Справа № 346/7042/23
Провадження № 2/353/88/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 квітня 2024 рокум.Тлумач
Тлумацький районний суд Івано-Франківської області:
у складі: головуючогосудді Мотрук Л.І.,
з участю секретарясудового засідання Стельмах В.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залісуду вм.Тлумачі в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Прикарпаттяобленерго» до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди,-
в с т а н о в и в :
Представник позивача, ПАТ «Прикарпаттяобленерго», звернувся в суд із позовом до відповідача, ОСОБА_1 , про відшкодування шкоди. Свої вимоги обґрунтував тим, що відповідач являється споживачем електроенергії та 06.05.2022 року представниками філії АТ «Прикарпаттяобленерго» «Коломийська» при проведенні перевірки у будинку ОСОБА_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , в присутності останнього, було виявлено порушення п. 1.2.7., 1.2.15., 3.1.9., 5.5.5., 7.6., 8.2.4. та 8.4.2. «Правил роздрібного ринку електричної енергії», а саме: самовільне підключення з порушенням схеми обліку після припинення електропостачання, а саме пошкодження пломбувального матеріалу пломби ИФ 5265, якою були опломбовані вхідні комукаційні апарати, про що було складено Акт про порушення № 088157 від 06.06.2022 року. Згідно розрахунку обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, внаслідок порушення ОСОБА_1 «Правил роздрібного ринку електричної енергії», АТ "Прикарпаттяобленерго" було завдано збитків на суму 8124 грн 00 коп. Між АТ "Прикарпаттяобленерго" та ОСОБА_1 , 02.08.2022 року було укладено Додаткову угоду про порядок погашення заборгованості. На виконання вказаної Додаткової угоди останній 15.07.2022 року сплатив 2000 грн 00 коп від загальної суми збитків. Неоплаченими залишилися збитки в сумі 6124 грн 00 коп. За таких обставин, позивач просить стягнути із ОСОБА_1 завдані збитки в сумі 6124 грн 00 коп, судовий збір у розмірі 2684 грн 00 коп та 3500 грн 00 коп витрат на правничу допомогу.
Представник позивача, ПАТ «Прикарпаттяобленерго», всудове засіданняне з`явився,однак 10.04.2024року черезелектронний судуподав заяву,в якійпозов підтримаву повномуобсязі,проти заочногорозгляду справине зеперчуєта просивсправу розглядатиу йоговідсутності (а.с. 98).
Відповідач, ОСОБА_1 , у судове засідання не з`явився хоча про дату, час і місце судового засідання повідомлявся належним чином за адресою місця проживання, зареєстрованого у встановленому законом порядку, не подав відзиву. Крім того, повідомлявся в порядку ст. 128 ЦПК України, шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України (а.с. 93).
За наявності сукупності умов, передбачених ч. 1 ст. 280 ЦПК України, суд постановив провести заочний розгляд справи.
30.01.2024 року Тлумацьким районним судом Івано-Франківської області постановлено ухвалу про прийняття позовної заяви до розгляду, відкриття провадження по справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Дослідивши матеріали справи та зібрані у ній докази суд приходить до переконання, що позов підлягає до задоволення, з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , є споживачем електричної енергії, яку постачає філія ПАТ «Прикарпаттяобленерго» і відносини між ними регулюються нормами чинного законодавства України, зокрема: Цивільним кодексом України, ЗУ "Про ринок електричної енергії" від 13.04.2017, № 2019-VIII, "Правилами роздрібного ринку електричної енергії", затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.2018, № 312, "Кодексом систем розподілу", затвердженим постановою НКРЕКП від 14.03.2018, № 310, Кодексом комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року№ 311, Договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.
Згідно п. 1.1.1. "Правил роздрібного ринку електричної енергії" затверджених НКРЕКП, від 14.03.2018, № 312, ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами. Ці Правила є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.
Приватне акціонерне товариство "Прикарпаттяобленерго" є оператор системи розподілу у розумінні п. 1.1.2. Правил. Так згідно Правил оператор системи - оператор системи розподілу або оператор системи передачі, у випадках коли до його мереж приєднані електроустановки споживачів електричної енергії та/або об`єкти розподіленої генерації.
Відповідно п. 1.2.1. Правил на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.
Нормою п. 1.2.3. Правил визначено, що оператор системи розподілу в межах території здійснення ліцензованої діяльності забезпечує розподіл електричної енергії власними мережами та технологічними електричними мережами інших власників, які не виконують функції оператора системи розподілу, згідно з умовами ліцензії або відповідно до законодавства.
Пунктом 2.1.1. Правил визначено, що результатом розподілу (передачі) електричної енергії на роздрібному ринку є забезпечення можливості отримання відповідним суб`єктом роздрібного ринку електричної енергії необхідного обсягу електричної енергії та рівня електричної потужності із забезпеченням параметрів якості електропостачання, які відповідають установленим стандартам, та категорії надійності електрозабезпечення відповідно до договору в точках приєднання електроустановок учасників роздрібного ринку.
Відповідно до договорів про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, що укладаються зі споживачем та електропостачальником відповідно до цих Правил, оператор системи передачі згідно з Кодексом системи передачі та оператори систем розподілу згідно з Кодексом систем розподілу здійснюють, відповідно, передачу та розподіл електричної енергії на роздрібному ринку в точку розподілу до електроустановки споживача на території діяльності відповідного оператора системи.
У відповідності до п. 8.9. Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, у разі виявлення однією із Сторін порушень умов Договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох Сторін у двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право внести до акта свої зауваження. Сторона, яка виявила порушення своїх прав, зобов`язана попередити іншу Сторону про необхідність складення акта. Сторона, яка здійснила таке порушення, не може без поважних причин відмовитись від складення та підписання відповідного акту. У разі відмови Сторони, що здійснила порушення, від підписання акта, в акті робиться запис про відмову. Якщо акт на місці складення підписали не менше 3 уповноважених представників Сторони, що складала акт, такий акт вважається дійсним.
Так, 06.06.2022 року представниками філії АТ «Прикарпаттяобленерго» «Коломийська» при проведенні перевірки у будинку за адресою: АДРЕСА_1 виявлено порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії самовільне підключення з порушенням схеми обліку після припинення електропостачання, а саме пошкодження пломбувального матеріалу пломби ИФ 5265, якою були опломбовані вхідні комутаційні апарати, про що було складено Акт про порушення № 088157 від 06.06.2022 року, який скріплено підписами працівників АТ "Прикарпаттяобленерго" філія "Коломийська" та підписом відповідача ОСОБА_1 (а.с. 27-28).
Згідно п. 53 Правил користування електричною енергією, у разі виявлення представником енергопостачальника порушення споживачем правил користування електричною енергією, складається акт, який підписується представником енергопостачальника та споживачем. Один примірник акту вручається споживачу, другий залишається у енергопостачальника. Споживач має право внести до акту свої зауваження. Акт вважається дійсним, якщо його підписали три представники енергопостачальника.
Згідно п. 8.2.6. Правил, на підставі акту про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.
У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
Відповідно до ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема, крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.
14.07.2022 року на засіданні комісії філії «Коломийська» АТ «Прикарпаттяобленерго» по розгляду акту про порушення № 088157 від 06.06.2022 року, було розглянуто вищевказаний Акт у присутності ОСОБА_1 і прийнято рішення, яке оформлене протоколом № 34 (а.с. 30).
Згідно розрахунку обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, внаслідок порушення правил ОСОБА_1 , АТ «Прикарпаттяобленерго» було завдано збитків на суму 8124 грн 00 коп (а.с. 31-32).
Між АТ"Прикарпаттяобленерго"та ОСОБА_1 ,02.08.2022року булоукладено Додатковуугоду пропорядок погашеннязаборгованості.На виконаннявказаної Додатковоїугоди ОСОБА_1 15.07.2022року сплатив2000грн 00коп відзагальної сумизбитків,що такожпідтверджується копієюквитанції №69від 15.07.2022року.Неоплаченими залишилисязбитки всумі 6124грн 00коп (а.с. 34-36).
Однак в добровільному порядку відповідач ОСОБА_1 не сплатив завдані збитки внаслідок порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, у зв`язку з чим у останнього виникла заборгованість.
У силу ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно зі ст. 714 ЦК Україниза договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Таким чином, суд, враховуючи вищевикладене, приходить до переконання, що позов підлягає до задоволення та з відповідача на користь позивача слід стягнути 6124грн 00коп заборгованості за завдані збитки внаслідок порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача.
При такому вирішенні позову, з відповідача слід стягнути на користь позивача понесені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2684 грн 00 коп, що підтверджується платіжною інструкцією № 4258 від 01.11.2023 року (а.с. 11).
Також, на користь позивача слід стягнути з відповідача понесені судові витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 3500 грн 00 коп, що підтверджується витягом з договору про надання професійної правничої допомоги № 2023/22 від 02.01.2023 року, актом приймання-передачі послуг за договором від 29.01.2024 року та платіжною інструкцією № V33262/1 від 29.01.2024 року (а.с. 74-77).
На підставі наведеного, відповідно до ст. 141, 714, 1193 ЦК України,ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», ст.58,77 Закону України "Про ринок електричної енергії", керуючись ст. 263,265,280-282, 354,355 ЦПК України, суд,-
у х в а л и в :
Позовну заяву Приватного акціонерноготовариства «Прикарпаттяобленерго»до ОСОБА_1 про відшкодуванняшкоди задовольнити.
Стягнути ОСОБА_1 на користь Приватного акціонерного товариства «Прикарпаттяобленерго» 6124 (шість тисяч сто двадцять чотири) гривні 00 копійок збитків завданих внаслідок порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь Приватного акціонерного товариства «Прикарпаттяобленерго» 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) гривні 00 копійок сплаченого судового збору.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь Приватного акціонерного товариства «Прикарпаттяобленерго» 3500 (три тисячі п`ятсот) гривень 00 копійок витрат на правову допомогу.
Заочне рішення може бути переглянуте Тлумацьким районним судом за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня її проголошення, шляхом подачі апеляційної скарги до Івано-Франківського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження,якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ПАТ «Прикарпаттяобленерго», місцезнаходження: вул. Індустріальна, 34, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 00131564, ІВАN НОМЕР_1 , банк: ТВБВ № 10008/0129 м. Коломия філії Івано-Франківського ОУ АТ «Ощадбанк», код 42566969.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Повний текст судового рішення складено 10 квітня 2024 року.
ГоловуючийЛ. І. МОТРУК
Суд | Тлумацький районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 10.04.2024 |
Оприлюднено | 11.04.2024 |
Номер документу | 118250744 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них |
Цивільне
Тлумацький районний суд Івано-Франківської області
МОТРУК Л. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні