Справа № 308/304/23
1-кс/308/1989/24
У Х В А Л А
08 квітня 2024 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , обвинувачених ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , їх захисника адвоката ОСОБА_6 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в залі судових засідань в місті Ужгороді заяву про самовідвід судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області ОСОБА_7 від розгляду кримінального провадження №42021070000000245 від 05.07.2021 року за обвинуваченням ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч.2 ст.28, ч.3 ст.365 КК України, -
УСТАНОВИВ:
У провадженні судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області ОСОБА_7 перебуває кримінальне провадження №42021070000000245 від 05.07.2021 року за обвинуваченням ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч.2 ст.28, ч.3 ст.365 КК України.
Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15.02.2024 року головуючим суддею визначено суддю ОСОБА_7
03.04.2024 року головуючим суддею ОСОБА_7 заявлено самовідвід від розгляду даної справи, який мотивовано тим, що за тривалий час його роботи суддею у нього з обвинуваченими ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , які працювали в органах прокуратури Закарпатської області, склалися певні робочі відносини.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.04.2024 року для розгляду заяви про самовідвід визначено суддю Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області ОСОБА_1 .
Позиції учасників справи надані в судовому засіданні.
Прокурор ОСОБА_3 в судовому засіданні просив відмовити у задоволенні розглядуваної заяви з тих підстав, що якщо слідувати логіці, викладеній в заяві про самовідвід, то фактично всі судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області мають заявити собі самовідвід від розгляду даного кримінального провадження, оскільки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , які тривалий час були працівниками прокуратури Закарпатської області, приймали участь у судових засіданнях під головуванням майже всіх суддів цього суду.
Представник потерпілого ТОВ «Філіп Морріс сейлз енд дистрибюшен» у судове засідання не з`явився.
Обвинувачені ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , їх захисник адвокат ОСОБА_6 заяву головуючого судді ОСОБА_7 про самовідвід підтримали та просили її задовольнити.
Суддя ОСОБА_7 у судове засідання не з`явився, про час, дату та місце розгляду заяви був повідомлений належним чином.
Дослідивши заяву судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області ОСОБА_7 про самовідвід, надані учасниками судового засідання пояснення та заперечення, суд дійшов до висновку, що у заяві судді ОСОБА_7 про самовідвід від розгляду кримінального провадження слід відмовити.
У кожному кримінальному провадженні незалежність і об`єктивність судді забезпечується, серед іншого, закріпленням загального переліку підстав для відводу від участі у цьому провадженні.
Згідно з частинами першою та другою статті 80 КПК за наявності підстав, передбачених статтею 75 цього Кодексу, судді може бути заявлено відвід особами, які беруть участь у кримінальному провадженні.
Суддя не може брати участь у справі за наявності обставин, які викликають сумнів у його неупередженості (п. 4 ч. 1 ст. 75 КПК).
Згідно з ч. 1 ст. 21 КПК кожному гарантується право на справедливий розгляд та вирішення справи в розумні строки незалежним і неупередженим судом, створеним на підставі закону.
Відповідно до усталеної практики Європейського суду з прав людини, безсторонність (неупередженість) суду в сенсі пункту 1 статті 6 Конвенції має визначатися згідно з суб`єктивним критерієм, врахувавши особисті переконання та поведінку конкретного судді, тобто чи мав суддя особисту упередженість або чи був він об`єктивним у цій справі, та об`єктивним критерієм, іншими словами, шляхом встановлення того, чи забезпечував сам суд та, серед інших аспектів, його склад, достатні гарантії для того, щоб виключити будь-який обґрунтований сумнів у його безсторонності (рішення у справах: «Фей проти Австрії», «Ветштайн проти Швейцарії»).
Особиста безсторонність суду презюмується, поки не надано доказів протилежного.
Заявлений самовідвід не містить належних та підтверджених даних, які б свідчили про наявність підстав для відводу, що передбачені вказаними нормами КПК.
Сам факт перебування судді у минулому часі в робочих стосунках з обвинуваченими не може зумовлювати самовідвід судді.
Суду не надано будь-яких фактичних даних, що суддя ОСОБА_7 із обвинуваченими ОСОБА_4 , ОСОБА_5 перебуває у дружніх, приятельських або навпаки неприязних стосунках. З заяви про самовідвід вбачається, що комунікація між суддею та обвинуваченими відбувалась лише в рамках судового процесу та не виходила за межі такого. Така комунікація зумовлювалась виключно виконанням обов`язків, що були покладені законом на осіб, які обіймають посади судді та прокурора.
Беззаперечно, інститут відводу (самовідводу) судді від участі у розгляді конкретної справи - це одна із найважливіших гарантій здійснення правосуддя неупередженим та справедливим судом. Він покликаний ліквідувати найменшу підозру у заінтересованості судді в результатах розглянутої справи, навіть якщо такої заінтересованості немає, бо тут головним є публічний інтерес.
Водночас, наведені у заяві обставини, а саме перебування судді у минулому у робочих відносинах з обвинуваченими не може розцінюватись як достатнє обґрунтування особистої заінтересованості судді в результатах розгляду кримінального провадження щодо цих обвинувачених.
Здійснення правосуддя у будь-якому суді було б нескладно заблокувати, якби упередженість суддів презюмувалась щоразу, а судді підлягали б автоматичному самовідводу лише через те, що у минулому будь - які особи, в тому числі слідчі, прокурори, адвокати та інші учасники, які наразі мають статус обвинувачених, приймали участь у судових засіданнях під головуванням певного судді.
Отже, судом не встановлено реальних та об`єктивних підстав для відводу судді ОСОБА_7 , передбачених нормами кримінального процесуального закону. Тому у задоволенні такої заяви належить відмовити.
Керуючись ст. ст. 75, 81, 369, 372 КПК України, суддя,-
УХВАЛИВ:
Відмовити у задоволенні заяви про самовідвід судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області ОСОБА_7 від розгляду кримінального провадження №42021070000000245 від 05.07.2021 року за обвинуваченням ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч.2 ст.28, ч.3 ст.365 КК України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_8
Суд | Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 08.04.2024 |
Оприлюднено | 09.04.2024 |
Номер документу | 118178023 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Заява про відвід судді |
Кримінальне
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Голяна О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні