справа № 388/1901/23
провадження № 2/388/94/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.04.2024м. Долинська
Долинський районний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого судді - Степанов С.В.
при секретарі - Гриненко М.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до приватного підприємства «ЖУРБА» про розірвання договору оренди,-
ВСТАНОВИВ :
Позивач звернувся з позовом про розірвання договору оренди посилаючись на наступне.
Позивач являється власником земельної ділянки площею 1,6 га кадастровий номер 3521984900:02:000:5124 для ведення особистого селянського господарства, яка знаходяться на території Маловодянської сільської ради Долинського (наразі Кропивницького) району Кіровоградської області.
08 серпня 2016 року між Позивачем та Відповідачем в простій письмовій формі
було укладено Договір оренди землі б/н за умовами п. 1 яких Позивач надає, а
Відповідач приймає в строкове платне користування земельну ділянку.
Відповідно до п.2 Договору - в оренду передавалася земельна ділянка площею 1,6 га, у тому числі - рілля 1,6 га..
Відповідно до п. 8 Строки дії договору. Договір укладено на 25 (двадцять пять) років.
Пункт 20 Договору визначає, що передача земельної ділянки орендарю
здійснюється у тижневий строк після державної реєстрації цього договору за актом приймання - передачі.
Так, договір оренди землі, б/н виданий 08.08.2016 року, видавник: ПП «Журба`було зареєстровано 26 вересня 2016 року, номер запису про інше речове право:16660799.Строк дії: 25 років.
Сторони погодили, що розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку допускається (не допускається) п. 37 Договору.
Оскільки жодне слово не було підкреслене чи викреслене, то Позивач вважає, що сторони погодили можливість одностороннього розірвання договору.
Відповідно до інших умов договору сторони викреслили те слово, яке не підлягає застосуванню.
Якщо буквальне значення слів і понять, а також загальноприйняте у відповідній сфері відносин значення термінів не дає змоги з`ясувати зміст окремих частин правочину, їхній зміст встановлюється порівнянням відповідної частини правочину із змістомінших його частин, усім його змістом, намірами сторін.
Якщо за правилами, встановленими частиною третьою цієї статті, немає
можливості визначити справжню волю особи, яка вчинила правочин, до уваги беруться мета правочину, зміст попередніх переговорів, усталена практика відносин між сторонами, звичаї ділового обороту, подальша поведінка сторін, текст типового договору та інші обставини, що мають істотне значення.
Так, з 16 лютого 2023 року Позивач направила на юридичну адресу відповідача Лист- повідомлення про намір розірвати договір в односторонньому порядку посилаючись на п. 37 Договору оренди землі від 08 серпня 2016 року. До вищезазначеного листа додавався Акт приймання - передачі земельної ділянки.
Згідно інформації про отримання листа, такий лист відповідач отримав особисто 22 лютого 2023 року. Станом на момент подання позову Відповідач на лист не зреагував, земельну ділянку за Актом не передав та фактично продовжує користуватися.
Вищезазначені обставини змусили Позивача звернутися за захистом своїх прав та інтересів до суду.
Тлумачення пункту 3 частини першої статті 3 та статті 627 ЦК України свідчить, що свобода договору має декілька складових, зокрема, свобода укладання договору, вибору контрагента, виду договору, визначення умов договору.
Згідно із частиною першою статті 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (стаття 629 ЦК України).
Відповідно до статті 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання, або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно із статтею 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного
порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вонароз раховувала при укладенні договору. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.
Частинами третьою та четвертою статті 31 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому
порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Тобто наведеними умовами договору передбачена можливість його розірвання на вимогу однієї із сторін без необхідності встановлення будь-яких інших передумов, зокрема істотного порушення договору.
В судовому засіданні представник позивача пред`явлені вимоги на зазначених підставах.
Відповідач в судове засідання не зявився, згідно поданого відзову просив розглянути справу за його відсутності, по суті позову заперечив на нижче вказаних підставах.
Дійсно 08.08.2016 року між ПП «Журба» та ОСОБА_1 на 25 років був укладений договір земельної ділянки кадастровий номер
3521984900:02:000:5124, загальною площею 1,6 га, про що 26 вересня 2016 року
право оренди за вищевказаним договором було зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, номер запису про інше речове право: 16660799.
З доданих документів до позову вбачається, що 16.02.2023 року ОСОБА_1 на адресу ПП «Журба» було надіслано повідомлення про розірвання договору оренди в односторонньому порядку, проте підприємство вказаний лист не отримало.
Отже, між ПП «Журба» та ОСОБА_1 виник спір щодо розірвання
вищевказаного договору оренди.
Відповідно до частини першої ст. 626 ЦКК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і
погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства (частина перша ст. 628 ЦК України).
Згідно із ст. 2 ЗУ «Про оренду землі» відносини, пов`язані з орендою землі,
регулюються ЗК України, ЦК України, цим Законом, законами України, іншими
нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
За приписами ст. 1 ЗУ «Про оренду землі», яка кореспондується з
положеннями частини першої ст. 93 ЗК України, орендою землі є засноване на
договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою,
необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
У пункті «б» частини першої ст. 90 ЗК України закріплено право власника
земельних ділянок самостійного господарювання на землі.
Відповідно до ст. 13 ЗУ «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Ст. 525 ЦК України передбачено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з ч.ч. 1-2 ст. 651 ЦК України, зміна або розірвання договору
допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або
законом.
Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Відповідно до положень ст. 31 ЗУ «Про оренду землі», договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не
допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Таким чином, умови, за наявності яких можливе розірвання договору в односторонньому порядку, мають бути чітко визначені договором про оренду
земельної ділянки.
Наявність в договорі умови про можливість його розірвання в
односторонньому порядку є вирішальною для розгляду справи.
Сторони у договорі мають чітко визначити можливість розірвання договору в односторонньому порядку та механізм (процедуру) такого розірвання (шляхом підписання відповідної угоди, тощо).
Убачається, що сторонами у пунктах 35-37 договору оренди земельної
ділянки погоджено порядок припинення його дії.
Згідно з пунктом 35 договору оренди земельної ділянки дія договору
припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено; придбання
орендарем земельної ділянки у власність; викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної
необхідності в порядку, встановленому законом; ліквідації юридичної особи-
орендаря. Договір припиняється також в інших випадках передбачених законом.
Відповідно до пункту 36 договору оренди земельної ділянки дія договору
припиняється шляхомйого розірванняза:взаємною згодоюсторін таіншго підставвизначених Законом,про щоодна стороназа 2місяці повідомляєіншу сторону;рішенням судуна вимогуоднією ізсторін унаслідок невиконанняіншою стороноюобов`язків,передбачених договором,та внаслідоквипадкового знищення, пошкодженняорендованої ділянки,яке істотноперешкоджає її використання, а також з інших підстав, визначених законом.
Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку допускається - закреслено (не допускається) (пункт 37 договору оренди земельної ділянки).
Вказане свідчить, що умовами укладеного сторонами договору оренди
земельної ділянки не передбачено можливості його розірвання в односторонньому порядку за ініціативою орендодавця. При цьому заперечення іншої сторони орендаря свідчить, що останній не погоджується на розірвання, тобто відсутня взаємна згода сторін на розірвання цього договору.
З примірника договору, який знаходиться в підприємства у п.37 Договору
слово «допускається» закреслено, а у копії примірника договору який надав
позивач до позову слово «допускається» не закреслено.
Зміст договору оренди землі від 08 серпня 2016 року сторони визначили на
основі Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету
Міністрів України від 03 березня 2004 року № 220.
Верховний Суд зазначає, у своїх постановах від 14 березня 2018 року, справа № 582/1132/17, провадження № 61-2955 св18, від 14 березня 2018 року, справа № 582/1131/17-ц, провадження № 61-10763св18, що зміст договору повинен бути чітким і не викликати двозначного або протилежного тлумачення його умов сторонами договору. Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 03 березня 2004 року № 220 передбачено, що погодження цього пункту відбуваються сторонами шляхом закреслення непотрібного.
З огляду на різний зміст пункту 37 договору оренди у примірниках наданих
сторонами, в якому сторони чітко не визначили, що розірвання договору оренди
землі в односторонньому порядку чи допускається , чи не допускається, до спірних правовідносин на думку підприємства необхідно застосувати положення ст.525 ЦК України та частини четвертої ст. 31 ЗУ «Про оренду землі».
Крім того право сторони договору звернутися до суду з вимогою про
розірвання договору за наявності відповідних умов, передбачених договором чи
законом, не є тотожнім праву на таке розірвання, а свідчить про наявність спору про розірвання договору, який підлягає вирішенню судом з урахуванням усіх істотних обставин.
14.12.2023 року у відповідності до вимог ст. 30 Закону України "Про оренду землі" та п.34 Договору оренди землі на адресу ОСОБА_2 був направлений лист та проект додаткової угоди щодо уточнення п. 37 Договору. Проте на час подання відзиву підприємству не відомо чи підписано додаткову угоди чи ні.
На думку підприємства ОСОБА_3 в такий спосіб намагається в судовому порядку забрати з користування у підприємства землю для самостійного обробітку або передачі в оренду іншому орендарю на більш вигідніших умовах.
Судом досліджено наступні подані учасниками докази.
Копія Договору оренди землі 08.08.2016 року укладеного між ОСОБА_1 та ПП «ЖУРБА», згідно п 37 якого « розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку допускається (не допускається).»
Копія Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно .
Копія Листа про одностороннє розірвання договору та додане до нього опис - вкладення;
Копія Листа ЦНАП Долинської міської ради від 22.06.2023 року та додана до нього копія Договору оренди землі від 08.08.2016 року, ідентична копії наданій позивачем.
Заслухавши учасників та дослідивши письмові докази суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст. 626 -628 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до цивільного законодавства.
Згідно із ст. 2 ЗУ «Про оренду землі» відносини, пов`язані з орендою землі,
регулюються ЗК України, ЦК України, цим Законом, законами України, іншими
нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором
оренди землі.
За приписами ст. 1 ЗУ «Про оренду землі», яка кореспондується з
положеннями частини першої ст. 93 ЗК України, орендою землі є засноване на
договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою,
необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ст. 13 ЗУ «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Ст. 525 ЦК України передбачено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно ст. 651 ЦК України, зміна або розірвання договору
допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або
законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до положень ст. 31 ЗУ «Про оренду землі», договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
У ході судового розгляду встановлено, що зміст дослідженого договору оренди не містить підтвердження досягнення згоди сторін щодо можливості одностороннього розірвання договору. Крім того, договір не містить положень про будь які випадки, за яких договір підлягає односторонньому розірванню. Також позивач не обґрунтовує необхідність розірвання договору порушенням його істотних умов та не надає докази цього. Згідно ж положень ст. ст. 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї з сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
За таких обставин позивачем не доведено наявність обставин, за яких договір підлягає односторонньому розірванню, а отже у задоволенні позову слід відмовити.
На підставі ст.ст.651 Цивільного кодексу України, та керуючись ст.ст. 11,12, 259-264 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В :
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до приватного підприємства «ЖУРБА» про розірвання договору оренди.
Залишити за позивачем понесені ним судові витрати.
Рішення суду може бути оскаржено у порядку, передбаченомуст. 354 ЦПК України, безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення виготовлено 09.04.2024 року.
Суддя С.В. Степанов
Суд | Долинський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 08.04.2024 |
Оприлюднено | 11.04.2024 |
Номер документу | 118237289 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди |
Цивільне
Долинський районний суд Кіровоградської області
Степанов С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні