Справа № 350/541/24
Номер провадження 2-о/350/74/2024
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 квітня 2024 року селище Рожнятів
Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області
в складі головуючого судді Пулика М.В.,
секретаря судового засідання Юречко Т.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Рожнятівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Калуському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту смерті,
установив:
29 березня 2024 року заявниця звернулася до Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області із заявою про встановлення факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Павлівка Генічеського району Херсонської області, померлого в с.Павлівка Генічеського району Херсонської області 13.03.2024.
Заява мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який доводився їй ОСОБА_1 , батьком.
Внаслідок смерті батька ОСОБА_2 , було видано Свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 від 19 березня 2024 року Генічеським районним відділом РАЦСу управління РАЦС Херсонської області. Однак вищевказаний документ у відповідності до Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" від 15.04.2014 року є недійсним і не створює правових підстав.
Для реєстрації в законному порядку факту смерті вона звернулася до Рожнятівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Калуському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, де їй повідомили, що зареєструвати смерть ОСОБА_2 , не виявляється можливим у зв`язку з тим, що нею не наданий документ, що є підставою для державної реєстрації смерті.
Ухвалою судді Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області від 01 квітня 2024, заяву залишено без руху, надано строк заявниці для усунення недоліків заяви.
02.04.2024 заявниця усунула недоліки.
Ухвалою Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області від 03 квітня 2024 року, відкрито провадження у справі.
У судове засідання заявниця не прибула, направила до суду заяву, в якій просить заяву розглянути без її участі. Свої заявлені вимоги підтримує в повному об`ємі.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не прибула, направила суду заяву про розгляд справи без участі представника відділу, заперечень про встановлення факту смерті немає.
Вивчивши матеріали справи суд приходить до висновку, що заява підлягає до задоволення з таких підстав.
Як убачається з копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого 18.08.1984 року Павлівською сільською радою Генічеського району Херсонської області (а.с.5), копії свідоцтва про шлюб (а.с.12) заявниця є донькою ОСОБА_2 .
Як встановлено судом, ІНФОРМАЦІЯ_2 помер батько заявниці ОСОБА_2 Смерть настала на тимчасово окупованій території України, у с.Павлівка Генічеського району Херсонської області.
Як вбачається з свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 від 19 березня 2024 року та довідки про смерть № НОМЕР_3 , видані «так званим» Генічеським районним відділом РАЦС у управління РАЦС Херсонської області, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Як видно з відомостей, що містяться в довідці про смерть №С-00111 від 19 березня 2024 року, ОСОБА_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 о 22 год.00 хв., причина смерті: гостра сердечно-судинна недостатність 151.6, хронічна ішемічна хвороба серця 125.9, атеросклеротична хвороба серця 125.1.
Перелічені документи видані на тимчасово окупованій території України, якою є Херсонська область, тому мають виключно інформаційний характер для суду, оскільки будь-які документи, видані на окупованих територіях, є недійсними.
Відмовою у проведенні державної реєстрації смерті вих. №274/32.8.1-07 від 02.04.2024, у проведенні державної реєстрації смерті ОСОБА_2 було відмовлено.
З доданих заявницею фотографій (а.с.23) вбачається що ОСОБА_2 похований на місцевому кладовищі.
Відповідно до ст. ст.315, 317 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Статтею 317 ЦПК України передбачені особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України.
Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхнім представником до суду за межами такої території.
Документами, які засвідчують подію смерті є свідоцтво про смерть, що видане на тимчасово окупованій території, де органи державної влади України не здійснюють своїх повноважень.
Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану заявниця позбавлена можливості, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
За п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
За ч. 2 ст. 319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою або рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Не може вважатись легітимним на території України і свідоцтво про смерть особи, видане органом, який створено на тимчасово окупованій території України в порядку, не передбаченому законом України.
Документи, які видані органом, що створений на тимчасово окупованій території у порядку, не передбаченому законами України, відповідно до частини 3 статті 9 «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є недійсними і не створюють правових наслідків.
Відповідно до ч.1 ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих території України від 22.12.2022, № 309, вся територія Генічеського району вважається окупованою територією, дата початку окупації 24.02.2022.
Встановлення факту смерті ОСОБА_2 породжує юридичні наслідки для заявниці, при цьому, чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту смерті.
Встановлення факту смерті має для заявника юридичне значення, оскільки це необхідно для отримання відповідного документу - свідоцтва про смерть, згідно чинного законодавства України.
Незважаючи на те, що всі документи були видані на тимчасово окупованій території України, з їхнього змісту суд вбачає, що дійсно що ОСОБА_2 помер с.Павлівка Генічеського району Херсонської області. При цьому всі медичні та інші документи, які надані заявницею, підтверджують даний факт. Отже, факт смерті ОСОБА_2 є достовірним та не викликає будь-яких сумнівів.
Суд вказує, що провести державну реєстрацію смерті згідно чинного законодавства України, заявниця позбавлена можливості з об`єктивних причин, тому суд доходить до висновку про необхідність задоволення заяви та встановлення факту смерті ОСОБА_2 в судовому порядку.
Відповідно до правил ст.317, п. 8 ч. 1 ст.430 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту смерті слід допустити до негайного виконання.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.12, 81, 315, 317, 354, 355 ЦПК України, на підставі Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»,Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», суд,
ухвалив :
Заяву задовольнити.
Встановити, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець с.Павлівка Генічеського району Херсонської області, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Павлівка Генічеського району Херсонської області.
Рішення суду є підставою для проведення державної реєстрації смерті.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
На рішення може бути подана апеляція до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя:
Суд | Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 08.04.2024 |
Оприлюднено | 10.04.2024 |
Номер документу | 118183298 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: факту смерті, з них: |
Цивільне
Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області
Пулик М. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні