Постанова
від 25.03.2024 по справі 532/1439/23
ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 532/1439/23 Номер провадження 22-ц/814/786/24Головуючий у 1-й інстанції Макарчук С.М. Доповідач ап. інст. Триголов В. М.

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 березня 2024 року м. Полтава

Полтавський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

Головуючий суддя: Триголов В.М.

Судді: Дорош А.І., Лобов О.А.

Розглянувши у порядку письмового провадження цивільну справу за апеляційною скаргою представника ОСОБА_1 , адвоката Пелих Олега Віталійовича на ухвалу Кобеляцького районного суду Полтавської області від 28 вересня 2023 року по справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення місця проживання дитини

В С Т А Н О В И В:

В провадженні Кобеляцького районного суду Полтавської області перебуває цивільна справа №532/1439/23 за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Орган опіки та піклування Виконавчого комітету Білицької селищної ради Полтавського району Полтавської області, про усунення перешкод у спілкуванні з дитиною, та визначення способів участі у її вихованні.

Ухвалою Кобеляцького районного суду Полтавської області від 25 серпня 2023 року вказаний позов прийнято до розгляду у порядку загального позовного провадження , справу призначено до розгляду. Надано відповідачу строк п`ятнадцять днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

25 вересня 2023 року о 23:12:44 представником відповідача ОСОБА_1 адвокатом Пелихом О.В. через систему "Електронний суд" подано клопотання про приєднання до матеріалів справи зустрічної позовної заяви, додатком до якої є зустрічний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 . У поданому зустрічному позові ОСОБА_1 просила:

- визначити, що місце проживання дитини, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повинно бути з її матір`ю, ОСОБА_1 ;

- стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 понесені нею по цій справі судові витрати.

Ухвалою Кобеляцького районного суду Полтавської області від 28 вересня 2023 року зустрічний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення місця проживання дитини - повернуто заявнику. Копію зустрічної позовної заяви долучено до матеріалів справи. Роз`яснено, що повернення зустрічної позовної заяви не позбавляє права подати позов на загальних підставах.

У апеляційному порядку вказану ухвалу оскаржила ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Пелих О.В.

Скарга мотивована тим , що спір у первісному і зустрічному позовах виник з особистих немайнових прав та обов`язків батьків та дітей , які тісно пов`язані між собою.

Суд першої інстанції постановлюючи оскаржувану ухвалу помилково посилався на на те , що предмет доказування по позовах є різним . Крім іншого дійшов помилкового висновку , що спори між собою не є взаємопов`язаними , оскільки обидва позови виникли з одних правовідносин , а саме з особистих немайнових прав та обов`язків батьків та дітей , а відтак спільний їх розгляд є доцільним, заощадить час сторін по справі оскільки їм не потрібно буде вдруге брати участь у розгляді справи що виникла з тих самих правовідносин.

ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Пелих О.В. просить скасувати ухвалу Кобеляцького районного суду Полтавської області від 28 вересня 2023 року , а справу направити для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Відповідно ч. 1-3, 5ст. 263 ЦПК України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Повертаючи зустрічну позовну заяву ОСОБА_1 , суд першої інстанції виходив з того, що розгляд первісного та зустрічного позовів є недоцільним, з огляду на те, що ці позови не є взаємопов`язаними за своїм предметом, при цьому задоволення зустрічного позову не може виключати повністю або частково задоволення первісного.

Колегія суддів апеляційного суду вважає висновок суду першої інстанції таким, що узгоджуються з діючими нормамиЦПК Українита не суперечить матеріалам справи.

Так, з матеріалів справи вбачається, що в провадженні Кобеляцького районного суду Полтавської області перебуває цивільна справа за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Орган опіки та піклування Виконавчого комітету Білицької селищної ради Полтавського району Полтавської області, про усунення перешкод у спілкуванні з дитиною, та визначення способів участі у її вихованні.

25 вересня 2023 року представник ОСОБА_1 , ОСОБА_4 звернувся із зустрічним позовом до ОСОБА_2 про визначення місця проживання дитини , просив прийняти до спільного розгляду з первісним позовом.

Зустрічний позов - це позов, який подається відповідачем до позивача у тому самому судовому процесі задля захисту проти первісних позовних вимог.

Метою пред`явлення зустрічного позову є спільний розгляд позовів у інтересах процесуальної економії, а в ряді випадків - уникнення постановлення суперечливих судових рішень.

Спеціальні вимоги щодо змісту зустрічного позову та умов його прийняття до спільного розгляду з первісним позовом визначені частиною другоюстатті 193 ЦПК України.

За змістом ч. 1-3ст. 193 ЦПК України, відповідач має право пред`явити зустрічний позов у строк для подання відзиву.

Зустрічний позов приймається до спільного розгляду з первісним позовом, якщо обидва позови взаємопов`язані і спільний їх розгляд є доцільним, зокрема, коли вони виникають з одних правовідносин або коли задоволення зустрічного позову може виключити повністю або частково задоволення первісного позову.

Отже, умовами пред`явлення зустрічного позову є: взаємопов`язаність зустрічного позову з первісним, зокрема коли вони виникають з одних правовідносин або коли задоволення зустрічного позову може виключити повністю або частково задоволення первісного позову. доцільність сумісного розгляду основного й зустрічного позовів. Доцільним є сумісний розгляд, коли це дозволяє більш повно і об`єктивно дослідити обставини справи, встановити справжні взаємовідносини сторін, виключити винесення взаємно суперечливих чи взаємовиключних судових рішень.

Кожна із зазначених вище умов для прийняття зустрічного позову носить самостійний характер, і при наявності будь-якої з них зустрічний позов приймається судом для спільного розгляду з первісним позовом.

Разом із тим, недоцільно розглядати первісний і зустрічний позови, якщо це затягне розгляд справи, істотно розширить предмет доказування, призведе до необхідності залучення нових учасників процесу.

Згідно ч. 3ст. 194 ЦПК Українизустрічна позовна заява, подана з порушенням вимог частин першої та другої статті 193 цього Кодексу, ухвалою суду повертається заявнику.

Відповідно до роз`яснень п.15постанови Пленуму Верховного Суду України від 12 червня 2009 року №2 «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції», об`єднання в одне провадження з первісним позовом вимог, коли відсутня спільність предмета позову не допускається.

Таким чином, зустрічний позов приймається до спільного розгляду з первісним позовом за наявністю одночасно двох умов: 1) обидва позови взаємопов`язані; 2) спільний їх розгляд є доцільним.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 13 березня 2019 року у справі №916/3245/17 зазначено, що ознаками зустрічного позову є його взаємопов`язаність із первісним позовом і доцільність його спільного розгляду з первісним позовом, зокрема коли позови виникають з одних правовідносин або коли задоволення зустрічного позову може виключити повністю або частково задоволення первісного позову. Вимоги за зустрічним позовом можуть різнитися з вимогами первісного позову, але вони об`єднуються в одне провадження з первісним позовом ухвалою суду.

У постанові від 20 березня 2019 року у справі №910/2987/18 Велика Палата Верховного Суду зазначила, що зустрічний позов приймається до спільного розгляду з первісним позовом за умови не лише їх взаємопов`язаності, а й доцільності їх спільного розгляду, взаємопов`язаність зустрічного та первісного позовів може виражатися у підставах цих позовів або поданих доказах, а також у тому, що вимоги за зустрічним і первісним позовами можуть зараховуватись. Подання зустрічного позову, задоволення якого виключатиме повністю або частково задоволення первісного позову, має на меті довести відсутність матеріально-правової підстави для задоволення первісного позову через відсутність матеріальних правовідносин, з яких випливає суб`єктивне право позивача за первісним позовом.

Згідно з постановами Верховного Суду від 17 травня 2021 року у справі №910/18778/20, від 22 квітня 2019 року у справі №914/2236/18 суд позбавлений широкого розсуду щодо доцільності прийняття зустрічного позову;умовою цього є посилання у зустрічному позові на обставини, за якими задоволення зустрічного позову матиме наслідком повну або часткову відмову у задоволенні первісного позову, та виникнення позовів з одних правовідносин.

У постанові Верховного Суду від 27 січня 2021 року у справі №908/1688/20 вказано, що зустрічний позов може подаватися не лише для захисту проти первісного позову, а й бути самостійним засобом захисту проти відповідача, іноді зустрічний позов може бути спрямовано тільки до заліку первісної вимоги. Подання зустрічного позову надає можливість через спільний розгляд первісної і зустрічної вимоги повніше врахувати правові відносини сторін. Зустрічний позов повинен бути взаємно пов`язаний з первісним. Взаємна пов`язаність зустрічного та первісного позовів може виявлятись у такому: а) обидва позови взаємно пов`язані, і їх спільний розгляд сприятиме оперативному і правильному вирішенню спору; взаємна пов`язаність первісного і зустрічного позову може виражатись у підставах цих позовів або поданих доказах; б) вимоги за зустрічним і первісним позовами можуть зараховуватись; в) задоволення зустрічного позову може виключати повністю або частково задоволення первісного позову; подання такого зустрічного позову має на меті довести відсутність у позивача матеріально-правової підстави на задоволення первісного позову через відсутність матеріальних правовідносин, з яких випливає суб`єктивне право позивача за первісним позовом.

Отже, взаємна пов`язаність зустрічного та первісного позовів та доцільність їх спільного розгляду може виявлятись у такому:

-повністю чи частково співпадають підстави обох позовів (фактичні обставини); при цьому правові підстави цих позовів можуть бути різними;

-для підтвердження підстав позову сторонами (позивачем за первісним позовом і відповідачем за зустрічним) надані переважно або частково одні ті самі докази;

-вимоги за зустрічним і первісним позовами можуть зараховуватись (при цьому предмети та підстави таких позовів можуть бути не пов`язаними, доцільність розгляду в одному провадженні спрямована на процесуальну економію, уникнення процедури примусового виконання одночасно двох судових рішень);

-задоволення зустрічного позову виключатиме повністю або частково задоволення первісного позову;

-спільний розгляд сприятиме оперативному і правильному вирішенню спору/спорів між сторонами.

Предметом первісного позову є усунення перешкод у спілкуванні з дитиною, та визначення способів участі у її вихованні.

В той же час, предметом зустрічного позову є визначення місця проживання дитини з матір`ю .

Встановивши, що позивач не оспорює місце проживання дитини з відповідачем, а лише просить суд усунути перешкоди у спілкуванні з дитиною, враховуючи, що первісний та зустрічний позови виникають з різних правовідносин, обґрунтовані різними підставами, предмет доказування є різним, об`єднання їх в одне провадження та спільний їх розгляд є недоцільним, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про повернення зустрічного позову.

Оскільки зустрічна позовна заява ОСОБА_1 судом першої інстанції повернута відповідно до положень ч. 3ст. 194 ЦПК України, апеляційний суд не сприймає чисельні посилання у апеляційній скарзі на необхідність визначення місця проживання дитини , як на взаємопов`язану із первісним позовом вимогу , адже визначення місця проживання дитини не виключить повністю або частково можливість задоволення первісного позову про усунення перешкод у спілкуванні з дитиною та визначення способу участі батька у вихованні дитини.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку, що ухвала суду першої інстанції постановлена з дотриманням норм процесуального права і підстав для її скасування в межах доводів, викладених у апеляційній скарзі, немає.

Колегія суддів також наголошує на тому, що повернення зустрічного позову не позбавляє особу права пред`явити позов у загальному порядку, а тому не є обмеженням доступу до правосуддя в розумінніст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Керуючись ст.ст. 367, 374 ч.1 п.1, 375, 382 ЦПК України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 , адвоката Пелих Олега Віталійовича залишити без задоволення.

Ухвалу Кобеляцькогорайонного судуПолтавської областівід 28вересня 2023року залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття, касаційна скарга на неї подається безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту судового рішення.

Головуючий суддя: В.М.Триголов

Судді: А.І.Дорош

О.А.Лобов

СудПолтавський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення25.03.2024
Оприлюднено08.04.2024
Номер документу118139383
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —532/1439/23

Рішення від 08.11.2024

Цивільне

Кобеляцький районний суд Полтавської області

Макарчук С. М.

Рішення від 01.11.2024

Цивільне

Кобеляцький районний суд Полтавської області

Макарчук С. М.

Ухвала від 17.07.2024

Цивільне

Кобеляцький районний суд Полтавської області

Макарчук С. М.

Ухвала від 17.07.2024

Цивільне

Кобеляцький районний суд Полтавської області

Макарчук С. М.

Ухвала від 27.05.2024

Цивільне

Кобеляцький районний суд Полтавської області

Макарчук С. М.

Ухвала від 30.04.2024

Цивільне

Кобеляцький районний суд Полтавської області

Макарчук С. М.

Постанова від 25.03.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Триголов В. М.

Ухвала від 11.01.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Триголов В. М.

Ухвала від 10.01.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Триголов В. М.

Ухвала від 13.12.2023

Цивільне

Кобеляцький районний суд Полтавської області

Макарчук С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні