Рішення
від 25.03.2024 по справі 905/1185/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.03.2024м. ДніпроСправа № 905/1185/23

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Бондарєв Е.М. за участю секретаря судового засідання Товстоп`ятки В.В.

за позовом Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" (87547, Донецька область, м. Маріуполь, вул. К. Лібкнехта, буд. 177-А, ідентифікаційний код 00191678)

до Приватного акціонерного товариства "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" (49107, Дніпропетровська область, м. Дніпро, Запорізьке шосе, буд. 22, ідентифікаційний код 00169845)

третя особа-1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" (01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, 25 ідентифікаційний код 00100227)

третя особа-2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, м. Київ, вул. Сім`ї Бродських,19, ідентифікаційний код 39369133)

про визнання недійсним рішення та зобов`язання вчинити певні дії

Представники:

від позивача: Коптілов Ю.В. адвокат

від відповідача: Єжова А.О., представник

Кравчик С.М., представник

від третьої особи-1: Курбанов А.В., представник

від третьої особи-2: не з`явився

СУТЬ СПОРУ:

За допомогою системи "Електронний суд" Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" звернулось до Господарського суду Донецької області з позовом № б/н від 30.08.2023 до Приватного акціонерного товариства "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" в якому просить:

- визнати недійсним рішення ПрАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" оформлене Протоколом №1ПЕМ-ЕВ від 24.08.2023 засідання комісії по розгляду акта-претензії про порушення договірних умов № 1ПЕМ-ЕВ від 18.08.2023;

- зобов`язати ПрАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" передати адміністратору комерційного обліку - ПрАТ "НЕК "Укренерго" валідовані дані комерційного обліку по точках комерційного обліку КП "Компанія "Вода Донбасу" за період з 01 січня 2022 року по 28 лютого 2023 року відобразивши обсяги купленої позивачем електроенергії (на підставі договору між КП "Компанія "Вода Донбасу" ПрАТ "НЕК "Укренерго" про врегулювання небалансів №0350-01012 від 26.06.2019) для власного споживання.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 24.08.2023 відбулось засідання комісії ПрАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" з розгляду акта - претензії №1ПЕМ-ЕВ від 18.08.2023 про порушення договірних умов, на якому прийняті наступні рішення, оформлені протоколом №1ПЕМ - ЕВ від 24.08.2023:

1. Акт-претензія № 1ПЕМ-ЕВ від 18.08.2023 складена відповідно до вимог п. 25 додатка 4 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії;

2. За усним зверненням на засіданні комісії, представника КП "Вода Донбасу", здійснити нарахування обсягів розподіленої електричної енергії відповідно до п. 25.5. додатку 4 договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, виходячи з фактичного споживання, визначеного за допомогою показників вузлів обліку електричної енергії, які зазначені у цьому договорі;

3. Період нарахування прийняти з 01.01.2022 до 28.02.2023 (включно) відповідно до п.25.3. додатка 4 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, а саме: з моменту припинення дії або не укладення споживачем договору про постачання електричної енергії та до моменту його укладення;

4. Вартість розподіленої електроенергії в період з 01.01.2022 до 28.02.2023 (включно), визначити відповідно до п. 25.2. додатка 4 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії;

5. При розрахунку вартості розподіленої електроенергії в період з 01.01.2022 до 28.02.2023 (включно), врахувати платежі, здійснені КП "Вода Донбасу" в зазначений період;

6. На виконання п. 1 постанови НКРЕКП від 08.08.2023 № 1475 "Про результати розгляду спору між АТ "ДТЕК Донецькі електромережі", ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі", ПрАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" та НЕК "Укренерго"" передати адміністратору комерційного обліку - НЕК "Укренерго" валідовані дані комерційного обліку по точках комерційного обліку КП "Компанія "Вода Донбасу" за період з 01 січня 2022 року по 28 лютого 2023 року з урахуванням того, що учасник ринку КП "Компанія "Вода Донбасу" у зазначений період мав статус "Дефолтний" та вказати їх значення "0" (нуль), відобразивши споживання КПВД, як втрати оператора системи розподілу, що підлягають компенсації на підставі цього протоколу.

Підставою для прийняття ПрАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" рішення стало порушення КП "Компанія "Вода Донбасу" умов п.п.4.1., 4.2. договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, п.1.2.1 та пп.1 п. 5.5.5. ПРРЕЕ, а саме: споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановок споживача (позивача) у період з 01.01.2022 по 28.02.2023 включно за відсутності договорів про постачання електричної енергії, про закупівлю електричної енергії на організованих сегментах ринку, що призвело до втрат електричної енергії оператора системи розподілу.

Комісією визначено розмір компенсації витрат, понесених ПрАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" (оператор системи розподілу/ОСР) на закупівлю та адміністрування втрат внаслідок порушення споживачем - 580 192 042,84 грн. з ПДВ за період нарахування з 01.01.2022 по 28.02.2023 (включно).

Позивач не погоджується із встановленими порушеннями в частині споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановок у спірний період за відсутністю договорів про постачання електричної енергії, закупівлю електричної енергії на організованих сегментах ринку, оскільки він має статус учасника ринку електричної енергії та є діючою стороною договору про врегулювання небалансів № 0350-01012 від 26.06.2019, укладеного з НЕК "Укренерго", та, відповідно, закуповував електричну енергію на балансуючому ринку за цим договором.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 05.09.2023 позовну заяву з доданими до неї матеріалами передано за територіальною юрисдикцією (підсудністю) на розгляд до Господарського суду Дніпропетровської області.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 02.10.2023 позовну заяву залишено без руху та запропоновано позивачу протягом 5 днів з дня вручення ухвали суду про залишення позовної заяви без руху усунути недоліки позовної заяви, а саме надати до суду належні докази доплати судового збору у розмірі 2 684,00 грн., за другу вимогу немайнового характеру.

За допомогою системи "Електронний суд" позивачем 06.10.2023 до суду подана заява про усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 11.10.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №905/1185/23, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження з повідомленням учасників справи та призначено підготовче засідання на 06.11.2023 о 16:30год.

За допомогою системи "Електронний суд" Комунальне підприємство "Компанія" Вода Донбасу" 20.10.2023 звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області із заявою від 19.10.2023 про забезпечення позову шляхом заборони ПрАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" до закінчення розгляду спору по суті:

- вчиняти дії щодо передачі у будь-якій формі Адміністратору комерційного обліку - Приватному акціонерному товариству "Національна енергетична компанія "Укренерго" валідованих даних комерційного обліку по точках комерційного обліку Комунального підприємства "Компанія" Вода Донбасу" за період з 01 січня 2022 року по 28 лютого 2023 року з урахуванням того, що даний учасник ринку у зазначений період мав статус "Дефолтний";

- вчиняти будь-які дії на ММS-платформі спрямовані на зміну агрегованих даних комерційного обліку по точках комерційного обліку Комунального підприємства "Компанія" Вода Донбасу" за період з 01 січня 2022 року по 28 лютого 2023 року будь-якими значеннями.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 23.10.2023 прийнято відмовлено Комунальному підприємству "Компанія" Вода Донбасу" у задоволенні заяви про забезпечення позову від 19.10.2023.

Постановою Центрального апеляційного господарського суду від 20.12.2023 апеляційну скаргу Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" на ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області від 23.10.2023 у справі № 905/1185/23 про відмову у забезпечення позову задоволено, ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області від 23.10.2023 у справі № 905/1185/23 про відмову у забезпеченні позову - скасовано та прийняте нове судове рішення про задоволення заяви Комунального підприємства "Компанія" Вода Донбасу" про забезпечення позову шляхом заборони ПрАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" до закінчення розгляду спору по суті у справі № 905/1185/23: вчиняти дії щодо передачі у будь-якій формі Адміністратору комерційного обліку - Приватному акціонерному товариству "Національна енергетична компанія "Укренерго" валідованих даних комерційного обліку по точках комерційного обліку Комунального підприємства "Компанія" Вода Донбасу" за період з 01.01.2022 по 28.02.2023 з урахуванням того, що даний учасник ринку у зазначений період мав статус "Дефолтний"; вчиняти будь-які дії на ММS-платформі спрямовані на зміну агрегованих даних комерційного обліку по точках комерційного обліку Комунального підприємства "Компанія" Вода Донбасу" за період з 01.01.2022 по 28.02.2023 будь-якими значеннями.

На електрону пошту суду 24.10.2023 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Відповідач зазначає, що позивачем у період з 01.01.2022 по 28.02.2023 (включно) відбувалося споживання електричної енергії за відсутності договорів про постачання електричної енергії та/або договорів про закупівлю електричної енергії на організованих сегментах ринку, що призвело до втрат електричної енергії в мережах відповідача. Такі дії позивача порушують норми ПРЕЕ, а саме п.1.2.1 та пп.1 п.5.5.5, якими передбачено, що споживання електричної енергії здійснюється виключно на підставі договору (договорів).

Також відповідач зазначає, що в Господарському суді Дніпропетровської області на розгляді перебуває справа №904/13.03/23 за позовом Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до Приватного акціонерного товариства "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" про стягнення заборгованості за договором про врегулювання небалансів електричної енергії №0525-01041 від 16.05.2019 у загальному розмірі 53 270 205,17 грн. ПрАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" в межах даної справи заперечує проти позову зважаючи на те, що НК "Укренерго", безпідставно виставило ПрАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" акти купівяі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів за червень 2021 року на суму 4 209 068,35 грн., березень 2022 року на суму 4 035 233,15 грн. включивши до них об`єми споживання електроенергії ДП "Шахтоуправління "Південнодонбаська №1" та КП "Компанія "Вода Донбасу" та березень 2022 року на суму 43 690 539,00 грн., включивши об`єми КП "Компанія "Вода Донбасу". Тобто, саме КП "Компанія "Вода Донбасу" є відповідальною, як електропостачальник, за баланс своїх споживачів та оплачує вартість небалансів оператору системи передачі.

Підготовче засідання 06.11.2023 відкладено на 20.11.2023 о 09:30 год.

Підготовче засідання 20.11.2023 відкладено на 05.12.2023 о 09:30 год.

За допомогою системи "Електронний суд" Приватним акціонерним товариством "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" 01.12.2023 подана заява про визнання позову, розгляд якої судом вирішено відкласти з урахуванням того, що визнання позову допускається на будь-якій стадії провадження у справі, внаслідок чого відкладення вирішення такого питання та закриття підготовчого провадження не впливає права та обов`язки учасників справи.

За допомогою системи "Електронний суд" Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" 04.12.2023 надало до суду клопотання про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору:

- Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача;

- Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

В обґрунтування поданого клопотання Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" зазначає, що на даний час рішення НКРЕКП- постанова від 08.08.2023 № 1475 не оскаржена, а отже підлягає виконанню учасникам енергоринку, відносно яких вона прийнята. Таким чином рішення, що буде прийняте судом вплине на права та обов`язки НЕК "Укренерго " та ПрАТ"ДТЕК ПЕМ- Енерговугілля". Окрім того в межах справи №905/1185/23 позивач, фактично намагається оскаржити рішення НКРЕКП- постанова від 08.08.2023 № 1475, без участі НКРЕКП- та НЕК "Укренерго" як учасників ринку, відносно яких воно прийнято.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 05.12.2023 продовжено строк проведення підготовчого провадження на 30 днів, залучено до участі в якості третьої особи-1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго"; третьої особи-2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, підготовче засідання відкладено на 08.01.2024 о 11:30 год.

За допомогою системи "Електронний суд" Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" 05.01.2024 надало письмові пояснення в яких зазначає, що суд має відмовити в задоволенні позовних вимогах оскільки Акт-претензія №1ПЕМ-ЕВ від 18.08.2023 складено за результатами рішення прийнятого НКРЕКП - постанови від 08.08.2023 №1475 "Про результати розгляду спору між АТ "ДТЕК Донецькі електромережі", ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі", ПрАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" та НЕК "Укренерго" і спрямований (акт-претензія) на виконання вимог постанови НКРЕКП від 08.08.2023 № 1475. На даний час рішення НКРЕКП - постанова від 08.08.2023 №1475 не оскаржена, а отже підлягає виконанню учасниками енергоринку, відносно яких вона прийнята, в тому числі ПрАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" та НЕК "Укренерго". Отже маючи рішення уповноваженого органу Регулятора (НКРЕКП) у вигляді постанови від 08.08.2023 № 1475, яка є чинною на даний час позивач шляхом звернення з позовом до суду намагається фактично підмінити вказану постанову НКРЕКП рішенням суду, не оскарживши саму постанову від 08.08.2023 № 1475.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 08.01.2024, з урахуванням викладеного, з метою виконання завдань підготовчого провадження та належної підготовки справи для розгляду по суті, необхідності надання сторонами витребуваних судом документів, та, з урахуванням клопотання сторін, суд відклав підготовче засідання на 12.02.2024 о 12:00 год.

За допомогою системи "Електронний суд" ПрАТ "НАК "Укренерго" 22.01.2024 надало до суду додаткові пояснення в яких зазначило, що на виконання чинного рішення Регулятора (НКРЕКП) - постанови від 08.08.2023 № 1475, відповідач склав акт-претензію відповідно до якого ним прийняте рішення, оформлене Протоколом №1ПЕМ-ЕВ від 24.08.2023, що оскаржується КП "Компанія "Вода Донбасу". В системі "Електронний суд" міститься заява відповідача (сформована в системі "Електронний суд" 01.12.2023), якою відповідач (ПрАТ "ДТЕК ПЕМЕнерговугілля") визнає позовні вимоги КП "Компанія "Вода Донбасу" в повному обсязі і вказує, що заява про визнання позовних вимог не суперечить закону та не порушує права та інтереси інших осіб. Враховуючи викладене, беручи до уваги акт-претензію, чинність постанови НКРЕКП від 08.08.2023 № 1475 (не оскарження її сторонами) та заяву відповідача про визнання позовних вимог, що є суперечливим з огляду на позицію відповідача як учасника енергоринку, який зобов`язаний виконувати рішення Регулятора, НЕК "Укренерго" вважає, що всебічний та об`єктивний розгляд справи і прийняття законного рішення у справі №905/1185/23 без отримання від НКРЕКП його правової позиції з даного питання, є неможливим.

Підготовче судове засідання, призначене на 12.02.2024 не відбулось, у зв`язку з перебуванням судді Бондарєва Е.М. на лікарняному.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 19.02.2024 підготовче засідання призначено на 26.02.2024 о 16:15 год.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 26.02.2024 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті в засіданні на 25.03.2024 о 16:30год.

До суду 18.03.2024 надійшли пояснення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг в яких зазначає, що станом на сьогодні рішення НКРЕКП, а саме пункт 1 постанови №1475 ТОВ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" не виконано. Третя особа-2 наголошує, що згідно з частиною 9 статті 14 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" рішення Регулятора є обов`язковим до виконання суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг.

Також третя особа-2 просить суд розглядати справу без участі представника НКРЕКП з урахуванням інформації наданої у поясненнях.

Враховуючи достатність часу, наданого учасникам справи для подання доказів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивної господарського процесу, закріплені у статті 129 Конституції України та статтях 13, 14, 74 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених Господарським процесуальним кодексом України, висловлення своєї правової позиції у спорі та надання відповідних доказів.

Матеріали справи містять достатньо документів, необхідних для вирішення спору по суті та прийняття обґрунтованого рішення у даному судовому засіданні.

У судовому засіданні 25.03.2024 проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Суд, розглянувши наявні в матеріалах справи докази, заслухавши в судових засіданнях представників учасників справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті,

ВСТАНОВИВ:

26 червня 2019 року між Комунальним підприємством "Компанія "Вода Донбасу" та Приватним акціонерним товариством "Національна енергетична компанія "Укренерго", яке є оператором системи передачі був укладений договір про врегулювання небалансів електричної енергії №0350-01012.

01 липня 2019 року між Комунальним підприємством "Компанія "Вода Донбасу" та Приватним акціонерним товариством "Національна енергетична компанія "Укренерго" був укладений договір про участь у балансуючому ринку №0350-04012, предметом якого є надання (продаж) балансуючої електричної енергії на завантаження або розвантаження для здійснення оператором системи передачі балансування об`єднаної енергетичної системи України.

Врегулюванням небалансів електричної енергії є вчинення правочинів щодо купівлі- продажу електричної енергії та оплати платежів відповідно до Правил ринку.

Позивач стверджує, що протягом 2019, 2020, 2021, 2022 років та до березня 2023 року, Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго", як оператор балансуючого ринку, відображав обсяги закупівлі Комунальним підприємством "Компанія "Вода Донбасу" електричної енергії на платформі "Система управління ринком Market Management System" (MMS), виставляв рахунки на закупівлю електричної енергії на такому ринку, тим самим підтверджуючи, що Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" є учасником ринку електричної енергії, який закуповує електричну енергію для власного споживання на оптовому ринку електричної енергії.

Обсяги електричної енергії за період 01.01.2022 по 28.02.2023 підтверджені актами купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів та актами-коригування (врегулювання) до актів купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів, які укладені між Комунальним підприємством "Компанія "Вода Донбасу" та Приватним акціонерним товариством "Національна енергетична компанія "Укренерго".

Позивач зазначає, що державна реєстрація сторін договору про врегулювання небалансів електричної енергії № 0350-01012 від 26.06.2019 не припинялась, судові рішення про розірвання такого договору не ухвалювались, а отже підстави для розірвання вказаного вище договору в односторонньому порядку відсутні.

30 квітня 2019 року між Приватним акціонерним товариством "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" та Комунальним підприємством "Компанія "Вода Донбасу" укладено договір №22/19-19-192 про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, який у відповідності до його умов є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу електричної енергії споживачам, як послуги оператора системи розподілу. Такий договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання до умов цього договору згідно з заявою-приєднання.

За умовами укладеного договору Приватне акціонерне товариство "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля", як оператор системи розподілу (далі - ОСР) надає Комунальному підприємству "Компанія "Вода Донбасу" (далі - споживач) послуги з розподілу (передачі) електричної енергії, параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передач, а споживач оплачує за розподіл (передачу) електричної енергії згідно з умовами цього Договору та інші послуги оператора системи, по точкам комерційного обліку, які розташовані на території Донецької області.

Позивач наголошую, що відповідачем за період з 01.01.2022 по 28.02.2023 надано послуг на суму 10 004 951,86 грн., зобов`язання щодо сплати послуг з розподілу Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" виконало та станом на 01.08.2023 власними коштами і коштами державного бюджету проведений повний розрахунок з Приватним акціонерним товариством "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля".

18 серпня 2023 року Приватним акціонерним товариством "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" щодо Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" (споживача) був складений Акт-претензія №1 про порушення договірних умов, а саме умов договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, пункту 1.2.1 глави 1.2 розділу І та пункту 5.5.5 глави 5.5 розділу V Правил роздрібного ринку електричної енергії: споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановок споживача у період з 01.01.2022 по 28.02.2023 включно за відсутності договору про постачання електричної енергії, договорів про закупівлю електричної енергії на організованих сегментах ринку, що призвело до втрат електричної енергії оператора системи розподілу.

24 серпня 2023 року відбулось засідання комісії по розгляду Акта-претензії про порушення Комунальним підприємством "Компанія "Вода Донбасу" договірних умов, на якому прийняті рішення, яке оформлене Протоколом №1ПЕМ-ЕВ від 24.08.2023, наступного змісту:

1. Акт-претензія №1ПЕМ-ЕВ від 18.08.2023 складена відповідно до вимог пункту 25 Додатка 4 до Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії;

2. За усним зверненням на засіданні Комісії представника Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу", здійснити нарахування обсягів розподіленої електричної енергії відповідно до пункту 25.5 Додатку 4 Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, виходячи з фактичного споживання, визначеного за допомогою показників вузлів обліку електричної енергії, які зазначені у цьому Договорі;

3. Період нарахування прийняти з 01.01.2022 до 28.02.2023 (включно) відповідно до пункту 25.3 Додатка 4 до Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, а саме: з моменту припинення дії або не укладення споживачем договору про постачання електричної енергії та до моменту його укладення;

4. Вартість розподіленої електроенергії в період з 01.01.2022 до 28.02.2023 (включно), визначити відповідно до пункту 25.2 Додатка 4 до Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії;

5. При розрахунку вартості розподіленої електроенергії в період з 01.01.2022 до 28.02.2023 (включно), врахувати платежі, здійснені Комунальним підприємством "Компанія "Вода Донбасу" в зазначений період;

6. На виконання пункту 1 Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 08.08.2023 № 1475 "Про результати розгляду спору між АТ "ДТЕК Донецькі електромережі", ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі, ПрАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" та ПрАТ "Національна енергетична компанія "Укренерго" передати адміністратору комерційного обліку Приватному акціонерному товариству "Національна енергетична компанія "Укренерго" валідовані дані комерційного обліку по точках комерційного обліку Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" за період з 01.01.2022 по 28.02.2023 з урахуванням того, що учасник ринку Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" у зазначений період мав статус "Дефолтний" та вказати їх значення "0" (нуль), відобразивши споживання КПВД, як втрати оператора системи розподілу, що підлягають компенсації на підставі цього Протоколу.

Обсяг та вартість розподіленої електричної енергії згідно до Акту-претензія № 1 від 18.08.2023 визначено за період з 01.01.2022 по 28.02.2023 (включно).

Всього підлягає до сплати: 580 192 042,84 грн., в тому числі ПДВ (детальний розрахунок викладено у Додатку 2 до Протоколу № 1 ПЕМ-ЕВ від 18.08.2023).

Позивач не згоден з позицію відповідача, що викладена ним в Акті-претензія № 1 від 18.08.2023 про порушення умов договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії та Протоколі № 1 ПЕМ-ЕВ від 24.08.2023 засідання комісії по розгляду вказаного Акту, що є причиною виникнення спору.

Предметом доказування по справі є встановлення наявності чи відсутності підстав для визнання недійсним рішення оформлене Протоколом №1ПЕМ-ЕВ від 24.08.2023 засідання комісії по розгляду акта-претензії про порушення договірних умов №1ПЕМ-ЕВ від 18.08.2023.

Закон України "Про ринок електричної енергії" визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.

Пунктами 56, 78 частини першої статті 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що оператор системи розподілу юридична особа, відповідальна за безпечну, надійну та ефективну експлуатацію, технічне обслуговування та розвиток системи розподілу і забезпечення довгострокової спроможності системи розподілу щодо задоволення обґрунтованого попиту на розподіл електричної енергії з урахуванням вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та забезпечення енергоефективності.

Розподіл електричної енергії (розподіл) транспортування електричної енергії від електроустановок виробників електричної енергії або електроустановок оператора системи передачі мережами оператора системи розподілу, крім постачання електричної енергії.

Приватне акціонерне товариство "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" є оператором системи розподілу (ОСР) відповідно до ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності, виданої на підставі постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 07.12.2018 за № 1666.

Функції, права та обов`язки оператора системи розподілу врегульовує стаття 46 Закону України "Про ринок електричної енергії".

Згідно з пунктом 1 частини третьої статті 46 вказаного Закону оператор системи розподілу зобов`язаний дотримуватися ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

Отже, Приватне акціонерне товариство "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля", як оператор системи розподілу, зобов`язаний дотримуватися нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, у тому числі, Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (зі змінами) (далі - ПРРЕЕ).

Відповідно до пунктів 2.1.2, 2.1.17 глави 2.1 розділу ІІ ПРРЕЕ оператор системи зобов`язаний укласти договори про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності відповідного оператора системи. Не допускається розподіл (передача) електричної енергії до точки розподілу електроустановки споживача за відсутності діючого договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з таким споживачем, крім випадку здійснення розподілу (передачі) електричної енергії оператором системи до власних електроустановок.

Договір електропостачальника про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії є публічним договором приєднання, зміст якого визначається оператором системи на основі типового договору, що є додатком 4 до цих Правил, оприлюднюється на офіційному вебсайті оператора системи та укладається шляхом надання електропостачальником заяви-приєднання. Датою початку дії зазначеного договору є наступний робочий день від дня отримання оператором системи заяви-приєднання електропостачальника щодо укладення такого договору.

Частина четверта статті 46 Закону України "Про ринок електричної енергії" визначає, що оператор системи розподілу надає послуги з розподілу електричної енергії на підставі договорів про надання послуг з розподілу. Договори про надання послуг з розподілу є публічними договорами приєднання та укладаються на основі типових договорів, форма яких затверджується Регулятором.

30 квітня 2019 року між позивачем та відповідачем на підставі заяви-приєднання був укладений договір № 22/19-19-192 про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії (далі договір).

Укладений між сторонами спору договір є належною підставою виникнення у його сторін господарського зобов`язання відповідно до статей 173, 174 Господарського кодексу України (далі - ГК України) та статей 11, 202, 509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України).

За умовами частини першої статті 193 ГК України та статті 526 ЦК України зобов`язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов закону, інших правових актів, договору, а за відсутністю таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Частиною третьою статті 58 Закону України "Про ринок електричної енергії" встановлено, що споживач зобов`язаний, зокрема, дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів, а також врегулювати у порядку, визначеному кодексом систем розподілу, відносини щодо технічного забезпечення розподілу електричної енергії з оператором системи розподілу.

У пункті 1.1.1 глави 1.1 розділу І ПРРЕЕ закріплено, що ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами. Учасника роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби.

Пункт 1.2.1 глави 1.1 розділу І ПРРЕЕ передбачає, що на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.

Споживач електричної енергії зобов`язаний: користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів; дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів (підпункти 1, 2, 5 пункту 5.5.5 глави 5.5 розділу V ПРРЕЕ).

Згідно з абзацом перший пункту 8.2.1 глави 8.2 розділу VIII ПРРЕЕ у разі порушення учасником роздрібного ринку вимог цих Правил та/або умов договорів, наявність яких передбачена цими Правилами, учасник роздрібного ринку, щодо якого було вчинено порушення, складає у довільній формі претензію та подає її учаснику роздрібного ринку, яким було вчинено порушення.

Відповідно до пункту 8.9 Типового договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, що є додатком 3 до ПРРЕЕ, у разі виявлення однією із сторін порушень цього умов Договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох сторін у двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право внести до акта свої зауваження. Сторона, яка виявила порушення своїх прав, зобов`язана попередити іншу сторону про необхідність складення акта. Сторона, яка здійснила таке порушення, не може без поважних причин відмовитись від складення та підписання відповідного акту.

Саме з посиланням на положення пункту 1.2.1 глави 1.2 розділу І, пункту 5.5.5 глави 5.5 розділу V, пункт 8.2.1 глави 8.2 розділу VIII ПРРЕЕ та пункт 8.9 Типового договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії Приватним акціонерним товариством "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" був складений Акт-претензія про порушення Комунальним підприємством "Компанія "Вода Донбасу" умов про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії.

Зі змісту оформленого Акту-претензії № 1 від 18.08.2023 слідує, що даним Актом представниками ОСР (відповідача) зафіксовано, що Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" є учасником ринку електричної енергії та відповідно внесено до реєстру учасників ринку електричної енергії. Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" отримало статус "Дефолтний" 14.08.2019 та мало би бути переведено до постачальника "останньої надії" з 00.00 годин 15.08.2019 з урахуванням положень пункту 1.7.5 глави 1.7 розділу І Правил ринку та пункту 3.4.4 глави 3.4 розділу ІІІ ПРРЕЕ. Отже, відображення Приватним акціонерним товариством "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" обсягів спожитої Комунальним підприємством "Компанія "Вода Донбасу" за період з 01.01.2022 по 28.02.2023 включно на ДПЗД "Укрінтеренерго", як постачальника "останньої надії" або на Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу", як споживача, який самостійно для власних потреб закуповував електричну енергію на організованих сегментах оптового ринку, суперечить вимогам 3.4.4 глави 3.4 розділу ІІІ ПРРЕЕ.

Враховуючи викладене, на думку відповідача, Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" порушило вимоги пункту 1.2.1 глави 1.2 розділу І та пункту 5.5.5 глави 5.5 розділу V ПРРЕЕ, а саме: споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановок споживача у період з 01.01.2022 по 28.02.2023 включно за відсутності договору про постачання електричної енергії, договорів про закупівлю електричної енергії на організованих сегментах ринку, що призвело до втрат електричної енергії оператора системи розподілу.

Даний Акт-претензія складений в присутності трьох представниками ОСР (відповідача) та представника споживача (позивача) генерального директора Новака Ігоря Сергійовича, в якому зазначено, що комісія оператора системи по розгляду Акта-претензії буде проводити засідання 24.08.2023 об 11.15 годині в форматі відеозв`язку чи шляхом обміну електронними повідомленнями. На момент складання Акту-претензії лічильник та пломби не пошкоджені.

У наведеному Акті-претензії зазначено, що споживачу (позивачу) пропонується протягом 30 календарних днів з дати отримання даної претензії з рахунком на компенсацію втрат усунути порушення та відшкодувати ОСР (відповідачу) затрати, понесені на закупівлю та адміністрування втрат, про що повідомити ОСР, чи надати йому обґрунтовану відмову щодо задоволення претензії повністю або частково. До відмови щодо задоволення претензії споживач може додати документи, які підтверджують вину іншої особи або відсутність своєї вини. Протягом розгляду претензії учасники роздрібного ринку зобов`язані на запит іншої сторони надавати уточнюючу інформацію та документи, необхідні для розгляду претензії.

У графі "зауваження до Акту" представником споживача (позивачем) виконувачем обов`язки начальника департаменту енергетики та механіки Треліним О.О. зазначено, що Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" має ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу, затверджену постановою НКРЕКП від 22.04.2019 № 598 та всі необхідні договори з Приватним акціонерним товариством "Національна енергетична компанія "Укренерго". Відповідно до діючого договору про врегулювання небалансів електричної енергії № 0350-01012 від 26.06.2019, укладеного між Комунальним підприємством "Компанія "Вода Донбасу" та Приватним акціонерним товариством "Національна енергетична компанія "Укренерго" на платформі "Система управління ринком (MMS)" Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" щомісячно фіксує обсяги електричної енергії, які підтверджені актами приймання-передавання, тому з Актом-претензією № 1 про порушення договірних умов від 18.08.2023 не згоден.

Акт-претензія підписаний трьома представниками ОСР (відповідача) та представником споживача (позивача).

24 серпня 2023 року відбулось засідання комісії по розгляду Акта-претензії про порушення Комунальним підприємством "Компанія "Вода Донбасу" договірних умов, за участю споживача генерального директора Новака І.С. (за допомогою засобів відеозв`язку) та п`яти представників членів комісії ОСР (відповідача), на якому прийнято рішення, яке оформлене Протоколом № 1 ПЕМ-ЕВ від 24.08.2023, щодо нарахування обсягу та вартості розподіленої електричної енергії згідно до Акту-претензія № 1 від 18.08.2023 за період з 01.01.2022 по 28.02.2023 (включно) на суму 580 192 042,84 грн., в тому числі ПДВ.

Протокол № 1 ПЕМ-ЕВ від 24.08.2023 містить зауваження/коментарі представника споживача (позивача) Треліна О.О. наступного змісту: "З прийнятим рішенням комісії та проведення нарахування не згодні, так як всю спожиту електричну енергію Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" закуповує на балансуючому ринку на підставі договору про врегулювання небалансів електричної енергії №0350-01012 від 26.06.2019, укладеного між Комунальним підприємством "Компанія "Вода Донбасу" та Приватним акціонерним товариством "Національна енергетична компанія "Укренерго", що підтверджується відповідними первинними документами. Рішення будемо оскаржувати до суду.".

Вказаний протокол підписаний п`ятьма представниками ОСР (відповідача) та представником споживача (позивача), а також містить відмітку про отримання примірника протоколу та ознайомлення зі змістом останнього.

Абзацом третім пункту 6.2.8 глави 6.2 розділу VI ПРРЕЕ передбачено, що збитки, пов`язані з оплатою та адмініструванням втрат, які виникли внаслідок порушення цих Правил іншими учасниками роздрібного ринку, оператор системи відшкодовує, оформивши претензію цьому (цим) учаснику (учасникам) роздрібного ринку на відшкодування збитків у порядку, передбаченому розділом VIII цих Правил.

Згідно з пунктом 1.1.2 глави 1.1 розділу І ПРРЕЕ претензія вимога споживача до суб`єкта роздрібного ринку електричної енергії про усунення порушень умов відповідного договору, у тому числі щодо якості послуг з постачання та/або розподілу електричної енергії та/або якості електричної енергії, та про відшкодування збитків, завданих учасником роздрібного ринку електричної енергії внаслідок таких порушень.

Порядок оформлення претензій учасника роздрібного ринку електричної енергії врегульовує глава 8.2 розділу VIII ПРРЕЕ.

Так, пунктом 8.2.1 глави 8.2 розділу VIII ПРРЕЕ передбачено, що у разі порушення учасником роздрібного ринку вимог цих Правил та/або умов договорів, наявність яких передбачена цими Правилами, учасник роздрібного ринку, щодо якого було вчинено порушення, складає у довільній формі претензію та подає її учаснику роздрібного ринку, яким було вчинено порушення.

У разі заподіяння учаснику роздрібного ринку електричної енергії збитків у претензії зазначаються підстави та розмір нарахованих збитків. До претензії можуть додаватися документи, які підтверджують вину оператора системи (електропостачальника електричної енергії або споживача) та розмір нарахованих збитків.

Учасник роздрібного ринку протягом 30 календарних днів з дати отримання претензії має усунути порушення та/або відшкодувати збитки, завдані учаснику роздрібного ринку, яким було подано претензію, про що повідомити іншу сторону, чи надати йому обґрунтовану відмову щодо задоволення його претензій повністю або частково. До відмови щодо задоволення претензії учасник роздрібного ринку може додати документи, які підтверджують вину іншої сторони або відсутність своєї вини. Протягом розгляду претензії учасники роздрібного ринку зобов`язані на запит іншої сторони надавати уточнюючу інформацію та документи, необхідні для розгляду претензії.

У випадку ненадання учасником роздрібного ринку відповіді на претензію іншого учасника роздрібного ринку у встановлений строк або незгоди зі змістом відповіді учасник роздрібного ринку має право звернутись до енергетичного омбудсмена (в межах його повноважень), Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, Антимонопольного комітету України відповідно до компетенції та/або до суду.

Спірні питання щодо відшкодування збитків та/або визначення їх розміру вирішуються під час розгляду претензії шляхом переговорів між учасниками роздрібного ринку або в судовому порядку.

За змістом 8.2.6 глави 8.2 розділу VIII ПРРЕЕ акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.

Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.

Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.

Враховуючи те, що стягнення вартості розподіленої електричної енергії згідно Акту-претензії є оперативно-господарською санкцією, визначальним для даної справи є доведеність факту порушення ПРРЕЕ споживачем і даний факт доводиться, зокрема, актом про порушення, складеним у відповідності до чинного законодавства.

Аналізуючи Акт-претензію про порушення договірних умов на предмет встановлено, що його складено відповідно до пункту пунктом 8.2.1 глави 8.2 розділу VIII ПРРЕЕ та пункту 8.9 Типового договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії.

Системний аналіз абзацу третього пунктом 8.2.1 та абзацу п`ятого пункту 8.2.6 глави 8.2 розділу VIII ПРРЕЕ дозволяє дійти висновку, що протягом 30 календарних днів з дати отримання претензії Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" мало можливість відшкодувати збитки Приватному акціонерному товариству "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля", чи надати йому обґрунтовану відмову щодо задоволення його претензій повністю або частково. При цьому, Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" мало бути повідомлене Приватним акціонерним товариством "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.

Відповідно до частини першої статті 253 ЦК України перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.

Засідання комісії по розгляду Акта-претензії про порушення Комунальним підприємством "Компанія "Вода Донбасу" договірних умов відбулось 24.08.2023, тобто без дотримання вищевказаних приписів ПРРЕЕ, як щодо строків розгляду претензії, так і щодо строків повідомлення про місце, час і дату засідання комісії.

Таким чином, засідання комісії по розгляду Акта-претензії про порушення договірних умов відбулось на 6-й день від дати складання згаданого Акту-претензії, що свідчить про недотримання відповідачем пункту 8.2.1 та абзацу п`ятого пункту 8.2.6 глави 8.2 розділу VIII ПРРЕЕ.

Суд звертає увагу сторін, що хоча Протокол № 1 ДЕМ був оформлений 24.08.2023, але датою внесення до нього зауважень представником споживача Треліним О.О. зазначено 18.08.2023. За змістом Протоколу № 1ПЕМ-ЕВ засідання комісії по розгляду Акта-претензії про порушення Комунальним підприємством "Компанія "Вода Донбасу" договірних умов відбулось 24.08.2023, в якому за допомогою засобів відеозв`язку взяв участь споживач генеральний директор Новака І.С. Такий доказ у справі викликає розумний сумнів у суду, оскільки залишається незрозумілим, яким чином зауваження до Протоколу № 1 внесені до нього у день проведення засідання 24.08.2023, з урахуванням того, що представник споживача взяв участь у такому засіданні в режимі відеозв`язку, при цьому датою їх внесення є 18.08.2023, тобто дата складання Акта-претензії.

Приватне акціонерне товариство "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" не звернуло увагу на положення абзацу четвертого пункту 8.2.1 глави 8.2 розділу VIII ПРРЕЕ, який врегульовує питання подальших дій у випадку ненадання учасником роздрібного ринку відповіді на претензію іншого учасника роздрібного ринку у встановлений строк або незгоди зі змістом відповіді учасник роздрібного ринку.

Слід наголосити, що "претензія" та "акт про порушення" у розумінні ПРРЕЕ та укладеного між сторонами договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії від 30.04.2019 є різними документами, розгляд яких повинен здійснюється за певною процедурою, яка відрізняється одна від одної.

Зазначене безумовно свідчить про порушення відповідачем процедури та строків розгляду Акта-претензії про порушення Комунальним підприємством "Компанія "Вода Донбасу" договірних умов від 18.08.2023.

За приписами статті 191 ГПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Судом перевірено, чи не обмежений представник відповідача у повноваженнях на їх вчинення.

Крім того, судом з`ясовано, що визнання відповідачем позову в частині визнання недійсним рішення Приватного акціонерного товариства "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля", яке оформлене Протоколом № 1 ПЕМ-ЕВ від 24.08.2023 засідання комісії по розгляду Акта-претензії про порушення договірних умов №1 від 18.08.2023, не суперечить закону та не порушує права чи інтереси інших осіб, а дії представника відповідача не порушують інтереси особи, яку він представляє.

Враховуючи вищевикладене у сукупності та визнання позову відповідачем, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання недійсним рішення Приватного акціонерного товариства "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля", яке оформлене Протоколом № 1 ПЕМ-ЕВ від 24.08.2023 засідання комісії по розгляду Акта-претензії про порушення договірних умов № 1 від 18.08.2023.

Щодо позовних вимог про зобов`язання Приватного акціонерного товариства "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" передати адміністратору комерційного обліку - Приватному акціонерному товариству "НЕК "Укренерго" валідовані дані комерційного обліку по точках комерційного обліку Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" за період з 01.01.2022 по 28.02.2023, відобразивши обсяги купленої Комунальним підприємством "Компанія "Вода Донбасу" електроенергії (на підставі договору між Комунальним підприємством "Компанія "Вода Донбасу" та Приватним акціонерним товариством "НЕК "Укренерго" про врегулювання небалансів №0350-01012 від 26.06.2019) для власного споживання, суд зазначає наступне.

Згідно з постановою НКРЕКП від 08.08.2023 № 1475 "Про результати розгляду спору між Акціонерним товариством "ДТЕК Донецькі Електромережі", Товариством з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Високовольтні Мережі", Приватним акціонерним товариством "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" та Приватним акціонерним товариством "Національна енергетична компанія "Укренерго":

1. Зобов`язано Акціонерне товариство "ДТЕК Донецькі електромережі", Товариство з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Високовольтні мережі", Приватне акціонерне товариство "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" припинити порушення абзацу третього пункту 6.2.8 глави 6.2 розділу VI Правил роздрібного ринку шляхом передачі адміністратору комерційного обліку у термін до 01.09.2023 валідованих даних комерційного обліку по точках комерційного обліку Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" за період з 01.01.2022 по 28.02.2023 з урахуванням того, що учасник ринку Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" у зазначений період мав статус "Дефолтний", та не допускати в подальшому такого порушення;

2. Зобов`язати Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" припинити порушення абзацу п`ятнадцятого підпункту 6 пункту 1 Постанови № 555 шляхом забезпечення сертифікації даних комерційного обліку у термін до 01.09.2023 згідно з пунктом 2.2.2 глави 2.2 розділу ІІ Кодексу комерційного обліку по точках комерційного обліку Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" за період з 01.01.2022 по 28.02.2023, після отримання таких даних комерційного обліку від Акціонерного товариства "ДТЕК Донецькі електромережі", Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Високовольтні мережі", Приватного акціонерного товариства "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" відповідно до пункту 1 цієї постанови, надати сертифіковані дані комерційного обліку АР для подальшого формування платіжних документів і здійснення розрахунків та не допускати в подальшому такого порушення.

З уточнених обґрунтувань №1077-22.3.1/23 від 07.08.2023 щодо прийняття вищевказаної постанови НКРЕКП слідує наступне:

До НКРЕКП (Регулятора) від Приватного акціонерного товариства "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" листом від 11.04.2023 №149 та інших надійшли заяви про досудове врегулювання спору щодо видалення з реєстрів та закриття участі в роботі ринку електричної енергії 13.03.2023 для електропостачальника Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу", а також щодо заміни нульовими значеннями агрегованих даних комерційного обліку площадок вимірювання електропостачальника Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" з 01.01.2022 по 28.02.2023 на платформі Marker Management System (далі - MMS).

19.06.2023 розпочато попередні слухання з метою врегулювання зазначеного спору. Під час проведення попередніх слухань сторонами спору повідомлено нову інформацію по суті спору, з урахуванням чого Регулятором вирішено продовжити попередні слухання з метою отримання додаткових документів, пояснень та фактів, що стосуються предмета спору, а також їх опрацювання. Так, після отримання та опрацювання додаткових документів, пояснень і фактів, що стосуються предмета спору, 07.08.2023 продовжено попередні слухання.

За результатами розгляду зазначеного спору встановлено таке:

1. Листом від 14.08.2019 № 01/30854 Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" повідомлено Акціонерне товариство "ДТЕК Донецькі електромережі", Товариство з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Високовольтні мережі" та Приватне акціонерне товариство "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" (далі - заявники), що відповідно до пунктів 1.7.4 та 1.7.5 глави 1.7 розділу I Правил ринку, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 307 (далі - Правила ринку), учасник ринку Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" набув статусу "Дефолтний" 14.08.2019, який зберігається за ним по цей час.

2. У період з 01.01.2022 по 28.02.2023 заявники у ролі постачальників послуг комерційного обліку електричної енергії (далі - ППКО) вносили до MMS ненульові обсяги споживання електричної енергії по учаснику ринку Комунальному підприємству "Компанія "Вода Донбасу", який набув статусу "Дефолтний" 14.08.2019, що суперечить вимогам пункту 6.2.8 глави 6.2 розділу VI Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (далі - Правила роздрібного ринку).

3. Листом від 21.07.2023 № 01/35692 Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" надано підтверджуючі документи та інформацію про те, що в провадженні Господарського суду Донецької області перебуває справа № 905/489/22 за позовом Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" про стягнення заборгованості та штрафних санкцій за розрахунковий період, зокрема з січня 2022 року по квітень 2023 року за договором про надання послуг з передачі електричної енергії від 15.02.2019 № 0350-2032, а також Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" зазначено про наявну справу № 905/586/22 за позовом Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Комунального підприємства про стягнення заборгованості та штрафних санкцій за розрахунковий період з 01.01.2022 по 21.03.2022 за договором про врегулювання небалансів електричної енергії від 26.06.2019 № 0350-01012. При цьому відповідно до інформації, розміщеної на вебсайті Єдиного державного реєстру судових рішень за посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/110252127, рішенням Господарського суду Донецької області від 28.03.2023 у справі № 905/586/22 позовні вимоги по стягненню заборгованості за розрахунковий період з 01.01.2022 по 21.03.2022 за договором про врегулювання небалансів електричної енергії від 26.06.2019 №0350-01012 задоволено.

4. Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" листами від 21.04.2023 № 01/20071, від 24.04.2023 № 01/20334, від 15.05.2023 № 23502, від 15.05.2023 № 23503, від 15.05.2023 № 23504 повідомила Регулятора, листом від 13.04.2023 № 01/18319 повідомила Приватне акціонерне товариство "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля", листом від 13.04.2023 № 01/18316 повідомила Товариство з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Високовольтні мережі", а також листом від 13.04.2023 № 01/18317 повідомила Акціонерне товариство "ДТЕК Донецькі електромережі" про те, що згідно з пунктом 2.2.2 глави 2.2 розділу ІІ Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 311 (із змінами) (далі - Кодекс комерційного обліку), адміністратором комерційного обліку (далі - АКО) за зверненням адміністратора розрахунків (далі АР) з наданням переліку учасників ринку, які набули статусу "Дефолтний", проведено перевірку даних комерційного обліку електричної енергії, наданих ППКО до MMS, з метою визначення їх придатності до використання.

Слід зазначити, що під час проведення попередніх слухань щодо досудового врегулювання спору представником АКО було зазначено, що АР звернувся до АКО з проханням перевірити правомірність занесення даних комерційного обліку по точках комерційного обліку (далі - ТКО) електропостачальника Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу", який набув статусу "Дефолтний" 14.08.2019. В свою чергу, представником АР зазначено, що у разі виявлення збільшення заборгованості учасника ринку, АР здійснює моніторинг з метою виявлення причин збільшення такої заборгованості та повідомляє про це АКО. Також представник АР повідомив, що, за результатами здійснення моніторингу, АР неодноразово повідомляв АКО про збільшення заборгованості учасника ринку Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу", проте технічна можливість щодо припинення збільшення заборгованості Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" у АКО була відсутня та з`явилась лише на початку 2023 року.

Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" листом від 16.06.2023 № 01/29566 надано Регулятору інформацію про те, що в рамках підготовки АР до врегулювання розрахункових періодів попереднього 2022 року по версії 3.0 ним було ініційовано нараду 13.03.2023 щодо припинення систематичних порушень з боку ППКО та унеможливлення в подальшому їх скоєння в частині передачі до MMS даних комерційного обліку по ТКО учасника ринку КП "Компанія "Вода Донбасу", який набув статусу "Дефолтний". За результатами зазначеної наради, АКО в період з 14.03.2023 по 24.03.2023 проведено перевірку даних комерційного обліку учасника ринку Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу", що були завантажені ППКО по ТКО Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" за період з 01.01.2022 по 28.02.2023, по визначенню їх придатності до використання. Під час проведення перевірки, АКО, на основі даних від АР про набуття 14.08.2019 учасником ринку Комунальним підприємством "Компанія "Вода Донбасу" статусу "Дефолтний", визначено, що згідно з підпунктом 5 пункту 1.7.5 глави 1.7 розділу І Правил ринку дані комерційного обліку такого учасника ринку визначено на рівні 0 кВт.год. Також, при перевірці виявлено масові систематичні порушення протягом 30 днів зі сторони операторів системи в частині формування та передачі даних комерційного обліку до АКО, що призводить до некоректного формування складових балансу по області обліку, а саме надання недостовірних даних, шляхом віднесення операторами системи, як ППКО обсягів споживання на ТКО "Дефолтного" учасника ринку Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" всупереч вимогам підпункту 5 пункту 1.7.5 глави 1.7 розділу І Правил ринку. Відповідно до визначених підпунктом 6 пункту 1 постанови НКРЕКП від 31.05.2022 № 555 "Про особливості забезпечення комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії в умовах воєнного стану" (далі - Постанова № 555) повноважень, а також згідно з рішеннями Комісії АКО відповідно до Протоколу Комісії АКО від 24.03.2023 №11, було сертифіковано "нульові" дані останньої версії по ТКО Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу", завантажено до MMS, проведено формування балансу по відповідним областям комерційного обліку з віднесенням нерозподілених обсягів на втрати операторів систем та передано АР для здійснення подальших розрахунків.

Підтверджуючі дані щодо факту виявлення систематичних порушень завантаження ППКО по ТКО Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" ненульових обсягів споживання за лютий 2023, що призводять до некоректного формування складових балансу по області обліку завантаження, надано НЕК "Укренерго" листами від 16.06.2023 №01/29566, а також від 04.08.2023 № 01/37942.

Поряд з цим, листом від 24.04.2023 №01/20334 Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" зазначено, що 13.03.2023 прийнято рішення про закриття в MMS можливості для передачі даних по ТКО електропостачальника Комунальному підприємству "Компанія "Вода Донбасу" з метою припинення збільшення його заборгованості на балансуючому ринку.

В свою чергу, листом від 21.07.2023 № 01/35692 Приватним акціонерним товариством "Національна енергетична компанія "Укренерго" надано роз`яснення, що саме в лютому 2023 року АКО в рамках впровадження Датахаб було проведено переключення передачі даних комерційного обліку по ТКО для заявників, що, в свою чергу, забезпечило можливість обмеження передачі даних комерційного обліку, що не пройшли сертифікацію з Датахаб до MMS.

Варто відмітити, що під час проведення Регулятором процедури досудового врегулювання зазначеного спору, Приватним акціонерним товариством "Національна енергетична компанія "Укренерго" не надано підтверджуючі документи щодо наявності звернення АР до АКО з проханням перевірити правомірність занесення даних комерційного обліку по ТКО електропостачальника Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу", який набув статусу "Дефолтний" 14.08.2019. Тобто наразі відсутні підтверджуючі документи щодо підстав здійснення АКО перевірки даних комерційного обліку електричної енергії, наданих ППКО до MMS, з метою визначення їх придатності до використання.

Поряд з тим, слід відмітити, що строк Постанови № 555 визначений на період дії в Україні воєнного стану та протягом 60 днів після його припинення чи скасування. За результатами проведення попередніх слухань щодо досудового врегулювання зазначеного спору складено протокол № 46-п.

Керуючись наведеним та відповідно до зазначеного протоколу, Департаментом енергоринку винесено на розгляд НКРЕКП проєкт рішення, резолютивна частина якого знаходить своє повне відображення у постанові НКРЕКП від 08.08.2023 № 1475.

В частині позовних вимог про зобов`язання Приватного акціонерного товариства "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" передати адміністратору комерційного обліку - Приватному акціонерному товариству "НЕК "Укренерго" валідовані дані комерційного обліку по точках комерційного обліку Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" за період з 01.01.2022 по 28.02.2023, відобразивши обсяги купленої Комунальним підприємством "Компанія "Вода Донбасу" електроенергії (на підставі договору між Комунальним підприємством "Компанія "Вода Донбасу" та Приватним акціонерним товариством "НЕК "Укренерго" про врегулювання небалансів №0350-01012 від 26.06.2019) для власного споживання, позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що у разі виконання Приватним акціонерним товариством "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" рішення НКРЕКП, викладеного у постанові від 08.08.2023 № 1475, об`єми споживання Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" за період з 01.01.2022 по 28.02.2023 будуть покладені на втрати ОСР (відповідача), тобто споживання Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" у даний період повинно бути визначено як "бездоговірне" та неправомірне (без наявного договору про постачання електричної енергії з постачальником, тобто крадіжка). Вказує, що відповідач, саме з посиланням на пункт 1 постанови НКРЕКП від 08.08.2023 № 1475, з метою врегулювання "бездоговірного" споживання Комунальним підприємством "Компанія "Вода Донбасу" за період з 01.01.2022 по 28.02.2023 і прийняв рішення, яке оформлене Протоколом № 1 ПЕМ-ЕВ від 24.08.2023.

Правовий статус НКРЕКП, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення визначає Закон України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг".

За змістом статей 1, 2, 3, 5, 17 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" НКРЕКП (Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України. Регулятор є колегіальним органом, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Особливості спеціального статусу Регулятора обумовлюються його завданнями і повноваженнями та визначаються цим Законом, іншими актами законодавства і полягають, зокрема, в особливостях організації та порядку діяльності Регулятора, у спеціальних процесуальних засадах діяльності Регулятора та гарантії незалежності в прийнятті ним рішень у межах повноважень, визначених законом тощо.

Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема: у сфері енергетики (діяльності з виробництва, передачі, розподілу та інше). Державне регулювання у вказаній сфері, здійснюється Регулятором відповідно до цього Закону, Закону України «Про ринок електричної енергії» та інших актів законодавства.

Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України. Регулятор здійснює державне регулювання шляхом: нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом; державного контролю та застосування заходів впливу; використання інших засобів, передбачених законом тощо.

Регулятор у своїй діяльності керується Конституцією України, цим Законом та іншими законодавчими актами України. Під час виконання своїх функцій та повноважень Регулятор діє самостійно у межах, визначених законом. Рішення Регулятора можуть бути оскаржені в судовому порядку. Оскарження рішень Регулятора не зупиняє їх виконання.

Для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор приймає обов`язкові до виконання рішення з питань, що належать до його компетенції, а також контролює виконання операторами систем передачі та розподілу, операторами газотранспортної та газорозподільних систем, іншими суб`єктами ринків електричної енергії і природного газу, а у відповідних випадках - власниками систем їхніх зобов`язань відповідно до закону. Регулятор має право приймати рішення з питань, що належать до його компетенції, які є обов`язковими до виконання.

Порядок розгляд скарг та врегулювання спорів закріплено у статті 21 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг".

Частинами першою та п`ятою статті 21 вказаного Закону передбачено, що Регулятор вирішує спори, що виникають між суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, з питань: доступу/приєднання до електричних, теплових та газових мереж, нафто- та продуктопроводів, мереж централізованого водопостачання і водовідведення; дотримання суб`єктами господарювання ліцензійних умов; якості товарів і послуг, що надаються споживачам у сферах енергетики та комунальних послуг; інших питань, розгляд яких віднесено законом до компетенції Регулятора.

За результатами розгляду скарги, вирішення спорів Регулятор приймає рішення про:

1) припинення порушення суб`єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, або суб`єктом, що належить до особливої групи споживачів, законодавства у відповідній сфері;

2) припинення порушення суб`єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, ліцензійних умов;

3) накладення штрафу на суб`єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, або суб`єкта, що належить до особливої групи споживачів, у встановленому порядку;

4) припинення розгляду звернення заявника.

Рішення Регулятора надається суб`єкту господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, або суб`єкту, що належить до особливої групи споживачів, шляхом надсилання або вручення під розписку.

Рішення, прийняте Регулятором у ході досудового розгляду спору, є обов`язковим до виконання учасниками спору і може бути оскаржене в суді.

Отже, виходячи з положень статті 5, 17 та 21 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", суд зазначає, що в аспекті спірних правовідносин суб`єкт господарювання зобов`язаний виконати рішення Регулятора у встановлений строк; у разі незгоди з таким рішенням суб`єкт господарювання має гарантоване право на його оскарження у судовому порядку, в тому числі, користуватися всіма процесуальними правами сторони у справі, передбаченими Кодексом адміністративного судочинства України, проте, таке оскарження не зупиняє дії рішення Регулятора.

Згідно з положеннями Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R (80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які державний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Дискреція це елемент управлінської діяльності. Вона пов`язана з владними повноваженнями і їх носіями органами державної влади та місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами. Дискреція це не є обов`язок, а повноваження, оскільки юридична концепція дискреції передбачає можливість вибору між альтернативними способами дій. Дискреція не є довільною, вона завжди здійснюється відповідно до закону (права).

На законодавчому рівні поняття "дискреційні повноваження" суб`єкта владних повноважень відсутнє. У судовій практиці сформовано позицію щодо поняття дискреційних повноважень, під якими слід розуміти такі повноваження, коли у межах, які визначені законом, державний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибирати один з кількох варіантів конкретного правомірного рішення. При цьому, повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб`єкта владних повноважень.

Тобто, дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору будь-ким.

Критеріями перевірки законності рішення є конституційні положення про те, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (формальний критерій), а складові принципу верховенства права, у разі оскарження відповідного рішення дають суду підстави досліджувати зміст ухваленого (сутнісний критерій) на предмет відповідності легітимній меті, недискримінації, пропорційності тощо.

Поряд з цим, матеріали справи не містять доказів оскарження у судовому порядку постанови НКРЕКП від 08.08.2023 № 1475 "Про результати розгляду спору між Акціонерним товариством "ДТЕК Донецькі електромережі", Товариством з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Високовольтні мережі", Приватним акціонерним товариством "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" та Приватним акціонерним товариством "Національна енергетична компанія "Укренерго", внаслідок чого таке рішення, прийняте Регулятором у ході досудового розгляду спору, є обов`язковим до виконання, у тому числі Приватним акціонерним товариством "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля", який не скористувався гарантованим правом на його оскарження.

Суд при розгляді даного спору не досліджує за сутністю критеріїв зміст ухваленого рішення НКРЕКП, яке набрало законної сили та є обов`язковим до виконання, щодо вже врегульованого на дату звернення до суду спору між Приватним акціонерним товариством "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" та Приватним акціонерним товариством "Національна енергетична компанія "Укренерго" стосовно передачі адміністратору комерційного обліку валідованих даних комерційного обліку по точках комерційного обліку Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" за період з 01.01.2022 по 28.02.2023.

За висновками суду, пред`явлення таких позовних вимог Комунальним підприємством "Компанія "Вода Донбасу" має на меті намагання врегулювати спір по іншому, ніж це зроблено НКРЕКП у постанові від 08.08.2023 № 1475, задля нівелювання судовим рішенням постанови Регулятора, що суперечить основним засадам (принципам) господарського судочинства, меті та суті правосуддя, та є достатньою підставою для відмови у задоволенні позовних вимог в цій частині з наведених вище підстав.

Щодо визнання відповідачем позовних вимог, суд зазначає таке.

Згідно положень 46, 191 ГПК України відповідач має право визнати позов (всі або частину позовних вимог) на будь-якій стадії судового процесу, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову, за виключенням випадків, якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права чи інтереси інших осіб. Суд не приймає відмову позивача від позову, визнання позову відповідачем у справі, в якій особу представляє її законний представник, якщо його дії суперечать інтересам особи, яку він представляє.

Відповідно до частин третьої, четвертої статті 13 ГПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом; кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Обов`язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах.

Важливим елементом змагальності процесу є стандарти доказування спеціальні правила, яким суд керується при вирішення справи. Ці правила дозволяють оцінити, наскільки вдало сторони виконали вимоги щодо тягаря доказування і наскільки вони змогли переконати суд у своїй позиції, що робить оцінку доказів більш алгоритмізованою та обґрунтованою.

Таким чином, принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи та покладає тягар доказування на сторони. Водночас цей принцип не створює для суду обов`язок вважати доведеною та встановленою обставину, про яку стверджує сторона. Таку обставину треба доказувати таким чином, аби реалізувати стандарт більшої переконливості, за яким висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається вірогіднішим, ніж протилежний (правова позиція Верховного Суду у постановах від 02.10.2018 у справі №910/18036/17, від 23.10.2019 у справі №917/1307/18).

Згідно з частиною четвертою статті 11 ГПК України та статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Рішення суду як найважливіший акт правосуддя має ґрунтуватись на повному з`ясуванні того, чи мали місце обставини, на які посилаються особи, що беруть участь у справі, якими доказами вони підтверджуються та чи не виявлено у процесі розгляду справи інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Надточий проти України» від 15.05.2008 зазначено, що принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об`єктивного з`ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.

Відповідно до статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Частиною першою статті 75 ГПК України передбачено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованих підстав вважати їх недостовірними або визнаними у зв`язку з примусом. Обставини, які визнаються учасниками справи, можуть бути зазначені в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Результат наведених норм процесуального права дає підстави для висновку, що визнання обставин, які не підлягають доказуванню можливе, зокрема, за умов: визнання їх всіма учасниками справи та відсутності у суду обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин.

Верховного Суду у постанові від 25.05.2022 у справі № 675/2136/19 вказав, що суд не вправі покласти в основу свого рішення лише факт визнання позову відповідачем, не дослідивши при цьому обставини справи. Тобто повинно мати місце не лише визнання позову, а й законні підстави для задоволення позову.

Положеннями статей 79, 86 ГПК України передбачено, що наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

З огляду на викладені обставини, зважаючи на предмет та підстави позовних вимог, судом не прийнято визнання позову відповідачем щодо другої позовної вимоги та розглянуто справу по суті із дослідженням обставин, на які посилається позивач на обґрунтування позовних вимог, а також із дослідженням доказів, наявних у матеріалах справи з метою постановлення судом законного рішення.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Керуючись ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати покладаються на відповідача пропорційно до задоволених позовних вимог у сумі 2 684,00 грн. судового збору.

Керуючись ст. ст. 73, 74, 76-79, 91, 123, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ

Позовні вимоги Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" до Приватного акціонерного товариства "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля"; третя особа-1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго"; третя особа-2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання недійсним рішення та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати недійсним рішення Приватного акціонерного товариства "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" (49107, Дніпропетровська область, м. Дніпро, Запорізьке шосе, буд. 22, ідентифікаційний код 00169845) оформлене Протоколом №1ПЕМ-ЕВ від 24.08.2023 засідання комісії по розгляду акта-претензії про порушення договірних умов № 1ПЕМ-ЕВ від 18.08.2023.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" (49107, Дніпропетровська область, м. Дніпро, Запорізьке шосе, буд. 22, ідентифікаційний код 00169845) на користь Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" (87547, Донецька область, м. Маріуполь, вул. К. Лібкнехта, буд. 177-А, ідентифікаційний код 00191678) 2 684,00 грн. судового збору.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення, шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Дата складення повного судового рішення - 02.04.2024.

Суддя Е.М. Бондарєв

Дата ухвалення рішення25.03.2024
Оприлюднено04.04.2024
Номер документу118067459
СудочинствоГосподарське
Сутьвизнання недійсним рішення та зобов`язання вчинити певні дії