Рішення
від 02.04.2024 по справі 904/92/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.04.2024м. ДніпроСправа № 904/92/24за позовом Виконувача обов`язків Диканської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах держави в особі Диканської селищної ради, смт. Диканька Полтавської області

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Квінтіс Пром 12", м. Дніпро

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Північно-Східний офіс Держаудитслужби в особі Управління Північно-Східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області, м. Полтава

про визнання недійсними додаткових угод до договору постачання природного газу та стягнення 214 960,58грн

Суддя Євстигнеєва Н.М.

Секретар судового засчідання Янкіна Г.Д.

Представники:

Від прокуратури: Мусієнко А.О., прокурор відділу прокуратури, посвідчення №069926 від 01.03.2023

Від позивача: не з`явився

Від відповідача: не з`явився

Від третьої особи: Коряк Д.О., представник, витяг з ЄДР (в режимі відеоконференції)

С У Т Ь С П О Р У:

Виконувач обов`язків Диканської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах держави в особі Диканської селищної ради звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області із позовом, в якому просить:

- визнати недійсними додаткові угоди №1 від 27.01.2021, №2 від 28.01.2021, №3 від 29.01.2021, №7 від 03.06.2021, №8 від 07.06.2021, №9 від 30.06.2021, №10 від 09.07.2021, №11 від 12.07.2021, №12 від 31.08.2021, №13 від 31.08.2021, №14 від 31.08.2021 до договору постачання газу №36 від 25.01.2021, укладеного між Комунальним некомерційним підприємством "Диканська лікарня планового лікування" Диканської районної ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "Екотехноінвест";

- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Екотехноінвест" на користь Диканської селищної ради грошові кошти у сумі 214 960,58грн.

В обґрунтування заявлених вимог прокурор зазначає, що внаслідок укладення протягом січня-серпня 2021 року перелічених вище додаткових угод до договору про постачання природного газу Комунальним некомерційним підприємством "Диканська лікарня планового лікування" Диканської районної ради придбано природний газ у Товариства з обмеженою відповідальністю "Екотехноінвест" за завищеною ціною.

Додаткові угоди №№ 1, 2 та 3 укладені з порушенням вимог пункту 2 частини 5 статті 41 та частини 1 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", а Додаткові угоди №№ 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14 з порушенням вимог пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та Додаткова угода № 9, що укладена з порушенням пункту 7 частини 2 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", тому мають бути визнані недійсними. Унаслідок порушення зазначених вимог Закону України "Про публічні закупівлі" при укладанні спірних додаткових угод КНП "Диканська лікарня планового лікування" зайво (надмірно) сплачено кошти у розмірі 214960,58 гривень.

Порушення законодавства про публічні закупівлі під час укладення додаткових угод про збільшення ціни товару після укладення договору про закупівлю не сприяє раціональному та ефективному використанню бюджетних коштів і створює загрозу порушення економічних інтересів держави. При цьому орган, уповноважений на захист інтересів держави у спірних правовідносинах, - Диканська селищна рада - не вжив жодних заходів протягом розумного строку після того, як прокурор повідомив йому про можливе порушення інтересів держави, що дало правові підстави прокурору для заявлення цього позову.

Порушенням інтересів держави прокурор вважає те, що сторонами договору під час проведення закупівлі природного газу порушено вимоги чинного законодавства, принципи ефективного та прозорого здійснення закупівлі, створення добросовісної конкуренції у сфері закупівлі, принципи максимальної ефективності та економії, що створило ризик до протиправного витрачання коштів бюджету, нераціонального та неефективного їх використання. Крім того, укладенням додаткових угод до договору поставки природного газу порушено матеріальні державні інтереси, оскільки, з урахуванням додаткових угод замовник торгів фактично отримав меншу кількість газу, що призводить до порушення суспільних інтересів в частині забезпечення досягнення мети проведеної тендерної закупівлі.

Комунальне некомерційне підприємство "Диканська лікарня планового лікування" Диканської районної ради є стороною договору та організацією, за рахунок якої відповідачем безпідставно набуто стягувані грошові кошти за непоставлений товар - природний газ, відповідно саме позивач наділений правом вимоги цієї надмірно сплаченої ним грошової суми в розмірі 214 960,58грн, однак заходів для її повернення не вживав.

Позивач, Диканська селищна рада, письмових пояснень на позовну заяву не надала.

Третя особа, Північно-Східний офіс Держаудитслужби в особі Управління Північно-Східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області, надала письмові пояснення, в яких позовні вимоги підтримала в повному обсязі.

Відповідач правом на надання відзиву на позовну заяву не скористався.

Згідно Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.01.2024 справу №904/92/24 передано на розгляд судді Євстигнеєвої Н.М.

Ухвалою господарського суду від 08.01.2024 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 06.02.2024 та залучено у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Північно-Східний офіс Держаудитслужби в особі Управління Північно-Східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області.

З 06.02.2024 підготовче засідання відкладено до 04.03.2024.

Ухвалою суду від 04.03.2024 закрито підготовче провадження, справу призначено до розгляду по суті на 02.04.2024.

У підготовчі та судове засідання відповідач не з`являвся, про дату, час, місце судового розгляду повідомлений належним чином: ухвали суду від 08.01.2024, від 06.02.2024, від 04.03.2024 були направлені відповідачу на його офіційну електронну пошту eybrwjedboh@dropmail.com, яка зазначена у позовній заяві та у Витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, який залучений до матеріалів справи.

Також ухвали суду направлялись на юридичну адресу відповідача, якою, згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, є: проспект Поля Олександра, будинок 59, м. Дніпро, 49031 (а.с.51, 56 том 2).

Поштові відправлення на адресу відповідача, в якому містилися ухвали суду, було повернуто за зворотною адресою з довідкою АТ "Укрпошта" форми 20 "за закінченням терміну зберігання".

Відповідно до п.4 ч.6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Таким чином, відповідач належним чином повідомлений про наявність провадження з розгляду даної справи у суді.

Господарський суд прийшов до висновку, що незнаходження відповідача за його адресою реєстрації, що має наслідком неотримання кореспонденції суду про повідомлення щодо часу та місця розгляду даної справи, не може прийматися до уваги судом, оскільки свідчить, що неотримання ухвал суду відповідачем відбулося саме з його вини. Відповідач, у разі незнаходження за його адресою реєстрації, повинен був докласти зусиль про отримання поштових відправлень за цією адресою. Крім того, неотримання ухвал суду відповідачем у вказаному випадку не може бути причиною для порушення законного права позивача на розумний строк розгляду його справи.

У разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії направлено судом за належною адресою, тобто повідомленою суду стороною, і повернуто підприємством зв`язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії. Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 16.05.2018 у справі №910/15442/17 та від 04.12.2018 у справі №921/32/18.

Крім того, Верховний Суд в постанові від 18.03.2021 у справі №911/3142/19 зазначив, що направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, а, у даному випадку, суду (близька за змістом правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі №800/547/17, постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.11.2019 у справі №913/879/17, від 21.05.2020 у справі №10/249-10/19, від 15.06.2020 у справі №24/260-23/52-б).

Отже, відповідач вважається таким, що повідомлений про дату, час та місце розгляду справи належним чином.

Згідно з ч.2 ст.178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Приймаючи до уваги, що відповідач у строк, встановлений ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 08.01.2024, не подав до суду відзиву на позов, а відтак не скористався наданими йому процесуальними правами, справа може бути розглянута за наявними у ній матеріалами відповідно до ч.2 ст.178 Господарського процесуального кодексу України.

Під час розгляду справи судом досліджені наявні в матеріалах справи докази.

У судовому засіданні 02.04.2024 проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Заслухавши доводи прокурора відділу прокуратури, третьої особи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд, -

В С Т А Н О В И В:

У січні 2021 року Комунальне некомерційне підприємство "Диканська лікарня планового лікування" Диканської районної ради оприлюднило в мережі Інтернет на веб-сайті "Ргоzогго - публічні закупівлі" за № UA-2020-12-10-008010-а Оголошення про проведення відкритих торгів щодо закупівлі товару за кодом (код 09120000-6 згідно ДК 021:2015 (газове паливо) в обсягах 125000 куб. м. з очікуваною вартістю 900000,00 грн (а.с.18 том 1).

Учасниками вказаних відкритих торгів зареєструвалися:

ТОВ "Енергогазрезерв" з пропозицією 600000,00 ІІАН з ПДВ;

ТОВ "Сервіс Групп ЛТД" з пропозицією 682 500,00 ІІАН з ПДВ;

ТОВ "Екотехінвест" з пропозицією 717 360,00 ІІАН з ПДВ.

Під час розгляду тендерних пропозицій, замовником відхилено пропозиції ТОВ "Енергогазрезерв" (600000,00 ІІАН з ПДВ) та ТОВ "Сервіс Групп ЛТД" (682 500,00 ПАН з ПДВ.) та визначено переможцем ТОВ "Екотехінвест" з пропозицією 717 360 грн.

У 2022 році Товариство з обмеженою відповідальністю "Екотехноінвест" змінило назву на ТОВ "Квінтіс Пром 12" та місце реєстрації з м. Києва на м. Дніпро.

25 січня 2021 року, за результатами проведених торгів, КНП "Диканська лікарня планового лікування" та ТОВ "Екотехінвест" (код ЄДРПОУ 34933742) укладено договір №36 постачання природного газу (а.с.29-34 том 1).

Предметом даного договору є природний газ обсягом 125000 куб. м.

Згідно п. п. 3.1, Договору ціна природного газу становить 5738 грн. 88 коп. за 1000 куб.м. з ПДВ.

Загальна сума договору становить 717 360,00грн.

Пунктом 3.4.1 Договору від 25.01.2021 №36 передбачено, що ціна природного газу підлягає зміні з наступних підстав, зокрема - зміна кон`юнктури ринку (зміна закупівельної ціни природного газу у власників ресурсу (газовидобувних підприємств, оптових продавців, власників імпортованого ресурсу газу).

У випадку настання обставин, визначених в пункті 3.4 договору, сторони зобов`язуються врегулювати питання щодо зміни ціни природного газу, шляхом укладання відповідної додаткової угоди - у випадку передбаченому пунктом 3.4.1 договору у строк, що не перевищує 10 (десяти) робочих днів від дати настання змін (п. 3.5.1).

Відповідно до пункту 3.7.1 договору розрахунок по оплаті вартості фактичних обсягів природного газу здійснюється до 15 числа місяця, наступного за місяцем постачання газу.

Підпунктом 2 пункту 11.2 договору передбачено, що істотні умови договору не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема - зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі.

Підпунктом 7 пункту 11.2 договору передбачено, що істотні умови договору не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема - зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Рlatts, регульованих цін (тарифів) і нормативів, які застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни.

Абзацом 2 пункту 11.2 договору передбачено, що у разі настання обставин, передбачених пунктом 11.2 договору в частині зміни ціни за одиницю товару, будь-яка із сторін має право ініціювати укладення відповідної додаткової угоди, надавши іншій стороні своє обґрунтування та документальне підтвердження коливання ціни товару на ринку, що видане органом, який уповноважений здійснювати моніторинг цін на товари та визначати зміни ціни таких товарів на ринку, а також має право надавати відповідну інформацію іншим органам, підприємствам, установам, організаціям на їх запити. При цьому для можливості порівняння цін документ про підтвердження коливання ціни товару на ринку обов`язково повинен містити ринкову ціну на товар на дату укладання договору (чи дату внесення попередніх змін до нього) та ринкову ціну на товар, яка склалася в результаті її коливання.

Згідно з пунктом 11.1 договір набирає чинності з моменту його підписання та діє в частині постачання природного газу з 01 січня 2021 року до 31 грудня 2021 року, а в частині проведення розрахунків до їх повного виконання.

Сторони, керуючись п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", уклали до цього Договору Додаткові угоди: №1 від 27.01.2021, №2 від 28.01.2021, №3 від 29.01.2021, №7 від 03.06.2021, №8 від 07.06.2021, №9 від 30.06.2021, №10 від 09.07.2021, №11 від 12.07.2021, №12 від 31.08.2021, №13 від 31.08.2021, №14 від 31.08.2021.

Так, додатковою угодою №1 від 27.01.2021 до договору постачання природного газу №36 від 25.01.2021 сторони дійшли згоди внести зміни до Договору, а саме: збільшено ціну на природний газ до 6 312,77 грн за 1000 куб, м (в тому числі ПДВ та витрати на транспортування), плановий обсяг постачання газу становить 113 636,00 куб. метрів. Пунктом 3 додаткової угоди № 1 передбачено, що, відповідно до частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України, умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 05.01.2021 (а.с.35 том 1).

Додатковою угодою №2 від 28.01.2021 збільшено ціну на природний газ до 6944,04 грн. за 1000 куб, м (в тому числі ПДВ та витрати на транспортування), плановий обсяг постачання газу становить 103 306,00 куб, метрів. Пунктом 3 додаткової угоди № 2 передбачено, що, відповідно до частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України, умови даної угоді розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 10.01.2021 (а.с.45 том 1).

Додатковою угодою №3 від 29.01.2021 збільшено ціну на природний газ до 7638,45 грн. за 1000 куб, м (в тому числі ПДВ та витрати на транспортування), плановий обсяг постачання газу становить 93 914,00 куб. метрів. Пунктом 3 додаткової угоди № 1 передбачено, що, відповідно до частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України, умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 15.01.2021 (а.с.50 том 1).

Додатковою угодою №7 від 03.06.2021 збільшено ціну на природний газ до 9799,55 грн за 1000 куб, м (в тому числі ПДВ та витрати на транспортування), плановий обсяг постачання газу становить 93 914,00 куб. метрів. Пунктом 3 додаткової угоди № 7 передбачено, що, відповідно до частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України, умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 10.05.2021 (а.с.71 том 1).

Додатковою угодою №8 від 07.06.2021 збільшено ціну на природний газ до 10778,52 грн за 1000 куб, м (в тому числі ПДВ та витрати на транспортування), плановий обсяг постачання газу становить 93 914,00 куб. метрів. Пунктом 3 додаткової угоди № 8 передбачено, що, відповідно до частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України, умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 15.05.2021 (а.с.77 том 1).

Додатковою угодою №9 від 30.06.2021 збільшено ціну на природний газ до 11855,28 за 1000 куб, м (в тому числі ПДВ та витрати на транспортування). Разом із цим, Сторонами встановлено, що коригування ціни природного газу до індексу споживчих цін відбувається шляхом множення діючої ціни на індекс споживчих цін та змінюється шляхом внесення змін до пункту 3.1 договору. Пунктом 3 додаткової угоди № 9 передбачено, що, відповідно до частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України, умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 01.06.2021 (а.с.84 том 1).

Додатковою угодою №10 від 09.07.2021 збільшено ціну на природний газ до 12685,02 грн за 1000 куб, м (в тому числі ПДВ та витрати на транспортування), плановий обсяг постачання газу становить 93 914,00 куб. метрів. Пунктом 3 додаткової угоди № 10 передбачено, що, відповідно до частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України, умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 01.07.2021 (а.с.89 том 1).

Додатковою угодою №11 від 12.07.2021 збільшено ціну на природний газ до 13420,26 грн за 1000 куб, м (в тому числі ПДВ та витрати на транспортування), плановий обсяг постачання газу становить 93 914,00 куб. метрів. Пунктом 3 додаткової угоди № 11 передбачено, що, відповідно до частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України, умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 02.07.2021 (а.с.94 том 1).

Додатковою угодою №12 від 31.08.2021 збільшено ціну на природний газ до 14760,90 грн за 1000 куб, м (в тому числі ПДВ та витрати на транспортування), плановий обсяг постачання газу становить 93 914,00 куб. метрів. Пунктом 3 додаткової угоди № 12 передбачено, що, відповідно до частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України, умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 01.08.2021 (а.с.100 том 1).

Додатковою угодою №13 від 31.08.2021 збільшено ціну на природний газ до 16211,88 грн за 1000 куб, м (в тому числі ПДВ та витрати на транспортування), плановий обсяг постачання газу становить 93 914,00 куб. метрів. Пунктом 3 додаткової угоди № 13 передбачено, що, відповідно до частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України, умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 05.08.2021 (а.с.105 том 1).

Додатковою угодою №14 від 31.08.2021 збільшено ціну на природний газ до 17670,90 грн за 1000 куб, м (в тому числі ПДВ та витрати на транспортування). Пунктом 3 додаткової угоди № 14 передбачено, що, відповідно до частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України, умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 11.08.2021 (а.с.114 том 1).

В обґрунтування необхідності підвищення ціни за одиницю товару, ТОВ "Екотехноінвест" надані наступні документи:

- експертні висновки Київської торгово-промислової палати №Ц- 1/3 від 04.01.2021, №Ц- 1/4 від 04.01.2021, № Ц - 1/5 від 04.01.2021 та№Ц-5/2 від 05.01.2021 (а.с.36-40 том 1);

- експертний висновок Київської торгово-промислової палати №Ц- 22/1 від 12.01.2021 (а.с.47 том 1);

- експертний висновок Київської торгово-промислової палати №Ц- 22/2 від 13.01.2021 (а.с.52 том 1);

- експертний висновок Харківської торгово-промислової палати №659/21 від 16.03.2021 (а.с.61-62 том 1);

- експертний висновок Харківської торгово-промислової палати № 906/21 від 14.04.2021 (а.с.67-68 том 1);

- експертний висновок Харківської торгово-промислової палати № 1060/21 від 06.05.2021 (а.с.73-74 том 1);

- експертний висновок Харківської торгово-промислової палати № 1086/21 від 11.05.2021 (а.с.80-81 том 1);

- експертний висновок Харківської торгово-промислової палати № 108-Ц/21 від 10.06.2021 (а.с.86 том 1);

- експертний висновок Харківської торгово-промислової палати № 1303/21 від 07.06.2021 (а.с.91-92 том 1);

- експертний висновок Харківської торгово-промислової палати № 1380/21 від 22.06.2021 (а.с.96-97 том 1);

- експертний висновок Харківської торгово-промислової палати № 1464/21 від 02.07.2021 (а.с.102-103 том 1);

- експертний висновок Харківської торгово-промислової палати № 1718/21 від 29.07.2021 (а.с.107-108 том 1);

- цінова довідка, видана Харківською торгово-промисловою палатою №1894/21 від 13.08.2021 (а.с.113-114 том 1);

- цінова довідка, видана Харківською торгово-промисловою палатою № 2065/21 від 31.08.2021 (а.с.119-120 том 1);

- цінова довідка, видана Харківською торгово-промисловою палатою № 2148/21 від 07.09.2021 (а.с.125-126 том 1);

- цінова довідка, видана Харківською торгово-промисловою палатою № 2212/21 від 13.09.2021 (а.с.131-132 том 1);

- цінова довідка, видана Харківською торгово-промисловою палатою № 2232/21 від 15.09.2021 (а.с.137-138 том 1);

- цінова довідка, видана Харківською торгово-промисловою палатою № 2254/21 від 21.09.2021 (а.с.144-145 том 1);

- експертний висновок Харківської торгово-промислової палати № 2447/21 від 04.10.2021 (а.с.150-151 том 1).

Умови Договору про закупівлю товарів щодо поставки товару на даний час відповідачем виконано, що підтверджується актами приймання-передачі (а.с.41, 43, 48, 53, 55, 57, 63, 69, 75, 82, 87, 93, 98, 104, 109, 115, 121,127, 133,139, 146, 152 том 1): № 780 від 22.02.2021на суму 18828,34грн, № 777 від 22.02.2021 на суму 17116,67грн, № 793 від 22.02.2021 на суму 20711,16грн, № 796 від 22.02.2021 на суму 108215,82грн, № 2017 від 05.04.2021 на суму 151 768,25грн, № 1593 від 12.03.2021 на суму 177945,19грн, № 3078 від12.05.2021 на суму 84611,87грн, № 4117 від 11.06.2021 на суму 410,76грн, № 4118 від 11.06.2021 на суму 246,46грн, № 4119 від 11.06.2021 на суму 922,43грн, № 4754 від 19.07.2021 на суму 1884,98грн, № 5552 від 11.08.2021 на суму 43,38грн, № 5696 від 11.08.2021 на суму 1376,65грн, № 6599 від 15.09.2021 на суму 209,60грн, № 6600 від 15.09.2021 на суму 345,31грн, № 6601 від 15.09.2021 на суму 1316,48грн, № 7548 від 13.10.2021 на суму 762,70грн, № 7549 від 13.10.2021 на суму 834,60грн, № 7550 від 13.10.2021 на суму 303,40грн, № 7551 від 13.10.2021 на суму 1001,10грн, № 7552 від 13.10.2021 на суму 1835,17грн, № 8180 від 15.11.2021 на суму 116 924,48грн.

В свою чергу, Комунальне некомерційне підприємство "Диканська лікарня планового лікування" Диканської районної ради здійснило оплату за поставлений природний газ згідно платіжних доручень (а.с.42, 44, 49, 54,56, 58, 64, 70, 76, 84,88,99,110, 116,122,128,134, 140,147, 153 том 1): №73 від 24.02.2021 на суму 18828,34грн, №74 від 24.02.2021 на суму 17116,67грн, №72 від 24.02.2021 на суму 20711,16грн, №75 від 24.02.2021 на суму 108215,82грн, № 153 від 07.04.2021 на суму 151 768,25грн, № 112 від 18.03.2021 на суму 177945,19грн, № 236 від 14.05.2021 на суму 84611,87грн, № 286 від 17.06.2021 на суму 410,76грн, № 287 від 17.06.2021 на суму 246,46грн, № 288 від 17.06.2021 на суму 922,43грн, № 353 від 28.07.2021 на суму 1884,98грн, № 403 від 13.08.2021 на суму 1376,65грн, № 473 від 17.09.2021 на суму 345,31грн, № 474 від 17.09.2021 на суму 1316,48грн, № 529 від 20.10.2021 на суму 762,70грн, № 530 від 20.10.2021 на суму 834,60грн, № 531 від 20.10.2021 на суму 303,40грн, № 532 від 20.10.2021 на суму 1001,10грн, № 533 від 20.10.2021 на суму 1835,17грн, № 614 від 17.11.2021 на суму 116 924,48грн.

Отже, умови договору про закупівлю № 36 від 25.01.2021 виконано сторонами, що підтверджується також Звітом про виконання договору про закупівлю від 01.12.2021 (а.с.21 том 1).

Прокурором у рамках досудового розслідування кримінального провадження №42022172020000022 від 02.08.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, керуючись статтями 36, 71, 93 Кримінального процесуального кодексу України, пунктами 3.1, 3.2 Порядку взаємодії між органами державної контрольно-ревізійної служби та органами прокуратури, внутрішніх справ і Служби безпеки України, затвердженого наказом Головного контрольно-ревізійного управління України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Генеральної прокуратури України від 19.10.2006 №346/1025/685/53, скеровано листа до Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області щодо виділення спеціаліста для участі у досудовому розслідуванні по вищезазначеному кримінальному провадженні для надання відповідей та консультацій щодо діяльності Комунального некомерційного підприємства "Диканська лікарня планового лікування", адреса: Полтавська область, Полтавський район, смт. Диканька, вул. Медична, 42, код ЄДРПОУ 01999265 (а.с.154-155 том 1).

Під час участі спеціаліста у досудовому розслідуванні по кримінальному провадженню поставлено питання, які необхідно дослідити, а саме: дотримання законодавства при укладанні договору від 25.01.2021 №36 та додаткових угод до нього, а також у разі порушення норм чинного законодавства при укладанні договору від 25.01.2021 №36 та додаткових угод до нього, здійснення розрахунку суми зайво (надміру) сплачених коштів.

За результатами участі спеціалістів Управління Північно - східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області 27.10.2022, складено довідку (висновок) у рамках досудового розслідування по кримінальному провадженню від 02.08.2022 №42022172020000022 (а.с.157-170 том 1).

Згідно цієї довідки, за договором № 36 від 25.01.2021, Замовником - КНП "Диканська лікарня планового лікування" придбано товар (природний газ) у ТОВ "Екотехноінвест" за завищеною ціною унаслідок укладання додаткових угод №№ 1, 2 та 3 з порушенням вимог пункту 2 частини 5 статті 41 та частини 1 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", додаткових угод №№ 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14 з порушенням вимог пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та додаткової угоди № 9, що укладена з порушенням пункту 7 частини 2 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі". Замовником зайво сплачені кошти в розмірі 214 960,58грн.

Прокурор вважає, що правові підстави для збільшення ціни товару за договором у відповідності до укладених додаткових угод №1 від 27.01.2021, №2 від 28.01.2021, №3 від 29.01.2021, №7 від 03.06.2021, №8 від 07.06.2021, №9 від 30.06.2021, №10 від 09.07.2021, №11 від 12.07.2021, №12 від 31.08.2021, №13 від 31.08.2021, №14 від 31.08.2021, відсутні. Укладення цих додаткових угод призвело до зменшення обсягів пального, що планується закупити та безпідставне отримання виконавцем коштів на загальну суму 214960,58грн.

Наведені обставини є підставою для визнання додаткових угод недійсними та стягнення з відповідача безпідставно сплачених коштів.

Розглянувши позовні вимоги, суд дійшов висновку про те, що вищевказані додаткові угоди до Договору № 36 від 25.01.2021 укладені в порушення вимог чинного законодавства України про публічні закупівлі та є недійсними з огляду на таке.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади визначаються Законом України "Про публічні закупівлі".

Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції (преамбула).

Відповідно до статті 3 Закону України "Про публічні закупівлі", закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників; об`єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій; запобігання корупційним діям і зловживанням.

Договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Учасник - переможець процедури закупівлі під час укладення договору повинен надати дозвіл або ліцензію на провадження певного виду господарської діяльності, якщо отримання такого дозволу або ліцензії на провадження такого виду діяльності передбачено законодавством.

Забороняється укладання договорів, що передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно із частиною першою статті 628, статтею 629 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Сторони можуть встановити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення (частина третя статті 631 Цивільного кодексу України).

Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.

За частиною другою статті 189 Господарського кодексу України (далі - ГК України) ціна є істотною умовою господарського договору.

Згідно з частиною першою статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно із частинами третьою, четвертою статті 653 ЦК України у разі зміни договору зобов`язання змінюється з моменту досягнення домовленості про зміну договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Сторони не мають права вимагати повернення того, що було виконане ними за зобов`язанням до моменту зміни договору, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до статті 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно із частинами першою, другою статті 334 ЦК України право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом. Переданням майна вважається вручення його набувачеві або перевізникові, організації зв`язку тощо для відправлення, пересилання набувачеві майна, відчуженого без зобов`язання доставки.

Відповідно до частини четвертої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" (далі Закон № 922-VIII) умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов`язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.

Пунктами 2, 7 частини п`ятої статті 41 Закону № 922-VIII передбачено, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадку:

- збільшення ціни за одиницю товару до 10 % пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю (п.2),

- зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни (п.7).

Закон України "Про публічні закупівлі" встановлює імперативну норму, згідно з якою зміна істотних умов договору про закупівлю може здійснюватися виключно у випадках, визначених ст. 41 цього Закону, зокрема за пунктом 2 частини 5 наведеної норми - збільшення ціни за одиницю товару пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку, при цьому не більше ніж на 10% та не збільшуючи загальну суму договору.

Вказана норма застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим. Для того, щоб за таких обставин не був розірваний вже укладений договір і щоб не проводити новий тендер, закон дає можливість збільшити ціну, але не більше як на 10%.

Інше тлумачення відповідної норми Закону "Про публічні закупівлі" нівелює, знецінює, робить непрозорою процедуру відкритих торгів. При цьому, кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження.

Як зазначено у постанові Верховного Суду від 15.06.2022 у справі № 924/674/21, зміна істотних умов договору про закупівлю (збільшення ціни за одиницю товару) є правомірною виключно за таких умов:

якщо відбувається за згодою сторін; порядок зміни умов договору має бути визначений самим договором (відповідно до проекту, який входив до тендерної документації); підстава збільшення - коливання ціни такого товару на ринку (обґрунтоване і документально підтверджене постачальником); ціна за одиницю товару може збільшуватися не більше ніж на 10%; загальна сума (ціна) договору не повинна збільшуватися.

Законодавство про публічні закупівлі, як у редакції Закону №922-VIII до 19.04.2020 (положення пункту 2 частини четвертої статті 36 Закону), так і у редакції цього закону після внесення змін (положення пункту 2 частини п`ятої статті 41 цього Закону) встановлює спеціальний порядок зміни істотних умов договору, укладеного за результатами проведення закупівлі за державні кошти та містить обмеження щодо заборони збільшення ціни за одиницю товару більш, ніж на 10% незалежно від того, як часто відбуваються такі зміни (кількість підписаних додаткових угод) (п.7.50 постанови Верховного Суду від 16.02.2023 у справі №903/383/22).

Згідно Висновку Великої палати Верховного Суду про застосування пункту 2 частини п`ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", який викладено у постанові від 24.01.2024 у справі № 922/2321/22 (провадження № 12-57гс23):

ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов`язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається (п.88);

зміна ціни товару в бік збільшення до передачі його у власність покупця за договором про закупівлю можлива у випадку збільшення ціни такого товару на ринку, якщо сторони договору про таку умову домовились. Якщо сторони договору про таку умову не домовлялись, то зміна ціни товару в бік збільшення у випадку зростання ціни такого товару на ринку можлива, лише якщо це призвело до істотної зміни обставин, в порядку статті 652 ЦК України, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах (п.89);

у будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 ЦК України та пункті 2 частини п`ятої статті 41 Закону № 922-VIII, проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі (п.90).

В іншому випадку не досягається мета Закону № 922-VIII, яка полягає в забезпеченні ефективного та прозорого здійснення закупівель, створенні конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобіганні проявам корупції в цій сфері та розвитку добросовісної конкуренції, оскільки продавці з метою перемоги можуть під час проведення процедури закупівлі пропонувати ціну товару, яка нижча за ринкову, а в подальшому, після укладення договору про закупівлю, вимагати збільшити цю ціну, мотивуючи коливаннями ціни такого товару на ринку.

Згідно з тендерною пропозицією Товариство з обмеженою відповідальністю "Екотехноінвест" взяло на себе зобов`язання та надало певні гарантії, яких повинно було дотримуватись, при цьому, погодилось постачати природний газ Замовнику за ціною та на умовах, передбачених у договорі. Підписанням основного договору №36 від 25.01.2021 та додатків до нього Товариство з обмеженою відповідальністю "Екотехноінвест" засвідчило можливість та погодження виконати домовленість, вказану у Договорі та додатках до нього, тобто добровільно взяло на себе зобов`язання поставити Споживачу природний газ у період з 01.01.2021 по 31.12.2021 в обсязі 125000 куб.метрів за ціною 5738,88грн за 1000 куб.м.

Проте, будучи обізнаним про ринкові ціни на природний газ, Відповідач, задля перемоги у відкритих торгах, занизив пропоновану ціну за природний газ, а в подальшому, шляхом укладання додаткових угод, домігся збільшення ціни.

В свою чергу, Верховний суд України у постанові від 12.09.2019 у справі № 915/1868/18 наголосив, що можливість зміни ціни договору внаслідок недобросовісних дій сторін (сторони) договору робить результат закупівлі невизначеним та тягне за собою неефективне використання бюджетних коштів, що є прямими порушенням принципів процедури закупівлі.

Станом на дату підписання Договору №36 від 25.01.2021 сторонами було погоджено всі істотні умови - предмет, ціну та строк виконання зобов`язань за Договором відповідно до вимог частини третьої статті 180 Господарського кодексу України та Закону України "Про публічні закупівлі".

Разом з цим, як убачається з матеріалів справи, внаслідок укладання додаткових угод №1 від 27.01.2021, №2 від 28.01.2021, №3 від 29.01.2021, №7 від 03.06.2021, №8 від 07.06.2021, №9 від 30.06.2021, №10 від 09.07.2021, №11 від 12.07.2021, №12 від 31.08.2021, №13 від 31.08.2021, №14 від 31.08.2021 до договору № 36 від 25.01.2021 замовником зайво сплачено на користь постачальника 214960,58грн.

Матеріалами справи підтверджується, що внаслідок укладення:

- Додаткової угоди №1 від 27.01.2021 сторони збільшили ціну на природний газ до 6312,77 грн за 1000 куб. м (в тому числі ПДВ та витрати на транспортування), плановий обсяг постачання газу становить 113 636,00 куб. метрів. Сума зайво сплачених коштів за цією угодою складає 1711,67грн;

- Додаткової угоди №2 від 28.01.2021 збільшено ціну на природний газ до 6944,04 грн. за 1000 куб. м (в тому числі ПДВ та витрати на транспортування), плановий обсяг постачання газу становить 103 306,00 куб, метрів. Сума зайво сплачених коштів за цією угодою складає 3594,49грн;

- Додаткової угоди №3 від 29.01.2021 збільшено ціну на природний газ до 7638,45 грн. за 1000 куб. м (в тому числі ПДВ та витрати на транспортування), плановий обсяг постачання газу становить 93 914,00 куб. метрів. Сума зайво сплачених коштів за цією угодою складає 108 906,30грн;

- Додаткової угоди №5 від 05.04.2021 збільшено ціну на природний газ до 8401,54 грн за 1000 куб. м (в тому числі ПДВ та витрати на транспортування), плановий обсяг постачання газу становить 93 914,00 куб. метрів. Вартість природного газу за додатковою угодою № 5 зросла на 9,990116 % відносно ціни, зазначеної в додатковій угоді № 3. Сума зайво сплачених коштів за цією угодою складає 21041,70грн;

- Додаткової угоди №6 від 06.05.2021 збільшено ціну на природний газ до9073,66 грн за 1000 куб. м (в тому числі ПДВ та витрати на транспортування), плановий обсяг постачання газу становить 93 914,00 куб. метрів. Вартість природного газу за додатковою угодою № 6 зросла на 7,9999 % відносно ціни, зазначеної в додатковій угоді № 5. Але при цьому, сторонами неправомірно встановлено ціну за одиницю товару у додатковій угоді № 6, з огляду на те, що така ціна є сформованою з урахуванням цін, визначених додатковими угодами №№ 1, 2 та 3, які, в свою чергу, укладені з порушенням вимог пункту 2 частини 5 статті 41 та частини 1 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі". Сума зайво сплачених коштів за цією угодою складає 102,15грн;

- Додаткової угоди №7 від 03.06.2021 збільшено ціну на природний газ до 9799,55 грн за 1000 куб. м (в тому числі ПДВ та витрати на транспортування), плановий обсяг постачання газу становить 93 914,00 куб. метрів. Сума зайво сплачених коштів за цією угодою складає 75,01грн;

- Додаткової угоди №8 від 07.06.2021 збільшено ціну на природний газ до 10778,52 грн за 1000 куб. м (в тому числі ПДВ та витрати на транспортування), плановий обсяг постачання газу становить 93 914,00 куб. метрів. Сума зайво сплачених коштів за цією угодою складає 339,02грн;

- Додаткової угоди №9 від 30.06.2021 збільшено ціну на природний газ до 11855,28 за 1000 куб. м (в тому числі ПДВ та витрати на транспортування). Сума зайво сплачених коштів за цією угодою складає 801,05грн;

- Додаткової угоди №10 від 09.07.2021 збільшено ціну на природний газ до 12685,02 грн за 1000 куб. м (в тому числі ПДВ та витрати на транспортування), плановий обсяг постачання газу становить 93 914,00 куб. метрів. Сума зайво сплачених коштів за цією угодою складає 20,07грн;

- Додаткової угоди №11 від 12.07.2021 збільшено ціну на природний газ до 13420,26 грн за 1000 куб.м (в тому числі ПДВ та витрати на транспортування), плановий обсяг постачання газу становить 93 914,00 куб. метрів. Сума зайво сплачених коштів за цією угодою складає 677,34грн;

- Додаткової угоди №12 від 31.08.2021 збільшено ціну на природний газ до 14760,90 грн за 1000 куб. м (в тому числі ПДВ та витрати на транспортування), плановий обсяг постачання газу становить 93 914,00 куб. метрів. Сума зайво сплачених коштів за цією угодою складає 112,80грн;

- Додаткової угоди №13 від 31.08.2021 збільшено ціну на природний газ до 16211,88 грн за 1000 куб. м (в тому числі ПДВ та витрати на транспортування), плановий обсяг постачання газу становить 93 914,00 куб. метрів. Сума зайво сплачених коштів за цією угодою складає 200,10грн;

- Додаткової угоди №14 від 31.08.2021 збільшено ціну на природний газ до 17670,90 грн за 1000 куб. м (в тому числі ПДВ та витрати на транспортування). Сума зайво сплачених коштів за цією угодою складає 808,60грн;

- Додаткової угоди №15 від 07.09.2021 збільшено ціну на природний газ до 19172,93 грн за 1000 куб. м (в тому числі ПДВ та витрати на транспортування), плановий обсяг постачання газу становить 76 778 куб, метрів. Сума зайво сплачених коштів за цією угодою складає 468,46грн;

- Додаткової угоди №17 від 16.09.2021 збільшено ціну на природний газ до 20975,16 грн за 1000 куб. м (в тому числі ПДВ та витрати на транспортування). Сума зайво сплачених коштів за цією угодою складає 512,62грн;

- Додаткової угоди №18 від 23.09.2021 збільшено ціну на природний газ до 22862,88 грн за 1000 куб. м (в тому числі ПДВ та витрати на транспортування). Сума зайво сплачених коштів за цією угодою складає 186,36грн;

- Додаткової угоди №19 від 24.09.2021 збільшено ціну на природний газ до 25146,88 грн за 1000 куб, м (в тому числі ПДВ та витрати на транспортування). Сума зайво сплачених коштів за цією угодою складає 612,26грн;

- Додаткової угоди №19 від 29.09.2021 збільшено ціну на природний газ до 27659,04 грн за 1000 куб, м (в тому числі ПДВ та витрати на транспортування). Сума зайво сплачених коштів за цією угодою складає 1122,37грн;

- Додаткової угоди №21 від 04.10.2021 збільшено ціну на природний газ до 30422,16 грн за 1000 куб, м (в тому числі ПДВ та витрати на транспортування). Сума зайво сплачених коштів за цією угодою складає 2158,29грн;

- Додаткової угоди №22 від 18.10.2021 збільшено ціну на природний газ до 33464,36 грн за 1000 куб, м (в тому числі ПДВ та витрати на транспортування). Сума зайво сплачених коштів за цією угодою складає 71509,92грн.

Водночас, для прийняття рішення про збільшення ціни товару у замовника повинні бути обґрунтовані підстави, зокрема, надані постачальником підтвердження (довідка, експертний висновок) компетентних органів (установ, організацій) про підвищення цін на ринку відповідної продукції.

Підставою для внесення змін до основного договору та укладення спірних додаткових угод до нього стали надані відповідачем:

- експертні висновки Київської торгово-промислової палати №Ц- 1/3 від 04.01.2021, №Ц- 1/4 від 04.01.2021, № Ц - 1/5 від 04.01.2021 та№Ц-5/2 від 05.01.2021, №Ц- 22/1 від 12.01.2021, №Ц- 22/2 від 13.01.2021;

- експертні висновки Харківської торгово-промислової палати №659/21 від 16.03.2021, № 906/21 від 14.04.2021, № 1060/21 від 06.05.2021, № 1086/21 від 11.05.2021, № 108-Ц/21 від 10.06.2021, № 1303/21 від 07.06.2021, № 1380/21 від 22.06.2021, № 1464/21 від 02.07.2021, № 1718/21 від 29.07.2021; № 2447/21 від 04.10.2021;

- цінові довідки, видана Харківською торгово-промисловою палатою №1894/21 від 13.08.2021, № 2065/21 від 31.08.2021, № 2148/21 від 07.09.2021, № 2212/21 від 13.09.2021, № 2232/21 від 15.09.2021, № 2254/21 від 21.09.2021.

Проте, зазначені документи не можуть бути належними та достатніми доказами на підтвердження коливання цін на ринку, а отже не можуть слугувати достатньою підставою для зміни істотної умови за договором № 36 від 25.01.2021 в частині підвищення ціни за одиницю товару за огляду на таке.

Так, експертний висновок № Ц-5/2 від 05.01.2021 містить інформацію про ціну на природний газ (ресурс січня 2021 року, передплата) за результатами електронних біржових торгів на товарній біржі "Українська енергетична біржа", станом на 05.01.2021, яка становила 8590,00 гривень. Експертний висновок № Ц-1/3 від 04.01.2021 містить інформацію про ціну на природний газ (ресурс січня 2021 року, передплата) за результатами електронних біржових торгів на товарній біржі "Українська енергетична біржа" станом на 22.12.2020, яка становила 7 165,51 гривень. Експертний висновок № Ц-1/4 від 04.01.2021 містить інформацію про ціну на природний газ (ресурс січня 2021 року, передплата) за результатами електронних біржових торгів на товарній біржі "Українська енергетична біржа" станом на 29.12.2020, яка становила 7721,99 гривень. Експертний висновок № Ц-1/5 від 04.01.2021 містить інформацію про ціну на природний газ (ресурс січня 2021 року, передплата) за результатами електронних біржових торгів на товарній біржі "Українська енергетична біржа" станом на 30.12.2020, яка становила 8 105,88 гривень.

Отже, експертні висновки № Ц -1/3 від 04.01.2021, № ІД - 1/4 від № Ц - 1/5 від 04.01.2021 та № Ц - 5/2 від 05.01.2021 не відображають коливання ціни природного газу на ринку в період між датою укладання договору (25.01.2021) та датою укладання додаткової угоди № 1 (27.01.2021), оскільки містять інформацію про ціну природного газу станом на дати, що не входять у вищезазначений період.

Таким чином, додаткова угода № 1 від 27.01.2021 укладена з порушенням пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", пункту 11.2 договору (в частині не підтвердження коливання цін природного газу на ринку) та частини 1 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" в частині застосування частини 3 статті 631 Цивільної кодексу України.

Експертний висновок Київської торгово-промислової палати № Ц-22/1 містить інформацію про ціну на природний газ (ресурс січня 2021 року, передплата) за результатами електронних біржових торгів на товарній біржі "Українська енергетична біржа", станом на 12.01.2021, яка становила 8 962,00 гривні. Зазначений експертний висновок не відображає коливання ціни природного газу на ринку в період між датою укладання додаткової угоди № 1 (27.01.2021) та датою укладання додаткової угоди № 2 (28.01.2021), оскільки містить інформацію про ціну на природний газ станом на дату - 12.01.2021, що не входить у вищезазначений період.

Отже, додаткова угода № 2 від 28.01.2021 укладена з порушенням пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", (в частині не підтвердження коливання ціни природного газу на ринку) та частини 1 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" в частині застосування частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України.

Експертний висновок Київської торгово-промислової палати № Ц 22/2 містить інформацію про ціну на природний газ (ресурс січня 2021 року, передплата) за результатами електронних біржових торгів на товарній біржі "Українська енергетична біржа", що відбулись 12.01.2021, яка становила 9 138,59 гривні. Зазначений експертний висновок не відображає коливання ціни природного газу на ринку в період між датою укладання додаткової угоди № 2 (28.01.2021) та датою укладання додаткової угоди № 3 (29.01.2021), оскільки містить інформацію про ціну на природний газ станом на дату - 12.01.2021, що не входить у вищезазначений період.

Таким чином, додаткові угоди № 1 від 27.01.2021, № 2 від 28.01.2021 та № 3 від 29.01.2021 укладені з порушенням пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", пункту 11.2 договору (в частині не підтвердження коливання цін природного газу на ринку) та частини 1 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" в частині застосування частини 3 статті 631 Цивільної кодексу України.

Експертний висновок Харківської Торгово-промислової палати України № 659/21 від 16.03.2021 містить інформацію про вартість природного газу на європейських хабах (газорозподільних центрах) до кордону України станом на 03.03.2021 та 15.03.2021 з коливанням між вказаними датами. Таким чином, вищевказаний експертний висновок відображає коливання ціни природного газу на ринку в період між датою укладання додаткової угоди № 3 (29.01.2021) та датою, передбаченою пунктом 3 додаткової угоди № 5 (01.04.2021).

Разом із цим, додаткова угода № 5 укладена з порушенням пункту 3.5.1 договору в частині пропуску строку укладання такої угоди, оскільки, дата настання змін, що зазначена в експертному висновку № Ц - 659/21 - 15.03.2021, перевищує 10 робочих днів до дати укладання додаткової угоди № 5 - 05.04.2021. Вартість природного газу за додатковою угодою № 5 зросла на 9,990116 % відносно ціни, зазначеної в додатковій угоді № 3. Сторонами неправомірно встановлено ціну за одиницю товару у додатковій угоді № 5 з огляду на те, що така ціна є сформованою з урахуванням цін, визначених додатковими угодами №№ 1, 2 та 3, які, в свою чергу, укладені з порушенням вимог пункту 2 частини 5 статті 41 та частини 1 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі".

Враховуючи те, що збільшення ціни природного газу за результатом укладання додаткової угоди № 5 відбулося після неправомірного укладання додаткових угод №№ 1, 2 та 3, як наслідок, збільшення ціни повинно було здійснюватись, виходячи з ціни, встановленої договором № 36, тобто до 6 312,20 грн/1000 куб. м (що у відсотковому співвідношенні становить 9,990116% від ціни за договором № 36 - 5 738,88 грн/1000 куб.м).

Експертний висновок Харківської торгово-промислової палати України №906/21 від 14.04.2021 містить інформацію про приведену вартість природного газу на європейських хабах до кордону України станом на 15.03.2021 та 07.04.2021.

Вказаний експертний висновок відображає коливання ціни природного газу на ринку в період між датою, передбаченою пунктом 3 додаткової угоди № 5 (01.04.2021) та датою, передбаченою пунктом 3 додаткової угоди № 6 (01.05.2021), оскільки містить інформацію про ціну природного газу станом на 15.03.2021, тобто на кінцеву дату, що підтверджувала коливання за додатковою угодою № 5 та станом на 07.04.2021, що входить у період дії відносин за додатковою угодою № 5 (01.04.2021) та додатковою угодою № 6 (01.05.2021). Однак, додаткова угода № 6 укладена з порушенням пункту 3.5.1 договору в частині пропуску строку укладання такої угоди, оскільки, дата настання змін, що зазначена в експертному висновку № Ц - 906/21 - 07.04.2021, перевищує 10 робочих днів до дати укладання додаткової угоди № 6 - 06.05.2021.

Вартість природного газу за додатковою угодою № 6 зросла на 7,9999 % відносно ціни, зазначеної в додатковій угоді № 5. Але при цьому, сторонами неправомірно встановлено ціну за одиницю товару у додатковій угоді № 6, з огляду на те, що така ціна є сформованою з урахуванням цін, визначених додатковими угодами №№ 1, 2 та 3, які, в свою чергу, укладені з порушенням вимог пункту 2 частини 5 статті 41 та частини 1 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі".

Враховуючи, що збільшення ціни природного газу за результатом укладання додаткової угоди № 6 відбулося після неправомірного укладання додаткових угод №№ 1, 2, 3 як наслідок, збільшення ціни повинно було здійснюватись, виходячи з відкоригованої ціни за додатковою угодою № 5, тобто до 6 817,17 грн/1000 куб. м (що у відсотковому співвідношенні становить 7,9999 % від відкоригованої ціни за додатковою угодою № 5 - 6 312,20 грн/1000 куб. м).

Експертний висновок Харківської торгово-промислової палати України від 06.05.2021 № 1060/21 містить інформацію про приведену вартість природного газу на європейських хабах до кордону України станом на 13.04.2021 та 30.04.2021.

Тож, вищевказаний експертний висновок не відображає коливання ціни природного газу на ринку в період між датою, передбаченою пунктом 3 додаткової угоди № 6 (01.05.2021) та датою, передбаченою пунктом 3 додаткової угоди № 7 (10.05.2021), оскільки ціни на природний газ станом на 13.04.2021 та 30.04.2021 не входять у вищезазначений період.

Таким чином, додаткова угода № 7 від 03.06.2021 укладена з порушенням пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", пункту 11.2 договору, (в частині не підтвердження коливання ціни природного газу на ринку).

Експертний висновок Харківської торгово-промислової палати України від 11.05.2021 № 1086/21 містить інформацію про приведену вартість природного газу на європейських хабах до кордону України станом на 13.04.2021 та 01.05.2021.

Вищевказаний експертний висновок не відображає коливання ціни природного газу на ринку в період між датою, передбаченою пунктом 3 додаткової угоди № 7 (10.05.2021) та датою, передбаченою пунктом 3 додаткової угоди № 8 (15.05.2021), оскільки ціни на природний газ станом на 13.04.2021 та 01.05.2021 не входять у вищезазначений період.

Тобто, додаткова угода № 8 від 07.06.2021 укладена з порушенням пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", пункту 11.2 договору (в частині не підтвердження коливання ціни природного газу на ринку).

Експертний висновок Харківської торгово-промислової палати від 10.06.2021 № 108-Ц/21 містить інформацію про зміну Індексу споживчих цін на природний газ у травні 2021 року відносно квітня 2021 року, що становить 14,6%. Вбачається, що вказаний експертний висновок не відображає зміну Індексу споживчих цін на природний газ на ринку в період між датою, передбаченою пунктом 3 додаткової угоди № 8 (15.05.2021) та датою, передбаченою пунктом 3 додаткової угоди № 9 (01.06.2021), оскільки інформація про Індекс споживчих цін на природний газ у травні 2021 року відносно квітня 2021 року не входить у вищезазначений період.

Отже, додаткова угода № 9 від 30.06.2021 укладена з порушенням пункту 7 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", пункту 11.2 договору.

Експертний висновок Харківської торгово-промислової палати України від 07.06.2021 № 1303/21 містить інформацію про приведену вартість природного газу на європейських хабах до кордону України станом на 05.05.2021 та 02.06.2021.

Таким чином, вищевказаний експертний висновок не відображає коливання ціни природного газу на ринку в період між датою, передбаченою пунктом 3 додаткової угоди № 9 (01.06.2021) та датою, передбаченою пунктом 3 додаткової угоди № 10 (01.07.2021), оскільки містить інформацію про ціну природного газу станом на 05.05.2021, тобто до дати, з якої почали діяти відносини за додатковою угодою № 9 (01.06.2021) та станом на одну дату - 02.06.2021, яка входить у період дії відносин за додатковою угодою № 9 (01.06.2021) та додатковою угодою № 10 (01.07.2021).

Отже, додаткова угода №10 від 09.07.2021 укладена з порушенням пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", пункту 11.2 договору (в частині не підтвердження коливання ціни природного газу на ринку).

Експертний висновок Харківської торгово-промислової палати України від 22.06.2021 № 1380/21 містить інформацію про приведену вартість природного газу на європейських хабах до кордону України станом на 08.06.2021 та 22.06.2021.

Однак, вищевказаний експертний висновок не відображає коливання ціни природного газу на ринку в період між датою, передбаченою пунктом З додаткової угоди № 10 (01.07.2021) та датою, передбаченою пунктом 3 додаткової угоди № 11 (02.07.2021), оскільки ціни на природний газ станом на 08.06.2021 та 22.06.2021 не входять у вищезазначений період.

Отже, додаткова угода № 11 від 12.07.2021 укладена з порушенням пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", пункту 11.2 договору (в частині не підтвердження коливання ціни природного газу на ринку).

Експертний висновок Харківської торгово-промислової палати України від 02.07.2021 № 1464/21 містить інформацію про приведену вартість природного газу на європейських хабах до кордону України станом на 23.06.2021 та 01.07.2021.

Таким чином, вищевказаний експертний висновок не відображає коливання ціни природного газу на ринку в період між датою, передбаченою пунктом 3 додаткової угоди № 11 (02.07.2021) та датою, передбаченою пунктом 3 додаткової угоди № 12 (01.08.2021), оскільки ціни на природний газ станом на 23.06.2021 та 01.07.2021 не входять у вищезазначений період. Отже, додаткова угода № 12 від 31.08.2021 укладена з порушенням пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", пункту 11.2 договору (в частині не підтвердження коливання ціни природного газу на ринку).

Експертний висновок Харківської торгово-промислової палати України від 29.07.2021 № 1718/21 містить інформацію про приведену вартість природного газу на європейських хабах до кордону України станом на 01.07.2021 та 29.07.2021.

Таким чином, вищевказаний експертний висновок не відображає коливання ціни природного газу на ринку в період між датою, передбаченою пунктом З додаткової угоди № 12 (01.08.2021) та датою, передбаченою пунктом 3 додаткової угоди № 13 (05.08.2021), оскільки ціни на природний газ станом на 01.07.2021 та 29.07.2021 не входять у вищезазначений період.

Отже, додаткова угода № 13 від 31.08.2021 укладена з порушенням пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", пункту 11.2 договору (в частині не підтвердження коливання ціни природного газу на ринку).

Цінова довідка Харківської торгово-промислової палати України від 13.08.2021 № 1894/21 містить інформацію про приведену вартість природного газу на європейських хабах до кордону України станом на 29.07.2021 та 11.08.2021.

Разом з цим, цінова довідка не відображає коливання ціни природного газу на ринку в період між датою, передбаченою пунктом 3 додаткової угоди № 13 (05.08.2021) та датою, передбаченою пунктом 3 додаткової угоди № 14 (11.08.2021), оскільки містить інформацію про ціну природного газу станом на 29.07.2021, тобто до дати, з якої почали діяти відносини за додатковою угодою № 13 (05.08.2021) та станом на одну дату - 11.08.2021, яка входить у період дії відносин за додатковою угодою № 13 (05.08.2021) та додатковою угодою № 14 (11.08.2021).

Цінова довідка Харківської торгово-промислової палати України №2065/21 від 31.08.2021 містить інформацію про вартість природного газу на європейських хабах (газорозподільних центрах) до кордону України станом на 11.08.2021 та 31.08.2021.

Таким чином, вищевказана цінова довідка відображає коливання ціни природного газу на ринку в період між датою, передбаченою пунктом 3 додаткової угоди № 14 (11.08.2021) та датою, передбаченою пунктом 3 додаткової угоди № 15 (01.09.2021).

Отже, додаткова угода № 15 укладена у відповідності до норм чинного законодавства та положень договору від 25.01.2021 № 36. Вартість природного газу за додатковою угодою № 15 зросла на 8,5 % відносно ціни, зазначеної в додатковій угоді № 14.

Але при цьому, сторонами неправомірно встановлено ціну за одиницю товару у додатковій угоді № 15, з огляду на те, що така ціна є сформованою з урахуванням цін, визначених додатковими угодами №№ 1, 2 та 3, які, в свою чергу, укладені з порушенням вимог пункту 2 частини 5 статті 41 та частини 1 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", №№ 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, які укладені з порушенням вимог пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та додаткової угоди № 9, що укладена з порушенням пункту 7 частини 2 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі".

Враховуючи те, що збільшення ціни природного газу за результатом укладання додаткової угоди № 15 відбулося після неправомірного укладання додаткових угод №№ 1, 2, 3, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 як наслідок, збільшення ціни повинно було здійснюватись, виходячи з відкоригованої ціни за додатковою угодою № 6, тобто до 7 396,63 грн/1000 куб. м (що у відсотковому співвідношенні становить 8,5 % від відкоригованої ціни за додатковою угодою №6-6 817,17 грн/1000 куб. м).

Цінова довідка Харківської торгово-промислової палати України від 07.09.2021 № 2148/21 містить інформацію про приведену вартість природного газу на європейських хабах до кордону України станом на 31.08.2021 та 07.09.2021.

Таким чином, вищевказана цінова довідка відображає коливання ціни природного газу на ринку в період між датою, передбаченою пунктом 3 додаткової угоди № 15 (01.09.2021) та датою, передбаченою пунктом 3 додаткової угоди № 17 (07.09.2021), оскільки містить інформацію про ціну природного газу станом на 31.08.2021, тобто на кінцеву дату, що підтверджувала коливання за додатковою угодою № 15 та станом на 07.09.2021, що входить у період дії відносин за додатковою угодою № 15 (01.09.2021) та додатковою угодою № 17 (07.09.2021).

Отже, додаткова угода № 17 укладена у відповідності до норм чинного законодавства та положень договору від 25.01.2021 № 36. Вартість природного газу за додатковою угодою № 17 зросла на 9,39986 % відносно ціни, зазначеної в додатковій угоді № 15.

Враховуючи те, що збільшення ціни природного газу за результатом укладання додаткової угоди № 17 відбулося після неправомірного укладання додаткових угод №№ 1, 2, 3, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 як наслідок, збільшення ціни повинно було здійснюватись, виходячи з відкоригованої ціни за додатковою угодою № 15, тобто до 8 091,90 грн/1000 куб. м (що у відсотковому співвідношенні становить 9,39986 % від відкоригованої ціни за додатковою угодою № 1 5 - 7 396,63 грн/1000 куб. м).

Цінова довідка Харківської торгово-промислової палати України № 2212/21 від 13.09.2071 містить інформацію про вартість природного газу на європейських хабах (газорозподільних центрах) до кордону України станом на 07.09.2021 та 13.09.2021.

Таким чином, вищевказана цінова довідка відображає коливання ціни природного газу на ринку в період між датою, передбаченою пунктом 3 додаткової угоди № 17 (07.09.2021) та датою, передбаченою пунктом 3 додаткової угоди № 18 (13.09.2021).

Отже, додаткова угода № 18 укладена у відповідності до норм чинного законодавства та положень договору від 25.01.2021 № 36. Вартість природного газу за додатковою угодою № 18 зросла на 8,999788% відносно ціни, зазначеної в додатковій угоді № 17.

Враховуючи, що збільшення ціни природного газу за результатом укладання додаткової угоди № 18 відбулося після неправомірного укладання додаткових угод №№ 1, 2, 3, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 як наслідок, збільшення ціни повинно було здійснюватись, виходячи з відкоригованої - ціни за додатковою угодою № 17, тобто до 8 880,15 грн/1000 куб. м (що у відсотковому співвідношенні становить 8,999788% від відкоригованої ціни за додатковою угодою № 17 -8 091,15 грн/1000 куб.м).

Цінова довідка Харківської торгово-промислової палати України №2232/21 від 15.09.2021 містить інформацію про вартість природного газу на європейських хабах (газорозподільних центрах) до кордону України станом на 13.09.2021 та 15.09.2021.

Таким чином, вищевказана цінова довідка відображає коливання ціни природного газу на ринку в період між датою, передбаченою пунктом 3 додаткової угоди № 18 (13.09.2021) та датою, передбаченою пунктом 3 додаткової угоди № 19 (15.09.2021).

Отже, додаткова угода від 24.09.2021 № 19 укладена у відповідності до норм чинного законодавства та положень договору від 25.01.2021 № 36. Вартість природного газу за додатковою угодою № 19 від 24.09.2021 зросла на 9,989993% відносно ціни, зазначеної в додатковій угоді № 18.

Враховуючи, що збільшення ціни природного газу за результатом укладання додаткової угоди №19 від 24.09.2021 відбулося після неправомірного укладання додаткових угод №№ 1, 2, 3, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, як наслідок, збільшення ціни повинно було здійснюватись, виходячи з відкоригованої ціни за додатковою угодою №18, тобто до 9 767,28 грн/1000 куб. м (що у відсотковому співвідношенні становить 9,989993 % від відкоригованої ціни за додатковою угодою № 18 - 8 880,15 грн/1000 куб. м).

Цінова довідка Харківської торгово-промислової палати України №2254/21 від 21.09.2021 містить інформацію про вартість природного газу на європейських хабах (газорозподільних центрах) до кордону України станом на 15.09.2021 та 21.09.2021. Таким чином, вищевказана цінова довідка відображає коливання ціни природного газу на ринку в період між датою, передбаченою пунктом 3 додаткової угоди від 24.09.2021 № 19 (15.09.2021) та датою, передбаченою пунктом З додаткової угоди від 29.09.2021 № 19 (21.09.2021).

Отже, додаткова угода від 29.09.2021 № 19 укладена у відповідності до норм чинного законодавства та положень договору від 25.01.2021 № 36. Вартість природного газу за додатковою угодою № 19 від 29.09.2021 зросла на 9,989947 % відносно ціни, зазначеної в додатковій угоді № 19 від 24.09.2021.

Враховуючи, що збільшення ціни природного газу за результатом укладання додаткової угоди №19 від 29.09.2021 відбулося після неправомірного укладання додаткових угод №№ 1, 2, 3, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, як наслідок, збільшення ціни повинно було здійснюватись, виходячи з відкоригованої ціни за додатковою угодою № 19 від 24.09.2021, тобто до 10 743,03 грн/1000 куб. м (що у відсотковому співвідношенні становить 9,989947 % від відкоригованої ціни за додатковою угодою № 19 від 24.09.2021 - 9 767,28 грн/1000 куб. м).

Цінова довідка Харківської торгово-промислової палати України № 2401/21 від 30.09.2021 містить інформацію про вартість природного газу на європейських хабах (газорозподільних центрах) до кордону України станом на 21.09.2021 та 30.09.2021.

Таким чином, вищевказана цінова довідка відображає коливання ціни природного газу на ринку в період між датою, передбаченою пунктом 3 додаткової угоди від 29.09.2021 № 19 (21.09.2021) та датою, передбаченою пунктом З додаткової угоди № 21 (01.10.2021).

Отже, додаткова угода № 21 укладена у відповідності до норм чинного законодавства та положень договору від 25.01.2021 № 36. Вартість природного газу за додатковою угодою № 21 зросла на 9,989935 % відносно ціни, зазначеної в додатковій угоді № 19 від 29.09.2021.

При цьому, сторонами неправомірно встановлено ціну за одиницю товару у додатковій угоді № 21, з огляду на те, що така ціна є сформованою з урахуванням цін, визначених додатковими угодами №№ 1, 2 та 3, які, в свою чергу, укладені з порушенням вимог пункту 2 частини 5 статті 41 та частини 1 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", №№ 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, які укладені з порушенням вимог пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та додаткової угоди № 9, що укладена з порушенням пункту 7 частини 2 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі".

Враховуючи, що збільшення ціни природного газу за результатом укладання додаткової угоди № 21 відбулося після неправомірного укладання додаткових угод №№ 1, 2, 3, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, як наслідок, збільшення ціни повинно було здійснюватись, виходячи з відкоригованої ціни за додатковою угодою № 19 від 29.09.2021, тобто до 11 816,25 грн/1000 куб.м (що у відсотковому співвідношенні становить 9,989935 % від відкоригованої ціни за додатковою угодою № 19 від 29.09.2021 - 10 743,03 грн/1000 куб.м).

Експертний висновок Харківської торгово-промислової палати України від 04.10.2021 № 2447/21 містить інформацію про приведену вартість природного газу на європейських хабах до кордону України станом на 30.09.2021 та 01.10.2021.

Таким чином, вказаний експертний висновок відображає коливання ціни природного газу на ринку в період між датою, передбаченою пунктом З додаткової угоди № 21 (01.10.2021) та датою, передбаченою пунктом 3 додаткової угоди № 22 (02.10.2021), оскільки містить інформацію про ціну природного газу станом на 30.09.2021, тобто на кінцеву дату, що підтверджувала коливання за додатковою угодою № 21 та станом на 01.10.2021 що входить у період дії відносин за додатковою угодою № 21 (01.10.2021) та додатковою угодою № 22 (02.10.2021).

Отже, додаткова угода № 22 укладена у відповідності до норм чинного законодавства та положень договору від 25.01.2021 № 36. Вартість природного газу за додатковою угодою № 22 зросла на 9,999947 % відносно ціни, зазначеної в додатковій угоді №21.

Разом з цим, сторонами неправомірно встановлено ціну за одиницю товару у додатковій угоді № 22, з огляду на те, що така ціна є сформованою з урахуванням цін, визначених додатковими угодами №№ 1, 2 та 3, які, в свою чергу, укладені з порушенням вимог пункту 2 частини 5 статті 41 та частини 1 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", №№ 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, які укладені з порушенням вимог пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", та додаткової угоди № 9, що укладена з порушенням пункту 7 частини 2 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі".

Враховуючи, що збільшення ціни природного газу за результатом укладання додаткової угоди № 22 відбулося після неправомірного укладання додаткових угод №№ 1, 2, 3, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 як наслідок, збільшення ціни повинно було здійснюватись, виходячи з відкоригованої ціни за додатковою угодою № 21, тобто до 12 997,87 грн/1000 куб. м (що у відсотковому співвідношенні становить 9,999947 % від відкоригованої ціни за додатковою угодою № 21 - 11 816,25 грн/1000 куб. м).

На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що додаткові угоди №№ 1, 2, 3 до договору № 36 від 25.01.2021 укладені з порушенням вимог пункту 2 частини 5 статті 41 та частини 1 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", додаткові угоди №№ 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14 укладені з порушенням вимог пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та додаткова угода № 9 укладена з порушенням пункту 7 частини 2 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі".

Відповідно до ч. ч.1, 2 ст.651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Згідно з вимогами ч.ч. 1, 2 ст. 652 ЦК України, у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов`язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

Ініціювання зміни умов договору в бік збільшення закупівельної ціни на предмети закупівлі відразу після підписання договору без належних обґрунтувань коливання ціни на ринку споживчих товарів свідчить про недобросовісну конкуренцію та неправомірну поведінку переможця процедури закупівель і суперечить меті закупівель щодо здійснення її за найнижчою ціною.

Отже, можливість зміни ціни договору внаслідок недобросовісних дій сторін (сторони) договору робить результат закупівлі невизначеним та тягне за собою неефективне використання бюджетних коштів, що є прямим порушенням принципів процедури закупівлі, визначених преамбулою та ст. 3 Закону України "Про публічні закупівлі".

Наведене узгоджується з правовими позиціями Верховного Суду, які викладені в постановах від 16.04.2019 у справі №915/346/18, від 23.01.2020 у справі №907/788/18, від 12.02.2020 у справі №913/166/19, а також у постановах від 21.03.2019 у справі № 912/898/18, від 12.09.2019 у справі № 915/1868/18, від 25.06.2019 у справі № 913/308/18 та від 18.06.2021 у справі № 927/491/19.

Таким чином, вказане збільшення ціни сторонами шляхом укладання спірних додаткових угод до договору суперечить п.2, п.7 частини 5 статті 41 цього Закону України "Про публічні закупівлі".

Відповідно до частини першої статті 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Згідно із частиною першою статті 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частиною першою статті 203 цього Кодексу.

Частиною третьою статті 215 ЦК України передбачено, що якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Згідно із частиною першою статті 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов`язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов`язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Згідно з пунктом 1 частини третьої статті 1212 ЦК України положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного за недійсним правочином.

Оскільки зазначені додаткові угоди №1 від 27.01.2021, №2 від 28.01.2021, №3 від 29.01.2021, №7 від 03.06.2021, №8 від 07.06.2021, №9 від 30.06.2021, №10 від 09.07.2021, №11 від 12.07.2021, №12 від 31.08.2021, №13 від 31.08.2021, №14 від 31.08.2021 є недійсними та не породжують правових наслідків, правовідносини між замовником та постачальником щодо ціни природного газу, поставленого за договором про постачання (закупівлю) природного газу № 36 від 25.01.2021, мали регулюватись пунктом 41. Договору.

Таким чином, грошові кошти в сумі 214960,58грн є такими, що були безпідставно одержані відповідачем, підстава їх набуття відпала, а тому відповідач зобов`язаний повернути грошові кошти позивачу, що відповідає приписам статей 216, 1212 ЦК України (п.82 постанови Великої Палати Верховного Суду від 24.01.2024 у справі № 922/2321/22 (провадження №12-57гс23)).

За таких обставин, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсягу.

Щодо представництва прокурором інтересів держави в даній справі.

Прокурор посилається, серед іншого, на статтю 23 Закону України "Про прокуратуру", а також зазначає, що вже самого факту бездіяльності Диканської селищної ради для втручання прокурора є достатньо.

Як убачається з матеріалів справи, на виконання частин третьої - п`ятої статті 53 Господарського процесуального кодексу України та частин третьої, четвертої статті 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор при поданні позовної заяви обґрунтував неналежне здійснення захисту інтересів держави тим, що сторонами закупівлі під час проведення закупівлі природного газу порушено вимоги чинного законодавства, принципи ефективного та прозорого здійснення закупівлі, принципи максимальної ефективності та економії, що спричинило безпідставне витрачання коштів Диканської селищної територіальної громади, нераціональне та неефективне їх використання.

Крім того, укладенням додаткових угод до договору про закупівлю природного газу порушено державні та суспільні інтереси, оскільки, з урахуванням додаткових угод до договору, замовник фактично отримав меншу кількість природного газу, що призводить до порушення інтересів, визначених Законом України "Про публічні закупівлі" в частині досягнення мети проведеної тендерної закупівлі. Правовідносини, пов`язані з використанням бюджетних коштів, власником яких є територіальна громада, становлять суспільний інтерес, а незаконність додаткових угод до договору, на підставі якого ці кошти витрачено, такому суспільному інтересу не відповідає.

Диканською окружною прокуратурою Полтавської області, на виконання вимог ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", скеровано листи до Диканської селищної ради та наголошено на необхідності вжиття заходів щодо відшкодування завданих збитків, у тому числі, в судовому порядку.

Проте, у відповіді на лист Диканської окружної прокуратури Полтавської області, Диканська селищна рада зазначила, що самостійно вжити заходів щодо усунення виявлених порушень у судовому порядку не мають можливості, оскільки відсутні кошти для сплати судового збору.

Подальше зволікання із вжиттям відповідних судових заходів може призвести до втрати можливості судового захисту інтересів держави у зв`язку із закінченням перебігу строку позовної давності.

Враховуючи викладене, вбачаються підстави для представництва прокурором інтересів держави та звернення до суду із позовом у зв`язку із доведеною бездіяльністю вказаних компетентних органів та необхідністю невідкладного захисту інтересів держави в даному випадку.

Тобто прокурором зібрано докази та перед зверненням до суду перевірено, що захист законних інтересів держави не здійснюють суб`єкти владних повноважень до компетенції яких віднесені відповідні повноваження, що покладає на органи прокуратури обов`язок захистити порушені інтереси держави шляхом внесення вказаного позову.

Вказане зумовлює необхідність звернення Диканської окружної прокуратури до суду з даною позовною заявою в інтересах держави в особі Диканської селищної ради, спрямованого на захист не тільки державного, але й публічного інтересу, який полягає у захисті прав кожного суб`єкта не тільки на участь у процедурі закупівлі, але й з метою не допуску на ринок нечесних та недобросовісних суб`єктів, недопущення порушень гарантованих державою принципів прозорого, раціонального та економічного витрачання бюджетних ресурсів.

Згідно з висновком Великої Палати Верховного Суду, викладеним у постанові від 26 травня 2020 року у справі № 912/2385/18 (провадження № 12-194гс19), прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності. Якщо прокурору відомо причини такого не звернення, він обов`язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові, але якщо з відповіді компетентного органу на звернення прокурора такі причини з`ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим (п. 43).

Отже, у цій справі прокурор, звертаючись з позовом до суду, дотримався передбачених чинним законодавством вимог для представництва інтересів держави.

Щодо витрат по сплаті судового збору.

Під час звернення прокурора з позовом до суду сплачено судовий збір у розмірі 32748,41грн згідно платіжної інструкції № 2386 від 126.09.2023 (а.с.15 том 2).

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача; стягненню з відповідача на користь прокуратури підлягають 32748,41грн витрат по сплаті судового збору.

Керуючись статтями 2, 3, 20, 73 - 79, 86, 91, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

В И Р І Ш И В:

Позов Виконувача обов`язків Диканської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах держави в особі Диканської селищної ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Квінтіс Пром 12", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Північно-Східний офіс Держаудитслужби в особі Управління Північно-Східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області, про визнання недійсними додаткових угод до договору постачання природного газу та стягнення 214 960,58грн задовольнити повністю.

Визнати недійсними додаткові угоди №1 від 27.01.2021, №2 від 28.01.2021, №3 від 29.01.2021, №7 від 03.06.2021, №8 від 07.06.2021, №9 від 30.06.2021, №10 від 09.07.2021, №11 від 12.07.2021, №12 від 31.08.2021, №13 від 31.08.2021, №14 від 31.08.2021 до договору постачання природного газу №36 від 25.01.2021, укладеного між Комунальним некомерційним підприємством "Диканська лікарня планового лікування" Диканської районної ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "Екотехноінвест".

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Квінтіс Пром 12" (ідентифікаційний код 34933742; проспект Поля Олександра, будинок 59, м. Дніпро, 49031) на користь Диканської селищної ради (ідентифікаційний код 21046503; вулиця Незалежності, 133, смт. Диканька, Полтавський район, Полтавська область, 38500) грошові кошти у сумі 214 960,58грн, видати наказ.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Квінтіс Пром 12" (ідентифікаційний код 34933742; проспект Поля Олександра, будинок 59, м. Дніпро, 49031) на користь Полтавської обласної прокуратури (м. Полтава, вул. 1100-річчя Полтави,7, р/рUA 118201720343130001000006160 ДКСУ м. Київ, ідентифікаційний код 02910060) 32748,41грн витрат по сплаті судового збору, видати наказ.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення, шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 05.04.2024

Суддя Н.М. Євстигнеєва

Дата ухвалення рішення02.04.2024
Оприлюднено08.04.2024
Номер документу118162928
СудочинствоГосподарське
Сутьвизнання недійсними додаткових угод до договору постачання природного газу та стягнення 214 960,58грн