Рішення
від 08.04.2024 по справі 905/155/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649


Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

08.04.2024р. Справа №905/155/24

Господарський суд Донецької області, у складі судді Демідової П.В., розглянув матеріали справи №905/155/24

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Карат-Ойл", м.Бровари, Київська область,

до відповідача: Державного підприємства "Добропіллявугілля-видобуток", м.Добропілля, Донецька область,

про стягнення заборгованості в сумі 457 484,24грн,-

Без виклику представників сторін

СУТЬ СПРАВИ:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Карат-Ойл", звернулось до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до Державного підприємства "Добропіллявугілля-видобуток" про стягнення заборгованості в сумі 457 484,24 грн.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов договору №56-23 АБ про закупівлю товару за результатами торгів UA-2022-12-19-005622-а, в частині оплати за поставлений товар, внаслідок чого виникла заборгованість в розмірі 457 484,24грн.

Господарський суд ухвалою від 08.02.2024 прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі №905/155/24; визначив розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін; запропонував відповідачу надати суду у строк не пізніше п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження, з урахуванням положень п.4 розділу Х Прикінцевих положень Господарського процесуального кодексу України, відзив на позовну заяву, оформлений відповідно до вимог статті 165 Господарського процесуального кодексу України, а також всі докази, що підтверджують заперечення проти позову; забезпечити направлення позивачу копії відзиву на позов та доданих до нього документів, докази на підтвердження такого направлення разом з відзивом надати суду. Попередив відповідача, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України. При цьому, якщо докази не можуть бути подані разом з відзивом з об`єктивних причин, відповідач повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк; докази, які підтверджують, що особа здійснила всі залежні від неї дії, спрямовані на отримання вказаного доказу (ч. 3, 4 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України).

На підставі приписів ч.2 ст.120 ГПК України суд повідомляє учасників справи про вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов`язкова.

Частиною 3 та 4 статті 120 ГПК України передбачено, що повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень і ухвала про вчинення відповідної процесуальної дії повинна бути вручена завчасно, з таким розрахунком, щоб особи мали достатньо часу, але не менше ніж п`ять днів для вчинення відповідної процесуальної дії.

Ухвала про відкриття провадження у справі направлена до електронних кабінетів позивача та відповідача, та згідно довідок, сформованих у системі Діловодство спеціалізованого суду ухвалу доставлено до електронних кабінетів сторін 08.02.2024.

Згідно з п.2 ч.6 ст.242 ГПК України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.

Отже, враховуючи доставлення сторонам копії ухвали суду через сервіс електронного кабінету, що підтверджується відповідними довідками, позивач та відповідач є такими, що належним чином повідомлені про розгляд справи.

Згідно з ч.8 ст.165 ГПК України відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дозволить відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив не пізніше першого підготовчого засідання у справі.

Частинною третьою статті 252 Господарського процесуального кодексу України, передбачено, що якщо судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідач своїм правом на подання відзиву у строк, встановлений судом не скористався, будь-яких клопотання та заяв до суду не направляв.

Відповідно до ч.2 ст.178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Приймаючи рішення в умовах відсутності відповідача, суд враховує, що воєнний стан в Україні триває двох років. В зазначених умовах, суд не може не врахувати, що пасивна поведінка відповідача, у тому числі у забезпеченні інформування своїх кредиторів про зміну місцезнаходження та засобів зв`язку, не може бути перешкодою у захисті прав особи, чиї права порушені.

Таким чином, суд враховуючи належне повідомлення сторін про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику їх уповноважених представників, дійшов висновку про можливість розгляду справи за наявними матеріалами справи.

З`ясувавши фактичні обставини справи, докази на їх підтвердження, виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи, суд,-

ВСТАНОВИВ:

10.01.2023 між Державним підприємством «Добропіллявугілля-видобуток» (покупець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Карат-Ойл» (постачальник) укладено договір №56-23 АБ, відповідно до п.1.1 якого, в порядку і на умовах, передбачених цим договором, постачальник зобов`язується передати (поставити) у власність покупця продукцію виробничо-технічного призначення: ДК 021:2015:09210000-4: Мастильні засоби (далі - продукція), в асортименті, кількості, в термін, за ціною і з якісними характеристиками, погодженими сторонами в цьому договорі і специфікаціях, що є невід`ємними частинами до цього договору.

Покупець зобов`язується прийняти і оплатити продукцію, що поставляється у його власність, відповідно до умов цього договору (п.1.2 договору).

Згідно з п.4.1, 4.2 договору, поставка продукції здійснюється партіями в асортименті, кількості, за цінами, з якісними характеристиками і в термін, погоджені сторонами в специфікаціях до цього договору. Умови поставки продукції DDP, згідно «Інкотермс-2020», з урахуванням умов і обмовок, що містяться в цьому договорі і/або відповідних специфікаціях до цього договору. Погоджене місце поставки вказується сторонами у відповідних специфікаціях до договору.

Постачальник зобов`язаний надати покупцеві наступні документи (п.4.3 договору): рахунок, якщо була попередня оплата за продукцію (підп.4.3.1); видаткову накладну або акт прийому-передачі (підп.4.3.2); відповідні товаросупровідні накладні (залізничну/товарно-транспортну накладну/накладну поштового кур`єра) (підп.4.3.3); сертифікат якості заводу-виробника та/або паспорт (підп.4.3.4); сертифікат відповідності (в разі, якщо продукція підлягає обов`язковій сертифікації) (підп.4.3.5); дозвіл Держгірпромнагляду (в разі, якщо отримання даного документа є обов`язковим згідно з нормами чинного законодавства); інструкцію (керівництво) з експлуатації (у разі, якщо даний документ передбачений) (підп.4.3.6); технічну документацію, передбачену п.2.4 цього договору (підп..4.3.7); інші товаросупровідні документи, узгоджені сторонами у відповідних специфікаціях до договору (підп.4.3.8). Не обмежуючись переліком, обумовленим в цьому пункті договору, покупцеві надається виняткове право визначати перелік документів відповідно до чинного законодавства України та/або з урахуванням специфіки продукції, які мають бути надані постачальником в строки, встановлені цим пунктом договору. Документи, постачальник зобов`язується надати покупцю разом з поставленою продукцією (п.4.3).

Пунктами 4.7, 4.8, 4.10 договору передбачено, що датою поставки продукції вважається дата її передачі покупцеві, вказана представником покупця у відповідних товаросупровідних документах, наданих постачальником. При поставці автомобільним транспортом датою поставки вважається дата її передачі покупцеві, вказана представником покупця у видатковій накладній. Зобов`язання постачальника вважаються виконаними з моменту передачі продукції в розпорядження покупця в погоджене місце призначення поставки в належній кількості, якості, комплектності, асортименті та в строки, погоджені сторонами в договорі і специфікаціях до договору. Зобов`язання покупця вважаються виконаними з моменту оплати поставленої продукції.

Відповідно до п.п.5.1, 5.3, 5.7, 5.8 договору, загальна сума договору визначається загальною сумою усіх специфікацій, що є невід`ємною частиною цього договору. Загальна орієнтовна сума договору складає 548 200,38грн (п`ятсот сорок вісім тисяч двісті гривень 38 копійок), з ПДВ. У тому числі ПДВ 91 366,73грн (дев`яносто одна тисяча триста шістдесят шість гривень 73 копійки). Ціна на продукцію, що поставляється постачальником, встановлюються сторонами у відповідних специфікаціях до договору. Розрахунки за поставлену постачальником продукцію за цим договором здійснюються покупцем шляхом безготівкового перерахування коштів на поточний рахунок постачальника з відстроченням платежу протягом 30-ти календарних днів з дня отримання товару на підставі отриманого покупцем рахунку, а також документів, передбачених розділом 4 цього договору та відповідною специфікацією до договору. Датою оплати вважається дата списання грошових коштів з поточного рахунку покупця. Покупець при перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок постачальника, в призначенні платежу платіжного доручення в обов`язковому порядку вказує реквізити цього договору (номер, дата укладення), а також період (місяць, рік), за який здійснюється оплата. Якщо останній день строку для оплати, що встановлений цим договором, припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, днем закінчення такого строку є перший за ним робочий день.

Цей договір може бути скріплений печатками сторін, вступає в силу з дати його підписання уповноваженими представниками сторін і діє до 31.12.2023 року, а в частині проведення розрахунків та виконання зобов`язань за договором - до повного виконання сторонами грошових зобов`язань та всіх інших зобов`язань за цим договором (п.8.1 договору).

Згідно з специфікацією до договору сторони узгодили поставку продукції (оливи та мастило) на загальну суму з ПДВ 548 200,38грн та визначили умови постачання автотранспортом постачальника та за рахунок його коштів, строк поставки згідно письмової заявки замовника та місце поставки ВП «Автобаза» - м.Добропілля, вул.Комунальна, 8.

ТОВ «Карат-Ойл» виставив ДП «Добропіллявугілля-видобуток» рахунок №5110000074 від 25.01.2023 на суму 546 957,48грн.

Постачальник поставив, а покупець прийняв продукцію на загальну суму 546 957,48грн, згідно з копіями наступних видаткових накладних: №5110000259 від 28.03.2023 на суму 94 829,40грн, №5110000290 від 04.04.2023 на суму 267 819,48грн, №5110000348 від 21.04.2023 на суму 184 308,60грн.

В підтвердження поставки товару до матеріалів позовної заяви також долучено копії товарно-транспортних накладних, а саме; №КО5110000259 від 28.03.2023, №/КО5110000290 від 04.04.2023, №/КО5110000348 від 21.04.2023.

Відповідач частково здійснив оплату поставленого товару 05.07.2023 в сумі 89 473,24грн, що підтверджується випискою АТ КБ «Акордбанк» по рахунку позивача за період з 05.07.2023 до 05.07.2023.

24.10.2023 ТОВ «Карат-Ойл» на адресу ДП «Добропіллявугілля-видобуток» направило досудове попередження №18/23 від 23.10.2023, в якому попередило, що у випадку непогашення заборгованості в розмірі 457 484,24грн протягом 7 (семи) календарних днів з моменту отримання даної претензії, спір буде передано на вирішення суду з донарахуванням до основної суми боргу: пені згідно договору, 3% річних, інфляційних втрат та судового збору, у відповідності до ЗУ «Про судовий збір».

Також, позивачем долучено до матеріалів справи акт звірки взаємних розрахунків за період з 01.01.2023 по 30.01.2024 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Карат-Ойл» та Державним підприємством «Добропіллявугілля-видобуток», відповідно до якого заборгованість покупця перед постачальником складає 457 484,24грн. Вказаний акт не підписано збоку відповідача.

Неналежне виконання відповідачем умов договору №56-23 АБ про закупівлю товару за результатами торгів UA -2022-12-19-005622-а в частині оплати поставленої продукції, внаслідок чого виникла заборгованість в розмірі 457 484,24грн стало підставою для звернення позивача до суду.

Дослідивши матеріали справи на підставі приписів чинного законодавства, суд виходить з наступного.

Надавши правову кваліфікацію відносинам, що склались між сторонами, суд робить висновок, що вони пов`язані із поставкою. За приписами ч.1 ст.265 Господарського кодексу України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.

Відповідно до ст.193 Господарського кодексу України, ст.ст.525, 526 Цивільного кодексу України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Не допускається одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом.

Відповідно до ч.2 ст.11 Цивільного кодексу України однією з підстав виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини.

Згідно із ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами. Таке імперативне врегулювання договірних відносин усуває будь-які сумніви щодо юридичного значення умов договору: вони є юридично обов`язковими, гарантують право учасникам договірних відносин бути впевненими в тому, що кожна зі сторін має виконувати умови договору належним чином, а цивільні права, що ґрунтуються на його умовах, підлягають захисту в тій же мірі і в той же спосіб, що і права, які прямо передбачені актами цивільного законодавства або випливають із них.

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до видаткових накладних, позивачем поставлено, а відповідачем прийнято товар на суму 546 957,48грн, на вказану суму позивачем також виставлено рахунок на оплату. Поставка товару також підтверджується товарнотранспортними накладними.

За умовами договору розрахунки за поставлений товар здійснюються з відстроченням платежу протягом 30 календарних днів з дня отримання товару на підставі отриманого рахунку та документів передбачених договором, датою поставки вважається дата її передачі покупцем, вказана представником покупця у видатковій накладній.

Таким чином останній день строку сплати поставленого товару за видатковою накладною №5110000259 від 28.03.2023 на суму 94 829,40грн 27.04.2023, за видатковою накладною №5110000290 від 04.04.2023 на суму 267 819,48грн 04.05.2023, за видатковою накладною №5110000348 від 21.04.2023 на суму 184 308,60грн 28.05.2023.

Отже, строк виконання зобов`язання з оплати прийнятого товару є таким, що настав.

Відповідач частково погасив заборгованість за вказаними видатковими накладними в липні 2023 сумі 89 473,24, що підтверджується надано випискою по рахунку позивача, проте матеріали справи не містять доказів в підтвердження погашення суми заборгованості в розмірі 457 484,24грн

Враховуючи зазначене сума заборгованості в розмірі 457 484,24грн є доведеною, обґрунтованою, такою, що підтверджується матеріалами справи, та підлягає стягненню з відповідача у заявленому розмірі.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Карат-Ойл" до Державного підприємства "Добропіллявугілля-видобуток" про стягнення заборгованості в сумі 457 484,24грн задовольнити.

Відповідно до вимог ст.129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати із сплати судового збору покладаються на відповідача.

Стосовно інших судових витрат, суд зазначає, що відповідно до положень ч.8 ст.129 ГПК України, до суду не надходило ані заяв, ані клопотань про їх відшкодування, ані доказів в підтвердження понесення таких судових витрат, у зв`язку з чим суд не вбачає підстав для їх розподілу.

Керуючись ст.ст.12, 13, 76, 86, 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Карат-Ойл" до Державного підприємства "Добропіллявугілля-видобуток" про стягнення заборгованості в сумі 457 484,24грн - задовольнити.

2.Стягнути з Державного підприємства "Добропіллявугілля-видобуток" (85001, Донецька область, м.Добропілля, пр.Шевченка, буд.2; код ЄДРПОУ 43895975) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Карат-Ойл" (07400, Київська область, м.Бровари, вул.Гагаріна, буд.26, оф.310; код ЄДРПОУ 43911958) заборгованість в розмірі 457 484,24грн, а також судові витрати зі сплати судового збору в сумі 6862,26грн.

3.Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

4.Рішення може бути оскаржене в Східний апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку передбаченому розділом IV ГПК України.

Рішення прийняте, складено та підписано у нарадчій кімнаті.

Суддя П.В. Демідова

Інформацію щодо руху справи можна отримати на інформаційному сайті http://www.reyestr.court.gov.ua, веб-порталі "Судова влада України" (dn.arbitr.gov.ua).

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення08.04.2024
Оприлюднено10.04.2024
Номер документу118196381
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —905/155/24

Судовий наказ від 06.05.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Демідова Поліна Віталіївна

Рішення від 08.04.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Демідова Поліна Віталіївна

Ухвала від 08.02.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Демідова Поліна Віталіївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні