали правовою підставою для набуття ОСОБА_6 частки в статутному капіталі ТОВ «Виробничо-інноваційна компанія «ДЕВІРО» в розмірі 10 % статутного капіталу, що в грошовому виразі становить 782 252,00 гривень.

Процесуальний хід розгляду справи відображений у відповідних ухвалах Центрального апеляційного господарського суду.

Хронологія надходження інших процесуальних документів до суду.

05.10.2023 до Центрального апеляційного господарського суду від представника відповідачів-1,2,3,4,5,6 надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому просить скаргу залишити без задоволення, а оскаржуване рішення - без змін.

10.01.2024 до Центрального апеляційного господарського суду від позивача надійшло клопотання про врахування правових висновків Верховного Суду у складі судової палати для розгляду справ щодо корпоративних спорів, корпоративних прав та цінних паперів Касаційного господарського суду, викладених у постанові від 11.12.2023 у справі №907/922/21.

В судовому засіданні 07.03.2024 приймали участь представник позивача та відповідачів.

Судом апеляційної інстанції було здійснено всі необхідні дії, що сприяли в реалізації сторонами принципу змагальності та диспозитивності.

Представник позивача (апелянта) в судовому засіданні 07.03.2024 просив суд апеляційну скаргу задовольнити, судове рішення в оскаржуваній частині скасувати та прийняти нове - про повне задоволення позову.

Представник відповідачів заперечив проти задоволення апеляційної скарги, в тому числі з підстав, викладених у відзиві, наполягав на необхідності залишення рішення суду першої інстанції без змін.

Апеляційний господарський суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у справі докази, оцінивши повноту та об`єктивність встановлених обставин та висновки місцевого господарського суду, перевіривши правильність застосування норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення з наступних підстав.

Щодо клопотання про витребування від Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо- інноваційна компанія «ДЕВІРО» в належним чином завірених копіях документи, які стали правовою підставою для набуття ОСОБА_6 частки в статутному капіталі ТОВ «Виробничо-інноваційна компанія «ДЕВІРО» в розмірі 10 % статутного капіталу, що в грошовому виразі становить 782 252,00 гривень.

Згідно ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Як передбачено ч.ч. 1, 2, 5 ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.

Так, з обставин справи слідує, що позивач не оспорювала рішення загальних зборів, на підставі якого ОСОБА_6 набув частку у статутному капіталі відповідача 1, як і фактично законність набуття ним корпоративних прав.

У прохальній частині позову ОСОБА_1 просила суд визначити розмір статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро" (код ЄДРПОУ 40006469) у розмірі 636 000 гривень 00 копійок, а розміри часток учасників у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро" (код ЄДРПОУ 40006469) наступним чином:

ОСОБА_2 має 20 % (часток) статутного капіталу, що у грошовому еквіваленті становить 127 200,00 гривень;

ОСОБА_3 має 20 % (часток) статутного капіталу, що у грошовому еквіваленті становить 127 200,00 гривень;

ОСОБА_4 має 20 % (часток) статутного капіталу, що у грошовому еквіваленті становить 127 200,00 гривень;

ОСОБА_5 має 20 % (часток) статутного капіталу, що у грошовому еквіваленті становить 127 200,00 гривень;

ОСОБА_1 має 20 % (часток) статутного капіталу, що у грошовому еквіваленті становить 127 200,00 гривень,

тобто без врахування частки ОСОБА_6 .

При цьому позивачу було відомо про обставини набуття відповідачем-6 частки у статутному капіталі ТОВ "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро" після прийняття спірних рішень загальних зборів учасників Товариства, на що вказує виклад обставин позову.

Зокрема, з посиланням на витяг з ЄДР від 21.10.2022, ОСОБА_1 повідомляє, що ОСОБА_6 набув частку в статутному капіталі відповідача 1 в розмірі 10 % (грошовий еквівалент 782 252,00 грн) після 29.08.2022.

При цьому нею оскаржуються лише рішення загальних зборів учасників Товариства від 26.07.2022 та від 29.08.2022, якими не вирішувалося питання включення нового учасника до складу учасників Товариства.

Відповідно до ст. 14 ГПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Слід зазначити, що аналогічне клопотання заявлялося з тих же самих підстав під час розгляду справи в суді першої інстанції і суд відмовив у витребуванні від відповідача 1 документів, які стали підставою для набуття ОСОБА_6 частки у статутному капіталі товариства та відповідного перерозподілу часток учасників після 29.08.2022 р.

За приписами ч. 2 ст. 2 ГПК України суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, (яким відповідно до ч. 1 ст. 2 ГПК України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів), яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Аналогічна правова позиція наведена у постановах Верховного Суду від 21.01.2019 у справі № 925/2028/15 та від 14.01.2020 у справі № 925/1082/18).

Зважаючи на викладене, не є аргументованою необхідність витребування доказів на спростування обставин, які не були та не є предметом судового розгляду, не стосуються питання наявності/відсутності підстав для визнання недійсними рішень загальних зборів учасників ТОВ "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро", які оскаржуються позивачем та не пов`язані з набуттям ОСОБА_6 частки у статутному капіталі товариства.

Відтак, у клопотанні належить відмовити за його необґрунтованістю та не пов`язаністю з предметом спору (вимогами, які розглядалися судом першої інстанції).

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, Товариство з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро" зареєстроване як юридична особа 11.09.2015 номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 11491020000001822.

26.07.2022 відбулися загальні збори учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро", на яких були присутні учасники товариства:

- ОСОБА_2 (від імені якої діє ОСОБА_7 ), якій належить частка у розмірі 20%, що у грошовому еквіваленті становить 127 200 грн.;

- ОСОБА_3 (від імені якої діє ОСОБА_8 ), якій належить частка у розмірі 20%, що у грошовому еквіваленті становить 127 200 грн.;

- ОСОБА_4 (від імені якої діє ОСОБА_9 ), якій належить частка у розмірі 20%, що у грошовому еквіваленті становить 127 200 грн.;

- ОСОБА_10 (від імені якої діє ОСОБА_11 ), якій належить частка у розмірі 20%, що у грошовому еквіваленті становить 127 200 грн.;

- ОСОБА_1 , якій належить частка у розмірі 20%, що у грошовому еквіваленті становить 127 200 грн.

Порядок денний: 1. Внесення змін до Статуту ТОВ "ВІК "Девіро" та затвердження нової редакції Статуту; 2. зміна даних учасника ОСОБА_1 .

За результатами загальних зборів учасниками прийняті такі рішення:

- по першому питанню:

1.1 Внести до Статуту ТОВ "ВІК "Девіро" п.6.7.3.7.:

"Якщо Учасник Товариства не вніс додатковий вклад за рішенням Загальних зборів Учасників протягом наданого Загальними зборами строку, виконавчий орган товариства має скликати Загальні збори Учасників, які можуть прийняти рішення про виключення Учасника Товариства, який має заборгованість із внесення додаткового вкладу."

1.2 Викласти п.8.18 Статуту ТОВ "ВІК "Девіро" в наступній редакції:

"Виконавчий орган товариства зобов`язаний вчинити всі необхідні дії для скликання Загальних зборів Учасників у строк не пізніше 5 днів з дня отримання вимоги про проведення таких зборів."

1.3 Викласти п.8.21 Статуту ТОВ "ВІК "Девіро" в наступній редакції:

"Загальні збори Учасників скликаються Виконавчим органом Товариства шляхом надсилання повідомлення про це кожному Учаснику Товариства. Виконавчий орган Товариства зобов`язаний повідомити Учасників Товариства не менше ніж за 10 днів до запланованої дати проведення Загальних зборів Учасників. Повідомлення, надсилається поштовим відправленням з описом вкладення або електронною поштою, у разі наявності у виконавчого органу Товариства відповідної електронної адреси учасника Товариства, також дата час та місце проведення зборів можуть бути визначені учасниками Товариства під час проведення Загальних зборів Учасників."

- по другому питанню

Внести зміни даних учасника ОСОБА_1 .

Слухали ОСОБА_9 , який запропонував визначити суму додаткового внеску з кожного учасника товариства у сумі 50 000,00 доларів США в гривневому еквівалентні на час внеску за діючим курсом Національного Банку України. У зв`язку з чим запропонував додати до порядку денного зборів наступний пункт у якості третього питання порядку денного: "3. Про внесення додаткового внеску учасниками товариства" та внести цей пункт на голосування. Голосування "за" - 100% присутніх голосів.

Вирішили додати до порядку денного пункт "Про внесення додаткового внеску учасниками товариства" у якості третього питання порядку та внести даний пункт на голосування.

- по третьому питанню

Збільшити Статутний капітал Товариства шляхом внесення додаткових вкладів з кожного учасника Товариства у сумі 50 000 (п`ятдесят тисяч доларів США) в гривневому еквівалентні на час внеску за діючим курсом Національного Банку України у строк до 10.08.2022 року включно.

Голосування "за" - 100% присутніх голосів.

Зміни внесені до нової редакції Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро", підписані учасниками товариства (та їх представника), підписи яких засвідчені приватним нотаріусом Дніпровського міського нотаріального округу Любимовою І.Ю.

29.08.2022 відбулися загальні збори учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро", на яких були присутні учасники товариства:

- ОСОБА_2 (від імені якої діє ОСОБА_7 ), якій належить частка у розмірі 20%, що у грошовому еквіваленті становить 127 200 грн.;

- ОСОБА_3 (від імені якої діє ОСОБА_8 ), якій належить частка у розмірі 20%, що у грошовому еквіваленті становить 127 200 грн.;

- ОСОБА_4 (від імені якої діє ОСОБА_9 ), якій належить частка у розмірі 20%, що у грошовому еквіваленті становить 127 200 грн.;

- ОСОБА_10 (від імені якої діє ОСОБА_11 ), якій належить частка у розмірі 20%, що у грошовому еквіваленті становить 127 200 грн.

Порядок денний: 1.Затвердження результатів внесення учасниками товариства додаткового внеску до Статутного капіталу товариства та збільшення розміру Статутного капіталу товариства; 2. затвердження розміру часток учасників товариства, а також номінальної вартості часток з урахуванням фактичного внесення додаткового внеску до Статутного капіталу товариства; 3. розгляд питання щодо виключення зі складу учасників товариства учасника, який не вніс додатковий вклад за рішенням загальних зборів учасників від 26.07.2022 та має заборгованість із внесення додаткового вкладу та перешкоджає своїми діями діяльності товариства; 4. Затвердження нової редакції Статуту товариства.

За результатами загальних зборів учасниками прийняті такі рішення:

- по першому питанню:

1. Затвердити розмір додаткових вкладів: ОСОБА_2 в розмірі 1 828 430,00 (один мільйон вісімсот двадцять вісім тисяч чотириста тридцять) грн.. 00 коп., ОСОБА_3 в розмірі 1 828 430,00 (один мільйон вісімсот двадцять вісім тисяч чотириста тридцять) грн. 00 коп., ОСОБА_4 в розмірі 1 828 430,00 (один мільйон вісімсот двадцять вісім тисяч чотириста тридцять) грн. 00 коп., ОСОБА_5 в розмірі 1 828 430,00 (один мільйон вісімсот двадцять вісім тисяч чотириста тридцять) грн. 00 коп.

2. Розглянути питання щодо затвердження збільшення Статутного капіталу під час розгляду третього питанні порядку денного після вирішення питання щодо виключення зі складу Учасників Товариства учасника, який не вніс додатковий вклад за рішенням Загальних зборів Учасників від 26.07.2022 та має заборгованість із внесення додаткового вкладу та перешкоджає своїми діями діяльності Товариства.

- по другому питанню

Розглянути питання щодо затвердження розміру та номінальну вартість часток Учасників ТОВ "ВІК "Девіро" з врахуванням фактично внесеного додаткового вкладу до Статутного капіталу Товариства ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 під час третього питання порядку денного після вирішення питання щодо виключення зі складу Учасників Товариства учасника, який не вніс додатковий вклад за рішенням Загальних зборів Учасників від 26.07,2022р. та має заборгованість із внесення додаткового вкладу та перешкоджає своїми діями діяльності Товариства.

- по третьому питанню:

1. Керуючись частиною 1 статті 100 Цивільного Кодексу України, виключити зі складу Учасників ТОВ "ВІК "Девіро" ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) на підставі п 6.7.3.7 Статуту Товариства за не виконання положень п.5.1-5.1.6. Статуту Товариства, чим здійснено порушення та неналежне виконання обов`язків учасника Товариства щодо своєчасного внесення свого додаткового вкладу до статутного капіталу Товариства, не виконання нею рішення загальних зборів учасників Товариства про внесення додаткового вкладу до статутного капіталу Товариства, що спричинило перешкоджання своїми діями досягненню цілей Товариства та стабілізації фінансового стану та здійснення діяльності в період військового стану в державі.

2. Зменшити Статутний капітал Товариства у зв`язку із виключенням ОСОБА_1 з Товариства шляхом вилучення її частки з Статутного капіталу Товариства. Після зменшення Статутний капітал Товариства становить 508 800 (п`ятсот вісім тисяч вісімсот) грн. 00 коп.

3. Зобов`язати директора ТОВ "ВІК "Девіро" ОСОБА_6 , у відповідності до положень Статуту Товариства та норм Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю", повідомити ОСОБА_1 вартість її частки, надати обґрунтований розрахунок та копії документів, необхідних для розрахунку, після чого у встановлений законодавством України та Статутом Товариства виплатити ОСОБА_1 вартість її частки.

4. Затвердити розмір Статутного капіталу ТОВ "ВІК "Девіро" на розмір внесеного додаткового вкладу ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 за відрахуванням частки виключеного учасника товариства - ОСОБА_1 . Після затвердження Статутний капітал ТОВ "ВІК "Девіро" становить 7 822 520 (сім мільйонів вісімсот двадцять дві тисячі п`ятсот двадцять) грн.

5. Затвердити розмір та номінальну вартість часток учасників ТОВ "ВІК "Девіро" з врахуванням фактично внесеного додаткового вкладу до Статутного капіталу товариства ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та за відрахуванням частки виключеного Учасника Товариства - ОСОБА_1 . Після затвердження розмір та номінальна вартість часток учасників ТОВ "ВІК "Девіро" становлять:

ОСОБА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 : внесок до Статутного капіталу 1 955 630 (один мільйон дев`ятсот п`ятдесят п`ять тисяч шістсот тридцять) гри. 00 коп., частка в Статутному капіталі - 25 % (двадцять відсотків).

ОСОБА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 : внесок до Статутного капіталу 1 955 630 (один мільйон дев`ятсот п`ятдесят п`ять тисяч шістсот тридцять) грн. 00 коп., частка в Статутному капіталі - 25 % (двадцять відсотків).

ОСОБА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 : внесок до Статутного капіталу 1 955 630 (один мільйон дев`ятсот п`ятдесят п`ять тисяч шістсот тридцять) грн. 00 коп., частка в Статутному капіталі - 25 % (двадцять відсотків).

ОСОБА_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 : внесок до Статутного капіталу 1 955 630 (один мільйон дев`ятсот п`ятдесят п`ять тисяч шістсот тридцять) грн. 00 коп., частка в Статутному капіталі - 25 % (двадцять відсотків).

6. У зв`язку із зміною розміру Статутного капіталу ТОВ "ВІК "Девіро" шляхом внесення додаткового вкладу ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 до Статутного капіталу товариства, перерозподілом розміру часток Учасників Товариства та виключенням зі складу Учасників ТОВ "ВІК "Девіро" ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), внести зміни до відомостей про юридичну особу ТОВ "ВІК "Девіро". Уповноважити виконати державну реєстрацію змін у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань директора Товариства ОСОБА_6 особисто або через представника (для чого уповноважити директора Товариства видати такому представнику відповідну довіреність).

ОСОБА_1 посилається на те, що рішення загальних зборів учасників від 26.07.2022, з третього питання порядку денного про збільшення статутного капіталу товариства шляхом внесення додаткових вкладів з кожного учасника товариства у сумі 50 000 (п`ятдесят тисяч доларів США) в гривневому еквіваленті на час внеску за діючим курсом Національного Банку України у строк до 10.08.2022 включно та рішення загальних зборів учасників від 29.08.2022, з питань порядку денного про затвердження результатів внесення Учасниками товариства додаткового вкладу до статутного капіталу Товариства та збільшеного розміру статутного капіталу Товариства; затвердження розміру часток Учасників Товариства, а також номінальної вартості часток з врахуванням фактично внесеного додаткового вкладу до статутного капіталу Товариства; виключення ОСОБА_1 зі складу Учасників Товариства прийняті з порушенням Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" та порушують її права як учасника Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро", проти чого заперечує відповідач-1, що і є причиною виникнення спору.

Суд першої інстанції дійшов висновку, позовні вимоги в частині визнання недійсним рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро", оформлене протоколом від 26 липня 2022 року, з третього питання порядку денного про збільшення статутного капіталу товариства шляхом внесення додаткових вкладів з кожного учасника товариства у сумі 50 000 (п`ятдесят тисяч доларів США) в гривневому еквіваленті на час внеску за діючим курсом Національного Банку України у строк до 10.08.2022 включно задоволенню не підлягають.

Так само не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині визначити розмір статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро" у розмірі 636 000,00 грн., а розміри часток учасників у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро" наступним чином: ОСОБА_2 має 20 % (часток) статутного капіталу, що у грошовому еквіваленті становить 127 200,00 гривень; ОСОБА_3 має 20 % (часток) статутного капіталу, що у грошовому еквіваленті становить 127 200,00 гривень; ОСОБА_4 має 20 % (часток) статутного капіталу, що у грошовому еквіваленті становить 127 200,00 гривень; ОСОБА_5 має 20 % (часток) статутного капіталу, що у грошовому еквіваленті становить 127 200,00 гривень; ОСОБА_1 має 20 % (часток) статутного капіталу, що у грошовому еквіваленті становить 127 200,00 гривень.

Водночас, господарський суд погодився із доводами позивача щодо відсутності підстав для виключення її зі складу учасників товариства та наявність підстав для визнання недійсним рішення загальних зборів учасників товариства від 29.08.2022 про виключення ОСОБА_1 зі складу Учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро", визнавши недійсним рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро", оформлених протоколом від 29 серпня 2022 року, з питань порядку денного про затвердження результатів збільшеного розміру статутного капіталу Товариства; затвердження розміру часток Учасників Товариства, а також номінальної вартості часток з врахуванням фактично внесеного додаткового вкладу до статутного капіталу Товариства; виключення ОСОБА_1 зі складу Учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро" (код ЄДРПОУ 40006469).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, оскаржуваному судовому рішенню та доводам апеляційної скарги, апеляційний суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Апелянт оскаржує рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 24.07.2023 у справі № 904/47/23 лише в частині відмови у задоволенні позову, відтак апеляційне провадження здійснюється в межах вимог апеляційної скарги і судом не перевіряється законність та обґрунтованість рішення в іншій (неоскаржуваній) частині.

ОСОБА_1 звернулась до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до: Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро"; ОСОБА_2 ; ОСОБА_3 ; ОСОБА_4 ; ОСОБА_5 ; ОСОБА_6 , в якій просить:

- визнати недійсним рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро", оформлене протоколом від 26 липня 2022 року, з третього питання порядку денного про збільшення статутного капіталу товариства шляхом внесення додаткових вкладів з кожного учасника товариства у сумі 50 000 (п`ятдесят тисяч доларів США) в гривневому еквіваленті на час внеску за діючим курсом Національного Банку України у строк до 10.08.2022 включно;

- визнати недійсними рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро", оформлені протоколом від 29 серпня 2022 року, з питань порядку денного про затвердження результатів внесення Учасниками товариства додаткового вкладу до статутного капіталу Товариства та збільшеного розміру статутного капіталу Товариства; затвердження розміру часток Учасників Товариства, а також номінальної вартості часток з врахуванням фактично внесеного додаткового вкладу до статутного капіталу Товариства; виключення ОСОБА_1 зі складу Учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро" (код ЄДРПОУ 40006469).

- визначити розмір статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро" (код ЄДРПОУ 40006469) у розмірі 636 000 гривень 00 копійок, а розміри часток учасників у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро" (код ЄДРПОУ 40006469) наступним чином:

ОСОБА_2 має 20 % (часток) статутного капіталу, що у грошовому еквіваленті становить 127 200,00 гривень;

ОСОБА_3 має 20 % (часток) статутного капіталу, що у грошовому еквіваленті становить 127 200,00 гривень;

ОСОБА_4 має 20 % (часток) статутного капіталу, що у грошовому еквіваленті становить 127 200,00 гривень;

ОСОБА_5 має 20 % (часток) статутного капіталу, що у грошовому еквіваленті становить 127 200,00 гривень;

ОСОБА_1 має 20 % (часток) статутного капіталу, що у грошовому еквіваленті становить 127 200,00 гривень.

Позовні вимоги мотивовані тим, що рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро", оформлене протоколом від 26 липня 2022 року, з третього питання порядку денного про збільшення статутного капіталу товариства шляхом внесення додаткових вкладів з кожного учасника товариства у сумі 50 000 (п`ятдесят тисяч доларів США) в гривневому еквіваленті на час внеску за діючим курсом Національного Банку України у строк до 10.08.2022 включно порушує позивача тим, що внаслідок не зазначення у рішенні обов`язкових умов, які визначені частиною 3 статті 18 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю", зокрема, загальної суми збільшення статутного капіталу, позивач була позбавлена можливості реалізувати своє право, яке їй надано частиною 2 статті 18 вказаного Закону.

На думку позивача, внесення додаткового вкладу в розмірі 50 000 доларів США в гривневому еквіваленті на час внеску по офіційному курсу НБУ порушує принцип закладений в даній нормі закону, оскільки, курс гривні до долара США є мінливою величиною, відповідно неможливо заздалегідь наперед визначити розмір вкладу, який виражений в доларах США, але повинен вноситися гривнями.

Позивач зазначає, що порушення його прав при прийнятті рішень загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро", оформлені протоколом від 29 серпня 2022 року, з питань порядку денного про затвердження результатів внесення Учасниками товариства додаткового вкладу до статутного капіталу Товариства та збільшеного розміру статутного капіталу Товариства; затвердження розміру часток Учасників Товариства, а також номінальної вартості часток з врахуванням фактично внесеного додаткового вкладу до статутного капіталу Товариства; виключення ОСОБА_1 зі складу Учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро" полягає в тому, що прийняття вказаних рішень є наслідком прийняття рішення з третього питання порядку денного Загальних зборів Учасників, яке оформлене протоколом від 26 липня 2022 року. Відповідно, протиправність рішення з третього питання порядку денного, оформленого протоколом від 26 липня 2022 року, свідчить і про протиправність рішень, оформлених протоколом від 29 серпня 2022 року.

Також позивач звертає увагу, що згідно частини 3 статті 34 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" рішення загальних зборів учасників з питань, передбачених пунктами 4, 5, 9, 10 частин 2 статті 30 цього Закону, приймаються одностайно всіма учасниками товариства, які мають право голосу з відповідних питань, тобто 100 % голосів (часток) всіх учасників товариства загалом, а не 100 % голосів (часток) учасників товариства, які беруть участь у конкретних загальних зборах учасників.

Позивач не брала участі у загальних зборах учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро", які відбулися 29 серпня 2022 року, тому, вказані рішення прийняті не одностайно всіма учасниками відповідача-1, чим порушено право позивача, яке надано йому частиною 3 статті 34 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю", незалежно від того чи було повідомлено позивача про проведення загальних зборів учасників.

Відповідач-1 проти задоволення позову заперечив, зокрема, вважає помилковим посилання позивача на приписи статей 524, 530 Цивільного кодексу України, які визначають валюту та строк обов`язку боржника виконати зобов`язання, що кореспондується з правом кредитора - вимагати виконання такого зобов`язання.

Проте, спеціальні законодавчі норми регулювання спірних правовідносин, зобов`язанню учасника внести додатковий внесок кореспондується право Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро", виключно в особі вищого органу - Загальних зборів учасників, прийняти одне з рішень, визначених у частині 10 статті 18 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю", а не право стягувати такий внесок, тому останній не є кредитором, а учасник Товариства не є боржником у розумінні статей 509, 524, 530 Цивільного кодексу України.

Відповідач-1 зазначає, що ОСОБА_1 про проведення Загальних Зборів була повідомлена належним чином та особисто була присутня на загальних зборах учасників товариства 26.07.2022, разом з іншими учасниками товариства приймала участь у вирішенні питання щодо внесення до порядку денного питання про необхідність внесення додаткового вкладу учасниками Товариства та одноголосно з іншими учасниками віддала свій голос за необхідність внесення учасниками додаткового вкладу у сумі 50 000 доларів США в гривневому еквівалентні на час внеску за діючим курсом Національного Банку України у строк до 10.08.2022 року включно. Таким чином позивачем особисто затверджено намір зробити внесок на відповідних умовах, жодних зауважень не зафіксовано.

В подальшому, про необхідність внесення додаткового вкладу позивач була повідомлена належним чином листом від 27.07.2022. Після спливу строку, встановленого рішенням загальних зборів від 26.07.2022, з урахуванням вимог статті 15 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю", виконавчим органом Товариства ОСОБА_1 було відправлено попередження про прострочення внесення додаткового вкладу, та встановлено додатковий строк в термін до 15 серпня 2022 року (включно).

Відповідач-1 зазначає, що позивачем здійснено порушення та неналежне виконання обов`язків учасника товариства щодо своєчасного внесення свого додаткового вкладу до статутного капіталу товариства, оскільки не виконання нею рішення загальних зборів учасників товариства про внесення додаткового вкладу до статутного капіталу товариства спричинило перешкоджання своїми діями затвердженню збільшення статутного капіталу товариства за рахунок додаткових вкладів сумлінних учасників товариства та відповідно досягненню цілей товариства та стабілізації фінансового стану для здійснення діяльності в період військового стану в державі, з урахуванням того, що відповідач-1 здійснює свою діяльність у сфері оборонно-промислового комплексу, що є вкрай важливим в здійсненні оборони держави в умовах військової агресії російської федерації.

Відповідач-1 звертає увагу, що пунктом 6.7.3.7 Статуту товариства передбачено, якщо учасник товариства не вніс додатковий вклад за рішенням загальних зборів учасників протягом наданого загальними зборами строку, виконавчий орган товариства має скликати загальні збори учасників, які можуть прийняти рішення про виключення учасника товариства, який має заборгованість із внесення додаткового вкладу. При цьому голоси, що припадають на частку учасника, який має заборгованість перед товариством, не враховуються при визначенні результатів голосування для прийняття рішення відповідно до частини 3 статті 15 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю".

За доводами відповідача-1, загальними зборами учасників товариства прийнято рішення виключити зі складу Учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро" ОСОБА_1 на підставі пункту 6.7.3.7 Статуту Товариства, за не виконання положень пунктів 5.1-5.1.6. Статуту товариства, в тому числі за здійснення порушення та неналежне виконання обов`язків учасника товариства щодо своєчасного внесення свого додаткового вкладу до статутного капіталу товариства, не виконання нею рішення загальних зборів учасників Товариства про внесення додаткового вкладу до статутного капіталу товариства, що спричинило перешкоджання своїми діями досягненню цілей товариства шляхом неможливості затвердження розміру та номінальної вартості часток учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро", якими внесено додаткові внески до Статутного капіталу та стабілізації фінансового стану та здійснення діяльності в період військового стану в державі.

Так, предметом спору є визнання недійсними рішень загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро", оформлених протоколом від 26.07.2022, з третього питання порядку денного про збільшення статутного капіталу товариства шляхом внесення додаткових вкладів з кожного учасника товариства у сумі 50 000 (п`ятдесят тисяч доларів США) в гривневому еквіваленті на час внеску за діючим курсом Національного Банку України у строк до 10.08.2022 включно; оформлених протоколом від 29.08.2022, з питань порядку денного про затвердження результатів внесення Учасниками товариства додаткового вкладу до статутного капіталу Товариства та збільшеного розміру статутного капіталу Товариства; затвердження розміру часток Учасників Товариства, а також номінальної вартості часток з врахуванням фактично внесеного додаткового вкладу до статутного капіталу Товариства; виключення ОСОБА_1 зі складу Учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро"; визначення розміру статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро" у розмірі 636 000 гривень 00 копійок та розмірів часток учасників у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро".

Предметом доказування у справі є обставини дотримання відповідачем-1 вимог чинного законодавства та статуту щодо дотримання законодавства щодо проведення загальних зборів учасників 26.07.2022 та 29.08.2022, дотримання законодавства в частині прийнятих на вказаних загальних зборах рішень; наявність / відсутність підстав для скасування рішень загальних зборів учасників 26.07.2022 та 29.08.2022 (в частині заявлених позовних вимог), наявність / відсутність підстав для визначення розміру статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро" у розмірі 636 000 гривень 00 копійок та розмірів часток учасників у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро".

Згідно ст. 167 Господарського кодексу України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами. Під корпоративними відносинами маються на увазі відносини, що виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав.

Товариством є організація, створена шляхом об`єднання осіб (учасників), які мають право участі у цьому товаристві. Товариства поділяються на підприємницькі та непідприємницькі (ч. 2 ст. 83 Цивільного кодексу України). Товариства, які здійснюють підприємницьку діяльність з метою одержання прибутку та наступного його розподілу між учасниками (підприємницькі товариства), можуть бути створені лише як господарські товариства (повне товариство, командитне товариство, товариство з обмеженою або додатковою відповідальністю, акціонерне товариство) або виробничі кооперативи (ст. 84 ЦК України).

Господарським товариством є юридична особа, статутний (складений) капітал якої поділений на частки між учасниками (ч. 1 ст. 113 ЦК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про товариство з обмеженою та додатковою відповідальністю" цей Закон визначає правовий статус товариств з обмеженою відповідальністю та товариств з додатковою відповідальністю (далі - товариство), порядок їх створення, діяльності та припинення, права та обов`язки їх учасників.

За приписами ч. 1 ст. 5 Закону України "Про товариство з обмеженою та додатковою відповідальністю" учасники товариства мають такі права: 1) брати участь в управлінні товариством у порядку, передбаченому цим Законом та статутом товариства; 2) отримувати інформацію про господарську діяльність товариства; 3) брати участь у розподілі прибутку товариства; 4) отримати у разі ліквідації товариства частину майна, що залишилася після розрахунків з кредиторами, або його вартість.

Відповідно до ст. 16 Закону України "Про товариство з обмеженою та додатковою відповідальністю" збільшення статутного капіталу товариства допускається лише після внесення всіма учасниками товариства своїх вкладів у повному обсязі.

При збільшенні статутного капіталу за рахунок додаткових вкладів номінальна вартість частки учасника товариства може бути збільшена на суму, що дорівнює або менша за вартість додаткового вкладу такого учасника.

Згідно положень ч.ч. 1-3 ст. 18 Закону України "Про товариство з обмеженою та додатковою відповідальністю" учасники товариства можуть збільшити статутний капітал товариства за рахунок додаткових вкладів учасників та/або третіх осіб за рішенням загальних зборів учасників.

Кожний учасник має переважне право зробити додатковий вклад у межах суми збільшення статутного капіталу пропорційно до його частки у статутному капіталі. Треті особи та учасники товариства можуть зробити додаткові вклади після реалізації кожним учасником свого переважного права або відмови від реалізації такого права в межах різниці між сумою збільшення статутного капіталу та сумою внесених учасниками додаткових вкладів, лише якщо це передбачено рішенням загальних зборів учасників про залучення додаткових вкладів.

У рішенні загальних зборів учасників товариства про залучення додаткових вкладів визначаються загальна сума збільшення статутного капіталу товариства, коефіцієнт відношення суми збільшення до розміру частки кожного учасника у статутному капіталі та запланований розмір статутного капіталу.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 30 Закону України "Про товариство з обмеженою та додатковою відповідальністю" загальні збори учасників можуть вирішувати будь-які питання діяльності товариства, крім питань, віднесених до виключної компетенції інших органів товариства законом або статутом товариства.

До компетенції загальних зборів учасників належать:

1) визначення основних напрямів діяльності товариства;

2) внесення змін до статуту товариства, прийняття рішення про здійснення діяльності товариством на підставі модельного статуту;

3) зміна розміру статутного капіталу товариства;

4) затвердження грошової оцінки негрошового вкладу учасника;

5) перерозподіл часток між учасниками товариства у випадках, передбачених цим Законом;

6) обрання та припинення повноважень наглядової ради товариства або окремих членів наглядової ради, встановлення розміру винагороди членам наглядової ради товариства;

7) обрання одноосібного виконавчого органу товариства або членів колегіального виконавчого органу (всіх чи окремо одного або декількох з них), встановлення розміру винагороди членам виконавчого органу товариства;

8) визначення форм контролю та нагляду за діяльністю виконавчого органу товариства;

9) створення інших органів товариства, визначення порядку їх діяльності;

10) прийняття рішення про придбання товариством частки (частини частки) учасника;

11) затвердження результатів діяльності товариства за рік або інший період;

12) розподіл чистого прибутку товариства, прийняття рішення про виплату дивідендів;

13) прийняття рішень про виділ, злиття, поділ, приєднання, ліквідацію та перетворення товариства, обрання комісії з припинення (ліквідаційної комісії), затвердження порядку припинення товариства, порядку розподілу між учасниками товариства у разі його ліквідації майна, що залишилося після задоволення вимог кредиторів, затвердження ліквідаційного балансу товариства;

14) прийняття рішення щодо обліку або припинення обліку часток товариства в обліковій системі часток;

15) прийняття інших рішень, віднесених законом до компетенції загальних зборів учасників.

Так, на загальних зборах учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро" 26.07.2022 прийнято рішення, зокрема, збільшити Статутний капітал Товариства шляхом внесення додаткових вкладів з кожного учасника Товариства у сумі 50 000 (п`ятдесят тисяч доларів США) в гривневому еквіваленті на час внеску за діючим курсом Національного Банку України у строк до 10.08.2022 року включно.

Відповідно до ст. 524 ЦК України зобов`язання має бути виражене у грошовій одиниці України - гривні. Сторони можуть визначити грошовий еквівалент зобов`язання в іноземній валюті

Грошове зобов`язання має бути виконане у гривнях. Якщо у зобов`язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума, що підлягає сплаті у гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок її визначення не встановлений договором або законом чи іншим нормативно-правовим актом (ч.ч. 1, 2 ст. 524 ЦК України).

Згідно з приписами ч.ч. 3, 6, 8 ст. 18 Закону України "Про товариство з обмеженою та додатковою відповідальністю" у рішенні загальних зборів учасників товариства про залучення додаткових вкладів визначаються загальна сума збільшення статутного капіталу товариства, коефіцієнт відношення суми збільшення до розміру частки кожного учасника у статутному капіталі та запланований розмір статутного капіталу.

Учасники товариства можуть вносити додаткові вклади протягом строку, встановленого рішенням загальних зборів учасників, але не більше ніж протягом одного року з дня прийняття рішення про залучення додаткових вкладів.

Статутом або одностайним рішенням загальних зборів учасників, в яких взяли участь всі учасники товариства, можуть встановлюватися інші строки для внесення додаткових вкладів, може встановлюватися можливість учасників вносити додаткові вклади без дотримання пропорцій їхніх часток у статутному капіталі або право лише певних учасників чи лише третіх осіб вносити додаткові вклади, а також може бути виключений етап внесення додаткових вкладів лише тими учасниками товариства, які мають переважне право.

Матеріалами справи підтверджується, що на загальних зборах учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро" 26.07.2022 прийнято одностайне рішення про збільшення Статутного капіталу Товариства шляхом внесення додаткових вкладів, встановлений розмір додаткового внеску кожного учасника Товариства, а саме: 50 000 (п`ятдесят тисяч доларів США) в гривневому еквівалентні на час внеску за діючим курсом Національного Банку України, тобто встановлений гривневий еквівалент розміру додаткового внеску, та встановлений строк такого внесення до 10.08.2022 включно.

За таке рішення проголосовано "за" - 100% учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро", у протоколі загальних зборів відсутні будь-які зауваження з приводу цього рішення, в тому числі й позивача, яка особисто була присутня на вказаних загальних зборах.

Наведеним спростовуються аргументи позивача (апелянта), що вказане рішення прийнято з порушенням приписів ст.ст. 524, 533 Цивільного кодексу України, ч. 3 ст. 18 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю".

З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджується також з висновком господарського суду, що позовні вимоги в частині визнання недійсним рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро", оформлене протоколом від 26 липня 2022 року, з третього питання порядку денного про збільшення статутного капіталу товариства шляхом внесення додаткових вкладів з кожного учасника товариства у сумі 50 000 (п`ятдесят тисяч доларів США) в гривневому еквіваленті на час внеску за діючим курсом Національного Банку України у строк до 10.08.2022 включно задоволенню не підлягають.

Скаржником правильність цих висновків не спростовано.

Крім того, матеріалами справи підтверджується, що на загальних зборах учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро" 26.07.2022 прийнято рішення, зокрема, збільшити Статутний капітал Товариства шляхом внесення додаткових вкладів з кожного учасника Товариства у сумі 50 000 (п`ятдесят тисяч доларів США) в гривневому еквівалентні на час внеску за діючим курсом Національного Банку України у строк до 10.08.2022 року включно.

На виконання рішень загальних зборах учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро" від 26.07.2022 ОСОБА_2 внесено додатковий внесок в розмірі 1 828 430,00 грн., ОСОБА_3 внесено додатковий внесок в розмірі 1 828 430,00 грн., ОСОБА_4 внесено додатковий внесок в розмірі 1 828 430,00 грн., ОСОБА_5 внесено додатковий внесок в розмірі 1 828 430,00 грн., що підтверджується випискою по рахунку Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро" (т. 1 а.с. 196-197).

ОСОБА_1 не сплачувався додатковий внесок на виконання рішень загальних зборах учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро" від 26.07.2022, що нею не заперечується.

Відповідно до ч. 10 ст. 18 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" протягом одного місяця з дати спливу строку для внесення додаткових вкладів, встановленого відповідно до цієї статті, загальні збори учасників товариства приймають рішення про:

1) затвердження результатів внесення додаткових вкладів учасниками товариства та/або третіми особами;

2) затвердження розмірів часток учасників товариства та їх номінальної вартості з урахуванням фактично внесених ними додаткових вкладів;

3) затвердження збільшеного розміру статутного капіталу товариства.

Згідно ч. 2 ст. 100 ЦК України учасник товариства у випадках та в порядку, встановлених законом, може бути виключений з товариства.

Згідно положень пунктів 5.1-5.1.6 Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро", у редакції затвердженій протоколом Загальних зборів учасників Товариства від 26.07.2022, учасник Товариства зобов`язаний: внести в порядку; розмірі, способами і в строки, встановлені діючим законодавством про створення товариства з обмеженою відповідальністю, свій вклад до Статутного капіталу Товариства; вносити додаткові внески в розмірі, порядку і способами, передбаченими Установчими документами і відповідними рішеннями Загальних Зборів Учасників; дотримуватися Статуту Товариства; виконувати рішення Загальних зборів Учасників Товариства; виконувати прийняті на себе в установленому порядку зобов`язання по відношенню до Товариства; всебічно сприяти Товариству в його діяльності; вносити додаткові внески в розмірі, порядку і способами, передбаченими Установчими документами і відповідними рішеннями Загальних Зборів Учасників.

Якщо Учасник Товариства не вніс додатковий вклад за рішенням Загальних зборів Учасників протягом наданого Загальними зборами строку, виконавчий орган товариства має скликати Загальні збори Учасників, які можуть прийняти рішення про виключення Учасника Товариства, який має заборгованість із внесення додаткового вкладу (пункт 6.7.3.7 Статуту Товариства).

Так, на загальних зборах учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро" 29.08.2022 прийняті рішення про затвердження розмірів додаткових вкладів: ОСОБА_2 в розмірі 1 828 430,00 грн., ОСОБА_3 в розмірі 1 828 430,00 грн., ОСОБА_4 в розмірі 1 828 430,00 грн., ОСОБА_5 в розмірі 1 828 430,00 грн., виключено зі складу Учасників ТОВ "ВІК "Девіро" ОСОБА_1 на підставі п 6.7.3.7 Статуту Товариства за не виконання положень п.5.1-5.1.6. Статуту Товариства; зменшений Статутний капітал Товариства у зв`язку із виключенням ОСОБА_1 з Товариства шляхом вилучення її частки з Статутного капіталу Товариства (після зменшення 508 800 грн.); затверджений розмір Статутного капіталу ТОВ "ВІК "Девіро" на розмір внесеного додаткового вкладу ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 за відрахуванням частки виключеного учасника товариства - ОСОБА_1 . Після затвердження Статутний капітал ТОВ "ВІК "Девіро" становить 7 822 520 грн., затверджені розмір та номінальна вартість часток учасників ТОВ "ВІК "Девіро" з врахуванням фактично внесеного додаткового вкладу до Статутного капіталу товариства ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та за відрахуванням частки виключеного Учасника Товариства - ОСОБА_1 . Після затвердження розмір та номінальна вартість часток учасників ТОВ "ВІК "Девіро".

Як зазначено у рішенні загальних зборів учасників ОСОБА_1 виключено зі складу Учасників ТОВ "ВІК "Девіро" на підставі п 6.7.3.7 Статуту Товариства за не виконання положень п.5.1-5.1.6. Статуту Товариства, чим здійснено порушення та неналежне виконання обов`язків учасника Товариства щодо своєчасного внесення свого додаткового вкладу до статутного капіталу Товариства, не виконання нею рішення загальних зборів учасників Товариства про внесення додаткового вкладу до статутного капіталу Товариства, що спричинило перешкоджання своїми діями досягненню цілей Товариства та стабілізації фінансового стану та здійснення діяльності в період військового стану в державі.

Апеляційний суд звертається до висновків Верховного Суду, викладених в постанові від 09.04.2019 у справі № 923/650/17, згідно яких при вирішенні спорів, пов`язаних з виключенням учасника з товариства, господарські суди повинні дослідити всі обставини, пов`язані з виключенням учасника з товариства, дати оцінку його поведінці, встановити наявність негативних для товариства наслідків у зв`язку з діями (бездіяльністю) учасника. Якщо негативні наслідки ще не настали, потрібно правильно визначити вірогідність їх настання. Необхідно встановити причинний зв`язок між діями (бездіяльністю) учасника товариства та негативними наслідками для товариства, а також дослідити мотиви поведінки учасника, форму вини тощо. Вирішуючи питання про наявність факту перешкоджання учасником своїми діями досягненню цілей товариства, необхідно встановити, що поведінка учасника суттєво ускладнює діяльність товариства чи робить її практично неможливою.

Відповідач-1 у справі зазначав, що позивача виключено зі складу Учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро" на підставі пункту 6.7.3.7 Статуту Товариства, за не виконання положень пунктів 5.1-5.1.6. Статуту товариства, в тому числі за здійснення порушення та неналежне виконання обов`язків учасника товариства щодо своєчасного внесення свого додаткового вкладу до статутного капіталу товариства, не виконання нею рішення загальних зборів учасників Товариства про внесення додаткового вкладу до статутного капіталу товариства, що спричинило перешкоджання своїми діями досягненню цілей товариства шляхом неможливості затвердження розміру та номінальної вартості часток учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро", якими внесено додаткові внески до Статутного капіталу та стабілізації фінансового стану та здійснення діяльності в період військового стану в державі.

Проте, як встановлено судом, доказів або доводів в підтвердження перешкоджання позивачем своїми діями досягненню цілей товариства, крім як невнесення додаткового внеску, визначеного рішенням загальних зборів 26.07.2022 матеріали справи не містять.

Стаття 18 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" не передбачає такого виду корпоративної відповідальності за невиконання (неналежне виконання) учасником свого обов`язку із внесення додаткового вкладу до статутного капіталу товариства як виключення учасника з товариства. Натомість ця стаття визначає, які рішення мають прийняти загальні збори учасників товариства після спливу строку для внесення додаткових вкладів. За змістом цієї статті вирішення питань, пов`язаних із внесенням/невнесенням учасником товариства свого додаткового вкладу, закон відносить саме до виключної компетенції загальних зборів.

Зокрема, за приписами п. 2 ч. 10 ст. 18 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" протягом одного місяця з дати спливу строку для внесення додаткових вкладів, встановленого відповідно до цієї статті, загальні збори учасників товариства приймають рішення про затвердження розмірів часток учасників товариства та їх номінальної вартості з урахуванням фактично внесених ними додаткових вкладі.

Наведене в сукупності вказує на відсутність підстав для виключення позивача зі складу учасників товариства, внаслідок чого суд першої інстанції задовольнив позовні вимоги про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників товариства від 29.08.2022 про виключення ОСОБА_1 зі складу Учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро".

При цьому колегія суддів вважає необґрунтованими посилання апелянта на необхідність застосування у спірних правовідносинах приписів ст. 15 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю", оскільки норма цієї статті встановлює наслідки саме з прострочення внесення вкладу, пов`язаного із створенням товариства, натомість питання, що стосуються збільшення статутного капіталу за рахунок додаткових вкладів, порядок та механізм його реалізації, а також правові наслідки виконання/невиконання відповідних дій учасниками визначені саме ст. 18 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю".

Крім того, за змістом позовної заяви позивач прагне відновлення становища, яке існувало до 29.08.2022, тобто відновлення такого складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро" (розмір статутного капіталу 636000 грн.): ОСОБА_2 має 20 % (часток) статутного капіталу, що у грошовому еквіваленті становить 127 200,00 гривень; ОСОБА_3 має 20 % (часток) статутного капіталу, що у грошовому еквіваленті становить 127 200,00 гривень; ОСОБА_4 має 20 % (часток) статутного капіталу, що у грошовому еквіваленті становить 127 200,00 гривень; ОСОБА_5 має 20 % (часток) статутного капіталу, що у грошовому еквіваленті становить 127 200,00 гривень; ОСОБА_1 має 20 % (часток) статутного капіталу, що у грошовому еквіваленті становить 127 200,00 гривень.

Належним способом захисту у цьому разі є позов про визначення розміру статутного капіталу товариства та розмірів часток учасників товариства (пп. "д" п. 3 ч. 5 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань").

Відповідачами за таким позовом є не тільки господарське товариство, але й особи - учасники товариства, які внаслідок задоволення позову можуть бути позбавлені своїх часток у статутному капіталі або їх частин у грошовому або відсотковому виразі.

Ухвалюючи рішення про задоволення позову одного із учасників товариства, суд мають врахувати, що інтереси товариства можуть не збігатися з інтересами окремих його учасників, а інтереси учасників товариства, включаючи колишніх учасників, також не збігаються (див. постанову Великої Палати Верховного Суду від 08 жовтня 2019 року у справі № 916/2084/17, провадження № 12-77гс19). Тому, вирішуючи питання щодо ефективності обраного позивачем способу захисту, суди мали врахувати баланс інтересів усіх учасників і самого товариства, уникати зайвого втручання в питання діяльності товариства, які вирішуються виключно рішенням загальних зборів учасників товариства та надавати оцінку добросовісності відповідачів, які в разі задоволення позовних вимог будуть позбавлені своїх часток або їх частин у грошовому або відсотковому виразі.

Аналогічні висновки викладені Верховним Судом в постановах у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 18.06.2020 у справі № 922/1393/19, від 28.07.2021 у справі №917/315/20, від 18.08.2021 у справах № 910/15221/19 та № 909/722/16, постанові Великої Палати Верховного Суду від 22.10.2019 у справі № 923/878/16.

Так, господарським судом було встановлено відсутність підстав для визнання недійсним рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро", оформлене протоколом від 26 липня 2022 року, з третього питання порядку денного про збільшення статутного капіталу товариства шляхом внесення додаткових вкладів з кожного учасника товариства у сумі 50 000 (п`ятдесят тисяч доларів США) в гривневому еквіваленті на час внеску за діючим курсом Національного Банку України у строк до 10.08.2022 включно.

При цьому матеріалами справи засвідчено, що на виконання рішень загальних зборах учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро" від 26.07.2022 ОСОБА_2 внесено додатковий внесок в розмірі 1 828 430,00 грн., ОСОБА_3 внесено додатковий внесок в розмірі 1 828 430,00 грн., ОСОБА_4 внесено додатковий внесок в розмірі 1 828 430,00 грн., ОСОБА_5 внесено додатковий внесок в розмірі 1 828 430,00 грн., що підтверджується випискою по рахунку Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро", рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро" від 29.08.2022 в частині затвердження результатів внесення Учасниками товариства додаткового вкладу до статутного капіталу Товариства є такими, що відповідають вимогам статті 18 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю".

Також, як зазначає апелянт в подальшому ОСОБА_6 набув частку в статутному капіталі відповідача 1 в розмірі 10 % шляхом придбання в кожного з діючих учасників ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 по 2,5 % їх часток, що в грошовому виразі складає по 195 563,00 гривень.

Варто наголосити на тому, що Велика Палата Верховного Суду у постанові ВП ВС від 22.10.2019 по справі № 923/876/16 виклала правовий висновок, в якому підтвердила належність способу захисту - вимоги про визначення розміру статутного капіталу товариства та розмірів часток учасників товариства. Водночас, зауважила, що вирішуючи питання щодо ефективності обраного позивачем способу захисту, суди мали врахувати баланс інтересів усіх учасників і самого товариства, уникати зайвого втручання в питання діяльності товариства, які вирішуються виключно рішенням загальних зборів учасників товариства та надавати оцінку добросовісності відповідачів, які в разі задоволення позовних вимог будуть позбавлені своїх часток або їх частин у грошовому або відсотковому виразі.

Тобто Велика Палата Верховного Суду прямо робить висновок про можливість позбавлення учасників - відповідачів своїх часток у статутному капіталі за рішенням суду про визначення розміру статутного капіталу та розмірів часток учасників товариства, однак, у такому разі суд має, перш за все, надати оцінку добросовісності поведінки відповідачів.

Колегія суддів звертає увагу, що у даній справі розглядається спір про розмір статутного капіталу та склад учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро" й позивачка вважає, що її незаконно виключили зі складу учасників Товариства, однак незаконність вступу до нього нового учасника ( ОСОБА_6 ) жодним чином не обґрунтовує.

Тобто ОСОБА_1 не доведено належними та допустимими доказами незаконність включення ОСОБА_6 до складу учасників Товариства, нею не оспорено законність рішень загальних зборів та відповідних договорів, на підставі яких відповідач-6 набув частку у статутному капіталі, відповідних доказів матеріали справи не містять.

В свою чергу, надаючи оцінку добросовісності поведінці відповідачів, які, в тому числі в разі задоволення позовних вимог будуть позбавлені своїх часток або їх частин у грошовому або відсотковому виразі, судом не встановлено обставин недобросовісності внесення ними додаткових вкладів та збільшення статутного капіталу.

Що ж стосується обставин прийняття нового учасника шляхом придбання ним у діючих учасників ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 по 2,5 % їх часток, що в грошовому виразі складає 195 563,00 гривень, то позивачем не надано доказів того, що такі правочини є нікчемними в силу закону або визнані судом недійсними, а подальші реєстраційні дії щодо зміни складу учасників та розміру їх часток є неправомірними.

При цьому доводи апелянта про те, що визнання судом незаконним рішення загальних зборів учасників відповідача 1 про виключення ОСОБА_1 зі складу учасників свідчить про те, що усі наступні рішення загальних зборів учасників відповідача 1, які прийняті після 29 серпня 2022 року, в тому числі і рішення щодо прийняття до складу учасників товариства нового учасника ОСОБА_6 (відповідач 6), є незаконними, такими, що не породжують правових наслідків - є неспроможними, оскільки не узгоджуються з чинним законодавством України та судовою практикою.

Більше того, суд не знайшов підстав для визнання недійсним рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро", оформленого протоколом від 26.07.2022 в частині збільшення статутного капіталу товариства шляхом внесення додаткових вкладів з кожного учасника товариства у сумі 50 000 (п`ятдесят тисяч доларів США) в гривневому еквіваленті на час внеску за діючим курсом Національного Банку України у строк до 10.08.2022 включно, яке було виконано іншими учасниками Товариства та призвело до подальших змін у їх складі та розміру часток у статутному капіталі.

Так, Конституційний Суд України у своїх рішеннях послідовно обстоює позицію, що: „правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах" (перше речення абзацу десятого пункту 9 мотивувальної частини Рішення від 30 січня 2003 року № 3-рп/2003). Приписи статті 8, частини першої статті 55 Конституції України зобов`язують державу гарантувати на законодавчому рівні кожному можливість реалізації його права на судовий захист. Законодавець має встановити такий обсяг права осіб на судовий захист, який забезпечував би його дієву реалізацію, а відмова судів у реалізації такої можливості може призвести до порушення гарантованого Конституцією України права на судовий захист" [перше, друге речення абзацу шостого пункту 2 мотивувальної частини Рішення від 6 квітня 2022 року № 2-р(II)/2022].

Приписи Конституції України та юридичні позиції Конституційного Суду України стосовно конституційних гарантій права на судовий захист посутньо співвідносні з приписами актів міжнародного права, зокрема, право на справедливий розгляд гарантується пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У рішенні від 21 липня 2021 року № 5-р(II)/2021 Конституційний Суд України наголосив: "Сутнісний зміст права на судовий захист, що його встановлено частиною першою статті 55 Конституції України, слід визначати як у зв`язку з основними засадами судочинства, визначеними приписами частини другої статті 129 Конституції України, так і з урахуванням змісту права на справедливий суд, визначеного у статті 6 Конвенції та витлумаченого Європейським судом із прав людини" (абзац восьмий підпункту 2.1 пункту 2 мотивувальної частини).

Зокрема, Європейський суд із прав людини розглядав низку заяв проти Чеської Республіки, за результатами розгляду яких установив порушення пункту 1 статті 6 Конвенції у зв`язку з відсутністю доступу до суду, оскільки національні суди відмовили в розгляді скарг аргументів заявників по суті щодо незаконності рішень загальних зборів (див. Kohlhofer and Minarik проти Чеської Республіки , № 46677/06 , 10 лютого 2011; Кольхофер проти Чеської Республіки [Комітет], № 22915/07, 13 жовтня 2011; Solaris, S.R.O. та інші проти Чеської Республіки [Комітет], № 8992/07, 13 жовтня 2011; Мінарік та інші проти Чеської Республіки [Комітет], № 10583/09, 13 жовтня 2011 і Роман Мінарік проти Чеської Республіки , № 58874/11, 22 листопада 2012).

Натомість, після внесення змін до відповідного законодавства, яке набуло чинності 1 січня 2012 року, що були спрямовані на усунення попередніх законодавчих недоліків, встановлених у рішеннях у справі Кольгофера та Мінаріка, Європейський суд із прав людини в іншій справі (див. рішення у справі «Фішер проти Чеської Республіки», № 24314/13, 24.02.2022), вже не визнав порушеним право заявника на доступ до суду, коли суди відмовилися захистити його права, порушені рішенням від 3 березня 2004 року про збільшення статутного капіталу компанії, міноритарним акціонером якої він був, оскільки:

по-перше: причина, через яку позов заявника про скасування цього рішення не було задоволено з посиланням на пункт 3 (b) статті 131 Комерційного кодексу, полягала в тому, що скасування цього рішення через кілька років після його прийняття була б дуже проблематичною з точки зору правової визначеності і серйозно порушила б права, набуті добросовісно третіми особами в результаті подальшого злиття в інтересах самої компанії. У національному законі було прямо встановлено, що суд не може скасовувати рішення загальних зборів, якщо це має наслідком суттєве втручання у права третіх осіб, що набуті добросовісно;

по-друге: заявник за законом мав право вимагати відшкодування збитків, а також справедливої сатисфакції. Це право може бути заявлено (реалізовано), навіть якщо суд не скасував рішення загальних зборів (пункт 4 статті 131 Комерційного кодексу);

по-третє: Уряд надав кілька судових рішень, якими позивачам було присуджено справедливу сатисфакцію, а також практику Конституційного Суду про те, що питання дійсності чи недійсності рішення загальних зборів має розглядатися судом як попереднє питання у провадженні щодо права на відшкодування збитків або справедливої сатисфакції, або додаткової компенсації без постановлення судового рішення про скасування такого рішення. Це дозволило знайти справедливий баланс між конкуруючими інтересами міноритарних акціонерів, з одного боку, та інтересами мажоритарного акціонера, компанії та ширшого суспільного інтересу, з іншого боку, зважаючи на той факт, що вирішення питання незаконності рішення надає право міноритарним акціонерам вимагати відшкодування збитків або справедливої сатисфакції;

по-четверте: пункт 1 статті 6 Конвенції не гарантує конкретного результату в будь-якій справі. Важливим з точки зору права на доступ до суду є те, що спір, який заявник подає на розгляд, є предметом справжнього розгляду. У цій справі національний суд розглянув аргументи заявника та підтримав його думку, визнавши (хоч і частково), що рішення від 3 березня 2004 року порушувало угоду про співпрацю, принципи добросовісності й було поза законом. Тому незалежно від остаточного відхилення його позову зі скасування оскаржуваного рішення заявник отримав розгляд питання законності цього рішення.

Отже, Європейський суд із прав людини визнав, що право заявника на доступ до суду було достатньо захищено в інших провадженнях, що гарантує національне законодавство та судова практика Чеської Республіки, і в межах таких проваджень питання про те, чи рішення загальних зборів було прийнято з порушенням законодавства чи внутрішнього статуту компанії, буде розглянуто та остаточно вирішено в суді у змагальному процесі.

Крім того, право на мирне володіння своїм майном гарантоване закріплене у ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Перший протокол).

Втручання держави у право на мирне володіння майном є законним, якщо здійснюється на підставі закону, що має бути доступним для заінтересованих осіб, чітким і передбачуваним з питань застосування та наслідків його дії.

Критерій "пропорційності" передбачає, що втручання у право власності розглядатиметься як порушення ст.1 Першого протоколу, якщо не було дотримано справедливої рівноваги (балансу) між інтересами держави (суспільства), пов`язаними з втручанням, та інтересами особи, яка так чи інакше страждає від втручання. "Справедлива рівновага" передбачає наявність розумного співвідношення (обґрунтованої пропорційності) між метою, визначеною для досягнення, та засобами, які використовуються. Необхідного балансу не буде дотримано, якщо особа несе "індивідуальний і надмірний тягар". При цьому з питань оцінки "пропорційності" ЄСПЛ, як і з питань наявності "суспільного", "публічного" інтересу визнає за державою досить широку "сферу розсуду", за винятком випадків, коли такий "розсуд" не ґрунтується на розумних підставах.

Таким чином, ст. 1 Першого протоколу гарантує захист права на мирне володіння майном особи, яка законним шляхом, добросовісно набула майно у власність, і для оцінки додержання "справедливого балансу" в питаннях позбавлення майна мають значення обставини, за якими майно було набуте у власність, поведінка особи, з власності якої майно витребовується.

Колегія суддів констатує, що з огляду на недоведення позивачем та невстановлення судом недобросовісності поведінки відповідачів в частині, що стосується збільшення статутного капіталу шляхом внесення додаткових внесків, а також прийняття до складу учасників Товариства нового учасника внаслідок придбання ним частини часток інших учасників, задоволення позовної вимог про визначення розміру статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро" саме у розмірі 636 000,00 грн., а розмірів часток учасників у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-інноваційна компанія "Девіро" наступним чином: ОСОБА_2 має 20 % (часток) статутного капіталу, що у грошовому еквіваленті становить 127 200,00 гривень; ОСОБА_3 має 20 % (часток) статутного капіталу, що у грошовому еквіваленті становить 127 200,00 гривень; ОСОБА_4 має 20 % (часток) статутного капіталу, що у грошовому еквіваленті становить 127 200,00 гривень; ОСОБА_5 має 20 % (часток) статутного капіталу, що у грошовому еквіваленті становить 127 200,00 гривень; ОСОБА_1 має 20 % (часток) статутного капіталу, що у грошовому еквіваленті становить 127 200,00 гривень, як просить позивач, призведе до невиправданого втручання в діяльність органів управління Товариства (зокрема, й виключну компетенцію загальних зборів), матиме наслідком свавільне порушення корпоративних та майнових прав учасників Товариства-відповідачів без вирішення питання щодо належної компенсації наслідків, що спричинить таке рішення.

Отже, хоча обраний ОСОБА_1 спосіб захисту прав й передбачений нормою пп. "д" п. 3 ч. 5 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", проте сформульовані нею позовні вимоги без урахування тих змін у розмірі статутного капіталу та складі учасників, які відбулися після її виключення, з огляду на підстави позову та докази, якими вони обґрунтовані, за умов невстановлення судом обставин недобросовісності поведінки відповідачів, не можуть бути задоволені в такому вигляді, оскільки суттєво порушать баланс інтересів учасників Товариства та становитимуть надмірний тягар для них у вигляді часткового або повного позбавлення їх прав на частку в статутному капіталі Товариства, без оспорення законності підстав її збільшення/набуття та невирішення питання щодо справедливої сатисфакції постраждалій стороні.

Наведене не суперечить практиці Верховного Суду у складі судової палати для розгляду справ щодо корпоративних спорів, корпоративних прав та цінних паперів Касаційного господарського суду у постанові від 11.12.2023 у справі №907/922/21, на яку посилався скаржник, адже скасовуючи постанову Західного апеляційного господарського суду від 05.10.2022 та додаткову постанову Західного апеляційного господарського суду від 31.10.2022 у справі № 907/922/21 та передаючи справу на новий розгляд до Західного апеляційного господарського суду, суд касаційної інстанції надав вказівку:

«Під час нового розгляду суду апеляційної інстанції необхідно врахувати висновки суду касаційної інстанції, у зв`язку з якими судове рішення переглянути справу за наявними у ній доказами в межах доводів та вимог апеляційних скарг, надати оцінку правомірності (законності) виключення позивачки зі складу учасників, законності (добросовісності) поведінки теперішніх учасників товариства, визначити належний склад сторін та зміст вимог до кожного з відповідачів; і залежно від встановлених обставин вирішити спір. У разі встановлення обставин порушення цивільного права Позивачки та аргументованості її вимог, перевірити в межах доводів та вимог апеляційної скарги Товариства висновки суду першої інстанції щодо поважності причин пропущення позовної давності» (п. 152 постанови).

За таких умов, твердження, викладені скаржником в апеляційній скарзі, не знайшли свого підтвердження під час перегляду справи в апеляційному порядку.

Враховуючи у даному випадку сукупність встановлених вище обставин, підтверджених відповідними доказами, наявними в матеріалах справи, з огляду на положення ст.ст.74-80, 86 ГПК України, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність обґрунтованих підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Порушень або неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи, апеляційним судом не виявлено.

Отже, суд апеляційної інстанції не вбачає підстав для зміни або скасування рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 24.07.2023 у справі №904/47/23, яке ухвалено з дотриманням вимог ст. 236 ГПК України.

Відповідно до ст. 129 ГПК України витрати зі сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на її заявника.

Керуючись статтями 14, 129, 269, 275, 276, 282 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 24.07.2023 у справі № 904/47/23 залишити без задоволення.

Рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 24.07.2023 у справі №904/47/23 залишити без змін.

Судові витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги покласти на ОСОБА_1 .

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, порядок і строки оскарження визначені ст.ст. 286-289 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст постанови підписано 01.04.2024

Головуючий суддя В.Ф. Мороз

Суддя Ю.Б. Парусніков

Суддя Т.А. Верхогляд

СудЦентральний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення07.03.2024
Оприлюднено04.04.2024
Номер документу118067366
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин

Судовий реєстр по справі —904/47/23

Ухвала від 29.04.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Студенець В.І.

Постанова від 07.03.2024

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Мороз Валентин Федорович

Ухвала від 19.02.2024

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Мороз Валентин Федорович

Ухвала від 23.01.2024

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Мороз Валентин Федорович

Ухвала від 28.11.2023

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Мороз Валентин Федорович

Ухвала від 02.10.2023

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Мороз Валентин Федорович

Ухвала від 11.09.2023

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Мороз Валентин Федорович

Ухвала від 31.08.2023

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Мороз Валентин Федорович

Судовий наказ від 21.08.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бажанова Юлія Андріївна

Рішення від 24.07.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бажанова Юлія Андріївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні