Ухвала
від 03.04.2024 по справі 381/651/22
ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУДКИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (04565) 6-17-89, факс (04565) 6-16-76, inbox@fs.ko.court.gov.ua

1-кп/381/157/24

381/651/22

У Х В А Л А

03 квітня 2024 року місто Фастів

Колегія суддів Фастівського міськрайонного суду Київської області в складі:

головуючої судді ОСОБА_1

суддів - ОСОБА_2 , ОСОБА_3

за участі:

секретаря судових засідань ОСОБА_4 ,

прокурора ОСОБА_5 ,

обвинуваченого ОСОБА_6 ,

захисника ОСОБА_7 ,

розглянувши під час судового розгляду по кримінальному проваджені № 12020000000001071 від 02.11.2020 за обвинуваченням ОСОБА_6 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст.191 КК України, заявлений захисником ОСОБА_7 відвід прокурору Фастівської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_5

В С Т А Н О В И Л А:

Захисник обвинуваченого - адвокат ОСОБА_7 , якого підтримав обвинувачений ОСОБА_6 , під час судового засідання заявив відвід прокурору Фастівської окружної прокуратури Київської області - ОСОБА_5 .. Свою позицію обґрунтував тим, що підставою для зміни групи прокурорів згідно постанови Заступника Генерального прокурора ОСОБА_8 від 05.10.2022 були зміни в організаційній структурі Офісу Генерального прокурора. Зауважив, що в попередній групі прокурорів, старшим групи був прокурор Офісу Генерального прокурора ОСОБА_9 , який і залишився старшим групи прокурорів згідно вказаної постанови від 05.10.2022. Згідно цієї ж постанови, в групу прокурорів додатково було включено лише прокурорів Фастівської окружної прокуратури Київської області. Прокурор, який здійснює повноваження у кримінальному провадженні, визначається керівником прокуратури після початку досудового розслідування. Так, після початку досудового розслідування прокурори Фастівської окружної прокуратури Київської області не вчиняли ніяких процесуальних та слідчих дій у цьому кримінальному провадженні. Прокурори Фастівської окружної прокуратури Київської області були включені до складу групи прокорів вже після того, як кримінальне провадження було скеровано до суду, а прокурор, згідно ст. 37 КПК України, здійснює свої повноваження у кримінальному провадженні з його початку і до завершення. Враховуючи, що прокурор ОСОБА_5 не приймав участь у цьому кримінальному провадженні, на думку захисника, у працівників Фастівської окружної прокуратури Київської області може виникнути упередженість до даного кримінального провадження. Враховуючи, що старшим групи прокурорів є ОСОБА_9 , а в групу прокурорів також входять і інші прокурори Офісу Генерального прокурора, з метою здійснення належного судочинства у кримінальному провадженні, захисник, на підставі ст. 77 КПК України, заявив відвід прокурору Фастівської окружної прокуратури Київської області - ОСОБА_5 ..

У судовому засіданні прокурор ОСОБА_5 вирішення зазначеного клопотання захисника ОСОБА_7 залишив на розсуд суду.

Вислухавши всіх учасників судового розгляду колегія суддів, дійшла до наступних висновків.

Згідно статті 77 КПК України прокурор, не може брати участь у кримінальному провадженні якщо є підстави для відводу прокурора визначені законом, а також існують інші обставини, які викликають обґрунтовані сумніви в його неупередженості.

Згідно частин 1 та 3 ст. ст. 110 КПК України процесуальними рішеннями є всі рішення органів досудового розслідування, прокурора, слідчого судді, суду. Рішення слідчого, дізнавача, прокурора приймається у формі постанови. Постанова виноситься у випадках, передбачених цим Кодексом, а також коли слідчий, дізнавач, прокурор визнає це за необхідне.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 37 КПК України прокурор, який здійснюватиме повноваження прокурора у конкретному кримінальному провадженні, визначається керівником відповідного органу прокуратури після початку досудового розслідування. У разі необхідності керівник органу прокуратури може визначити группу прокурорів, які здійснюватимуть повноваження прокурорів у конкретному кримінальному провадженні, а також старшого прокурора такої групи, який керуватиме діями інших прокурорів.

Відповідно до ч.2 ст. 37 КПК України прокурор здійснює повноваження прокурора у кримінальному провадженні з його початку до завершення. Здійснення повноважень прокурора в цьому самому кримінальному провадженні іншим прокурором можливе лише у випадках, передбачене ч. 4 та 5 ст. 36, частиною третьою статті 313, частиною другою статті 341цього Кодексу тачастиною третьоюцієї статті.

Згідно ч.3 ст. 37 КПК України якщо прокурор, який у відповідному кримінальному провадженні здійснює повноваження прокурора, не може їх здійснювати через задоволення заяви про його відвід, тяжку хворобу, звільнення з органу прокуратури або з іншої поважної причини, що унеможливлює його участь у кримінальному провадженні, повноваження прокурора покладаються на іншого прокурора керівником відповідного органу прокуратури. У виняткових випадках повноваження прокурора можуть бути покладені керівником органу прокуратури на іншого прокурора цього органу прокуратури через неефективне здійснення прокурором нагляду за дотриманням законів під час проведення досудового розслідування.

Згідно ч. 1 ст. 17 Закону України «Про прокуратуру» прокурори здійснюють свої повноваження у межах, визначених законом, і підпорядковуються керівникам виключно в частині виконання письмових наказів адміністративного характеру, пов`язаних з організаційними питаннями діяльності прокурорів та органів прокуратури.

Адміністративне підпорядкування прокурорів не може бути підставою для обмеження або порушення незалежності прокурорів під час виконання ними своїх повноважень.

Частина 1 ст. 37 КПК України передбачає також можливість призначення групи прокурорів для здійснення повноваження прокурорів у конкретному кримінальному провадженні. Винесення відповідної постанови в цьому випадку також є обов`язковим. При цьому в ній обов`язково мають відображатися: підстави такого рішення, дані про склад групи прокурорів та старшого прокурора такої групи. Підставами доручення здійснення нагляду у кримінальному провадженні групі прокурорів можуть бути: складність кримінального провадження; багатоепізодність кримінального правопорушення (правопорушень); провадження досудового розслідування стосовно кількох осіб тощо.

Прокурор як сторона обвинувачення здійснює свої повноваження у кримінальному провадженні з початку досудового розслідування (яке розпочинається з моменту внесення відомостей до ЄРДР) до кінця судового провадження, яке закінчується постановленням та набранням в порядку, передбаченому ст. 532 КПК судовим рішенням законної сили .

Закріплення в цій нормі закону здійснення повноважень прокурора у кримінальному провадженні з його початку до завершення є втіленням завдання кримінального провадження в частині забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування та судового розгляду, а також необхідне для підвищення ефективності процесуальної діяльності прокурора щодо доведеності перед судом обвинувачення з метою забезпечення кримінальної відповідальності особи, яка вчинила кримінальне правопорушення.

Зазначена норма кримінального процесуального закону шляхом відсилання до інших його норм наводить вичерпний перелікобставин,передбачених КПК, щодо можливості заміни прокурора в одному й тому самому кримінальному провадженні. Така заміна здійснюється керівником відповідного органу прокуратури або прокурором вищого рівня.

Порядок здійснення повноважень прокурора в одному кримінальному провадженні іншим прокурором є прерогативою керівника органу прокуратури та прокурора вищого рівня, які з обставин, в порядку та спосіб, передбачених КПК, усунули прокурора від виконання повноважень та призначили іншого прокурора для участі в цьому кримінальному провадженні чи самостійно взяли участь у ньому.

Отже, здійснення повноважень прокурора в цьому самому кримінальному провадженні іншим прокурором можливе лише у таких випадках:

1) реалізації Генеральним прокурором України, прокурором Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя і прирівняними до них прокурорами, їх заступниками права:

а) подання апеляційної чи касаційної скарги, заяви про перегляд судового рішення ВСУ чи за нововиявленими обставинами;

б) доповнення, зміни або відмови від апеляційної чи касаційної скарги, заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами, внесених ними або прокурорами нижчого рівня;

в) брати участь у судовому провадженні з перегляду судових рішень в апеляційному чи касаційному порядку ВСУ або за нововиявленими обставинами (ч. 4 ст. 36 КПК);

2) винесення Генеральним прокурором України, його заступниками, прокурором Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя і прирівняними до них прокурорами вмотивованої постанови про доручення здійснення досудового розслідування будь-якого кримінального правопорушення іншому органу досудового розслідування, у тому числі слідчому підрозділу вищого рівня в межах одного органу, в разі неефективного досудового розслідування ( ч. 5 ст. 36 КПК);

3) реалізації службовою особою органу прокуратури вищого рівня права щодо заміни одного прокурора на іншого зі службових осіб органів прокуратури того самого рівня в досудовому провадженні, де було прийняте або вчинене незаконне рішення, дія чи бездіяльність ( ч. 3 ст. 313 КПК).

4) усунення від участі в судовому розгляді прокурора керівником органу прокуратури або прокурором вищого рівня, якщо ними відмовлено (прокурору, який брав участь у судовому розгляді) в погодженні обвинувального акта із зміненим обвинуваченням, клопотання про висунення додаткового обвинувачення або постанови про відмову від підтримання державного обвинувачення. Після усунення від участі в судовому розгляді прокурора, який ініціював такі питання, керівник органу прокуратури або прокурор вищого рівня самостійно бере у ньому участь або доручає участь іншому прокурору (ч. 2 ст. 341 КПК);

Вищезгаданий перелік обставин для заміни прокурора у кримінальному провадженні прокурором вищого рівня є вичерпним.

Частина 3ст.37КПК визначаєпідстави тапорядок замінипрокурора укримінальному провадженні керівником відповідногооргану прокуратури.Такими підставам є неможливість здійснення повноважень прокурора у кримінальному провадженні через:

а) задоволення заяви про його відвід;

б) тяжку хворобу, що підтверджується відповідним медичним висновком та з фізіологічних причин унеможливлює реалізацію прокурором своїх повноважень у кримінальному провадженні;

в) звільнення з органу прокуратури

г) іншу поважну причину, що унеможливлює його участь у кримінальному провадженні

ґ) неефективне здійснення прокурором нагляду за дотриманням законів під час проведення досудового розслідування.

У разі настання обставин, визначених у ч. 3 ст. 37 КПК України повноваження прокурора покладаються керівником органу прокуратури на іншого прокурора цього ж органу прокуратури.

Рішення керівника прокуратури про заміну прокурора також приймається у формі постанови, головна вимога до якої чітке розкриття в мотивувальній частині наявності підстав, передбачених ч. 2 ст. 37 КПК, з посиланням на відповідні джерела таких відомостей.

Разом з тим, постанова заступника Генерального прокурора ОСОБА_8 від 05 жовтня 2022 року, якою до складу групи прокурорів у кримінальному провадженні № 12020000000001071, окрім заступника начальника другого відділу управління процесуального крівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_10 та десяти прокурорів цього відділу Офісу Генерального прокурора, також включено п`ять прокурорів Фастівської окружної прокуратури Київської області, не містить викладу обставин, що свідчать про наявність підстав, визначених ч.4 та ч.5 ст. 36, ч. 3 ст. 313 ч. 2 ст. 341 КПК України для зміни групи прокурорів та включення до її складу прокурорів Фастівської окружної прокуратури Київської області, зокрема, прокурора ОСОБА_5 ..

Посилання ж у мотивувальній частині постанови від 05.10.2022 на складність кримінального провадження, великий обсяг доказів, які підлягатимуть дослідженню в ході судового розгляду та зміни в штатному розписі структурного підрозділу Офісу Генерального прокурора, як на підстави для включення до групи прокурорів у кримінальному провадженні № 12020000000001071прокурорів Фастівської окружної прокуратури Київської області не відповідає положенням ст. 37 КПК України.

З огляду на зазначені вище, доводи захисника є обґрунтованими, а заявлений захисником ОСОБА_11 відвід прокурору ОСОБА_5 таким, що підлягає задоволенню.

Керуючись ст..37, 77, 80, 81 КПК України , -

У Х В А Л И Л А:

Заявлений захисником ОСОБА_7 відвід прокурору Фастівської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_5 задовольнити.

Відвести прокурора Фастівської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_5 від участі в кримінальному провадженні № 12020000000001071 від 02.11.2020.

Ухвала окремому оскарженню не підлягає.

Головуючий ОСОБА_12 -Тьолушкіна

Суддя ОСОБА_2

ОСОБА_3

СудФастівський міськрайонний суд Київської області
Дата ухвалення рішення03.04.2024
Оприлюднено08.04.2024
Номер документу118133524
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти власності Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем

Судовий реєстр по справі —381/651/22

Ухвала від 03.04.2024

Кримінальне

Фастівський міськрайонний суд Київської області

Питель-Тьолушкіна В. Л.

Ухвала від 03.04.2024

Кримінальне

Фастівський міськрайонний суд Київської області

Питель-Тьолушкіна В. Л.

Ухвала від 09.11.2023

Кримінальне

Фастівський міськрайонний суд Київської області

Питель-Тьолушкіна В. Л.

Ухвала від 09.11.2023

Кримінальне

Фастівський міськрайонний суд Київської області

Питель-Тьолушкіна В. Л.

Ухвала від 20.03.2023

Кримінальне

Фастівський міськрайонний суд Київської області

Питель-Тьолушкіна В. Л.

Ухвала від 20.02.2023

Кримінальне

Київський апеляційний суд

Ковальська Віра Володимирівна

Ухвала від 31.01.2023

Кримінальне

Фастівський міськрайонний суд Київської області

Питель-Тьолушкіна В. Л.

Ухвала від 31.01.2023

Кримінальне

Фастівський міськрайонний суд Київської області

Питель-Тьолушкіна В. Л.

Ухвала від 28.02.2022

Кримінальне

Фастівський міськрайонний суд Київської області

Питель-Тьолушкіна В. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні